A bankrabló és a túszok
Eredeti szerző: Kettes
Az origo információi szerint a magyar bankok egy része, idézem, „a kormánnyal való együttműködés szorosabbra fűzését akarja elérni, és kezdeményezné a bankszövetség és a kormány közötti, tavaly decemberben kötött paktum megerősítését, illetve újrakötését”. Ez már azért nem vicces.
Az egyszeri magyar bankár megfejthetetlen ostobaságán, birkaságán és tanulásképtelenségén sokat és jóízűen tréfálkoztam már, ez azonban kezd közveszélyessé válni. Miután Orbán legalább egy fél tucatszor átverte a fejüket, a szemükbe hazudott, majd kiröhögte őket és elszedte a bankjuk egy évtized alatt a felhalmozott tőkéjét, a magyar bankárok annyira demoralizálódtak, hogy Orbánnak ma már elég elejtenie, hogy „akik előre gondolkodnak, azoknak van egy-két rossz sejtésük”, és máris rohannak az uniós biztosukhoz, hogy Brüsszel feltételeinek felpuhításáért lobbizzanak.
Ezek az elképesztően intelligens, agyafúrt, zseniálisan tervező, szervező, tárgyaló, de legfőképpen pazarul megfizetett vezetők pontosan úgy viselkednek, mint egy marék pániktól sokkot kapott, stockholm-szindrómás túsz. Ezek az urak imponáló üzleti sikereket érnek el a jogászcsapataik által évtizedek munkájával tökéletesre csiszolt általános szerződési feltételek játékszabályai között a jogban laikus, pénzügyileg pedig analfabéta ügyfeleikkel szemben, de ha jön valaki, aki kizárólag, sőt direkt out of the box gondolkodik, és az ígéretei betartása helyett a plafonba lő, akkor annyira összezavarodnak, hogy azt is elfelejtik, hogy melyik oldalon állnak.
Lássuk már tisztán, hogy ki kivel van ebben a játékban. Orbán túszként tartja maga előtt a saját országának bankrendszerét, és rajta keresztül a magyar háztartásokat, a vállalkozásokat, a munkavállalókat, az állam szolgáltatásainak kiszolgáltatott polgárokat egyaránt. Orbán világosan megfogalmazta a követeléseit: Brüsszel csak adja a pénzt és ne diktáljon feltételeket, különösen politikai feltételeket ne, mert azt majd ő jobban tudja, hogy miféle és mennyi demokráciára van szüksége Magyarországnak. Különben porig rombolja az egész magyar pénzügyi rendszert nemzeti bankostól, tőzsdéstől, OTP-stől, és vele együtt az egész gazdaságot. Most már, hogy lelőtt néhány túszt, végre mindenki elhiszi, hogy he means business.
Az Európai Bizottság ezzel szemben látja, hogy Magyarországon Orbán minden érdemi hatalmi ellensúlya megszűnt, ő maga nem hajlandó semmiféle önmérsékletet tanúsítani és nem követeli meg az embereitől sem, és jól láthatóan az egyetlen erő, amelyik képes még őt kordában tartani, az a félelem attól, hogy elzárják előle a nemzetközi pénzcsapokat és a fejére szakad az egész kóceráj.
Ha a bankok lobbitevékenysége eredményes lesz és Brüsszel kiengedi a kezéből Orbánt (azaz nem függeszti fel a kohéziós alapok kifizetéseit), akkor nem lesz megállás a fosztogatásban.
Magyar bankár olvasóink most vegyenek elő papírt és tollat, mert elérkeztünk a poszt üzenetéhez. Az üzenet három szó:
SOSEM
FOGJA
ABBAHAGYNI.
Ne higgyétek, hogy az „együttműködés szorosabbra fűzésével”, netán a decemberi megállapodás „újrakötésével” bármit is el tudtok érni Orbánnál. Hogy majd akkor kivezeti, vagy legalább csökkenti a bankadót. Nem, ez nem fog megtörténni.
Mindeneteket el fogja venni. Az utolsó garast is kisöpri a bankotokból, sőt még annál is többet. Nem hogy a befektetett pénzetek nélkül, de elképzelhetetlen mértékű veszteséggel fogtok kiszállni ebből a játékból. Ha megengedi egyáltalán, hogy kiszálljatok.
Ha nem tudtok felnőni ahhoz a helyzethez, hogy veletek szemben egy olyan ember áll, akit nem kötnek jogi, etikai vagy racionális korlátok, és csak a nyers erő előtt hajt fejet, akkor az egész bankotok el fog úszni, és vele a betétesek pénze csakúgy, mint a bankotok által finanszírozott vállalkozások és a munkahelyek. Megmondta előre, hogy ezt fogja csinálni, csak érteni kell a nyelvén.
Ennél többet nem akarok segíteni.
@nu pagagyí: sajnos az OTP a legnagyobb rablo es o diktal…
a tobbiek hozza araztak be magukat…
ez a kulfoldi bankok versenye magyarorszagon…
ha OTPnel vmi x ft-ba kerul… de ez az egesz vilagon nem letezik csak OTP nel… a kulfoldi is gyorsan megtanulja es hasznalja a “lehuzast”
maximimum x/2 arat ad es mar maris versenykepes :):)
@ormány triktor: hat….
mi koze alapkamat, kockakoltseg, orszagkockazat nak es egyebeknek ahoz, hogy bedugom a magyarbank kartyajat a sajat ATM be es lekerdezem az egyenlegemet 50 ft-ert????
na ezt magyarazd meg…… :):)
Oké, fogadjuk el a poszt alaptételét, a bankok még mindig a gentleman’s agreementet játsszák, mert ezt tanították nekik az MBA-kurzusokon, valamint baromi nehéz a Costesben rendezett üzleti ebéd közben fegyveres ellenállást szervezni. 🙂
Na de mi a megoldás? Illetve a másik (vagy több) opció?
Szerintem egy darab van, lényegesen kisebb pénzbefektetéssel (mint amennyit elvesznek) gründolni egy potens ellenzéket. 10 milliárdocskából simán fel lehet építeni bárkit, még marad is a fiókban, ha nem a Marriottban lesz a választási főhadiszállás. 🙂
szóval a bankok (és egyéb multik is) szaladnak Brüsszelbe lobbizni, hogy szálljanak már le Magyarországról, mert ők fizetik meg az árát. Nekem ebben az érdekes infó az, hogy leszállni csak úgy lehet, ha előtte ránk szálltak.. az utóbbi egy évben ezt oda vissza három dimenzióban tagadták és elmagyarázták a kedves olvasónak, hogy az EU nem így működik. akkor hogy is működik? mégis csak ránk lett szállva?
@Kivancsi: Mi köze a liszt árának egy pékség jövedelmezőségéhez? A banknak egy eredménye van. Ez számos szolgáltatás és persze a hitelek árából jön össze. Ilyen szolgáltatás az egyenleglekérdezés is. Szerinted az, hogy te lekérdezhesd az egyenlegedet az ATM-en, az a banknak ingyen van? Ha otthon a párnacihában tartod a pénzed, akkor ingyen számolhatod naponta többször is, de senki nem őrzi és kamatot sem ad rá az ágynemű. A külföldi bank lehet, hogy ezt nem árazza be, a hazai bankok meg pénzt kérnek érte. Van joguk hozzá? Igen. Neked kötelező igénybe venni? Nem. Ennyi, nincs ezen mit magyarázni. Ha én 100 Ft-ért árulok a kiflit, lehet, hogy nem adok el semennyit. Az otp-nek mennyi ügyfele lehet most ezekkel az árakkal? 3-4 millió? Javaslom, hogy ha ennyire rablónak tartod az otp-t (rabló = profitot termelő), akkor vegyél otp részvényt. Most eléggé alulárazott.
@ormány triktor: kar magyarazni…..
magyarorszagon a levegon kivul semmit nem veszek
annak a vilagnak mar vege, hogy akar 1 fillerrel is tamogatom az allamot vagy barmilyen ceget :):)
mikor eljon az ideje az utlevelemet is visszakapjak…
vagy inkabb eladom vmi kinainak felaron :):) 70milla helyett 35M ert :):)
@szerénységem: A megoldás az lenne, ha 2014-ben kétharmaddal megbukna az Orbán-kormány. Az a kérdés, hogy mit tehetnek ennek érdekében a bankok, ha nem akarnak politizálni és egyébként is nagyon rossz a sajtójuk. Ha akkora fizetést kapnék, mint a bankvezérek, lehet, hogy mostanra eszembe jutott volna valami. Így azonban… 😉
@Kettes: Ez működhet, a kétharmad, hisz épp ők tesznek meg mindent azért, hogy a következő győztes viszonylag kis előnnyel is nyerhessen nagyobbat, nagyobb előnnyel meg nagyon nagyot.
Engem sokkal jobban izgat, ki lesz az, aki eléri a kétharmadot. Három-négy okból:
– Nagyon nem szeretném, ha az MSZP lenne az, sőt azt sem szeretném, ha jelentős súllyal egy koalíciós kormány tagja lenne a párt.
– Azt sem szeretném, ha egy szivárvány-koalíció nyerne, ami aztán az első jelentős különbségnél (ami ugye nem elképzelhetetlen) felrobbanna, új választások, és Orbán röhögve jönne vissza.
– Jelen pillanatban a parlamentben kizárólag etatista-baloldali pártok ücsörögnek, amelyek emellett furcsa más (ostoba zöld, széljobb, populista-demagóg, és nettó maffia) tulajdonságokkal rendelkeznek. Mind antikapitalisták, fogalmuk sincs a piacgazdaságról, a piac működéséről, azt tudják, hogy lehet a zavarosban halászni, vagy pedig romantikus idealisták, ami majdnem ilyen rossz, ha nem rosszabb. (Isten mentsen meg minket a chávezista LMP-stől vagy egy Ángyán Józseftől) Ezek egyikét sem szeretném hatalmi, döntési pozícióban látni, még a következő utáni kormányban sem.
– Egyszerre kell megteremteni a piacpárti, modern következő kormányt és annak piacpárti, modern ellenzékét.
Na ez kurva nehéz lesz.
@Tamás András György:
Hát ha a bank így viselkedik, ahogy a posztíró írja, akkor de. Akkor ellenség. Márpedig eléggé így viselkedik.
@Kettes:
Én is, de a kényesebb első kérdésemre nem válaszoltál. 😉
@vénkujon:
A csaták már csak ilyenek. Az ellenség szívesen folyamodik a hátország feldúlásához, legyen az megfélemlítő bombázás, vagy pénzügyi machináció.
@Hertelendi:
Na ez az, amit képtelenek vagytok belátni. Aki 2/3-dal nyer, az lényegében az ország teljes újjáépítésére kapott felhatalmazást, bármivel is járjon ez. Nem hiába ritkán történik meg az ilyesmi. Kiváltképp, ha még az ellenzékben is vannak vele rokon szellemiségű erők, amelyek szintén az ország saját erejének fellendítését akarják. Ha ők így együtt 4/5 plusz 1 fővel rendelkeznek az országgyűlésben, az általatok demokratikusnak tartott erők pedig 1/5 mínusz egy fővel, akkor szerintem inkább próbáljátok a népet lecserélni!
@danesdzsu2:
Akkor még nem volt a világon olyan politikus, akivel te egy oldalon tudnál állni.
“Az államok uralkodói az egyetlenek, akiknek mindig előjoguk lesz a hazugság.” – mondta ezt Platón 2400 éve. Azóta tudjuk. Neked is ideje lenne megtanulnod.
@Megfigyelo:
Bingó! Ha közszolgáltatás, akkor nyomban állami kézbe vele! Ne félj, bank mindig lesz az országban! Csak éppen az lenne az előnyös, ha ezeket nem Raiffeisennek, Erstének, Volksbanknak, CIB-nek, stb. hívnák, hanem olyasmi nevük lenne, mint pl. OTP.
@Sir Galahad: Szoktad magadat olvasni?
orulunkvincent.blog.hu/2012/10/31/a_bankrablo_es_a_tuszok/fullcommentlist/1#c18196202
orulunkvincent.blog.hu/2012/10/31/a_bankrablo_es_a_tuszok/fullcommentlist/1#c18196318
@szerénységem: De erre mondja a viccben a vakondmama a gyerekének, hogy azért, mert ez a mi hazánk.
@szerénységem: Azért ezen az Orbán visszajön mert felrobban a koalíció dolgon kicsit lehetne még gondolkodni, nem igazán értem a félelmet. 2010 előtt lehetett ellenállni, lábat megvetni, pénzt lopni, 70-30-azni, de mára Orbán olyan centralizált államot épített ki, amelyben nincs ellenállás. Sőt, időközben a technikát is bemutatja. Egy ennyire centralizált rendszerben nem csak a fideszesek, de még a fideszesek macskái is 30 nap alatt röpülnek mindenhonnan (nagy részük nyilván nem a magánszférában hasít elképesztő tehetségként, hanem állami csöcsöm lóg), Simicska és Nyerges cégét 30 nap alatt államosítják pontosabban egyszerűen a piacot államosítják, sőt talán most már Csányit se hagynák békén. És ha a kincstár nem utal Domokosnak, Szalai Annamáriának és Polt Péternek (ahogy idén állítólag hónapokig nem utalt egyházaknak stb.) akkor mit csinálnak? Nem, ez nem szép dolog, de ha Orbán bukik 2014-ben, akkor emögött egy elég felháborodott tömeg lesz és nem csak néhány széplelkű értelmiségi és a rendszerben benne van, hogy nagyon machiavellista módon de pillanatok alatt ki lehet csinálni a Fideszt, mint szervezetet. És a látszat ellenére ők sem abból élnek, hogy Orbán iránti imádatuk miatt nem kell enniük és inniuk, és a csajozáshoz sem kell pénz. Lehet, hogy wishful thinkingnek tűnik, és amúgy is óvakodjunk az analógiás érveléstől de lám Berlusconiról se hitte senki, hogy ha megy nem tud visszajönni, aztán még is csak meg kellett buknia és ma már hiába próbálna visszakapaszkodni, pedig van tévéje, vagyona, networkje…
@röhögő: Röhögöcske, én nem kárhoztattam a bankokat, csak az gondolom, ha a pénzteremtés állami monopólium akkor nincs semmi probléma abban, ha Orbán megadóztatja a bankokat, azért mert a pénzteremtés hasznát beszedik. Ugyanis, ugyanakkora kamatot szednek a teremtett pénzből beszedett hitel után, mint a betétesek pénzéből szedett pénz után.
Semmi erkölcstelen dolgot nem látok Orbán-Matolcsy kamatadójában, ellentétben a blog írójával.
Csak azt vette vissza ami eddig sem volt a bankoké, csak az a f*sz Gyurcsány-Bajnai páros az ö érdeküket képviselte.
@Kombi: “Ugyanis, ugyanakkora kamatot szednek a teremtett pénzből beszedett hitel után, mint a betétesek pénzéből szedett pénz után.”
Uhhh… Ezt elmagyaraznad kicsit reszletesebben!
@aronsatie: Igen.
@Borenbukk: Nincs ezen mit elmagyarázni a hitelkamat egységes, a betétkamat szintén. Hitelt kihelyezni a betétesek pénzéből, a saját tőkéjéből és a teremtett pénzből tud. Ha -leegyszerűsítve- ugyanannyi kamatot szed minden hitel után, akkor a teremtett pénzből adott hitel után nem fizet semmi kamatot, ezért az összes pénz zsebre rakja.
Ha a pénzteremtés joga a Magyar Államé, akkor teljesen jogos ha a teremtett pénzből folyósított hitel utáni kamat egy része is, annyi mint amit a betéteseknek kellene fizetni.
Ezt szedik be bankadóként, ezt lehet hogy teremtett pénz utáni adónak kellene nevezni, csak nagyon szégyenlősek mind a két oldalon, de akkor legalább mindenki értené miről van szó.
@Kombi: Ez a penzteremtes dolog erdekelne engem kicsit reszletesebben, mert ugy erzem, valamit felreertesz a kifejezesben. A kotelezo tartalekrata korul gyanitom a felreertest. Hint: Az Ecopedia idevago szocikke tevedes.
@Borenbukk: Mi az a Hint: Az Ecopedia idevago szocikke tevedes.
, hol találom ezt a szócikket, egy linket légyszíves.
Az új pénzteremtésről annyit: hogy az állam csak a nyomtatott pénzt teremti- ha nincs saját ker. bankja- ez a pénzforgalom 4-5 %-a, a többit a kereskedelmi bankok teremtik számlapénzként. A tartalékráta 2-5% nálunk, azt folyásolja be, hogy mennyit teremthetnek
A 7 óra körül írt, hozzászólásomban lévő linken lévő videó részletesen bemutatja neked pénzteremtés folyamatát, ha még nem ismernéd.
@Kombi: En ismerem. Mobilnetrol most inkabb nem nezem meg a videot.
hint: segitseg, celzas.
ecopedia.hu/kotelezo-tartalekrata
@Borenbukk: Kösz, én meg ezt is ismertem és jelzem hogy nem keverem a tartalékrátát a pénzteremtéssel.
@Kombi: szefoska, elmondom mit csinalj ahelyett, hogy baromsagokat irsz. teljesitesz egy kurva evet egy kozgazdasagtan kurzuson. nem a kreten bogarlacinal, hanem egy un. normalis egyetemen. utana visszajohetsz.
@Borenbukk:
“Ez a penzteremtes dolog erdekelne engem kicsit reszletesebben”
mises.org/Books/mysteryofbanking
@Wolff: Ha nyolc évet kihúztak ellenzékben, ki fognak még négyet, pláne, hogy most azért jelentősen többet loptak már, valamint több mindenük van infrastruktúrában, beépített emberekben. A szocikat se lehetett kinyírni, bárhogy akarták Orbánék. Egy náluk vonzóbb, jobb pártot kell alapítani, mint ahogy a lengyeleknél Tuskék megcsinálták a PO-t, szemben Kaczynskiék pártjával.
@Kettes: A bankokról az jut eszembe, amit Mérő most ídézett a Narancsban:
“A filozófus Bertrand Russell egy tyúk példájával mutatja be a logikus, induktív következtetés problémáit. A tyúkot mindennap megeteti a gazdája, és ez napról napra erősíti benne a meggyőződést, hogy ez a világ rendje: a gazda küldetése az, hogy mindennap kerüljön elé étel. Pontosan ugyanannyi oka van ebben hinni, mint abban, hogy a világ rendje szerint minden reggel kivilágosodik. Egy nap azonban a gazda váratlanul nem ételt hoz, hanem egy kést, mert őt, a tyúkot szánja az aznapi levesnek. A tyúk számára váratlanul összeomlik minden, amit eddig okos, megalapozott következtetésekkel levezetett. Hirtelen zavarában eszébe sem jut, hogy ő végül is egy szárnyas, némi erőfeszítéssel akár el is repülhetne.”
@szerénységem: Ezt a problémát már megoldottam, szerényen. 🙂 A kétharmad csak az orbánizmus trónfosztásához és a tisztességes politikai verseny helyreállításához kell. Az lényegesen kevesebb idő, mint amennyi alatt az orbánizmus kiépült, mert csak a Nagy Pirosat kell nyomkodni. Utána, ha már kialakultak az alkotmányos garanciák arra, hogy még egy kétharmados erő se tudjon újra pártállamot építeni, gyakorlatilag tökmindegy lesz, hogy ki nyer. Jelzem, ha egy országban csak etatista-baloldali pártok képesek tömegpárttá válni, akkor ezt előbb-utóbb tudomásul kéne vennünk. Örülj neki, hogy nem az ortodox muzulmánok, mert akkor inni se lehetne.
@Gudea enszi: Valami bloghiba miatt eltűnt egy hozzászólásod a poszt alól, de azért válaszolok:
Eltaláltad, nem sűrűn volt ilyen. Mégsem én arénáztam éveken át azért, mert a kormányfő hazudott. Javíts ki, ha rosszul emlékszem, de épp arról volt szó, hogy az a nóvum, hogy Fidesz más lesz, nem fognak hazudni, lopni-csalni, mint a többi politikus.
@Kettes: Hát most ennek nagyon megörültem. 🙂 Ha mégis lenne alkoholtilalom, akkor jelentkeznék Meyer Lansky szerepére. 😀
Jelenleg, ahogy elnézem egyébként a mostani ellenzéki pártocskákat, a a Nagy Piros nyomkodásán is összevesznének.
Jó, nyilván, én sem arra gondoltam, hogy az alapdolgokon balhéznának már az elején (ezeken már előtte meg kell tudni állapodniuk), ez valóban gyorsan fog menni. Ami nem szokott menni a baloldali-etatista pártjainknak, az eztán következik: kormányzásnak hívják. Ez utoljára valamilyen halvány profizmus szintjén, de csak halványan, Horn Gyulának ment, de hát ő virtigli appratcsik volt.
@Gudea enszi:
HATALMAS LÁJK !
látom az uccsó kommented ki lett moderálva, az amelyben 5-6 népnek válaszoltál.
nem értem, mert semmi szélsőséges v sértő nem volt benne.
@neoteny: mises.org/Books/mysteryofbanking.pdf
@Szindbad:
Köszönöm.
@guu: “Vissza a”jól bevált” liberális gazdaságpolitikához?”
Nézd, én azt vallom, hogy ha sikeres akarsz lenni vmiben, utánozd a sikereseket. Én személy szerint a “szabályozott liberalizmus”-t tartom jó megoldásnak, részletesebben nem rég itt fejtettem ki: gfg.blog.hu/2012/10/29/ujra_egyutt_167/fullcommentlist/1#c18200234 Ha akarod, elolvasod, ha nem, nem.
Számok tekintetében, nálunk irtózatosan drága a bankszektor és a mobil. Elméletileg verseny van, gyakorlatilag vmi baromira sántít. Red Bull tarifacsomagok: http://www.redbullmobile.hu/ajanlatunk/tarifacsomagok/ és http://www.redbullmobile.at/tarife . A legdrágábbat nézve, Ausztriában olcsóbban kapok ÖTSZÖR! annyi percet és TÍZSZER! annyi SMS-t. Ausztria pedig elég dombos vidék, nem hiszem, hogy náluk könnyebb és olcsóbb lenne mobil átjátszók telepítése, tehát kb innen kívülről semmi nem indokolja ezt az irdatlan különbséget.
Vmi nem stimmel és nem gondolom, hogy a jelenlegi gazdaságpolitika ezeket a mélyen gyökerező problémákat igyekezne megoldani. Én első körben egyébként visszatérnék a 25%-os ÁFÁhoz, örülnék, ha végre a közbeszerzések valóban közbeszerzések lennének, és nem sütne róluk messziről, hogy sogor-komának írták ki, továbbá ha végre megszűnne a durva kontraszelekció, és ha egyszer vki már hitelét vesztette – Matolcsy, de akár említhetném GYF-et is -, akkor lecserélik vmi hitelesebbre. Ezt elvárnám.
A jelenlegi kormány lehet, hogy felvetett jó problémákat, de hogy jó megoldást még nem, az biztos. És ez baj. Mert lassan ott tartunk, hogy két ásványvizes palack is jobb gazdaságpolitikát folytatott volna, mert az legalább kiszámíthatóan nem jár semmi változással, lehet nagyjából tervezni. De itt, mit tervezel? Próbálj már meg összeállítani egy üzleti tervet egy fiktív vállalkozásra a következő évekre? Persze, jósolni sosem könnyű, de ilyen környezetben, ahol az állam ad hoc államosít gazdasági területeket, mert csak – mobil díjfizetés, időjárás -, azt nem nevezzük kiszámítható gazdasági környezetnek. Sőt, kifejezetten rizikósnak számít.
Ja, és Ausztriában még az autópálya matrica is olcsóbb. 10 nap 2 450, nálunk 7 nap 2 975. Pedig mint ahogy már mondtam, arra elég dombos a táj. És mégis, megoldják olcsóbban. Hogy a francba csinálják ezt?
@guu: “gazdasági világválság a hitelválság miatt alakult ki.”
Pontosítsunk: A fedezetlen túlhitelezés miatt, aminél az emberek már a színes tv-t is hitelre vették, nem a gazdasági hitelezés miatt!
Az egy dolog, ha a cégednek veszel fel hitelt befektetési céllal, és az egy teljesen más dolog, hogy képességeidet túlvállalva veszel magánemberként egy nagy házat és autót, hitelre, mert nem bírod kivárni, míg összegyűlik rá a pénzed. A kettő között azért vannak különbségek.
@monddazigazatmar: Te mennyi hülyeséget tudsz összehordani. “Ha csak a negyedét ellopták volna, mint amit a ballib állit itt több lenne a ferrari mint a kutyaszar.”
Figyu már, amikor a ballib lopta tele a saját zsebét autópálya építésekből, akkor te láttál Ferrarikat a parlement előtt? Most a saját gondolatmeneted követve akkor az MSZP is tiszta mint a frissen hullott hó.
Elolvastad te a belinkelt cikket? Nem gondolod komolyan, hogy sínek lefektetése annyiba kerül, mint ha a teljes szakaszon lakásokat húznál fel, mert akkor te súlyosan el vagy tévedve. De itt egy sokkal részletesebb szösszenet, ami szintén ezzel foglalkozik, elég sok adattal: vastagbor.blog.hu/2011/05/23/autopalyaepites_helyett_vasutfelujitas_a_tuti_biznisz
A végén össze van foglalva a lényeg:
“A MÁV beperelte a MAL Zrt.-t, és ebből az derült ki, hogy a MÁVGÉP Kft. 272 millió forint plusz áfa díjért építette újjá a 2 km vasúti pályát.
1 km így 136 millió forint + áfára jön ki … hát nem érdekes?”
és
“Horvátországban is újítanak fel vasútvonalat, mégpedig a Križevci – Koprivnica szakaszt. Érdekesség, hogy ott is a Switelsky nyert, de a 28,5 km-es vonalat 188 millió kunából építik újjá. 1 kuna 36 forint. Ezek szerint a 28,5 km 6,7 milliárd forint, 1 km így 237 millió forintra jön ki ….”
“Szajol-Püspökladány: 67 km, 161,8 milliárd forint, 2,41milliárd ft / km.”
Hahóóó, ez tízszeres különbség! Ez annyi pénz, hogy 67 km hosszú váró termet lehetne építeni fűtéssel és fürdőszobával, nyílászárokkal és parkettával a sín mellett! Ha ez neked nem szúrja a szemed, akkor vmi nem stimmel nálad.
Nem vagyok pénzügyi szakember, sőt, még a saját fizetésemet is csak nehezen tudom beosztani.
Egyet azonban nem értek, ha a bank mindent áthárít az ügyfelekre, akkor hogyan érheti őt veszteség?
Ezek szerint, akkor Orbán nem is a bankokat nyúzza, hanem rajtuk keresztül az embereket?!
@Kettes: atv.hu/cikk/20121102_kotyvalek_kemenyen_biralta_orbenek_gazdasagpolitikajat_bokros?source=hirkereso
“A kapitalizmust, a piacgazdaságot, a gazdasági és politikai szabadságot, a demokráciát tagadó alternatíva feléli a jövőt, és bizonyosan beprogramozza hazánk leszakadását, tartósítja elmaradottságát. Nemzeti érdekünk és egyszersmind hazafias kötelességünk tehát igazi modernizációs alternatívát felmutatni a magyar társadalom számára.”
@huzzadneki shakespeare: tegyük fel, hogy Viktor a kiflire is kivet 20 forint extraadót. Ezt az adót a pékek teljes egészében továbbhárítják, így az eddigi 20 forint helyett 40 forintot kérnek a kifli darabjáért. Emiatt fele annyi kiflit tudnak eladni, mint eddig.
Továbbhárítja az egész adót a pék? Tovább hát. Sanyargatja ezzel a kiflivásárlókat Viktor? Sanyargatja hát. Nyúzza a pékeket? Persze.
Remélem segítettem:)
@danesdzsu2: Kiflit nem vagyok köteles venni, de ha tetszik ha nem, a fizetésemet ki kell venni az ATM-ből (bank már le is csippentette tőlem a málnát).
A villanyszámlát is csak ki kellene fizetni (kötelező). Ha csekken fizetek, ha utalok, a bank mindenképpen tőlem vonja le a pénzt, és abból fizet az államnak.
A fent említett mozzanatok miatt a bank nem veszít ügyfelet (mert az nem tudja őt megkerülni), különösebb kár a tranzakciós díjak miatt ezért nemigen éri.
@huzzadneki shakespeare: “A fent említett mozzanatok miatt a bank nem veszít ügyfelet (mert az nem tudja őt megkerülni), különösebb kár a tranzakciós díjak miatt ezért nemigen éri. “
A bankoknak nem a kis embereken van nagy nyeresége, hanem a százmilliókat és milliárdokat megmozgató cégekből, akik utalják – neked is – a fizetésed. Ők viszont tudnak trükközni, és trükköznek is, ha kell, a Videoton vezér is megírta maga kis ámokfutását a tranzakciós adó ügyében, hogy ha bevezetik, akkor inkább külföldre helyezik át a pénzügyeket, mert akármilyen kicsi százalék is, nekik milliárdokban mérhető kiadást okoz, amit inkább megtartanának maguknak.
Másrészt a @danesdzsu2 hasonlata pontosabban: a kiflire kivetett adó 20 Ft, ebből mindenféle trükközéssel 15 Ft-ot tudnak behajtani az ügyfeleken, 5 Ft viszont mínusz. Ezt rakd össze a fenti hatásokkal.
@Gerbó: Jogos a kérdés, csakhogy én h.kovacs-nak válaszoltan, hogy amit ő a nyugat érdekének írt, az OV tevékenysége. Hogy érdeke-e, abban megoszlanak a vélemények (a legszebb összeesküvés-elmélet, amit olvastam, hogy így a haverok olcsón felvásárolnak mindent). A nyugatnak szerintem sem érdeke az ország bedöntése, viszont nincs igazán eszköze arra, hogy megakadályozza, ha ezt Orbán teszi (ez megint vitatható, hogy jó-e vagy rossz). Illetve, ennek ára irtózatos lenne minden szempontból. Na jó, majdnem minden szempontból. Amúgy meg olyan, hogy “nyugat” így nem is létezik. Viszont látod, hogy h.kovacs elhallgatott. Ez már vívmány, ha nem is eredmény.
@fchris82:
Neked válaszolok, bár mások is – sokan – jöttök elő azzal, hogy bezzeg máshol mennyivel olcsóbb/ingyenes ez meg az… (mobil, bankszámla, ATM, stb.)
Annyira jók ezek a szelektív tekintetek…
Élt valamelyikőtök nyugat-európai országban? Hol olcsóbb az, mint kis hazánk? Hol van az a nagy ingyenesség, amitől ott aztán semmiért nem kell fizetni???
Mivel nem élek kint, most csak egy hülyepéldára futja: nemrég ebédeltem a bécsi IKEA-ban. Ami nálunk kijön 4000 Ft-ból, alulról súrolta a 10000-et…
Szóval jó lenne abbahagyni ezt a kognitív disszonanciát, és észrevenni, hogy kint – éppen a máshogy (egészségesebben) működő gazdaság miatt gyakran más az árstuktúra is.
Nálunk iszonyat torzulások vannak, javarészt az állam túlzott szerepéből következőleg, kisebb részt az idióta szabályozások miatt…
@MTom: Elletmondanék.
Két év tapasztalata alapján USA/Kanada: a lakás/lakhatás tényleg húzós, a megélhetés (ha odafigyelsz) sokkal olcsóbb.
Ausztria (és Németország): a megélhetés jóval olcsóbb. Bő hét éve a havi 1-2 nagybevásárlást ott intézem (munkaügy Bécshez köt). Ha tudod, mikor, hova (és a törzsvásárlók kapják Neten az infót) menj nagyon sokat lehet spórolni a hazai árakhoz képest. Kávé, tea, élelmiszer, háztartási vegyiáru, ruházat, üzemanyag, sztrádamatrica (+minőségi utak) mind jelentősen jobb áron érhető el.
Bank: kamatozó takarékkönyv ingyenes, gyereknek a kis számlája ingyenes (és még 10 Eur-al meg is ajándékozták). Ha tudsz helyi lakcímet igazolni, már devizabelföldiként kezelnek, annak minden előnyével (hitel, vállalkozási hitel)… stb. Biztonság, no tolvajcsy para, hogy holnap mit basz még rád.
Az említett kaja: Ha beülsz valahova, az persze nem olcsó (valamiből ki kell hozni a magyarnál minőségibb fizetést), de ez is relatív. Bécs drágább. Mondjuk Bruck (a lajtai) végén a Sparban lévő kajálda, az hasonló kat. mint az IKEA. Nem a legolcsóbb. De sokfelé vágnak hozzád 6-7 Eur-ért egy szép szelet sniclit salátával, vagy krumplival, 8-9 Eur-ért már fogas roston is belefér (pl Ruszton). Ha azt veszem, hogy a Pillangó utcai kifőzdében sem eszed ma már degeszre magad egy ebéddel 2k alatt ez nem igazán nagy különbség (és ott kulturáltabbak a körülmények). Ha pedig otthon főzöl, zongorázni lehet a különbséget költségekben.
Ingyenesség sehol nincs. Ezt hülyeség állítani. Így, vagy úgy fizetsz. De azt is, hogy kishazánk olcsóbb lenne. Pont a túlméretes (és szar hatásfokú) magyar állam miatt nem igaz ez. És akkor a stresszmentesebb, perspektivikusabb életrminőségről még nem beszéltünk.
@MTom:
Anyám 10 éve él az USA-ban. Már 2004-ben – amikor én voltam kint nála – korlátlanul adták az üdítőt a Mc-iben, a narancslé volt 1$ . A műszaki cikkekről tudjuk, hogy ahány $ kint vmi, annyi € európában, és + 0-30% nálunk.
Öcsém 1 évet élt Ausztriában. Mezei feltöltőkártyás mobilján 17 Ft volt átszámolva a percdíj, másodperc alapon, nálunk hol kapsz ilyet? És ismétlem, ez nem spéci, üzleti, flottás előfizetés volt!
Bécsben felfele kerekítve 500 Ft egy jegy, azonban ez 1 irányba végig érvényes, így ha egy átszállással számolunk, kint már olcsóbban kijön, mivel nálunk még MINDIG átszállásonként kell lyukasztani.
Bécsben a bérlet: 13 000 Ft ( http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/programView.do/pageTypeId/9083/programId/25962/contentTypeId/1001/channelId/-31756 ), nos, ha összeveted, hogy havi + 3 000 Ft-ért mennyivel másabb szolgáltatást kapsz, kicsit elgondolkoztató a dolog. Tehát ami drágább, az jobb minőségű is kint. De nem olyan sokkal drágább kint az élet, sőt.
Anyukám másfél évet élt Ausztráliában is. Elmondta, hogy a hétvégi nagy bevásárlásai ugyanannyiba kerültek kint, mint itthon, csak hát ott az emberek többszörösét keresik annak, mint itthon.
Igen, a szolgáltatások bizony drágábbak – étterem, fodrász -, és az ingatlan árak is magasabbak.
Ettől még vmi nálunk sántít, ha drágább az autópálya matrica, kétszer annyi a mobilpercdíj és drágábbak a hitelek/banki szolgáltatások. Egyik sem indokolt.
@fchris82:
“Bécsben felfele kerekítve 500 Ft egy jegy”…
“Tehát ami drágább, az jobb minőségű is kint.”
Igazad van: és cseszettül nem fényezni akarom az itthoni helyzetet, mert paraszthajszál választ el, hogy itt hagyjam ezt az igénytelen fost, ami itthon van.
Ettől függetlenül igaz, amit írtam: ÖSSZESSÉGÉBEN Nyugat-Európában drágább az élet, mint nálunk.
És persze az bérek is jóval magasabbak. És a pénzükért tényleg többet kapnak az ottaniak. Bár: Többet és jobbat is állítanak elő, ezért is több a fizetésük… –> csak nem ördögi kör ez? 🙂
Amire az előbb utaltam, továbbra is tartom: hülyeség önmagában olyanokkal jönni, hogy kint mi ingyenes vagy olcsóbb, ill. összehasonlítgatni, mi mennyibe kerül.
Vegyük például a folyószámlákat:
Amikor valaki azt mondja, hogy kint bezzeg ingyenes a számlavezetés, akkor azt felejti el észrevenni, hogy kint az emberek nagy részének pl. ott van a folyó kiadásaira fordított pénze, mivel alapvetően elektronikus készpénzforgalom van. Ott nem az dívik, mint nálunk, hogy megjön a fizetés, másnap az emberek nagy része felveszi kp-ben, és a készpénzt használja mindenre.
Itt van az állam hibásan értelmezett szerepe:
Például: Amíg nálunk nem engedik, hogy a készpénzforgalomra (lásd pl. sárga csekk) elszámolhassák a magasabb költségeiket a gazdasági szereplők, addig az emberek nem fognak elindulni az elektronikus irányba.
Mi a vége: ha nem lehet a költségeket érvényesíteni ott, ahol jelentkeznek, szétterítjük az egész rendszeren, és mindenkire/mindenhol ráteszünk egy kicsit belőle…
A legnagyobb bajom éppen ezért van az un. ingyenes dolgokkal, mert – egyetértve ijontichy-vel – azt valahol megfizeti valaki ill. mi, csak éppen nem úgy és nem akkor. Melegágya az átláthatatlan, szar szolgáltatásoknak, mert nem tud kiderülni, valójában mi működik jól, és mi rosszul.
És mi következik nekem ebből?
Ezek a viták lényegtelenek (mi hol olcsóbb). Az lenne a lényeges, hogyan lehet az államot rábírni arra, hogy vonuljon vissza, csak tartsa rajta a gazdaság pulzusán a kezét, hol kell finoman beavatkoznia, de ne ő akarja eljátszani a testrészek szerepét is. Tegye átláthatóvá a dolgokat (+saját magát), és akkor a piac maga is kezd tisztulni, jobban ki fogjuk tudni választani, mely szolgáltatás jobb, melyik éri meg nekünk, mint ebben a torz rendszerben.
Amíg a vita arról szól, mennyire genyók a bankok, hol kell őket megsarcolni, addig éppen nem ezt az utat járjuk. Semelyik bank (és egyéb gazdasági szereplő) nem fogja azt mondani: ezen túl nem fogom azt a marzsot megcélozni, amit eddig. Feje tetejére állhat mindenki, akkor sem. Faszság így ez az egész, amit az állam csinál (főleg manapság), semmi másra nem jó, mint szarkenegetésre, mivel teljesen összezilál mindent, így lehetetlenné válik a szolgáltatások közti tájékozódás, a rendes verseny, és így az emberek valódi érdekérvényesítő képessége (értelmesen válogatni ár és szolgáltatási szintek alapján, ezáltal kiemelni, erősíteni a jobbakat és visszaszorítani a rosszabbakat).
@MTom: Nézd, én értelek, és nem is vitattam, amit mondtál, de ettől függetlenül beszélj néhány bankban dolgozó, magasabb beosztású ismerősöddel – fiókvezető mondjuk -, hogyan is mennek a dolgok. Nálunk a banki szolgáltatások kifejezetten drágák nyugathoz képest, de még Romániához képest IS! Ne mond nekem, hogy Romániában jobb a kp/elektronikus pénzforgalom aránya, mert menten lemegyek hídba 😀
A mobil percdíjak és SMS árak sincsenek összhangban a környező országokéval. Vmi nem stimmel. Látszólag van verseny, gyakorlatilag meg nincs.
Azt se feledd, hogy a válság után az OTP volt a legnyereségesebb bank egész Európában, miközben már az csodaszámba ment, ha egy bank nyereségesen működött!
Lehet, hogy az ügyfelek a hibásak, hogy nem váltanak, lehet, hogy a bankok, mert összehasonlíthatatlan tarifák alkalmaznak. Ráadásul a bankoknak nem a mezei ügyfelekből van pénze, hanem a cégekből, a cégek pedig szinte mindent elektronikusan intéznek, és a cégek terhei sem érik el az osztrák szintet!
A BKV-nál tudható, hogy miért nem versenyképes a Bécsi társával: ott alkalmazzák az egyharmad “szabályt”: a költségek harmadát az állam állja, a költségek másik harmadát az adott település önkormányzata, a maradék harmadot kell csak előteremtenie jegybevételekből saját magának! Itt egy remek cikk, ezzel foglalkozik: bkvfigyelo.postr.hu/pazarlo-e-a-bkv . Volt itt egy másik cikk is, ami éppen azt számolgatta, hogy ha nálunk is megvalósulna ez a szabály, akkor a jelenlegi működési költségeket figyelembe véve még nyereséget is képes lenne felmutatni a cég, amiből futná fejlesztésekre! Csak hát nálunk idióta politikusok ugye…
“Amíg a vita arról szól, mennyire genyók a bankok, hol kell őket megsarcolni, addig éppen nem ezt az utat járjuk.”
Én nem genyózom a bankokat, kellenek, és a különadónak értelme nincs, ez nem a bankokat sújtja, hanem az embereket ugyanúgy. Vmi rosszul működik, és változtatni kell rajta a bankoknál. Én sem tudom, hogy min, de tutira kell vmit tenni. Az is lehet, hogy sokan dolgoznak nálunk a bankszektorban, és ki kellene rúgni jó néhány embert, mert kisebb költséggel és kevesebb emberrel, olcsóbban tudnák nyújtani a pénzügyeket, az is lehet, hogy mesterségesen kell letörni az árakat, ahogy az EU a rouming díjakkal teszi, hiszen valóban indokolatlanul és pofátlanul drágán alakították ki a tarifákat a mobil szolgáltatók. Esetleg ahogy ugyanezt tették az utalásokkal!!!! 21. században élünk, Albániában is már jó pár éve van 4 órás utalás, nálunk meg idén vezették be, mert törvény írta elő, maguktól a bankok nem váltottak volna, mert összekacsintva nekik ez így jó volt, az ügyfeleknek meg nem.
Nyilván először kutatni kellene a haza sajátosságokat, hatástanulmányokat készíteni, elemezni, hogy ha a banki költségek feleződnének, az mekkora és milyen hatással lenne a gazdaságra, milyen hatással lenne a bankokra, milyen hatással lenne a hitelezésre. Fel kellene mérni, hogyan lehetne növelni a lakosság pénzügyi ismereteit, hogyan lehetne megoldani a számlaszám hordozhatóságot, az élénkítené-e a versenyt. Stb, stb… Amit a kormány jelenleg csinál, az merő hülyeség és pénzbehajtás. Se megelőző hatástanulmányok, se utánkövetés, se értelmes cél a pénzbehajtáson kívül, semmi.
@fchris82:
Elég jól közelítünk egymáshoz. Kb. 90%-ban egyetértek ezekkel, amit írsz.
Az elektronikus fizetést, mint egyik, lehetséges okot írtam, inkább példaként. Arra akartam hivatkozni, amit aztán te is írsz: gyanítható, hogy magas költségszinttel dolgoznak a bankok (és sok egyéb szereplő).
Az okot még ott látom, hogy nagyon változékony Magyarországon a gazdasági környezet. Amíg a kormányok állandóan rángatják a piacot (különösen a mostani), addig a cégek innovációra fordítható energiája arra megy el, hogyan tudják a megváltozott viszonyokat kezelni. Az éves, vagy akár a stratégiai tervezéseket is – akár egyik pillanatról a másikra – rendszeresen átdolgozás alá kell vetni. Ezek baromi erőforrásokat kötnek le. Egyszerűen nem tudnak a cégek rendesen a valódi versenyre, az ahhoz szükséges folyamatos fejlődésre koncentrálni.
Tudom, bőven léteznek kvázi-monopóliumok, meg tiltott piaci alkuk is. De ha kiegyensúlyozottabbak a viszonyok, akkor a cégek tudják, hogy innovációval jelentősebb nyereségre tudnak szert tenni, mert nem csak a haszonkulcsukat, hanem a piaci részesedésüket is tudják ezzel növelni.
Ezért térek vissza mindig oda: az állammal éppen az a baj, hogy nem a háttérből, kiszámíthatóan, nyilvánvaló irányokban és célokkal operál, hanem beékeli magát a gazdaság szereplői közé, ha mindent irányítani, újraosztani, önös érdekből mindenbe beleszólni akar, azzal inkább mérgezi a piacot, gyengíti a versenyt, és összességében szarabb lesz mindenkinek.
@MTom: “Ezért térek vissza mindig oda: az állammal éppen az a baj, hogy nem a háttérből, kiszámíthatóan, nyilvánvaló irányokban és célokkal operál, hanem beékeli magát a gazdaság szereplői közé, ha mindent irányítani, újraosztani, önös érdekből mindenbe beleszólni akar, azzal inkább mérgezi a piacot, gyengíti a versenyt, és összességében szarabb lesz mindenkinek. “
Ámen. 🙂
“SOSEM FOGJA ABBAHAGYNI.” Itt is van. “Csődöt emlegettetek az önkormik kapcsán? Akkor marad a bankadó, oszt jónapot!”
Ms. Matolcsy’s mindless husband meg avanzsál az MNB elnöki székbe. Már csak arra vagyok kíváncsi, meddig lehet ezt még fokozni (mrmint lejtmenetben)?
@ijontichy: A Bankszövetség megdöbbenéssel értesült…:)
Orban egy undorito elvtelen koztorvenyes bunozo, mondhatsz neki barmit , lepattan rola minden szarik o az emberekre tomkodi zsebeit uzlettarsaval Simlicskaval ! Teljesen hulyere veve a magyar allampolgarokat partallastol fuggetlenul , mert ne felejtsuk el aki meg hisz ennek a feregnek az is be van csapva, csupan a birkaja meg nem fogta fel ezert tapsikol a NEMZETI SZARNAK!!!