A polgári józan ész védelmében
Eredeti szerző: maroz
Leszögezés: alapvetően álvitának érzem az egészet, hiszen a dolog lényege miatt (nagy tömegeket érintő esemény) úgyis mindig lesz kellő számú olyan ember, aki önként és emberségből oda fog menni és meg fogja tenni mindazt, amit az embersége miatt, belső késztetésből meg kell tennie. Ebben nem tényező egy Orbán, mint ahogyan nem volt tényező egy Kádár sem, sőt, emelem a tétet: egy Ceausescu sem. A kényszerítést a tevésre értelmetlennek tartom, még akkor is, ha tényleg bicskanyitogató együtt élni azzal a gondolattal, hogy szükségszerűen élnek közöttünk olyan faszkalapok, akik simán hátradőlnek a fotelben akkor, ha még csak a szomszéd háza ég. Azért tartom értelmetlennek, mert gyakorlatból tudom, hogy mennyire a hatékonyság ellen van az, ha kevéssé motivált emberek dolgoznak csapatban, és akkor ezt szorozzuk meg tízzel abban az esetben, ha nem csak kevéssé motivált az illető, hanem ellendrukker. Egy vészhelyzetben legelőször is hatékonyan kell cselekedni, és ha valami a hatékonyság ellen van, azt ki kell küszöbölni. Az igazságérzettel ráérünk a baj után foglalkozni, ekkor majd ünnepélyesen seggbe lehet rugdosni a faszkalapokat, de ha az instant bajt hatékonyan el akarjuk hárítani, akkor sajnos arra az időre célszerűbb róluk megfeledkezni.
Alkalomadtán beleépíteni őket a gátba, na, az egy teljesen más dolog, az ellen semmi kifogásom, én a tevésről beszéltem.
No, akkor most jöjjön ez a polgári szolgálatos összeírósdi. Amiről el lehet mondani, hogy szép. Már ugye ha elfogadjuk, hogy szép az, ami érdek nélkül tetszik. És ez egy ilyen dolog.
Szép, mert ez egy olyan rendelkezése az egyre súlyosabban impotens hatalmunknak, ami úgy tud irtózatos hülyeség lenni, hogy közben az ég egy adta világon senkinek semmi érdeke ettől ki nem elégül. Még a Kubatové sem.
Kedves polgár, gondoljuk végig együtt. A törvény szerint egy olyan adatbázis kiépítéséhez kérik a polgárok közreműködését, amelyik az összes nagykorú, de még nem nyugdíjas Magyarországon lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárt tartalmaz, mindegyikhez hozzárendelve legalább féltucat rekordot (születési hely-idő, cím, foglalkozás, mentesség, szerintem alulbecsültem ezt a féltucatot). Én bizony rest vagyok utánakeresni, így inkább csak megtippelem, hogy úgy 6 000 000, azaz hatmillió érintettről lenne szó. Mivel a törvény nem egy nagy, központi adatbázisról beszél, hanem annyiról, ahány polgármester van, ezeknek a sok-sok apró adatbázisoknak a valósággal köszönő viszonyban lévő összeállítása semmi komolyabb problémát nem fog olyan helyeken okozni, ahol az adott polgármesterséghez nem tartozik több nyilvántartandó polgár, mint tíz.
Az összes többi helyen viszont egészen egyszerűen elképzelhetetlen, hogy egy valós, használható adatbázist összehozzanak.
Miért? Gondoljon bele a kedves polgár, hogy az elmúlt 22 évben volt-e már példa ilyesmire. És akkor abba is, hogy az ellenkezőjére volt-e. Hány és hány éven keresztül szenvedtünk azzal a kurva tb-vel is, és még ennyi idő után is ha valamit el akarunk intézni nekünk kell vinnünk igazolást az egyes ablaktól a hatoshoz arról, hogy jogosultak vagyunk megadni a taj-számunkat. Ami ugye nem akkora probléma, mert mi, polgárok ráérünk, a mi időnket pont lószarra se becsüli a hatalom, azt nálunk senki ki nem bírja számolni az ujjain, hogy mekkora veszteség összességében az az egyénenként teljesen fölöslegesen elbaszott félórák. De mire lehet számítani, miben lehetne reménykedni egy szükséghelyzetben, amikor azonnal menni kell, amikor nincs idő arra, hogy a teljesen kaotikus több ezres, tízezres, százezres, milliós, tízmilliós rekordokat tartalmazó, a tervek szerint decentralizált adatbázisokból valami érdemit kiszűrjünk? Gondoljunk bele abba is, hogy ezeket az adatbázisokat nem csak úgy szimplán létre kell hozni egy aktussal (igen, az elbaszásra gondoltam, konkrétan), hanem naprakészen kell tartani, hiszen csak úgy van az egésznek értelme. Aki őszintén bízik benne, hogy a magyar adminisztráció képes hatmillió ember esetében ezt elvégezni, az keressen meg, mert szeretnék neki eladni pár hasznos dolgot. Nota bene: pont az előbbiek miatt attól is teljesen fölösleges félni, hogy ebből Kubatov csinálna valamiféle fideszhasznos listát. Meggyőződésem, hogy hülyék ők ehhez, amit nem kompenzál a mértéktelen az aljasságuk.
Szóval már megint az van, hogy fogalmatlan idióták elbasznak egy tonna közpénzt teljesen értelmetlenül. Business as usual. Nincs ebben semmi egyéb, sem Kubatov, sem Nagy Testvér, semmilyen aljas érdek, nem azért mert, szándék ne lenne rá alkalomadtán, hanem képesség nincs. Ez egy gyönyörűszép érdek nélküli baromság, de legalább jó sokba kerül. Önnek. És persze nekem is. Jó eséllyel még a gyerekeink is nyögni fogják. De hát ez van, adottság.
Lehetne ez ellen polgári engedetlenkedni, de minek. Ahhoz ugyanis elsősorban és leginkább polgár kéne, amiből mifelénk nincs olyan túl sok. Az a kevés pedig ha engedetlenkedni támad kedve akkor meg fogja tapasztalni, hogy az irtózatosan nagy többség úgy tekint rá, mint afféle hülyegyerekre, aki éppen áldoz valami réteghobbinak. Nálunk a nagyon nagy többség valami érthetetlennek tűnő, de végső soron mégiscsak megérthető okból ragaszkodik ahhoz, hogy: 1. őt aztán ne tekintsék polgárnak, kikéri magának!, és: 2. az országot fogalmatlan idióták vezessék. De hát ez van, adottság.
„Nincs ebben semmi egyéb, sem Kubatov, sem Nagy Testvér, semmilyen aljas érdek, nem azért mert, szándék ne lenne rá alkalomadtán, hanem képesség nincs.” – szerintem ez egy tévedés. Egyszerűen azért, mert ENNYIRE (meg annyira, meg amannyira…) hülyék egyszerűen nem lehetnek. Semmiképp. Hülyebőrbe bújt farkas ez, kérem.
Így már stimmel az ‘adottság’…egyébként katasztrófa esetén, ha menni kell, akkor ezen adatok alapján levelet írnak vagy simán értem jönnek?
Az is kérdés, hogy egy békemenet a katasztrófa elhárítás fogalmába belefér-e?
A hvg.hu Nyüzsi polgári ellenállásra szólít, és én ebbe benne is lennék, csak végiggondoltam.
A 900 fős faluban még egy embert ismernék, aki hajlandó lenne nyilvánosan égetni.
Tewgyük fel, megtesszük. Akkor a haragos falusiak, nevezzük őket amúgy birkáknak rögtön vasvillára hánynának minket, mert az Erzsikével (polgármester) ne szórakozzunk. Különben is, mi nem akarunk segíteni?
Úgyhogy inkább belehazudok a papírba.
Nem ertem, a kubatov lista nem keszült el? Nem ismertek minden fidesz szavazot es minden „komcsit” Pecsett? Az allamappartus es a fidesz apparatus kapacitasa szerintem ket külön dolog, föleg hogy utobbinak nem kell holmi jogszabalyokkal b@szodnia.
Azt en sem gondolom hogy elvi okokbol ne küldenek sokan vissza, no de van ott mas is: lustasag, trehanysag, feledekenyseg, funkcionalis analfabetizmus. Hat nem veletlenül csinaltak ugy a MNYP-rablast hogy annak kell nyilatkozni aki maradni szeretne.
Ma kötelező polgári szolgálat, holnap hadkötelezettség? Ezt találta Török Gábor az új választási törvénytervezetben:
„142. §
A Magyar Honvédség katonai igazgatási és központi adatfeldolgozó szerve _a hadkötelezettség bevezetése után_ a behívás alóli mentesség megállapítása céljából igényelheti a Nemzeti Választási Központtól a jelöltként nyilvántartásba vett személy nevét, személyi
azonosítóját és lakcímét.”
hát az a nagy harci lófasz, kéremszépen, hogy én mostan kicsit érdemben is hozzá tudok/tudnék böfögni.
ugyebár én (meg még nagyon sokan) cca ’95 óta ugatja, hogy emberek! kellene EGY (1) darab központi adatbázis, az állampolgárokkal. és nekik mindenféle adatjukkal. de persze nem egy helyen tárolva, óóó, nem! több, kisebb adatbázisban, felismerhetetlen módra szétszórva.
és természetesen volna hozzáférése az apeh(mostmá’ nav)-nak, járőröknek, nyomozóknak, önkormányzatnak, TB-nek, munkaadóknak stb.
de mind-mind más részét látja. az egészet senki sem. (na jó, néhány programozó és rendszergazda, akiket úgy megfizetnek, hogy eszük ágában sincs elmondani senkinek, hogy mit csinálnak, különben ugrana a zsíros állás, meg két év futkosó).
ja, hogy pénzbe kerül? kb egy százasból megvan. és időbe? aham, kb. egy év. több pénz, kevesebb idő, persze. akarat? na az nincs.
A Vastagbőr már kivesézte a témát alaposan, nagyjából azonos álláspontra jutva. Ott már elmondtam, de hátha van, aki még nem olvasta 🙂
Ez az egész katasztrófavédelmi regisztráció „amúgy” lehetne hasznos, és lehetne jól csinálni is.
Ugyanis. A lényege az lenne – ha ezt elmagyaráznák az embereknek, és nem fenyegetéssel, hanem pozitiv ráhatással próbálnák rávenni a teljesitésre őket, akkor működne is, hiszen az egészségügyben már régóta működik – hogy legyen egy helyi nyilvántartás azokról az emberekről – és szakmákról – akik adott esetben segitségül hivhatók.
Például: legyenek nyilvántartva a villanyszerelők, gáz-vízszerelők, (viharok általi vezetékrongálások, áramütésveszély elhárítás, gázömlés, stb) , gépkocsivezetők (tehergjm), ovónők, pedagógusok (vész esetén – kiürítés, akármi – az összegyüjtött gyerekekkel való foglalkozás,) szakácsok, értelemszerűen eü dolgozók, stb, ezer szakma van, amelyek képviselői tudnak értékes időveszteség nélkül segitséget nyujtani. Ennek a nyilvántartásnak helyinek és naprakésznek kelene lennie. (Természetesen a helyi nyilvántartásból már lehet akár országost is csinálni 🙂 (Egy kétezres településen ismerik egymást az emberek, tudják, a Józsi a villanyszerelő, de 5-8-10 ezres városban már nem annyira. )
Adott esetben, sötétben, kavarodásban ne kelljen már ott tökölni, hogy „tudod a Józsi telefonszámát? ” „Nem, de a Karcsi biztos tudja” „Karcsi, tudod a Józsi telefonszámát? ” „Benne van a teló,ba’, de le van merűve. Kinek van Vodás telója? ” „A zenyimé Pannonos, de az asszonyé Vodás, hazaugrok érte”. A polgármester a hivatalban megnézi a nyilvántartást, és már lehet is értesiteni a megfelelő embert. Szóval ez lenne az értelme. Ennek kellene működnie.
Viszont:
nem „kötelező, mert megbaszunk”, hanem „szivesen vennénk, és nagyon nagyra értékelnénk, ha veszély esetén számithatnánk az Ön értékes segitségére, és amennyiben szeretne (!) munkájával és szakértelmével hozzájárulni az értékek mentéséhez katasztrófa esetén, akkor nagyrabecsülésünk kifejezése mellett megkérjük, töltse ki és juttassa vissza a mellékelt adatlapot.”
Azaz önkéntesség, és a résztvevők részvételének az erkölcsi elismerése nagybetűkkel mindenhol. És akkor sokan jelentkeznének jó szivvel, önként és dalolva, sőt, még dicsekednének is vele – joggal.
De egyszerűbb – és nyomda- valamint postaiprailag sokkal kifizetődőbb, ha érthető, mire gondolok – a ” kötelező, mert megbaszunk”.
@DarthVader: Vészhelyzetelhárításról beszélünk, ha földrengés vagy ilyesmi van akkor a szolgáltató zárja el a gázt, gázömlést nem fog neked a mezei gázszerelő elhárítani, ahogy villanyoszlopra se mászik fel az egységsugarú villanyszerelő. Hidegburkolók ne legyenek nyilvántartva egy kis vészburkolásra?
Nagyon szűk azon dolgok a metszete, amit 1. vészhelyzetben gyorsan meg kell tenni, és 2. speciálisan erre vonatkozó szakképzettség nélkül érdemes csinálni. Kb a manuális munkák tartoznak ide (pl homokzsáktöltés), és a nem vagy korlátozottan cselekvőképes érintettekről való minimális gondoskodás (pl a gyerekek kísérgetése biztonságos helyre). A többi vagy nem fontos vészhelyzetben, vagy nem lehet megfelelő képzettség és gyakorlat nélkül hozzáfogni.
Isten óvjon attól hogy a 10 ezres kisváros Józsi villanyszerelője elkezdjen erősáramú vezetékkel babrálni, ha ehhez nem ért, ez az áramszolgáltató dolga. A jobbik eset az ha Józsinak van annyi esze és szaktudása hogy elhárítja a megtiszteltetést, a rosszabbik eset az ha egy nagyokos polgármester kitalálja hogy de mégis. Teljes hülyeség az az elképzelés hogy katasztrófa esetén random emberekkel elkezdjük sufnituningolni az infrastruktúrát, a sérülteket pedig az állatorvos megoperálja a töriszakkör frissen pattintott szakócájával, még szerencse hogy megvolt a polginak minden telefonszám.
@DarthVader: Rengeteg leütést megspóroltál nekem ezzel a hozzászólással, most mehetek vissza dolgozni. 🙂
@DarthVader: azért azt zárójelben meg kell jegyezni, hogy el tudok képzelni olyan egyéneket, akiknél a „kötelező, mert megbaszunk” megközelítés egyáltalán nem bír semmilyen elrettentő erővel, sőt! 🙂
@tollaszerge: aha. És egy helyi tornádócska – van belőle jó néhány évente – Mari néni villanyvezetékét cincálja szét az udvaron, vagy gázkéményeket hajlitgat szarrá, amire a gázszolgáltató lószart se lép, de Mari néni sirva nem tudja, mit csináljon, csaqkúgy, mint a falu nagyrésze, 60-70 ingatlan tulajdonosa.
Helyi árvizeknél, ahol nem lehet homokzsákkal minden kiskaput eltorlaszolni, ott is kell a házi közműveket védeni. (Gázórát elönti a víz, stb. ) A tulaj meg ott téblábol, hogy most mit csináljon. A kőműves meg talán jobban meg tudja itélni, hogy egy alámosott vagy sérült falú épületben maradhat-e a lakó, vagy jobb, ha kiköltözik. Még akkor is, ha nincs statikusi képesitése. Vagy egy ács, hogy a megbontott tetőszerkezettel mit lehet csinálni nagyhirtelen.
Jó lenne elképzelni, hogy vidéken, falusias településeken azért földrengésnél vagy vulkánkitörésnél jóval kisebb havaria is okozhat érzékeny kárt.
Nem csak a makroközművekben szokott kár esni, sőt, azok jobban meg vannak csinálva, sokkal gyakoribb annál az ingatlankár.
Nálunk, 2000 lakosnál nem kérdés, kinek kell szólni. A polgármesternek megvan mind a 10 mester telefonszáma. (Merthogy normális polgármester nem vár a jogszabályra.)
Mondom: önkéntes alapon ! kóvedért ! sokan szivesen jelentkeznének.
@DarthVader: Hogy Budapesten mi értelme van, arról speciel fogalmam sincs nekem se 🙂
@DarthVader: Nem beszélve arról, hogy egy ilyen adatbázisra fordított közpénz egyrészt érzésem szerint lényegesen szolidabb lenne, másrészt értelme is lenne.
Van jópár olyan szkill, ami abból, hogy „mi a foglalkozása?” jó eséllyel ki sem derül. Klasszika-filológus, bazdmeg, mondja a bedühödött polgár erre a „kötelező, mert megbaszunk!”-ra, indulatból. Oszt közben meg lehet, hogy olyan hobbista, mint én, akinek áll a sifonérban néhány százezer forint értékben olyan speciális cucca, amivel teszem azt picit se jön zavarba, ha a mínusz húsz fokban és másfélméteres friss hóban kell éppen a rezet baszni a pusztában.
@DarthVader: „szolgáltató lószart se lép”
Nem tudom hogy így van-e, de ha igen, akkor nem lehetne azzal indítani hogy megoldjuk hogy lépjen a szolgáltató? SZVSZ két nagyságrenddel egyszerűbb, mint a mozgósításos izé.
„kőműves meg talán jobban meg tudja itélni”
Igen, ez mindaddig szuperül fog menni amíg valakire rá nem omlik és ez bekerül a híradóba, onnantól a kőműves mindenkinek azt fogja mondani hogy tessékkimenniabiztonságkedvéért, vagy elküldi a polgármestert az anyukájába amikor legközelebb jön. És igaza lesz, mert ő nem statikus, hanem kőműves. A statikus egyetemre jár és évekig tanul, ezt nem lehet megbízhatóan kiváltani azzal hogy vki sokat kőművel. Még akkor se ha a kőműves úgy érzi; jobb esetben van annyi esze hogy nem érzi úgy.
És továbbra sem értem mi köze ennek a _katasztrófa_védelemhez. Tudod mi az a katasztrófa? Valszeg nem az amire gondolsz. Az általad leírt dolgok egyébként szuper, ha működnek egy kisközösségben informális alapon, de ezzel abszolút semmi szerveznivalója nincs se az önkormányzatnak, se a katasztrófavédelemnek. Az ingatlankár nem katasztrófa.
@maroz: De azért van egy olyan érzésem hogy ha segíteni akarsz akkor kimész a hóba akkor is ha senki nem regisztrál és mozgósít, ha pedig az állam elhatározza hogy holnaptól benéz nálad a sifonérba hogy tudja kit kell majd behívni a speciális cuccal akkor inkább elásod a kertben.
Már épp kitaláltam, milyen vicces válaszokat fogok visszaküldeni, mikor a polgármesterünk (Wittinghof Tamás, Budaörs) beleköpött a levesbe, mert nem hajlandó asszisztálni ehhez a baromsághoz. Pedig érdekes lett volna, ha engem (49 éves, kétdiplomás, büntetlen, dolgozó, két gyereket felnevelő, adózó nőt) bebörtönöznek mókás adatszolgáltatás miatt!! Sebaj, majd a következő idiotizmuskor…
@Fedor: Csak nehogy úgy nevezzék el véletlenül a kötelező polgári szolgálatot egyes kiválasztott emberek számára, hogy munkaszolgálat.
@DarthVader: és lehet bírságot kibaszni.. Ja, kiszabni.
Erről szól ma minden.
@tollaszerge: és ha a katasztrófa akkor jő el amikor a századvég sem tud kimutatni 1% fidesz-előnyt? És holnapután választás lesz? A Lánka patak meg fog áradni és a nyírtassi mszp alapszervezetet kivezénylik homokzsákot tölteni! Scifinek tűnhet, de a törvény nem tiltja!
@DarthVader: Ennyi, szép összegzés! Az erő kultusza, vagy mi 🙂
@tollaszerge:
2011. évi CXXVIII. törvény
a katasztrófavédelemrıl és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról*
„5. Katasztrófa: a veszélyhelyzet kihirdetésére alkalmas, illetve e helyzet kihirdetését elnemérı mértékő olyan állapot vagy
helyzet, amely emberek életét, egészségét, anyagi értékeiket, a lakosság alapvetı ellátását, a természeti környezetet, a
természeti értékeket olyan módon vagy mértékben veszélyezteti, károsítja, hogy a kár megelızése, elhárítása vagy a
következmények felszámolása meghaladja az erre rendelt szervezetek elıírt együttmőködési rendben történı védekezési
lehetıségeit, és különleges intézkedések bevezetését, valamint az önkormányzatok és az állami szervek folyamatos és
szigorúan összehangolt együttmőködését, illetve nemzetközi segítség igénybevételét igényli.”
„emberek életét, egészségét, anyagi értékeiket, a lakosság alapvetı ellátását, „
„Az ingatlankár nem katasztrófa”. Kolontár? Bah… pár ingatlan.
Nem csak vulkánkitörés/földrengés/cunami. Bármi. Évente több ilyen esemény van országszerte.
(Nem tudom, te voltál-e már kint az éjszakában térdig vízben, szakadó esőben, megáradt kis szar patak által elöntött faluban menteni? Én már voltam.)
kard.blog.hu/2012/06/06/a_vizugy_nem_jatek
@dvhr: Ha ez megvigasztal, Illés sem nagyon fogja ép bőrrel megúszni a rezsim bukását. 🙁
@tollaszerge: Ezek ilyen komoly identitásképző izék is tudnak lenni, ha jól csinálják.
Úgy nyolc évvel ezelőtt a Dachstein északi szikláin koptattam a körmömet és egy esti ejtőzés során besétáltunk Obertraunba. Pont a helyi önkéntes tűzoltók tartottak valami éves rendes izét, nix dájcs, nem értettem egészen pontosan, hogy mit is, de valami olyan avatós, kitüntetős, saját fejnek örülős izé volt, fanfárral, beszédekkel, utána pedig eszem-iszom.
És látszott a fejükön, hogy komolyan, veszik, hogy élvezik, hogy nekik tényleg ad egy tartást az, hogy ők az obertrauni önkéntes tűzoltók. Voltak vagy hatvanan-hetvenen, plusz vagy négy-ötszáz néző. Később utánaolvastam, és láttam, hogy ez egy picsányi, 700 lelkes falu.
members.aon.at/ff-obertraun/
Szóval mondd azt, hogy önkéntes és menni fognak az emberek, vagy mondd azt, hogy kötelező és mindenki utálni fogja. Tudnak ezek a mi konzervatív ideológusaink. 🙂
@poszt: Remek.
Tegyük fel (csak egy pillanatra), hogy ennek a baromságnak van értelme. Akkor számítógéphálózat útján lazán csatolt, elosztott (és feltehetően heterogén) adatbázisok formájában kéne megvalósulnia, ami képes valamit a naprakészség ügyében is tenni. Na itt már bajok lesznek. Technika/IT fronton (bár kapacitáshiányos a KEKKH) is, meg jogi fronton is.
Ez pontosan egy első blikkre jól hangzó baromság, de el lehet verni rá egy kalap pénzt. Ebből Kubatovnak nem lesz haszna (jut eszembe, amikor „ezek” ki lesznek rúgva, prioritásos feladatnak tenném a fontosabb rendszerekben narancsszínre festett hátsóajtók keresését 😉 ).
De összességében is elég sánta ez az elképzelés. Több szempontból is. „Homokzsákot rakni” bárki tud, ha nem béna (más kérdés, akar-e? a nem akarásnak ugyanis nyögés a vége). Ehhez nem kell nyilvántartás. Aztán – minden tiszteletem mellett – hogy a tollaszerge által fetisizált, „több évig tanult” statikus katasztrófahelyzetben, nyomás alatt, időprésben is statikus-e, arról nem fog szólni a nyilvántartás. Ha egy „homokzsákrakó” kibukik, az egy dolog. De ha a professzionális operatív irányítónak menetközben kell rádöbbennie, hogy a speciális szaktudású civil nyomás alatt csak kalapácsnak jó, az komoly problémákat fog felvetni. Aztán EU tagok vagyunk. Schengenen belül oda, és akkor megy mindenki, amikor akar. Üzlet, vagy akár csak egy happening ötlet, és speciális szaktudású civilünk (mert ne feledjük, civil!) már egy fapadoson süvít a honi télből a déli napsütés felé. Akkor most bejelentésköteles leszek, ha délután kedvem támadt Bécsben kávézni?
Magyarán, erre a nyilvántartásra nem építhet az operatív irányító. Nem kajtathat ő (az rendőrállamot feltételez, bár Viktornak nyilván tetszene). De ha már… akkor egy ilyen izét side-effect projektként a lakcímnyilvántartó keretén belül oldanám meg (megfelelő jogosultsági szintek, alkalmazásközi kommunikációs interface stb), rendszeres replikációval a lokális PV-k „adatbázisocskái” felé. Nekem, mint polgárnak egy dolgot kell(ene) tudnom: bazdmeg esetén hol kell jelentkeznem, aholis a regisztrációnál mondok tíz darab számot (anyád Sólyom!). A többi már az operatív irányítás dolga. De kistelepüléseken ez is felesleges. Ott a PM (és környezete) általában „humánprocesszorból” löki az adatokat 😉
@maroz: Német (osztrák) területen, a kisebb településeken a tűzoltók a „központ”. Orrba-szájba találkozhatsz tűzoltóünnepekkel. És pontosan úgy van, ahogy leírtad: össznépi, vetélkedőkkel (gyakorlás) tarrkított, bulizással záruló „összetartás”. 🙂
És működik! Jópár éve őszi szünetben (rendszres program) kihúztunk Puchberg környékére. Másnap reggelre tökig ért a hó (nyári gumival be is voltam tojva). A helyieket is meglepte, korán és hirtelen jött. Lekutyagoltunk a legközelebbi kisvárosig. A főtéri kávézó előtt asztalok. A civilekkel bőven megtűzdelt tűzoltók oda tértek meg bevetésről. Kávé-tea-forralt bor-kuchen, jó hangulat. Pedig hajnal óta járták a vidéket, jégmentesítettek vezetéket, kiásták az időseket, rászorulókat…
@biohouse: „Úgyhogy inkább belehazudok a papírba. „
Mégcsak belehazudni sem kell. Én pl. hanem figyelek, (vagy ittam már két felest) teljesen olvashatatlanul szoktam írni 🙂
@tollaszerge: „a sérülteket pedig az állatorvos megoperálja a töriszakkör frissen pattintott szakócájával”
Ezen behaltam. De a kép nagyon magyar. Mondjuk még szigszalagnek kellene benn szerepelnie valahogy 🙂
@maroz: Amikor olyan helyen laktam, én is csináltam search and rescue-t. Ezek nagyon sokat segítenek az illetékesnek ha olyasmit kell csinálni ami emberigényes. Viszont rendszeres gyakorlat nélkül nem megy, akkor az lesz a vége hogy +10 elveszett embert kell keresni, és van egy minimálfelszerelés ami nélkül nem érdemes nekivágni (pl utcai öltözékben nem lehet, de gondolom ezzel nem mondtam újat senkinek :-P). Rendszeres gyakorlatot és saját felszerelést pedig csak önkéntes fog beletenni.
SZVSZ ismét abba futottunk bele hogy drága jogalkotónknak fingja nincs az ún. valóságról, megint azt hitték terepasztaloznak egy kicsit, mert ők olyan jól kigondolták, csak még életükben nem voltak a közelében, és arra sem vették a fáradtságot hogy megkérdezzenek egy szakértőt. Kb ez az elmúlt 2 év főtémája, ezek csak finom variációk.
nem spammelés kell, meg adatbázis-építés, hanem 1 db megafon per falu.
megbízhatóbb, naprakészebb és nem utolsó sorban olcsóbb megoldás a toborzásra katasztrófahelyzet esetén.
„Jön a vasszer, jön az ár,
Tíz zsákonként egy sör jár!”
és jönnek is az önkéntesek.
Én csak egy ellenérvet tennék hozzá: azt se tudja senki, hogy ki hol lakik. És ez nem feltétlenül az adminisztráció hibája. Amíg az egységpolgár b*szik bejelenteni a lakcímváltozását, addig nem.
Az már más kérdés, hogy miért nem jelenti be. Nekem kétszer kellett eddig csinálni életemben, nagy nehézségek árán sikerült úgy, hogy egyszer a feleségem volt a tulaj, másodszor meg már én magam. Utóbbi alkalommal harmadjára ment át az ügyintézőnek, hogy én tulaj vagyok, mert nem hiszik ám el azt minden jöttmentnek. Ezek után nem csodálkozom, ha sokan hanyagolják a dolgot – és most jóindulatú voltam, adózási, iskolakörzeti stb. ide-oda álbejelentéseket nem is vettem figyelembe.
@maroz: Ezek ott mind ilyenek, halálkomoly civil, lokálpatrióták és lelkesek, de már, látod a gyerkőcökkel kezdik.
@maroz: A lakosok tényleg 700-an vannak, novembertől áprilisig meg naponta ezrével a síelők…
@zsazsu4: Monddmár, valamiből meg kell éljenek szegények, a hallstatti sóbánya vagy háromezer éve bezárt, a portazerge nem fizet valami jól, mit tehetnének? 🙂
@maroz: hu.wikipedia.org/wiki/Hallstatt
@szempontpuska: http://www.ooeljv.at/content/view/875/371/
@DarthVader: „”Az ingatlankár nem katasztrófa”. Kolontár? Bah… pár ingatlan. „
Te hülye vagy?
@Dömper Ármánd: Olvass figyelmesebben, ne hülyézz, mindenki jobban jár. 🙂
@Kettes: Felreertettel, arra celoztam, hogy esetleg a vizugyi szervezetek szetvereset probaljak ezekkel az intezkedesekkel ellensulyozni.
@Ellenpontok:
Vissza kell küldeni az alábbi adatokkal:
név: Simicska Lajos
végzettség: Teleki Blanka Gimnázium
foglalkozás: oligarcha
mentesség oka: most viccelsz?
Csak úgy elgondolkottam.Megtörténik a gebasz.Lakóhelyemtöl cirka 400.500km-re.Jön a pogimester és közli-Na te kis vörös faszkalap húzás a gátra.Hogy juttok oda.Saját költség Volán-MÁV-Taxi-Gyalog-Ló-Kordé-Bicikli vagy Harry Potter jön értem seprüvel.Oda érek.Kaja szállás szerszám.Adnak vagy vigyek.(Az itallt vállalom)Anno még boldogult sorállományú koromba részt vettem egy pár hozzuk be tartalékosokat cimü népibohozatba.A káosz maga gyökkettö volt ahhoz képest.
Summa-summuárum hozzunk törvényt rendeletett. aztán majd csak lesz valahogy.Kár volt bezárni az OPNI-t
@maroz: bocsáss meg, de akkor azt hiszem én vagyok a hülye, kérlek segíts, mit értek félre.
tollaszerge ezt írja: „Az ingatlankár nem katasztrófa.”
erre a mondatra válaszként DarhVader pedig ezt: „Kolontár? Bah… pár ingatlan.”
Én ezt úgy értelmeztem, hogy ő Kolontárt némi ingatlankárnak tartja, erre reagáltam első felindulásból, nem túl kultúremberként. Nem tudom mit nem olvastam elég figyelmesen (komolyan).
@Dömper Ármánd: Ironikusan mondta. Pont fordítva érti, hogy de, szerinte nagyon is katasztrófa.
És ez egy nagyon nehéz vita, mert _úgy általánosságban_ egy ingatlan- vagy akár ingóságkár tényleg nem az a klasszikus katasztrófa, de ha egyrészt a tulajdonos szempontjából másrészt az elháríthatóság oldaláról nézzük, akkor némileg árnyaltabb képet kapunk. Nyugtatgathatjuk mi azt a szerencsétlent, akinek azért ment gajra az egy szem jószága, mert a köz annyira töketlen, hogy nem tudott neki időben és hatékonyan segíteni azzal, hogy nem ez a katasztrófa, hanem egy bangladeshi árvíz ez sajnos őt nem fogja nagyon megnyugtatni.
@maroz: de hát én pont erre reagáltam, és pont emiatt mondtam azt, amit. Kolontárt példának hozni arra, hogy az ingatlankár igenis katasztrófa, feltételezi azt, hogy az érvelő szerint a Kolontári események felfoghatóak úgy is mintha mi sem történt volna, csak némi ingatlankár és ezzel egyenlőségjelet tesz egy beázott pince avagy rosszul megépített lépcső és e közé.