Közgazdasági Nobel-díj 2011
Eredeti szerző: tollaszerge (törölt)
A 2011-es közgazdaságtani Nobel-díjat Thomas Sargent és Christopher Sims kapta.
Mindketten makroökonómiával foglalkoznak, munkásságuk megkerülhetetlen mérföldkő a közgazdaságtanban: nem csak fontos összefüggésekkel gazdagították tudásunkat, de ő rakták le annak a nyelvnek az alapjait, amit ma a makroközgazdászok beszélnek.
A közgazdászok szeretik a gazdaságról alkotott modelljeiket tesztelni, cáfolni, továbbfejleszteni, és megfelelő gazdaságpolitikai megoldásokat találni a felmerülő problémákra. Ehhez fontos lenne megérteni az ok-okozati kapcsolatokat, amihez főképp történeti adatsorok állnak rendelkezésünkre. A helyzetet nehezíti, hogy a gazdaság igen komplex rendszer, és nagyon nehéz elválasztani az okot az okozattól. Mondhatjuk-e például, hogy az expanzív fiskális politika (legalább átmeneti) gyorsulást hoz az gazdaságba pusztán azért, mert az egyik esemény követi a másikat? Nagyon fontos felismerés volt annak belátása, hogy nem feltétlenül: ha például pont a recesszióban lévő gazdaságok lépnek az expanzív fiskális politika útjára, ok-okozati összefüggés nélkül is előállhat a fenti megfigyelés. A helyzetet bonyolítja, hogy a gazdasági szereplők előtekintőek: a fogyasztók, cégek, az állam, és a jegybank gazdaságpolitikáját mind-mind befolyásolja az, hogy mik a várakozásaik a többi szereplő viselkedéséről és a külső sokkokról, és e várakozások nélkül nem lehet konzisztens modelleket alkotni.
Az ökonometria (a statisztika közgazdaságtanra specializálódott alterülete) az 1970-80as évek előtt nagyon keveset tudott mondani ezekről a kérdésekről, mert nem álltak rendelkezésére a megfelelő identifikációs módszerek. A két díjazott munkássága komplementer módon járult hozzá a terület fejlődéséhez: Sargent megmutatta, hogyan lehet strukturális modelleket az adatokkal összevetni és tesztelni, alapvetően átformálva a makrokökonómai gondolkodást, míg Sims a vektor-autoregresszió (VAR) segítségével lehetővé tette a fundamentális sokkok identifikációját egy egyszerűen becsülhető és értelmezhető fogalomkeretben. Módszereik ma a közgazdászok standard eszköztárának részei, könyveik ott vannak a kutatók polcain, és nem nagyon van olyan komolyan vehető empirikus makróökonómai elemzés, ami meg tudna lenni használatuk nélkül — a jegybankok például rutinszerűen használják ezeket a módszereket.
Kétségkívül igaz, hogy elsősorban módszertani, a szakmán kívül nehezen kommunkálható eredményekről van szó, de nincs közgazdász aki kétségbe vonná hogy mindketten régen megérdemelték a Nobel-díjat. Mindkét tudós olyan magokat vetett el, amikből azóta erdők nőttek ki, és mindketten ma is aktívan gyarapítják a közgazdaságtant: Sargent például sokat foglalkozik a modellbizonytalansággal, Sims pedig a korlátozott racionalitás egy új alterületét hívta életre.
(Akit érdekel: Riksbank mélyebb összefoglalója a két díjazott eredményeiről)
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16521802-67579c262f75b' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16521802&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16521802-67579c262f75b&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16521802-67579c262f75b' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
…és most mi lesz Matolcsyval?
@jenőke: jah, én is elbohóckodtam volna az első hsz-t, ő volt a favorit, csak a londoni fogadóirodák megbundázták.
imádnivalók az ilyen módszerek, inkább imádni, mint követni, mint a mellékelt ábra mutatja az a rohadt kúrva VALÓSÁG a vektorhumunguszönregresszió=pénzügyiönkielégítés visszamenőleg vagy tolatva? alapján sem csinálja amit ki lehet ezekkel a képletsorozatokkal számítani hanem szép csendben a kapzsiság -mint alapelv- alapján egyik gazdasági válságból a másikba viszik a népet amely fizeti a mások szórakozását annak árán, hogy a valóságban csak retteg az éhenhalástól…azaz nem mindenik döglik éhen „csak” 15-35%-a attól függően honnan nézem…tényleg megérdemelték a Nóbelt de egy kriptára kellett volna rávésni amelyben ezek és az összes többi pénzügyi guru végre el lenne hantolva ahogy a Wallstreete elfoglaló egyre nagyobb számú ébredező haldoklók követelik mi fizetjük a libák meg döglenek és a csipak elvtárs meg beépíti a nemzetvédelmi területet az erdő mélyén és még szájon sem lehet érte vágni mert…???? na miért is?
@jenőke: Nincs kapcsolat, ugyanúgy ahogy az orvosi Nobel se arról szokott szólni hogy a fejlevágás megfelelő gyógymód-e.
@Rodeo36: turbótiborc 2.0 ? 🙂
A magyar sajtó egész normálisan tálalja: HVG [1] és VG [2] hála az égnek megkérdezett két kutatót, akik összefoglalták (nem volt könnyű dolguk, elég elvont dolgokról van szó), Napi Gazdaság [3] rövidebb, de szintén OK, a többi portál pedig nagyjából az egybekezdéses nevek-bio-díjösszeg izét hozza.
A Handelsblatt viszont csúnyán beletenyerelt a kakiba [4], nyomnak valami hülyeséget arról hogy az emberek nem racionálisak és ezért ez az egész elavult, miközben mindkét díjazott jelenleg aktívan foglalkozik a korlátozott racionalitással (fent be is linkeltem). Szóval eddig úgy tűnik, hogy Németország inkább intellektuális periféria mint mi, de azért várjuk ki a nap végét 🙂
[1] hvg.hu/Tudomany/20111010_nobel_dij_sargent_sims
[2] http://www.vg.hu/gazdasag/makrogazdasag/ok-kaptak-a-kozgazdasagi-nobel-dijat-mit-koszonhetunk-nekik-359781
[3] http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/kiosztottak_a_kozgazdasagi_nobel-dijat.498190.html
[4] http://www.handelsblatt.com/politik/oekonomie/nachrichten/ritterschlag-fuer-die-theoretiker-des-freien-marktes/4737516.html
MTA közlemény is egész normális [1], bár nem értem Simai megjegyzését arról hogy az is szerepet játszott hogy korábban mikrósok kapták: tavaly pont makrósok kapták, kicsit meg is lepődött mindenki hogy megint. Szerintem nem elegáns azt mondani hogy azért (is) kapta valaki mert múltkor más terület kapta, inkább azért kapta mert megérdemli.
[1] mta.hu/tudomany_hirei/kozgazdasagi-nobel-dij-az-okok-es-hatasok-vizsgalataert-128668/
@jenőke: pénteken Lázár beterjeszti a törvényjavaslatot, hogy visszamenőleg megítéljük Mato-nak és a nejének megosztva a Nobel díjat, ennek a két paprikajancsinak meg kiutalunk egy-egy kokit, meg sallert.
http://www.eduardoloria.name/articulos/Sims.pdf
Ez a Sims leghíresebb cikke.
@tollaszerge: eltecon.blog.hu/2012/10/10/thomson_nobel-dij_tippek tipp?
@tollaszerge: Csak hogy fokozzam: úgy tűnik a kutatókat az MTI kérdezte meg. Remélem példás vizsgálat tárja majd fel, milyen megfontolás állhatott a gyanúsan ortodox hírügynökségi megoldás mögött, és a felelős példás büntetésben részesül 🙂
@prandelli: Te jó ég, elnéztem a dátumot:DD Hát ennyire vagyok képben, hiába. De azért megnyugtató is, reméljük ma már ilyesmi nem fordulhat elő az MTI-nél:)
ökonometria? vektor-autoregresszió?
A mi jeles, döntéshozó közgazdászaink jelenleg a négy alapművelettel birkóznak. Adjunk nekik még pár ciklust, hátha megtanulják.
@royslade: ezért totális elhülyülés magyar pártpolitikával foglalkozni.
@tyder: Nem tudok tippelgetni, igazából a makrón kívül semmire nem látok rá olyan mélységben hogy latolgassak, makró meg pont most volt, valszeg nem lesz megint egy darabig. Talán finance?
@royslade: Ha neked mindenről ezek jutnak eszedbe akkor nagy bajban vagy, kitöltöd az életed egy kis ország efemerális hülyeségeivel, mikor annyi érdekes dolog van a világon.
@tollaszerge: egyet mondj 🙂
@royslade: itt van például mindjárt az ulánbátori nemzeti múzeum központi nyilvános wc-je:
publictoiletsblog.blogspot.hu/2012/10/national-museum-of-mongolia-ulanbataar.html
sokkal érdekesebb, megbízhatóbb és főként tisztább, mint „ezek” gondolatai.
(Akit érdekel: Riksbank mélyebb összefoglalója a két díjazott eredményeiről)
A link 404-ra fut.
@neoteny: Nemtom feltűnt-e, de poszt 1+ éves.
http://www.aeaweb.org/PDF_files/Bios/Shapley_bio.pdf
kuznets.fas.harvard.edu/~aroth/alroth.html
na, lehet, h ebből még én is meg fogok érteni valamit:))
játékelmélet, majd lehet neumannozni.
matolcsy meg nem erősített hírek szerint harmadik lett:))
@tyder: mint mindig, most is jó összefoglaló van a Nobel-díj honlapján, Advanced Information és Popular Information címek alatt.
@tollaszerge: koczy.blog.hu/2012/10/15/kozgazdasagi_nobel_dij_2012_shapley_es_roth
mta.hu/lendulet/koczy-a-laszlo-129987