Karinthy Frigyes: Lógok a szeren (részlet)
Eredeti szerző: Kettes
Nem kell a dolgot elhamarkodni. Lám, vannak hebehurgya és szeles emberek, akik magasugrásnál nekirugaszkodnak, nagy svungot vesznek, rádobbantanak az ugródeszkára, földobják magukat és gyakran leverik a mércét. Én nem áltatom magam hiú reményekkel. Eleinte persze – istenem, az ember fiatal és tüzes – én is bízom a jövőben, sasszemekkel mérem a távolságot meg a mérce magasságát: apró léptekkel kezdem, nekilódulok s már látom magam, repülve lebegni a mérce fölött. De az utolsó pillanatban bölcs rezignáció fog el, közvetlen a mérce előtt – micsoda ostobaság, gondolom, és szerényen, mint egy ibolya, lehajtott fejjel bújok át alatta, olyan ember szelíd és megadó modorában, akinek esze ágában se volt ugorni, csak egy kicsit sétálni akart.
Ez van akkor, ha anya és apa erőlteti a gyereket magasugrani. Pedig a gyerek 150 kilós, életében összesen 200 métert futott és egy pillanatig nem hitte azt, hogy ez lehet az ő sportja.
Ha Bajnai a politikát főfoglalkozásként akarja űzni, és ugyanakkor a jelenlegi életszínvonalát is meg akarja tartani, akkor lopós miniszterelnöknek kellene lennie. Mint arról áprilisban értesülhettünk, Bajnai nem lett miniszterelnök (lopósságáról lásd az MNO írásait). Fenti okból kénytelen dolgozni valahol.
Egyébként mit érdekel ez téged, úgyse szavazol senkire.
Hát, ebből az ún. politikai világból minden általam ismert és valami szakmai kvalitásról ismert ember visítva menekült pár hónap után, amit elmondtak azok alapján én is visítva menekültem volna.
Mindenkinek egy tyúkszaros élete van, és Bajnai az övét láthatóan valami értelmesebbre szeretné inkább használni, amit valahol nem tudok nem megérteni, pedig nagyon kéne valami Cincinnatus (vagy hogy írják eztet) ide.
@Vakmacska:
Bajnai nem menekült visítva sehova. Nem jellemző (emlékeim szerint ő volt a válság kirobbanása után egy évig a miniszterelnök). Ő volt az, akinek egy új párt köszönhető, de az a szavazók jóvoltából nem lett sikeres, magyarán nem elmenekült, hanem felmondtak neki.
Egyébként, ahogy látom, Cincinnatusnak is felmondana a mai Magyarország, ma ugyanis nem a célszerűség a fő szempont.
@vakapad: Cincinnatus kora végleg lejárt. Manapság két utódja, Cinikus és Cincinizmus korát éljük.
@vakapad: Nagyon helyes és értelmes döntés volt visszamenni dolgozni. A képviselőségről lemondott, főpolgármesterként nem indult, pártelnökségnől meg nem lehet megélni (kivéve Orbánt).
Csak az a svungos nekilódulás, az ne lett volna. 🙂
Hát ilyen ez a popszakma. Aki alkalmas lenne az nem feltétlen akarja, alkalmas másra is. Aki feltétlen akarja, az jó eséllyel azért van mer másra (meg erre is) alkalmatlan. Ritka kivétel, aki alkalmas is meg ambícionálja is.
És sajnos azok közt meg sok a szarember, aki technikailag ugyan alkalmas, de emberileg, erkölcsileg meg szart se ér. Na ezek kapták meg a most következő ciklusokra az országot.
“We could not be more pleased to have Gordon joining the firm’s leadership to serve as Group Chief Operating Officer. His depth of experience as an effective bridge between the private and public sectors will be a valuable asset to the company and to our continued infrastructure success,” declared Meridiam Founder/CEO Thierry Déau.
@vakapad: Azért kicsit más elfogadni egy “kinevezést” (ahogy ő miniszterelnök lett) meg beleállni abba a dagonyába, amit ezek a választási kampányok jelentenek, plusz súlyosbítva a választási rendszer ismert “reformjával” és a közismerten tiszta és etikus módszerekkel.
Nem menekült visítva az üzemeltetési feladat elől (ahogy most is Chief Operating Officer lett, ehhez ért ezek szerint, működtetni valamit), viszont úgy látom a szardobálásból meg nyuszipuszilgatós-ígérgetős-hízelgős-fenyegetős miliőből már igen, és ami azt illeti, engem senki se akart se polginak, se miniszterelnöknek, de ha ez lenne az ára, én is inkább mennék vissza a balettba ug….üzemeltetni.
@Kettes:
Én is svungosan indultam, hogy majd világválogatott leszek, aztán mikor rövid idő után kiderült, hogy még magyar válogatott se nagyon, visszatértem a való világba. Persze, kettőnk között az a különbség, hogy én a saját korlátozott tehetségem miatt kényszerültem visszatérni.
Ugyanakkor úgy tartom, hogy aki nem svungosan indul, az ne vágjon bele.
@Vakmacska:
Felhívnám a szíves figyelmet arra, hogy Bajnai nem akármilyen korban és gazdasági helyzetben fogadta el a “kinevezést” a tüzes trónra.
“A halápi erdészet Újléta melletti erdejében két közmunkás összeveszett egy másikkal, aki – miközben ők reggeliztek –, munkához készülődve kapát kezdett élezni. Ez zavarta az étkezőket,szóltak neki, hogy ne élezzen, de tovább élezett, ezért mindkét reggeliző ököllel arcon ütötte. 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedett.”
444.hu/2014/09/03/zavarta-a-reggelizo-kozmunkasokat-hogy-tarsuk-dolgozni-kezdett-ezert-megvertek/
a zember nem egyedül lóg (ez most nem tanmese, hogy két geci, egy rendeske, mert ahogy egy virtigli magyar életszituációhoz illik, a környűállások eleve körvonaltalanok és maszatosak.)
@vakapad:
“Ő volt az, akinek egy új párt köszönhető, de az a szavazók jóvoltából nem lett sikeres”
hápersze, hogy azok a hülye szavazók tehetnek róla, nem az az elképesztő töketlenkedés, amit bajnai és debil csapata elkövetett.
az igaz, hogy bajnai sikeresen menedzselte azt az egy évet, amit minelnökként élt végig, de az azóta megtett szerencsétlenkedése nyomán egyre inkább úgy tűnik, hogy nem tehetsége, mindössze szerencséje volt.
@nandras01: Öööö, azért akkor más volt a helyzet.
Nem nevezném szerencsének- hanem inkább megfontoltságnak, hogy minden frakciótaggal aláíratta anno a nyilatkozatot, hogy nincs nemmel szavazás. Ha elvállalta és elfogadták akkor ez lesz.
No ebből nincs már semmi
És nem is lesz.
@zsazsu4:
ebben igazad van. ezért is elképesztő, hogy bajnai mostanában, ill. gyakorlatilag az újbóli felbukkanása óta egyfolytában, csak csetlik- botlik a politika színpadán és egyik hibát követi el a másik után.
@nandras01:
Miért, nem a szavazók nem szavaztak rá?
Egyébként: Bajnai a semmiből hozott össze egy pártot, és tálcán kínálta magát a technokrata elveket szerető, az MSZP-t és Gyurcsányt meg rühellő bárkinek (teszem föl: liberális értelmiség meg a konzervatív értelmiség egy része), mely megcélzott csapat addig írta róla a dehonesztálásokat (sótlan, hatástalan, teszetosza, nem is akar nyerni, nem most akar nyerni, meg amit akartok) minden elképzelhető fórumon, amíg nem csak elhitette, hanem maga is elhitte, hogy Bajnai tehetségtelen és alkalmatlan (lásd még Mesterházy), és Bajnai ott találta magát a kupac legalján.
Unom már a nyavalygásokat, a mindenki hülye meg mindenki töketlen szövegeket, amelyekből mindig az derül ki, hogy a tüzet a vízzel 1,5 másodperc alatt összeházasító, gombnyomásszerű csodalények alatt nem adjátok! Vagy az, vagy semmi! Illetve Orbán.
@vakapad: Bajnainak volt egy elég jó entrée-ja – aztán a nagy semmi. Nem kezdett pártot építeni, nem kampányolt a médiában, nem gyűjtött pénzt a kampányára, nem haknizta végig az országot, csak nézte a közvélemény-kutatási adatokat. A dehonesztáló dolgokat nem a megcélzott csapat (az MSZP/DK-ból kiábrándult Orbán-ellenes centrum), hanem az MSZP/DK iránt elkötelezett értelmiségiek írták róla. Erre mondjuk illett volna számítani és felkészülni rá.
Visszanézve tényleg nem látom, hogy komolyan gondolta volna ezt az egész kirándulást és nem eleve a jobb meggyőződése ellenére fogadta el a barátai unszolását a politikai fellépésre. Valójában soha nem láttam rajta, hogy fel akarta volna tenni a karrierje következő tíz-húsz évét a politikára. Úgy viselkedett, mint egy interim miniszterelnök-jelölt, aki pontosan tudja, hogy meddig tart a szerződése, és semmiféle kötelezettséget nem vállal a mandátuma utánra. Szerintem ha megkérdeznék, akkor azt mondaná az elmúlt három évről, hogy elvesztegette az életéből.
@vakapad: Bajnai ellenzéki lehetett volna. A maximum, amit kihozhatott volna ebből az egészből, hogy ő lesz az ellenzék egyik erős embere. És az mire jó? Első sorból nézheti az előadást.
@Kettes:
perfectly true!
és ráadásul még az az elég jó entrée is sokkal inkább köszönhető a felfokozott messiásvárásnak, mintsem bajnai sodró lendületének.
@Kettes: Nekem erősen úgy rémlik, hogy végigjárta az országot, sőt még Londonba is eljött. Közben szervezte a kampányt, gyűjtötte az önkénteseket. A neten kb. 12000-en iratkoztak fel.
Médiája az valóban nem volt. Leginkább az ellene szervezett (közmunkás) tüntetésekről lehetett olvasni, meg a bohóctámadásról. Aztán Szigetvári szépen lenyúlta a pártját is.
Legalább megpróbálta.
@stefan75: hogy nyúlta le? Gondolom, amikor Bajnai kiszállt, valakinek kellett lenni a párt arcának. Amúgy tényleg végigjárta, tele van országjáró videokkal a youtube.
@stefan75: Igazad van, valami motoszkálás tényleg volt, de alig érte el az ingerküszöböt. Én is feliratkoztam a hírlevelükre, mert egy adatvédelmi bakival nyitottak és kíváncsi voltam, hogy úgy van-e, ahogy a Fidesz-média mondja. Jöttek néha-néha a hírlevelek a kitelepülésekről, de ennél még a kedvenc GSM-shopomtól is több hírlevelet kapok. Ráadásul a témák egyike sem olyan volt, amivel meg tudtak volna szólítani.
Ha ekkora figyelmet tudtak kelteni teljes erőbedobással, akkor a magyarországi ellenzéki politizálást nem húsz évre, hanem örökre megette a fene.
Szerintem potenciális célcsoport voltam, tele jóindulattal és várakozással, és egyszer sem voltak képesek arra, hogy rávegyenek, hogy kimenjek velük az utcára. Azt hiszem, az volt a baj, hogy nem voltak számomra eléggé radikálisan kontrák. Szanyi elég radikálisan kontra, de Szanyi nekem túl balos.
Az általában úgy szokott lenni, hogy a politikus elmegy valahová, elmondja, amit akar, azt aztán a média először lehozza, aztán értékeli, hogy az most jó lenne-e nekünk, különösen pedig összehasonlítja az ellenoldallal, hogy melyik lenne jobb. És ha valamelyik szerinte jobb, akkor annak teljes erőből segít (lásd pl.: FIDESZ – MNO – Hír TV), meggyőzve a bizonytalanokat.
Ebből a “politikus elmegy valahová, és elmondja, amit akar” valósult meg (a hülye azt hitte, értik, amit mond), a harsogó tudósítások elmaradtak, ahogy a médiatámogatások is. A fotelból történő, eltartott kisujjal való nézegetés, illetve a fiatalos kiröhögés gúnyos felhangok kíséretében, na, az megvolt.
És bizony ez mutatja azt, hogy az országnak nem az egyharmada fideszes, hanem 66 százaléka. A jelenlegi kétharmad jogos.
@vakapad: A termék nem szar, a piac téved.
@Kettes: VHS
@Kettes: Számomra üdítő jelenség volt a sok cezaromániás őrült meg bizantin kufár közt, nem lógta el a matekórákat, képes volt érteni vagy kimondani jelentéssel bíró bővített mondatokat, van fogalma pénzügyről meg közgazdaságtanról, nem csak megrendelte, de el is olvasta a Haza és Haladás-tanumányokat is, nem lógnak mezőgazdasági kéziszerszámok a szájából, ritka lény, akivel képes lettem volna pl meginni egy kávét anélkül hogy elhányom magam. De a Cincinnatus-szindróma olyan esetben tévedés, hogy Cincinnatus egy bizonyos feladatra alkalmas, és akkor vállalja tiszta szívvel, ha a közösség (nélküle) lefolytatja a csörtéket majd tiszteletteljesen felkéri. Ha már Cincinnatus, akkor ő kampányolni már nem jó, ő adott feladatra jó. És hát kellet volna oda azért erősebb csapat, azt már annyira nem láttam. De lehet azért nem láttam, mert erre a habitusra és vízilóra (áthúzva) vízióra ma itt nem volt igény, hanem igenis a lábszagra, agresszióra, butaságra és felsőbbrendűségi komplexusra volt igény. A matekórától meg kirázott a hideg sok mindenkit.
@Kettes: Ő mondjuk alapból nem egy karizmatikus vezető. De igazad van abban, hogy sokaknak az volt a bajuk, hogy Bajnai nem hozta a Magyarországon megszokott agresszív karaktert. Jött Gyurcsány a kiabálós beszédeivel és elvitte a showt. Ma ez kell: panem et circenses. Szigetvári meg nem volt alkalmas arra, hogy felépítsen és működtessen egy pártnak nevezhető struktúrát, mindent maga akart csinálni. Az MSZP-vel való bénázás sem tett jót. Ilyen ha valaki a nyugati kooperatív kultúrával próbál érvényesülni a keleti kompetitív kultúrában.
@Vakmacska: +1