Kutatás, fejvesztés
Eredeti szerző: Pásztörperc
Magyarország legelső kutatóintézete a Magyar Királyi Földtani Intézet volt. Ferenc József császár és király alapította 1869-ben, a mezőgazdasági miniszter felterjesztésére — akkor, amikor hazánk határa még a Kárpátok gerincein húzódott, valahogy mindenki egészen pontosan tudta, hogy a geológia feladata nem az ércek felkutatása.
A Stefánia út 14-ben álló székháza Lechner Ödön egyik legnagyobb és leghíresebb munkája. Az épület felépítéséhez és benne az Országos Földtani Múzeum megalapításához a pénz java részét Semsey Andor nagybirtokos, a magyar tudomány egyik legjelentősebb mecánása adta. A sajátjából.
Most éppen nem tudjuk, hogy kapunk-e fizetést októberben.
A 2. világháború utáni átszervezésekkel a természettudományok közül messze a földtan járt a legrosszabbul. Apránként szinte minden kutató intézmény vagy a kiváló érdekérvényesítő képességű akadémiához került, vagy az összefogva ugyancsak jól lobbizó egyetemek valamelyikéhez. A földtanról azonban a tudományos és műszaki ügyekhez meglehetősen kevéssé értő új káderek úgy gondolták, hogy az nem más, mint a bányászat előkészítése. Ezért megszervezték az államigazgatás egyéb részeihez nem illeszkedő Központi Földtani Hivatalt, hogy nyilvántartsa az ország nyersanyagkészleteit és koordinálja a két, földtani kutatással foglalkozó intézet (a földtani és a geofizikai) munkáját. A hivatal egy minisztérium alá sem tartozott, de tevékenységét az ipari miniszter felügyelte.
A bányászok pedig utálták a geológusokat, amiért azok nem csak a bányászat, mi több: a bányászat napi érdekeiért akartak kutatni. Egy csomó egyéb dolog is érdekelte őket, nem csak a készletek “lerablása” (a legjobb részek letermelése, majd az üzem bezárása). Persze a geológusok is megutálták a bányászokat, de ez nem jelentett semmit, mert a minisztériumban a bányászok ültek; ők voltak a kor hivatalos hősei. Ez volt a magyar földtan aranykora: a Magyar Állami Földtani Intézetben úgy 650 ember dolgozott, évente több kilométer kutató mélyfúrást mélyítettek “tisztán” a földtani kutatás szolgálatában.
A rendszerváltás után ez az egész összeomlott. Különösen kártékony kísérőjelenségeként reimportáltunk egy csomó grófot — egyebek között az USA Földtani Szolgálatának nemzetközi osztályától gróf Telekit. Ő Szabó Iván (ipari-, majd pénzügyminiszter) kedvenceként fő céljának a magyar földtan szétverését tekintette. Így aztán amikor a nem éppen távlatos koncepcióiról elhíresült Szabó Iván előterjesztette hárompontos programját a költségvetési hiány csökkentésére, a háromból az egyik pont a földtani kutatás felszámolása volt.
Ezután már csak a szoci kormányok kellettek a maguk fülnyíró elveivel. Nem, nem fűnyíró: a fűnyíró egyforma hosszúra vágja a szálakat. A szocdi kormányok pedig attól ugyanannyi (tíz, húsz, ötven, tök mindegy) százalékot vonnak el, akit az előző kormány körbepuszilgatott és feltőkésített meg attól is, akiről még a nadrágot is lerángatta, és nem maradt tartalékja. Semmi. Közben volt fölötte Magyar Geológiai Szolgálat (amely a “fülnyíró” mexorításokra úgy reagált, hogy saját apparátusát érintetlenül hagyta, és ennek megfelelően többet vont el az alá rendelt intézményektől), aztán ezt beolvasztották — na, hova? hát a Magyar Bányászati Hivatalba. A hivatal egész egyszerűen lenyúlta az Országos Földtani Adattárat: átköltöztette magához, és időnként, amikor éppen átszervezik (ami minden hivatal fő tevékenysége), hónapokig be se léphetünk oda.
Januárban végre logikus helyre kerültünk: a természeti erőforrásokat kezelő Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumhoz. Ezt az új kormány mexüntette, és az Intézetet (némi hercehurca után) nem ennek utódjához sorolta, hanem a már említett Bányászati Hivatal alá rendelte.
Amint már említettem, az októberi fizetésre már nincs pénz. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nem hivatalos álláspontja szerint el kell adni a székházat, és az érte kapható pénzből az intézet 2-3 évig még elvegetálhat. Kész, passz: az igazgató lemondott, kiút nem látszik.
- az ország területének geológiai feltérképezése,
- alapadatok szolgáltatása a gyakorlati célú kutatás, a tervezés és a döntéselőkészítés számára;
- vízföldtani, környezetföldtani, agrogeológiai, geokémiai, vízkémiai, mérnökgeológiai és egyéb gyakorlati célú kutatások, fejlesztések végzése, céltérképek, földtani modellek készítése;
- ásványi nyersanyagkészletek kiértékelése, új nyersanyagkutatási lehetőségek feltárása,
- hatástanulmányok készítése,
- földtani adatbázis fenntartása és fejlesztése,
- a nemzetgazdaság és az állampolgárok informálása.
<
p style=”text-align: justify”>P.s.: Lisszabonban elfogadtuk, hogy a kutatás + fejlesztés arányát a GDP 3%-ára növeljük. Ha jól tudom, ez az arány most 0,8%. Mit fogunk kutatásnak elkönyvelni, ha éppen tönkretesszük az erre alkalmas intézményeinket?
@tanarseged ur: tökéletesen értettem. kicsit te értettél félre. illetve a véleményem eltér a tiédtől a tudomány finanszírozást illetően… de ettől még lehecc jo ember (is akár)…
@tanarseged ur: Az, hogy egy hagymázas szöveget kötelezően kiszögeztetnek a falra az már mintha csinálás lenne, de legalábbis határeset, nem?
No és egy másik gyanúm is van. Láttam már olyant, hogy valaki nagyon okos dolgokat mondott és jó dolgokat csinált, olyant is, hogy bár okosakat mondott, de irtózatos baromságokat csinált, viszont olyant nem túl sokszor láttam, hogy ritka nagy debilségeket mondott ámde bölcs dolgokat csinált. Kizárni nem tudom, de nagyon nem tipikus.
Én a bornírt baromságoktól tartok, nem tehetek róla, ilyen a szocializációm, ezek afféle feltételes reflexek: elvitt a rendőr (nem túl finoman) az utcáról a fodrászhoz, és közben az országban bornírt baromságokat mondogattak. Nem tehetek róla, de az van, hogy ha én bornírt baromságokat hallok, akkor gyorsan belenézek a tükörbe, csekkolom a séróm rendőrkompatibilis voltát.
@maroz: “Az, hogy egy hagymázas szöveget kötelezően kiszögeztetnek a falra az már mintha csinálás lenne, de legalábbis határeset, nem?”
Nyáron már írtam egy rövid posztot a Mandineren, hogy mit gondolok erről. 🙂 Tartom.
“olyant nem túl sokszor láttam, hogy ritka nagy debilségeket mondott ámde bölcs dolgokat csinált”
Jogos a feltételes reflex. Az optimizmus mellett szól, hogy egészséges, ellene meg a tények. Jó kis választás, mi?
@tanarseged ur: Akkor már inkább mégiscsak a kertecském. 😉
@maroz: Így van. Addig jó, amíg van egy ilyen alternatíva is. 😉
Ma, nov. 12-én megkaptuk a fizetésünket.
@Pásztörperc: Ha jól emlékszem, nemrég említetted, hogy bizonytalan az intézmény jövője. A bérkifizetéstől függetlenül, történt azóta érdemi?-ha nem vagyok indiszkrét.
Háát, lehet, hogy kapunk ezért a Kolontárért valamikor valamit…
index.hu/tudomany/2010/12/07/elveszithetjuk_a_szegedi_szuperlezert/
“A kormány alapvetően egyetért az ELI céljaival, de a támogatásáról szóló végső döntését csak a beruházás legapróbb részleteinek ismeretében hozhatja meg, a projekt felülvizsgálata pedig jelenleg is tart.”
Ez abban az orsazágban, ahol egy unalmas hétfői matiné keretében a vasárnap este jött inger hatására átírják a fél alkotmányt bizony teljesen hihető.
Ez a legapróbb részletekre is odafigyelés kormánya.
Persze közben egyetért, és többnyire meg is adja a választás lehetőségét is, mint a nyugdíjügyben. Az ELI-vel is egyetért, csak még nem igazán tudta eldönteni, hogy négyzetesen vagy exponenciálisan. Legyen mindenki türelemmel.
@Pásztörperc: Dr. Schmitt Pál Köztársasági Elnök Érdemérmét. 😉
@maroz: Pedig nekünk van a Legapróbb Dolgokra Odafigyelés Mini Szterelnöke!
Lásd, drága idejét az Operaház igazgatójának kiválasztására sem sajnálja fordítani. Majd ez a lézer izés is sorra kerül.
@maroz: Ó, türelemre nincs idő.
Az idézett szöveg ténylegesen azt jelenti: lázasan dolgoznak azon, hogy lehet ebből grundolni a haveroknak.
@Pelso..: Az biztos, hogy minden alkalmazottnak nemzetbiztonságilag elfogadott egyenruhára lesz szüksége. 😀
Milyen szép is ez a mi világunk.
Ha a hadron a téma, akkor a fizikusainkat agyonidézik.
Persze a politikusaink is igyekeznek, de ők még csak a hard-on témánál tudnak hasonló idézettséget felmutatni.
index.hu/tudomany/2010/12/15/hadronz/
@Wolff: 25–27 millió mínusszal fordulunk. Most mérik fel, mely szobáinkat tudnánk bérbe adni.