Az orbáni stratégiáról
Eredeti szerző: jotunder
James H. Everett a baltimore-i Seward Institute professzora a Journal of International Policy legutóbbi számában elemezte a kelet-közép-európai demokráciák, köztünk hazánk helyzetét és néhány figyelemreméltó megjegyzést tett Orbán Viktor miniszterelnök lehetséges politikai kurzusával kapcsolatban.
Everett szerint Orbán elsősorban a magyar földgázimportra alapozná új stratégiáját. Mint ismeretes Magyarországnak nincsenek nyersanyag lelőhelyei, ezért a gázexport nem jöhet szóba kitörési lehetőségként. Az ország azonban korlátlanul importálhat földgázt, amelyeket három- ötezer méteres mélységbe juttathatnának le. Az ún. inverz gázkitermelés lényegében hasonló lenne a földgáz hagyományos kitermeléshez, csak a gáz haladási irányát változtatnák meg a különböző csőrendszereken belül.
Orbán felismerte, hogy Magyarország a jelenlegi helyzetben képtelen versenyezni Hongkonggal, Dél-Koreával vagy Tajvannal a számítógépek és számítógép-perifériák gyártásában, ezért nem a számítógépek összeszerelésére, hanem elsősorban azok szétszerelésére kell koncentrálnia. Mint egy titkosított tanulmányból kiderült egy a számítógép szétszerelésre szakosodott nagyvállalat akár évi ötvenmillió számítógépet is szét tudna szerelni, majd az alkatrészeket egy kohóban beolvasztanák és az inverz gázüzemek területén létrehozott földalatti raktárakban tárolnák.
Egy másodpercenként egybillió műveletre képes számítógép ma sokkal drágább, mint egy másodpercenként csak egymilliárd műveletre képes gép. A magyar technológia azonban szinte ugyanakkora sebességgel tudná a két gépet szétszerelni, majd beolvasztani.
A liberális demokráciák költségvetésük egyre nagyobb részét kénytelenek oktatásra fordítani. Everett szerint Orbán is felismerte, hogy az oktatásban rejlik a GDP növekedés kulcsa, ezért forradalmi módszerek bevezetésére készül, ami már több nyugati elemző figyelmét is felkeltette. A jóléti államok általában közvetve, többszörös áttételeken keresztül hasznosítják az oktatásba fektetett forrásokat. Orbán mindenféle közbeiktatott szereplő nélkül egyből az oktatásból venné ki a forrásokat. Everett szerint, ha az oktatásból csak feleannyi pénzt lehetne különböző desztillációs eljárásokkal kivonni, mint amennyit ma a nyugati társadalmak az oktatás irányába mozgatnak az államháztartásból, már fedezni lehetne az inverz gázkitermeléshez szükséges új csővezetékrendszerek költségét.
A nyugati államoknak két nehézséggel is szembe kell néznie: az egészségügy költségeinek és a nyugdíjasok arányának növekedésével. Everett szerint a Századvég nevű magyar think-tank kidolgozott egy forradalmi módszert arra, hogy egyszerre kezeljék mindkét problémát. Kifejezetten nyugdíjasok számára az eddigiektől jelentősen eltérő struktúrájú kórházakat és egészségügyi létesítményeket hoznának létre, amelyek gyakorlatilag megfordítanák a nyugati gyógyítás hagyományos technológiai rendszerét. Az eljárás érdekessége, hogy nagy mennyiségű ún. bioanyag keletkezik melléktermékként, amelynek szinte korlátlanak a felhasználási lehetőségei, például nyugdíjasok étkeztetésére is lehetne használni.
Everett szerint egy átmeneti időszakban esetleg szükségessé válhat egy ún. illiberális demokrácia bevezetése az országban. Ez azonban nem különbözne lényegesen a fejlett nyugati demokráciáktól. Gyakorlatilag pontosan ugyanarról a folyamatról lenne szó, amely Luxemburgtól Kanadáig működik. Sőt sokkal demokratikusabb lenne a választás, mint a nyugati államokban.
Itt is közvetlen választások lennének, az ország polgárai és a hatalom képviselői(je) vennének benne részt, csak a korábban véletlenül választott irányt helyettesítenék egy gyakorlatiasabb, a helyzet specifikumára élesebben reagáló iránnyal. A polgárok nem lesznek arra kényszerítve, hogy valaki mást válasszanak, aki helyettük gyakorolja a hatalmat, eleve a hatalom gyakorlói fogják kiválasztani azokat a polgárokat, akik részt vehetnek valamiben, ami nem egészen az állam irányítása, de azért mégis csak jobb, mint ha nem választották volna ki őket.
Everett cikkét azzal zárja, hogy a magyar kísérletre, amit politikatudományi műszóval „Putinism with a Vermin Face”-nek nevez, az egész világnak oda kellene figyelnie, mert a jövő útja nem a G-7 vagy a BRICS, hanem a SISRC ( Small Insignificant Slightly Ridiculous Countries) lehet.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16519402-675bd31f0d6ad' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16519402&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16519402-675bd31f0d6ad&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16519402-675bd31f0d6ad' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@tahonoli: Az tényleg félelmetes, ha a/egy fideszes – bár igaz, hogy nem gazdasági vonalon mozgó – középgárda valóban ennyire fogalmatlan, ill. megzakkant.
Hiv.: @Grrr:
Vessetek a mókusok elé, de én bizony el tudom hinni, hogy komolyból megy a Huxitról a diskurzus Fidesz-berkeken belül. Azaz nemcsak egy-egy ember elszigetelten dédelgeti magában az őrületet,
Két dolog miatt is:
* Összeomlás elötti megrészegülő haláltánc részekénti fantáziálásként. Kvázi, amikor halálsoron lévő, másnap hajnalban kivégzendő rab „fényt” kap az agyába.
* Én bizony a legtipikusabb Fideszes gondolkodásmódot látom a felvetésben: vagyis kitalálunk valami eredeti „jól” hangzó orbitális baromságot, és majd hozzáigazítjuk az életet (valóságot és az embereket illetve mára már csak a Fideszes szavazókat). Merthogy milyen jól hangzik, hogy 5 milliárd ember van a BRISC-ben, vagy kinyírni a amcsi dollárt, vagy milyen jó dolog egyesülni a közös (egyébként pusztán csak gyűlölet)-ben. A nyelv, vallás és egyéb eltérés-problémák meg pusztán megoldandó részletkérdések.
Hiv.: @Grrr:
Persze, zakkantak, de nem konkrétan ezért, hanem mert fideszes bűnözők/idióták. Az kizárt, hogy egy reggel úgy ébredjenek, hogy: „micsoda tökkelülött hülye voltam én eddig, hogy nem akartam kilépni az EU-ból, és belépni a BRICS-be, no de mától ezt akarom.” Természetesen az van, hogy a tudattartalmaikat súlyosan befolyásolja egyrészt a fideszvallásos vakhit, másrészt az az indoktrináció, konkrétan propaganda, amellyel évtizedek óta mossa az agyukat a bűnbanda. Ők azt „akarják”, amit az istenük mond, vagy sugall nekik.
Hiv.: @tahonoli:
Orbán már mint országtulajdonos Kublaj Kán lép ki európából, és lép be a diktátorklubba.
Egyikünket sem fogják megkérdezni.
Orbán kilép, és kész.
Ha a fideszre gondolok, szerintem jópár évig még le is tagadják a Huxitot, mint Putyin a háború tényét. Majd különleges gazdasági övezetről beszélnek, és lecsukják a rémhírterjesztőket.
Az országnak meg annyi haszna lesz a nagy gazdasági trükkből, amennyi az 1200 vasúti kocsiból, amit Egyiptomnak szállítünk. A magyar vasút közben már összedől.
Hiv.: @tahonoli:
A BRICS különben nem egy új kgst, vagy közös piac, csak egy diktátorklub, ahol egymás hátát veregetik, de semmi haszna nincs, és semmire nem való. A kínaiak vámmentessége a kínaiaknak lenne jó. Nekünk nem. Ez egy nagy elszegényedés kezdete. Úgyhogy az csak egy elfuserált politikai társulás, mint amilyen az ENSZ. Nem élnénk meg belőle. De ettől még a sok kis faluszéli ákombákom fidesznyik lelkesedhet érte. És az ákombákom felcsúti család is. Ki lát a hülyék fejébe ?
@tahonoli:; (&al) : Miért ne hihetnéd? Putyin „exKGB-s machinátor” cárevics évekkel ezelőtt megmondta: „elképzelhető, hogy Magyarország valamikor 2028 felé úgy dönt, neki immár az EU nem felel meg”.
Ha az nem, akkor esélyesen a NATO sem, és talán lesz belőle egy Kreml-elkötelezett „el nem kötelezett” ;-). Gazdaságilag kánaán – mármint a vitya-klánnak, és nyilván még a „klubtagoknak” is. Az egyszeri átlagmogyorónak kevésbé. Sokkal kevésbé. Neki nem lesz se Svájc2, se Ausztria2. Hogy is van a mondás? „A bika is jóllakik, a medve is hízik, de a disznót azt levágják”. „Szép” kilátás, sajnos nem elhanyagolható eséllyel :-(.
Szvsz. az EU-nak egy időre fel kéne függesztenie a keleti bővítését. Gatyába kéne rázni azt, ami megvan, mert az EU jelenleg politikai/katonai szempontból oly gyenge tényező, mint a lepkefing.
Az észak-koreai külügyminisztérium Orbán Viktort dicsérte.
Begyűjteni minél több „Piszkos Fred” elismerését? Háát… az is lehet egy „stratégia” :-DDD.
https://telex.hu/kulfold/2024/11/03/eszak-korea-kulugyminiszterium-orban-viktor-kim-dzsongun-eu
Majd ha Magyarország lesz a világ legnagyobb kerozinfelhasználója, mert Orbán minden helyi konfliktusba belerepkedi magát.
Káncz Csaba is emlegeti a BRISC-csatlakozás eröltetését (sőt elmondása szerint nem is először). Ő azt mondja nem eszik olyan forrón a pitét, viszont én meg azt sejtem, hogy a kérdést úgy kell vizsgálni mi jobb (sőt egyáltalán csak kivitelezhető) Orbánnak, teljességgel függetlenül attól, hogy ebből mi mennyire rossz Magyarországnak.
Vö.: mit mondott pár órája Pálinkás József Orbánról (kb.:”nagyot tenni bármi áron”).
https://www.facebook.com/kancz.geopolitika/posts/pfbid021mgbeLBNqMrXgYKtQ1RYKo7uFzJUDj3kntzEzLaiyN4gWhrGE7YXshtxnV84UYVql