A gyújtogató és az erdőtűz
Eredeti szerző: Kettes
A pártsajtó és Orbán Viktor lelkesen ünneplik Orbán Viktor zsenialitását, amivel megmentette a frankhiteleseket egy hatalmas katasztrófától.
A Magyar Nemzet “Orbán Viktort hősként üdvözlik most nyugaton” című cikkében a Bloombergre hivatkozik, ami azt írja, hogy Orbánt hősként üdvözlik a magyar eszközalap-kezelők, akik Orbánt a hihetetlenül sikeres időzítésért dicsérik.
Orbán Viktor a péntek reggeli intimhigiéniás gyakorlatán, a pártrádió Vasárnapi Újság című műsorában azt mondja, hogy “ilyenkor kell szerénynek lenni, mint az ibolya”, és megdicséri a szavazókat, “akik 2010-ben és 2014-ben hatalmas közbizalmat és felhatalmazást adtak a kormánynak”.
G. Fodor Gábor Orbanomics címmel összegyűjt néhány nyugati cikket, amik kivételesen nem Orbánt ütik, hanem ámulnak a magyar forintosítás időzítésén. A poszt végén GFG ibolyaszerényen felénk, baloldali sajtómunkások felé fordul, és megkérdezi: Kérdés van?
Kérdés nincs, röhögés van.
Először is: az Örülünk Vincent blog is szeretné kifejezni az ámulatát, hogy Orbán Viktor bekötött szemmel, a saját tizenhatosa előtt állva, háttal az ellenfél kapujának, parádés ollózó mozdulattal kilőtte a ficakot. Ez valószínűleg C. Ronaldónak is csak tíz próbálkozásból sikerülne, Orbánnak meg ugyebár egyből sikerült, tehát Orbán Viktor érdemli az Aranylabdát.
De azt azért ugye nem kell komolyan venni a pártsajtótól sem, hogy Orbán és zseniális pénzügyes csapata, Matolcsy, Balog (előbbi zumbaoktatója), Töröcskei, Barcza, Heim és a többiek előre látták volna a svájci jegybank senki más által előre nem látott húzását? Pláne, hogy a magyar választók előre látták volna, hogy ez a zseniális csapat lép színre és előre fognak látni valamit, amit senki más a világon. Ugye nem?
Ha nem okoz nagy törést a pártsajtómunkások lelkében, mi azért maradnánk annál a meggyőződésünknél, hogy az Orbanomics évek óta és továbbra is a forint leértékelésén ügyködik fáradhatatlanul, aminek leginkább a lakossági devizahitel-állomány állt az útjában. Az árfolyamgáttal és a forintosítással a saját gyújtogatásuknak készítették elő a terepet. Azzal, hogy a svájci jegybank közben erdőtüzet okozott, csak elébe ment az Orbanomics (még mindig ezen röhögök) céljainak. Bár ők alapvetően az euróval szemben szerették volna gyengíteni a forintot, de – ahogy a suszter mondta, amikor az inas helyett az anyósát találta el a sámfával – “Így is jó.”
Erről a Csupasz Pisztoly jut eszembe:
“Az igazsághoz tartozik, hogy az utolsó kettőt a kocsimmal ütöttem el, nagy mázli volt, hogy épp kábítószeresek voltak…”
@aritus: @balmoral : Nem vak ez, csak vakmerő!
A „merő vak” túlzás, túljátszás, a „nem vak ez, csak bátor”-nál elveszik a lényeg, a szójáték.
Krugman szerint :
http://www.nytimes.com/2015/01/16/opinion/paul-krugman-francs-fear-and-folly.html?rref=collection%2Fcolumn%2Fpaul-krugman&action=click&contentCollection=Opinion&module=Collection®ion=Marginalia&src=me&pgtype=article
@maybach: Lassíts. A „visszamenőleg törvénytelen”-nel van a baj. Ilyennek akkor sem lett volna szabad megtörténnie, ha sokaknak jól jött. A közjegyzők az akkori törvényeknek megfelelő szerződéseket hitelesítettek. Közjegyzők, nem jósok. Hogy mi a problémám a logikáddal. Csak viccként, de képzeld el, hogy hoznak egy törvényt, hogy aki legális fizetést vesz fel, az büntetendő cselekményt követ el. És ezt visszamenőleges hatállyal. Megtehetik? Meg, ahogy a bankokkal megtették. Jól begbüntetnék vagy lecsuknák az összes embert, aki élete során rendesen dolgozott, keresett. Nem lenne szabad visszamenőleg semmit.
Vityának nem először volt nagy malaca. És milyen jókor jött neki. Ugyanakkor örülök, hogy már csak kívülről fogom szemlélni, amikor nem lesz. Márpedig előbb-utóbb nem lesz.
Csak úgy halkan jegyzem meg: Mi a retekért van, hogy Mo-on az ügyeskedés az ünneplendő? Mert pörgő gazdaság mellett (mármint nem kizárólag szavak szintjén pörgő) a hitelek fizetése se lenne akkora gond. És miért csak most, a némi maradványok (autóhitelek) esetében kerül elő a “tárgyaljanak az adósok a bankokkal” c. forgatókönyv? Anno miért nem? Persze tudom – a haverokat ki kellett segíteni a végtörlesztéssel. És persze – ahogy fentebb valaki írta – az ezzel okozott veszteségeket a pénzügyi szektor le fogja verni. Szépen szétterítve. Tapsolj Vityának bircus hungaricus!
@élhetetlen: Vagy vegyünk még abszurdabb dolgot, hogy pl aki a magánnyugdíjpénztári megtakarításait nem küldi át az államiba, az nem fog kapni nyugdíjat. De ezt már elképzelni is nehéz.
@élhetetlen:
És én hol írtam, hogy lehet visszamenőleges hatállyal törvényeket hozni?
Pont a helyzet furcsaságaira próbáltam felhívni a figyelmet.
Csak ha már.
Egy sci-fi is csak akkor lehet jó, ha a saját logikáját betartja.
@Virág et.: “Ez az ember viszont szegényen, ellenzékből is ilyen szerelmes lenne Orbán Viktorba.
Ez beteg dolog. “
Ne légy homofób. A férfiak közti szerelem nem beteg dolog. Kicsit szokatlan a nyíltan vállalt formája, de nem beteg 🙂
@maybach: „Ezt mondom. Visszamenőleg törvénytelen, így visszamenően törvénytelen a közjegyző ténykedése is.
Egyébként azt is ellenőriznie kell, hogy a szerződés törvényes-e.
Az nem logikus, hogy a bank visszamenőleg törvénytelen, a többiek meg nem.”
Ezt olvastam, ezek szerint ezt értettem félre. Bocs.
Egy blogger mióta sajtómunkás?
Ne tessék röhögtetni…
Ti maximum szeretnétek sajtómunkások lenni.
@Mérnork: Nézd, piaci árfolyamon akár 2010-ben, vagy 11-ben is forintosíthattak volna, nem kellett volna 4 év ehhez a fenomenális gondolathoz. Ráadásul akkor még némileg jobban állt a forint mint most.
PL: 2010 októberében még csak 200 Ft volt egy CHF, sőt mondjuk 2011 július elején is csak 220. Ez majdnem 20%-al jobb árfolyam a mostani forintosításnál.
@floatleft: Cégünk mindig az Ön rendelkezésére áll, Asszonyom!
@Mérnork: Úgy hívják az illetőt, hogy Járai Zsigmond. Pénzügyminiszter az első Orbán-kormányban, utána ugyancsak a FIDESZ szavazataival jegybankelnök, jelenleg a kormány különtörvényekkel kedvezményezett biztosítójának elnöke és egyik fő tulajdonosa.
@Kulics: ” az autó ára már régen nem fedezet a megemelkedett hitelre, szóval ők is a teljes vagyonukkal felelnek a tartozásaikért. “
Na ez az ami a magyar törvénykezésben abszolút hibás. Ha a fedezet csak az autó, vagy csak a jelzálog tárgya lenne akkor a bankok is sokkal óvatosabban osztogatták volna a hiteleket. Ha jól tudom az USA ban így van, és így is ésszerű.
@nerángass: Szerintem az ember (Nobel-emlékdíj ide vagy oda) kicsit az állandó mondanivalójához igazította az értékelést: a CHF ugyanis épp hogy felfelé megy, nem lefelé, ezzel növelve a deflációs nyomást, épp hiogy megpróbálták gyengén tartani a frankot az utóbbi időben (persze előtte generációkig erős volt, méghozzzá a negatív kamat ellenére, tehát nem is kellett olyan nagyon erőlködniük, csak a gazdaságukat tartották egészségesen, meg a banktitkot nagyon – és ennek eltűnése után is menekülődeviza lettek, kérdés, meddig), végül pedig nem ők fizetik meg mindennek az árát, hanem a többiek (Svájc üsszent, tudod…).
A devizahitelesek pénzének egy jelentős része az Eiffel irodaházban, a Lónyai-villában meg az unortodox közgazdászképzési alapítványban van. Csak szólok.
@$$$=$$$:
És az NEKED miért jó? Mert az ország egy brezsnyevi pangásban is csak reménykedhet, mivel folyamatosan csúszik lefelé a nemzetek rangsorában. Ott már a helyben maradás is “eredménynek” számítana.
Orbánék az ország pénze további lopkodása elől akarták eltávolítani a külföldi kitettség fékjét – merő szerencse, hogy ez most jól jött ki.
De nem előrelátás és érett megfontolás eredménye, hogy nem szakadt be a vékony jég alattuk. Hanem rohadt felelőtlenség volt rámenni!
@Kettes:
A 2000 mrd-ból AZONNAL megtérül 1000 mrd a bankrendszer számára, hiszen a forintosítással REALIZÁLJÁK az orbanomics 5 éves árfolyamrombolásának eredményét. Ezért sokan többel fognak tartozni, mint amennyi hitelt felvettek, akár 5-10 éves törlesztés ellenére!
És akkor még a kamatkockázatról nem is beszéltünk! Hiszen a magyar forint államkötvények törlesztésének legkönnyebb módja az elinflálás.
De a nép hálás lesz, hiszen csökken a törlesztőrészlete. Egy ideig.
De az már legyen a következő kormány gondja. Mint a devizahitelezés anno, amit ElTolcsy “talált fel” és engedélyeztetett. Persze kellett hozzá egy Járai is, hogy elterjedjen. De persze Gyurcsányahibás.
@Mérnork:
Atyaég! Szerinted a KORMÁNY tartja magasan az MNB kamatot? Segítek: normális demokratikus országban független a jegybank – é sa fidesz által odapakolt Járai nagyonfüggetlenül fékezte a gyurcsányi gazdaságot a minél rosszabb, annál jobb elv alapján. Elhiheted, nem érdemes vitatkozni, mivel most ElTolcsy a kamatCSÖKKENTÉSSEL AKARTA BEINDÍTANI A GAZDASÁGOT! Azaz a magas kamat fékezi – ezt vedd beismerő vallomásnak.
@kekex: és pont ez a céljuk: begyűjtik a pénzt az államkötvényekben és utána elinflálják a forintot. jóéjszakát okos magyarok, álmodjatok csak tovább.
@32FNewYork:
EDDIG volt szerencséje a kamatcsökkentéssel ElTolcsynak. Köszönhetően az amerikai pénzbővítésnek és a normális országok nulla vagy negatív kamatjának. Ha szerencsénk van az európai pénzbővítés is megment az összeomlástól. Rövid távon.
Mert remélem azt nem hiszed, hogy büntetlenül lehet 4-5-ször annyi kamatot ígérni, mint Németország vagy Svájc? Azt ki is kéne termelni.
Ahhoz nem elég mutyizni – kellene némi ész is!
@kekex: Nem kekexkedni akarok, de mennyi is a nulla, vagy a negatív kamat négy-ötszöröse?
@balmoral:
Jó kérdés, hogyan számítsuk, de BIZTOSAN több a kamatunk, mint amit az ország megengedhetne magának. És SOKKAL több, mint Svájc vagy Németország kamata.
Ami nem is lenne gond, ha annyival jobb lenne a magyar gazdaság. De nem az!
valasz.hu/uzlet/fordulat-a-vilagsajto-hoskent-unnepli-orbant-108708
a rezsimkutyak felugattak.
Jövő héttől igazából Matolcsy súgott a svájci jegybankelnöknek. Az autóhitelesek bizonyára értékelik majd az erőfeszítéseit, ideértve a forint szarrágyengítését is.
index.hu/x.php?id=inxcl&url=http%3A%2F%2Findex.hu%2Fgazdasag%2F2015%2F01%2F21%2F250_milliard_a_forint_a_matolcsy-tanokra%2F
Hős.
@Pelso..:
“S ha netán veszít, egyre kevésbé tartok valószínűnek egy békés, sima kormányváltást”
Annak soha nem volt esélye, lásd 2002.
És ha 2018-ban esetleg kisebbségben maradnak, az még sokkal, de sokkal csúnyább lesz.
@Dr. Gy. Dr. Fűegér:
“Jövő héttől igazából Matolcsy súgott a svájci jegybankelnöknek”
Ugyan, dehogy. Szerinted miért tette OV azt a kitérőt Párizsból hazafelé jövet?
@aritus:
” de bazmeg, nézzenek már bele a hivatkozott írásba, mielőtt leközlik, a kurva életbe. “
Ez az újságírók szokása.
Olyan állatfajta meg az MTI-nél már nincs.
@Mérnork:
“aki a 100 napos osztogatás/ “jóléti rendszerváltás” után a kormányzati balfaszságát úgy próbálta leplezni, hogy jó magasan tartotta a forint kamatokat, “
Azt az embert Járai Zsigmondnak hívták.
Van még kérdés?
zsiday.hu/blog/ecb-qe-placebo-de-minek
Orbaneknak megint kurva nagy szerencseje lesz. Mintha nem tudnanak annyi marhasagot csinalni amit nem tud a haldoklo nyugat kompenzalni nekunk.
Ekkora vilaggazdasagi hatszele szerintem meg nem volt magyar kormanynak. Belegondolni is szornyu hogy mekkora szarnyalas lehetne ebbol – de ezek a kretenek csak arra kepesek hogy felszinen maradjanak a kulso segitseggel 🙁
Az idiota sikerpropaganda meg majd megy tovabb az immar teljesen partsajtova alazott kozmediaban. Nem ez volt az utolso ilyen poszt GFG-tol sem.
Tehat nem ugy nez ki hogy ebbol 2018 elott kormanyvaltas lehetne igy. Legalabbis nem erdemes arra szamitani hogy valami gazdasagi osszeomlas felgyorsitja a bukast…
Posztírónak:
“De azt azért ugye nem kell komolyan venni a pártsajtótól sem, hogy Orbán és zseniális pénzügyes csapata, Matolcsy, Balog (előbbi zumbaoktatója), Töröcskei, Barcza, Heim és a többiek előre látták volna a svájci jegybank senki más által előre nem látott húzását? Pláne, hogy a magyar választók előre látták volna, hogy ez a zseniális csapat lép színre és előre fognak látni valamit, amit senki más a világon. Ugye nem?”
Azt azért komolyan kell venni, hogy Orbán (vagy a csapata, mindegy) látott egy kockázatot, amiből kiszállt, és amiből teljesen ortodox módszerekkel nem lehetett volna kiszállni, ahogy nem is tette ezt meg senki más.
Orbán kiszállt egy kockázatból. Azt nem lehetett tudni, hogy most fog bekövetkezni a baj, azt sem lehetett tudni, hogy a frank száll el felfelé, vagy a forint kerül erős nyomás alá az euróval szemben (olyan is lehetett volna, és még lehet is, ha a görögök kilépnek az eurózónából például), de például a svájci aranyas népszavazás környékén sokan számolták fel a CHF short pozíciókat, és sokan nem is szálltak vissza, pont mert rájöttek, igazából bármi előreláthatatlan történhet.
Ha kiszállsz egy kockázatból, mert azt gondolod, felrobbanhat, és az a kiszállás után felrobban, az good trading. Mit nem értesz?
@Siri Keeton: fel sem merült, hogy itt komoly kockázat van. ez nem volt szempont. ráadásul még jobban járnak, ha nem teszik meg. akkor ők lesznek a hősök, akik egyetlen bátor törvénnyel 200 forintos frankkal forintosítják a devizahiteleket. simán megtehették volna.
@jotunder: Nem követtem a magyarországi vitát. A devizahitelekről közismert, hogy mekkora országkockázatot okoznak, függetlenül attól, hogy a kormány vagy a vállalatok vagy a zemberek vannak eladósodva. Nincs is más oka annak, hogy a devizahitelekből ki akarnak szállni.
Mi más oka volt annak, hogy piaci (256 forintos) árfolyamon kötelező jelleggel átváltották a frankhiteleket, ha nem a kockázat eltüntetése?
“egyetlen bátor törvénnyel 200 forintos frankkal forintosítják a devizahiteleket”
Az első mondatod még komolyabban vehető volt.
@Siri Keeton: a devizahiteleknek valóban jelentős általános kockázata volt a válság után, de arra nem gondoltak, hogy a svájci jegybank ilyen lépést tesz. ráadásul ez a kockázat sokkal nagyobb volt 2010-ben, amikor ugye kétszáz forint alatt volt a frank. jelentős mértékben belenyúltak a devizahitelekbe, kiszámolták, hogy mennyi súly kerüljön a bankokra, és simán megtehették volna, hogy 200 forintos frankkal hozzák létre ugyanezt vagy egy hasonló eloszlást. meg is tették volna.
@Siri Keeton: azt nem kétli senki, hogy szerencséjük volt, de itt tudatosságról szó nem volt. ugyanis lehetett tudni, hogy mekkora euró és frankárfolyamot terveznek 2015-re. annak az esélye, hogy a frank inkább esik a következő egy évben nem volt kisebb annál, minthogy a frank inkább emelkedik. svájcban sem gondolták, hogy hirtelen ilyesmi történik, arra gondoltak, hogy fokozatosan változhat meg az árfolyam egy jegybanki döntés után. ez számomra létező napi probléma volt.
@jotunder: Most azért kritizálod őket, hogy nem 2010-ben tették meg, vagy pedig az az állításod, ami a 15:37-es hozzászólásodban volt, hogy ti. “még jobban járnak, ha nem teszik meg”?
Nem tudom, hogy 2010-ben meg lehetett volna lépni, függ ez az ország külső finanszírozási igényétől és a devizatartalék mértékétől (az átváltás nyomás alá helyezi a forintot ugyanis). De egyébként hindsight 20/20-vel mondom, valószínű, hogy sokkal hamarabb kellett volna ezt meglépni, nem 2014-ben.
Az én könyvemben azonban a késői, de helyes cselekvés még mindig jobb, mint a nem cselekvés. A környéken senki nem lépte ezt meg, egyetlen ország sem. Elmondhatjuk, hogy ez egy eredeti Orbán-politika volt, és azoktól, akik az unortodoxia miatt kritizálták Orbánt, elegáns lenne elismerni, hogy ők a konvencionális politika jegyében valószínűleg nem lépték volna meg ezt az unortodox vagy legalábbis merőben nemkonvencionális lépést egyáltalán. (Én se léptem volna meg, én a 2011-es végtörlesztéssel se értettem egyet annak idején, egyébként arról így utólag is azt gondolom, hogy inkább nem volt jó, és inkább egy általános átváltást kellett volna piaci árfolyamon meghozni.)
“lehetett tudni, hogy mekkora euró és frankárfolyamot terveznek 2015-re”
Apró félreértés. Én nem azt mondtam, hogy tudták előre az árfolyamot. Hanem hogy látták a kockázatot, ami nem ugyanaz. Én is napi szinten szembesülök olyan problémákkal, hogy egy bizonyos pénzügyi kockázatot meg kell-e szüntetnem vagy sem. Ilyenkor sokszor negatív várható értékű döntéseket hozok, mert a kockázatot nem akarom bevállalni. Ha utána szar kerül a ventilátorba, akkor megkapom a dicséretet: azt tettem, amit kellett, és bár nem lehetett tudni, hogy mi lesz, de a kockázatot lehetett látni előre.
De elő a farbával: ha szerinted nem a kockázat megszüntetése miatt váltották át a hiteleket, akkor miért? A kamat biztosan nem magasabb a frankhiteleken még most sem, tehát akkor? Ráadásul ez egy népszerűtlen lépés volt a maradék devizahitelesek között, mindenesetre egy sor ismerősöm írta ki felháborodását a fészbúk-oldalára, hogy most aztán esélye sincs a visszaerősödésnek. Úgyhogy akkor miért áldozták fel a devizatartalék egy részét erre a célra?
@Siri Keeton: azért most lépték meg, mert az összes lehetséges kúriai ítélet, alkotmánybírósági cécó most lett meg. különben valószínűleg hamarabb lépték volna meg. a poszt arról szól, hogy lakájsajtó az orbáni géniusznak tulajdonít valamit, ami mögött semmilyen különös megfontolás sem volt.
@jotunder: Az egy mellékes kérdés, hogy miért most lépték meg.
Miért lépték meg egyáltalán? Miért akarták forintosítani a frankhiteleket, ha egyszer semmi kockázatot nem láttak ezekben? Miért áldoztak értékes politikai tőkét (ahogy írtam még csak népszerű se volt) erre a célra, ha nem látták a kockázatot?
@Siri Keeton: nem volt népszerű????? hogy a fenébe ne lett volna népszerű. népszerűbb lett volna ha mondjuk eltörlik a devizahiteleket, de azt azért nem lehetett meglépni. orbánék úgy a költségvetési adósság devizahányadát is csökkentették. ők ki akarták vezetni a devizahiteleket és ennek része az, hogy adott ponton forintosítottak, de nem ez volt a lényeg, hanem az ún. egyoldalú kamatmódosítások visszamenőleges eltörlése. az hogy a devizahiteleket ki kell vezetni valahogyan már 2010 előtt is megfogalmazódott.
@jotunder: Hozsannázó hozzászólást nem olvastam a fészbúkon, csak Orbánt szidó hozzászólást ezzel kapcsolatban, hogy most már örökre befagyott 256 forinton az árfolyam. Lehet, az én ismerőseim nem reprezentatívak. Az egyoldalú kamatemelést forintosítás nélkül is el lehetett volna visszamenőlegesen törölni. Az népszerű lett volna forintosítás nélkül is.
Most se kaptam választ arra, hogy miért akart forintosítani Orbán, ha egyszer nem látta a kockázatokat. Mibe kerülne leírnod, hogy Orbán úgy látszik mégiscsak látta a kockázatot, és meg is szüntette? Azzal szerencséje volt, hogy Jordan elméje nem decemberben borult el, hanem csak január közepén, de az nem szerencse, hogy kiszáll egy árfolyamkockázatból, és az árfolyam aztán utána el is száll.
“az hogy a devizahiteleket ki kell vezetni valahogyan már 2010 előtt is megfogalmazódott”
Egyetlen szomszédos ország sem lépte ezt meg. Ez ugyanis nem valami konvencionális lépés, be kell avatkozni a piaci folyamatokba. Én élek a gyanúperrel, hogy ha marad Bajnai a miniszterelnök, ő se lépi meg.
Na de annyira nem érdekes ez a vita. További kellemes vasárnap estét!
@Siri Keeton: 1. egyetlen szomszédos országnak sem volt (van) ilyen brutális kitettsége, 2. és nem nőtt meg ilyen durván az exporthányada a krízis után. általánosan gondolhattak volna arra, hogy van egy olyan tendencia, hogy a forint lassan de folyamatosan gyengülhet. arra nem gondolhattak, hogy a svájci frank fog hirtelen elszállni. márpedig a lakájaik azt próbálják elhitetni, hogy ők ezt előre látták, vagy legalábbis sejtették.
@poszt
A devizahitel eleve egy hibas hitelkonstruckcio volt Magyarorszag eseteben. A kockazat a svajci frank erosodese volt, utobbi a Nagy Recesszioval es a Lehman Brothers csodjevel megindult. A forintositast sajat maguknak es a haveroknak csaknem a hatalomatvetel utan megleptek.
A fiuk nem lattak semmifele kockazatot, mert a SNB igerete, hogy tartjak az 1.20-as arfolyamot nem hordozott kockazatot.
Ez a video talan jol megmagyarazza a dolgot….:)
http://www.youtube.com/watch?v=AFsnqmupCIc
@Siri Keeton: “Először is: az Örülünk Vincent blog is szeretné kifejezni az ámulatát, hogy Orbán Viktor bekötött szemmel, a saját tizenhatosa előtt állva, háttal az ellenfél kapujának, parádés ollózó mozdulattal kilőtte a ficakot.”
Látod, elismertem, hogy Orbán kiszállt egy kockázatból. Megjegyzem, a kockázat jellemzően ő maga. Ha abból lenne kedves kiszállni, külön hálálkodó posztot szentelnék neki.