Egy Gyurcsány-beszéd
Az alábbi szöveget 2005 szeptemberében írtam. Egy betűt nem változtattam rajta. Jó lenne, ha egyszer valakik összeírnák kik is jöttek el erre a bizonyos könyvbemutatóra. Csányi Sándor egészen biztosan ott volt. Akiről tudom, hogy nem volt ott az György Péter professzor, az ő előadására mentem volna (valami vita volt, nem emlékszem már) aztán másképp alakult.
UPDATE: Ami világosan kiderül az az, hogy elég nyíltan beszéltek a költségvetési problémákról, és ha én, a totál kívülálló, tudhattam erről, ilyen szinten tudhattam róla, akkor erről mindenki tudott, és senkinek sem volt érdeke a balhé, Orbánéknak sem. Ez az egész egy évvel az őszödi balhé kirobbanása előtt volt. Amit itt leírtam, az nagyjából az a kiigazítás volt, ami miatt az egész Őszöd megtörtént.
“Tegnap a Magyar Tudományos Akadémián lett volna dolgom. Aztán addig nézelődtem az első emeleti előadó előtt, míg egy kedves hostess a terembe nem invitált. így végignézhettem Gyurcsány Ferenc könyvbemutatóját, ami egyben a magyar szociálliberális értelmiségi elit találkozója volt. Úgy éreztem, hogy rajtam kivül mindenki ismeri a másikat, a körülöttem állóknak legalábbis mind ismertem a nevét, gondolom titkosszolgának néztek (a valódi titkosszolga fehér pulóverben volt, én mustársárgában). Azok az emberek akik körülöttem álltak, előttem ültek, hitelesítik Gyurcsány Ferencet. Ez a könyv Ferge Zsuzsa és Romsics Ignác nélkül egyszerü kampányirat lett volna, így (kaptunk egy-egy példányt) azért több.
A szociálliberális elit, nehezebben kezelhető mint Orbánék elitje. Nem jobb vagy rosszabb, okosabb vagy butább, hanem más. Társadalomtudósok, müvészek, újságírók, autonómabb személyiségek mint Orbán emberei, nem akarnak felnézni Gyurcsányra, elmennek, megmutatják magukat, de jelzik a távolságot. Nincs vastaps, és bár gondolom volt egy kis smúz, a körülöttem állók egy része fontosnak találta, hogy kritikai megjegyzéseit megossza a környezetével. Gyurcsány szövetségese ennek az elitnek, de nem vezére. Ez a könyv leginkább gesztusaiban érdekes, Gyurcsány olyan hangnemben írt a Kádár rezsimről, és a Kádár okozta morális kárról, ahogy baloldali politikus nem szokott, és még a Horthy korszak békésebb éveiről is volt jó szava. Gyurcsány egy olyan szociáldemokrata imidzset mutatott az Elitnek, amit szivesebben fogadnak el, mint a szocialista ifjútörökök apparátcsik dumáit, ami nem ciki, amit akár Blair is írhatott volna, ami mintha az ő mondatuk lenne, de legalábbis Ferge Zsuzsáé vagy Romsics Ignácé.
Olvasgattam a könyvet, (igen, az idős grófnő karaktere nincs kellően megrajzolja, mintha nem lenne túl erős a történet, Auguste kapcsolata az inas feleségével sem elég pontosan van megirva, szóval nem a Bovaryné, no) ez nyilván kevesebb mint a Harmadik Út, vagy a Bad Godesbergi program, de legalább valami hasonló. Mindazonáltal most jön egy költségvetés és százmilliárdokkal lesz nagyobb a hiány a tervezetnél. Azt pedig nem a Demos Intézet fogja kiadni, hanem a szociálliberális többség.
És ez nemcsak Gyurcsány sara, hanem az Elité is, a redisztribúciós klientúráé, ahogy Gyurcsány mondaná. Ha ezt az egészet kicsit is komolyan venné az Elit, akkor most odaállna Gyurcsány mögé és azt mondaná, Feri, olvastuk a tervet, és ez így nem jó. Csökkentsd a költségvetés hiányát plusz kettő milliárd dollárral, mert ez nem megy, terheld ránk a deficitet, a középközéposztályra és feljebb, ne az alsó három decilisre. És mi elvisszük a balhét, és vállaljuk az ütközést Orbánékkal, és ha nyernek majd nyernek, de támogatjuk a deficitcsökkentést és pont. Mert erről volt szó, ezt tapsolták meg olyan kis szelíd távolságtartással. Ha az Elit mossa a kicsi kezét, ha nem fogja fel, hogy ők szívták el a forrásokat az elmúlt években, hogy most ebből a balhéból szépen ki kell hagyni a legelesettebbeket, akkor ez az egész már megint hazugság lesz. Van valamiféle különös kompromisszum, ami Ferge Zsuzsa és Bokros Lajos által köttethetne meg, amire Gyurcsány könyve célozgat néha bátran, néha bátortalanul. A neolib elitnek is engednie kell, és a társadalomtudóska szociáldemokrata elitnek is. Mondjuk, mert így tisztességes. Volt egy kissé örült, kissé kommunista, kissé elviselhetetlen zseni, aki elmagyarázta, hogy miért legyen az ember tisztességes. Most egy kicsit rá kellene hallgatni.”
Én azt is hozzáteszem néha: tudják-e kikhez beszélt és milyen redezvényen hangzott el?
Csak egy kérdés.
Melyik kormány mert belevágni az egészségügy reformjába és ki akadályozta ezt meg?
Ennek a nemorbannak Marki Zay-nak kene lennie (en legalabbis neki orulnek a legjobban), de szerintem Magyarorszagon jelenleg kizarolag a Jakab epitheto fel, o lesz a legkevesbe budos a vegen az egesz orszagbol kiindulva (es nem csak Budapestbol!!) Egy baloldali sztem konnyebben raszavaz a vegen, mint egy jobbos a Karacsonyra vagy esetleg Dobrevra.
(Plusz baloldali ember nem sok van mar Magyarorszagon..)
(3) Ez igy van, a rezsim egy vegtelenul elkurt, elbalfaszkodott, elhazudott, konstans allamparti dezinformacio terjeszteses un. jarvanykezeles utan is viszonylag nepszeru (mertekado kozvelemeny kutatasok szerint is), ugy, hogy boritkolhato hogy most vannak a godor aljan, ennel csak jobban fognak allni, az biztos. Az ellenzeki osszefogas meg boven forgacsolhato, sztem lesznek meg meglepetesek (illetoleg nem lesz az, legalabbis nekem).
(4) Ez csak amolyan biztos ami tuti, menjunk szazszazalekra mert megtehetjuk manover volt a rezsimtol, Orban sztem eleg biztos a gyozelemben.
Az en tippem, hogy a vegen 2/3-os fidesz gyozelem lesz megint, vagy csak sima gyozelem, es kiderul hogy a ner zavartalanul mukodik majd tovabb 2/3ad nelkul is.
Illetoleg meg a valasztas maga sem tuti, indiai/nigeriai/magyar/kis faszom mutans, halasszunk ket evet elvtarsak, ne veszelyeztessuk a kemenyen dolgozo kisembereket valasztassal ilyen zord idokben.
Azt gondolom, hogy ez a 2022es valasztas lesz az utolso (egy jo darabig legalabbis), meg nyomokban feldemokratikus parlamenti valasztasokra emlekezteto esemeny, amit eloszor nagy csalodas, de gyors beletorodes es teljes fasultsag fog kovetni.
2026ra Orban teljesen szet fogja kapni az ellenzek maradekat is, azon az un. “valasztason” mar tobbnyire csak az allampart altal inditott/felugyelt “ellenzeki” partok fognak indulni.
Pont így gondolom én is. Úgy sz@r az egész, ahogy van, nincs remény.
Mint korábban emlitém, Orbánnak van még min. 8 éve. (Hacsak el nem viszi a bendője meg a koleszterin). Korábban kellett volna gondolkodni, minimum 2006-ban. Igen, az öszödi beszéden, meg utána a zavargások alatt.
Fenékig, gyerekek!
Engedtessék meg nekem, én azért nagyon remélem a hacsak rész mielőbbi bekövetkeztét.
Aztaaaa…seggem vertem a földhöz a röhögéstől…Kósának a FideSS örökre felhatalmazott hülyegyerekének volt egy ötlete :a választói jogot értelmi szinthez kötni,ehhez kapcsolódva a weboldalak regisztrációját is, akkor lehülyéztük Kósát,visszatekintve nemes kupakos und Hegedűs hdgy.nemis olyan hülye..höhöö..
Aztaaaa…seggem vertem a földhöz a röhögéstől…Kósának a FideSS örökre felhatalmazott hülyegyerekének volt egy ötlete :a választói jogot értelmi szinthez kötni,ehhez kapcsolódva a weboldalak regisztrációját is, akkor lehülyéztük Kósát,visszatekintve nemes kupakos und Hegedűs hdgy.nemis olyan hülye..höhöö..
Nyilván, teljesen félreértem a politikát, ha te mondod barátom.
Te viszont nem érted félre, igaz? Csak a szövegeket érted félre. No de mindenhez te sem érthetsz. Amiket te itt bőbeszédűen leírsz ezt már napokkal ezelőtt kitárgyaltuk, leírtuk. Sajnos nem tudtad pontosan visszaadni a kitárgyaltak lényegét, részben butaságokat beszélsz, pl. ott. amikor azt hiszed, hogy egy szisztematikus, évtizedes agymosó kampányt semlegesíthet az “azonnali kommunikáció” vagy bármi más, vagy amikor azt hiszed, hogy az ereszcsatornás akció kármentése a fidesz-bűnszervezet kommunikációja (és nem más körülmények) miatt volt hatásos (valójában kurvára nem tudható, hogy mennyire volt hatásos, de inkább az a valószínű, hogy nem volt az, ezt nem tudták menteni sehogy, csak egyszerűen elfásult már a közönség a napi három gazemberségben) de inkább hagylak, ez reménytelen. Nem érted te a politikát pajtás, de legalább nagyon igyekszel, és ez dicséretes.
Nem értek egyet a 2005-ös írás tartalmával. Sőt, nem pusztán nem értek egyet, hanem zavarbaejtően problémásnak is látom. Két dolog miatt.
Az egyik, hogy a felvetés arról szól, hogy a költségvetési hiányt az alsó réteget kímélve, a közép és felső osztályt terhelve kezeljék. Csakhogy a hiány épp úgy jött létre, hogy az alsó rétegnek kedveztek a közép és felső osztály kárára. A dolgozó réteget így is túladóztatták és már nem lehetett tovább adóztatni, a hiányt csakis ott lehetett volna kezelni, ahol keletkezik, a szociális hálónál. Magyarországon szinte állandóan többet költünk nyugdíjra, segélyre és magára az államra is. Önmagában a nyugdíjrendszer helyes üzemeltetése kordában tartotta volna a költségvetési hiányt. Az említett kétmilliárd dolláros hiány kb az akkori nyugdíjkassza hiányával egyezett meg. Tehát ha annyit költöttünk volna nyugdíjra, amennyi volt rá, akkor hiány se nagyon lett volna. Ez amúgy nem lett volna elég, mer további megszorításokra is szükség lett volna, mivel a munkát terhelő adókat is csökkenteni kellett volna és jóval többet kellett volna költeni az oktatásra és az egészségügyre is. Mintha akkoriban nem lettek volna tisztában a gazdasági helyzettel. Ez a zavarba ejtő.
A másik, hogy mintha a baloldal és a liberálisok lettek volna kijelölve az erkölcsi mércének. Az ellenkezőjében még lenne igazság, de az sem lenne követendő. Akkoriban a jobboldalnak és a baloldalnak kellett volna kiegyeznie, mert ők sok mindenben hasonlóan gondolkodnak és lefedik a társadalom nagyon nagy részét. Ez biztosíthatta volna a hosszabb távú politikai tervek megvalósulását.
[@punkfrog:] Csak egy kérdés.
Melyik kormány mert belevágni az egészségügy reformjába és ki akadályozta ezt meg?
Könnyű kérdés, a válasz SzDSz. Molnár Lajos vezetésével komolyan nekigyűrkőztek és a velük szövetséges MSzP ezt nem is akadályozta, bár hagyták, hogy ráégjen a reformkisérlet az eü miniszterre.
Akik ezt megakadályozták és helyben ezerrel gáncsolták, azok az orvosbárók, kórházigazgatók és helyi MszPs Fideszes, Madöfös potentátok és a fogalmatlan választóiik voltak.
Meg is döglött az eü reform mielőtt életre kapott volna. Párezer aktív ágyat azért így is sikerült krónikussá átalakítani. A Dagi ennek is élvezi, mai napig tartó kedvező költségvetési hatását. Szerintem, amikor a Fidesz 2010ben kormányt alakított, akkor még tervezték a folytatást, csak hamar rájöttek, h a szociális népszavazással kialakított politikai környezetben nem lehet gúzsba kötve táncolni.
Ezért, csak annyit végeztek – nehogy úgy járjanak mint a szadesz és Molnár Lajos – hogy hatalomra kerülve válogatás nélkül lefejezték a kórházakat és a Kormányhoz lojális igazgatókat neveztek ki nem csak a helyi kórházakba, demég a kerületi védőnői szolgálatokhoz is. Azután tízenegy éve ülnek a langyos fosban bármiféle eü reformszándék nélkül. Aki kidugja a fejét a szarból, vagy szakmai véleményt fogalmaz meg, azt a piszkoskörmű demens orvos(sic) beteg azonnal kinyírja.
Az eü reform kapcsán írt véleményemről átkötök arra, miért vagyok szkeptikus a NER leválthatóságában. Ez az ország szó nélkül eltűrte, hogy egy hetvenéves munkás-értelmiségi zsidót (Kertész Ákos) a nácik elüldözzenek a hazájából. Harminc év alatt redszerváltó bezzeg országból sikerült több Marshall tervnyi támogatásból félfeudális horthysta Magyarországgá “fejlődni”. 30 év alatt, jóval kevesebb amerikai és japán támogatásból Tajvan-rizsfölde kapitalista, piacbefolyásoló országgá lett. Bármelyik ázsiai ország megelőz bennünket, amire ennyi erőforrást fordítanak, de mi magyarik vagyunk.
@Thalesz: magam sem hiszem, de kezdem elhinni, hogy a fidesz a bukásra készül. sosem szokott kérdés lenni, hogy mit meg mibű meg mért, amíg kormányon vannak, csak dől a lé amire nekik kell és semmi másról nincs hír. ez a kicsinyes számolgatás ez a baloldalnak való.
Nos, ez egy 2in1 válasz lesz. A fudanos poszt alól idézném ijontichy mai boldog kommentjét:
De ha már itt tartunk: ” a jelen fővárosi és kerületi koalíció egy jelentős pártjában a magyarellenes jogsértések esetében az érzékenység közel nulla”. Így igaz. Attól ugyanis, hogy büdösagyú viktor 2010 után, a határon túli szavazatok érdekében keresztülnyomta a kettős állampolgárságot, még nem változott a határon belüli magyarok zömének véleménye, avagy érdektelensége. A 2004-es szavazás ugyanis – tetszik vagy a sem a lánglelkű magyaroknak – réges-régóta a legőszintébb vélemény nyilvánítás volt evör (és nem a “23 milla román” c. szpícs miatt).”
A magyar leszarja a másik magyart, rosszabb esetben utálja is, és erre sokszor még büszke is. Ezt már megbeszéltük a trafikosok, az MTA, az egyetemisták stb. kapcsán is. Ki Kertész Ákost szarja le, ki a határon túliakat.
OFF Kifelejtettél egy lényeges rész: “Soha nem vezet jóra, ha az ember önmagának is hazudik”
A magyar társadalom erősen individualista, és nem a vitya-féle bolsik fogják előnyére megváltoztatni. Sőt! A húsz év, amióta ez a klérus rongálja a társadalmat, sikerült eléggé elmélyíteniük a morális válságot. Tehát bármennyire fáj egyes sajgó lelkeknek, az nem változtat a tényen, amit az utolsó, általad idézett mondatban leírtam (egyébként is rossz módszer tényeket, a térben és időben is igen ingatag morál és erkölcs nézőpontjából vizsgálni) . Azt is jó tudni, hogy erős különbség van az erdélyi és a felvidéki magyarság között. Utóbbiak legtöbb problémáját nem a vitya-féle állampolgárság, hanem Schengen oldotta meg (előbbi inkább csak viszályt szított, az alcsúti szarkavaró eredeti szándéka szerint). Következésképp a magyar nemzetet sújtó Trianon-szindróma legjobb, legtartósabb feloldási lehetősége az EU-ban van (ami persze néhány szarházi gazember privát érdekeivel erősen ellentétes). Mármint ha a “feloldás” alatt nem valami “lövöldözés, vér, halottak, újabb sértődések” c. drámát (legyen bármi is az eredmény) értünk.
Tessék már észhez térni! Nem a határon túli magyarokért kell elsősorban rinyálni, sem a Kertész Ákosokért. Azokért a határon belüli, egymás szomszédai, kollégái stb. Kovács 23. Jánosokért, akik ’98 ősze óta a legrosszabb fociszurkolói magatartásra váltottak, egy szaros kis bolsiparaszt (&al) “áldásos” tevékenysége nyomán. Na az az igazi szégyen, és nem az, hogy a száz év előtti elődök elkúrásáért nem akar a jelen nemzedék tök fölösleges áldozatokat hozni. Paradigmaváltás a “nemzeti gondolkodásban” az kell, nem pedig az erőforrások ellopását-elpocséklását elfedni szándékozó pátoszos, szívfacsaró nyüszögés. Ha a magyar társadalom, saját jól felfogott, hosszú távú érdekeinek felismeréséhez elég érett lett volna, ezt a narancsra fakult bolsi bandát már 2002-ben úgy rúgja valagba, hogy – az ötös számú párttagkönyv tulajának szóhasználatával – taknyán-nyálán csúszik ki a Parlamentből. Ennyit erről.
ON
“Too little, too late”, de mégis történt valami:
https://telex.hu/belfold/2021/06/16/momentum-feljelentes-nmhh-fidesz-kampany-youtube-gyermekmusor