Lassan mondom: nem lesz IMF-megállapodás
Eredeti szerző: Kettes
Ha valaki még nem értesült volna róla: az IMF-küldöttség megállapodás nélkül fog hazautazni júliusban. Augusztusban is. Meg ősszel is és jövőre is. Ha visszajönnek egyáltalán. Nem olvasnak maguk újságot, elemzőkéim? Csak írnak?
Sajnos, még mindig sokan vannak, akik nem képesek észben tartani Orbán Viktor ars poétikáját. Hogy ne azt nézzük, amit mond, hanem amit tesz.
Vegyük sorra. 2010-ben kidobta az IMF-et, majd kevesebb mint egy év múlva megszorítási csomagok sokaságát kényszerült bevezetni, hogy elkerülje az ország piaci hitelképtelenségét. Tavaly ősszel, napokkal azután, hogy nyilvánosan kijelentette, hogy az IMF-fel történt szakítás helyes döntés volt, a bóvlivá leminősítés árnyékában bejelentette, hogy újrakezdik a tárgyalásokat az IMF-fel. Nem az IMF-nek, hanem a Kossuth adó hallgatóinak. Az IMF-nek eztán megüzenték az irreális feltételeiket, beburkolva őket néhány válogatott sértésbe és nettó hazugságba.
Ezt követően felgyorsultak az események és sikító üveghangon, üresjáratban pörgött tovább a kamugyár. Ha perspektívájában nézzük a kormányzati kommunikációt, látható, hogy az IMF-tárgyalások megkezdéséről szóló kormányzati találgatások mindig épp csak egy karnyújtásnyira voltak, ami pont elég volt ahhoz, hogy a rövid memóriájú pénzpiaci elemzők lelkesedése fennmaradjon. Orbánék mindig pontosan akkor táncoltak vissza az aktuális sziklaszilárd elvi álláspontjukról, amikor a piac elkezdett kételkedni a tündérmesékben, és mindig akkor kezdtek el újra a kerítésen átkiabálva pimaszkodni, amikor visszaerősödött a forint. (Természetesen biztos vagyok benne, hogy az elemzők éppúgy átlátnak ezen a kommunikációs játékon, mint én. Csak nekik, velem ellentétben, meg is kell élniük belőle.)
És itt vagyunk, végre konkrét dátum van a kezünkben a tárgyalások megkezdésére, Orbán nyeregben érzi magát és megint üzenget. Nagy kár, hogy Matolcsy bácsi pont szabadságon lesz, Varga Mihály kijelölt tárgyalónak pedig sem arra nem lesz felhatalmazása, hogy elfogadja az IMF feltételeit, sem arra, hogy elutasítsa. De hogyhogy nem a gazdasági miniszter vezeti a tárgyalásokat? Felszínes és hamis válasz lenne, hogy azért, mert egy debil. Ez a kis fogyatékossága eddig sem akadályozta semmiben, főleg nem a napi munkájában. Matolcsyval az a baj, hogy az IMF-delegáció már a második mondatánál felpattanna és akár az első vonattal is, de visszahúzna Washingtonba. A magyar kormánynak pedig időre van szüksége. Ide olyan emberre van szükség, aki okosan tud bólogatni és nem idézget obskúrus közgazdasági ezotériákat válasz helyett. A tárgyalások megkezdését hét hónapig húzták, ha a tárgyalásokat is el tudják ennyi ideig húzni, akkor már majdnem ott vannak Simor mandátumának letelténél. És ez az, ami számít.
Mióta konkrét a dátum is ismert, Varga és Orbán megállás nélkül üzenget a tévében, hogy mi az, amiről hallani sem akarnak. Miféle tárgyalási taktika ez? Hát ez bizony a gyáva nyúl játéké (chicken game). Orbánék látványosan kidobják a kormányt az ablakon (nem azt), becsukják a szemüket és vidám ordítással várják az ütközést, arra játszva, hogy ekkora határozottságtól majd a másik játékos fogja félrerántani a kormányt. Csak azt nézik be, hogy a másik jármű nem egy sportkocsi, hanem egy kőfal, és hogy a kocsijukban 10 millió ember ül, akik nem kértek ebből a játékból és már nagyon szeretnének kiugrani. Nyugalom, Orbán eddig mindig félrerántotta a kormányt az utolsó pillanatban.
A Népszabadság befolyásos forrása szerint Orbán tavaly zárt körben azt mondta, hogy “ha az IMF visszajön, én el…” Bár ez az idézet nyilvánvalóan csak fabrikáció, nem tudunk eltekinteni attól, hogy mélységesen igaz. Orbán számára élet és halál kérdése, hogy ne legyen új IMF-megállapodás, tehát nem is lesz. Ez egy egyszerű politikai döntés. Nem pénzügyi, nem gazdasági, hanem politikai. Ez az egyetlen esélye, hogy kijusson ebből a szarviharból, és Magyarország számára semmi sem lehet fontosabb, mint Orbán Viktor személyes karrierje. Csakhogy ebben a helyzetben a kormány félrerántása már csak az IMF-megállapodással lenne lehetséges. Az meg politikailag kizárt. Hogy fogjuk akkor elkerülni a végzetes ütközést?
Orbánék tervezési horizontja sosem nyúlik túl egy éven, gyakran még addig sem. Most Simor mandátumának március végi lejártáig látnak. Be kell jutni az MNB-be, meg kell szerezni a jegybanki tartalékokat, vissza kell fizetni az esedékes IMF-hiteleket, lerázzuk a rabigát, a külföldi hatalmak diktátumait, visszatérünk a piaci finanszírozásra, Steiner majd északról támad és egyesül a kilencedik hadsereggel, addig is földrajzilag elosztjuk a tesitanárokat tíz éves távlatban.
Vagy ha nem, akkor majd kijövünk Széll Kálmán terv 3.0 verziójával. Elvégre az elemzőket végtelenül sokáig át lehet verni, nem?
@sajtohuba: Session invalid! 🙂
Valentinyi egyébként áprilisban írta ezt a cikket 2011-es adatokkal. Érdemben változott volna valami?
@Mariann19: A törvényhozásba kerülő pártok száma önmagában nem garancia semmire (ld: Izrael vs. Usa). Az adott kultúra sok egyéb tényezője is számít.
@Mariann19: “Nincs semmi választani való, csak felismerni való van”, írtad, erre reagáltam a választó szemszögéből elemezve. Azt szerettem volna érzékeltetni, hogy milyen tapasztalatok alapján és a jövőt illetően milyen reményekkel lehet választani. Lehet, hogy nem olyan szoros az összefüggés az általad elvártakkal, a jövőben ügyelni fogok erre, és nem is zavarnálak a gondolataimmal, nincs probléma!
@ByA: Lásd:17.30-as reagálásomat, Neked szól!
@ijontichy: A túlhatalom miatti antpátiám miatt bízom az egyidejű, többpárti parlamenti jelenlétben.Minél több párt jut be, annál több embercsoport érdekei kerülnek felszínre.A többi érvet fentebb részleteztem.
@Mariann19: Speciel én – az utóbbi két év kivételével – pont az iszapbirkózássá fajuló kiegyensúlyozottságot tartom az egyik fő problémának. Tehát ez önmagában nem győzött meg (ami nem baj, nem kell mindenben egyetérteni 😉 ). Amíg a politikai elit minősége olyan, amilyen (vagy másképp: mi, szavazópolgárok olyanok vagyunk, amilyenek*) szvsz. ez továbbra is max. egy kis lépés lehet.
(* vö: John Gardner, former Executive Director of Citizens’ Lobby,
was once asked why our elected officials were greedy, venal, and self-serving. He responded, “Well, we are, of course, a representative democracy.”)
napifix.hvg.hu/2012/07/16/leleplezo-jegyzokonyv-az-imf-targyalasokrol/
@Mariann19:
Értem, Ok.
@Mariann19:
Azért még annyit, hogy nincs arról szó, hogy valami konkrétat várnék el (milyen alapon?) de arról igen, hogy a válasz kapcsolódjon a kérdéshez, mert különben mi értelme?
@Mariann19:
Ja, és nem négy párt van most a parlamentben (ha már említetted, bár nekem ez így mindegy)? Ezek szerint az ideális állapotok befutottak?
De jó, nem várok választ, csak említem.
Akkor Kövér dumája csak kommunikációs hiba volt?
mandiner.hu/cikk/20120716_orban_az_imf_nem_az_ellensegunk
@TG69: Never mind. Az Eurostatos oldalon rákereshető. A lényege, hogy más országok is bőven el vannak még szállva adósságilag. Igaz, a legtöbbjük Euro zónás, csak a UK nem az, akinek nálunk magasabb a govdebtje.
Itt van egy még frissebb szám: hvg.hu/gazdasag/20120517_mnb_gdp_allamadossag
@ijontichy: Amilyen a politikai elit minősége és színvonala, ugyanolyanná válik a társadalom is.Ehhez idomul a szellemisége /ha egyáltalán erről lehet itt beszélni/, leépül, nem informálódik, elfordul a politikai és közösségi élettől.Amennyiben a politikai elittől nem érzékelhetőek olyan impulzusok, melyek az emberek aktivitását ujra előhozzák, tényleg attól lehet tartani, hogy már csak a megszállott, párthű emberek mennek el a nagy megmérettetést eldönteni. Egyébként az általad említett iszapbirkózás nem folyamatos?
@Mariann19: “Amilyen a politikai elit minősége és színvonala, ugyanolyanná válik a társadalom is”
Nem volt véletlen az idézet a végén 😉
@ByA: Kedves ByA! A köztünk létrejött félreértésben Neked van a nagyobb igazságod, végig olvasván a véleménycserét, a témához való kapcsolódásom nem kielégítő. Remélem, ez a tapasztalat nem zárja ki a jövőbeni eszmecserénket, ha úgy jön ki a lépés.A felvetésedre, miszerint jelenleg is több párt vesz részt a parlamenti munkában, azt mondom, hogy az ideális állapothoz e pártok tartalmi munkájának kiváló minősége hozná meg az elvárható, optimális politikai szereplést a pártok számán túlmenően.
@Mariann19:
Nahát, meg vagyok hatva.
A több párt tárgyában: hát persze, de éppen ez is mutatja, hogy a számukon nem múlik semmi.
Kezd valami dejavu félém lenni. Nem találkoztunk mi már valami más blogban egyszer? Egy éve, kettő?
@Mariann19:
Utánanéztem, megvan. A tényre jól emlékeztem, az időre nem. Sokkal kevesebb, idén március.
@Mariann19: +1
@sajtohuba: amire Valentinyi gondol és a cikkében megmutat, az a net international investment position, ami amúgy sokkal fontosabb mutató, mint az állam eladósodottsága, amire te találhattál. Az államháztartás ugyanis csak egy fontos, de nem egyetlen szereplő, mellette ott van a lakosság, a cégek, a pénzügyi intézmények is. Egy ország sérülékenységét a NIIP sokkal inkább meghatározza, mint az áht hiánya. Japánban pl. a kormány valami 200%-kal tartozik, de az ország egésze még mindig nettó hitelező a külföld felé.
Magyarország valóban az egyik legrosszabb ezügyben Európában. A jó hír viszont az, hogy ez 2009 óta javul: a külker egyenleg pluszos, így az ország egésze egy ideje már nettó hiteltörlesztő, és nem felvevő. Ez azonban nem kormányunkon múlik, hanem a többi szereplőn.
@Bal: Nem hiszem. Ami Magyarországnak 80%/GDP körül van, az a gross govdebt. A net external debt 2011 végén 51,6% volt. A cikkben ilyen szám nem szerepel. Pont az a bajom, hogy a magyar szövegben nem jön ki egyértelműen, hogy alma-alma összehasonlítás van-e. Gondolom igen, de hogy mi pontosan az alma, az nem.
Ha a 80,6%-os valami az alma(gross govbebt), akkor nem igaz a cikk állítása, hogy 2011 végén csak a cikkben említett három ország van ennyire elszállva, mert vannak országok (ITA, FR, BE, UK), amelyek még jobban.
epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/statistics/search_database?_piref458_1209540_458_211810_211810.node_code=tipsii30
@sajtohuba: mondom, hogy rosszat nézel:
“The net external debt (NED) is the subset of the net international investment position (NIIP) that does not include data related to equity and financial derivatives.”
Ha eggyel alább nézel az eurostat oldalon (tipsii40), akkor meglátod, miben a legrosszabb Magyarország az EU-ban, és mit mutat a belinkelt cikk.
Itt pedig egy részletes EU elemzés, miért fontos ez:
ec.europa.eu/europe2020/pdf/nd/idr2012_hungary_en.pdf
Ebből elég szépen látszik az is, hogy látnak minket onnan, és szerintük min kéne javítani.
@sajtohuba: Az első ábra két tengelye két különböző adósságot mutat és van egy ráhúzott “átlag” egy piros vonallal. Ettől legtávolabb 3 ország van ezeknek minde van IMF megállapodása aztán jövünk mi, amire azt mondja a kormány, hogy nincs szükségünk és vannak pl a spanyolok, akik még közelebb vannak és nekik meg megint kell. Ez így elég vicces. E kettő együttese határozza meg a mi rossz helyzetünket és ezen belül a fontosabb nem az államadósság. Valetinyi viszont ezt elemzi, mert ezt tudja érdemben a gazdaságpolitika befolyásolni és itt a magas kamatok vs alacsony GDP növekedés miatt elindult egy fenntarthatatlan pálya. Azt mondja, hogyha ez hogyha ez tartósan elkezdene csökkenni, akkor is javulhatna a megitélésünk. De nem ez van…
@TG69: Ebben egyetértünk. A cikk rendben van és jó.
@Bal: Egy táblázat felsoroló oldal linkjét adtam meg. Mi abban a rossz?
Na de, a két mutató fontosságát fordítva gondolom a kormány számára. Ami nem jó, mert nem törődnek azzal, hogy mi lehet a rév-vám egyenleg vége. A NIIM-ről az MNB-s elemzésekben szoktak lenni piros felkiáltójelek.
Remélem ez komoly, mert viccnek nagyon durva:
“Orbán Viktor szerint kormánya egy új gazdasági rendszert épít fel, és ezt most már a gazdasági élet szereplői is érzékelik. Minden ilyen modellépítési kísérlet újításnak minősül, az újítóknak pedig megvan a maguk sorsa: először meglepetés fogadja őket, utána értetlenség, majd érdeklődés, és ha beválik az újításuk, akkor átveszik azt – mondta a miniszterelnök.”
“A bankrendszer fele legyen magyar kézben!
A kormány új gazdasági modelljének része az is, hogy a bankrendszer ötven százaléka magyar kézben legyen – mondta Orbán Viktor. Ha ezt sikerül végigvinni, az unikális lesz egész Közép-Európában – jelentette ki a miniszterelnök. “
http://www.hirado.hu/Hirek/2012/07/17/11/_Vegig_fogom_vinni__Orban_oriasi_nyomasra_szamit.aspx?source=hirkereso
Mit szól ehhez Csányi 70%-os külföldi tulajdonrésszel?
http://www.bankszovetseg.hu/anyag/feltoltott/Eves_bankismerteto_2011_10000399.pdf
Vagy a járási állami takarékszövetkezetek felvirágoztatására gondol?
@sajtohuba: A Közgépre.
@Kettes: Áttették a tárgyalási helyszínt a KIM-be.
http://www.narancsjuice.hu/cikk/megkezdodtek-az-imf-targyalasok
Ott jobbak az infrastrukturális adottságok. Üvegesebbek a falak, finomabbak a mikrofonok és a kamerák. Ja, meg jobb a konyha fent az ebédlőben.
@sajtohuba: Nem érted, miért ír x-et Valentinyi, hiszen szerinted y, és bizonyítékként belinkeled z-t … ha direkt csinálod, ne engem, lécci.
Akkor még egyszer, utoljára: net international investment position *nem egyenlő* net external debt *nem egyenlő* államadósság. Amit Valentinyi megmutat, az a NIIP, amiben jelenleg tényleg a legrosszabbak vagyunk Európában. Ennek egy nagy része tőkeberuházás szerencsére.
@Bal: mindenesetre köszönöm a linket. szerintem én ennek a töredékét értem igazán, de így is hasznos.
nol.hu/gazdasag/egy_ora_utan_tavozott_az_imf_delegacioja_varga_mihalytol
@ijontichy: OK! Később vettem a lapot!
@saravad: Kösz! Melyik véleményem egyezett a Tieddel?Megírnád?
@ByA: “Nahát, meg vagyok hatva!” Ez most szarkasztikus kitétel, vagy van benne egy kis emberi is? Az általad vissza keresett eszmecserénk nem inkább gazdaságpolitikai volt márciusban?Reményemet fejezem ki, hogy a jövőbeni disputáink összecsiszoltabbak lesznek, amennyiben találkozunk még ezeken az oldalakon.
@Bal: Ne légy rosszindulatú. Tudom, mi a különbség a terminusok között és nem két perce. Az elején nem találtam a linket, ez okozta a zavart nálam.
Nálad meg az, hogy a táblázatos linket úgy küldtem el, hogy a felette levő táblán (30-as) hagytam a kurzort, mert azt is megnéztem.
Én csak egyszer mondom: arrogancia =/= igazság.
@Mariann19:
A világon semmi gúny nem volt benne. Miért lett volna? Nem jön hozzá sehogy sem.
Gazdaságpolitikai nem lehetett a korábbi, mert ahhoz nem értek. Akkor ott nem volt semmi összecsiszolatlanság, inkább harmónia. Vagy afféle. Különben nem emlékszek miről szólt és lusta vagyok újból végigmenni a keresésen, de te is megtalálod, ha érdekel, Poldi bácsinál.
@ByA: Március hóban kerestem, egyelőre eredménytelenül, azonban úgy látom, hogy konszolidált pozicióba hoztuk magunkat, így már erre nincs szükség. Örülök, hogy korábban hivatkozott blogban véleményeinkben nem volt diszharmónia, a jövőben részemről a korrekt eszmecserékre fogok törekedni, ha összefutunk.Remélem, sor kerül rá. Üdv.
@Mariann19:
Érdekes egy személyiségnek tűnsz. Ez nem kritika. Nem tudom mi, de érezhetően nem átlagként működsz.
Most sem voltál inkorrekt. Szerintem egy ponton annyi történt, hogy nem teljes intenzitással figyeltél kifelé, inkább a saját gondolataidat követted, ami önmagában nem baj, csak nem kapcsolódott, és ez zavart okozott. De elmúlt.
@Mariann19: szívesen részt vennék olyan együttműködésben a kormánnyal, melyből azt látnám, hogy valóban “népfelség”-nek tart. Mert baromi önérzetes vagyok
bár máskor is szoktam egyetérteni Veled. Úgy látom, Te se tudod lenyelni ami itt megy.
@ByA: A személyiségemmel kapcsolatban reagálnék. Mióta az eszemet tudom, mindíg élénk szellemi környezet vett körül, ebbe beleértem azt a kivételes szerencsét is, hogy a munkatársaim is hasonló miliőt voltak képesek nyujtani számomra. Gazdasági szakember, vezető pozició, nagyvállalati rutin. Agyonolvasottság és a magyar nyelv minél szinesebb alkalmazása a fogalmazásban, persze, ha vannak gondolataim.Ehhez járul az emberi közösségek iránti igény és tisztelet, már a neveltetésem kapcsán is.Te egy szemlélődő ember lehetsz, ha stilusjegyeket is keresel az embertársaidban, amit nagyra értékelek, mert ritka tulajdonság. Üdv.
@saravad: Mindíg figyeltem és értékeltem azt a miliőt és atmoszférát, amiben élek. Túl azon, hogy objektíve a társdalom tagjaként részt veszek a folyamatokban, ez a résztvétel számomra mindíg kötelességet és felelősséget is jelent.A felelősségem kérdése prioritásként a családom felé irányul, ergo nem mindegy, hogy mit tudok ebből teljesíteni.Ezért mérem fel a külső helyzetet és privát lehetőségeket, na meg gondolkodó lények is vagyunk.Amit nehezen nyelek le, az az, hogy serkentenek politikai erők a sorsunk alakítására, és napi szinten tapasztalom a sanda retorikát, mert valójában erre nem is tartanak igényt. + Vedd hozzá az önérzetes fejemet.
@sajtohuba: amúgy az is érdekes, miért van ilyen felfokozott érdeklődés a tárgyalások iránt. Szerintem mindenki úgy érzi, a kormány vizsgázik, a kritikusok pedig azt várják, hogy mondják ki: megbukott. Független forrás erősítené meg igazukat. Pedig lehet, hogy ezügyben csalódás lesz az egész, és viszonylag simán egyezséget kötnek. Az EU/IMF-nek nem feltétlen érdeke a helyzet kiélezése, és ez a pénz igazából aprópénz, amit ráadásul kellemes kamatra adnak.
@Bal: Szerintem a kormány részéről egy teljesen felesleges habosítás, ködösítés, misztifikálás van a tárgyalásokról. Nem képesek technikai rutin tárgyalásnak venni (mert hogy balfék módon viselkedtek hónapokon keresztül), hanem valami mázas titokzatosságot és harci helyzetet tartalmazó közhangulatot próbálnak köré kerekíteni.
Értem én, hogy az eddigi “no pasaran” meg “ha az IMF be, én el” álláspontokkal tök ellentétes PR-t nehéz simán letolni a zemberek torkán, de van troll elég.
Tartalmilag bármilyen szerződés aláírása az eddigi NER gazdpol kudarcát (is) jelenti, nem csak a globális helyzetből eredő szükségességet.
Ha mindehhez még az SBA szintig (= negyedéves rewiews) kell “kutyába lemenni” az egy plusz tockos lesz a szabadságharcos önérzetnek.
Kruhaha. :-DD
“A főpolgármester sajtófőnöke igyekezett a jelenlévő sajtómunkások kedvében járni: „Polgármester úr, esetleg lehetne egy kézfogást a delegációval?” – kérdezte, de Tarlós színtelen hangon egy „tótágast ne álljak”-kal verte vissza a kezdeményezést. Kaufmann illendően mosolygott, majd néhány kollégájával együtt a lehető leggyorsabban távozott a helyszínről.”
index.hu/gazdasag/magyar/2012/07/20/imf/
Valami azt súgja, hogy lesz még itt tótágas, ha úgy kérik, akkor letolt gatyában. :))
http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/nem-lesz-imf-megallapodas-384699
privatbankar.hu/makro/matolcsy-haborus-evek-jonnek-huzzuk-ki-euro-nelkul-250130
@Oleg_Mashkowiak: 1.
@Oleg_Mashkowiak: gratulálok!
Döbbenet! Heim Péter szerint nem lesz IMF-hitel. November van, Péter, nézd már meg ennek a posztnak a dátumát. Kösz.
hvg.hu/gazdasag/20121106_Csaba_Laszlo_nekunk_nem_jon_be_a_torok_ta
index.hu/belfold/2012/12/24/orban_magyarorszag_eros_orszag/
“”Ma Magyarország, és most, hogy kimondom, még én is meglepődöm, valójában erős ország” – mondta Orbán, és ezt azzal támasztotta alá, hogy jól álljuk a fidesz generálta válságot.”
nyilván 2 szót beletettem.