A második cikk
Eredeti szerző: jotunder
Török Gábor politológus szerint az Alaptörvény negyedik módosításának második cikke a legproblémásabb a módosítások közül.
A második cikk értelmében az Alaptörvény módosítása után az Alkotmánybíróság kizárólag az elfogadás körülményeinek alkotmányosságát vizsgálhatja. Török azt írja, hogy a második cikk elfogadása után gyakorlatilag kontroll nélkül módosíthatják az Alaptörvényt, akár a politikai ellenfeleik betiltását is beleírhatják.
A világon nagyon kevés olyan ország van, ahol az alkotmánybíróság megsemmisíthet egy alkotmánykiegészítést arra hivatkozva, hogy az ellentmond az alkotmány többi részének. Lásd pl. itt.
A magyar alkotmány egésze is hatályon kívül helyezhető kétharmados többséggel; gyakorlatilag pontosan ezt ttték az Alaptörvény megszavazásával. Számos olyan ország van a világon, ahol nehezebb megváltoztatni az alkotmányt, de általában nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy az alkotmányozó többség teljesen új alkotmányt fogadjon el.
Magyarországon az Országgyűlés testesíti meg a Szuverént, a kollektív uralkodót, aki, igen kedves Olvasó, mi vagyunk. Nem a Szent Korona, nem az Orbán Viktor, hanem mi. Mi vagyunk ennek az országnak az ura. Nem urai, hanem ura. A mi képviseletünkben fogadták el az Alaptörvényt, az akkori szabályok, a hatályos alkotmány paragrafusainak maradéktalan betartásával.
A “checks and balances”, a fékek és ellensúlyok rendszere megpróbál minket megvédeni a többség zsarnokságától, de korlátlanul nem védhet meg minket saját magunktól. Elfogadtunk egy szabályrendszert, és minden, ami most történik, ennek a szabályrendszernek a következménye. Ha más szabályrendszert fogadtunk volna el, akkor annak másféle szomorú következményei lennének. Amit Magyarország elfogadott, az nagyon közel volt a német alkotmányos rendszerhez, az egy jó szabályrendszer volt, egy jó alkotmányos rendszer, de nem jelentett és nem is jelenthetett abszolút védelmet az emberi aljasság és ostobaság ellen.
Ami most történik Magyarországon, az nem a diktatúra bevezetése, és még csak nem is egy lépés egy későbbi diktatúra felé. Ami most történik, az távolodás az európai civilizációs normáktól. Ennyi, és nem több, de ez bőven elég a kétségbeeséshez.
Ezek rossz idők. Nem a legrosszabb idők, de elég rossz idők. És az ország, mint már annyiszor, megbukik egy vizsgán. Ezer éve bukdosunk a vizsgákon, nem ez a legborzasztóbb elhasalásunk. Csak egy a sok közül.
Ami hétfőn történni fog, az nem azért nem történhet meg az Egyesült Államokban vagy Németországban, mert jobb törvényeik vannak, bölcsebb alkotmányos rendszerük, hanem azért, mert civilizáltabbak mint mi. Nem tökéletesek, nagyon-nagyon nem, de társadalmaik civilizáltabbak a miénknél, ahogy a mi társadalmunk is civilizáltabb más, kevésbé szerencsés társadalmaknál. Nekünk ezt dobta a gép. Már van saját felelősségünk is, kinek mennyi, ebbe a szerencsétlen országba születtünk, és már mi döntöttünk úgy, hogy tönkretesszük egymás életét.
Szeretnénk hinni abban, hogy van valahol egy titkos megváltó klauzula, amit elfogadva megtakaríthatjuk magunknak a felnőtté válást. Egy mondat az alkotmányban, amely megvéd mindentől. Nincs ilyen mondat. Senki nem védhet meg minket a saját aljasságunktól és ostobaságunktól, csak mi magunk.
Mi dönthetünk úgy, hogy midőn York napsütése rosszkedvünk telét tündöklő nyárrá változtatja át, nem leszünk gazemberek, hogy ha kiterítenek úgyis, akkor inkább tisztességesek leszünk, hogy nem aljasulunk el, bármely korban élünk e földön. Ez az egytízmilliomodnyi Szuverén döntése. A Királyé, kit Isten óvjon.
@komplikato: pedig egy pillanatra tényleg azt hittem.(
@neoteny: “Ha az ellenzék olyan súlyosnak ítéli meg a helyzetet (és valóban eléggé súlyos), akkor nem csak blogokon kell a vészharangot kongatnia hanem el kell végeznie a szervezési aprómunkát és olyan tüntetés(eke)t kell a kormányzat — és a nagyvilágot tájékoztató média — arcába tolni amit lehetetlen figyelmen kívül hagyni.” – Na erre hittem én azt, hogy ma már tényleg ez az idő jött el.
@neoteny: Igen, (az utolsó bekezdésed), ez helyes, jó meglátás. Ez az egyetlen kényes pontjuk, és ez az ellenzék egyetlen mozgástere. Így lehet, és kell most megfogni őket.
@ipartelep: Kulcsszó: Most! már így is rég késő. Felmérhetetlenek a károk.
@ipartelep:
Ahhoz, hogy ez ne vágyálom maradjon, bizonyos dolgokat figyelembe kell venni (szerintem):
1) Meg kell szervezni a dolgokat: akár multilevel módon (“mindenki hoz még két embert magával”), de mozgósítani kell. 10,000 ember ellen tud a rezsim ellentüntetést szervezni: 100,000+ ellen már nem. Ez az a kérdés ahol “a méret igencsak számít”; tömeges fellépést kell szervezni, nem szűk érdekcsoportok vagy mozgalmak tüntetését.
2) Egy dologra kell fókuszálni az üzenetet. Erre kiváló célpontot szolgáltat a rezsim: a jogállam leépítését. Fölösleges transzparenseket vinni arról hogy ki milyen pénzt vár az államtól: ez a kérdés még a legfejlettebb demokráciákban is politikai vita tárgya, tehát ennek az egységesítő ereje alacsony (és könnyen kihasználható a megosztásra). Az “alkotmányozás” meg az AB kiherélése meg a visszamenőleges törvények és ilyesmik tökéletesen alkalmasak ideológia- és pártmentes tüntetés(ek)re: ezek mindenki (vagy legalább is a nagy többség) szívügyei lehetnek (vagy kellene lenniük). Ez persze önmegtartóztatást igényelne a szevezőktől és a résztvevőktől is: de most a hatalom korlátozásáról van szó, nem arról hogy kinek mi a kedvenc ügye. Majd ha visszaállt valamiféle alkotmányos és jogrend, akkor lehet folytatni a plurális demokratikus vitát… de most nem annak van helye hanem a rezsim hatalomhalmozó viselkedésének visszaszorításáról.
@neoteny: Én azt gondolom, hogy a szóban forgó kívánt tüntetések célja, és értelme most (már) nem valami kis lokális cél kellene hogy legyen. Hanem egyszerűen az, hogy a széles néptömegekben tudatosítsa azt, hogy itt az ellenzék, megjött, és le akarja váltani a maffiabandát, és képes rá, és aktív, és mindent megtesz, és tessék támogatni, mert megérett rá az idő. Tehát dominálni kell a politikai életet, hangulatot kell csinálni, meg kell tölteni a levegőt a leváltás gondolatával, orbánváltó helyzetet kell csinálni.
amiatt azért picit sajnálni lehet a Pártot, hogy belefeccöltek pártízmilliárdot a TEK-be (már a nevük is milyen teátrális: Terrorelhárító!!!! utoljára Matuska Szilveszter ellen léphettek volna), és sehol egy épkézláb gyújtogatás, utcaszétverés, robbantás vagy bármi, amivel ne tennék tök nevetségessé a sok tökig felfegyverzett kommandóst.
de így, hogy középiskolás gyerekek elé kell odarendelni őket (még egyszer ismételjük: Terrorelhárító!!!), csak pocsékba megy az a nagy igyekezet.
nekik simán szólhatna udvariasan a portás is, hogy srácok, lécci ne járjátok le a gyepet, álljatok meg kicsit kijjebb, azon a pár méteren már nem múlik semmi, Áder úgyis Berlinben van.
és benne van a pakliban, hogy ők kicsit kijjebb meg is állnának.
persze, ne legyünk telhetetlenek. terrorelhárítókat még egy fokkal elegánsabb gyerekek ellen küldeni, mint sima alvilági gyilkosokat.
@Lasombra: Nem kell, hogy gyújtogassanak ezek a gyerekek ahhoz, hogy a pártállam terroristaveszélyt kiáltson. Sőt, az a félelmetes, hogy NEM gyújtogatnak. Minden normális ember gyújtogatna, ezt láttuk 2006-ban, ha ezek nem csinálnak ilyesmit, az azt jelenti, hogy egy háttérhatalom irányítja őket, ami megmondja nekik, hogy most még nem szabad gyújtogatni. Nem az a terror, ami annak látszik, hanem amiről a nép bölcsessége tudja, hogy terror. És hogy miről tudja, azt a Párt fogalmazza meg, amelyik a nép felhatalmazását és akaratát képviseli.
Ugye Bayer már megírta, hogy “bemásznak székházainkba, házainkba, álmainkba, vágyainkba, auránkba”, hát mennyivel súlyosabb ez, mint néhány kukán vagy autón kiélni a jogos dühöt. És hogy “legszívesebben egyetlen lendülettel legázolnánk” ezeket a bemászó gimnazistákat, mi magyarok, csak nem lehet, mert ŐK aljas ravaszsággal pont erre várnak.
A magukat kereszténynek és demokratának nevező pincsik gyülekezete meg ezt mondta tegnap:
“A KDNP szerint terrorba torkollhatnak a kormányellenes tüntetések
A KDNP Kommunizmus Bűnei Munkacsoportja az elmúlt napok sorozatos balliberális tüntetései kapcsán, melyeket a hatalmukat és befolyásukat vesztett balliberális és szocialista körök szerveznek, és amelyek mögött véleményünk szerint külföldi pénz és szervezők állnak, a következőkben foglal állást.
…
Tiltakozunk mindenfajta anarchista támadás ellen, amely a törvényes rend felforgatására és a köznyugalom megzavarására irányul. A mai nap, a terrorizmus áldozatainak emléknapja hangsúlyozottan felhívja mindannyiunk figyelmét arra, hogy az anarchista zavargások könnyen terrorcselekményekbe torkollhatnak, veszélyeztetve demokratikus államrendünket.”
hvg.hu/itthon/20130311_A_KDNP_szerint_terrorcselekmenybe_torkoll
@Késes Szent Alia: Demokratikus államrendük védelmére kell egy Államvédelmi Hatóság. ÁVH.
“A német hadsereg kiűzése utáni kaotikus viszonyok közepette az első egységes állambiztonsági szervezet határozott tervek szerint indult meg a döntőnek látszó pontok elfoglalására. Első feladataik egyikének tekintették a volt kormány- és rendvédelmi szervek irattárainak megszerzését. Már ekkor kiértékelő osztályokat, kartotékrendszereket terveztek. A kommunista párt a belügyminisztérium feletti uralom megszerzésével és a gyorsan duzzadó szervezet rejtett finanszírozásával teremtette meg a politikai rendőrség gyors kifejlődésének hátterét. Hogy a „reakció ellen harcoló szervezet” burjánzása minél kevésbé szúrjon szemet a polgári pártoknak, költségvetésen kívüli pénzforrásokat nyitottak, vagyis – a köztörvényes bűnözés mezsgyéjét gyakran átlépve – zsarolással csapoltak meg vállalatokat és magánszemélyeket (ld. működése c. fej.); e törvénytelen gazdasági tevékenységet utódszervezetei is folytatták.”
@Stabilo: “..bocsáss meg, de én azt gondolom, hogy itt kezdődik a baj ebben az országban.
Bárki akinek véleménye van, az vagy Viktor párti, vagy Ferenc párti, más nem lehet. A postás, a virágos és mindenki.”
Efölötti aggódásod némileg hitelesebb lenne, ha nem azzal indítottál volna, hogy a te gyerekedet nem engednéd ki egy ilyen tüntetésre, mert ne tolja a kölök az MSZP szekerét. Mert ugye ha Viktor/a Fidesz/az aktuális kormány ellen tiltakozik valaki, akkor csak MSZP-s hátszelű lehet.
@belekotty:
ez az alkotmany lenyege, csak az legyen benne, ami tenyleg biztos, es tenyleg hosszutavon stabil
ezek meg a segguket torlik a magyarral
Egyenként 50 ezer forintos büntetés középiskolásoknak, mert hárman egymás mellé ültek közterületen ?
@Késes Szent Alia:
ez akkor olyan, mint a viccben, amikor a mazochista megkéri a szadistát, hogy üsse, mire ő kéjes vigyorral nemet mond?
csak kevésbé vicces.
azért valahonnét ismerős ez a forgatókönyv.
meg is nézem a fogadóirodáknál ilyen oddsszal szervez meg a kormány maga ellen valami terrorszerű akciót.
ez a székház ostrom azért elég karcsú volt, ahogy Kósa Bubu szörnyű károkról beszélt a műemléképületben, persze nem mutatta meg. később kiderült, hogy 1 db üvegajtó volt a kár, azt is egy fideszes munkatárs törte be nagy igyekezetében, hogy kihessegesse a tenoristákat.
a kndp kommunizmus bűnei munkacsoportjáról meg most hallok (olvasok) először, de elmosolyodtam. ezek vajon mivel töltik ki a napi 8 órájukat?
de legalább Tompika jól szórakozik.
hvg.hu/velemeny/20130311_A_Fidesz_szivtiprojanak_ez_az_egesz_irto
@Lasombra: szánalmas az a roncs
@Lasombra: “a kndp kommunizmus bűnei munkacsoportjáról meg most hallok (olvasok) először, de elmosolyodtam. ezek vajon mivel töltik ki a napi 8 órájukat? “
Hiszen látod, az anarchista támadások elleni védekezéssel. Nyilván az anarchia kitalálása is a kommunizmus bűnei közé sorolható, oszt azér.
@komplikato:
…magával kötve, mint a kéve sunyít, vagy parancsot követ…
jotunder:”Magyarországon az Országgyűlés testesíti meg a Szuverént, a kollektív uralkodót, aki, igen kedves Olvasó, mi vagyunk. Nem a Szent Korona, nem az Orbán Viktor, hanem mi. Mi vagyunk ennek az országnak az ura. Nem urai, hanem ura. “
Solyom Laszlo:”Fontos, hogy az alaptörvény nem minősíti az Országgyűlést népképviseleti funkciója mellett még általában is az „államhatalom” legfőbb szervének. A parlament mindenek fölötti jogállása Magyarországon a kommunista egypártrendszer jellemzője volt.”
@dvhr: Az Országgyűlést is korlátozzák fékek és ellensúlyok, és nem mondható az, hogy mindenek “felett” van, de a Szuverént az Országgyűlés testesíti meg és ők hozzák meg az ország törvényeit. A törvények alkalmazásába nem szólhat bele.
A controversial constitutional amendment that would put into law several policies previously deemed unconstitutional by the country’s highest court was passed by Hungary’s Parliament on Monday. The amendment includes provisions on family law, student grants, and the courts. Thousands in Hungary, including many students, protested against the changes this weekend. Prime minister Viktor Orbán and his ruling Fidesz party were also criticised by the EU and the United States for the amendment, which they say violates democratic principles. Despite the controversy, the amendment passed with 265 in favour, 11 against and 33 abstaining.
stream.aljazeera.com/story/201303112215-0022602
Tessék, már a baráti arab világ is totál félretájék…
@jotunder: “Magyarország miniszterelnökét az borította ki ennyire, hogy a független magyar bíróság a “magyar emberek” és a gonosz, profithajhászó multik ütközetében utóbbiak oldalára állt. A bírósági döntést botrányosnak nevezte és bejelentette, hogy Magyarország ma már elég erős ahhoz, hogy a magyarok érdekeit érvényesítse.”
@dvhr:
A független magyar bíróság a magyarságteljesítmény szerint dönt.
Tiszta sor.
Ezért bűntelen 24 éve a Fidesz brancs.
Ide is felteszem :
Scheppele :
krugman.blogs.nytimes.com/2013/03/12/guest-post-the-fog-of-amendment/
Nem lévén jogász és az alaptörvényt sem ismerem, most értem meg a diabolikus oldalát ennek az egésznek :
“the purpose of a constitution is to place certain legal principles above others so that the lower ones may be measured against the higher ones. If the guarantees promised to European bodies exist only in laws that are inconsistent with a provision of the constitution, then those lower laws may be declared unconstitutional. Far from being a merely technical amendment, the Fourth Amendment has elevated strong powers into the constitution while leaving the promised restrictions on those powers in the lower law.”
Példák sora, melyből az első : For example, the Fourth Amendment gives the president of the National Judicial Office the power to “manage the central administrative affairs of the courts” while judges merely “participate in the administration of the courts.” (Art. 13[1]).
………………………………………………………………………………
“the restrictions to which Hungary agreed on the powers of this office didn’t make it into the constitution. Only the unconstrained power of the office is in the constitution; the restrictions are left in the laws. And in a conflict between the two, the constitution wins.”
……………………………………………………………………………………………
“already the Fidesz government has added one new judge to the Court two weeks ago and will name its ninth judge on the 15-member court next month. The new Fidesz majority is very likely to be different from the narrow majority that kept the Fidesz government in line over the last two years. So we should not be surprised if a new Court majority uses the provisions of the newly amended constitution to strike down laws that the Fidesz government passed under pressure, laws that now restrict the government’s power to do whatever it wants to do. Because the concessions to Europe were not built into the constitution but instead remain only in laws that are now arguably inconsistent with the Fourth Amendment, the restrictions counted on by Europe to ensure that Hungary kept its European commitments are now vulnerable.”
És így tovább…….
@nerángass: Ja, ez a finomság látszólag elkerülte derék TG politológusunk figyelmét (((((((((((
The Fog of Amendment
Kim Lane Scheppele, Princeton University
krugman.blogs.nytimes.com/2013/03/12/guest-post-the-fog-of-amendment/
A Fidesz alaptörvénye nem vonatkozik rám
http://www.facebook.com/polgari.engedetlenseg
‘A Fidesz-KDNP képviselői által elfogadott “alaptörvény” illegitim, társadalomellenes, és nem felel meg a józan ész követelményeinek sem, így az nem vonatkozik ránk, magyarokra.’
+1 rajongói oldalt termelt a rezsim