Kinek nem leszünk a gyarmata?
Eredeti szerző: Kettes
Nem leszünk gyarma-a-at!
Multikám húzzá má el má!
Magyarország az idén augusztusban teljes egészében visszafizette a 2008 és 2009 során felvett IMF-hitelt. A lehívott hitelek összesen kb. 7,64 milliárd SDR-t, azaz közel 11,6 milliárd dollárt tettek ki.
Jelenleg a Franklin Templeton befektetési alapkezelő, Magyarország legnagyobb hitelezője a különböző alapjaiban összesen 11,7 milliárd dollárnyi magyar állampapírt tart.
Az IMF-nek (és az EU-nak) voltak bizonyos feltételei a hitel folyósításához, és ezek a feltételek nyilvánosak voltak. Michael Hasenstab, a Templeton kötvényalapjainak kezelője egyszerűen csak jó befektetésnek tartja a magyar államkötvényt. Nekem meg tollas a hátam. Mindegy, az a lényeg, hogy Magyarország jobban teljesít.
@xxylon: a modified duration az a módosított átlagos hátralevő futamidő.
@Ellenpontok: realizált, illetve nem realizált veszteség.
@Ellenpontok: Azt tudjuk, hogy _szerinted_ világos, amit mondani akarsz 🙂 – _mi_ viszont nem látjuk, hogy egészen pontosan mit értenél a “függetlenség” alatt.
Másképp: a kérdéseinkkel arra kívántunk rámutatni, hogy állításod a kormányzati propaganda lózungban mért skáláján elérte a 7,8-es szintet, amelyet már a nemzetközi bullshit-érzékelő mérőállomás-rendszer is detektál.
Tippjeim a megoldásra:
~ a nagy külföldi bankok hazai leányvállalatai (az állam háttértámogatása mellett) kikiáltják a függetlenségüket, és minden fiók külön útlevelet adhat ki ezután, saját pecséttel;
~ középső ujjat mutatva az EU-nak és a világ egyéb részeinek, átállunk a pénzforgalomról a tökös-mákos rétes alapú gazdaságra (ezt devalválják le, ha tudják!);
~ az ország minden bankja egyetlen állami pénzintézetté olvad össze, hogy ne kelljen annyit bajlódni a külföldiek pénzének kiszivattyúzásával; az illetékes anyabankoknak & az EU megfelelő szerveinek Lovas István ír tájékoztató levelet;
~ tízfokú állami szponzorációs skálát állítunk fel, melyhez igazodva bárki pénzelheti az országot – az első fokozat százezer eurós (“kurvára nincs közötök hozzá, mire költjük a pénzeteket”-éremmel), a második egymilliós és így tovább (a tizediknél “és a feleséged is küldd el hozzánk, neglizsében”-emlékplakettel, amelynek a hátoldalán Matolcsy Gy. letoltnadrágos-pöttyös portréja látható).
…Na, közel járok valamelyikkel?
Na, kormanyzati propaganda terjesztessel sem vadoltak meg az elmult harom evben… izgalmas, bizsergetö erzes.
Annak a velemenyemnek kivantam hangot adni, hogy altalanossagban kivanatosabb, ha egy orszagban az erre megvalasztott emberek hozzak meg a policy dönteseket, es nem kivülröl diktaljak azokat. Tehat szerintem hibas egyszerüen a kamatokat egymas melle rakni es közölni, hogy hülye aki nem az IMF-el finansziroztatja magat. Persze sokat lehet vitazni a szuverenitas hatarairol , mozgasterröl stb, de talan vilagos a különbseg aközött, amikor egy külsö szerv mondja meg mit kell csinalni, ahhoz kepest mint amikor nem mondja meg.
Vegyük talan eszre hogy eppen Orban mutatta meg, hogy az EU-ban is milyen messzemenö egy orszag szuverenitasa. Hogy ez egy ilyen II. Jozsef-i szcenarioban törtenik, ahol az orszag elitje lenyegeben azert küzd “az orszag szuverenitasaert”, hogy aztan minel jobban megtörhesse es kirabolhassa az orszag nem-elitjet, az mar a mi specialis balkani nyomorunk.
@sajtohuba: koszi, ez a resze a tudasomnak 100% kulfoldon szerzett.
@Ellenpontok: nincs olyan hogy “papir” veszteseg, a fund szabalyzata megmondja hogy merik a fund erteket es ez az erteke. Ne felejtsd el hogy egy ilyen fundbol folyamatosan megy a penz ki-be aramlasa, es ezt az aktualis ertek szerint teszik meg. Sot az aktualis kuponok fizeteset is vissza kell forgatni hiszen utana a kitettsege az adott strategiaval szemben csokkenne, dollarjuk lesz kotveny helyett (ez most fuggetlen a durationtol, de ugye az ido telesevel az is bejatszik).
A Templeton nem a sajat penzet tartja ezekben a fundokban hanem befektetoket (altalaban nyugdijalapoket) es nekik felelosseggel tartozik, ezert is marhasag az osszes ilyen konspiracios teoria. Olyan extrem kockazatot vallalnanak barmi gyanus uggyel amibel ezek a nyugdijalapok egyszeruen nem fektethetnek be. Ugyanis az egy jogilag borzasztoan korulbastyazott tevekenyseg.
@Ellenpontok: Általánosságban valóban kívánatosabb, de itt konkrétan az EU (valójában ők diktálták a feltételeket és nem az IMF) tisztességesebben képviseli Magyarország polgárainak hosszú távú érdekeit, mint a szuverén, szabadon és törvényesen választott Orbán-kormány. Nincs semmi szégyellni való abban, ha egy korlátozott belátóképességű országot nemzetközi gyámság alá helyeznek. A mi érdekünk. :))
@xxylon: Nyeh. Hány példát szeretnél olyan botrányra, amikor profi, jó hírű befektetési szervezet extrém kockázatot vállalt gyanús ügyekkel és évekig megúszták, aztán egyszer csak lebuktak, és mindenki hülyén nézett? Ez egy jól fejlett összeesküvés-elmélet, hallod-e, nem lehet ilyen könnyedén agyon csapni.
@xxylon: Egyaltalan befektethet nyugdijalap junkba?
@jotunder: Szabályzat kérdése… illetve még az sem… elég egy kellőképpen átcsomagolt portfolió, amire éppen nem vonatkozik a szabályzat…
@jotunder: A korábban már linkelt Templeton Global Bond Fund az egyik alap, ami bevásárolt magyar állampapírokból. Ennek az összértéke jelenleg 68 milliárd dollár. Az alap jellemzően investment grade kötvényekbe (állampapírokba) fektet a feltörekvő piacokon, ebben az alapban magyar állampapírok pld. kb. 3%-nyi súlyt képviselnek.
Infó: http://www.franklintempleton.hu/hu-hu/investor/alapok/fund-information/kotveny
Jobb oldalt, a kormány- vagy kormányszervek adósságai cím alatt az egyes alapoknál meg lehet nézni a portfolió összetételét.
@sajtohuba: gyanús ez a hu hu-hu
@sajtohuba: Az oldal szerint a Templeton Global Bond Fundban HUN súlya 7% felett van, ami több mint 700 mrd HUF-ot jelent.
@incze: 😉
@sajtohuba: Itt egy reszletes ismertetes, szabadon hozzaferheto!!
money.usnews.com/funds/mutual-funds/world-bond/templeton-global-bond-fund/tpinx
@smokey_shorthair: Kösz. A honlap szerint a Templeton Global Bond Fund a 13. a rangsorban.
@xxylon: engedelmeddel ezt beteszem a kötözködés kategóriába 🙂
Biztos vagyok benne hogy tudod mi a különbség a p/l és a cf között.
@kettes: igen, ez már a lényegről szól; és akkor ezt ki kell mondani olyan szépen világosan ahogy te megtetted. És itt nem könnyű okosnak lenni, de én másképp látom. Miért képesek a svájciak megszavazni népszavazáson, hogy legyen magasabb az áfa? Vagy leszavazni hogy legyen több szabadnap egy évben?
Valamikor fel kell nőnünk, meg kell szerezni azokat a tapasztalatokat amiket szerencsésebb népek évszázadokkal ezelőtt megszereztek. Fáj, de szerintem csak így lehet előbbre jutni.
Orbán rövid távon még lehet hogy tehermentesítette is a lakosságot: többszázmilliárd forintot kiszedett a multik zsebéből, ezt egyébként a lakosságtól kellett volna elszedni (persze tudom, egy része így is át van hárítva, de nagyon messze nem minden). Az ezért fizetett ár a gyenge forint, az összeomló befektetések és az ország nagymértékű sebezhetősége, a magánnyugdíjpénztári rendszer megszűnése. A jövő felélése. A következményeket meg kell tapasztalni, és talán abból lesz egy érettebb, igényesebb választóközönség, hogy ilyen reménytelenül elitistán fogalmazzak.
Ha most gyámság alá kerülnénk, Orbán a világ összes baját az IMF/EU nyakába varrná, és csak megerősödve jönne ki bármilyen válságból. Csinálja végig, és bukjon bele.
@Ellenpontok:
Miért képesek a svájciak megszavazni népszavazáson, hogy legyen magasabb az áfa? Vagy leszavazni hogy legyen több szabadnap egy évben?”
talán azért, mert ott jóval magasabb szintű jólétből és kiterjedtebb jogokból kell visszavenni. amúgy miért ne legyen több szabadidő? technikai fejlődés erről is szólna, sőt általában a fejlődés. legalábbis egy ésszerű határig több szabadidő az embereknek.
@Kettes: hm, azert tul sok vilagrengeto dolog nem tortent, a sok botrany ellenere inkabb az emberek nem kepesek felfogni hogy mekkora penzek mozognak es egy ilyen Bernie Madoff szintu ugy milyen kis szazaleka az egesznek.
Az mas kerdes hogy neha a fundmanagerek egyszeruen tevednek egy nagyobb kockazatu alappal es elbukjak a lovet, ez viszont nem illegalis.
Inkabb arrol van szo hogy ok jol latjak hogy most nagyon jo a kamat es az EU/IMF nem fogja a csodot megengedni ebbol latszik hogy a tovabbi kamatemelkedes ha nem is lehetetlen de van egy felso hatara tehat nem kell annyit fizetni a CDSekre. Az hogy a faszi hazabeszel az teljesen termeszetes reakcio, a legnagyobb befekteto nem ebreszthet ketseget a sajat befektetesevel kapcsolatban, vesd ossze OTP bankvezer szabadsagon eladja a tulajdonat es harom napig nem elerheto.
@jotunder: Ez ugye attol fugg hogy mi a policyjuk, altalaban azt hatarozzak meg hogy hany szazalekot tehetnek egy ilyen alapba es ez persze lehet 0%is de itt ez a 60+ milliard nem egy alap penze hanem azok a kis szazalekok a vilag minden de legalabbis nagyon sok nyugdijalapjatol. Csak osszehasonlitaskeppen: Calpers 260milliard dollaart kezel, ha ennek 1 szazalekat lehet junkbondban tartani meg az is 2.6millard. Na ebbol kell meg 20 es mar tolhatod a penzed a vilag legrizikosabb orszagaiba szamolatlanul.
Annyira nem gondoltam meg at a dolgot de eleg racionalisnak tunik hogy egyszer felbukkanjon egy ilyen nagy hal aki Mo-ra specializalodik es az osszes ilyen 1%nyi befektetes a vilagbol nala csapodjon le. Hogy egy ilyen operaciot te tudj csinalni ahhoz minimum ex-MNB emberek kellenek, ex-Buldge Bracket K-europa szakertok, ex-legalabb allamtitkarok akiknek megvan Budapesten a kapcsolata. Erdemes lenne turkalni a Linkedinen magyar hangzasu nevek utan a Templeton alkalmazottjai kozott. Mondjuk engem annyira nem erint/erdekel ez az ugy.
@Ellenpontok: Igen tudom 🙂 En meg ezt veszem kotozkodesnek 🙂
Csak arra utaltam hogy egy fixed income fund az aktualis kamatlabat illetve a yield curvet folyamatosan argus szemekkel lesi, hiszen ez irja le a fundjuk aktualis erteket. Az hogy a kuponokbol jon be a penz az egy belso dolog amit valahogy kezelik, pl lehet hogy abbol fizetik a kilepoket (reszben) vagy ujra invesztaljak hogy megmaradjon a kitettseguk.
@Ellenpontok:
„Na, kormanyzati propaganda terjesztessel sem vadoltak meg az elmult harom evben… izgalmas, bizsergetö erzes.”
Nem azt írtam, h. kormányzati propagandát terjesztesz :), hanem azt, h. szó szerint ugyanazt mondod, mint ami a kormányzati propaganda. Ha te teljesen mást értesz ugyanazon kifejezések alatt, akkor szerintem érdemes lenne valahogy másképp fogalmaznod.
„Annak a velemenyemnek kivantam hangot adni, hogy altalanossagban kivanatosabb, ha egy orszagban az erre megvalasztott emberek hozzak meg a policy dönteseket, es nem kivülröl diktaljak azokat.”
Ebben nem értünk egyet, mert én pl. laikusként azt szeretném, ha egy országban (n.b. nálunk) nem a megválasztott, hanem a _hozzáértő_ emberek (akiket jó esetben a megválasztottak választottak ki erre a feladatra) hoznák a megfelelő döntéseket.
Ráadásul ha piaci szereplőnek tartozik az ország, akkor is pont ugyanúgy meg kell adnunk a kölcsönt, és teljesen mindegy, h. közben kurucosan függetlennek gondoljuk-e magunkat, vagy sem. Ekkor is „kívülről van diktálva” nekünk, szóval…
A függetlenség talán ott jöhet a képbe, h. a hazai pénzügyi szakemberek elvileg* függetlenül eldönthetik: drágábban vesznek-e fel kölcsönt, vagy jóval olcsóbban, csak épp bizonyos (bevallottan az ország gazdasági helyzetének javítását célzó – noha egyes esetekben kétségtelenül béna vagy kontraproduktív) megkötésekkel.
*Azért csak elvileg, mert egy ilyen picike, nyílt gazdaságú ország esetében ugye szó szerint _lehetetlen_ akármennyire is jelentős mértékben függetlenedni a gazdasági környezetünktől, a nemzetközi trendektől, a piactól stb. Szóval kb. annyira hozhat egy épelméjű magyar gazdaságpolitikus „független” döntéseket, amennyire szabadon mozoghat egy gúzsba kötve táncoló személy.
„Tehat szerintem hibas egyszerüen a kamatokat egymas melle rakni es közölni, hogy hülye aki nem az IMF-el finansziroztatja magat.”
Nyilván. Mint ahogy az is elég… khm… sajátosan egyedi vélemény, ha valaki azt állítja, hogy mindenki hülye, aki a sokkal drágább piac helyett az IMF-fel finanszíroztatja magát.
„Persze sokat lehet vitazni a szuverenitas hatarairol , mozgasterröl stb, de talan vilagos a különbseg aközött, amikor egy külsö szerv mondja meg mit kell csinalni, ahhoz kepest mint amikor nem mondja meg.”
Épp ez a lényeg, ezen a ponton helyezi a jelenlegi kormányzat ismét hamis kontextusba az egész kérdést: veszettül mindegy, h. ki mondja meg, mit kell csinálni, mindaddig, amíg ezt hatékonyan teszi. A kérdés nem az, h. van-e magyar útlevele (vagy Fidesz-tag rokona) annak, akinek a gazdaság helyrebillentése köszönhető, hanem az, hogy amit mond/kér/követel, az hasznos, vagy hülyeség. Tehát nem szabadságharcot kell kapásból hirdetni például az IMF ellen (és nyilvánvaló hazugságokkal szédíteni ehhez óriásplakátokon a népet), hanem mondjuk szakmai szempontból megvizsgálni az egészet.
De persze ilyesmi sosem állt a szándékában Orbán Viktornak & a Fidesznek, mivel az egésszel egyetlenegy céljuk volt: hogy gazdasági téren is a lehető legkevésbé tudják kontrollálni őket. Ezért aljas mérhetetlenül ez az egész függetlenségi tematika.
„Vegyük talan eszre hogy eppen Orban mutatta meg, hogy az EU-ban is milyen messzemenö egy orszag szuverenitasa.”
Ez alatt pontosan mi értendő? Hogy az EU soros elnökeként Orbán Viktor az „Erős Európa” mottóval kívánta összefoglalni a munkálkodását, hogy ismételten, sokszor hazudott az EU-nak, h. következetesen kettős beszédet alkalmaz itthon és odakinn, vagy hogy mára mi lettünk az EU páriaországa, amin kb. mindenki röhög? (És II. Józsefhez hasonlítani O.V.-t, hát…)
@labrys: SZVSZ nem önmagában az IMF kontrolljától félnek, hanem az ilyen hitelekkel járó nagyobb transzparenciától.
@Ellenpontok: Nem szívesen viszem félre a szakmai csevelyt, de tételesen mit értesz az alatt, hogy “bukjon bele”?
@9mmPara: Mivel egyedi nép vagyunk, ezért csak saját példákkal…
1956 – Az utcákon és a kukoricásban hajkurászták a párttagokat.
1990 – 8 %-ra esett vissza a 100 %-os állampárt.
1994 – 12 %-ra esett vissza a kormánypárt.
2010 – 15 %-ra esett vissza a kormánypárt.
@tollaszerge: azért van ott kontrol is, ugyan nem az imf mondja meg, hogy mit kell tenni, de be kell mutatnod, hogy mit akarsz tenni, és el kell fogadtatnod, hogy amit akarzs, célravezető
mármost ez a kormányzat egyelőre a nyers elkonfiskáláson, és adókivetésen (melynek hatását és mértékét lényegében sosem sikerült még nagyjából sem belőni) kívül mást még nemigen csinált
(ami egyebet csinált, az leggyakrabban gyakorlati haszon és érdemi megtakarítás nélküli szolgáltatás leépítés volt több fronton, de leginkább egészségügyben, oktatásban és a társadalombiztosításoknál)
@a 17 éves Parker Schnabel: azért érdeklődtem, mert szerintem Orbán alapvetően nem egy “elbukó”, hanem egy mindent megúszó figura.
Kezdve azzal, hogy megúszta a székházbizniszt. Meg a nemvoltközgyűlést. A Gripen-beszerzést. A Vegyépszer orrba-szájba tömését. És még ki tudja mennyi minden, konkrétan Btk-s történetet.
Lehet, hogy a Fidesz időnként politikailag el-elhasalt az ő elnökletével, de neki személyesen soha a haja szála sem görbült, anyagilag folyamatosan gyarapodott, stb.
Számomra ezért volna érdekes, hogy Ellenpontok mire gondol a “bukjon bele” kifejezéssel.
@Ellenpontok: “Annak a velemenyemnek kivantam hangot adni, hogy altalanossagban kivanatosabb, ha egy orszagban az erre megvalasztott emberek hozzak meg a policy dönteseket, es nem kivülröl diktaljak azokat.”
Erre csak annyit: általánosságban kívánatos a szeretkezés. De vannak, akik a megerőszakolást is úgy hívják.
Ami kívánatos, hogy az általunk megválasztott emberek a hazai és a külhoni politikai helyzetre a legjobb választ adják meg.
A szuverenitás nagyon fontos, de ha tagjai vagyunk az EU-nak, mindenképpen le kell mondanunk egy részéről. Ahogy a németek és a franciák is lemondanak, még ha innen ez nem látszik annyira.
Már eleve az, hogy annyi év háborúzás után képesek voltak egymással szövetségre lépni, közös gazdasági, majd társadalmi viszonyokat kialakítani!
És az EU-tag Magyarország ezerszer szuverénebb, mint az EU-n kívüli, amely teljesen kiszolgáltatott lesz (mert lesz, vagy nem?, ugye, nem?!) a külpolitikai-gazdasági szeleknek!
Höhö – Tokfalvi – kemény
kapitalizmus.hvg.hu/2013/11/02/tokfalvi-k-europai-kapitalizmustipologiaja/
Jó befektetés, mivel (kis túlzással) a világon sehol nem talál akkora balekokat, akik ekkora kamatot fizetnének. 😀