D-vitamin elégtelenség vs. koronavírus ????? (súlyoskérdőjelposzt)
Eredeti szerző: jotunder
Orvos kommentelőinket kérem, hogy nézzenek bele ebbe a preprintbe.
NEHOGY NEKEM VALAKI NYAKLÓ NÉLKÜL ELKEZDJEN D-VITAMINT SZEDNI, EZ CSAK EGY PREPRINT, AMIT ÓRÁKKAL EZELŐTT RAKTAK FEL A MEDRXIV-RE!
Elképzelhető az, hogy ebben van valami igazság? A szerzők amerikai orvosok és immunológusok, de annyi mindent publikálnak összevissza manapság, hogy ki tudja.
Azt állítják, hogy az általuk vizsgált (szerintem nagyon kevés) koronavírusos beteg közül az intenzívre kerülők 100 százalékának volt VDI-je (D-vitamin hiánya), és többnek nagyon súlyos VDI-je volt.
Azt is állítják, hogy a feketék között sokkal gyakoribb a VDI, mint a fehérek között, a mediterrán népeknél sokkal gyakoribb, mint a skandinávoknál. Az elhízottaknál gyakoribb, mint a soványoknál. Idősebbeknél, mint a fiatalabbaknál.
Angliában télen és ősszel kifejezetten gyakori a VDI, és durván túl vannak reprezentálva a feketék az áldozatok között, ez tény.
Nagyon különös dolgokat írnak, pl, hogy a vizsgált bostoni hajléktalan fertőzötteknek nem voltak tünetei (a hajléktalan fehérek tipikusan magasabb VDI-vel rendelkeznek).
Én azt gondolom, hogy ebből a cikkből ügy lesz, ezért tettem fel. Nekem erről természetesen fogalmam sincs és általában (most is) szkeptikus vagyok, ha ilyesmiről van szó.
CAC=covid ass.coagulopathy
majdnem DIC,fibrinogén váltja ki
@lüke: Kinek a seggében van véralvadási zavar?:)
@velőtanya: aki szepszisben a haemorrhoidokból v. az ott lévő shuntből vérzik:)
de a dic egy borzalmas dolog, ott àllsz. ……..mesének (is) vége
tudtad mi az a CAC?,kackac:)
minden trollt kivagok, aki veszelyes baromsagokat beszel.
@lüke: A DIC-ről annyit tudok, hogy amikor egy-egy Dr. House epizódban elfogynak az ötletek – vagyis az utolsó reklámszünet előtt – de a beteg még mindig vérzik mindenhonnan, akkor valaki bátortalanul fel szokta vetni.
(Hogy aztán a Mester az utolsó pillanatban előhúzza a nyuszit a kalapból)
@velőtanya: Az a lupus meg a sarcoidosis volt, de sose jött be.
@velőtanya: még egyet se sikerült megnéznem,Dr House-t,
a DIC az intezivesek rémàlma
@Bogomil: Elmondom, hogy megy Magyarországon. Elküldenek a háziorvoshoz D-vitamin hiány gyanújával. A háziorvos széttárja a kezét, hogy ő nem kérhet D-vitamin labort, beutal a reumatológiára. X hónap múlva kapsz időpontot, ott írnak egy beutalót laborra. Elmész laborra, pár nap múlva minden eredményed megvan, kivéve a D-vitamint. A D-vitamin rubrikába azt írják: “Reagens szállítási problémák miatt átmenetileg nem végezzük!”. Évek óta ezt írják. Ezután elmész a Synlabhoz magánban, és 4200+vérvételi díj ellenében másnap megkapod az eredményt. Ezzel újabb X idő múlva visszajutsz a reumatológiára, ahol diagnosztizálják a hiányt, és visszaküldenek a háziorvoshoz, hogy kezeljen. A hosszú várakozások közben elvesztesz pár egészséges fogat.
(Anglia: GP -> labor helyben -> GP -> kezelés.)
@stefan75: Kösz, a magyar viszonyokat nagyjából ismerem. A kérdésem arra irányult, hogy kutatási célból, Amerikában miért nem mérték/mérik a Covid-19-fertőzöttek egy mintáján. Persze most, hogy megy ez a Merkely-vezette hazai felmérés, ott sem ártana a reprezentatív mintába kerülteknél, bár D-vitamin-hiányos nyilván nagyságrenddel több lesz, mint koronafertőzött…
@stefan75: vagy, ha nem nyilvánvalóan vacak a vesefunkció, akkor automatikusan nyomod (mert gyakorlatilag biztos, hogy van hiány csak kérdés, hogy mennyi) a D-vitamint (kora) ősztől (késő) tavaszig. Ha meg nagyon hullanak a fogak, akkor inkább a C-re kéne gyúrni:)))
@Bogomil: egy nehány:
http://www.researchsquare.com/article/rs-21211/v1
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32252338
http://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.08.20058578v3
und so weiter,ömlesztik…
@lüke: Kösz a linkeket! Ezek alapján is levonhatóak bizonyos következtetések.
Viszont én nem arra gondoltam, hogy a D-vitamin szintet korábbi felmérésekből becslik egy adott csoportra (ahogy ezekben a cikkekben szerepel), hanem hogy konkrétan az éppen most koronavírus-fertőzött pácienseknél megmérik.
@Bogomil: honnan gondolod,hogy nem?
egy olyan országban,ahol az orvosoknak 5 évenként, 8 órás vizsgát kell tenni a szakmájukból,magas a színvonal,
vsz a D vit szint is a panel rutin vérvétel közé tartozik,(nem kell beutalót kunyerálni érte)
@deckard_r:
Ne má’…
EBM:
1,25 D+ EPO szintet havonta ellenőrzik az elején, ez a rutin,s ha ok, akkor 3 havonta
@lüke: Nyilván, de az Általad belinkelt cikkek nem mostani betegadatokkal, hanem országos minták (illetve országokon belüli részminták) jellemzőit korreláltatják a járványadatokkal. Olyan adatokra vagyok kíváncsi például, hogy mekkora az ICU-ra szorult fertőzöttek átlagos D-vitamin szintje (amit nyilván megmértek a rutinban) a kevésbé komoly állapotú fertőzöttekéhez képest, ha ilyen jellegű adatközlést ismersz, és küldenél linket, megköszönném.
@Bogomil:
Ok
@Bogomil: http://www.theguardian.com/world/2020/jun/29/no-evidence-that-taking-vitamin-d-prevents-coronavirus-say-experts
@incze: az a 10mg per day, ma már kicsit meghaladottnak tűnik. másrészt arról, hogy megakadályozná a fertőzést nincs szó, arra gondolnak, hogy a halálos veszélyt lehet nagyobb valószínűséggel elkerülni. itt mondjuk egyáltalán nincs napsütés, de tényleg. egyszer volt, a népek ki is mentek a beachre (észak-angol beach elég érdekes), de gyakorlatilag zéró UV-B van. annak a 10 mg-nak én a sokszorosát szedem. lehet, hogy teljesen feleslegesen, nem állítok semmit.
@incze: jó példa arra, hogy mindent lehet hülyén csinálni, az evidence-based gondolkodást is.
Gondolnád például, hogy pont annyi bizonyíték szól a d-vitamin légúti fertőzésekbeli jótékony hatása mellett, mint az antibiotikumok hatására vérmérgezésben?
Az előbbi esetben mégis ilyen cikkek vesézik a témát, az utóbbi esetben meg protokoll szerint kötelezően adják.
@rikitikitevi: hm, lehet megint nem lett egyértelmű a mondanivalóm, ti. hogy
mindkettőre közel 0 a bizonyíték.
Az evidence-based evidence logikája alapján legalábbis, mert amúgy természetesen, az ember, no meg az orvosok, józan belátással kell éljen, gyakorta többre visz.
@jotunder: a kutatások nem is a megelőzésről szólnak, hanem légúti fertőzésről szélesebb ívben, de a D-vitamin hatásmechanizmusaiból (azokból, amiket már értünk), megelőzés is következik. A hatásfok kérdéses, de feltehetően nem 0.
@incze: Kösz!
@rikitikitevi:
ja..ha se
– a kórokozó
– se a betegség
– se a tankönyv nem tanulta meg az EBM-t( mondják az öregek)
azért van, amit tudunk :
véd a légúti fertőzések ellen, s a nyálkahártyán aktiválják a fehérvérsejteket
(ha pl egy chemoth- ban elfogy,milyen nagy bajt okoz lokálisan!)
– a D vit adagolás sok mindentől függ:kor,,súly,,kisérő betegség stb
-mai felfedezésem a Metformint szedők,s adók! nem tudják,hogy B12 -t kell szedni a felszívódási zavarok miatt,s nem mindegy miilyet:szájban felszívódót
@stefan75:
ezt kaslermikinek kellene adresszálni
@lüke: remélem nem arról van szó, hogy félreérthető lettem volna 🙂
hasonló kedvenc a maszkviselés, EBM na meg WHO szerint hülyeség sőt káros, azért mostanra már csak gyűlnek kísérletek, tesztek stb hogy khm…
Én már csak röhögök, az ortopéd műtőben rácsapnak az emberre, hogy hogy gondolja hogy maszk nélkül…minden egyéb műtőben rácsapnak az emberre hogy hogy gondolja, hogy maszkkal…
fene gondolta volna hogy az evidence ennyire műtéti szakterület függő
potom 8000 a D vit meghatározás magánba’!
Ez már egy havi tb járulék lenne a Neaknak
@rikitikitevi:
Ne légy kishitű…
Nekem a maszkról a covid fertőzött szegedi rektor jut eszembe,aki cinikusan megyjegyezte:
– nem fertőzte meg a beteget,mert maszkban operált
( más országokban ezért a mondatért standa pe’ szuszpendálnak)
Maszkügyileg azt mond a Kásler, a Cili nagysasszony, meg mindenki, amit akar.
Én sok éve tavasszal és őssze csak maszkban járkálok a ház körül kora tavasztól késő őszig. Mert olyan koszos a levegő, ha nem rakom fel, öt percen belül csöpög az orrom. Ehhez jön tavasszal a pollen, nyáron a szeles időben a légköri por, ősszel a faleveleken élő gomba és annak pora. Télen nem használom, csak akkor, amikor nagyon ködös, párás a levegő, mert az még koszoabb, mint az év bármely szakában.
Mióta ezt a módszert alkalmazom, nagyon keveset voltam légúti beteg.
Mellesleg évekkel ezelőtt, amikor még nem kov, hanem csak síma influenza volt a divat, amikor műtöttek, mindenkin – még a műtétet néző hallgatókon is – volt maszk.
@lüke:
Gondolon rektor nertárs orvosi ázsiója nagyot esett, csak a nerben hiszik még, hogy ő a megfelelő ember. Mert nem csak a betegekről volt ottan nagyban szó, hanem a munkatársairól is. Azt meg tudjuk, hogy az igazoltan fertőzöttek jelentős száma egészségüyi alkalmazott.
@rikitikitevi:
Próbáltam télen D vitamin kúrát, és nem éreztem semmi különöset, csak fizettem a gyógyszerért. Viszont olyan anyagot, amit az egézsségügy nem preferál, és csak rövid idig árulhatott, rendszeresen szedtem, mert ha egészségügyi segítséget kérek, abba belerokkantam volna.
Most is olyan táplálékkigészítőt használok, amit egyetlen orvos sem ajánlott a panaszomra, pedig kifordítottak, mint a disznóbelet kolbásztöltés előtt. Csak pont az nem jutott eszükbe, ami a táplálékkiegészítőt gyártó cégnek igen.
Szerintem nálunk nagy bajok vannak az orvosképzésben, de főleg a továbképzésben. Az idősebbek nem fogadják be az új felfedezéseket, tapasztalatokat, és a fiatalok újabb, frissebb tudását is kétségbe vonják. Nem általánosságban, de tapsztaltam ilyet.
@látjátok feleim szümtükkel:
Ez sántít..
Az ajánlás 2012 óta megváltozott,magasabb a dózis
Egy kompetens blog :
http://www.novakhunor.hu/gyogyszerek/ennyi-es-ilyen-dvitamint-kell-mindenkinek-szednie-konkret-keszitmenyek-es-adagolasuk
Ez tb- re pár fillér,90 db/ hó ,napi 3000IE,,X- IV .hóig ,7x 80Ft
(Nem kúra,hanem a téli hónapokban szedik ,mikor kevés az UV)
http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/vitamin_d3_fresenius_1000_ne_tabletta/1829
@látjátok feleim szümtükkel: dehogy,Fidesz tag ,nem hibázhat
@lüke: azér’ Hunorra hivatkozni… épphogy megszáradt a szakvizsgáján a pecsét…
@deckard_r: 🙂