Jordan Peterson vs. Karl Friston, a videó
Karl Friston, aki a világ egyik legbefolyásosabb tudományos kutatója (állítólag neki van a tizennyolcadik legmagasabb Hirsch-indexe a bolygón) és Jordan Peterson egy Perception: Chaos and Order című podcast-ban beszélgetnek.
Fristonnak az elmúlt tizenpár évben egy “Free Energy Principle” nevű teóriát dolgozott ki, amelynek kulcsmondata: “I am, therefore I think” (szemben a cogito ergo sum-mal). Friston számtalan (de van száma, csak több mint száz) cikket írt a témában, és egy idő után az elmélete berúgta a filozófiai szalon ajtaját. Valójában az “I am ergodic, therefore I think” lenne az ideológiai alap, amely weakly mixing random dynamical systems és általában bizonyos sztochasztikus differenciálegyenleteken keresztül került be először a biológia környékére, aztán egyre mélyebben az elmefilozófiába. Számos filozófiacikkben voltak kénytelen ergodicitásról értekezni olyan filozófusok, akik finoman szólva nem naprakészek ergodelméletből.
Amúgy nem volt és tulajdonképpen most sincs erős véleményem a teóriájáról, csak az ergodicitási feltevéséről, ami abban a formában, ahogy leírta, hibás.
Nemrég azonban megjelent egy “target article” a Behavioral and Brain Sciencesben, ahol erős véleményeket fogalmaztak meg…. A target article azt jelenti, hogy publikálnak egy szöveget (esetünkben Bruineberg és társai szövegét) ezt harmincnéhány rövid cikkben (egy-két oldal) kommentálják, majd a target article szerzői választolnak.
A target article címe: The Emperor’s New Markov Blanket. (a markov blanket egy fogalom, ami alapvető Friston elméletében) . Elég erős felütés, és voltak akik túlságosan is erősnek gondolták (a preprint változat elég régen fenn volt a neten). Az egyik kommentáló szerző felvetette, hogy kicsit úgy tűnhet, mintha nettó hazudozással vádolnák meg a szerzők Professor Fristont. Új jelentést kínálva az “adding insult to injury” kifejezésnek Bruinebergék a viszonválaszban a következő csinos gondolatot fogalmazták meg (igen, van köze ennek a pár nappal ezelőtti posztomhoz)
(viszonválasz címe már The Emperor is naked és az az érzésem, hogy ezt a részt nem nézték meg a lapnál)
“Let us start by clarifying our position here, which will provide the leitmotif for the rest of our response. First of all, we would like to be clear that our criticism is levelled against the content of academic proposals and the way certain concepts are used, not against the people themselves. To stay with the metaphor, our target article focused on the putative patterns and colours of the clothes, not on the Emperor and his courtiers. Second, there is an important distinction between intentional deceit and what Frankfurt refers to with the technical term bullshitting. Deceit requires knowing the truth and intentionally hiding it from others, while bullshitting involves attempting to persuade without taking truth into consideration. Importantly, bullshitting can be done unintentionally. One way in which bullshitting might happen unintentionally is when speculations are underconstrained, as is sometimes the case when mathematical constructs are applied outside of their original formal context. In such scenarios, the argumentative structure resembles that of ordinary science, but fails to engage meaningfully with the underlying formal constructs. “
Ez nagyon kemény dolog, én ilyet soha még nem olvastam. Ez a kortárs elmefilozófiában egy nagyon izgalmas történetnek számít (több olyan cikk is megjelent mostanában, amelyben célozgatnak a Császár új rucijára) Friston egyébként nemrég egy elég érdekes startup chief scientist-je lett, itt nem szarral gurigáznak, fogalmam sincs, hogy mekkora pénz van abban a startupban, de valamilyen globális AI operációs rendszer lenne a termék, amit persze a free energy principle mentén fejlesztenének, hát ja, jogi képviselőnk már intőn fel is emelte ujját.
A másik szereplőt, Jordan Petersont sok minden randával vádolták már meg, általában nem teljesen igazságosan, de neki is van azért egy érdekes relációja 1. a pénzhez 2. a bullshithoz. Szóval… enjoy.
Ha jól értem, azt mondták Frinston elméleteire, hogy az nem érdekli őket, de ne használjon idegen szavakat a tudományban, akinek fingja sincs róla.
@annokkk: friston a világ egyik legjelentősebb idegtudósa. egyáltalán nem manifeszt hülyeség, amit beszél, egy olyan elv, amivel elméletileg sok minden magyarázható lenne. a kemény kritika (a kritika első szerzője filozófus, aki korábban használta a fristoni formalizmust és volt is fristonnal közös cikke) arra vonatkozik, hogy friston elméletét eluralja egy matematikai formalizmus, ami önálló életre kelt. vannak filozófusok, mint pl. evan thompson, aki erősen támadja fristont és van számos fiatal elmefilozófus, aki friston elméletét akarja a centrumba helyezni. jézusmária… régen simán kidobtalak volna, mára plsz üzemmódba kerültem.
@jotunder:
én is simán kidobtalak volna már többször, szóval ezek az érzések lehetnek kölcsönösek : ) próbáljunk vhogy együtt élni ezzel
@jotunder: : “régen simán kidobtalak volna” Jó Tündér is holtig jellemfejlődik ;-).
(Bocs, nem lehetett kihagyni)
Re @jotunder:: pedig nekem maga az idézett jelmondat pont úgy hangzik, mintha valaki füvezés közben termodinamika könyvet olvasott volna. Mi lenne egy többé-kevésbé egyértelmű “élő – nem élő” példa ebben az elképzelésben? Azért kérdezem, mert egyáltalán nem tudnék ez alapján bármit nem élőnek minősíteni, ami azért szépséghiba.
@GHermann: van egy set-up, ami eleve rettenetesen bonyolult, időnként kiadnak valamiféle bevezető anyagot, ami akár száz oldal is lehet. látszólag nagyon végig van gondolva, friston tényleg felfoghatatlanul sokat írt erről, rengeteg társszerzővel (matematikusok, fizikusok, filozófusok). általában nem azzal vádolják, hogy ez halandzsa, hanem azzal, hogy irreálisak a peremfeltételei és teljesen ad hoc a matematikai feltevés. ő persze azt mondja, hogy ez rendkívül fontos jelenségeket magyaráz meg, mások szerint ezek a magyarázatok nem túl erősek.
Nekem nincs jogi kepviselom: https://www.crunchbase.com/organization/verses
.
$6m 2018-ban es $5.9m tavaly. Egy-ket embernek harom ev alatt elegetni evi $2m-t.. Ha lenne jogi kepviselom, akkor biztosan most kezdene idegesen integetni.
@KennyOMG: szerintem ez egy milliárd dolláros enterprise-nak van szánva. https://www.verses.io/kosm persze ott van a forward-looking statement minden sajtómegjelenés alatt.
@jotunder: Milliard dollaros(nak szant) enterprise, aminek a honlapja nem csak 100% (you guessed it) bullshit, nulla partnerrel, a legnagyobb sztarjukat nem szerepelteto, egyebkent profilokat nem tartalmazo about us oldallal, majd ha mindez nem lenne eleg, akkor az egesz tetejere csresznye gyanant odarakott Lorem Ipsum elo weboldalon? Mindezt egy raktarban a csomagpakolo embereket optimalisan navigalo, egyebkent senki altal nem hasznalt cuccbol ujrafokuszalva? Na ne vicceljunk…
.
Persze ettol meg lehet, hogy ok fogjak megvaltani/romba donteni a vilagot, de szerintem ennek kicsit kevesebb az eselye, mint egy veletlenszeruen kivalasztott masik, hasonlo profilu cegnek.
@KennyOMG: ez az Active Inference dolog (jól megválasztott kezdőbetűk) az ugyanaz, mint a Free Energy Principle, amivel nekem vannak gondjaim, bár leginkább csak a dinamikus megalapozás egy fordulatával. én nem értem, hogy Friston miért adta ehhez a nevét. jó, értem, csak nem értem….
https://www.fi.btk.mta.hu/hu/intezeti-tevekenysegek/esemenyek/eloadasok/1607-kekesi-balazs-eloadasa-2
ez “Belga” előadása a témakörben.
@jotunder: Hát, Friston tagadhatatlanul a világ egyik legidézettebb idegtudósa, de hogy valóban a legjelentősebbek között van-e, az asszem vitatható — és egyre inkább, ahogy amortizálja a korábbi hírnevét, amit fMRI adatanalízis módszerekkel (jogosan) kiérdemelt. A Frankfurt-féle bullshit szerintem tényleg elég jól leírja, amit egy ideje csinál. Ha az ember megkapargatja egy kicsit, amit mond, akkor olyan dolgok látszanak, amik (1) rendben vannak, de már mások is mondták, és ő egy kicsit (nagyon) átbrandeli őket, (2) idegtudományi szempontból sületlenségek (filozófiai érdemeiről, avagy azok hiányáról nem tudok nyilatkozni) — szóval szerintem nem manifeszt hülyeség “manifeszt hülyeség”-nek nevezni.
Jordan Peterson inkabb irogasson a twiterren molett nokrol, hogy nem, nem szep, akkor se!! Azt a szinvonalat legalabb standard hozza ez a kis egoista, narcisztikus, besertodott libsi faszkalap, aki durcibol inkabb nacinak allt, azok tudniillik soha nem canceleltek el senkit culture alapon, es dagadt noket se eroltetnek senkire, cimlapra meg plane!