A tizenötmilló forintról
Eredeti szerző: jotunder
Nagy-Britannia miniszterelnöke David Cameron az Eton College nevű középiskolába járt. Az éves tandíj az Etonban jó közelítéssel 15 millió forint. Nagyjából ugyanennyibe kerül a Westminster School, ahová a miniszterelnök-helyettes Nick Clegg járt illetve a St Paul’ School, a pénzügyminiszter George Osborne iskolája. A brit elit az ún. public school-okba járatja a gyermekeit, a leggazdagabbak a méregdrága Clarendon School-okba (a fenti iskolák, mind azok, a híres Rugby School is ebbe a csoportba tartozik). A „public school”-ok, a brit magániskolák termelik újra a felső osztályokat Nagy Britanniában.
A brit állam 168 szelektív, de ingyenes elitgimnáziumot is finanszíroz, amelyek színvonala lényegesen meghaladja a „comprehensive” állami középiskolák képzési szintjét.
A brit érettségi az „A exam” lényegesen kisebb tudást igényel, mint a magyar alapszintű érettségi. Az ún. „further math” érettségi, amelyet számos középiskolában egyszerűen nem is lehet letenni, is csak azt jelenti, hogy bizonyos extra stúdiumokat kérnek számon Ez is csak kizárólag algoritmikus és numerikus készségeket tesztel, a hagyományos értelemben vett matematikai gondolkodás fejlesztése nem része a tananyagnak. Az elitegyetemek gyakran az ún. STEP matematika vizsgát követelik meg a diákoktól, ezek szinte teljesen elérhetetlenek egy átlagosan jó brit középiskolás számára. Csak egy egészen szűk réteget készítenek fel a STEP-re, leginkább a magániskolákban, idén kevesebb, mint négyezer diák tette le ezt a vizsgát Nagy-Britanniában.
Nagy Britanniában az osztálykülönbségek igen nagyok, a legnagyobbak Nyugat-Európában. Az egyetemi tandíj évi 9000 font (ez diákhitelt jelent), ami az elit számára semmiféle megterhelést sem jelent, de az átlagbrit egyáltalán nem boldog miatta. Londonban sokkal csúnyábban nézett ki a brit konzervatívok választási központja a nézeteltérések éjszakája, khmm, után, mint a Lendvai utca.
Ez egy egyenlőtlen társadalom, mely társadalom egyre inkább tisztában van azzal, hogy az egyenlőtlenségnek ez a szintje már nem egészséges, és az állam tesz is bizonyos lépéseket az egyenlőtlenségek mérséklésére.
Nagy-Britanniában a „class system” az egyenlőtlenségek alapja, a hagyományos arisztokrácia maradéka jelenleg is bír bizonyos kiváltságokkal, bár leginkább informális módon. Nem állíthatom, hogy a brit társadalomban valamiféle vad gyűlölet és irigység övezné az upper class-t, vannak bizonyos feszültségek, de kezelhetőnek tűnnek.
Magyarországon orosz típusú egyenlőtlenségek alakultak ki, villámgyorsan girószászosodott, habonyolódott, tiborczizálódott a felső osztály. Nagyon sokan még emlékeznek a mészároslőrinczekre, amikor még nem aranyozott rozs hullott a szájukból, csak az az egyszerű, mezei fajta. A magyar mediánjövedelem dupláját keresők sem érzik jól magukat, a többség teljesen igazságtalannak érzi a helyzetet, komoly értelmiségieknek vannak napi gondjaik, nem is álmodhatnak arról, hogy jobb egyetemekre küldhetik a gyerekeiket. A valamivel a medián jövedelem felett keresők, a nyugati értelemben vett középosztály egzisztenciális rettegésben él.
Angliában az elit és a középosztály gyerekei között nem érezhető feszültség, senkit sem érdekelne, ha Cameron lánya drága magániskolába járna. A család (leginkább Samantha Cameron) úgy döntött, hogy Nancy-t állami iskolába íratják (kőgazdag emberekről van szó, a miniszterelnök felesége arisztokrata). Nagy-Britannia tart egy bizonyos kedélyes távolságot a tökéletességtől, de az a pofátlanság, ami a mi neo- arisztokráciánkra jellemző, idegen tőlük.
Nagyon sok országban jelent társadalmi problémát a társadalmi egyenlőtlenség. Az egyenlőtlenségek nem szüntethetőek meg, és én nem is gondolom azt, hogy helyes lenne az egyenlőtlenségek teljes megszüntetésére törekedni. A pofátlanság megszüntetése azonban vállalható cél lehetne.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16519224-67d7e2984d06a' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16519224&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16519224-67d7e2984d06a&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16519224-67d7e2984d06a' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@WiteNoir: :))))))
Aktualpolitikatol mentesen azt kell mondanom, hogy az elitek ujratermelodese minden tarsadalomban kurva nagy egyenlotlensegeket szul. Most mondhatnam, hogy a nagy kommunists Eszak-Korea vezetoje is svajci maganiskolaban tanult.
Igen, a magyar rendszer az utobbi evtizedekben nyitottabb volt, csoro parasztok gyerekeit nyomtak be az egyetemekre de azert volt protekcio is rendesen. A szocializmus idejen is meg kellett keresni az ismerost, ha a gyerek egy kurrensebb szakra akart bejutni. Orvosi dinasztiak, ugyved dinasztiak, katona es rendor dinasztiak alakuktak ki igy, egymasnak is kolcsonosen szivessegeket teve. Most meg piaci alapon aki fizet az tanulhat. A latszategyenloseget es a hagyomanyos magyar protekciot felvaltotta a piaci tandij. Ha ez most sokaknak szurja a szemet.
Igen, en is ismerek olyan lanyt, aki magyar es svajci elit egyetemre kuldtek a szulei kurvasok penzert. Vallalkozok, telik ra.
Nem O.R. bune, amit az apja elkovetett, legfeljebb haszonelvezoje annak. Persze a valosagtol elrugaszkodott nyillatkozatok, hablatyolas az nem szimpi.
Az angol proli teljesen elfogadta par szaz ev alatt az arisztokracia, elit eletvitelet, ahogy a parazita monarchakat is rajongassal veszi korul. Ott eddig az also- es kozeposztaly is viszonylag jol elt, nem is bantotta oket az elit ujratermelodesenek zartsaga. Majd par generacio alatt a magyar paraszt is beleszokik abba, hogy nincs ut felfele, csak a magyar atlagembert nem fogjak jollakatni az elitjuk tagjai, mint a briteket.
Kommunista orszagokban is van elit, nehogy azt higgyuk mar, hogy barhol a vilagon mashogy megy ez.
A kulonbseg csak annyi, hogy nyugaton eddig sikerult egy magas eletszinvonallal betomni a plebs szajat. Ha a magyar proli is keresne havi legalabb 1200 eurot, maris nem figyelne arra, hova jar OR egyetemre. Amugy aki azt hiszi, hogy ez a szajhabzas majd jobb belatasra teriti OR-t es otthagyja az elit egyetemet, hogya magyar nepnek oromet okozzon, az teved. Es OR-nek van igaza. Az a nep, amelyik a Manyup lenyulas es kert vegi stadionepites, kozgepezes, afacsalasok utan is igy valasztott, az ezt a kis bekat is le fogja nyelni.
Mi ez ahhoz kepest, hogy Lezer Dzsoni szerint mindenki annyit er, amennyit osszekapart maganak?
@tucano: hát, ezt a svájci munkahelyemen egy svájci kolléga mondta, aztán rákérdeztem másoknál is, és megerősítették. a kedvedért rágugliztam, az egyik első találat:
http://www.swissinfo.ch/eng/military-fears-links-with-business-unravelling/36365840
„For generations, many executive jobs at Swiss companies were traditionally filled with army officers.”
Ja, ha a tulkoros ciganygyerek a tanyasi iskolaban a legujabb iPhone-nal rajoskodik, akkor azt kell megnezni, hogyan kerult hozza: lopta? Apja vette neki szocialis segelybol? Illegalis lanyfuttatasbol van a csalad jovedelme?
Nem Kolompar Leonszio uj iPhone-ja a bun, nem OR kulfoldi egyetemre jarasa a bun (en is hiszek az elethosszig tanulas fontossagaban :), hanem meg kell nezni, honnan telik erre nekik. Egy NAV vagyonosodasi vizsgalatot hetkoznapi halandonal egy kulfoldi nyaralas is megalapoz, meg egy komoly nevtelen feljelentes… Jo kecskere biznank a kaposztat a NAV-val.
Egy fontos igazságot nagyon nehéz tudomásul venni: Nobilitas sola est atque unica virtus…-Ezt nem az iskolában kellene megtanulni, – hanem otthon a családi közösségben kellett volna !!!-Ezt ez a nagy-kislány sajnos nem kapta meg a a papától…sőt. Valami mégiscsak rejlik a génekben: Kecó lánya „Kecóka”…
@sárospataki lány: Nem vagyok irigy a szomszéd autószerelőre, aki még hétvégén is nyakig olajos. Mert minőségi munkát végez, sokan dolgoztatnak vele, sokat keres.
Megdolgozik érte!
De „ezek” még életükben nem dolgoztak, csak a közpénzből éltek. És akkor még herdálják is.
Meg lesz ennek a böjtje. Nem sokára csörög a vekker a fejekben és felébrednek az emberek.
@WiteNoir: Jézusom, te milyen hülyeségeket hordasz itt össze!
Most jól helyre tetted a nőket úgy általában, most már tudni fogják hol a helyük.
Te százszor hülyébb vagy, mint a sárospataki, akinek alpári stílusban nekimentél.
A felső tízezer – sokszor nem éppen észkombájn – gyermekecskéi itthon is drága iskolákban járnak, ahol még az oktatás se feltétlenül a „normál” iskolákban megkövetelt tankönyvek és módszerek segítségével történik. Az innen kikerültek lesznek azok a majmok, akik valódi tudást nem, de a kliséket és a sompolygás technikáit remekül tudják, és ismeretségi alapon majd egymást fogják tolni a való világban — kicsit raccsolva és bugyután, de mindenképpen vezető pozícióban… A mostani uralkodó „szellemi elitnek” épp az a nagy szívfájdalma, hogy még így is vannak iskolák „tradícionálisan”, amelyek felveszik a versenyt, sőt… és ez is a normál iskolák gúzsba kötésének az egyik oka… hasonlóan az egyetemek szétveréséhez.
@aronsatie: Miért megbocsáthatatlan „az a Derdák ügy”? Komolyan kérdem, fogalmam sincs ki az a Derdák András, én Derdák Tibort ismerek, az meg nagyon jó ember és nagyon fontos, hasznos dolgot csinál.
@aki mást mond az hazudik: Az ótvar cigányozásod kurva büdös, árasztod a szarszagot, menj, mosakodj meg.
@A lófa szára: „De „ezek” még életükben nem dolgoztak, csak a közpénzből éltek.”
Ezt mondd egy tanárnak. Nyilván nem az a probléma, hogy nem dolgoznak. (van, amelyik se nem dolgozik, se nem drogozik, messziről látszik is róla.)
Meglehetősen feminin kívánság a pofátlanság megszüntetése. Nem a hülye férjről van szó. A kutyát nem érdekli a pofátlanságuk. A vérlázító egyenlőtlenséget kell nagyságrendekkel csökkenteni.
@sárospataki lány: ezért nem szeretik a zemberek a tuggyukkiket 🙂
@Rhonin: „Ne biztassuk őket arra, hogy ha az arcukból visszavesznek, akkor már rendben is van minden. Mert nincs rendben…” Erre próbáltam rávezetni az igényesebb olvasóközönséget. Nem az a baj, hogy urizálnak, hanem az, hogy lopnak. Az ún. közvélemény mégis az előbbire érzékeny. Hát ilyenek vagyunk. Inkább irigyek, mint igazságszeretők.
@tucano:
” Igen, az ehl a szakmában a legjobb. Több volt évfolyamtársam végzett ott és pár éve együtt dolgoztam egy orosz sráccal is, aki oda járt, csak nyári gyakorlaton volt. Az évfolyama tele volt diktátorgyerekekkel, mesélte, bár a legtöbbjük gyümölcsszobrász kurzuson volt. „
Meglehet.
Meglehet, hogy Ráhelkét kapcsolatépítési céllal vetették be ebben a suliban.
Hogy szerezzen magának szobatársakat.
Lehet ott egy, vagy több olyan tanuló, akivel a ner közelebbről meg akar ismerkedni.
Már akkor erre gondoltam, amikor a 100%-os utánkövetést mondta valaki, meg az iskola követelményét a magas fizetésű elhelyezkedésre.
Gondoltam, hogy ez diktátorpapákkal mindennél könnyebb elvárás.
Lehetnek ott még kis Tomóceuszkatatikik.
@városi fiú: a az ilyen elit iskolak a kapcsolatepites miatt erik meg, nyilvan nem fog olyan dolgokat tanulni ott, ami mashol elerhetetlen, a presztizs, hogy oda jart es az ott kotott ismeretsegek, networking, az alumni tarsasaga, akik toljak egymast elore.
Errol szolnak az elitiskolak. Hogy proli azt nem engedheti meg maganak.
@sárospataki lány: Ez nem irigység kérdése. OR-t nem azért „támadják”, mert az apja lop, itt most kivételesen arról van szól, amit ő vagy inkább az ő szűkebb értelembe vett családja (férje + ő) csinálnak. Így pedig teljesen jogos a kritika.
A „saját láb” az a férje cégvagyona, amelyek legjövedelmezőbbike a NER előtt egy évben, azaz 2009-ben még évi 9 milliót sem csinált, az 2010-ben (csodák csodája) már majdnem 700 milliót és innentől ez csak növekedett, ma már milliárdokat fial. Nehéz véletlenre gondolni, ha a miniszterelnök politikai karrierje és veje cégének sikerei ennyire kéz a kézben járnak.
Ne legyünk álnaivak.
@aki mást mond az hazudik:
Köszi.
Viszont akkor a miniszterelnök lányának kapcsolatépítése nem igazán magánügy, hanem közügy.
Nem is magán pénzen kéne neki ilyen fontos politikai feladatot végeznie, hanem közpénzen.
Biztosan nem passzióból hagyta ott a jóképű fiatal szőke férjét, hanem áldozat ez a részéről.
Magyarországért hozott áldozat, hogy odamegy és diktátorgyerekekkel ismerkedik a koleszban.
Helyette mehetne a férjével mangalica-vágóhidakat avatni.
De ő a svájci főzőcskesuliban darvadozik a nemzet érdekében szinglin.
@tucano:
Ez a gyümölcsszobrász kurzus úgy előttem van, a diktátorgyerkőcökkel…
Tehát nem a zsemle a kicsi, hanem a pofátok túl nagy ?
Azaz nem a 15 millió a sok, hanem mi keresünk keveset.
@aritus: Én se tudom, de biztos nagyon súlyos ügy.
@sárospataki lány:
Hányadik körből vajh? Ja, megvan: elsőből.
Első körben Orbán is mindig pfejj – aztán a negyedik-ötödikben már „inkább ő”, mert rendes, jólfésült és tulajdonképpen mindenkinek jó, hogy ő van nekünk, költözzünk haza és örvendezzünk, milyen jó világ van.
Mondom: unalmas.
@balmoral: Az egesz 3000 milliarddal kezdodott…ez volt a kezdo toke.
Ráhelkának lesz egy minőségi papírja a végzettségéről, tudni fog angolul, esetleg még más nyelven is. Hogy aztán mit tesz majd le a társadalom asztalára a hátralévő életében, az egy más kérdés. Az nem mindig az oktatás árától függ.
Jobb lenne ha politológiát tanulna, mert úgy is ott fog partizánkodni hamarosan a magyar parlament falai közt, mint a felmenője.
Nem ártana valamit konyítani is a dolgokhoz.
@Evezős: ó mondd, mit kell tennem hogy megszűnjön irányomban az előítéletrd? 🙂
@balmoral: „nem vagyunk mi inkább irigyek, mint igazságszeretők?”
Ecsém, tévedésben leledzel! Qrvára nem irigylem az orbán családot! Akkor se fogom amikor majd börtönben lesznek. Amit már alig várok. Szóval inkább türelmetlenségnek hívnám, nem irigységnek.
@balmoral: „Ha tehát társadalmi konszenzus születik arról, hogy a fideszeseknek szabad lopni, és az így megszerzett pénz legális, akkor sokkal jobban jár az ország, mert egy részét visszaforgatják a nemzetgazdaságba.”
Bammeg, te most álmodozol? Egy bűnözőt bíróság elé szoktak állítani és nem megbocsájtani neki. Amit lenyúltak a közpénzből az nem az övék, előbb-utóbb el lesznek számoltatva, és számon lesz kérve rajtuk. Jobb ha inkább bankba rakják mint elköltik, akkor legalább megvan valahol. A cuslág is rövid úton becsengette az államkasszába az ellopott 10milkákat, csak csökkenjen a büntetése…
@nicktolvajmentesítő_kovi1970: Kedves Bátyámuram! „Húgom” a helyes megszólítás! Egyébként pedig olvasd végig még egyszer a kommenteket. Arról volt szó általában, hogy a nyilvános lopás kevésbé zavarja a nemzettársakat, mint az urizálás, azaz a lopott pénz rongyrázó elköltése. Nem egyes személyekre vonatkozott a megállapítás, hanem általánosságban, ezért használtam többes szám második személyt. (Vagy gyorsot?)
@nicktolvajmentesítő_kovi1970: Ja, bocs, most látom, hogy kivel állok szemben. Szövegértelmezés: egyes. Hanyagolj, kedves bátyám, ha lehet, és ezt most minden irónia nélkül mondom. Üdvözöl szerető húgod, Józsi.
@Diorella Queen: Ráhelka jobban tenné ha inkább itthon tanulna. Persze azt is minek? Remélhetőleg mire végez itt a legjobb munka amit kaphat az a CBA-s árufeltöltő lesz miután leülte a büntetését.
Ja igen, valamelyik blogon valaki azt pedzegette mennyire tehet az orbán lánya arról amit az apja tesz? Azért valahogy csak élvezi azt az átlagon felüli életszínvonalat és az ismeretségből adódó előnyöket. Ha nem teljesen hülye azt is tudja honnan van az a pénz.
@balmoral: Na mi van? Felhúztad magad azon, hogy kimondtam az orbán hova való? Muhaha!
Ja, és a saját nevedben beszélj amikor általánosítasz.
@nicktolvajmentesítő_kovi1970: Nem válaszolok, mert nem szeretem, ha elfajulnak a dolgok. Én egy ilyen finom hölgy vagyok.
@balmoral: Többes szám első személyt használtam, természetesen, csak feldühített egy troll.
@balmoral: Látom elvagy magaddal is, na csá kiscsillag!
Nem értek a STEP matematika vizsgához, de azt nem látom logikailag megalapozottnak, hogy egy vizsga ne lenne elérhető mindenki számára. Nyilván csak olyan középiskolába (?) akar beiratkozni egy olyan átlagos angol diák ami államilag támogatott képzést nyújt. Mint ahogy említetted ebből is van 168 az országban. Hány nem elit gimnázium van még? Az egyébként mi? A tankötelességből hátramaradt idő fakultatív eltöltése? Magyarországon hány gimnázium van összesen? Persze, a lakosságszám különbség hatszoros. A légiforgalmi irányítók szelektálását szolgáló EuroControlos FEAST tesztre is fel lehet készülni, akár az interneten is találni egy csomó segítséget. Egyébként ez nagyon durva stresszhelyzetet szimuláló vizsga, kb. 5%-os teljesülés aránnyal, olyan jelentkezők közül, akik eleve valamilyen vonzalmat és elképzelést táplálnak a foglalkozás iránt Nyilván egyéni elszántságot és utánjárás követel, mint bármilyen felvételire felkészülni. Meglehet fizetni olyan tanárokat (esetleg csak ezeken átjutott diákokat) akik segítenek a felkészülésben. Saját főiskolai tapasztalatom is azt mondatja, hogy ez nem elsősorban ár/jövedelem kérdése. Egész jutányosan is nagyon hasznos és a témában jártas segítőre találhatsz, akikkel megvan az affinitásod az együttműködésre. Tehát, bár sejteni vélem mit akartál mondani a cikkel és nem csak most halok először az angol iskolarendszer erősebb átjárhatatlanságáról a társadalmi csoportok szempontjából, azért ez a téma sokkal mélyebb elemzésért kiált. Már csak azért is, mert az Egyesült Államokban állítólag még ennél is rosszabb az oktatási rendszer hatékonysága a társadalmi csoportok közötti átjárhatóság, szociális helyzetből való kitörés szempontjából.
A mondanivalód többi részével azonban egyetértek. Az eddig sem túl sok elégedettségre szolgáló helyzetben visszalépés érzékelhető.
@jotunder: a magyar népléleknek ez egy ősi fixációja: velünk MINDIG igazságtalanság történik.
Mi SOSEM értettük a világ szavát, mindig ellenséges volt a külvilág, maroknyi kis nép a szláv tengerben…satöbbi
Unalmas már ez a mintázat.
@sárospataki lány: ez konkrétan durva csúsztatás.
Szerintem SENKI nem irigykedik szentágotai professzorra, vagy rubik ernőre. Mert ők LETETTEK valamit az asztalra.
Az az irritáló amikor szelelemi vagy bármi féle teljesítmény NÉLKÜL aránytalan összegeket harácsolnak össze. Ez nem irigység, hanem a társadalom önvédelmi reakciója, -nagyon helyesen – egy morális elítélés formájában.
Nagyon alacsony szintű gondolkodás ez a „minden sikeres emberre irigyek az emberek” c. közhely.
@muci: Az Egyesült Királyság Nagy-Britannián kívül magába foglalja Észak-Írországot is. Nem ugyanaz.
@sárospataki lány:
Meg is mondanám, ha komoly lenne a kérdés, deszerintem felesleges.
Ennyire mélyről, ahonnan te párologsz, értelmezhetetlen lenne …
Boldog karácsonyt!
@sárospataki lány: hm, én nem ezt tapasztaltam. Okés, visszavonom a sok D betűt. Szóval az én tapasztalatom az, hogy mindenhol rengeteg külföldi dolgozik, pénziparban meg sztem legalább 50%, persze pozíciótól függően. Meg rengetegfajta pénzintézet és más kapcsolódó cég iszonyat mennyiségű iparában is nagyon sok külföldi dolgozik. Lehet, hogy ebben is bajtársak irányítanak, de sztem kizárt. Sosem láttam jelét ennek. Ráadásul pont a pénzintézetek világa ahová a nők tudnak menni dolgozni, mert ugye ez nem olyan egyszerű dolog Svájcban. Viszont én rengeteg hölggyel(aláhúzva kiemelve) dolgoztam együtt, és profik voltak nagyon, de nem szólították egymást Frau Oberwachtmeisterinnek. Az általad linkelt cikk alapján lehet, hogy más iparágban dúl a bajtársi szellem, de én ezt sosem tapasztaltam, nemhogy EZ korlátozott volna. Kerestem én is valami cikket, de átlagban szerintem ilyen volt a helyzet, amíg arra melóztam: http://www.swissinfo.ch/eng/swiss-firms-a-magnet-for-top-foreign-executives/32893874
@városi fiú: Klasszikusan okos pénzkihelyezési mód a szállodaépítés. Sok-sok-sok ország vezető politikusai fektetnek idegenforgalmi beruházásokba. Valakinek meg vinnie kell a nehéz melót is és ilyenkor hagyományosan milyen jól jönnek a gyerekek. Hogy ne menjünk messzire, Kadhafi például a Vörös Csillag szállodát (a fogaskerekű felsőnél) adta az egyik fiának.
@aritus:
illusztráció
@aki mást mond az hazudik:
legalább kimondasz dolgokat, melyeket mások nem
@tucano: azt is írtam, hogy ez erodálódik, de létezik, létezett ez a jelenség. svájc szerintem 1997 és 2011 között (először jártam hosszabb időre, illetve oda költöztem) is nagyon durván megváltozott.
valószínűleg ez nem úgy működik egyébként, hogy a pofádba vágják, hogy külföldi vagy, esetleg visszautasítanak, hanem bizonyos pozíciókról, eseményekről nem is értesülsz. a svájciak udvariasak 🙂 ha már ott vagy, és bizonyítottál, akkor minden további nélkül elfogadnak (bár svájci továbbra sem leszel).
@tucano: elolvastam a cikket, ott azért benne van, hogy az svp prüszköl rendesen, aztán az ubs is német ceoról váltott svájcira, stb.
@sárospataki lány: mondom, szerintem nem volt ott probléma. Ha a svájciakkal baj van külföldi munkaerő elfogadása/hatalomhoz engedése tekintetében, akkor Magyarország hozzájuk képest a 4. birodalom. Érvényesülni otthon ezerszer nehezebb külföldiként, mint Svájcban. Persze ez nem zárja ki, hogy az Alpok között ne záródna be 1-2 kapu, de sosem éreztem. Majd ha az OTP CEO-ja külföldi lesz, akkor lehet talán majd egyáltalán valami alapról összehasonlítani a dolgot. Addig Svájc ezerszer nyitottabb ország és szó sincs arról, hogy egymásnak tartogatják a pozit, meg a zsét.
Svájciak azért eléggé maguknak valók, mint akár a norvégok. soha nem fognak befogadni.
@stone pit(er): Háromezernél is több középiskola van Nagy-Britanniában, és olyan hét százalék körül lehet a grammar school diákok száma. Az, hogy valamire elvileg fel lehet készülni nem jelenti azt, hogy gyakorlatilag is meg lehet csinálni. A STEP teljesen elérhetetlen a diákok számára. Ez nem jelent átjárhatatlanságot, mert nagyon jó helyek vannak, ahol egyáltalán nem kérnek STEP-et. Ha engem valaki megkérdezne erről, én azt mondanám, hogy a brit comprehensive school systemben be kellene vezetni a fejlesztő típusú matematikai képzést. Egyik napról a másikra nem menne a dolog, nyilván nagyon óvatos lépéseket lehetne csak megtenni, de az ország (ami most egy kicsit az én országom is) versenyképességét növelné ha megtennék.