Egyetlen európai tudományos pályázatot sem nyert Magyarország, miközben az osztrákok tizenkilencet
Most vettem észre. az ERC Starting Grant eredményeket. A hollandok 43-at nyertek, az osztrákok 19-et, a belgák 17-et, az izraeliek huszonhatot, nem elírás 26, a svédek 19-et, a finnek tizenkettőt, a norvégok nyolcat, a dánok ötöt, a Izland is nyert egyet. A németek, ha jól látom, 88-at nyertek, a franciák ötvenet.
A csehek hármat nyertek, a lengyelek kettőt, az észtek is kettőt, a szlovének és a románok egyet-egyet.
Magyarország egyetlen egyet sem. Ez teljes mértékben megmagyarázhatatlan. Hét-nyolc éve Magyarország kapta a legtöbb ilyen grantet az ex-szocialista országok közül. Az uniós kötélhúzás ezt gyakorlatilag nem érinti, én semmiféle racionális magyarázatot nem látok erre.
Lehet tudni valamit a beadott pályázatokról? Például statisztikákat országonként?
@Bogomil:: nem lehet
Már megint rosszul tálalod.
Pl volt 2800 pályázat.
Rengeteg magyar pályázat a 3ezer legjobb között.
Ki az a hülye okos (vagy okos hülye)* aki Magyarországról pályázza ezt meg?
*termtud-ra értve
Ugyan már, mi ebben a meglepő? Aki saját érdemei alapján ilyen mennyiségű pénzt tud elnyerni, az mi a csudának hozná ezt olyan intézménybe, ami ettől másnapra kétharmados felhatalmazással focistadionná változik?
Lehet valamiféle korreláció az egyetemi rangsorral? (Kutatási téma.)
Sajnálom, de borús leszek.
Szakmámban, aminek kapcsán Magyarországot sokan szeretik az európai kutatás élvonalában látni, évek óta látszik a kontraszelekció. Olyan doktori disszertációkat fogadnak el, akár summa cum laude, melyek még egy MA / MSc dolgozatnak is legfeljebb kőzepesek lennének, a Bolyai, OTKA (vagy hogy hívják), stb. pályázatok megítélése és értékelése annyira a klán-viszonyok mentén zajlik, hogy minőségi kérdések fel sem merülnek.
Legutóbb egy lezárt Lendület pályázat nem jutott lényegében semmilyen eredményre, pedig ott aztán volt pénz és a magyar specialisták krémje – és mégsem. Persze, COVID, miegymás, kifogás, kibúvó van, mindig van.
A CEU elűzese az egyik tenyezo.
Ez mikori adatsor? Nálam az ERC azt mutatja, hogy 2022-ben egy magyar, egy-egy szlovák és szlovén, két cseh és hat lengyel Starting Grant nyertes van a régióból. 2023-ra még csak egy szlovén.
https://dashboard.tech.ec.europa.eu/qs_digit_dashboard_mt/public/sense/app/afe00964-3272-45c4-b60c-b64ed20d98d1/sheet/61a0bd1d-cd6d-4ac8-8b55-80d8661e44c0/state/analysis
Ami durva:a mayayr siekrességi ráta az előző ötéves időszakhoz képest a felére, 4%ra zuhant,
A sikeres kutatáshoz ket dolog kell: penz es nyugalom (ne szóljon bele a politika, ideológia, tortenelem abba, hogy hogyan es mit). penz az sosem volt boveben ezen a tájon, es a nyugalommal sem sokkal jobb a helyzet. Mindazonáltal, az utóbbi nehány ev ámokfutása (CEU elúzese, MTA kutatóhálózat elrablása, az egyetemek olitikai komisszárok alá helyezese) sokat rontott az utóbbin. Ezek miatt nemelyek elmentek, mások nem jottek haza, megint másoknak nincs kedve vagy lehetosege a minosegi munkához.
A sikeres kutatáshoz ket dolog kell: penz es nyugalom (ne szóljon bele a politika, ideológia, tortenelem abba, hogy hogyan es mit). penz az sosem volt boveben ezen a tájon, es a nyugalommal sem sokkal jobb a helyzet. Mindazonáltal, az utóbbi nehány ev ámokfutása (CEU elúzese, MTA kutatóhálózat elrablása, az egyetemek politikai komisszárok alá helyezese) sokat rontott az utóbbin. Ezek miatt nemelyek elmentek, mások nem jottek haza, megint másoknak nincs kedve vagy lehetosege a minosegi munkához.
Dehát arról volt szó (legalábbis valamelyik lózungkirály szerint), hogy 2030-ra érjük utol Ausztriát, nemde :-D? Háát…
Mindenesetre ez most (szvsz) nem az a helyzet, hogy a lányokat kell lecserélni a kupiban, hanem elhajtani a madámot meg a sleppjét, és a bútorba is invesztálni kellene.
@Vidor Ferike:
Ráadásul fizetésben már rég nem versenyképes otthon maradni. Ami nyomna valamit a latban, ha nyugi lenne, azt is beleértve, hogy esély fix pozícióra, és a témaválasztás szabadságát is. Ehhez képest még az utóbbiba is bele akart szólni nemrég a fékhörcsög.
Az országokra bontott ERC sikerességi adatok mellett azt is érdemes lenne összeszámolni, évekre visszamenőleg, hogy hogyan alakult az országonként született nyertesek száma, továbbá hasonlóan az érettségizettek, diplomázók és doktoráltak száma. Tudománymetrikusok marha jó cikket írhatnának belőle, nyilván meg is tették, csak én nem találom.
Ebből talán jobban lehetne látni a folyamatokat. Egyrészt a Magyarországról kiáramlást (esetleg a beáramlást is), másrészt a pozitív vagy negatív fogadtatású kormányzati intézkedések (évekkel késleltetett) hatását.
Az utóbbi pár év sokat rontott a hangulaton, de könnyen lehet, hogy, mittudomén, a hirtelen visszaesés egy 10+ éve beerősödött kivándorlási hullám többé-kevésbé törvényszerű következménye.
@Vidor Ferike: én azt gondolom, hogy számtanból össze fognak jönni azok az ERC-k, csak van egy kis szórás. én nem érzékelem, hogy a dolgok rosszabbak lennének, ha a nagyon tehetséges külföldi fiatalok megjelenését nézem, inkább jobb. de ez pár évente egy grant.
Nem kell nyafogni, a magyarember az otkát szereti, a hazait. Igaz, hogy jóval kevesebb pénzt jelent, de legalább háromszor annyi adminisztrációt (pedig azért az ERC se kispályás a red tape-et illetően). Mert csak így lehet ökonomikusan, közbeszerzési eljárás keretében kétszer-háromszor annyiért elutazni egy külföldi konf-ra, mintha csak úgy magad intéznéd, hogy utólag elszámolhass az utazási és szállásköltségekkel. Ha pedig mégis megfinanszírozhatsz valamit (pl. egy vonatutat a reptérről a konf. helyszínére), akkor hónapokig várhatsz arra, h megtérítsék, miközben a nyomorult pályázati referens élethalálharcot vív ezért, s könnyek közt arról beszél, ott tart, inkább saját zsebből kifizeti neked, mert már nem bírja, h negyedszer dobják vissza valamilyen ürüggyel. Lám, mi mindent működtet így az a kis kutatási pénz, mennyi embernek ad (felesleges) munkát, mennyi csókos cég veheti le a sápot. Lendület? Hagyjuk már.
@jotunder:
Hát, nem tudom. Az én területemen láttam, hogy olyan emberek, akik még a viktordúlás előtt, sikeres külföldi tartózkodás után, az eredeti terveik szerint, tudatosan hazamentek, az elmúlt 5-10 évben távoztak. Az igaz, hogy megjelentek külföldi fiatalok, de határozott idejű szerződéssel, egy-egy már stabil, bizonyított csoportban.
„…én semmiféle racionális magyarázatot nem látok erre.”
🧐
Bizonyára semmi köze az egésznek az utóbbi másfél évtizedben brutálisan & alapjaiban
megváltozotttönkretett hazai~ oktatáspolitikához;
~ tudománypolitikához;
~ bel- és külpolitikához;
~ gazdasághoz;
~ jogbiztonsághoz;
~ egzisztenciális viszonyokhoz/megélhetéshez;
~ társadalmi mobilitáshoz;
és hasonlókhoz.
.
Hiszen mi mindig élen járunk* a sportban!
.
.
.
* …továbbá élen jártunk, élen fogunk járni, а также leninbúgyetzsity)
Hát hogy magyarázat vagy sem, azt nem tudom, de azért elmesélem. Szóval Steiner Zsiga forgolódik a nemzetközi tudományos életben, és látja, hogy hozzá hasonló, adott esetben talán még gyengébb kvalitású külföldi kollégái bizony nyeregetnek ERC Starting Granteket. Ezt Steiner Zsiga főnöke is így látja, és nyomasztja Zsigát, hogy adjon már be egy Starting Grant pályázatot. Steiner Zsiga amúgy egy ex-HAS kutatóintézetben dolgozik, ahol is a fizetése nettó 280 ezer forint. A feleség gyed/csed/akármi címét nettó 180-at kap. Tehát ebből a nettó 460-ból (aminél ugye 1 db buszsofőr többet keres) kellene fenntartani egy négyfős családot Budapesten. Egy négyfős család albérlete vagy törlesztője önmagában bőven nettó 200 fölött van, és ugye az ember ezenfelül igyekszik enni adni, ruhát venni, ha magának nem is, legalább a kiskorú gyermekeinek, hasonló okokból télen be-befűt, ha nagyon sötét van, felkapcsolja a villanyt. Ezért aztán Steiner Zsiga notórius álláshalmozó: adjunktus is egy egyetemen. Heti 7-szer 90 perc tanítás, plusz óra előtti készülés, óra utáni házijavítás, egy doktori hallgató témavezetése, 3-4 BA/MA hallgató témavezetése. Ezen felül néhány évig Zsigának még egy harmadik részmunkaidős állása volt, academic writing konzultációkat tartott – de ezt abbahagyta, mert kezdett teljesen kiégni és meghülyülni. Kérdés: mikor van ideje Steiner Zsigának ERC-pályázatot írni, mit ERC-pályázatot írni, egyáltalán olvasni, kutatni, gondolkodni, elmélyülni? Ezért aztán Zsiga (és gondolom, sokan mások is), inkább abban gondolkodik, hogy valahogy megpattan nyugatra, akár pont Ausztriába, és majd ott 1db kutatói állásból eltartja tisztességesen a családját, elmélyül, kutat, publikál, és pályázik majd onnan ERC-ra. Talán nem véletlen, hogy az ERC-nyertesek között vannak bizony ékesen magyar nevűek is, csak az Uni Wien meg a Max Planck Institut és hasonlók az affiliációik.
@valamár: Ezt találtam közben a weben:
https://dashboard.tech.ec.europa.eu/qs_digit_dashboard_mt/public/sense/app/afe00964-3272-45c4-b60c-b64ed20d98d1/sheet/61a0bd1d-cd6d-4ac8-8b55-80d8661e44c0/state/analysis
@Bogomil: ez a teljes adatbázis, lekereséssel, amint azt jeleztem fentebb, látszik, hogy vmi nem stimmel a poszt számaival. 2023-ban STG magyar nyertes valóban nem volt, de a régióból is csak egy, egy szlovén. Ha 2002-re gondolt, ott viszont van egy magyar nyertes.
Abból a szempontból, hogy a magyar eredmény drámaian hanyatlott, persze ez majdnem mindegy, a magyar sikerességi ráta az elmúlt öt évben 4%,. az azt megelőző öt évben 9%.
@fortin2: 2022-re, bocs
@fortin2: bocs, de nem tudom miről beszélsz, itt a hivatalos sajtóközlemény anyaga. https://erc.europa.eu/sites/default/files/2023-09/erc-2023-stg-results-all-domains.pdf két brnoi egy prágai, lengyel, román, ahogy írtam. 🙁
@steinerzsiga: nézd, én nem szólok bele semmibe, de az látszik, hogy te innen legalábbis egy időre el akarsz menni. akkor pedig arra kell koncentrálnod. a burnout, a totális megkeseredés, nem OK.
@jotunder:: én az erc hivatalos adatbázisáról beszélek, ami itt található és ahol ezek (akkor lehetséges, hogy még), nem szerepelnek: https://dashboard.tech.ec.europa.eu/qs_digit_dashboard_mt/public/sense/app/afe00964-3272-45c4-b60c-b64ed20d98d1/sheet/61a0bd1d-cd6d-4ac8-8b55-80d8661e44c0/state/analysis
@Bogomil:: Kösz, ez nagyon érdekes. Megerősíti a posztot: 2017-ig a magyar pályázatok sikeressége 8% volt, ami a 14-ik legjobb volt, megelőzve nem csak az egész régiót, de Norvégiát, Finnországot, Portugáliát és Olaszországot is. 2018 óta a sikeresség 5%-ra zuhant, és nem csak a fenti országok kerültek elénk, de Szlovénia, Lengyelország, Csehország, Görögország és Törökország is. Sikerességben 2018 óta a 14-ik helyről a 25-ik helyre csúsztunk le. És mindezt úgy, hogy a sikeresség eloszlása az országok között kiegyenlítettebbé vált. Nem számítva Svájcot és az UK-t (mindkettő viszonya az ERC-hoz rendezetlen volt az utóbbi 5 évben), Magyarországon (8% – 5%) kívül csak Észtország (5% – 4%) sikeressége csökkent a 2018 előtti értékekhez képest, és az se drámaian.
Tragikus.
@valamár:](#comment-327922)
Tragikus az lenne, ha az Unió rábízná az adófizetők pénzét egy olyan országra, ahol tollvonással lehet kutatóintézet-hálózatot lopni.
@szazharminchet:: Nem az országra, hanem a kutatókra bízza. Minden fillér ERC pénz elköltéséért a kutató felel; azt csak az ő jóváhagyásával lehet ellopni. A lopás ellen az ellenszer éppen az lene, hogy minden EU pénzt (nem csak az ERC grantokat) közvetlenül a felhasználóknak, nem pedig a kormánynak adnának. Persze erre nem lenne az EU-nak apparátusa.
Egyébként tudsz olyan esetet, amikor ERC pénzt “elloptak” kormányoldalról (vagy máshonnan)?
@valamár:
Még nem, de még volt más ellopható. Ha úgy vesszük, az már részben el van lopva, ha az intézetet, amiből elnyered, mással egyesítik, ellopják, és utána az eredményeket a saját sikerüknek számolják el, az overhead-et az átszervezett cucc támogatására használják.
@jotunder:](#comment-327920) Igen, így érzem én is, és dolgozom is az ügyön.
@szazharminchet: : Reménytelen :-(. Nekem úgy tűnik, nemcsak a mogyoró “paraszt” hátán lehet fát vágni, s “behajtani háromszor is a kilencedet”. Mogyoróföldön ősi jelszó: Mi így szállunk le a bicikliről! :-((
@steinerzsiga: : Egész jó esélyed van rá, hogy egy év múlva azt kérdezd magadtól: miért nem előbb?
Szerencsére a költők segítenek nekünk, hogy helyesen értékeljük ezeket a számokat, az ERC-t, és általában a pályázatokat.
Egyrészt nem szabad elfelejtenünk, hogy akár nyertünk ERC-t, akár nem, az a fontos, hogy kutassunk, publikáljunk, érjünk el fontos, korszakos eredményeket, hogy aztán elmondhassuk Horatiussal: “áll ERC-nél maradandóbb művem…”
A másik fontos dolog, hogy a pályázati rendszerbe és általában a tudományba való sikeres betagozódásunk bizony uniformizálódáshoz is vezet, és valós a veszély, hogy ezáltal elveszítjük az eredetiségünket, sőt az önazonosságunkat is. Erre a veszélyre (is) emlékeztetnek minket Rilke sorai:
Das ERC hat Heimweh. Und verlassen
will es die Münzen und die Räder,
die es ein kleines Leben lehren.
Und aus Fabriken und aus Kassen
wird es zurück in das Geäder
der aufgetanen Berge kehren,
die sich verschließen hinter ihm.
Egy fórumon, ahol ez a tema, kiderult, hogy Becsbol es Drezdából is sikeresen pályázott egy-egy magyar hölgy, akik az ELTEn vegeztek.
@Vidor Ferike: a bécsi nyertes a CEU-n szerzett MA-t és Ph.D-t, Prágában posztdok. a drezdai nyertes nagyon régen külföldön él, Izraelben doktorált a Weizmann Intézetben kilenc éve, utána Harvard és Max-Planck. szóval azért nem olyan egyszerű ez.
Hiv.: @jotunder:
a drezdait volt szerencsem ismerni, amikor meg egy munkahelyen (Magyarországon) dolgoztunk