Felnőttfilm a Terror Házában
Eredeti szerző: jotunder
Nem szoktam filmkritikát írni, de egy ilyen mű esetében kivételt teszek.
Orbán Viktor és a jobboldali értelmiségi elit története már nagyon régen kívánkozott filmvászonra. Nem nagyon széles filmvászonra, inkább kisebb, otthonosabb vetítőtermek vásznára, ahol a néző aktív részese lehet az előadásnak. Az alapszituáció, ahogy a szubmisszív pozícióba merevedett jobboldal kénytelen lenyelni a….miniszterelnök sajátos megközelítéseit, egyszerre idézi a tapasztalt Ron Jeremyt és a fiatal Linda Lovelace-t.
A felnőtt mozgóképszínjátszásnak vannak bizonyos műfaji elemei, amelyeket az igényes nézők valamiért elvárnak az aktoroktól és Orbán közönségének soha sem kell csalódnia. És itt az anyag is valódi, pontosan az, aminek a nagy kritikus, Lui nevezte.
A Békés Márton-Megadja Gábor párost még Navracsics Tibor fedezte fel. A magyar szellemi élet „Kovi”-ja, aki már évekkel ezelőtt meglátta ebben a két fiatalban a nem nagyon hűvös felnőttfilmek jövendő sztárjait. Nem mondhatnám, hogy gazdag a repertoárjuk, de nem is ez a lényeg. Itt a rugalmasságról, a szellemi horizont erőteljes kitágulásáról van szó. Sokan kritizálják a filmipar ezen szegmensét, hogy nem elég őszinte, hogy az érzések felületesek, de Megadja más, ő benne mindig ott munkál valami. Valami nagy. Az, hogy mindenről ugyanaz a három teljesen értelmetlen mondat jut az eszébe, és egyszerűen képtelen észrevenni magát, nagyon mély átélésről tanúskodik. Békés rengeteg dolgozik a szájával, biztos kézzel nyúl a konzervatív eszköztárba, megragadja a problémát és egyből benne is van a kellős közepében. Semmi sincs túl bonyolítva, minden friss és üde, az utolsó jelenetben mindent elsöprő módon érezzük Orbán erős és határozott jelenlétét, ahogy a konzervativizmus magvát győzedelmesen az ifjú titánokra hinti.
Schmidt Mária az érett művésznők tapasztalatát hozza be a munkába. Évtizedek óta dolgozik a szakmában. A tőle megszokott szenvedélyességgel indul el a csúcs felé. Amikor kijelenti, hogy nincs oka kételkedni a putyini demokráciában, már tudjuk, hogy ma is azt kapjuk tőle, amit megszoktunk. Orbán ebben a jelenetben csak méretes szimbólumként van jelen. Először csak megérinti Schmidtet, felületes kis játszadozásnak indul az egész, a hős férfi szerényen felvirágoztatja az országot, a nagyvilág ámul és irigykedik. Aztán a szimbólum egyre mélyebb rétegekbe hatol. Itt már kemény…. kezű vezetőként látjuk Orbánt, aki mindenkire folyamatosan megtermékenyítőleg hat, Mária pedig a néppel együtt örül, igen hangosan. Amikor a szuperhatalmak hullanak térdre a vezér előtt, az események visszavonhatatlanul torkolnak az eksztázisba, megtörténik az egyesülés, már nem tudjuk hol végződik Orbán és hol kezdődik Mária, a katarzis Meg Ryan-t idéző hangjaival zárul a film.
Jövő héten a Barna ötven árnyalata című filmről beszélgetünk a művészekkel, Fricz Tamással és Lánczi Andrással.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16519192-6793bc5a00382' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16519192&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16519192-6793bc5a00382&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16519192-6793bc5a00382' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@vigyüktúlzásbaadolgokat:
(Csak a pontosság miatt: Orbán sohasem vett részt diáktüntetéseken. Bartus and Co. mániás dezinformációit nem hitelesíti, hogy OV ma egy zsákutcás és kártékony országvezetést művel. Bartus és Schmidt között csak annyi a különbség, hogy utóbbi elképesztő intézményes/pénzügyi hátteret kap csekély énje megvalósulásához, ezért károsabb, mint a privátmániás proopagandista Bartus.)
Sose feledem, amikor először láttam nyilvánosan szerepelni SchM-t. A Polgári Magyarorszégrt Alapítvány (vagy mi) nyüzsijekétn igyekezett kevezetni egy fórumot 1995ben. Nem az az érdekes, hogy egy teljesen inkompetens, rikácsoló, agresszív alakként képesztette el a jelenlévőket – hanem az, hogy húsz év, tengernyi személyes és közpénz, ideológiai-hatalmi pozíció után pontosan ugyanilyen színvonalon működik. Csak egyre nagyobb barmoságokat hord össze,
@ámbátor:
Magyarul: ki akarták tüntetni Balogot, meg a vén Pozsit de talán ezen sokan felháborodnak, ezért melléraktak még pár embert – akikről amúgy tudható, hogy ezektől nem fogadnak el még egy pohár vizet sem?
Balog mit csinált, mert még a büdös életben nem hallottam a nevét ezzel kapcsolatban?????
Vagy ez a mocsok Tőkés?
Egymás …-t szopkodják, erről szól ez az egész megint. (Elnézést, ennél jobb kifejezés erre nincsen.)
Undorírtó.
@vigyüktúlzásbaadolgokat:
Pontosan!
Balog …. azt sem hiszem, el, amit kérdez, nemhogy azt, hogy anno bármit tett volna! Aljas, sunyi féreg, aki semmit nem csinál anélkül, hogy jó előre fel ne mérné, abból neki mennyi előnye származik.
Ez pont nem az a helyzet volt.
Az igazi kérdés, hogy a megélhetési menekültek, gazdasági bevándorlólk európai únióba juttatása az gaz ármány Európa jövője ellen, vagy emléklappal, amlékéremmel kitüntetendő tevékenység.
Konkrétan az itt kitüntetetteket ma embercsempésznek neveznék, a piknik alkalmából a határon átkelőket meg a rendőrség fogdosná össze, miközben Rogán szónokolna az aknazár visszaállításának szükségességéről.
@vigyüktúlzásbaadolgokat:
Na ne!
Bartust ha nem is elvből, de tapasztalatból nem olvasok, így a posztjaihoz csatolt kommenteket sem. Az összeesküvés-elméletekből és a gyalog-pszichopatákból elegem van. Egyiket sem menti OV vagy SchM elmeállapota.
@fortin2:-nek igaza van, olvasd el, amit erről írt.
A biztosítékot ez verte ki nálam: „Antall Józsefet is ő csempészte be az MDF-be és hozta helyzetbe…” (mármint Pozsgay).
Mi van???????????
@ámbátor:
🙂 +1
@Evezős: Szerintem Balog ott sem volt. Éppen a komondort trenírozta, aki később megvakult.
@christvhu: Ez nem a komondoros Balogh, hanem Balog páter, az emberügyi miniszter.
Na végre valami más, nrm csak a szokásos értelmiségi nyavajgás.
Ron Jeremyért meg külön jár a pont!
@thumb: hülye…
@ámbátor: Ami csak annyit tesz, hogy róla még nem derült ki……
Köszi amúgy)
@fortin2: „Orbán sohasem vett részt diáktüntetéseken. Bartus and Co. mániás dezinformációit nem hitelesíti,”
Bocsánat, azt én se tettem hozzá, hogy pletykaszagú ez a bejegyzés, ennek ellenére találom érdekesnek. Hogy miért? Mert hibásnak érzem azt a szoclib logikát, hogy Jó ég, mi lett Rendszerváltó Viktorkából, aki kizavarta anno az oroszokat?! Szerintem nem volt akkoriban sem más, mint egy túlmozgásos idegbeteg, aki mocskolódó beszédeivel tett szert a közismertségre. Ezért tetszett meg ez a pletykaszerű konteó, mert hatásosan ellenpontozza ezt a hamis mítoszt, amit terjesztenek Orbánról.
„húsz év, tengernyi személyes és közpénz, ideológiai-hatalmi pozíció után pontosan ugyanilyen színvonalon működik. Csak egyre nagyobb barmoságokat hord össze,”
Ne tévesszen meg, hogy egyszerű, mint a faék! Gondolj bele, a kis beszédíróinak (mert őmagából nem nézem ki), meddig kellett agyalni, amíg nagy nehezen fogást találtak Merkelen?! Ez a hazug vád, hogy aszongya: „Merkel nem köszöntötte a névtelen segítőket”, igen nehezen cáfolható úgy, ahogy Gomperz tette.
Pedig szerintem egyszerű, pl. egy ötlet:
1. Mariska tojt a névtelen segítőkre, a kis Habsburggal parádézik a Híradóban, aki ott sem volt.
2. Angela stábja észrevette a csapdát, és időben kapcsolt, hogy ezeknek így nem jár köszönő levél.
3. Mit gondolt Mariska, az egyetemi díjátadót vagy a zsinagógát fogja kihagyni Merkel a terrorház kedvéért!?
@Evezős: „jó előre fel ne mérné, abból neki mennyi előnye származik.
Ez pont nem az a helyzet volt.”
Nem röhögte el magát a díjátadón, pedig fogadni mernék, hogy kb. annyi lehetett a hősies „pasztorális feladat”, hogy elment Csillebérc mellett ötven kilométerre, és éppen imádkozott magában …
@HaKohen: „A biztosítékot ez verte ki nálam: „Antall Józsefet is ő csempészte be az MDF-be és hozta helyzetbe…” (mármint Pozsgay).”
Én utálom Bartust, de minden sorát elolvasom, mert érdekes.
Pozsgay-ügyben szerintem eléggé tévútra viszi magát a szoclib tábor, ha abból próbálja megfejteni a nagy Pozsgai-Fidesz barátságot, hogy pedig „kommunista” volt az öreg, és a „kommunistaságot ” imádja benne a Fidesz. Nézd meg pl. a Gomperz által linkelt 444-cikket, mindenki ezen ájuldozik.
Szerintem úgy kommunista mindkettő, ahogy Torgyán papa mondta: „vitték a Tőkét, azt hagyták Marxot”! Kovács Lászlót, Horn Gyulát miért nem sztárolják? Nyilván az ideológiai különbség miatt! Valszeg „nemzeti” szív dobogott Pozsgayban a pártfunkci öltöny alatt is, azért volt neki iylen könnyű ezt a negatív pálfordulást megcsinálni.
Mindenki hanyagolni látszik azt a szerintem megdöbbentő tényt, hogy a magyar rendszerváltó pártok legtöbbje „nemzeti-keresztény ideológiával indult” az első választáson (ahogy a gimnáziumi törikönyvünk fogalmazott)!
@HaKohen: „Antall Józsefet is ő csempészte be az MDF-be és hozta helyzetbe…” (mármint Pozsgay).
Várjál már, most olvasom a konteót, hogy ott volt Lakitelken az MDF alakulásakor, csak kiretusálták, mint Lenin elvtársat!
Amúgy meg Wikipédia: 1998-tól az MDF-ben politizált, kell ennél több??
A barna sokkal több árnyalatát nyalták… izé, színezték már át AZOK a nyelvek….
@HaKohen: Még egy érdekes komment, majd utánaolvasok:
„A ’80-as években a későbbi MDF volt a „megcsinált ellenzék”, mégpedig Pozsgay személyes irányitása alatt, a szervezetbe beszivárgott elháritókkal és beszervezett ügynökökkel.
Erről az időszakról nagyon érdekes és tanulságos dokumentumfilmeket lehet találni az MTV archivumában.”
hvg.hu/velemeny/20131009_Orban_a_Hosok_teren_a_nagy_beakadas
Valamelyik a múltkor helyreigazítást is kért egy hasonlóért, nem? Jogi képviselő infarktusveszélyben.
@vigyüktúlzásbaadolgokat:
1.) Bartussal nem az a bajom, hogy nem érdekes. Az érdekesség még nem elégséges indok arra, hogy olvassam. Megengedem, hogy érdekes, de hülyeségeket ír és végletesen elfogult.
2.) PI-t még a távoli múltba vesző időből személyesen van szerencsém ismerhetni. Ezért tudom, hogy vele kapcsolatban te is hülyeségeket írsz. (Egykori információimat annyira privátnak tekintem, hogy ennél többet nem szeretnék mondani.)
3.) A gimnáziumi tankönyved is hülyeségeket ír. Talán olvass el legalább egy színvonalas cikket valami jobb történész tollából a rendszerváltás körüli időkről.
4.) Ténykérdés, hogy Antall József miniszterelnök még az első ciklus második felében (ha jól emlékszem, 1993-ban) meghalt. Így teljesen érdektelen, hogy PI 1998-tól milyen színekben politizált, vagyis ez nem érv az általad szellőztetett konteóra.
5.) Egy kommentre (!) hivatkozol fenti idézetedben. Ez legalább annyira hiteles, mint ha az én kommentemre hivatkoznál végső érvként.
@HaKohen: Csak kíváncsiságból kérdezem. Melyik a sértő szerinted Pozsgayra nézve: az, hogy nemzeti érzelmű, vagy hogy részt vett az MDF alapításában?
(A rasszizmus-gyanú szerintem sem áll meg egy pletyka lapján. Az idézet lényege ez volt szerintem: milyen jobboldalunk volt a rendszerváltáskor, konzervatív vagy még konzervatívabb?)
@vigyüktúlzásbaadolgokat:
Hol írtam, hogy sértő?
Hol ejtettem ki azt a szót, hogy rasszizmus?
Don Quijote-e vagy, aki szélmalmokkal hadakoz?
@HaKohen: „Hol írtam, hogy sértő?”
Ha nem sértő, akkor meg mit véded? Bántotta valaki? Én csupán tévedésnek tartom, ha elkönyvelik őt szocialistának. Régebben az volt, de most szerintem nem az.
Az más kérdés, hogy nekem nem szimpatikus, hogy a Fidesszel szerelmesek egymásba, de ez most nem tartozik ide.
@vigyüktúlzásbaadolgokat:
Védem? Ezt is te találtad ki.
Arra próbáltam utalni, hogy vannak élettörténeti elemek, amelyek egyrészt tényszerűek, másrészt pontosabbá tudják tenni a róla alkotott képet.
Amit te írsz, abban – és sok más hasonló esetben, amiről mások írnak – sok a legenda (akár pozitív, akár negatív értelemben), közben vannak valós elemei is. Ettől még bármi lehet a véleményem az adott személyről, sőt ambivalens véleményem is lehet, mert általában senki sem fehér vagy fekete. Kivételek, persze vannak, de azok tényleg csak kivételek.
Azt is írtam, hogy privát információkat nem kívánok közzétenni. Uff.
Hahó, Mindenki!
Nem tudom máshol elújságolni, ezért bocs mindenkitől az offért, de hadd tegyem közhírré:
A MaNcs holnap megjelenő számában nagyinterjú lesz G. Fodor Gáborral, azaz géfodorral, mindnyájunk kedvenc… izé… kijével is?
Schmidt, Lánczi, Megadja? Mind smafu géfodorhoz képest. Íme lássátok az előzetest:
magyarnarancs.hu/belpol/gfodor-gabor-habony-arpad-joember-93827
Ugye cuki?
@HaKohen: ezt valahogy meg fogom szerezni. bakker, Habony Arpad, a jo ember, az igaz barat, az osztonos zseni.
http://www.whoiswho-verlag.ch/versionnew/ungarn/verlag/63.php?txt_Language=HU&real_str_PersID=41003288&uniqueID=706228a0-b156-4831-9c22-6640f425f0dc
@HaKohen: „Ettől még bármi lehet a véleményem az adott személyről,”
Semmilyen véleményt nem közöltél, már megbocsáss. 🙂 Nekem az a véleményem, hogy aki tapsikol a Szent Koronás alkotmánynak, az valószínűleg szereti a Szent Korona-tant.
Nekem megvan a véleményem mindkettőről, találd ki, ha tudod.
@jotunder: cink.hu/orban-egy-lathatatlan-udvar-segitsegevel-kormanyoz-1686723457
„A beszélgetés csúcspontja minden szempontból az, amikor GFG lecseszi a jobboldali értelmiséget, mint a pengős malacot. Igen, a jobboldalit, nem a balost. Mégpedig azért, mert a hülyék komolyan vették Orbán Viktor szlogenjét a „polgári Magyarországról”, miközben tudniuk kellett volna, hogy az csak marketingszöveg volt! Nem tréfálok, nem átértelmezek, nem sarkítok, itt a vonatkozó, eredeti szövegrészlet:
A jobboldali értelmiségiek közül sokan vannak abban a tévedésben, hogy a „polgári Magyarország” hívószót politikai realitásnak gondolják, pedig az természete szerint politikai termék volt. Ők még ma is azt gondolják, hogy az 1998 és 2002 közötti Magyaroszág valóban polgári Magyarország volt. Ez óriási tévedés. Ebből fakad a jobboldali értelmiség minden ellenkezése és ízlésbeli problémája a jelenlegi kurzussal szemben.”
@Evezős:
Valóban, ez az egyik csúcs az interjúban. De nem az egyetlen.
Az sem semmi, hogy OV olyan nagy ember, hogy csak saját magának ad tanácsokat.
No és az ideológiaellenes fejtegetései, mert hogy ő csak értelmez, nem ideologizál.
Stb. stb. Érdemes elolvasni.
Konklúzióm, hogy géfodor egészen más, mint az olyan elmeháborodottak, mint Bogár László vagy Széles Gábor. Ő nem elmeháborodott, hanem egyszerűen csak végtelenül buta.