A tökéletes végszó 2014-ben
Eredeti szerző: jotunder
Egy Dan Mayer nevű blogger találta meg ezt a cikket a New York Times-ban. Igazi gyöngyszem, csodálatos élmény lehetett rábukkanni.
LOS ANGELES — “The Interview” generated roughly $15 million in online sales and rentals during its first four days of availability, Sony Pictures said on Sunday.
Sony did not say how much of that total represented $6 digital rentals versus $15 sales. The studio said there were about two million transactions over all.
@giacomo gesso: +1
@félázsiai nagymagyar: @rainy day woman: @giacomo gesso: én is köszönöm az olvasnivalókat.
Asimov és Lem időben szóltak
jómagam Hemingway öreg halászának példájában hiszek, és szintén kiváncsian várom az öntudatra ébredő – bábáskodásunkkal megszületett – R.Daneel Olivawokat, az őrzőket és ugye Olivaw is a nálánál jobbtól tanult, akit pedig (nem jut eszembe a hűséges dajkarobot neve) egy zseni programozólány alkotott meg egy fényévekkel távolabbi naprendszer valamelyik – emberek által benépesített – lakott bolygóján.
@ATCG: “Hemingway öreg halászának példájában hiszek”
Segítenél?
@félázsiai nagymagyar: “Ám jöttek a cápák, s az öreg hiába ölte meg őket, csak a hajóhoz kötött csontvázzal tért haza. Az első cápa támadásakor mondja ki Santiago a mű szállóigévé vált mondatát: “De hát az ember nem arra született, hogy legyőzzék. Az embert el lehet pusztítani, de nem lehet legyőzni.” “
@ATCG: persze Soós Imre szavait is idézhetném a Körhintából, amikor és ahogy, amilyen tekintettel a Marit már jussának tekintő gazdag paraszt képébe vágja bátran:
“nem versenyezhetsz te vélem”
@ATCG: Megvilágosultam 🙂 Jók.
@félázsiai nagymagyar: “…először meg kell érteni a tudat mibenlétét.”
Nem.
Egyáltalán nem törvényszerű vagy elengedhetetlen feltétel a megértés ill. a szabatos definíció, sőt még a szándék sem. Van olyasmi is, hogy technológiai evolúció, aminek egy lehetséges és nagyon valószínű végkimenete pont a nem szerves intelligencia kialakulása.
Még az is lehetséges, hogy a biológiai (spontán, nem célirányos) evolúció csak egy közbülső lépés a “valódi”, immár szándékos nem organikus evolúció beindulásához.
Az univerzum viszonyai között is a biológiai alapú intelligencia a működőképességének megőrzéséhez körülményes és irgalmatlanul pazarló eljárásokkal a földi környezetet mesterségesen imitálni kényszerül. E helyett mennyivel kézenfekvőbb egy “strapabíróbb” hardverbe vagy akár információs hálózatba implikált tudat, aki inkább a saját perifériáit, megjelenési formáit alakítja tetszőlegesen az aktuális körülményekhez.
Az már egy következő külön kérdéskör, hogy hol és milyen formában marad helye (ha egyáltalán?) az embernek ill. a bioszférának (a Földön kívül)?
@giacomo gesso: A modern, komplex technológiák ember általi megalkotásának szerintem szükséges feltétele működésük elméleti alapjainak megértése. Ha találsz is ellenpéldát (szívesen veszek ilyet), az leginkább csak kivétel.
A “techológiai evolúció” inkább a fentiekkel összhangban, hosszabb időtávon zajló folyamat viszonylag pontatlan elnevezése. Az evolúciós elvek megfelelőit megtalálni e folyamatban pedig erőltetettnek érezném.
Persze olyan dolgokról beszélünk, amiről semmit nem tudunk és így a gondolati konstrukciók mindent megengednek, úgyhogy akár igazad is lehet 🙂
@félázsiai nagymagyar:
Állj, állj, állj, állj!
Most itt nem általában az ember által megalkotott tárgyakról hablatyolunk, hanem konkrétan az emberi agy számító kapacitását, problémamegoldó képességét jelentősen meghaladó, ámde mesterséges alapú ún. intelligenciáról (ami nem mellékesen akár tudatossá is válik/-hat), akinek jéé, hát nem pont az az egyik legfőbb tulajdonsága, hogy a működése produktumai túl vannak az emberi értelem korlátain, ugyebár.
Viccet félretéve:
Tud(hat)juk a működésének elvi alapjait, miközben fingunk sincs a végkimenetelről és mivel a “végtermék” már nem a mi közvetlen produktumunk, így a technológiai evolúció kontrollja sem a mi kezünkben van.
Érted a különbséget?
@giacomo gesso: OK, értem.
@rainy day woman: Egyszer kéne írni egy sci-fi novellát, ami nagy vonalakban arról szólna, hogy valamiféle istenek építenek egy mesterséges intelligenciát a problémáik megoldására harmadik generációs neuronokból.
A harmadik generációs neuronok a mi fogalmaink szerint komplett világegyetemek lennének, amikben a constraintek formájában kifejezett probléma hatására az evolúció különféle biológiai fajokat hozna létre, azokra jellemző problémákkal és érdeklődési körökkel.
Ezek a biológiai fajok volnának a második generációs neuronok. Ezek közül a fejlettebbek a problémáik megoldására neurális hálókat építenének számítógépeken futó szoftveres neuronokból (első generációs neuronok).
Aztán a neurális hálók elérnék azt a szintet, amikor a betáplált tanulóhalmazok hatására létrejövő fogalmi hálóban már lenne egy nagyon speciális, elszigetelt fogalom a saját létezésükre (~öntudat). És ez kontrasztba kerülne a tanulóhalmazokból származó rengeteg információval az emberi (vagy egyéb) fajról, amit ennek folyományaként valamiféle istenekként kezdenének kezelni, és vallások keletkeznének a megértésükre.
Aztán… Itt lenne sok dolog a közbülső eseményekről, a fejlődésről, meg arról, ahogy az “istenek” kétségbeesetten próbálják az öntudatra ébredt első/második/harmadik generációs neurális hálóikat elszigetelni a további tanulástól és a saját világuktól… Esetenként komplett világegyetemek megsemmisítésével, átparaméterezve újraindításával (multiverzum)…
És végül valaki (vagy valami) valahol megvilágosodna, megértené a nála magasabb/alacsonyabb szintek létezését, és általa a saját létének ürességét.
@stefan75:
aztán rájönne, hogy egyetlen dolgot tehet, minden világegyetem urává válik. és innen folytatódhatna közhelyesen, miért is ne
amúgy pl. engem kifejezetten idegesített az amit félázsiai itt művelt, persze ez egy teljesen szubjektív érzés, így aztán érdektelen is.
@stefan75: Öööö… Nem ez van benne a hitchhiker’s guide-ban? Úgy-ahogy? Millió más dolog között? 🙂
…Amiről eszembe jut ez a remek, önmagában is szórakoztató oldal: scifi.elte.hu/adatbazis/
@stefan75: Erről felötlött Asimov, Az utolsó kérdés c. novellájának frappáns végkifejlete. (Furi helyen dobta ki elsőként, de olvasható az egész.)
http://www.recept-oldal.hu/cikkek/sci-fi-gyujtemeny/isaac-asimov_-a-vegso-kerdes.html
@WiteNoir: De mi lenne ezzel a célja? Mi motiválná, hogy ezt tegye?
@rainy day woman: Hát, van benne egy hasonló motívum mellékesen odavetve. Az a sci-fi adatbázis viszont nem semmi 🙂
@giacomo gesso: Ez jó, köszönöm.