Skip to content

Örülünk, Vincent?

  • Címlap
  • Legújabb posztok
  • Rólunk
  • A kommentelésről
  • Gépház?
  • Archívum
    • Jobboldali költők borzalmas versei
    • Hétköznapi történetek
    • Focitörténelem
    • Hülyeország
    • Vincent tréfái
    • Indulatposzt
    • A nap idézete
    • Gengszterkrónikák

Örülünk, Vincent?

A Vincent blog hazatér

Legújabb posztok

  • Poszt amihez kedvem van avagy könnyű nekem a föld 2026.05.10
  • Most múlik…. 2026.05.09
  • …ahelyett, hogy….. (újraközlés) 2026.05.06
  • Az újnáci Megadja Gábor fészbukbejegyzése április 12-én reggel (történelemposzt) 2026.05.05
  • A kulturális mecenatúra egy újszerű formájáról (javaslatposzt) 2026.05.04
  • A Lendületes kutatók állásfoglalása 2026.04.28

A legolvasottabb posztok

  • Poszt amihez kedvem van avagy könnyű nekem a föld
  • Most múlik....
  • Viccországban bejelentenek
  • Az újnáci Megadja Gábor fészbukbejegyzése április 12-én reggel (történelemposzt)
  • ...ahelyett, hogy..... (újraközlés)
  • Mayday Fanni sokkal többet tehet a NER bukásáért, mint a Vincent

Labdarúgó EB-k története

2012.05.22 by Vincent szerző

Eredeti szerző: Medvegyev

Szakírók kedvenc játéka: melyik volt a legjobban sikerült olimpia, a legemlékezetesebb foci VB.

Az eddigi 13 futball EB közül négyet szokás különösen kiemelni színvonala, izgalmai, fordulatai, érdekességei okán.

A drámai hosszabbításokban gazdag 76-osat, Platiniék parádés játékát 84-ben, a nívós támadójátékot és remek egyéni teljesítményeket hozó 88-as tornát.

2000 azonban külön kategóriának számít még itt is. Sokat látott edzők, szurkolók, játékosok számára ez máig a non plus ultra. Ezt a kortársak is érezték, Pelé már menet közben azt mondta: „Ez világbajnokság, brazilok és argentinok nélkül".

(E sorok írója kilenc-kilenc VB és EB emlékét őrzi, és nem vitatja a többségi véleményt. Soha nem látott olyan egységesen nívós sorozatot, mint amilyen a nagy meccsekben, váratlan fordulatokban és gólokban egyaránt gazdag 2000-es volt.)

A rendezés

Az UEFA először adta két országnak a rendezés jogát.

Belgium és Hollandia egyaránt komoly, többszörös érmes szereplője volt a korábbi tornáknak.

Még a csoportmeccseket is úgy osztották be, hogy mindkét országba jusson minden csoportból találkozó.

Könnyű dolguk volt: két kisebb területű országban ez jobban megoldható, mint pl. most, 2012-ben.

A belgák Brüsszel, Bruges, Liege és Charleroi, a hollandok Amszterdam, Rotterdam, Eindhoven és Arnhem stadionjait újították fel az EB-re. A nézőszám 30 és 50 ezer között mozgott.

Nagyon komoly gondot az angol szurkolók jelentettek, gyakorlatilag csatateret csináltak Charleroi teljes városából. A botrány súlyát közel 1000 letartóztatás jelezte. Meg Blair brit miniszterelnök nyilatkozata, aki a „nemzetre szégyent hozó, undorító akciónak” nevezte honfitársai esztelen viselkedését.

A döntő (Belgium-Hollandia, 2000. június 10. – július 2.)

Az 1. csoport a németek vesszőfutását hozta. Kikaptak Angliától, háromgólos vereséggel zárták a portugál tartalékok elleni zárómeccset, 1 pont a románok ellen, utolsó hely, 1-5-ös gólkülönbség.

Az angolok sem jártak sokkal jobban: mind a román, mind a portugál csapat legyőzte őket.

Shearer góljával lett 1:1 a románok ellen, pár perccel később még vezettek is az angolok

Így a két favorit helyett a 100%-ot nyújtó portugálok mentek tovább és a román gárda.

(Mindkét csapat előttünk jutott ki, kétszer annyi szerzett ponttal. Ebből a selejtezőből a Liechtenstein elleni döntetlen, a portugálok és a szlovákok elleni hazai vereség emlékét borítsa a feledés jótékony homálya…)

Eredmények

Németország-Románia = 1:1

Portugália-Anglia = 3:2

Románia – Portugália = 0:1

Anglia – Németország = 1:0

Anglia – Románia = 2:3

Portugália – Németország = 3:0

 

A 2. csoportban a Dino Zoff irányította olasz válogatott remekelt, a Cannavaro, Nesta, Maldini hátvédsor, elöl pedig Totti és Inzaghi gólveszélyes csatárduója 3 meccsből 9 pontot ért.

Itt sem maradt el a meglepetés: a törökök Brüsszelben verték meg és ejtették ki a házigazda belgákat, Rüstü kapus (képünkön az olaszok elleni meccsen) parádéit, Hakan Sükür góljait ámultan nézte Európa.

Eredmények

Belgium – Svédország = 2:1

Törökország – Olaszország = 1:2

Olaszország – Belgium = 2:0

Svédország – Törökország = 0:0

Törökország – Belgium = 2:0

Olaszország – Svédország = 2:1

 

A 3. csoportban igen nagy meccsek zajlottak. Előbb a jugoszlávok érték utol 0-3-ról a szlovéneket, majd ugyanők vezettek 10 emberrel a spanyolok ellen, hogy aztán mégis veszítsenek.

Spanyol örömmámor a plávik elleni 4:3-nál

A norvég csapat viszont meg tudta verni Hispánia büszkeségeit – mégsem jutott tovább.

Eredmények

Spanyolország – Norvégia = 0:1

Jugoszlávia – Szlovénia = 3:3

Spanyolország – Szlovénia = 2:1

Norvégia – Jugoszlávia = 0:1

Spanyolország – Jugoszlávia = 4:3

Szlovénia – Norvégia = 0:0

 

A 4. csoportban villogtak a hollandok. Dánia, Franciaország és Csehország sem tűnt könnyű ellenfélnek, a narancsosok azonban simán megverték mindhármat. Igaz, a Bergkamp, Kluivert, Overmars csatársor, vagy a Davids (képünkön a franciák elleni meccsen), Seedorf, Frank de Boer összetételű középpálya jelentett némi minőségelőnyt…

A franciák világbajnok csapata így csak a második helyen jutott tovább, valószínűleg ők jártak jobban.

Eredmények

Franciaország – Dánia = 3:0

Hollandia – Csehország = 1:0

Csehország – Franciaország = 1:2

Dánia – Hollandia = 0:3

Dánia – Csehország = 0:2

Franciaország – Hollandia = 2:3

Negyeddöntők, elődöntők

A 4 közé jutásért a portugálok simán legyőzték a lelkes török csapatot, akárcsak az olaszok a románokat.

Portugália – Törökország = 2:0

Olaszország- Románia = 2:0

Totti szerezte meg a vezetést Románia ellen

A franciák jó játékkal jutottak túl a spanyol válogatotton (2:1).

Zidane szabadrúgásgólja a spanyolok ellen

Érdekes spanyol csapat volt ez is, a középpályán Guardiolával, a csatársorban Raúllal, a tartalékkapus szerepében az akkor 19 éves, egyszeres(!) válogatott Iker Casillas-szal…

Patrick Kluivert: három gól a hatból

A negyedik negyeddöntőn a holland csapat 6:1-re verte a kitűnő jugoszlávokat, akik öngólt szedtek be, a szépítő góljuk is időn túl esett — soha így nem alázták még meg a délszláv focit.

A brüsszeli francia-portugál elődöntőn Nu

Normal
0
21

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normál táblázat”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;}

ño Gomes szerzett vezetést, Henry gólja csak a hosszabbításhoz volt elég. 3 perccel a vége előtt kitört a botrány, a partjelző külön jelére Benkö játékvezető tizenegyest adott a galloknak Abel Xavier kezezéséért.

A portugálok hosszasan vitatták a döntést, majd Zinedine Zidane bevarrta a 11-est: a világbajnok bejutott az EB-döntőbe. (Franciaország – Portugália = 2:1)

Amszterdamban csak 0-0-ra végződött az olasz-holland elődöntő, de ehhez a meccshez képest egy Hitchcock-film gyermekmesének tekinthető.

Kezdődött azzal, hogy Zambrottát kiszórta a bíró, a 35. perctől az olaszok 10-en fociztak.
Folytatódott két holland 11-essel, az egyiket Toldo védte ki, a másikat a kapufa.

Befejeződött a hosszabbítás utáni büntetőkkel, ahol további három büntetőt rontottak a hollandok. (Olaszország – Hollandia = 0:0)

Ilyen még nem volt…

(Utólag visszatekintve: ki gondolta akkor, hogy innen Nesta, Zambrotta, Del Piero és Inzaghi, onnan Seedorf  szó szerint napjainkban vonul majd vissza — 12 év kegyetlenül nagy idő.)

A döntő

A rotterdami döntő egyike lett a nagy klasszikusoknak.

Az olaszok kitűnően játszottak, uralták a mezőnyt a világbajnok ellen, Delvecchio még a vezetést is megszerezte.

Ám lassan elfáradtak, és a franciák kegyetlenül nyomtak a legvégéig. Egy percig nem adták fel.

A 93. percben a csereként beállt Wiltord betalált.

Ez már sok volt Tottiéknak. 10 percre rá a másik csere, Trezeguet bombagólja, az aranygól eldöntött mindent.

A szédítő fordulatokban és nagy meccsekben gazdag 2000-es tornát valószínűleg nem a jobb, hanem a szerencsésebb csapat nyerte.

Azért jegyezzük meg: 1974 után másodszor fordult elő, hogy ugyanaz a gárda őrizhette a világbajnoki trófeát és az Európa legjobbjának járó címet.

Franciaország-Olaszország 2:1
2000. július 2., Rotterdam, 50.000 néző.
Vezette: Anders Frisk (svéd)

Franciaország: Barthez-Thuram, Desailly, Blanc, Lizarazu (Pires), Vieira, Zidane, Djorkaeff (Trezeguet), Deschamps, Henry, Dugarry (Wiltord )
Szövetségi kapitány: Roger Lemerre

Olaszország: Toldo-Cannavaro, Nesta, Iuliano, Di Biagio (Ambrosini), Albertini, Maldini, Fiore (Del Piero), Pessotto, Totti, Delvecchio (Montella)
Szövetségi kapitány: Dino Zoff

Gólszerző: Wiltord (93.), Trezeguet (103.), illetve Delvecchio (55.)
 

<

p style=”text-align: center”>

Share this:

  • Twitter
  • Facebook
  • Tumblr

Like this:

Like Loading...

Related

Share this:

  • Twitter
  • Facebook
  • Tumblr
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16528343-6a03d4d8b9b6d' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16528343&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16528343-6a03d4d8b9b6d&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16528343-6a03d4d8b9b6d' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>

Post navigation

Previous Post:

Idézet a reggeli kávéhoz

Next Post:

Idézet a reggeli kávéhoz

Vélemény, hozzászólás?

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Híres utolsó szavak

  • muaddib00 on Most múlik….@Grrr: @aerduloensamtonight: Nagyon remélem, hogy…
  • aerduloensamtonight on Most múlik….@muaddib00: Épp akartam írni róla. Ez az eddigi le…
  • Grrr on Most múlik….@muaddib00: Nyilván visszalépnek az alkalmazásától
  • ijontichy on Most múlik….@azuccahirmondoja: : Mindenesetre érdekes megnyilv…
  • Keepdreaming on Most múlik….Egyre több helyen látom a kormánypárti oldalon a S…
  • muaddib00 on Most múlik….https://24.hu/belfold/2026/05/12/atlatszo-zsarolas…
  • nyulambator on Most múlik….@azuccahirmondoja: Erdélyi választóink elsöprő töb…
  • azuccahirmondoja on Most múlik….https://telex.hu/transtelex/2026/05/12/tokes-laszl…
  • nyulambator on Viccországban bejelentenek@ijontichy: De osztott képernyős verzióban, ahol a…
  • ijontichy on Most múlik….@Fuxos: : Teccett mi? :-D Ja, és szegény Budapest…
  • ijontichy on Viccországban bejelentenek@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw:…
  • Fuxos on Most múlik….Baxus, végignéztem MP Karmelitás és Tóni féle mini…
  • kiazmármegint on Viccországban bejelentenekMost, amikor ezt irom, a kormany.hu honlap erdekes…
  • nyulambator on Most múlik….@aerduloensamtonight: Én azt mondanám, hogy az elő…
  • aerduloensamtonight on Most múlik….@ijontichy kolléga korábbi diplomatikus kijelentés…
  • AI szagerto on Viccországban bejelentenek@excombo hát igen, erről mondjuk lassan jó lenne v…
  • excombo on Viccországban bejelentenek@AI szagerto: "TZ szakmai múltja nem tudom mivel i…
  • AI szagerto on Viccországban bejelenteneknem tudom mit gondol itt a helyi szagértő-grémium,…
  • vattablz on Poszt amihez kedvem van avagy könnyű nekem a földKedvenc színházkritikai rovatom a Vincenten.
  • nyulambator on Viccországban bejelentenek@ikarus: Hát ha ő nem olvasgat szabadidejében bíró…
  • ikarus on Viccországban bejelentenekMost már tudjuk, ki a "Vidéki prókátor" https://te…
  • jack_of_all_trades on Poszt amihez kedvem van avagy könnyű nekem a föld"beszéljünk másról" Zene füleimnek (vagy képzavarr…
  • nyulambator on Poszt amihez kedvem van avagy könnyű nekem a földVajon mi lesz az amcsik apukájával, most hogy bele…
  • wolff on Most múlik….@ipartelep: Mondjuk a Népszava (ott jelent meg) ép…
  • thegaben86 on Most múlik….@ipartelep: Tobbe-kevesbe egyetertek, de orbanek b…
  • azuccahirmondoja on Most múlik….@Sándor Simon: Ez egyelőre és mindenekelőtt honvis…
  • tamspatrik on Most múlik….@Sándor Simon Új alkotmány már elegendő lenne ahho…
  • Hottentottenstottertrottelmutterattentäter... usw on Viccországban bejelentenek@kiazmármegint: Azt hiszem, egy darabig mindenképp…
  • excombo on Most múlik….@Sándor Simon: Kicsit leértékelné 89-et... De dram…
  • Sándor Simon on Most múlik….nem vagyok hajlandó egyelőre elismerni ezt a kormá…
  • nyulambator on Most múlik….@ipartelep: én konkrétan a mai napról írtam. Oláh…
  • ipartelep on Most múlik….Hiv.: @hakohen: 1 hónap múlva kezdődik a foci VB a…
  • Keepdreaming on Most múlik….Hiv.: @ipartelep: Pár hét és nem lesz a fidesznek…
  • hakohen on Fruzsi sem tud hibázni. @ijontichy: . Olvastam valahol, hogy Laura már a…
  • hakohen on Most múlik….. @ipartelep: . Asszem, OVi és szűkebb köre a napi…
  • hakohen on Most múlik….. @ipartelep: . Asszem, az a kétmilla lassan leapa…
  • ipartelep on Most múlik….Hiv.: @nyulambator: Én ennyire nem vagyok optimist…
  • jotunder on Most múlik….kint voltam a téren (már amennyire befértünk), ez…
  • nyulambator on Most múlik….Hát ma a cigányok egy jó részét jóidőre megnyerte…
  • Keepdreaming on Most múlik….Állítólag most már több mint 4 millió szavazója le…
  • tamspatrik on Most múlik….@ipartelep Szerintem Orbánék arra játszottak, hogy…
  • Fuxos on Most múlik….MP beszéde igen kemény volt. Lassan a leghülyébb g…
  • Keepdreaming on Most múlik….Jöhetnek az elszámoltatások akiket érint, aztán ne…
  • ijontichy on Fruzsi sem tud hibázni@jotunder: : A "kommunista", mint olyan, már rég k…
  • ijontichy on Most múlik….vitya el sem ment... de tőle én pont ezt vártam. @…
  • tamspatrik on Most múlik….Kellett egy karizmatikus, magyarán tökös fickó, az…
  • labrys on Most múlik….@ipartelep:, @nyulambator: így, pontosan így.…
  • nyulambator on Most múlik….@ipartelep: Azért Rasi az unokákkal Donaldlandból…
  • ipartelep on Most múlik….Majdnem minden jóban van/lehet rossz is (más oldal…
  • nyulambator on Most múlik….Az biztos, hogy tudományos életpályákat fognak azz…

Posztrulett

Lánczi András a magyar fiatalok ellen uszít (indulatposzt)

A Rémhírtévében a Széchenyi-díjas seggfej Lánczi András olyan gyűlölettel és megvetéssel beszélt a magyar fiatalokról, ami nagyon nehezen tolerálható. Lánczi András egész életében a hatalom szolgája volt. Piti kis kommunista ideológusként és Orbán vérebeként. Soha semmi köze nem volt a filozófiához, ő csak egy elhájasodott proli. Nincs semmilyen filozófiai munkássága, egyetlen értelmezhető, értékelhető sort sem …

Share this:

  • Twitter
  • Facebook
  • Tumblr

Like this:

Like Loading...

Címkék

abszurd alkotmány ascher_café bayer demokrácia fidesz focikvíz focitortenelem gyurcsány hangfal hétvége idezet imf jogállamiság jotunder kakasos nyalóka Kettes kiskii kormányváltás kormányzás kultúra magánnyugdíj maroz matolcsy Medvegyev mszp média orbán orbánizmus orbánviktor pártállam Pásztörperc retro sajtohuba sajtó schmitt seprűbajnok szempontpuska színház társadalom ulloiut vendégposzt választás zene zsazsu4

A Vincent-blog olvasói:

  • Bogomil
  • tortt49
  • istván orovecz
  • micike mici
  • jack_of_all_trades
  • janostothmeister
  • annokkk
  • kiazmármegint
  • gornyo
  • Virág et.
  • nyulambator
  • esztre
  • muaddib00
  • elolhatuldoktor
  • Tehenész
  • opiniopraesumpta
  • tulajdonkppen
  • karsairita
  • Hector Kapitány
  • repulo
  • susyk
  • Keepdreaming
  • rovidec398e17c6
  • lgombb
  • apokalipszistmost
  • trbnt
  • Judit Merényi
  • onehumanoid
  • Fuxos
  • obeszel
  • ijontichy
  • Radnóti Zoltán
  • Péter 2
  • Hottentottenstottertrottelmutterattentäter... usw
  • Psakreff
  • kisa
  • KennyOMG
  • anna007dor
  • macskahala
  • excombo
  • simonandris2
  • aromo44
  • ijenanyelvtan
  • SMFB
  • mecsekijeti
  • csunyatáp
  • Czifra Zoltán
  • nerangass
  • jotunder
  • ipartelep
  • RSS - Posts
  • RSS - Comments
Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use.
To find out more, including how to control cookies, see here: Cookie Policy
© 2026 Örülünk, Vincent? | WordPress Theme by Superbthemes
%d