Huszonöt éve
Eredeti szerző: jotunder
Anyám hívott fel. A legjobb barátnője fiát megfenyegette a rendőrség. Abból a srácból ismert FIDESZ-es politikus lett, de akkor még gyerek volt, mint én, és az egész teljesen hihetetlen volt. A dolog rettenetesen felzaklatott. Apuval kiabáltam a telefonban, a kurvaanyját szidtam a Kádáréknak. Akkor zárták ki Bírót, Biharit, Király Zoltánt és Lengyel Lászlót az MSZMP-ből. A májusi pártértekezlet előtt Kádár még utoljára megpróbált keménykedni egyet, emlékszem, ahogy hajtogatta, niiincs váááálság, lassan, mintha valami furcsa szláv nyelven beszélne. Nagyon fiatal voltam, és csak el akartam húzni a fenébe.
Nem tudtam én semmit a világról. Semmit. Azt tudtam, hogy ez az egész egy hazugság. Egy hatalmas, undorító hazugság, ami majd az én életemet is tönkre fogja tenni, ha nem megyek el innen. Aztán jött a május, a pártkongresszus, a hosszú szünet a szavazás után, mintha delfinekről vetítettek volna valami dokumentumfilmet, meg ezüstművesekről, jött a Grósz Károly, és aztán rájuk omlott az egész.
1988-ban összeomlott egy rendszer, amiről sokan azt hitték, hogy évszázadokig fent marad. Történelmileg úgy alakult, mondták, ha valami disznóságot meg akartak indokolni. Egy olyan rendszer múlt ki, amelyik a végén már nem is merte igazán letagadni saját aljas és hazug voltát. Inkább meg akart egyezni az emberekkel, hogy ők nem kérdeznek, és akkor nem lesznek válaszok, vagy ha igen, kis betűvel szedik majd a Népszabadságban, és senkinek sem kell elolvasnio. Ez a rendszer Mephistót akart játszani, meg akarta vásárolni a sok szegény Faust lelkét, csak nem volt igazán mivel. És akkor néhányan nemet mondtak. Egyre többen lettek, és egyre hangosabban mondtak nemet, köztük az anyám barátnőjének a fia és a barátai is.
Megtaláltam egy bekezdést, ékezetek nélküli, igazi amerikai bekezdést arról, amit szinte napra pontosan húsz éve írtam: Ez lesz a vége a posztnak, egy szót sem akarok írni arról, ami most van. Egy szót sem.
„Otthon nem lehet elgondolkozni. Annyira sem, mint ot eve. Pedig nincsenek itt az oroszok, sot, senki mas sincs helyettuk. Olvasom az ujsagokat, es nem latom a gondolkozo, toprengo embereket. Aki politikaval foglalkozik, az nem gondolkozik, csak adogatja a lo”szert.”
@nemigenértem: Azt olvasd te. Én magamat nem olvasom.
Nem véletlen hogy a fidesz a legrutinosabb az alvilági módszerek alkalmazásában:
Orbán – Kun Béla
Pintér – Garbai Sándor
Szájer – Ágoston Péter
A mostani fidesz az egykori tanácsköztársaságos csürhéből nőtt ki, ők azok akik a felülről szervezett terv részeként gondolták képviselni az alul lévőket. Ennek megfelelően nem véletlen hogy ekkora a beágyazottságuk. A konspirációs technikákat ők vezették be ebbe az országba még a két vh. között.
Ők azok akik fidesz néven szövetkeztek a hagyományos keresztény uralkodó osztállyal: a Kövér László volt a Tisza István.
Annyiban hasonlítanak is, hogy egyaránt tárgyként tekintenek a valóban alul lévőkre.
Aki nem hiszi nézzen fényképeket, olvasson életrajzokat, történelmet, technikákat.
Amúgy meg a Gyurcsány a Klebelsberg volt, előtte meg a Metternich.
@Patrick Bateman: „A koncepció magja nem volt rossz, tudniillik az, hogy megpróbált reagálni arra a jelenségre, hogy a fejkvótarendszernek köszönhetően erőteljes túlképzés van bizonyos szakokon, amely aztán hasznosítható szaktudást nem nyújt, illetőleg ezzel párhuzamosan összességében folyamatosan csökken a képzés színvonala”
Ez nem egy koncepció, vagy tervezet, hanem egy jelenség a puszta vélekedés szintjén megfogalmazva, az okokról mélységesen hallgatva. A fidesz felsőoktatási megnyilvánulásai teli vannak hasonló vlekedésekkel, amelyk megalapozása nagyjából annyi, hogy mi az, amit a vezér, Demján, vagy Parragh rossznak ítél (több közülük tévedés és vagy szimpla ostobaság). Én semmi olyat nem láttam, aminek legalább a kiindilópontja egy alaposabb, alátámasztottabb helyzetleírás lett volna.
A műtét, amit itt alapozás nélkül elvégeztek, az minimum amputáció nagyságrendű. Ahelyett, hogy jóindulatú feltételezésekbe bocsátkoznék az ember, egyszerűbb a látottakat kommentálni: ki akartak vonni egy pár tucat milliárdot, ezért a számukra nem túl kedves területeket fölöslegesnek nyilvánították. Oszt jónapot. Semmi látható jele annak, hogy más történt volna.
Kedves Vincent!
Még mindig ott van Kalmár hozzászólása.
Te ordítottad le, elég minősíthetetlen hangnemben. Ráadásul teljesen ok nélkül.
Persze a saját trágárságodat is kitörölted, de illő lenne nem ilyen hangnemben beszélni.
Ha te csak a sajátjaidat szerete hallgatni, akkor értem.
Légyszi írd ki, hogy jobbosoknak tilos kommentelni, mert nyilas szemétnek lesznek nevezve.
Megáll az ész! Gondolom te is panaszkodsz a Fidesz agresszív stílusára…….
Szégyeld magad!
@incze: Van olyan, hogy fölösleges és kontraproduktív egy bizonyos szinten túl elemzésekbe és hatástanulmányokba bocsátkozni, mert megjósolhatóan nem vezet sehová. A felsőoktatás jelenleg olyan állapotban van, hogy néhány igen szűk részterülettől eltekintve voltaképp teljesen irrelevéns, mit teszünk vele, a végeredmény nem lesz sokkal rosszabb, ugyanakkor az abban érdekeltek – mivel értemiségiek, és ebben a közegben léteznek és túlélnek évtizedek óta – nagyon látványosan tudnak érvelni a status quo mellett. Az össz outputot figyelembe véve még egy ennyire pragmatikus célkitűzés is, hogy „drága, hatékonytalan, ugyanakkor rohadtul kell a pénz” is igazolható. Jelenleg annyira rossz a helyzet, hogy az is eredményesebb lenne, ha outsource-olnánk az egészet az egészet az EU-ba, hogy akinek diploma kell, menjen külföldre. Más kérdés persze, hogy akkor viszont senki sem jön vissza. Egy vertikálisan építkező, modellezhető átalakítás legalább húsz-huszonkét év lenne, mert a középiskolai képzést is érintené, és ki merem jelenteni, hogy a területen dolgozók közül jelenleg senki sem tudná megalkotni.
@Patrick Bateman: Hát, ahogy tetszik. Ha vevő vagy ezekre az amúgy tökéletesen „büfészaki” zagyválásokra és okoskodásokra, ám légy vevő.
De, plíz, ne nevezd koncepciónak, ami mint most épp kifejtetted, nem az. A fidesz legnagyobb bűne a nyelv megsemmisítése, már azt sem lehet megbeszélni az elorzott szavak miatt, hogy mit kéne tenni. Ne légy társtettes.
@V mint…: Hát nem lennék most Bodacz Balázs helyében. Ha Orbán nem csinált segget a szájából, akkor most neki repülnie kellene.
@Kettes: A KÖzszolgálati tévéből. Mi köze van OV-nak egy magántévéhez? Pláne a Hír tv-hez. Mivel nem repül, majd lehet mutogatni a németeknek, hogy itt mekkora a demokrácia. A seggszájon meg már évtizedekkel ezelött túl van.
@Kettes: „Ha Orbán nem csinált segget a szájából”:)) Fejlécgyanús megmozdulás.
@Kalmár:
„Én 20 éve vagyok Fideszes. Velem együtt érik a párt is.
Évről évre. Még most is tetszik.
Különösen büszke vagyok a mostani ciklusra.
Történelmi tetteket hajt végre a Fidesz kormány.
Az utódaink is hálásak lesznek érte.
(komolyan gondolom)”
Kedves Kalmár, már miért ne gondolhatná úgy egy nyugdíjas munkásőr, hogy a Párt mindig „éppenoan jó volt, és éppen azt csinálta, ahogy kellett, csak hát az ármány…”? Szép, szemérmes, ragaszkodó hűség… csak éppen a hűség tárgyáról nem mond semmit, azaz ami a te számodra a magától értetődés érzetével társul, az mások számára intellektuálisan közömbös.
Különösen fontos lenne valamilyen követhető folyamatban leképezni az „érést” . Az ugye, hogy te mire vagy büszke, az a te magánterrénumod, és nem lenne helyes elvitatni igazságát, de az „érés” szóban van egy igazolatlan mozzanat, egy alátámasztatlan rejtett előfeltevés, azaz hogy a későbbi állapot „jobb”,, „igazabb”, „pozitívabb”, mint a megelőző.
Ahhoz, hogy ezt igazoljuk, nyilvánvalóan le kell képeznünk azt a folyamatot, amelyben a liberális internacionálé elnökhelyettesének hittel és szép szóval, okos következtetésekbe foglalva megvallott és ésszel belátott alapigazságai érvénytelenednek, és átváltanak önmaguk ellentétébe… Hol itt a következtetések tisztasága, a gyötrő lelkiismeretvizsgálat, az önemésztő kétely, vagy éppen az intellektuális feltisztulás mozzanata? Vagy szakrális eseményről lenne szó? Egy egész pártelit, inkluzíve Répássy Róbert, egycsapásra természetfölöttileg megvilágosodott? S azóta is folymaatosan, naponta kollektíve világosodik minden, a reáliák világában abszurdnak látszó hitelvi fordulat nyomán?
Vajon ez a folyamatok legvalószínűbb, legkevesebb igazolatlan segédtételt tartalmazó leképezése? Vagy valami más?
Nyugtalanító, válaszra váró kérdés megannyi.
@Montefiore: Hiába vársz.
Mivel nem ellenzéki, így lenácizta a blog gazdája, majd gyalázatos módon kitiltotta…….
Így mutatva meg a demokrácia és a szólásszabadság melletti elktelezettségét.
Itt nem vitázhatsz….sokáig
@incze: Nézd, a Fidesz most fölvett egy egyfajta cselekvéselvű politikai magatartást, és tettekkel próbálja definiálni önmagát. Ez tulajdonképp gátlástalan kísérletezés, de általa történik valami, kirajzolódnak bizonyos kontúrok, pl. egészen határozottan és egyöntetűen állította mindenki, hogy nem szabad kamatcsökkenteni, és az IMF nélkül összeomlik az adósságfinanszírozás. Ez volt az uralkodó álláspont, nagyon senki sem mondott mást. Ehhez képest a Fidesz addig lavírozott, amíg nyilvánvalóvá nem vált, hogy az a tőke, amelyik a magyar állampapírpiacon játszik, konkrétan leszarja a hitelminősítői megállapításokat és az EU pénzügyi direktíváit, és középtávon is stabilnak látja a gazddaságot. Ezt eddig nem tudtuk, és ez jelent bizonyos politikai és gazdasági muníciót.
Ugyanígy, amíg hozzá nem nyúltak a szociális ellátások rendszeréhez, konkrétan a rokkantellátásokhoz, mindenki azt mondta, hogy ez nem kivitelezhető, merthogy társadalmi feszültség, meg megörökölt struktúra, megmifene. Ez nem feltétlenül lenne baj, ilyet Magyaroszágon utoljára Bokros csinált, neki bejött, mégha utálták is érte.
A jelenlegi Fidesznek viszont két iszonyatos fogyatékossága van. Az egyiket már említettem, hogy ti. az az elmúttnyócév az bizony nekik is hosszú volt. Akik tehetségesek voltak és érvényesülni tudtak, mind elmentek, azok maradtak a „centrális erőtérben”, akik abszolút tehetségtelen talpnyaló, zéró valós tapasztalattal rendelkező, naftalinszagú pártkommiszárok, és lézerjanikkal, papcsákokkal, selmecigabikkal igen nehéz építkezni. A másik gond ugyanennek az eredője: az, hogy szépen megöregedtek, és nem volt vérfrissítés. Ez a pártgeneráció elszigetelődött a napi történésektől, és átaludta egész társadalmi alrendszerek átalakulását. Már nem tudnak mit kezdeni kommunikáció szintjén az internettel, helyette a televízióba kapaszkodnak, ami a leszakadók médiája, nem értik az EU-t, nem tudják kezelni az elvándorlást, a globális kultúrát, bénán támolyognak az új kor díszletei között. Szattyánbőrbe alkotmányt kötnek, létre akarják hozni a nemzeti krédó könyvtárát, alaptörvényasztaloznak, belügyes sms-eket küldenek szét és így tovább, nem felismerve, hogy ezeknek a dolgoknak utoljára talán húsz éve lett volna valami helyiértéke, a mai közéleti kommunikáció szintjén ezek idejétmúlt, nevetséges pótcselekvések.
@nemigenértem: én vettem ki a kommentfolyamból egy kölcsönös szarházizást. Nincs kitiltva egyikőtök sem.
@nemigenértem:
Ha egy kidől, tudom, ezrek állnak helyébe.
Ráadásul mint hallom, ki se dőlt.
Azért te is válaszolhatsz, természetesen.
Sziasztok!
Lehet, hogy off, de azért kikívánkozik belőlem.
Úgy 1993 körül egy charta tüntetésen a egyik tv riporter meglátta Jancsó Miklóst a tüntetők között, és gyorsan egy kérdést szegezett neki:
-Művész Úr! Ön szerint mi a hatalom?
-A hatalom? Lóvé!
Azóta se felejtem, micsoda igaza volt, pedig csak egy szó, de minden benne van. Bocs.
@szempontpuska: Olvastam, döbbenet volt, ahogy lenyilasoztad, a semmiért…..
Szép példáját adtad a toleranciának.
@nemigenértem: Dehogy olvastad 🙂
@nemigenértem: nem ő volt.
@oOoOoO: (hát leütöd előlem a magas labdát? :-P)
@Patrick Bateman: „Nézd, a Fidesz most fölvett egy egyfajta cselekvéselvű politikai magatartást, és tettekkel próbálja definiálni önmagát.”
Mi az, hogy „cselekvéselvű”? Cselekvés vagy elv? A kérdés nem szőrszálhasogató, ugyanis a „cselekedetek” szükségszerűen, elvektől függetlenül definiálják a cselekvőt, akár a pontjaik az idomokat… Aki bizonyos tetteket végrehajt (és persze a hazudozás, a bornírt szövegelés és az identitáspolitika meg a tudatrombolás is politikai tett), azt valamiképpen meghatározzák ezek a tettek a külső szemlélő szemében, de ez egyáltalán nem bizonyítja azt, hogy e mögött bármilyen koherens és értékelhető megfontolás lenne.
Nem ez tehát az események legkevesebb igazolatlan segédtételt tartalmazó leírása, hanem valami sokkal csúnyább…
Ami az IMF-et illeti, nem az volt a konszenzus, hogy „rögtön összeomlás jön, ha nincs megállapodás”, hanem az, hogy nagy valószínűséggel bekövetkező szcenáriók esetén jöhet, amúgy pedig az IMF-EU megállapodásnak éppen a kormány hosszabb távú racionalitásra és az alkalmazott eljárások átláthatóságára szorításában van üdvös hatása, és mindkettő igaz. A kamatvágás célja a hitelezés megindulása lett volna, ez nem teljesült, ehhez képest az ország finanszírozása ezen a soron kockázatosabbá vált, bár az lehetséges, hogy ebben a tekintetben az eredmények inkább őket igazolják, ami természetesen nem jelenti az eljárások valamiféle „cselekvéselvű” megalapozottságának igazolását. A valószínűségi előrejelzéseknek általában sem az az érvényességi mutatója, hogy bekövetkezik-e a fatális esemény, ahogy a biztosítás megkötésére irányuló döntésé sem.
@Patrick Bateman:
„Ez tulajdonképp gátlástalan kísérletezés, de általa történik valami…”
Az, hogy „általa történik valami”, nem menthet – és magyarázhat – semmilyen magatartást. A tömeggyilkosságok által is történik valami.
„…nyilvánvalóvá nem vált, hogy az a tőke, amelyik a magyar állampapírpiacon játszik, konkrétan leszarja a hitelminősítői megállapításokat és az EU pénzügyi direktíváit, és középtávon is stabilnak látja a gazdaságot.”
Nem, nem „látja stabilnak a gazdaságot”. Ez vagy gyökeresen félreértett, vagy tendenciózus magyarázata a tényeknek. Az említett tőke a haszonra játszik, és _pusztán azért_ ruház be a „felzárkózó régió” (és/vagy M.o.) papírjaiba, mert úgy véli – lásd pénzpiacok, mint őrült rulett, továbbá a vonatkozó short-pozíciók utóbbi egy hónapban megduplázódott(!) mennyisége -, hogy tetemes haszonra tehet szert ezáltal a jövőben.
Ezt hívják különben szittya oldalon spekuláns tőkének.
„Ezt eddig nem tudtuk, és ez jelent bizonyos politikai és gazdasági muníciót.”
Nem, ez pusztán azoknak a propagandistáknak jelent újabb muníciót, akik közgazdasági hozzáértés híján buzgón pántlikázzák a magyar gazdaság számára önmagunk által font kötelet. Sancta(…) simplicissitas.
„Ugyanígy, amíg hozzá nem nyúltak a szociális ellátások rendszeréhez…”
Ismét: a tett önmagában nem érték. Attól, mert egy kazánkovács befurakodik egy vakbélműtétre, és kiragadja a szikét a sebész kezéből, még nem segít a betegen – hiába „volt mersze” tenni valamit. Hiába „nyúlt hozzá bátran” az esethez.
A mondanivalód második felével egyetértek. Kiegészítés: a hitelesség jó indikátor. Ezért nem fogok soha megbocsátani azoknak, akik a szavazatukkal legitimálták azt a politikai formációt, amely nyilvánvalóan hatalomtechnikai okokból szembetűnően és egyértelműen megtagadta a saját elvi alapjait.
Refrén: ezek az emberek pont azt érdemelték, amit választottak. Kár, hogy mások is élnek (éltek) még ebben az országban…
@Montefiore: „A valószínűségi előrejelzéseknek általában sem az az érvényességi mutatója, hogy bekövetkezik-e a fatális esemény”
Ez igaz, ugyanakkor túl hosszú ideje mozogtunk a valószínűségi előrejelzések pozitív oldalán, szemmel látható eredmény nélkül. Mindig a várakozásoknak és az elvásárosoknak megfelelő politikát gyakoroltuk, és valahogy mégis graduálisan romlott az általános helyzet, és krónikusan elmaradt bizonyos akudt problémáknak a kezelése. Nem feltételezem és mégkevésbé állítom, hogy a Fidesz birtokában van a megoldásoknak, azt viszont igen, hogy összességében jobb, hogy hozzányultak ezekhez a gócokhoz, ugyanis – akárcsak a megnyitott tályogos sebet – a feltáró műtét után már mindeképp gyógyítani kell, nem lehet tovább fáslizni is ráolvasni. Vagy a Fidesznek kell kezelnie, vagy az utánuk jövőknek. A jelenlegi helyzet ugyanolyan történelmi esély az ellenzéknek is: itt az idő megmondani, hogy hogyan kellene csinálni. Eddig pl. arról szólt a politikai kommunikáció, hogy kezelni kellene a magyar oktatásügy problémáit. No, most a Fidesz „kezelte”, a maga módján. Ebből le lehet szűrni bizonyos tapasztalatokat, és most már fel lehet tenni a következő kérdést is: ha nem így, akkor viszont hogyan? Már nem kielégítő válasz és ezáltal nem kielégítő program többé a „kezelni kell”. @labrys: És ez az, ami által értékké válhat a tett. A Fidesz nem kormányoz annyira rosszul, hogy azonnal ki kelljen venni a kezéből a rudat, de kormányzása olyan, hogy azt követően már nem lehet többé azt tenni, amit korábban, bárki is kerüljön kormányra. A közmegegyezéses meleg dagonyát, ami még valahol a lakitelki sátorban gyökerezik, most már mindenképp újra kell gondolni.
@Patrick Bateman: ez teljes őrület, azt mondod, ha nem lett volna Hitler vagy Sztálin, akkor nem kellett volna megoldást keresni a bajokra, amiket ők okoztak, és sokkal rosszabb volna!
@csársz: Nem Hitler okozta a weimari köztársaság összeomlását, mintahogy nem Sztálin felelőssége a gyakorlatilag feudális cári Oroszország teljes elszegényedése illetve az, hogy Németország jól lerohanta őket. Ők „csak” kezelni igyekeztek a problémát, a maguk módján. Nem (nem elsősorban) a Fidesz felelőssége az ország eladósodása, a lakosság elszegényedése, a devizahitelezés csődje, a felsőoktatás csődja, a magánnyugdípénztári rendszer válsága. Ők „csak” kezelni próbálják a problémát.
@Patrick Bateman:
Jó Isten, te tényleg azt gondoltad, amire én csak ironikusan utaltam, hogy jól jött Hitler, Sztálin…
közben te is tudod, hogy nem igaz, még semmilyen problémát nem akart kezelni a Fidesz,
a fő probléma különben is az, hogy Magyarország tagja a világ egyik legerősebb szövetségének, és ahelyett, hogy együttműködne vele, minden megállapodás felrúgásával akadályozni próbálja a működését, amivel magának többet árt, mint a szövetségnek, de annak sem használ
a többi probléma is súlyos, de kezdjék ennek a megoldásával, nekem már az is nagy örömöt okozna
@csársz: Figyu, az hogy véletlenül éppen Sztálin és Hitler jött, az sok dolognak együttállásának köszönhető, és valószínűleg esetükben a létező legrosszabb forgatókönyv érvényesült, de valaminek történnie kellett. Hasonlóképpen Magyaroszágon egész egyszerűen nem lehetett folytatni tovább a korábbi semmittevő, arculat nélküli politikai irányvonalat, mert egész konkrétan államcsőd, vagy dél-amerikai típusú életfogytiglani IMF-gyámkodás felé tartottunk. Ez persze a Fidesszel együtt is bőven megeshet még, de mpst már legalább a cselekvési kényszer és a cselekvés mozgástere is adott, nincsenek többé szent tehenek.
Az EU-val kapcsolatban pedig azt reméltem, hogy a ciprusi események azért szemnyitogató értékűek voltak. Ha kell, habozás nélkül fognak beáldozni bennünket, akár jó fiúk vagyunk, akár nem.
@Patrick Bateman: „A Fidesz nem kormányoz annyira rosszul, hogy azonnal ki kelljen venni a kezéből a rudat…”
Ez az a pont, ahol nagyon nem értünk egyet. Véleményem szerint a Fidesz kormányzása az alapstruktúrák rombolásával illetve sajátos átalakításával olyan retrográd/torz fejlődési pályára kényszerítette az országot, amelyet gazdasági, kulturális és társadalmi téren több évtized alatt sem lehet helyrehozni. (Volt már ilyen a magyar történelemben, többször is.)
Továbbá közhely, de igaz: történelmi lehetőséget szalasztottak el. Természetesen ez nem egyedül a Fidesz hibája: az előző 20 év alapozása és az áldott nép nélkül nem sikerülhetett volna.
A Fidesz bűne ott van, hogy nagyon hatékonyan, brutálisan és gyorsan vitte végbe az átalakítást. (Az ellenzék bűne pedig ott, hogy ezt lehetővé tette.) Így az egyébként is harmatgyenge civil/társadalmi kontroll kibontakozásának esélye sem maradt.
Amennyiben ebben a pillanatban elvinnék a pártot és a (gazdasági-politikai) vonzáskörzetét alkotó összes személyt az ufók, már akkor is késő lenne. Ugyanolyan késő, mint amikor Teherán után egyesek a magyar vezetésben még egy demokratikus posztháborús Magyarországról álmodoztak.
A helyzet reménytelen, de súlyos.
@Patrick Bateman: miért kell a Fidesz terminológiáját átvenned? jó fiúk?
de mindegy, ha te fatalista vagy (kellett a H meg Sz, kell OV), úgysincs értelme komolyan beszélni
de sajnos most jó OV-s vicc nem jut eszembe, csak egy rossz: Matolcsy
Nem hiszem el! Ti tényleg itt próbáltok bölcsészkedni a maffia működéséről??
@labrys: Igen, ezt nagyon másként látjuk. Szerintem a Fidesz semmiféle fejlődési pályát nem határozott meg, volt néhány igen durva gazdasági intézkedése, de ezek hatása vagy egyszeri (pl. MANYUP), vagy rendszerszinten nulla végösszegű (végtörlesztés, árfolyamgát). A többi mind visszacsinálható (pl. ágazati adók), és mások is csinálják. Amit a demokratikus intézményrendszerekkel tett, az persze egyáltalán nem jó, de egyben ez egy jellempróba az utánuk jövőknek, hogy ti. meg kell tanulni nem visszaélni a többletjogosítványokkal.
@csársz: Nem tudtam, hogy a jó fiúk most már Fidesz-copyrightos lett, de jó, hogy mondod, ezentúl vigyázni fogok 🙂
@Patrick Bateman: A magánnyugdíjpénztári rendszer nem volt válságban (ellentétben az _államival_), míg a fiúknak nem kellett a pénze; az IMF komoly _segítséget_ jelenet a legtöbb ország számára (mint ahogy azt a Fidesz is elismeri olykor), és főleg olyan helyeken vall kudarcot, mint Argentína (szinten nagy gazdasági szabadságharcos), ahol eleve nem is akarják azt, hogy segíthessen; az ország valódi belső eladósodása az első Orbán-kormány idején, illetve a Fidesz aktív statisztálásával kezdődött (lakáskölcsön, száznapos program egyöntetű megszavazása, 14. havi nyugdíj lebegtetése stb., stb., stb.) – amit csak fokozott a jelenlegi „szabadságharc” (lásd Kósa-Szíjjártó nyilatkozat, Matocsy stb. piaci hatásai); az elszegényedést és az olló kinyílását nagymértékben gyorsította az egykulcsos adó, valamint a kormány hasonló, tudatosan szegregáló intézkedései… – de azt hiszem, immár tárgyalhatatlanul szétvált a világunk. A te tényeid nem az én tényeim.
P.s.: Ciprus – nem „beáldozni” fognak bennünket, hanem büntetni. Jogosan. Mert ostobán azt hisszük, hogy a rövidlátó, hazug belpolitikai célok érdekében simán felrúghatjuk a korábbi megállapodásainkat és szövetségi rendszereinket.
De nem baj, mert az oroszok már a spájzban vannak.
@labrys: Nem tudok egyetérteni, mert a fidesz évek óta egyetlen cél érdekében működik , ez pedig az ország lerablása. Ehhez pedig nyerniük kellett, nagyon. Itt pedig beindult a cunami, mert akkor igérni is kell, mégpedig sokat.Amikor a nagy ellátókhoz hozzányúltak, az már többszörös kényszerpálya volt, mert:
– A piacok nem rohanták meg az országot tőkével Szíjjártó és Varga régebbi nyilatkozatai ellenére sem, maradt a nehezen fizethető adósság (persze ez GYF sara, de az adósságról ők is tudtak)
-Az EU nem engedte elszaladni az éves hiányt még OV két szép meg Matolcsy két kevésbé szép szeméért sem.
– Az IMF pénz nem kell, mert ezt az országot elfoglalták és senki ne nézzen bele a lapjaikba és ne segítse! őket a partiban.
– A nagy ellátók (oktatás, egészségügy) esetében a táncoslábú amikor megpróbált valamit (vizitdíj, tandíj) a fidesz volt az első, amelyik a barikádokon volt, nehogymár megsarcolják szerencsétlen népet. Tehát elkezdték volna a seb felnytásást, de pont ők nem engedték. Erre 2-3 év múlva ott volt a seb, persze annyival rovább rohadt, ráadásul a kórház is rosszabb lett, kevesebb a műszer-kötszer, plusz az orvos a piros pöttyök és ősmagyar agysebészet híve.
– Egyszerűbben: kellett a pénz és ahol láttak, azt elvették. Nincs társadalom átalakítási terv,koncepció. Nézd meg mekkora tályogok vannak még BKV ( dávidka még mindig nem villantotta meg tehetségét), MÁV ( a régi vasutas szakszervezetisek már rég a krampácsolóval verték volna szét a saját funkciaikat) mert ezekből nem tudnak mit kivenni. Tudnám még folytatni, de hirtelen ennyi is elég.
@Patrick Bateman: ha nem érted, megmagyarázom: hazugság, aljas célzás, az EU lejáratását célzó szóhasználat
úgyhogy tényleg vigyázz vele!
@labrys: A MANYUP önmagában nem volt válságban persze, szépen eltartotta önmagát, de a célját nem töltötte be, és az adott helyzetben a belső eladósodottságot fokozta elviselhetetlen mértékűvé. Az IMF működésének mérlege legalábbis ellentmondásos, ott, ahol igazán nagy gondok voltak, nem tudott érdemben segíteni (most legutóbb pl. Görögország, Ciprus), cserében viszont konzervál olyan dolgokat, amelyekhez éppen, hogy hozzá kell nyúlni. Nem utolsósorban a Fidesz 1998-2002-es regnálása alatt éppen, hogy csökkent az államadósság (nem feltétlenül miattuk), igazán Megyóval ugrott meg később. Az állami támogatásos lakáskölcsön egy egyszeri gázfröccs volt, akkor és ott pont jól hatott, felpörgette az építőipart és a pénzintézeti szektort. Ha megmaradt volna az eredeti jellege, akkor az kézben tartható lett volna, mint gazdaságirányítási eszköz, ehelyett mások elszabadították a devizehitelezést, amely szerintem az elmúlt húsz év legnagyobb pénzügyi baklövése volt. A felelőtlen ígeretek (14. havi nyugdíj, száznapos program megtapsolása) lehet persze őket kárhoztatni, de ez szimplán kommunikáció, vagy – ha úgy tetszik – hazudozás, ezzel ők csak szavazatokat vásároltak, nem ők lépték meg, nem finanszírozták, nem történt semmi voltaképp. Az egykulcsos adó megérne persze egy alaposabb elemzést, az alacsonyabb jövedelműek esetében jól eltolták, de az, hogy cserében ágazati adókat vetettek ki, összességében nem volt rossz irányvonal. Az, hogy a bankok erre durcásan reagáltak, és befagyott a hitelezés, ez tipikusan a rossz kivitelezésnek köszönhető és megelőzhető lett volna, nem erőből kellett volna intézni, korábbi megállapodások következetes felrúgásával.
Ciprus, EU, büntetés: nem rúgtunk föl semmiféle megállapodást az EU-val, sőt, most éppen azért vizel vért az ország, hogy be tudjuk tartani a hiánycélra vonatkozó ígéretünket. Mellesleg EU-tagságunk óta először. Azt az ígéretet, amelyet valamiért most az összes tagállam vonatkozásában kizárólag rajtunk kívánnak bevasalni. Az EU nem azért van, hogy csendőrt játsszon, az EU egy gazdasági együttműködés. Addig finanszíroz bennünket, amíg neki megéri. Ld. például törvényesnek és az uniós joggal konformnak ítélték a MANYUP-államosítást, és ugyanígy rábólintottak a ciprusi magánbankbetétek lefölözésre.
Összeségében, visszatérve az eredeti kérdésre, nem úgy látom, hogy a Fidesz bármi jóvátehetetlent tett volna, pláne évtizedes nagyságrendben, egyelőre. Még tehet, de annyira talán nem hülyék, mert nekik is fájna.
@Patrick Bateman: Ember, míg re a cselekvéselvű fosról ábrándozol, és ilyeneket hordasz össze, hogy „a Fidesz semmiféle fejlődési pályát nem határozott meg, volt néhány igen durva gazdasági intézkedése, de”, azalatt a fte „cselekvéselvű” fideszed:
1. Tönkre baszta a közjogi rendszert. A magyar közjog a jelenlegi állapotában egy likas fércmű, ami csak addig, és azért „működik”, mert főtáltos ujjpattintásra foltozgatják napi szinten az alkotmányig bezárólag. Reddeletáradatban fuldoklik közben közintézménytól vállalkozásig minden és mindenki. Többéves munka lesz ezt a szart elkotorni, ha az ország vissza próbálna térni egy megállapodásokon, érdekegyeztetésen alapuló jogalkotáshoz.
2. Tönkrevágta, központosította a teljes oktatási rendszert, az egészségügyi rendszert, a közigazgatást. Finanszírozást, döntési szinteket, mindent. Jelenleg egy kitört ablaküveg megjárja a központot, az EÜ finanszírozás összeiratja a lábtörlőket, etc. Ez a modell működött itt egy pár évtizede, ideje előkapni az államszocialzimus (központosított tervezés, bezserzés és elosztás) amúgy kitűnő leírásait (Kornai, Voszka és zsai). Been there, seen that. Az abban kialakuló (MÁR KIALAKULT) tipikus formációkat (sorbanállás, hiány, túligénylés, túlraktározás, várakozás, etc.).
3. Az a bizonyos finanszírozási siker, amiről gagyogsz, több ezer milliárd forintba került. Nincsen az égvilágon semmi haszna, és Orbánék „sikere” nem abban áll, hogy tudták finnanszírozni ezt az országot, a „sikerük” abban áll, hogy szemrebbenés nélkül fölrúgnak megállapodásokat. A jámbor külföldi elemző persze úgy gondolja, hogy ha egy kormány azt mondja, hogy ez az adó megszűnik, akkor az megszűnik, és a helyén egy bevételi lyukat lát. Fideszországban meg amire azt mondtuk, hogy megszűnik, azt megemeljük (a lyuk foldozására az is kevés, szóval kitalálunk még újat is).
Ez a siker azt jelenti, hogy a szó szoros értelmében föléli az ország az összes közép és hosszabb távra szóló erőforrást, ezek közt csak a legtengibilisebb példa a manyup, sokkal-sokkal súlyosabb, hogy Magyarország immár egyáltalán nem tekinthető olyan helynek, ahol biztonsággal szerződést lehet kötni.
—
Fogalmam sincs, hogyan lehet összetákolni azokat a semmitmondó szóvirágokat a „cselekvéselvű” faszomtuggyamiről, meg a „kísérletezésről”, amiket itten összehordasz. Kívánok neked olyan orvost, aki egy közönséges náthánál nekilát kísérletezni rajtad, ahelyett, hogya dolgát tenné, cselekvéselvű autószerelőt, gyerekednek ideológiai aktivista tanárt, általában azt kívánom neked, hogy ezt a szellemi fostengert tapasztald igazából meg magadon.
És hidd el: jóindulatból. Mert látom, hogy nem vagy te egy gonosz ember, buta sem vagy, csak hát nem tudod, mit beszélsz.
@Patrick Bateman: Elég jól birod, amit itt hirtelen kaptál. Én azért még hozzátennék valamit. A fidesz kampányprogramja kb. annyiból állt, hogy mi felkészültünk a kormányzásra. Na ebből te mit látsz? Ha már a kisérleteknél tartunk.
@Patrick Bateman: „az a tőke, amelyik a magyar állampapírpiacon játszik, konkrétan leszarja a hitelminősítői megállapításokat és az EU pénzügyi direktíváit, és középtávon is stabilnak látja a gazddaságot”
Amúgy meg, hogy ezekért a hitelekért durva felárat kell fizetni, egyáltalán nem azt jelzi, hogy a (forró) tőke leszarta volna a hitelminősítők megállapításait.
Továbbá itt nem az a kérdés, hogy „sikerült-e” a franctudjami. Hanem az, hogy miben is áll a siker, mennyibe került, mivel járt voltna egy imf megállapodás, és az mennyive került volna.
Én bárhogy is nézem, egyedül azt látom a siker oldalon, hogy jó kurva drágán sikerült annyi hitelt fölvenni, amennyi a fokozódó és hektikus adóprés mellett a változatlan szerkezetű, ám alaposan megnyirbált, így egyre alacsonyabb színvonalú közszolgáltatások finanszírozását lehetővé tette (mikor meg már azt sem, akkor szoft csőd, „zárolás”, ld. hogyan jártak az egyetemek az év végén).
Tehát relatíve egyre drágább, egyre szűkebb, egyre rosszabb színvonalú és kevesebb szolgáltatást nyújtó közkiadások, egyre fokozódó adóztatással és egyre hektikusabb szabályozással. Ez a siker. Gratulálok.
@Patrick Bateman: „amíg hozzá nem nyúltak a szociális ellátások rendszeréhez, konkrétan a rokkantellátásokhoz, mindenki azt mondta, hogy ez nem kivitelezhető”
Egyszer még, mikor már nem a fidesz zuhanyozóból értesülsz a dolgok állásáról, ezért a mondatért röstelkedni fogsz. Kevés olyan intézkedése volt a fidesznek (pedig ez NAGYON NAGY SZÓ), ami ilyen kevés reménybeli társadalmi haszonért (persze itt is megspórolva a felmérést és előzetes számításokat) ennyi, amúgy is nehezen élő embert alázott volna meg fölöslegesen és súlyosan, ráadásul tömegével termelve azokat az élethelyzeteket, amelyek teljesen reménytelenek, és amelyek a költségoldalon halmozottan és emelten meg fognak jelenni (hacsak nem vagyunk bogáristák).
Ez, „konkrétan a rokkantellátás”, egyike azoknak a dolgoknak, amely tankönyvi példája lesz annak, amikor egy embertelen gépezet intézményesült megtestesülése lesz egy szociopata hatalomnak.
@Patrick Bateman: ” Nem (nem elsősorban) a Fidesz felelőssége az ország eladósodása, a lakosság elszegényedése, a devizahitelezés csődje, a felsőoktatás csődja, a magánnyugdípénztári rendszer válsága. Ők „csak” kezelni próbálják a problémát..”
főleg azt próbálják)) mármint kezelni. vagy lenyúlni. szinonímák….
@incze: Na jó, akkor sorjában, bár mindennek egy vége, hogy ti. olyasmit sírunk vissza, ami valójában sohasem működött, de ezt igen jól leplezte. Minderre persze nem az a megoldás, hogy a helyébe állítunk valami szintén nem működőt, de ne írjunk le valamit pusztán azért, mert nem tetszik a címkéje.
1. A megállapodásokkal és érdekegyzetetésekkel nem jutottunk semmire. Tényleg semmire. Eltántorogtunk a falig. 2008-ban csak egy sürgősséggel tető alá hozott IMF-gyorskölcsön rántott vissza a szakadék széléről, kb. ugyanúgy, mint boldogult emlékű nagybajszú bokrosunk és létrafejű pufajkásunk idejében. Egyeztetésekkel és megállapodásokkal befagyasztottuk a nagy alrendszereket a maguk finanszírozási problémáival, minden reformkísérletnél sóhajtoztunk egyet a kerekasztal mellett, hogy hát igen, tudjuk, hogy gázos, de hát nincs mit tenni, strukturális problémák vannak, ezeket meg kellene oldani, de addig is, a napi működés érdekében most gyorsan bele kellene valamelyik kiszakadt fenekű zsákba önteni néhány milliárdot (pl. 4-es metró), a problémát pedig továbbpasszolni az unokáinknak. Mindezt persze demokratikus, alkotmányos, jogállami keretek között. Most rendeletekkel és futószalag-törvényhozással csináljuk szinte ugyanezt. Érdemi különbséget nem látok.
2. Ezeken nem volt mit tönkrevágni. Most különösebben egyik helyzetét sem kívánom taglalni, de egy egyetemünk sincs 25 éve már a legjobb 500 között, lettek viszont diplomagyáraink, bolognai rendszerben évtizedeket kóválygó, kapunyitási válsággal küzdő szabadbölcsészeink, semmire sem jó BSc-ink és fejkvótánk, SAP-tanácsadókat viszont Romániából hozunk, napi 300 euróért. Emlékszel még? A kórházainkat gyakorlatilag napi szinten kellett kisegíteni, hogy a villanyszámlát be tudják fizetni, a betegek maguk vették meg a patikában a gyógyszereiket, hordták be tesco-szatyorban a vécépapírt és a vizes zsömlét. A közigazgatás szintjén pedig gyártottunk néhány száz fülig eladósodott önkormányzatot, szanált esztergomi közvilágítást és csődbe ment EU kulturális fővárost.
3. Ami az országfinanszírozást illeti, a nettó jelenértéke még messze nem ismert. Egy IMF biztosan elkaszálta volna az ágazati adókat és az árfolyamgátat, ez utóbbival tovább súlyosbítva a devizahitelproblémát.
Ne értsen félre senki: nem állítom, hogy a Fidesz kormányzása egy sikertörténet, még azt sem, hogy egyáltalán vannak a Fidesznek valódi sikerei. Ezzel szemben két dolgot állítok:
1. Az az argumentáció teljesen téves, hogy a Fidesz valami jól működőt rúgott volna szét. A Fidesz egy, a hatalomba belehízott kriptokommunisták és a mögöttük, a második vonalban befutó, jó összeköttetésekkel rendelkező mutyiemberek által egyre kisebb lelkesedéssel és tehetséggel aládúcolt romhalmazt vett át. Ezt kezdte el alakítgatni, hogy ennek lesznek-e eredményei, ezt egyelőre nem tudjuk biztosan.
2. A Fidesz kétharmada és mostani kormányzása egy jelenség: az elbaszott és szétmutyzott rendszerváltás terméke. Nagyon sokak reményvesztettsége és kisemmizettségérzete gyűlt föl azokban a voltaképp protestszavazatokban, amit egy alapvetően program nélküli populista gyűjtőpárt szívott föl. Legyen ez figyelmeztetés a jövőre nézve: egyetlen politikai erő sem engedheti meg, hogy elszakadjon a választói valóságától.
@Patrick Bateman: Hát mehetünk szép sorjában.
1. „olyasmit sírunk vissza, ami valójában sohasem működött”
Semmit nem sírunk vissza. Az eddigi alaprendszerek nem nem működtek, hanem rosszul működtek (drágán, kevés szolgáltatást nyújtva, szűkösen és mégis pazarlón – további közhelyek sorolhatók).
Ez a helyzet NEM változott egyik rendszernél sem, csak még drágábban, gyatrább irányítással, sokkal kevesebb szolgáltatást nyújtva (a szolgáltatás küldetését helyenként már alig teljesítve), még szűkösebben, relatíve sokkal pazarlóbban.
2. „megállapodásokkal és érdekegyzetetésekkel nem jutottunk semmire”
Ennél siralmasabb hülyeséget ritkán olvas az ember, nem is igen kéne reagálni rá. Maradjunk abban, hogy most aztán néhány vízionáló idióta agyrémeinek törvénybe öntésével remekül jutottunk valamire, a tobzódó szegénységre, elvándorlásra, leépülő gazdaságra, soha nem látott mélységű korrupcióra, szellemi leépülésre, nemzetközi páriasorba, pontosan oda, ahová megállapodások és érdekegyeztetés nélkül a társadalmat juttatni szokta néhány hatalmat kisajátító idióta.
Ami az unokáknak továbbpasszolt adósságot illeti, a helyzet semmit sem javult, például a manyup pénz, ami csökkenti az adósságot most, hiányozni fog már öt év múlva. Hogy az államadósságot csökkentette volna csak szójáték, adósságnak nem számító állami kötelezettségvállalást jelent már a közeljövőben. És a mostani gazdaságpolitika nemcsak a mai kamatokban jelentkezik, a hosszútávú adósságainkat is a gazdaságpolitikának kijáró jelentős felárral vesszük föl. Szintén sok szeretettel az unokáknak csomagolva.
A 4-es metrónál egy év kiesést látok csupán, míg a Tallós-stáb visszatáncolt azokba a keretekbe, amiket (majd mi sokkal jobbat tudunk) megpróbált fölrúgni. Nem ment, ha azt kérded sokba volt-e az egy év fölösleges izmozás, a válasz: igen, sokba. A stáb lecserélése szintén sokba. A CET üresen áll, a Rác fürdő üresen áll, mind mind azért, mert valahol meg akarja rajta keresni a fideszes csürhe a magáét. Ezek az üresen állások mind mind sok milliárdba kerülnek. (Az Orbán kormányzás emblémája mindig az üresen álló félig, vagy egészen elkészült építmények sora.)
3. „nem volt mit tönkrevágni”
Tévedsz, volt mit tönkrevágni, és sikerült is. Egyszerűen csak tájékozatlan vagy, és már megbocsáss, borzasztó ostoba, a vak ló bátorságával beszélsz olyan dolgokról, melyekről láthatóan fingod sincs – ebben hasonlítasz leginkább a kormányzathoz.
4. Az imf, meg „jelenérték” dolgokban nem is értem mit mondasz. Pl. mindenféle árfolyamgátnál többet jelentene, ha a forint nem bőven 290 fölött tanyázna tartósan, amiben a főkomponens egy stabil és kiszámítható gazdaságpolitika, megbízható jogi környezet, növekedésbarát szabályozás ÉS amit az IMF szorgalmazott, a fidesz pedig explicite leszar, a társadalmi leszakadás folyamatainak megfordítása. IGEN: az IMF rendre fölhívta a figyelmet arra, hogy a fidesz intézkedései a leszakadást fokozzák.
A devizahitel probléma elsősorban nem „egy rossz termék”, vagy „banki átverés”, ahogy láttatni szeretnék, hanem egy kurva szar gazdaságpolitika leképeződése a forint árfolyamában.
5. Ne kriptokommunistázzál, az ebben a kontextusban nem jelent a büdös égvilágon semmit, hacsak nem jelezni akarod, hogy nem tudod mit beszélsz.
6. Ha van párt, amelyik csak és kizárólag mutyiember kultúrából áll, az a fidesz. Az mszpben jelen volt, és Gyurcsány a megmondhatója, cselekvésbénító erővel volt jelen a „mutyi”, de az mszpnek az ballasztja volt, nem létezésmódja mint a fidesznél.
7. A fidesz jelenség egyáltalán nem egyedülálló, vagy különleges a kétharmadával együtt sem. Éppen ez a legszarabb benne, hogy még csak különösebben gógyisnak ((C) OV) sem kell lenni ahhoz, hogy ennek a válságparazita politikai kalandor egyletnek a működését megítélni lehessen.
A kérdés nem a fidesz (az el fog tűnni, mint a lófing, bármilyen büdös és kibírhatatlan, míg sűrű), hanem hogy a magyar társadalomban mit lehet tenni abban a helyzetben, ami amúgy sem volt rózsás, de amit a fidesz valami egészen képtelen ősállapotba lőtt vissza. Jogrend szétbombázva, nagy struktúrák szétbombázva, társadalmi együttműködés és bizalom szétverve, a magyar nyelv szétverve, minden szótár darabokra tépve.
@incze: A biztonság és a bizalom szétlövése a legmaradandóbb.
Nincs semmi biztonságban tőlük.
Bármikor rávetik magukat egy új ellenségre.
Nemzeti Színház
4-es metro
Déli áramlat gázvezeték
IMF
dohányosok
kutyások
játékgépesek
trafikosok
autósok
telefonosok
sárgacsekkesek
szórakozóhelyek
itelmérések
vízművek
egyetemek
rokkantak
diákok
nők
Teljesen bizonytalan, mert egy nap alatt fordul az apparátus és hoz egy törvényt az új ellenség kiiktatására, vagy rommá adóztatására.
És ezzel a Brezsnyevi pangást sikerült bevezetniük,
és vége se lesz.
Mert ezzel az irracionális tömeggel és …elittel a háta mögött senki se áll soha biztonságban.
Se más kormány, se vállalkozó, se egyén.
Te is lehetsz ellenség.
Tervezni nem lehet hosszabb időre, mint ameddig egy kétmilliós fideszgyűlést összeránt a Bayer-Széles.
Az kábé három nap.
@Patrick Bateman:
„A kórházainkat gyakorlatilag napi szinten kellett kisegíteni, hogy a villanyszámlát be tudják fizetni, a betegek maguk vették meg a patikában a gyógyszereiket, hordták be tesco-szatyorban a vécépapírt és a vizes zsömlét. „
Ja. Ezert kellett volna egeszsegugyi reformot csinalni, de a Fidesz nem csinal, elotte pedig megakadalyozta, hogy a szocik csinaljanak (300 Ft!).
@Patrick Bateman: Én, inczétől eltérően, egyáltalán nem a te tájékozottságod vagy belátási képességed korlátait ismerem fel az írásodban. Ezekről valódi ismereteim nincsenek, amennyire következtetni tudok rá, nem gondolnám, hogy itt lenne a tényektől a koherens értelmezésekig vezető csatorna szűk keresztmetszete nálad. Meg aztán a személyesen túlmenő érdekkel is csak korlátozottan bír a te képességeidről alkotott vélelem: sokkal fontosabb és hasznosabb, ha az itteni írásaidban azokat a tényállításbeli és főleg következtetési természetű mémeket ismerjük fel és leplezzük le, amelyekkel egy Fidesszel szemben megengedő álláspont egyáltalán alátámaszthatónak tűnik, egy első látásra vitára alkalmasnak és tárgyszerűnek meg intelligensnek tűnő regiszterben.
1) „Jó fiúk”: valaki itt már észrevételezte, helyesen, hogy ez kriptofideszes és ennek megfelelően hamis értelmezési keret. A nemzetközi közösség elvárása nem valamilyen konkrét eljárásra irányul, hanem az eljárásrend olyan alapvető megegyezéses szabályozásának betartására, amely egyáltalán lehetővé teszi a kooperativitás, a követhetőség, a bizalmi viszony, az értelmezhetőség és törvényesség minimumát. Ezen a nagyon széles spektrumon belül a lehetőségek felmérhetetlenül tág köre lehet adott, egyebek között akár korábbi szerződéses viszonyok procedurálisan korrekt megváltoztatására (nem egyoldalú vagy visszamenőleges felrúgására), mindazzal együtt is, igen, hogy az utóbbi időben az EU részéről is látunk a rendszer alapjait megkérdőjelező szükséghelyzeti döntéseket. Ilyen körülmények között még fontosabb az, hogy az egyes tagállamok ne a rendszer szétzilálásának irányába ható megoldásokat válasszanak, illetve, ha ilyesmit szükségesnek látnak, akkor még inkább alkalmazkodjanak a rendkívüli helyzetekben szükséges egyeztetési eljárásokhoz.
2. Az „egyeztetések nem vezettek semmire”: épp csak említem itt azt a nyilvánvaló történeti tényállást, hogy a Fidesz politikai szereplésének legfontosabb alapvetései közé tartozott az, hogy mindenféle szakpolitikai kérdést a leghatározottabban kivonjon a politikai küzdelem teréből, hiszen a projektje az ellenfél eredendő és totális elvetendőségére (hazaáruló, idegenszívű, ellenséggel összejátszó, „kommunista” stb.) épülő identitáspolitizáláson áll vagy bukik, tehát lényege, hogy nem lehet semmilyen érdemi egyeztetésbe bocsátkozni.
Az antiparlamentáris, a közjogi garanciarendszert felrúgó rezsimek egyik kedvenc és alapvető hivatkozási pontja az, hogy „az egyeztetések nem vezettek sehová, a parlamenti játékszabályok megbénítják a cselekvést, a nemzetnek erős akaratból fakadó merész tettekre van szüksége, át kell vágni a gordiuszi csomót ésatöbbi. Az ilyen alapvetésű rezsimek a tevékenységük első szakaszában többnyire valóban képesek régóta megoldatlan problémák vagy helyzetek „huszáros” és egyben sikeres megoldására: a harmincas években lecsapolják a közép-itáliai mocsarakat, felszámolják a munkanélküliséget, villamosítják és iparosítják Oroszországot. A Fidesz azonban kezdettől fogva semmilyen érdemi, nagy horderejű, előremutató tettet nem hajt végre, ellenkezőleg, az alkotmányos intézményrendszer szétzilálása nyomán a pancserség és triplabóvli állapota uralja el azokat a területeket is, amelyek korábban valamilyen – elégtelen – módon működni voltak képesek. Ezekre konkrét példákat bőven találhatsz a fentiekben, én érintettként talán az energetikai szabályozás totális, öngyilkos káoszba züllesztését teszem hozzá. A procedurális demokrácia felrúgásával szemben tehát nem áll semmi olyan, akár időleges nyereség, országgyarapodás, amely akár rövid lejáratú érveket szolgáltathatna az eljárásra. Ebből pedig vagy a minden eddigit felülmúló kontraszelektált pancserség ítélete következik, és/vagy az, hogy a valódi cél kizárólag maga a szétzilálás és a hatalmi-gazdasági térnyerés: a state capture állapotának az elérése a procedurális demokrácia intézményrendszerének a felrúgásával.
3. Írásaidban lebecsülöd az intézményrendszer és a társadalmi önreflexió meg a törvényesség alapjainak szétzúzását, olykor valamiféle kommunistázás kíséretében. Ez hiba: valójában itt évtizedekre kiható, egyértelműen nagyon súlyos károk keletkeztek, mind a belviszonyokban, mind a külső megítélésben. Ennek tanulsága pedig nem valamiféle komolyságra intés, mint vélelmezed, hanem az, hogy a Fidesz jellegű formációkat alkotmányos eszközökkel, jogi és alkotmányvédelmi úton a jelentkezésük korai szakaszában ki kell iktatni, mert végzetesek a közjóra. A társadalmi tudatot pedig az egyeduralomra törő antiparlamentáris formációk működésének lényegéről és megjelenési formáikról, valamint kártételeik bizonyosságáról folyamatosan informálni kell.
4. A szétzilálás mint a korábbi holtponti állapot meghaladása: itt valóban nagyon otromba álérvvel van dolgunk, ugyanis ez a „meghaladás” maga is egy valamilyen irányba mutató tevékenység vagy következmény, tehát nem önérték. A „meghaladás” nyilvánvalóan járhat olyan értékvesztéssel, akár visszafordíthatatlannal is, amelyhez képest a meghaladás kevesebb értékvesztéssel, esetleg éppen értéknyereséggel járó eljárásai állítandók szembe, azaz a „meghaladás”, szétzilálás előidézése önmagában nem tekinthető pozitív jelenségnek. Erre utalnak a korábbi hozzászólásokban a sztálini stb. analógiák: én szolídabban a bornírt és veszélyes beppegrillói ideológiát említem itt, melynek szintén alapvetése az, hogy a korábbi állapotot a felszíni jelenségek részben megalapozottnak is tekinthető kritikájának sodrában közjogi intézményrendszer totális lebontásával együtt egészében mutatja meghaladandónak, a „változás”, a „meghaladás” és a szétzilálás így értékként mutatható fel, holott valójában a maradék gazdasági és társadalmi erőforrások azonnali felszámolódásával és egyfajta pancserdikatatúra bevezetésével járna.
@Montefiore:
„3. Írásaidban lebecsülöd az intézményrendszer és a társadalmi önreflexió meg a törvényesség alapjainak szétzúzását, olykor valamiféle kommunistázás kíséretében. Ez hiba: valójában itt évtizedekre kiható, egyértelműen nagyon súlyos károk keletkeztek, mind a belviszonyokban, mind a külső megítélésben. „
Fontos dolgot irsz le, amit nem szoktak emlegetni. Ha felno egy-ket generacio, amelyek azt latjak, hogy lehet semmilyen szabalyt sem betartani, meg azt sem, amit magunk csinaltunk, nos, akkor itt nagy katasztrofa lesz. Elobb-utobb az lesz az altalanos, mindenki ugy fog banni sajat szabalyaival, ahogy O. az alkotmannyal, gyakorlatilag a magyar civilizacio jelentos resze ossze fog omlani.
@Patrick Bateman:
„A koncepció magja nem volt rossz, tudniillik az, hogy megpróbált reagálni arra a jelenségre, hogy a fejkvótarendszernek köszönhetően erőteljes túlképzés van bizonyos szakokon, amely aztán hasznosítható szaktudást nem nyújt, illetőleg ezzel párhuzamosan összességében folyamatosan csökken a képzés színvonala, mert a létszámgazdálkodás szempontjai felülírnak mindent. „
Ezt azert mar vegigvitatkoztuk a kilencvenes evek kozepen. Egy Magyar Narancs-beli cikkben hivta fel valaki a figyelmet arra, hogy pl az USA-ban arra hasznalja valaki a foiskolai diplomat, hogy 12 benzinkutat iranyitson. Itt lenyegeben mindegy, hogy mit tanult a foiskolan.
Egyebkent a jelenlegi felsooktatasi politikaval leginkabb az a bajom, hogy a finommegmunkalas baltaval tortenik. Odavagtak a vezeto egyetemekhez is egy 31 szazalekos csokkentest, ami mar eleve kannibalizmust eredmenyez, de nem lehet tudni hogy jovore 100 szazalekos novekedes, 50 szazalekos novekedes, stagnalas, 50 vagy 100 szazalekos csokkentes lesz-e. Nem mintha a kormany olyan surun betartana, amit kovetkezo evekre iger.
@Montefiore: ha valakit a hit vezérel, hiába minden, azok után, hogy @Patrick Bateman: elfogadta, hogy a Fidesz Hitler-Sztálin-szindróma szerint működik, és ez JÓ, nem volt kedvem, de köszönöm, hogy te nem adod föl
azt nem akarja (tudja, de nem akarja!) felfogni, hogy Mo. rossz helyzetben volt a Gyurcsány-féle (még inkább a „borzalmas tagságú” MSZP-féle) baromságok miatt (amiben persze óriási része volt a Fidesz „minél rosszabb, annál jobb nekünk”-taktikájának), de katasztrófáról szó sem volt, és szövetségeseink jó indulattal kezelték
én tiszta szívemből drukkoltam (minden előzetes jelzés ellenére, mert optimista és hazafi vagyok), hogy az új kormány ereje birtokában állítsa jó pályára az országot: megtehette volna
most meg jön valaki, aki szerint az volt a jó, hogy szétverte az egészet
de hát mi lehet jó abban például, hogy az állam felügyeli az iskolát, és bevezeti a hittant?
ezzel nem szétverte a rendszert, hanem megsemmisítette!
Közte mindazt, amit a Fidesz és személyesen Hoffmann Rózsa közreműködésével egyszer már létrehozott, és amire alapozni lehetett volna (még azt az egy igazán nagy eredményt, hogy minden iskola rajta van a neten és minden gyerek megtanulja használni a komputert is megpróbálták megfúrni azzal, hogy a magániskolákat lekapcsolják a rendszerről!!!!)
@csársz: A hite vagy annak hiánya nem rám tartozik. Amikor a hitét kinyilvánítandó, terjesztendő vagy megvédelmezendő pszedudologikai összefüggésekkel szövegeket generál, akkor olyan terrénumra lép, ahol ezek a pszeduologikai összefüggések, túl a tételes hazugságokon (mint pl. hogy az EU bíróság jóváhagyta volna a magánnyugdíjpénztári vagyon elkonfiskálását – a rezsim valóban ezt hazudta, tehát nem saját kútfeje) felmutathatók, és ezzel az eszmerendszer terjesztése megakadályozható. Ez azután, azzal a belátással társulva, hogy a jelen budapesti kormány tevékenységének ideológiai alátámasztása milyen alacsony presztízsű és a személyes intellektuális és morális integritás elvesztése nélkül kivitelezhetetlen dolog, akár oda is elvezethet, hogy a hit más hitnek adja át a helyét – de ez közvetlenül nem elérendő és nem elérhető cél.
@Montefiore: Mi rosszat tett ez a szegény Csársz, hogy ezt érdemelte ?