A magyar foci utolsó nagy korszaka XII.
Eredeti szerző: szempontpuska
<
p style=”text-align: justify”>Mi történik a válogatottal az EB selejtezők közepén? Remény nincs, Mészöly távozik. A bajnokság inkább botrányoktól hangos. Az előző évek meghatározó csapatai botladoznak. Az egyetlen vígaszt kupacsapataink váratlanul jó szereplése nyújtotta. Ilyen légkörben, szinte észrevétlenül zajlik le egy csendes kapitányváltás a válogatott kispadján. Ekkor kezdődik meg a Mezey-éra. Sorozatunk utolsó, és egyben legmagasabbra ívelő szakasza. Lássuk a kezdeteket paraj tolmácsolásában! Érdekesség: A magyar-görög és a magyar-nyugatnémet párviadal nagyválogatott szinten is folytatódik.
Válogatott
Nulla óra, nulla perc, egy másodperc
Martos Győző ekkor 34 éves, 34-szeres válogatott, 2 világbajnokságon szerepelt, ezen kívül egy KEK döntőben is.
Kerekes Attila, ekkor 29 éves, az egyetlen békéscsabai labdarúgó, aki szerepelt világbajnokságon (talán nem nagy kockázat, ha azt mondom, egyben az utolsó ilyen játékos is …), 15-ször szerepelt a címeres mezben, már a Baróti korszak legelején bekerült a csapatba, de végül Argentínába nem jutott ki.
Póczik József, ekkor 30 éves, az előző évben az év játékosa, 14-szeres válogatott és 4 gólt szerzett. Szupertehetségnek indult, az NB1-ben már 17 évesen bemutatkozott, és alig 20 éves, amikor Illovszky Rudolf a kezdőcsapatba jelöli a bolgárok elleni mérkőzésen. Ezután tagja a csapatnak Bozsik Cucu egyetlen kapitányi mérkőzésén is, de 1975 es 1979 között egyszer sem viselte a válogatott mezét. Vegül Lakat Károly “rehabilitálja” a válogatottba, nehogy kimaradjon az USA elleni itthoni vereségből …. Megint elfelejtik, de a Rába ETO aranycsapatából már nem lehet nem beválogatni, játszik a spanyolországi VB előtti két válogatott mérkőzésen, majd … de ez ismert.
Tárgyévünk nyarán Fazekas mellé szerződött az Antwerpenhez, ahol azonban súlyosan megsérült és ezzel gyakorlatilag vége is lett pályafutásának.
De összességében látszott, hogy a csapatnak volt valami koncepciója, rendszere, taktikája.
Magyar István. Nyilasival gyakorlatilag egyidős, szinte együtt haladt pályafutásuk a Fradiban és a válogatottban is. Ugyanazon a meccsen mutatkoznak be Irán ellen, majd később az Austria Wien-ben is együtt játszanak. 1973-ban, alig 18 évesen mutatkozik be az NB I-ben, és az 1979-es, Rába ETO elleni kupadöntő volt az utolsó meccse itthon. A nyári spanyolországi túrán “lekési a buszt”. Persze eltiltják, aztán az FC Bruges-höz került (nincs információm róla, de komoly esélyt adok rá, hogy egy bizonyos Kű Lajos győzte meg a bruges-i vezetőket … ).
Itt nem sokat szerepel, de az Austria Wien-nél sikeres, stabilan a kezdőcsapat tagja, és még Nyilasi érkezése után is az marad. A Fradiban 183 bajnoki-, illetve kupameccsen 43 gólt rúgott, a válogatottban 15-ször szerepelt és egy gólt lőtt. Érdekesség, hogy a Baróti-éra szinte első percétől kezdve stabil tagja a keretnek. 1975 es 1977 között a mérkőzések jelentős részén pályára lépett (igaz, csak egy VB selejtezőn, a kinti görögök ellenin), de a VB-re nem viszik ki, alig 1 évre rá viszont megint válogatott, Kovács Ferencnél.
Magyar I. harca Jiménezzel (Austria Wien – Real Madrid)
Ha valaki tud erről többet, miért tűnt el 1977 vége es 1979 között, akkor írja meg! Sérülés? Katonaság? Drasztikus formahanyatlás? Tény, a 78-as VB keretben ott szerepel a tatabányai Halász, vagy az MTK-s Fülöp, de Magyar nem.
Utánpótlás
Bücs Zsolt. Nyírségben született, ott is tanulta meg a futball alapjait. Első profi klubja a Szpari volt természetesen ahol Temesvári Miklós már 16 évesen (!!!) berakta egyszer a kezdőcsapatba. Sokan óriási jövőt jósoltak az univerzális középpályásnak, amit az én szubjektív meglátásom alapján nem futott be, bár kétségtelen hogy eredményes karrier van mögötte.
Hogy miért írom ezt? Nos. Temesvári távozása után összeesett a csapat és végül botrányos körülmények között kiesett 1984-ben, többek között úgy, hogy az utolsó DVTK elleni 7:2-es győzelmet bundázás miatt annulálták. Majd látjuk, hogy Bücs nem csak itt volt ,,rossz időben rossz helyen”. Eztán került át a Lokihoz, amikor is már 22 éves.
Kétségtelenül jól és kiegyensúlyozottan teljesített a cívis városban, szerették is nagyon, aminek csalhatatlan jele, hogy visszahívták nemrégiben másodedzőnek. Ezután jött az ETO és a Vasas, de ezek a csapatok egyrészt nem régi fényükben csillogtak, másrészt hősünket elkerülte ezidáig a válogatottság. Majd ’90-ben megtörik a jég és Mészöly Kálmán behívja az törökök ellen.
Gondolja valaki, hogy lenne válogatottsága ha ekkor épp nem a Vasast erősíti? Majd az angolok elleni vereség alkalmával is válogatottságot ünnepelhetett. Ám az EB-selejtezőkre már a Kozma István – Bognár György belső középpályával álltunk fel, így Bücs válogatott karrierje is a végéhez ért. Időközben sajnos ,,kivette a részét” a 2. bundabotrányból is.
Nem mennék most bele a részletekbe, a lényeg, hogy Bücs és jó pár társa aláírt egy olyan premizálási listát, ami fiktív volt, hisz azon a pénzen a bent maradást vették meg a vezetők. Csakhogy a játékosok nem tudták mit írnak alá. Még nem volt 30 éves amikor a Volán játékosa lett.
Külföldi kalandjai is több, mint érdekesek. Ehhez egy adalék, 34 évesen az év játékosa lett Szingapurban. Talán többen kicsit bohém focistának aposztrofálták, mégis kiegyensúlyozott teljesítménye volt az egyik erőssége. A Supkával, Benyóval, Duróval, Mezővel, Paróczaival, Mörtellel felálló csapat nem volt épp gyenge (bár az eredmények alapján igen) a nagy áttörés nem jött össze, sem velük, sem másutt.
A 80-as évek közepén nagyon erős volt a válogatott, majd 86 után a bundabotrány miatt nem lehetett behívni… rossz időben, rossz helyen…….. Bár Sallainak sikerült, csak 3 évvel idősebb hősünknél és jó pár válogatottságig vitte, megjárt 2 VB-t is. A két játékos pályája között óriási a különbség de a képességeik között ekkora nem volt.
Csík Ferenc (Vasas)
Czérna Sándor (PMSC)
Katzirz utódja a pécsi kapuban: Bodnár
Plotár Gyula (Tatabánya)
Rezi Lajos
Turbék István
Zsinka János (FTC)
Orovecz György (MTK-VM)
A következő számunkban egy meglepetés poszttal szolgálunk. jabka készített számunkra egy vendégposztot a magyar foci…. nade ezt most inkább nem árulom el. Rövidesen megjelenik egy különszámban. Ugyanitt.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16516611-6792fe64f39c7' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16516611&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16516611-6792fe64f39c7&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16516611-6792fe64f39c7' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Dajkáról már említettem egy korábbi posztnál, hogy talán 24-szer volt válogatott, ám csatárként csupán egy öngólra tellett tőle, a szovjetek ellen. Specifikuma volt, hogy gyakran a kapunak háttal cselezett.
Plotárnak egy válogatott szereplés adatott meg, 1987 nyarán, Verebes utolsó meccsén, NDK-Magyarország 0-0, kihagyott egy ajtó-ablak ziccert, többet nem is hívták.
Farkas Tibi a korai kísérletezések után Verebesnél lett legközelebb válogatott, ’87 elején. Aztán Verebes el is hívta a Vasasból az MTK-VM-ig. Farkas, Kőhalmi, Csuhay, Csonka után végül Sallai vált be jobbhátvédként Mezeynél – méltán…
Kovács Attilát pedig ugyancsak sokat emlegettük, nyilván fogjuk is.