Másnaposság ellen — előrehozott spekuláció
Eredeti szerző: maroz
Fejfájás, kiszáradt száj, émelygés, hányinger. Brrr…
Az úgy kezdődött, hogy elégedetlenek voltunk a kertésszel. Kéne egy új, de ez mégiscsak egy bizalmi állás, hiszen beengedjük a portánkra, szinte már családtag, felelősségteljes döntés, csak hát a régi már nagyon elszemtelenedett, fényes nappal a vendégeink szeme láttára brunyálta oldalba a petúniákat, úccse mertek kirúgni, húzott nagyon a pálinkásüvegéből, mert a többi kertész még nálam is rosszabb, mondta, és látszott a fején, hogy ő ezt el is hiszi, nagyon. Nem hagyott túl sok lehetőséget nekünk, ki kellett rúgni, bízva abban, hogy a következő talán mégsem lesz sokkal rosszabb, de ha az lesz, hát istenem, csúnyácska lesz egy ideig a kert, előbb-utóbb majd csak találunk egy jó kertészt, az angolok se tegnap kezdték el nyírni a sajátjukat. No meg ugye a szóba jöhető jómunkásember meg is ígérte, hogy még a vakondtúrásokat sem fogja ő felforgatni, nem hogy az egész kertet.
Ezzel szemben mi lett? Berúgta az új kertész a nagykaput, és köszönés helyett elrikkantotta magát, hogy einstand! Hogy a petúniának és a hibiszkuszbokornak annyi, arra számíthattunk, de ez a hormonzavaros kisvakond nem állt ám meg a kertben, bejött a házba is, kijelentette, hogy a függönyök randák, holnapra lecseréli, a nappalit át fogja festeni és következő hó elejétől márpedig itten vegetáriánus konyha lesz vive, mert neki az tetszik, hát ezt azért mégsem gondoltuk volna. Tudom, tudom, Debreczeni megmondta, haggyuk már. Nem gondoltuk, pont.
Hát egy lófaszt. Én vagyok a gazda, a tulajdonos — a szuverén, ha úgy tetszik — és erről a jogomról tudtommal nem mondtam le, mint ahogyan a birtokomról sem mondok le, ha kertészt alkalmazok, hanem csak átengedem neki művelésre, ellenszolgáltatásért. Ha elkurvult, akkor meg elhajtom, és nehogy már ne állíthassam helyre utána azt, amit elbarmolt, pusztán azért, mert ő rádrótozott egy “Hozzányúlni tilos!” táblát.
A Fidesz, de leginkább az orbánizmus bukni fog, és ha szíveskedik ezt viszonylag gyorsan megtenni (2014, például), akkor még lehet értelme valamiféle restitúcióról is álmodozni egy keveset. Megbukott, örültünk, berúgtunk, felébredtünk utána jó másnaposan, és vakarjuk a fejünket, hogy mi legyen? Ön szerint?
<a href="http://polldaddy.com/poll/4916830/">Közjogunk a Fidesz-bukás után. Ön szerint mi legyen?</a><span style="font-size:9px"><a href="http://polldaddy.com/features-surveys/">Market Research</a></span>
Egy dolgot szimpatikusan csinál a Fidesz!
Nem édesgeti magához az erőszakszervezetek tagjait, így legalább vértelen lehet majd a forradalom!
@XPS:
És a pretoriánus gárda?
A légióban, anno, húsz év volt a szolgálat.
A pretoriánusoknál 16.
Ha átfordítod anyagiakra (fizu, juttatások, stb), a mai arány sokkal aránytalanabb módon arányos a feltétlen elvárásokkal.
(Bár részemről a feltét arányát inkább a hasábburgonyához viszonyítom, de ez egyéni szociális és gastropolitikai probléma.)
A bebetonozásoknak (választójog ne hagyj el!) “hála” még örülhetünk, ha a Fidesz (és csatolt részei) csak (parlamenti) 49%-kal nyeri a 2014(?)-es választást, aminek egyenes következményeként – és teljesen jog-szerűen – M.o. örökös miniszterelnöke kap kormányalakítási megbízást az ő volt párt-alelnökétől…
Szvsz ő inka elfogadja még ezt is, minthogy lemondjon a kormányzásról.
@2. e-képviselő: Szóval a poszt arról a szerintem nem valószínűtlen bekövetkezésű fikcióról szól, hogy 2014-ben lesz kormányváltás. És akkor itt fogunk állni a dilemmában, hogy mi legyen. Valszínűleg a korrekt, csont nélküli lehetősége nem lesz meg annak, hogy az új hatalom akár egy szerevezeti- és működési szabályzatot is módosítson, de igény az lesz rá, meg valószínűleg szükség is.
Szerintem meg lehetne alapozni most valamiféle forradalmi legitimációját egy 2014-es rendkívüli jogi revíziónak.
@maroz: …
Értem én, sőt megértem, de ne feledjük, egyszer már – nem is oly régen – sajna megszakadt a váltógazdálkodás egészséges(ebb) folyamata, pedig akkor nem sokan hitték ezt, és jóval kevésbé volt “betonozás” (max. falaztak az etársak;). Ezért vagyok mérsékelten optimista, hogy a Fidesz végül is kikap (“hazai pályán” 49:51-re:).
Ettől még a szabál az, hogy a legtöbb szavazatot kapott (egy-)párt vezetője kap megbízást, hátha sikerül neki összehozni…
Ha az utána következő (tehát egyel kisebb!) pártnak SEM sikerülne (tehát az ÖSSZES többivel!), akkor jöhet az új választás (kb. 4-6 hónappal az előző után!:(
@maroz: A váltásra egy barátomnak a következő, hót komoly, “előre megfontolt” menetrendi javaslata készült el:
1.
“A következő (legelső) országgyűlési képviselői választáson a demokratikus ellenzék és a civil szervezetek összefogásával, 2/3-os többséggel kell leváltani a politikai hatalomból Orbánt és a Fidesz-KDNP-t. Aki ezt nem érti meg, és csak saját szervezetére, annak minél jobb szereplésére koncentrál, az Orbánnal van, az Orbán szekértolója, az neki segít.
2.
Az átmenet idejére nagykoalíciós szakértői kormányt kell létrehozni, és már a választás előtt meg kell egyezni a jogállam és a demokrácia visszaállításának menetrendjében, jogszabályaiban.
3.
Már a kampányban meg kell hirdetni, hogy az ellenzék hatalomra kerülve a néppel együtt megalkotja a valódi népszuverenitáson nyugvó „nép alkotmányát”. Ennek megalkotása, majd ez alapján egy új, demokratikus választás lesz az átmenet lezárása.”
Na, most ennek tudtok örülni? 🙂
világkormányt támogatok, le az összes nemzetivel…
@maroz: Az én restítúciós programom ez:
1. Fidesz alaptörvénye, kétharmados törvényei, minden egyéb, a cikluson túlmutató törvényei: kuka.
2. Minden, a különadók és a nyugdíjmentés során vagyonától vagy jövedelmétől alkotmányellenesen megfosztott polgár teljes körű kárpótlásban részesül, beleértve a kamatokat.
3. A kárpótlás forrása az Orbán korszak haszonélvező oligarcháinak családi vagyona. Nevek a mellékletben.
4. Mindenki, aki lexet kapott, leüli azt.
5. Méltányos fejadó minden Fidesz-KDNP képviselőnek, kormánytagnak, a minisztériumok, költségvetési szervek és állami vállalatok vezetőinek a hivatalban töltött idejükkel és a keresetükkel arányosan. (Aki több helyről vett fel keresetet, az annyi egység fejadót fizet.)
Ha felbosszantanak, simán tudom bővíteni a progamot. 🙂
@maroz:
“Szerintem meg lehetne alapozni most valamiféle forradalmi legitimációját egy 2014-es rendkívüli jogi revíziónak.”
Ehhez elsősorban a demokrácia fogalmának a feje tetejéről a talpára állítása lenne szükséges a közgondolkodásban, a közbeszédben. Jelesül, hogy a működő demokrácia nem ok, hanem okozat.
Csak az egyéni, tudatos normakövetésből, önkorlátozásból nőhet ki, épülhet fel egy közbizalomra alapozott, működő intézményrendszer, mely a maga természetességében követi a demokrácia végső alapelvét: ‘azért nem teszem meg, mert megtehetném…’
Elgondolkodott valaki például azon, hogy Hollandiában miért (és mióta) nincsenek máig sem függönyök az ablakokon?
@PR-küszöb: Válasz a holland kérdésre: mert ott már minden oranje :).
A fejről talpra állítási folyamatnak mostanság pont az ellenkező szakaszában vagyunk, amikor az a cél, hogy ne legyen, ne lehessen kiinduló alap az egyéni tudatos normakövetés kiindulási pont,hanem kollektív tudat rulez, amit a mindenható kormány alakít ki, irányít, befolyásolt úgy és akkor, ahogyan érdeke megkívánja.
@Kettes: Ez már így, ebben a hevenyészett formájában is kapna minimum tíz százalékot. Én legalábbis egészen biztosan vinnék még két embert. 🙂
@PR-küszöb:
“Elgondolkodott valaki például azon, hogy Hollandiában miért (és mióta) nincsenek máig sem függönyök az ablakokon?”
Persze! Mert iszonyúan jó üzlet, külön boltok vannak ahol az utcára nyíló ablak vitrinesítéséhez szükséges biszbaszokat meg lehet venni! 😉
@sajtohuba: @maroz:
A válasz a holland kérdésre egy név: Jean Caulvin, korabeli francia helyesírással :).
Ami meg a kollektív tudatot illeti, annak van egy aspektusa/lehetséges nézőpontja, éspedig a kollektív tudattalan, a ‘cointidentia oppositorum’ és az ‘imago mundi’ helyszíne.
Az ősképek hihetetlen erőt és dinamikát gyűjtenek és hordoznak magukban. Erre példa mindaz, ami ma a magyar társadalom dekonstrukciójában érvényesül. Ám a sok önjelönlt bűvészinas – akik mögött igenis ott kell, hogy álljon a nevenincs mester – egy dologgal nem vet számot: azzal, hogy az archetípusnak, az ősképnek autonómiája van, amely utat teremt az érvényesülésre.
Kissé misztikusnak tűnhetnek itt ezek a jungi fogalmak, de a kiváló svájci pszichiáter – Jean Caulvin földije, egyébiránt – ezt egyszerűbben is megfogalmazza máshol:
“A neurózisnak célja van.”
Talán ezt a célt kéne felismerni, hogy az utat, a közös utunkat, – amely (kájakabantali képzavar jön :)) egymás taposásával van kikövezve – lerövidíthessük.
@PR-küszöb: Kájakabantal idecitálásat ugyan nem értem, de nem is gondolnám hogy reklámot kéne neki itt csinálni.
Az “A vezérkar kebelében lábrakapott a fejetlenség.” c. képzavar elemzése részéről az egykori ‘Igazság’ hasábjain valóban nem közismert kultúrtörténeti tény, ezt belátom.
Amúgy Állományjavító linkelt be nekem egy képzavar-generátort a minap. Egy magyar bullshit-detektornak jobban örültem volna mondjuk, mivel generátorunk az van már több is. A netes változat itt található meg:
http://www.vancso.hu/bullshit/
A további példányai pedig folyamatosan futnak valamennyi királyi hullámhosszon szerte az éterben.
@PR-küszöb: Kálvin idejében Erdély talán kálvinistább volt, mint Hollandia, oszt mire ment vele mégis. 🙂
Nem merek Weberrel vitába szállni a protestáns etika és a kapitalizmus szárba szökésének összefüggéseit illetően, de úgy gondolom, hogy pusztán ezt az egyetlen aspektust kicsit nyögvenyelős lenne minden dolog okának megtenni.
No meg amúgy is, nekem most restituálni van kedvem, és ha másként nem megy, akkor pajszerral. 😉
@maroz:
“Kálvin idejében Erdély talán kálvinistább volt…”
Nehéz eldöntenem, hogy az állításodat mihez képest lehet igazolni, vagy cáfolni. Én nem Weber nyomán jutottam el a közel sem sommás sejtelemhez, hogy a közösségi éthosz döntően meghatározza az adott közösség modernizációs teljesítményét. Különösen akkor persze, ha ezen éthosz érvényességét egy nyolcvan éves, megnyert – rossz szó rá, mert foglalt, de honvédő – háború is szentesíti. Az Erdélyi Fejedelemségnek pedig épp egy hódító célú háborús kísérlet vetett véget II. Rákóczy Györggyel.
Egyébiránt a pajszerhez magam is több affinitást érzek, mint a történelmi párhuzamokhoz, de, gyakorlott pajszerhasználóként állítom, hogy a legfontosabb a megfelelő rés/hézag/folytonossági hiány megtalálása és a pontos beillesztés az egyetlen, határozott mozdulat előtt. Csak úgy feszegetni nem menő…
@PR-küszöb: Több ezer éve meg van már az a bizonyos rés találva. Római jogi előzményei közismertek, de ha nem, akkor szívesen elmondom ám én, mert a római jogot kenem-vágom, kint éltem három évet, szóval van az a jogelv miszerint: in integrum prostitúció.
Ez azt jelenti, hogy ha a hatalom kurvái kárt okoztak a polgároknak akkor kizavartatnak a régi ötösre Alsódabas és Ócsa közé strichelni, aholis addig cidázzák a török kamionsofőröket, amíg a bevételből meg nem térítették kamatosul az okozott kárt.
Így lényegül át a rés persellyé.
@maroz:
És a ‘res mancipii’ – ami épp most érvényesül?
Ráadásul még a ‘jus murmurandi’ középkori joga sem tartatik tiszteletben, lásd a Iason kedveséről elnevezett törvényt.
Ami meg a rés általad sugallt átlényegülését illeti, ám legyen: ha rövid a jancsi, toldd meg egy pajszerral…