Mennyire „teljesít” jól az ország? (kérdésposzt)
Eredeti szerző: jotunder
(A kérdés nem a poszt címére vonatkozik. A posztban szereplő okfejtéssel kapcsolatban szeretném tudni pl. a Defacto blog véleményét. Egyszerűen azért, mert bennük bízom, másokban meg nem. Én nem vagyok közgazdász, csak szeretek számolgatni. )
Magyarország éves GDP-je nagyjából 30000 milliárd forint. Évente úgy 1500-2000 milliárd forint uniós támogatást kap az ország. Ezt az összeget nem számolják bele a hivatalos GDP-be. Ha az állam megrendel egy felújítást egy vállalkozótól 10 milliárd forintért, akkor abból a 10 milliárd forintból 0 forint hivatalos GDP keletkezik, ha ez uniós pénzből készül, és 10 milliárd forint, ha ez egy tiszta költségvetési kiadás. Persze, ha a felújítás 12 milliárdba kerül, mert az állam belerak 2 milliárd forintot a 10 milliárd uniós támogatás mellé, akkor azért 2 milliárd forintot elszámolnak keletkező GDP-nek ( ha ezt jól tudom, ne felejtsük el, ez egy kérdésposzt). A felújítás azonban felújítás, az uszoda uszoda, a kórház kórház, akkor is, ha növelte a hivatalos GDP-t, akkor is ha nem.
Ez teljesen rendben van így, ez egy szabály, ami alapján a hivatalos GDP-t megállapítják.
Van azonban egy tényleges GDP is, ami a hivatalos GDP plusz az uniós támogatások felhasználása. Ez az, amit az emberek a bőrükön éreznek. Magyarország tényleges GDP-je 5-6 százalékkal magasabb lehet annál, mint amit a statisztikák mutatnak. A tényleges GDP nagy mértékű volatilitást mutathat a támogatások időzítése miatt, ezt nyilván különböző pufferekkel csökkenteni lehet, ennek valamennyire meg kell látszania a hivatalos GDP alakulásán is, és mintha valóban ez történne. Van három mutató: foglalkoztatottság, költségvetési bevétel, reálbér, ami mintha (kérdésposzt!) inkább kötődne a tényleges GDP-hez, mint a hivatalos GDP-hez. És igen, a reálbérek egyszer csak meglódultak, és sokkal nagyobb mértékben, mint amennyit a hivatalos GDP adatok magyaráznának, de a korábbi stagnálást és a tényleges GDP emelkedését tekintve már ez sem olyan meglepő.
Ugyanez vonatkozik a foglalkoztatásra, ahol talán a közmunka jelenti a pufferezési lehetőséget. A foglalkoztatás jelentősen bővült, megint csak jobban, mint azt a hivatalos GDP alapján várni lehetett volna, de a foglalkoztatás az bizony a tényleges GDP-hez kötődik, a munkaerő esetében mindegy (?, kérdésposzt), hogy milyen forrásból fizetik.
Ha ez az okfejtés nem nagyon téves, akkor bizony az elmúlt öt évben Magyarország valóban jobban „teljesített”, mint azelőtt, lényegesen jobban, mint azt a hivatalos GDP adatok mutatják. Másfelől, és ez elég ijesztő, elképzelhető, hogy 2019-2020-tól brutális mértékben csökkennek az uniós támogatások. Ez nyilván valamennyire csökkenteni fogja a hivatalos GDP növekedését, de talán nem túl jelentős mértékben, legalábbis nem azonnal. Hivatalos recesszió nem lesz. A tényleges GDP azonban nagyon gyorsan csökkenhet négy százalék körüli értékben, tényleges recesszió következhet be, nem is sokkal kisebb, mint a válság idején.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16518732-6750f93c68475' data-src='https://widgets.wp.com/likes/#blog_id=192691293&post_id=16518732&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16518732-6750f93c68475' data-name='like-post-frame-192691293-16518732-6750f93c68475'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@Grrr: Látom magam elött a hajléktalanokat és a zsákfalvak szorgos de alulfoglalkoztatott népét, amint sorba állnak és végre megkapják álmaik akkumulátorreszelő állását.
@nyulambator: Nem véletlenül esett az ország fejlődése és a zemberek gazdagodása az utóbbi évtizedben a keleti csatlakozók alsó negyedébe; az EU-rekord közeli transzferek, a szabályelkerülés, az EU-s érdekek kiárusítása ellenére.
@nyulambator: (&al) : És az üzlet úgy beindult, hogy dőlt a pénz ;-).
„S̶i̶k̶k̶a̶s̶z̶t̶ó̶k̶ ̶é̶s̶ ̶c̶s̶a̶l̶ó̶k̶ Özvegyek és árvák, dicsérjétek Eva Peront!”
https://m.zeneszoveg.hu/m_dalszoveg/8642/evita-/es-az-uzlet-ugy-beindult-hogy-dolt-a-penz-zeneszoveg.html
De most őszintén… van új a nap alatt???
„Ha egy üzlet így beindul, első a reklám!
A sok vak, nyomorék, féleszű mind ott csüng Éván!
S hogy a segélypénz nagy része egy svájci számlára ment,
Ez csak hazugság, egy rossz szöveg!”
https://nepszava.hu/3240149_egyensuly-intezet-szegenysegkutatas-jovedelem-megelhetes-megtakaritas
A válaszokból az derül ki, hogy a magyarok 71%-ának nincsen félretett
100 ezer forintja.
Hiv.: @annokkk:
A válaszokból az derül ki – bár mindig nagyon erős fentartással kell kezelni az 1000 fős „reprezentatív” mintavételt , de hát többre nincs pénz, és energia – hogy nagyon sok, a mai fogalmak szerinti szegény van az országban. Ez a szegénység lehet, hogy nem pontosan azt jelenti, és ugyanolyan fokú, mint amilyen a Kádár-rendszer végén volt, de az azért elgondolkodtató, hogy a válaszadók egy jelentős része azt mondja (és hasonlókat), hogy saját magától tagadja meg a falatot, hogy a gyerekének jusson.
Ez az Orbán-renszer mintha valamit nagyon elbaszott volna.
@ipartelep: ha tisztességesen csinálják, egy 1000 fős reprezentatív mintán végzett felmérés nagyon erős. „A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb
plusz-mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden
választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban.”
Teljes kormánystratégiai kudarc: az akkugyártás a legnagyobb fék a magyar iparon
.
A kormány akkugyáras álmaiból fájó kijózanodás lett: 32%-kal esett vissza a termelés egy év alatt
@labrys: fogalmam sincs, hogy mi van ezek mögött a számok mögött, de azt várják, hogy Európában a teljes kapacitás a 2022-es 130 GWH-ról 2025-re 330 GWH-ra fog emelkedni, és Magyarország akkor talán éppen az első lesz Európában, és hosszabb távon Németország és Lengyelország (tőlük az elnök ment el tárgyalni Kínába Hszivel három hete) valamivel előrébb lesz. 2030-ra Európa eléri az 1 terawattórát. én nem hiszem, hogy ugrani kell ezekre a hírekre. az egy másik kérdés, hogy valójában mennyire fogják növelni a jólétet Magyarországon az akkugyárak.
@jotunder: Fogják, csak nem mindenkiét, nem akárkiét.
https://nepszava.hu/3243046_nyaralas-magyarorszag-publicus-intezet-felmeres-2024-tarsadalom
Szóval a magyarok kétharmada a szegénységi küszöb alatt él. Egy hét nyaralást se engedhet meg magának az évben.
A maradék egyharmadból 17 százalék meg azt nevezi nyaralásnak, hogy a kánikulában főz.
A többiek többsége meg kiszámolt pénzzel nyaral spórolva.
Én ezt nem gondolom Holdról is látszó sikeres kormányzásnak és gazdasági gyarapodásnak. Kurvára nem élünk jobban, mint 15 évvel, vagy 40 évvel ezelőtt.
Ez a rendszer egy csőd.
Hiv.: @annokkk:
Különvéleményem van ez ügyben. A nyaralás egy civilizációs hülyeség. Egy kispolgári divat. Annak a tévhitnek az önszuggesztiója, és manifesztuma, hogy el kell menni valahova, mindegy, hogy hova, csak máshova, és ott „kikapcsolódni”. Hogyan kapcsolódnak ki? 36 fokban napszúrást kapva, fél napig egy meleg tócsában ácsorogva, a megtakarított fizetés nagy részét méregdrága ételre italra, szállásra költve. A nap végére sokkal jobban kidögölve, mintha otthon maradt volna, TV-t nézni. Hát köszike, én nem élek vele. (Próbáltam, nem volt jó.)
Ráadásul most, így az elkerülhetetlen világvége felé közeledve, ez a tényleg felesleges energiapazarlás még káros is, hiszen nagymértékben hozzájárul a klíma… blablablabla.
De persze sokan élnek vele (mondom, hogy divat), és ha ők azt hiszik, hogy nekik ez a jó, akkor biztos úgy van: nekik az a jó. Tehát az a helyzet, hogy nyaralni majdnem minden szempontból káros hülyeség, de ha valaki szeretne, és nem tud, akkor az azt sérelemként éli meg. Részben jogosan, hiszen ma a 3. évezredben, nincs annyi jövedelme, hogy ezt a csekélységet megtehesse.
Tehát valóban, ez is egy mutatója a mogyorók szegénységének. Ugyan hülye mutató, de mutató.
@ipartelep:
Kézből kontra. 5 nap máshol (azt kell mondjam, bárhol mashol) többet ér, mint ugyanazt ugyanott ugyanúgy. Ha szar volt, azért mert végre itthon, ha jobb, akkor meg azért, mert jó élmény. A tv nézés otthon időtöltésként ahelyett hogy megmászod a Kékest (ingyen), vagy akármit máshol pénzért, hát ….ahhoz nem kell hétvége se, lehetne dolgozni minden nap. Akinek meg káros, ne tegye. (Más kérdés, hogy vannak akiknek presztizs, „mi az idén a sesell vagy milyen szigetre – ugye az sziget – megyünk nyaralni” – de nekem amig dolgoztam, a mentális jóléthez 2 évente szükséges volt a tengeri levegő. Legközelebb ugye „horvátba'” volt, hát oda. Schengen után Szlovénia. Jövő héten is megyünk 🙂
@ipartelep: : Azt kell mondjam, ízlések és pofonok. Nem vagyunk egyformák. 2004 óta több mint 600ekm-et raktam autó(k)ba Európában. Elég sok helyen jártunk, sokszor csak úgy elindulva. Kábé mint ifjúkoromban odahaza, csak ott-és-akkor vonat-autóstop, hálózsák, esetleg sátor (főképp Velence, Balaton, Tisza). Ausztria, Németország, Luxemburg, Svájc, Dél-Franciaország (Párizs engem nem fogott meg), Spanyolhon és persze a kedvenc Olaszország, le egész Szicíliáig. 2008 óta minden évben (minusz Covid) ugyanott pihenünk. Liguria egy csendes partszakasza. Védett part (természetvédelmileg), csupa meredek szikla, nincs széles beach, amit be lehetne teríteni a gusztustalan „napernyő-napágy” sorokkal. Két lépés a vízben és eltűnik a talaj alólad, ergo nem kisgyerek és családbarát. Nincs is tömeg. Az apartman fent van a hegyen, kocsival legurulni/kanyarogni a partig szűk öt perc (pálmák alatt nem kibetonozott! parkolóval). Jól felszerelt konyha, érkezéskor feltöltjük a Supermercato-ból. Aztán reggelente irány a közeli városka (tíz perc se), friss pékért, prosciutto-kért és persze egy echte olasz espresso-ért. Egyébként pedig főzünk magunkra, persze csak pianóban. Nappal heverés az árnyas teraszon, de van a területen egy szolid méretű medence is. Este hat felé irány a tenger. Csobbanás után pedig a sziklák tetején ülve bámulni a tengert. Gusztustalanul giccses, de jólesik :-). Utolsó este adunk az életnek (meg a pénztárcának) egy jó – és nem németeknek/egyebeknek kicsicsásított – pizzériában (no Hawaii és ananász :-)). Már nagyon várom az idei indulást.
@DarthVader: : Szlovénián mindig csak átmentünk (amíg otthonról jöttünk). Szerettem, mert Logatecnél (Ljubljana után) mindig leléptem a pályáról, és remek hegyi kanyargókon mentünk a határvárosig (Gorizia/Nova Gorica). Mindig imádtam mellékutakon vezetni. Ébrentart és gyönyörő helyeket láthatunk. Így bukkantunk például Svájcban Guarda-ra, amikor egyszer a Como-tó felé kerülve jöttünk haza, de a Sasfészek (Berchtesgaden) környéke is tele van szuper helyekkel (Königssee). Idar-Oberstein-t célirányosan látogattuk meg, de ekkor tévedtünk véletlenül Meisenheim-ba, amit kár lett volna kihagyni (magyar származású a söfőrsuli tulaja ;-)). Ami lekerült a bakancslistámról az Ausztrália és Ázsia (valószínűleg), nomeg végigmenni „66”-os úton (biztosan). Amikor ott voltam kimaradt, mára pedig csak egy turista látványosságnak alakított része van meg, az meg nem érdekel. Amit a röghöz kötött magyar talán nem is tud értékelni az EU-ban, az Schengen. Egyszer Lipcsébe menet Oberwiesenthal környékén volt szállásunk. Késő este érkeztünk meg, de szokás szerint elmentünk „kisétálni” az utat a lábunkból. Volt ott egy patak, fölötte híd, átmentünk rajta a túloldalon helyre kis park, szépen kivilágítva. Másnap a házigazdánktól tudtuk meg, hogy az ott a hídon túl már Csehország :-). Akinek volt része a szögesdrótos-kikutatós (határsávos! kisgyerekként még nagyihoz menet vizslattak) kor „élményében”, az tudja értékelni az ilyesmit.
Hiv.: @ipartelep:
Pontosan. Ez egy civilizációs hülyeség. A földrajzi felfedezések kora a mai civilizáció kezdete. A globalizáció, a felvilágosodás, a kereszténység terjedésének, a technikai és a tudományos fejlődésnek, meg a mai világképünknek is az alapja. És fárasztó, meg veszélyes, környezetszennyező, őrültség, és égeti a pénzt. És teljességgel fölösleges az élethez. Mint annyi minden más, ami a szegénységi küszöb alatt nincsen már.
Egy eléggé elfajzott szokásnak tűnik, amely sok különböző okra és szokásra épül, de ezek nagy része ma már irreleváns.
– A gazdagabbaknak van légkondicionálása, az éttermekbnek, kávézóknak, bevásárlóküzpontoknak, metrónak, villamosoknak, irodáknak és hivataloknak is van; nem kell már a hőség elől a vízbe vagy a hegyekbe menekülni
– A szegényebbek sem egészségtelen, fülledt lyukokban élnek már
– Az orvosok már nem írnak fel levegőváltozást meg tenger levegőt a makacs tüdőbetegségek miatt (rendben, talán a pertussis most kopogtat úra)
– Az idegen kultúrák, emberek, ételek már nagyon könnyen elérhetők otthonról is; a klasszikus Grand Tour rítusa nagyon régen eltűnt, az már nem ad útmutató a kispolgárságnak
Miután a legfontosabb okok megszűntek, a szörny saját életre kelt, kitalált megának motivációt, elsősorban a peer pressure-t meg a reklámokat.
Hiv.: @Grrr:
Ha lehet erről megfigyelést tennem, ebben az önmegvalósító korban az élet értelme mintha az élmények szerzésével esne egybe.
Már nincs akkora kultusza az önkifejezésnek, a kötelességteljesítésnek, a gyűjtésnek, az építkezésnek, a minőségnek, a családfának, a lélekben épülésnek, sem a belső utazásnak.
Az építmény az élmények gyűjteménye. A haverokkal versengve. Talán pont azért, mert amúgy a világ egyre egyformább lesz mindenhol a légkondik alatt.
Hiv.: @ijontichy:
Én bizonyos (de sok) értelemben extra-liberális, avantgárd, és unorthodox vagyok, más (kevesebb) szempontból meg hogy úgy mondjam, paleo-konzervatív. Mármint úgy paleo, mint kb. a paleolitikum emberei. Jó, kis túlzással. Például: most ugye dög meleg van kint, mindenki rövidnadrágban mászkál, de nekem nincs is munkába járós rövidnadrágom, csak egy hosszú, bár vékonyabb farmerem. Te filmművészetileg viszonylag jártas vagy, gondolom, láttad a Maléna c. filmet, amelyben volt egy olyan jelenet, amikor a serdülő fiú elérte azt a kort, amikortól hosszúnadrágot húzhatott. (Igen, a Monica Bellucci, tudom, de őt most hagyjuk.) Meg pl. vannak ezek a nem revizionista westernek ugye, de akár a revizionistákat is mondhatom. Hát azokban, is hol látsz te rövidnadrágos cowboyokat, ugye? Hogy nézett volna ki a Bronson rövidgatyóban? Ez olyan macsó dolog persze… Vagy pl. vannak a boltokban azok a nagyméretű gurítható bevásárlókosarak. Kb. mindenki gurítja őket, akkor is, ha csak egy kifli van bennük. Azt hiszed, én gurítom, amikor teli van? Amikor a fiam hazautazik a nagy bőrönddel… Már feltűnő, szinte ciki neki, hogy nem gurítom, hanem viszem. Macsó külsőségek. Más generáció már ez, no meg ők nem is láttak annyi westernt mint én.
Az üdülés meg azért fárasztó nekem, mert feleslegesnek tartom. Persze jó dolog új tájakra menni, élőben látni, de annyira azért mégsem jó, hogy megérje, és pótolja azokat a jóságokat, amiket az ember otthon tud csinálni. Annyi dolgom van, – szórakoztató dolgok is -, hogy azt se tudom, melyiket csináljam. És akkor elmenni egy fárasztó semmittevésre, állítólag kikapcsolódni, amikor nincs is szükségem kikapcsolódásra, hiszen mindig ki vagyok kapcsolódva, nem vagyok el-és belefáradva semmibe, és közben arra gondolni, hogy menyi jó dolgot tudtam volna csinálni ez idő alatt… Hülyeség. Nekem. Más persze csinálja, ha neki az jó. Csakhogy, ennek az üdülési, utazgatási világdivatnak van egy kis járulékos következménye (nyilván nem csak ettől van). Most még csak kb. 1.5 fok az átlaghőmérséklet emelkedése, de hamarosan lesz az 3 is. Akkor aztán kezdődik valami nem annyira szép új világ. Bár, azt mi már nem látjuk meg.
@ipartelep:
Én se vagyok mai csikó, de te mintha attól is öregebb lennél, mint amilyen vagy 😀 Ami sokkal aggasztóbb: kezdek én is ilyen lenni. Még el akarok(tam) jutni Rómába, meg Athénba, Firenzébe, de ha arra gondolok, hogy pakoljunk és menjünk, jön a „túl nagy strapa” érzés…szörnyű….
@Grrr: : Vili. Urbanizált Z-gen, naponta lemegy a metróig, esetleg a bringáig, kocsiba max akkor ül, ha mégis elutazna. Akkor hív egy taxit a pályaudvarra/reptérre ;-). De tényleg! echte bürokratáéknál az a jóleső adrenalinlöket, ha lát egy fájintosan csavaros törvénytervezetet, még fájintosabb végrehajtási utasítással? Már értem, hogy merülhetett fel az a – szerencsére egyelőre fiókba került – ötlet, hogy egész ojrópában 90km/h legyen az autobahnon a sebességkorlát. Félreértés ne essék, sose űztem extrém sportot. Zsenge ifjúkoromban kéziztem, amiből egy térdsérülés (meg némi szerencse) vitt a sportlövészethez. Ám a rendszerváltás környékétől csak úszom.
Amit itt felvezettek, az rémisztő (ti. az iszonyatot egy marék chipben megmutatom neked ;-)). A digitalizációval támogatott „belterjesség” kimaxolása a hagyományosan „normális” értelemben vett emberi kapcsolatok elsorvadásával jár. Ajajj, látva az AI-t, még a végén megvalósul az Orchideák bolygója c. utó/disztópia?
@ipartelep: : Ami a klímakrízist illeti, csak a hülye tagadja. Ugyanakkor: a ’60-’70-es években a rajnai erdők kis híján lekopaszodtak a ipari környezetszennyezéstől, mire észbekaptak. OK. az nem megoldás, hogy akkor relokáljunk mindent a távolkeletre, de nem csak ennyi történt. Fogukat szívva elkezdtek beruházni a környezetvédelembe, és a fák azért sokkal jobb kondícióban vannak már. Miközben az utakon sokszorosára nőtt a forgalom (persze messze modernebb erőforrásokkal hajtva). Teljesen rendben van az elektrongyos tütü a városban (relokáljuk a szennyezést), de Li-ion akkuval akár 1000km (AKÁR! mondom, illetve mondja a reklám)? Na hagyjuk. Azt akarom mondani, hogy sokkal nagyobb felbontású képre van szükségünk, és ne kezdjünk el hangzatosnak tűnően egy-két darab boszorkányt üldözni (főképp ne a kicsit avíttos tündékeresztanyót kikiáltani boszinak). Engem nagyon nem győztek meg. Röhejes azt hinni, hogy a problémáinkat megoldja, ha kijelentjük, hogy kétezerharmincésháromnegyed október 1-én éjféltől a – verbálisan – jól felnagyított boszinak törvényileg coki, különben Xenu!
A kimaxolt szervezettségű turistaáradat tényleg tré dolog. Megy, de minek? Néz, de nem lát. Fogyaszt, ürít. Már ’90-ben hazafelé (még busszal) Malgrat-ból, az útitársaink meglepődve hallgatták, hogy a városnak van őslakos része is. Ők a korzón és a parton kívül mást se láttak. Ám az akkor még csak barátnőm és én bekóvályogtunk ismerkedni – kézzel-lábbal, kevés szóval ;-). A helyiek, miután rájöttek, hogy két fura „jobbára ártalmatlan”, őszintén érdeklődő idegen vagyunk, akik ki tudják ugyan fizetni a kajájukat, de csillió pezó nem csörög a zsebükben (ez az outfiten is meglátszott), roppant kedvesek voltak. Ilyen élményekért érdemes utazni, és még nagyon extrém helyekre se kell menni (tudnám napestig sorolni; soha nem adnám semmiért ezeket az emlékeket).
Ám pechesebb helyeken (Velence, Barcelona…) egy idő után már a „turistazseton” sem boldogítja a helyieket. Ami érthető, lévén tömegével vannak, akikről a saját országukból kilépve lepattog a civilizációs máz :-(.
Egyébként csak hosszú farmereket hordok, „ünneplőnek” feketét (kivéve a partot, ahol klasszikus úszót, nem ezt a modern térdig lógó „gatyát”, nomeg sortot). A hajam pedig csak azért nem növesztem már a vállamig, mert a korral vékonyodik és gyengül a tartása. Ezt a tényt – sajnos – el kell fogadni :-(. De jóleső gondolat, hogy az anarcho-liberális (elvtelen tekintélyelv nuku) tizenévesből elég sokat meg tudtam tartani. Ami meg a felsejlő jövőt illeti: nem is vagyok én biztos benne, hogy szeretném látni.
@DarthVader : Hajrá bakancslista :-DDD.
@ipartelep:
Nemrég jöttem ki a 28 fokos Balatonból, ahol több mint egy órán át szidtuk a kormányt, de az annokkk linkjének mondandóját alátámasztja, hogy ordithattunk, ahogy tudtunk, mert olyan hézagosan voltunk. 40 évvel ezelőtt ilyenkor már zsufolásig tele volt a partszakasz.
Hiv.: @DarthVader:
Offtocsik:
Az eddigi időt én se szatyorban, kő alatt töltöttem, és nem is a 6.20-as libással jöttem (bár néha úgy teszek, de az minden esetben csak provokáció, hogy beszéltessem az alanyokat), szóval láttam már a Balatont. De akár még csak 15 éve is szabad strandok voltak körben (mára a hírek szerint egyre több a fizetős) és a parkolás is ingyenes volt, a többi árról nem is beszélve. Ez a hátránya annak, hogy Mészaros and Mészaros, és a Lókupec klánja lassan ellopja körben az egész Balatonpartot. A tóban, tűző napon való álldogálásért annyira nem voltam oda, de a legjobb élményemet elmesélem. Mindig vittem labdát, és a kisebb fiammal (kb. 15) rugdostunk. Volt ott egy füves kispálya, mellettünk passzolgatott még egy apa fia páros. Egyszercsak jött négy, nem edzőteremben, hanem a kóterben kigyúrt roma csávó (ismerem a típust), nagyon akartak focizni, kihívtak bennünket egy meccsre. Mi ahogy voltunk, mezítláb, ők dorkóban, de nagyon nagy meglepetés érte őket, nem számítottak rá, hogy mi kicsit jobban tudunk focizni, mint ők. Ez jó volt, de nem sok köze volt a Balatonhoz. De most már semmi kedvem nincs odamenni. Hogyan is mondta Besenyő Pista bácsi? Oda utazik? Minek? Onnan meg ide utaznak? És akkor helyet cserélnek? Melyiknek van igaza? Nem jó nekik ott, meg itt, hogy helyet kell változtatni? Noooormális? (Nem pont így mondta, csak ez volt a lényege.) Na én már nem szeretek oda utazni. Bár utazni még csak-csak, mert szeretek vezetni (úton lenni szeretek, megérkezni kevésbé), de ott dekkolni, időt múlatni, azt nem.
@ijontichy: Én egyáltalán nem a digitális visszahúzódást támogatom, sőt. Csak arról beszéltem, hogy a tömegek átlagos nyári turizmusát indokló eredeti tényezők már nincsenek jelen. Most mi az indoka annak, hogy X-ék elmenjenek Antalya-ba meg Mallorcára? Mi a haszna?
Nem tudom, mire gondolsz a sebességkorlátozás ügy kapcsán, azt nem követtem (de ez nem EU kompetencia tudtommal). Most az látom, hogy volt egy teljesen politikai felkérés, az EP-től, az energiaválság elején, hogy elsősorban az energiatakarékosság folytán ajánlja a Bizottság, hogy a tagállamok csökkentsék a sebességhatárokat. Ez az? Én nem vagyok brüsszeli bürokrata, szóval nem tudok mindent. 😀
Hiv.: @Grrr:
Hogy mi a haszna és indoka annak, hogy emberek elhagyják a munkára kijelölt körletüket ?
@Grrr: : Ez nagyon rég volt, 2010 előtt. Akkoriban Magdi anyu meg a hercig (sic!) edit ültek többek közt brüsszelben (maszop színekben), és az utóbbinak volt némi köze az EP-ben az autókhoz is (intelligens autók, vagy mifene?). Hogy urban legend/kompetencia, vagy sem, nem tudom, de nem zörög a paraszt… és az íróasztal mellől ötletelve szabályozókról sok „gazságot/hülyeséget” 🙂 el tudok képzelni (ld. TPD) :-/. (ja és most ne ismételd el, hogy az átlagember nem érti, hogy működik az EU; már megtetted a tyúk- (vagy nyúl?)ketrec, meg az uborka alkalmából ;-)).
„Most mi az indoka annak…” Talán Hillary-nak tulajdonítják az eredetit (miért kell minden hegyet megmászni?). Szóval mi az indok? Mert ott van (slussz). Speciel az említett két cél sosem érdekelt, de ez lényegtelen :-). A tömegcélok zöme kevésbé érdekel. Túl sok ember van ott :-).
@ijontichy:](#comment-335739) Az átlagember nem érti, hogy működik az EU. (… Ó, pardon! ,,,)
@annokkk: Ez egy nagyon kisarkított értelmezés. Visszapasszolom a labdát: Feltétlenül szükséges-e a megfelelő regenerációhoz, hogy az emberek a „munkára kijelölt körzetüket” legalább 1500-2000 km-re elhagyják? Szerintem nagyon nem.
Évtizedes kihagyást követően nemrég voltam egy hosszabb, több repteret és egyben tömegturizmussal terhelt helyeket érintő úton és szabályosan elszörnyedtem néhány dolgon. Elsősorban azon, hogy olyan emberek tömegei indulnak el szórakozási céllal(!) sokezer km-es utakra, akiknek otthon a sarki boltig eljutni is kihívás: önmegvalósító anyukák hordái ténylegesen szoptatós korú gyerekkel; súlyosan mozgáskorlátozott szeniorok, akik külső segítség nélkül egy héten belül ténylegesen éhen-szomjan halnának… és gátlás és félelem nélkül nekiindulnak, mert a repülés túl olcsó és túl biztonságos lett (a csúcs persze az, amikor ezek az emberek még nekiállnak a stewardessel vitatkozni, hogy ők márpedig nem kötik be magukat, mert a gyerek, meg a rokkantság).
Szóval, annyiban jogos a pikírt megjegyzésed, hogy utazni jó és hasznos, de a mértéket illetően nagyon nagy szükség volna önmérsékletre.
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw:
Királyhegyi Pált, amikor a lágerből hazajött, az ötvenes évek elején kitelepítették Adácsra. Egy adácsi parasztnál voltak elszállásolva, ott dolgoztak. Beszélgetés közben kiderült, hogy a szállásadó parasztasszony még nem járt Budapesten. (Adács, 1950’s, nem a világ vége, nem a 19. század.) Elhűlten kérdezte:
– Maga még nem járt Budapesten?
Mire az visszakérdezett:
– Miért, maga már járt Adácson?
Szóval nem kell kimozdulni Adácsról.
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw: Ha megkérdezed az antalyai vagy mallorcai tömeget, hogy miért mentek oda nyaralni, meglehetősen kevesen fogják azt mondani, hogy szélesíteni akarták a látókörüket, idegen kultúrában szerettek volna megmártózni.
Viccországba is illene, de szvsz. ide is. Volt minap egy cikk lókovács „kétrészes” szilvió (sic!) szokásairól (avagy priváthasználatra einstandolt BMW topX nem rázza a neokomcsy seggét a mogyoró utakon), amire reagált az opera:
„az Operaház szerint a BMW-s cikk megjelenése egyenesen „veszélybe sodorta” a tagok béremelését.”
Gondolom eme „fantörpikus” csavarhoz volt némi köze a gennydózer rogenny-műveknek (vagy delegált megbízottjuknak; ld. még „politikai megbízott”; hajaj, azok az ötvenes évek…). Bár kétségtelen van fejlődés. Nyíltan üzennek. Az „átkosban” is lehetett pl. viccet tolni a krimóban, vagy szidni a kommereket, de ha a hétköznapi tégla is ott röhögött, utána ment is fel párttitkár elvtihez mószerolni. Ha pedig a telepített „pte” is genyó volt (a mai „fideszes” csicska megfelelője), a prémesből meg fizuemelésből a delikvenesek valahogy kimaradtak egy időre. Szép „új?” világ :-(.
https://telex.hu/kult/2024/07/18/bmw-okovacs-opera-reakcio
@Grrr: (&al) : Kis „kulturális látókörszélesítő” 😉 nosztalgiavonat:
https://www.stonebridge.hu/pilu/zene/Pravda-Zebegenyi_lecso.mp3
@ijontichy: Visszautasítandó aljas hazugság, hogy Ókovács Szilverszter egy luxus BMW-t használ, amivel az Operaház királyi felhajtóján is parkolhat!
Az igazság ezzel szemben az, hogy:
– Ókovács Szilveszer a vezetőségi flotta egy darabjaként kapott használatba egy luxus BMW-t
– Ezt takarékossági illetve márkakommunikáicós okokból a királyi páholyhoz vezető királylépcső bejárataként szolgálü Dalszínház utcai és Hajós utcai kocsifeljáróban parkoltatja
@Grrr: : Van a tanmese: Kissinger bemutatja, mi a politika, avagy „Hát így már egészen más…”.
Szóval, Hát így már egészen más :-DDD.
@ijontichy: Erről beszélünk, feltételezem:
Henry Kissinger odamegy egy szegény emberhez:
– Szeretném, ha a fiad feleségül venne egy lányt!
– Ugyan, sosem szólok bele a fiam életébe!
– De ez a lány Lord Rotschild lánya!
– Nos, ebben az esetben…
Ezután Kissinger odamegy Lord Rotschildhoz:
– Van egy férjjelöltem a lányod számára.
– Ugyan már, a lányom még túl fiatal a házasságra!
– De ez a fiú a Világbank alelnöke!
– Nos, ebben az esetben…
Végül Kissinger megkeresi a Világbank elnökét is:
– Van egy ismerősöm, szeretném a figyelmedbe ajánlani, mint alelnök.
– Ugyan már, így is több alelnököm van, mint amennyire szükségem van!
– De ez a fiú Lord Rotschild veje!
– Nos, ebben az esetben…
@Grrr: : Pontosan.
@Grrr: nemtom milyen kő alatt szocializálódtam, de ez kimaradt. Alternatív magyarázat: felejtek. Mondjuk lassan ideje.
@Podvinecz marsall: Gyanakszom mondjuk, hogy eredetileg valami rabbival volt ez a vicc…
Szlovákia után Magyarországon a legtöbb a nélkülöző, aki nem tud megfelelően táplálkozni
.
Legalább egymillió magyar állampolgár nem engedheti meg magának, hogy minden második nap húsos, halas vagy vegetáriánus ételt egyen.
Nézem a kormány mérhető, vagy legalábbis mérhetőnek tűnő céljait.
– Egy egyetem a világ legjobb 100 intézménye között 2030-ra (esetleg egy óriási egyetemösszevonással lehetséges, legalábbis elméletben?)
– Legalább három az Európai legjobb 100-ban (három óriásegyetemmel esetleg?)
– Magyarország legyen Európa 10 leginnovatívabb országa között (most 22-ik a European Innovation Scoreboard-on, Észtországot és Franciaországot is le kellene hagyni; mondjuk úgy, hogy ez nekem nagyon meredeken hangzik)
– 2040-re a világ 10 leginnovatívabb országa között legyen Magyarország (???? Vicc? Ez Japán, Dél-Korea, Izrael megelőzését jelentené a Global Innovation Index-ben)
– tartozzon az ország az Unió öt legversenyképesebb állama közé (az IMD-nél hátulról a harmadik ma; az ötödik helyhez Belgium, Luxemburg, Németország, Ausztria mindegyikét le kellene előzni)
– Magyarország legyen az EU öt legélhetőbb országa között – ahol a legjobb élni, lakni, dolgozni… (itt segítséget kérnék: hogyan mérjük ezt? Több dimenziót magába foglal, nyilván valami komplex index ez. Vagy esetleg valami szubjektív felmérés?)
@Grrr: Nézd, a social futuring index rangsorban már az OECD-n belül a nyolcadikok vagyunk, messze megelőzve például Belgiumot, Luxemburgot, Németországot, Ausztriát, miközben egyes részterületeken, mint például Balance illetve „Wellbeing & Generativity” (akármi is legyen ez) már az élre törtünk.
Szorgos kutatóink jópénzért majd végre helyesen definiálják, mit jelent az, hogy egy ország innovatív, versenyképes, vagy élhető, és nyugodt lehetsz, azokon a listákon kiválóan fogunk szereplni. Esetleg szerénységből elöttünk végezhet Kína és Oroszország, de a százmillió lakos alatti kategóriában bizakodóak lehetünk.
@nyulambator: Ez némiképp megnyugtat, köszönöm.
A többi régiós ország még mindig a százszor megbukott liberális LGTBQ+ mainstream gazdaságpolitikát követi – béremeléssel, életszínvonal-emeléssel, erősen tartva a nemzeti valutájukat. Aztán majd csodálkoznak, amikor öt-tíz múlva nem lesz vonzó országuk a kínai akkumulátorösszeszerelő-üzemek számára.
https://444.hu/2024/08/06/villamsebesseggel-hagyta-le-a-roman-minimalber-a-magyart
https://pcdn.hu/articles/images-o/a/i/c/aic-top-699931.png
Az, hogy ezzel együtt a kormányt még mindig nem kergették el a jó magyarok zacskót ragasztani, mindent elmond az ország jövőjét illetően.
2010-ben, amikor átvette a kormányzást a kárpátok legköpcösebb géniusza, mögöttünk (60%; EU=100%) volt Észtország (57%), Lettország (50%), Románia (45%) és Bulgária (42%).
De legalább a makroszámok rendben vannak, mert egy valódi tehetség kormányoz.
KSH: Több magyart fenyeget a szegénység, mint az elmúlt hat évben bármikor
És ezek az orbánista KSH hivatalos adatai…
Belegondolni sem érdemes, milyen lehet akkor a valóság.
@labrys: : … and growing :-(.
Kicsit vicces, hogy a kormány 2025-re 3-6 %-os növekedést vár. A sajtóban ez így jelenik meg: +3-6%. Akárhogy nézem; +3-6=-3. De már régóta tudjuk, hogy a negatív növekedés is növekedés.
Én… én nem is tudom…
/kezét tördeli/
…mosmilesz…
/felzokog/
…aha ma… a makro… láttátok am… makroszámokat?!?
Felcsökkent a GDP. És akkor mi van? A negatív növekedés is növekedés!
De jövőre most már egészen biztos jön az elrugaszkodás éve. Vagy a fellendülésé.
@nyulambator: : „De jövőre most már egészen biztos jön az elrugaszkodás” Nem volt ilyen már úgy tíz éve is? Jahogy a valóságtól?
Tiszta népmesei világ: A ravasz öregasszony, meg a Halál uraság. Tudod: „Majd holnap!” 😉
2010
2021, Fantasztikus évtized előtt állunk
De ha a blogmotor nem tiltana le a sok link miatt, minden évből tudnék hozni igéreteket arról, hogy kisvártatva már tényleg jön a kánaán.
„Privatizálná a kormány a kutatóhálózatot…”
…Hogy is volt az, amikor Lovászék ügyes taktikával ( = bepucsítás) kivédték a helyzetet, midőn Orbán a Palkovics nevű fasszal (elnézést kérek a péniszektől) vazelin nélkül megdugta (elnézést kérek a dugástól) az MTA-t?