Még egyszer a családi adózásról
Ahogy közeledünk a kormányváltáshoz, a Fidesz gazdaságpolitikai programja kezd egyre markánsabb körvonalat ölteni. A hét bőségesen szolgált híranyaggal a Fidesz várható programját illetően: csütörtökön Varga Mihály adott interjút az MTI-nek, pénteken Orbán Viktor tisztelte meg a Ma reggelt, és újra csak Varga beszélt a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén.
Varga Mihály az MTI-nek adott interjújában kijelentette, hogy szerinte nincs kőbe vésve a hiánycél, mert egy hiteles és reális gazdasági forgatókönyv mellett érdemes a hiánycélt akár “nagyobb összegre venni”. Hiteles és reális gazdaságpolitikai program ugyan nincs, de egy részletkérdésben már a koncepcionális vitáig eljutottak: családi adórendszer legyen vagy egykulcsos. Ennek ugyanúgy semmi köze nincs a gazdasági élénkítéshez, mint ahogy „az elmúlt húsz év legveszélyesebb költségvetéséhez” benyújtani tervezett több száz, az önkormányzatokat, az egészségügyet és az oktatást, valamint a környezetvédelmet érintő módosító indítványnak, de gazdaságpolitika helyett megteszi.
Két részeg beszélget a férfivécében.
– Nekem a múltkor tízperces kávézás alatt egy pénzügyminisztériumi kollégával 100 intézményt sikerült megszüntetni – mondja az egyik – ami 100 milliárd forint megtakarítást hozna.
– Az semmi – feleli a másik, – nekem a múltkor egy tízperces kávézás alatt 1000 önkormányzatot sikerült megszüntetni, ami 1000 milliárd forint megtakarítást hozna.
Mint megtudtuk, a Fideszben tehát két koncepció fut párhuzamosan: a családi adózás és az egykulcsos adózás, de Varga el tud képzelni olyan megoldást, amely egyszerre érvényesíti a demográfiai és az adózási szempontokat. Orbán Viktor a családi adózás mellett tette le a garast, mivel mint mondta, az adórendszerben fontos az egyszerűség, de emellett a családokat mindenképpen támogatnia kell. „Az egy tarthatatlan helyzet, hogy az adórendszer nem veszi figyelembe azt, hogy valaki a keresményéből egymaga él meg, vagy esetleg eltart belőle két-három gyermeket.” – mondta a Ma reggelben.
Lehet, hogy Orbán nem Magyarországon adózik? Már csak azért kérdem, mert a jelenlegi adórendszer véletlenül pont figyelembe veszi, hogy valaki a keresményéből egymaga él meg, vagy esetleg eltart belőle két-három gyermeket.
Ahogy arra korábban már rámutattam, a “családi adórendszer” akkor biztosít előnyt a többgyermekes háztartásoknak, ha az adótábla többkulcsos és progresszív. Egykulcsos adórendszerben teljesen mindegy, hogy családi átlagjövedelemről vagy személyi jövedelemről van szó, az effektív adókulcs mindenképpen az „egy” kulcs lesz.
Egy másik fontos tudnivaló, hogy a családi adórendszerben az effektív adókulcs a legalacsonyabb sáv kulcsához tart, azaz ennél nem lesz alacsonyabb több gyermekesek esetében sem. Ezzel szemben a családi kedvezménnyel kiegészített személyi jövedelemadó-rendszerben az effektív adókulcs a legalsó sáv kulcs alá is csökkenhet – azaz a családi kedvezményes szja-rendszer progresszívebben támogatja a többgyermekes családokat. A következő ábrán 7,2 millió forintos éves családi összejövedelem effektív adókulcsa látható a gyermekszám függvényében a mai, az elfogadott jövő évi és a KDNP által javasolt családi jövedelemadótervezet alapján.
Amennyiben van összefüggés az adózás és a gyermekvállalási kedv között (szerintem ugyan nincs, de senkit nem akarok megbántani a vallási meggyőződésében), akkor hatékonyabban lehet a jelenlegi adórendszert a családpolitikai, demográfiai célok szolgálatába állítani, mint egy új, a magyar családok egy szűk körének előnyös, a többinek viszont hátrányos családi adórendszerrel.
Ha még nem dőlt el a koncepcionális vita a Fideszben, akkor javaslom, hogy ne is folytassák. Az egykulcsos adó vs. családi adózás vita ugyanis álvita.
A valódi koncepcionális vitának arról kellene szólnia, hogy milyen területeken akarják elérni az újraelosztási ráta 50%-ról 40%-ra (vagy egye fene: 45%-ra) csökkentését.
Szvsz az ideális az lenne, ha a munkaadók bérpolitikai szemléletében jelenne meg tömeges az az elv, hogy a gyermeket nevelő munkavállaló magasabb jövedelmet érdemel. Nyilván ez a dolgozók két szép szeméért nem fog működni, ezért célszerű lehet az adómentes “pénzbeli természetbeni” béren kívüli (felüli) juttatás gyermekeseknek, persze jól szabályozva. Esetleg dupla TAO elszámolhatósággal megtámogatva, úgy már szerintem simán menne.
E mellett esélyegyenlőség miatt adójóváírás jellegű támogatás, annak is akinek nem ad cafeteriát a cége, lényeg, hogy a kettő párhuzamosan ne lépjen át egy X határt. Persze mindez egy kulcsos adó mellett és családi pótlék sztornó.