Az amerikai történelem egyik legnagyobb botránya bontakozik ki éppen ? (hírposzt)
Úgy tűnik, hogy az Atlantic főszerkesztőjét véletlenül bevették egy olyan Signal csoportba, amelyikben a Jemen elleni támadást diszkutálta: az Egyesült Államok alelnöke, a hadügyminiszter, a külügyminiszter, a CIA főnöke, a nemzetbiztonsági főtanácsadó, a nemzetbiztonsági hivatal igazgatója. Jeffrey Goldberg ezt megírta (de volt egy üzenet, amit jó amerikaiként nem hozott nyilvánosságra, mert az veszélyeztetné az Egyesült Államokat). Itt van a cikk.
Minden arra mutat, hogy ez nem hoax. Goldberg a nemzetbiztonsági főtanácsadótól kapta a „connection request”-et.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532203-680225f80088f' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532203&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532203-680225f80088f&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532203-680225f80088f' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@velotanya:Kulonben felesegem gimnazista koraban a joval civilizaltabb Massachusettsben dolgozott estenkent, es azt mondja, hogy az o munkaadoi folyton megszegtek az ilyen szabalyokat (hogy 18 ev alatt este hany oraig lehet dolgozni).
https://www.wsj.com/politics/national-security/hegseth-brought-his-wife-to-sensitive-meetings-with-foreign-military-officials-c16db0ea
hegseth tetézi 🙂
Az is érdekes, ki az aki nem volt meghívva a chatbe. A Trump kormány legmagasabb rangú katonája, Dan Cain, Joint chiefs of staff chairman, nem kapott meghívót…
@KennyOMG: Nem lesz semmi változás nyilván 1 éven belül. De a midterms azért nagyon úgy tűnik, hogy mégiscsak hoz majd némi változást. Nem is keveset.
Hiv.: @jotunder: A tesójának is adott zsíros állást a pentagonban. Ez már a meritokrácia csúcsa lesz akkor, még jó, hogy a DEI kora véget ért és végre mindenkit csak az érdemei szerint alkalmaznak. 🙂
Trump ellenben leszögezte, hogy nem viccel, amikor a harmadik elnöki ciklusát tervezgeti. És emellett a SCOTUS mellett akár meg is teheti, ha a szavazók elég hülyék hozzá.
@nyulambator: nem teheti meg. megpróbálhatja azt, hogy képviselőnek jelölteti magát, lemond az elnök és az alelnök és ő házelnökként lesz újra elnök (alelnökként nem jelöltetheti magát) ez az egész a MAGA base-nek szól, senki másnak. holnap meglátjuk, mit csinál az embere a Florida hatosban.
nem hiszem hogy Trump képes azt a kifejezést értelmezni, hogy „nem tehetem meg”
mondanám, hogy Trumpnak egy alkotmányos válság vagy polgárháború sem túl nagy ár, de Trump láthatólag egyáltalán nem érti, mi az az Alkotmány, polgárháborútól pedig nem tart, mert részben őt mindenki szereti, másrészt ha esetleg történnek is majd sajnálatos események, az is csak annyi lesz, hogy a hazafiak megszabadulnak a férgektől akiktől már régen meg kellett volna
@jotunder: „alelnökként nem jelöltetheti magát”
.
Ez jelenleg egy nem tesztelt kitetel, es a jelek arra utalnak, hogy ha esetleg valaki mgeprobalkozna ket elnoki ciklus utan egy alelnokivel is, akkor az akar at is mehetne a birosagokon. Az erveles magja diohejban: azt, hogy ki toltheti be az elnoki/alelnoki tisztet az Article II, Section 1 szabalyozza („presidential eligibility clause”, ismerjuk, amerikaban szuletett, 35 evnel idosebb, stb). A 22. kiegeszites ezt az „eligibility”-t, szovegezesebol adodoan (lasd kesobb), semmiben sem modositja, tehat egy ket ciklust kitolto elnok betoltheti az elnoki es az alelnoki tisztseget is ujra. Ebbol kovetkezoen a 22. kieg csak es kizarolag azt szabalyozza, hogy elnoknek nem valaszthato meg olyan szemely, aki ket ciklust kitoltott. Egyreszt alelnokrol semmit nem mond, masreszt ha nem megvalasztas utjan kerul az elnoki szekbe, de egyebkent Art II Sec 1 alapjan eligible, akkor bizony, ezen ervelesek szerint, lehet ujra elnok.
.
Ezt az egeszet az teszi nagyon meggyozove, es amiert valoszinuleg a SCOTUS is engedne, hogy ezen a par soron negy evig vajudott a kongresszus, es specifikusan „nem toltheti be az elnoki tisztseget” es hasonlo szovegeket probaltak ki es vetettek el, tehat, lehet ervelni, a jogalkoto nagyon konkretan ezen szemelyek megvalaszthatosagat kivanta szabalyozni, semmi tobbet.
.
Van itt egy elegge hosszukas cikk, ami sokkal bovebben, tobb iranybol fejti ki ezt az egesz temat: https://digitalcommons.law.uga.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2011&context=fac_artchop (13. oldalon van pl draft 22nd ammendment text, ami mas fenybe helyezi a tenylegesen elfogadott kieget).
A SCOTUS nem feltétlen emiatt engedné át, hanem mert úgy vannak összeválogatva.
De azért ezen sokat változtathat, ha a válsztásokon akkorát perecel a GOP, mint ide Hatvanpuszta.
https://thehill.com/homenews/campaign/5220802-republicans-look-to-avert-humiliation-in-florida-special-election/
@nyulambator: Ha az elnöknek eszébe jut, hogy harmadszor is indulna, akkor az is simán eszébe juthat, hogy a félidős választást nem kéne feltétlenül megtartani. Mondjuk történhetne valamilyen vészhelyzet, amire hivatkozva el lehet halasztani.
@jotunder: Mindkét floridai körzetet vitték, de őszintén nem nagyon volt itt más az asztalon. Mindkét körzetet 30% felett vitte a párt pár hónapja novemberben, nem volt reális elvárás, hogy akkor most majd 30-40 százalékpontot behoznak a demokraták. Nem is hoztak, viszont behoztak helyette 15-20-at! Két ilyen körzetben. Ez, meg a bíróválasztásos Musk-blama után én nagyon erősen szoronganék, ha GOP jelölt lennék a midtermsön. Ha a két 30%+ os körzetet ilyen szorosra lehet hozni, akkor mi lesz az olyanokkal, ahol néhány százalék döntött? És ezekből van a több.
Nahát, hogy változnak az idők. A NYT leírja a proxy háború szót az ukrán háborúval kapcsolatban:
https://www.nytimes.com/interactive/2025/03/29/world/europe/us-ukraine-military-war-wiesbaden.html
@Virág et.:: Ez nem újdonság. 2023-ban is jól szerepeltek a demokraták az időközi választásokon, átlagosan 10%-al felülmúlva a korábbi teljesítményüket: https://abcnews.go.com/Politics/democrats-overperforming-2023-special-elections-clue-biden-trump/story?id=101850305
aztán mégis vesztettek 24′-ben.
@martonbalint19904935: 23-ból az látszott csak, hogy a demokrata policyk népszerűek, a demokrata jelöltek nem. Az elnökválasztás (és nem a midterms ugye) az meg elsősorban a jelöltek személyéről szól. Biden későn lépett ki, Harrisnek nagyon kevés ideje volt, két és fél hónapja kb csak a kampányra és VP-ként vitte magával Biden megítélését is, mint ballasztot. Emiatt buktak a demek, de még így is be tudta volna húzni Harris, ha nincs az inflációs nyomás (tojás ára ugye), annyira szoros volt az eredmény.
Nyilván kell egy jó jelölt majd 2028-ra a demeknek. De nincs jelöltekben hiány, Kelly, Shapiro, vagy akár Newsom is rajthoz állhat. Van még addig idő.