Feljebb jöttek a magyar egyetemek a QS listán
Az ELTE az 564-ik lett, miközben 701-710 volt a tavalyi listán. Szeged 570-ik (601-610). Debrecen 574 (671-680). Feltűnően változott az International Research Network pontszám: ELTE 71.3 (31.1), Szeged 34.6 (73.1), Debrecen 76.7 (39.6). És aránylag nagyott nőtt az ún. Employer Reputation: ELTE 22.6 (16.8 ), Szeged 18.5 (12), Debrecen 13.9 (10.3).
Az első ötszázban 5 osztrák, 3 cseh és 2 lengyel egyetem van.
ELTE adjunktus továbbra is bruttó 420. Bérrendezésről szó sincs, a szakszervezet lepattant Hankóról.
Ki fog ősztől tanítani?
Nem meglepő, csak arra mutat, hogy a fidesz helyes oktatáspolitikája kezd beérni. Mert naugye! Libsik kara, most vonítsatok! (Emítettem már, hogy nyugdíjba mentem, ezáltal obligát fidesz-szavazóvá transzformálódtam? 100 éve halt meg Franz Kafka .)
ÉRdekes, mindegyik magar egyetem jelentősen javított helyezésén a (15%-ot érő) employment reputation terén. Az academic reputation-ban a legtöbbjüknél jóval kisebb mozgások voltak csak, és ott volt visszaeső is. International Research Network téren Óbuda kivételel mindegyik visszesett, némelyik ugye nagyon, de szerencsére ez csak 5%-ot ér.
A kormány megállapodásokat kötött a rangsorok mögött álló intézmények tanácsadó ágával. Ez persze nem néz ki ugyan nagyon szépen, de a mai világban van értelme egy kifejezetten rangsorra fókuszáló egyetem-fejlesztési stratégiának, szóval én nem ellenzem.
https://www.qs.com/qs-hungary-ministry-of-culture-and-innovation-collaboration/
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20240523152105824
A versenyképesség-rangsorok hack-elése sem lenne hülyeség (háttérinfó: már az első Orbán-kormány idején is előkerült ez az ötlet minisztériumi körökben, de végülis nem nagyon vették komolyan).
@Grrr:](#comment-334234) Wow, wzt be kell tennem UPDATE-be, ez nyilvános információ. ilyet, te miket tudsz, eszméletlen. .
@Grrr:@jotunder: Végtére is, mire való a furfang?
Nem tudtam, de pont láttam a hvg cikkét (a paywall előtti részt) https://hvg.hu/360/20240605_hvg-mindent-a-jobb-jegyert-oktatas-rangsor-egyetem
Rákerestem aztán.
Hiv.: @vattablz:
Az lehet, hogy az egyetemi rangsort és a barátaikat pénzen veszik, de a közvéleménykutatókat és a választásokat tutira korrektül bonyolítják le.
Hogy már csak egy buszkirándulásnyi a táboruk, attól még kétharmad az a kétharmad.
.
@jotunder:
.
Ma 16:37-kor kaptam az email-fiókomba egy szokásos értesítést a Vincent új posztjáról. És éppen az volt a tartalma, amiről itt @Grrr: írt fenti kommentjében.
.
Viszont amikor szokás szerint rákattintottam a “folytatás” linkre, a “Not found” szöveg jött elő. És nem is látok itt ilyen új posztot.
.
Mi ez? A hekkelés hekkelése? Más hiba? Ilyen még nem történt, mióta a Vincent új helyen van.
.
@hakohen: levettem, mert rájöttem, hogy már más is írt róla.
.
@jotunder:
.
Kár (szólt a holló).
.
Első látásra azt hittem, hogy a Hírcsárdáról loptál.
.
Ez mind nagyon szép, de pl ma hallottam egy ismerőstől, akinek az unokája az Eötvös gimnáziumba jár, hogy ott tragikus a helyzet, a szinvonal a béka segge alatt, pl. fizika tanítás mint olyan nincs, annyira semmi, a régi, kompetens tanárok egy része magától ment, a másik részét kipiszkálták.
De az egyetemeink szépen jönnek felfelé. Nekem meg tollas a hátam.
Nálunk, XY. Egyetemen, külön felzárkóztató tanszéket kellett alapítani, a középfokú oktatás miatt…..A cikkírás különleges prioritású (inkább, mint az oktatás, az le van….) Szoktam mondani a felsőbbeknek, az én témámról max. a fonográf szintjén (a fonográf K+F ről, mondjuk), mert az eszközparkom csak annyit tud támogatni…..Szánalmas.
Harvard: intifada revolution
MIT: intifada revolution
Columbia: intifada revolution
Penn: intifada revolution
Yale: intifada revolution
@aerduloensamtonight: Most mar hazamentek a diakok, ennek vege.
(A listadon elso ket helyen levo egyetemen ezt ma szemelyesen is lattam.) Két napja még voltak ovintezkedesek.
A ’60-as években is voltak nagyon elszállt diákok, ez belefér egy demokráciába. Sőt, jobb, ha van részvétel, vannak demonstrációk, mintha mindenki kiszállna a politikából és elveszítené a bizalmát az intézményekben és a demokráciában általában.
@Grrr:
A népirtásra való felszólítás, amit a “From the river” minden épeszű és jóhiszemű vitán felül megvalósít, miért esne a participáció “jobb, hogy van” kategóriájába?
@trbnt: Az egy teljeen absztrakt politikai jelszó, senkinek semmi eszköze, hogy megvalósítsa. Ne legyünk ilyen ijedősek; lehet, hogy volt 20 nagyon vanilla év errefelé, de évszázadokig ennél sokkal-sokkal erőszakosabban zajlott a demokrácia. Ami baj lenne, az a ténylegesen elérhető emberek tényleges bántalmazására uszítani (mint ahogy azt a nácik teszik).
@Grrr: A probléma éppen az, hogy a zsidó tanárok és diákok fizikai bántalmazása illetve az egyetemre való belépésük megakadályozása is beletartozott az intifada forradalomba, ami messze nem absztrakt…
@aerduloensamtonight: Az persze rossz, és védelem kell a tanároknak és a diákoknak. Az üzenetem csak lenne, hogy ne szarjunk be: Belgiumban 1950-ben még a rendőrség lőtt le sztrájkolókat teljesen ‘hivatalosan’, az USA-ban 1967 hosszú forró nyarán több tucatnyian haltak meg; Los Angelesben meg 1992-ben volt a balhé. Mind a mai napig vannak erőszakos zavargások Nyugat-Európában, mondjuk valami fiatal bevándorlót túl trigger-happy módon lelövő rendőr miatt.
@Grrr:
“Az egy teljeen absztrakt politikai jelszó, senkinek semmi eszköze, hogy megvalósítsa. Ne legyünk ilyen ijedősek; lehet, hogy volt 20 nagyon vanilla év errefelé, de évszázadokig ennél sokkal-sokkal erőszakosabban zajlott a demokrácia. Ami baj lenne, az a ténylegesen elérhető emberek tényleges bántalmazására uszítani (mint ahogy azt a nácik teszik).”
Attol meg nagyon is problemas, hogy a nyugati vilag liberalis-ertelmisegi(?) elitje teljesen agyhalott modon ezt kiabalja New York-ban. Egy europai tipusu (tobbe-kevesbe, a fasiszta Netanjahu rezsim ellenere is) demokracia helyet tenyleg nagy szuksege van a vilagnak a tomeggyilkos-elmebeteg irani rezsim degeneralt, csokeveny kistesoja altal iranyitott hamasz terrorallamra. (nyilvan ertem, higy kivitelezhetetlen, de ez nem valtoztat a tuntetok fogyatekossagan. mindenki teljesen meg van orulve)
@Grrr:
Nahat, akkor tenyleg lesz orbannak top szazas egyeteme 2030-ra. 😀 😀
Hogy erre megint nem gondolt senki. Ez a faszi tenyleg egy zseni.
“Az ELTE 564-ik lett.” Ezt most bárki épeszű ember komolyan gondolja, hogy ezernyi egyetemet így sorba lehet állítani, hogy 563-ik, 564-ik, 565-ik? Ha azt mondanánk, hogy az ELTE az 551-600-ik helyen van, oké, de ez így nyilván baromság.
Aztán: javult az ELTE esetén az “employer reputation”. Konkrétan éhen halnak az ELTE oktatói, az épületek összedőlnek, eközben az employer reputation kilő, mint a rakéta.
Szóval engedjük szerintem el ezeket a rangsorokat.
@thegaben86: Nem tudom, mit és mennyire gondolnak komolyan ebből. Nem tartom valószínűnek, hogy egy embertelen, tömeggyilkos Hamász- vagy Hizbollah-rezsimet szeretnének ott látni. Inkább csak a status quo igazságtalansága az, ami felháborítja őket.
Én értem az érzelmeket, a felháborodást – a fejlett, civilizált Izrael állam nagyon csúnyán viselkedik időnként a gázai meg ciszjordániai arabokkal; és hogy Amerikában a politikai elit erről egyáltalán nem vesz tudomást, egyáltalán nem lehet erről beszélni, az nettó gaslighting, ami nagyon felnyomja a pumpát általában az emberekben. És hát az erős érzelmek gyakran vezetnek nem egészen konzisztens, reális és méltányos nézetekhez. Ezt a részét én teljesen megértem. Az európai kormányok gyakran kritizálják Izraelt, amikor éppen durvul – ez sokkal de sokkal jobb viselkedés, részben kiveszi a méregfogát ennek a róka-fogta-csuka helyzetnek. Bár persze Európában nagyon sok muszlim él, nagy részük nem nagyon tanult – annak nem előnyösek a hatásai a közbeszédre.
Amúgy meg, gondolom, az emberek tényleg hülyék meg tökéletlenek. Ahogy én is. De a tüntetések, sőt, némi erőszakosság is, mindig is benne vannak a demokráciában, ettől nem dől össze a nyugati civilizáció.
@steinerzsiga: Az egyetemi rangsor valóban csak az, ami: egy világosan leírt, de aránylag önkényesen meghatározott módszer alapján, így vagy úgy begyűjtött és feldolgozott számokat rendelnek hozzá egyetemekhez. Van rá kereslet, érdeklődés, és ez értelmez is ad neki.
@Grrr: megnéztem, elég félelmetes. 1950-ben Belgiumban polgárháború közeli helyzet volt, sokkal keményebb volt, mint Párizs 1968. és Lipót király két nappal a véres összecsapások után bejelentette a lemondását.
@jotunder: A demokrácia elég sokmindent túlélt már. Most gyengülőben van, de szerintem nem fog elesni. Elégedetlenség, tüntetések, zavargások nem legalábbis nem elég ahhoz, hogy véget vessen neki. Habár az is igaz, hogy a közösségek teljes felbomlása, az egyének izolációja, visszavonulás a közélettől eddig még nem fordult elő.
Most meg kiderült, hogy a szomszéd legjobb barátnőjének a fia megy Magyarországra rektornak, méghozzá a Corvinusra. Igen, ilyen kicsi a világ. Bruno van Pottelsberghe de la Potterie komoly dolgokat ért el már a karrierjében, nagyon komoly nemzetközi kapcsolatrendszere van. Új stratégia? Egy erős nyugati ‘kapitalista’ vezetővel másszuk meg az egyetemi ranglisták ormait?
@Grrr: nemcsak rektor lesz, hanem átveszi az elnökséget is a távozó anthony radevtől.
Hm. CEO-President
Kíváncsi lennék, hogy miért jelentkezett…
@Grrr: volt egy nagyon komoly nemzetközi pályázat. azért elég vicces hely a corvinus. az elsőéves diákok tudásszintjét és képességeit tekintve nem lehet olyan távol az LSE-től. ez egy érdekes szituáció.
@jotunder:](#comment-335897) Én szurkolok, mégiscsak az alma mater, de nem a kis számosságú fecskéről és annak időjárás-befolyásolási képességéről szól a történet?