Mit érhet el Magyar Péter és mit nem (erősenspekulatívposzt)
Kezdjük a mitnemmel. Magyar Péter, vagy inkább a magyarpéterizmus, nem nagyon válthatja le Csányi Sándort és Hernádi Zsoltot. Az orbáni arisztokrácia egy része úgy van belebetonozva ebbe az országba, hogy a kibetonozása nagyon komoly károkat okozhatna. Mészáros és Tiborcz esetleg leszedhető a tábláról.
Folytassuk a mitnemmel. A magyarpéterizmusnak van ez a számomra kicsit idegesítő wassalbista vonása, amiről azonban azt gondolom, hogy felszámolhatatlan. Nagyon nem mindegy az, hogy egy putyinista, fasizálódó nacionálkonzervativizmus uralkodik rajtunk, vagy a kicsit ógondolkozású, de azért alapvetően elviselhető népi szociálkonzervativizmus és a kozmopolita városiasság köt valamilyen vállalható kompromisszumot. Ebben kivételesen egyetértek Matthew Goodwinnal, a közép alatti milliók érdekeit és értékeit figyelembe kell venni, különben baj lesz.
Ezérta mitnemért kapok majd az arcomba, de sajnos így gondolom… Egy Orbán utáni Reformfidesz is a szélsőjobboldali borzalommal szemben képezne ellensúlyt, és ha az az ár, hogy a Reformfidesz a kormányzás közelében marad, akkor azt árat meg kell fizetni. És nem, egyáltalán nem biztos, hogy a konkrét Magyar Péter a kormányzás közelébe kerül, a magyarpéterizmus talán igen.
Sajnos nincs olyan, hogy sima többséggel megváltoztatnak kétharmados törvényeket, vagy az Alaptörvényt, az forradalmat jelent, és arra ez az ország nincs felkészülve, én biztosan nem. Én ellenzéki maradok, csendesen marginalizálódom, nem mindig fogom magam nagyon jól érezni, de ez sajnos része a dealnek. Van egy kérdés a füzetkémben, azt kellene megoldanom, az lehetne az én kontribúcióm a magyar gloire-hoz.
Olyan sincs, hogy a keresztény egyházakat vagy általában a vallást elkezdik piszkálni, akkor sincs, ha esetleg egyes keresztény egyházak ezt kicsit megérdemelnék. A konzervatív normálisak baszogatásáról sem lehet szó. És talán néhány kevésbé normális konzervatív nembaszogatásával is meg kell barátkoznunk.
Mindazonáltal, ruszkik haza.
A magyarpéterizmus kiegyezések sorát érhetné el. Ki kell egyezni az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal. A posztkaczynskiánus Lengyelország lehetne a legközelebbi szövetséges és sokkal jobb viszonyra van szükségünk Romániával. Ki kell egyezni magunkkal, a kultúrában, az oktatásban és a gazdaságban. A kiegyezés, drága liberális barátaim, azt jelenti, hogy elfogadunk olyasmit, amit nem könnyű elfogadni. A tehetségtelen balfékeknek nincs keresnivalójuk a kultúra és a tudomány környékén. De… és ezt nem is folytatom, bizonyos mindazonáltalokat el kell fogadni, mert az ország ilyen, itt van rögtön a Magyar Péter, akit nem mindig könnyű elfogadni csak nem nagyon van más választásunk. Ennek a történetnek nem mi leszünk a főszereplői, de lehetünk sikeres epizódisták, akinek van egy nagyon jó kis monológjuk a második felvonás elején.
Magyarország nem lesz az Unió legprogresszívebb tagállama. A magyar nép ugyanis nem az Unió legprogresszívebb népe. Liberális demokrácia igen, jogállam igen, de ennek az országnak mindig lesz egy konzervatív stichje. Ahogy a Magyar Péternek is van.
Hogy akkugyárak és mini-Dubai…. Nem tudom, de az biztos, hogy pusztán klímasemlegességre nem lehet gazdasági növekedést alapozni, és a magyar vidéknek is joga van a jóléthez. Szükségünk lehet olyasmire, ami esetleg kicsit piszkos és büdös, legalábbis metaforikus értelemben. Az a magyarpéteri szuverenitásdumcsi, amitől persze kikívánkozott belőlem egy khmmm, jelentheti azt, hogy a jólfelfogott és aránylag világos magyar érdeket akkor is szem előtt tartjuk, ha nem felel meg nyugati, entellektüel, lattepozitív barátaink Európa-képének (vagy esetleg a miénknek).
El kell fogadnunk, hogy nem csak a roppant röhejes konzervatív kultúrfölény nem létezik, de az esetleg kevésbé röhejesnek látszó liberális kultúrfölény sem. Egy Magyarország van, és a tehetség oldalfüggetlen. OK?
Mintha valakiknek a Lajtán túl nagyon elege lenne már a nagydzsungár putyinizmusból, az ötödik hadoszlop státuszból, és mintha valakiknek a Lajtán innen nagyon elege lenne már az elnyomásból. Lehet, hogy tíz év múlva is Orbán lesz a miniszterelnök, de ez már egyáltalán nem biztos, és ehhez köze van a magyarpéterizmusnak. Magyar Péter a polgári konzervatív populizmust jelenti, not our class darling, eláll tőle a kiujjunk, de ő sokkal közelebb van a magyar nép – igen az a mi népünk, ezt szeretném hozzátenni – lelkéhez, mint mondjuk én, aki kurvára távol vagyok tőle (bár tegnap a moziban a Most vagy soha-t nézve nemzeti forradalmi érzemények kerítettek hatalmukba, csak nem a Habsburgokkal, hanem a rákayphilipekkel és kitartóikkal szemben), de ez van, felsejlik egy élhetőbb, otthonosabb, békésebb, barátibb, nemsvájci, nemholland, de legalább nem csontig korrupt Magyarország képe.
Amely Magyarország aztán vagy eljön vagy nem.
Egy ember — még ha Magyar Péternek hívják is — nem csinál reformfideszt, bár én is bízom abban, hogy csatlakoznak hozzá fideszesek. A rendszerváltás előtti MSZMP-ben reformköri mozgalom volt, nem csak egy reformkommunista, sőt a reformerek annyian voltak már, hogy platformokra is bomlottak… Ilyesmit egyelőre nem érzekelünk a Fidesz környékén.
Amúgy a magyar nép értékrendje elég inkonzisztens, lásd: https://policysolutions.hu/userfiles/Policy_Solutions_Magyarorszag_Ertekterkepe_2022.pdf
De persze a társadalmi konzervativizmus tényleg nagyon erős…
@Bogomil: ha itt dűl-borul minden, akkor nem MP fogja megcsinálni a Reformfideszt, hanem olyanok, akik ma ott állnak Orbán mögött. ő egy harmadik erő lehet, vagy legalábbis a magyarpéterista populizmus.
@Bogomil: nem csattant el még a pofon, és nincs garancia rá, hogy valaha elcsattan. nem MP fogja azt kiosztani, de azért hozzájárulhat.
Amióta Varga Juci kibökte, hogy úgy idegbe jött, hogy pofon vágta Magyart, azóta úgy gondolom, hogy ez az ember egy vértanú! Annyi mennyi nyomorúságos év egy hárpiával….
Én leginkább liberálisnak gondolom magam enyhe baloldali beütéssel, bár némely konzervatív értékek tiszteletével. Viszont egy mérsékelt jobboldali, Európa párti, patrióta kormányzattal barátságosan együtt tudnék élni, legfeljebb majd később másra szavaznék, ha megérném még, hogy lenne komolyan vehető, kedvemre való ajánlat.
most mondja éppen magyar péter, hogy ő alapvetően liberálisnak gondolja magát, a spinozában a rangos katalinnal beszél arról, hogy 2006-ban mennyire közel került a fideszhez, és nem szégyelli, hogy hol állt a sajnálatos események idején. nagyon jó a szövege, tényleg nagyon jól beszél, vicces. nem hülye ez az ember, nagyon nem hülye.
“nincs olyan, hogy egyoldalúan megváltoztatnak kétharmados törvényeket, vagy az Alaptörvényt”
De hiszen ez 2010 után már megtörtént!
Úgy vélem, az egyházakat/vallás(oka)t egyáltalán nem szükséges piszkálni. Az viszont szükséges, hogy egy világi kormányzat csak valós társadalmi érdemeiknek megfelelően támogassa őket — ha egyáltalán.
@poszt: Akkor kezdem én is a “mitnemmel” (nehogymá’ ne kapj az arcodba :-)). Amit nem tudok elképzelni, hogy amíg vitya (pontosabban az orbán-klán) passzátszelet fújhat a magyar jogalkotásban és végrehajtó hatalomban, addig Mo-on érdemi változás lehetséges. Morogva-kényszeredetten valami lehet, de a “kiegyezés” dear @Big JT, elég sansztalan. Nota bene: ez nem hazudtolja meg a fajtáját. Az első adandó alkalommal bordád közé kapod a bicskát, faluvégi korcsmában már csak így megy ez.
A Sunyibácsiról konkrétan nem gondolom, hogy fideszes, csak azt, hogy nem szeret a pöcegödörben iszapbirkózni, vagy állandóan a háta mögé nézegetni (csak azért, mert a mogyorók valamiért a szotyizós-szalonnázóst preferálják). Nyilván szeret jól élni, megdolgozott érte (szerintem). Ezért aztán bőven megéri neki pár zsák zsetont odahajigálni az akarnok hülyegyereck hobbijaira (azért a tavalyi év fontos momentuma volt – számomra – hogy a családi ezüstöt szükségesnek látta betolni f̶é̶s̶z̶e̶r̶b̶ő̶l̶ ̶a̶ ̶h̶á̶z̶b̶a̶ alapítványba, ami viszont nekem azt jelzi, hogy vitya néha felsír álmában, amiért a Sunyibá-Zozó helyén nem lőrincbarát és tiborc (sic!) van).
“a magyar vidéknek is joga van a jóléthez” Ámen. De ahhoz is, hogy a “pici sárgától” (&al) megkövetelje, hogy ne sz@rjon a fészkébe, mint odahaza (ti. “akkugyárat” lehet úgy is üzemeltetni, hogy a mogyoró élőhelyét nem vágják haza, csak azt a profit megsínyli). Különbség van “kölcsönös érdek” és “egyenlő érdek” között – ez a “keleti nyitás” során a kártékony komcsynak és partnereinek nem szempont (csak hazudja).
Úgy egyáltalán: nekem ez a magyarpáterizmus (sic!) elég nagy füstfelhőnek tűnik, de egy tojást nem főzöl meg a lángjánál :-(. Ne legyen igazam.
A poszt felidézte bennem Tóta W. egy régi-régi irását (persze most nem találom), amelyikben arról elmélkedett, hogy végre a sok felhorgadt, majd törvényszerüen elbukott forradalmunk helyett/mellett megünepelhetnénk Deákot és a kiegyezést is, aminek lényegében az egyetlen majd 50 éves idöszakot köszönhetjük, amikor Magyarország tényleg prosperált.
Egy ír kollegám most a hosszúhétvégén Pesten túristáskodott és azzal a meggyözödéssel tért haza, hogy Magyarország nyilvánvalóan egy nagyon gazdag ország, mindenképp gazdagabb mint írország, da az a minimum, hogy amije van sokkal jobban hasznosítja mint írország. Mikor ezt vitattam, rámutatott, hogy de hát a gyönyörü épületek, a Parlament, a Bazilika, Andrássy, miegymás. Ja, mondom, 150 éve egy kurta pillanatra úgy tünt, akár lehetne is ebböl az országból valami.
Az a kérdés, hogy jelenleg megéri-e kiegyezni. Fiatalabb vagyok orbánnál jóval, én ki tudom várni, amikor nagyobb lesz a botrány és kevesebb alja bűnözővel kell kiegyezni. Viszont a kiegyezéseknek mindig az az eredménye, hogy senki sem néz szembe a saját szarságával. Nálunk senkinek nem a nagyapja volt a nyilas, nem az lőtte a Dunába mások nagyapjának rokonait, hanem a “németek” és az a “néhány” (néven nem nevezett) nyilas, senkinek a faterja nem jelentette fel egy mások rokonait, azok a (szintén név nélküli) “ávósok” voltak. Az egyház is megúszta a nyilaskodást, a III/3-at, most az orbánprédikálást és az oktatás lerablását. Ha ez így marad, akkor minek? Akkor kiegyezés helyett érdemesebb valamely idegen nyelven megszabadulni a magyar akcentustól.
@nyulambator: : Bennem meg az ír kollegád a régi viccet (Bill Gates-nek felajánlja Szent Péter, hogy választhat a menny és pokol között…), aminek a poénja: Ja, hát az csak a Demo volt!
@szazharminchet: : “valamely idegen nyelven megszabadulni a magyar akcentustól” főképp, ha olyan helyen teheted, ahol nem is nagyon törődnek vele.
@nyulambator: Budapest sokkal gazdagabbnak tűnik, mint Dublin. De Budapest nem Magyarország. 🙂 Nehéz ügy ez.
@obeszel:](#comment-332366) kétharmaddal bármikor. az nem egyoldalú. de biztonság kedvéért beleírom.
@jotunder: Itt jobbra fent az “income of private households”-ot választva egészen tisztán látszik az ok. írország régiói egy kupacban tömörülnek a 16.5K környékén. Ehhez képest a magyar régiók közül hét a 11K környékén csoportosul, míg Budapest a másik szélen a 19K magasságában van. Talán emiatt van, hogy az ember kilép a fövárosból és máris honvágya van Európába.
@nyulambator:
Nekem a ferihegyi úton, az első migránsozós/sorosozós/egyéb fasiszta plakátnál szokott először olyan érzésem lenni, hogy köpni kell. Persze, amikor ott vagy egy gazdagabb kerületben, ott a fidesz is tudja, hogy széchenyi-terves plakát köll, hogy volt óvodafelújítás, és nem náculós, az máshol műxik jól. De azért a reptéri útra jut, hogy tudd hol jársz.
“Egy Orbán utáni Reformfidesz” :))
A jelenkori ellenzék a jelen körülmények között, amit már eléggé elsírtunk az évek során, Gyurcsánnyal nem tud kiegyezni. Na ez a kályha, innen indulunk. (Hogy a Fidesz – Orbánnal vagy anélkül – kivel egyezik ki? Na? )
A helyzet egyre inkább úgy néz ki, hogy az orbándiktatúrának nem választás és nem forradalom fog véget vetni, hanem bizonyos nézőpontból akár forradalomnak is tekinthető puccs. Ehhez az kell, hogy a közállapotok teljesen elviselhetetlenné váljanak. Az akkugyárak és a többi gazdaságfejlesztési okosságok ehhez jó alapot szolgálatnak. Akkor pedig nem számít semmiféle kétharmad, meg alkotmányosság, a jogokat és szabályokat átmenetileg felfüggesztik, aztán jöhet valamiféle kibontakozás. Mondom kibontakozás. Mert béke és valamiféle rend a fejekben soha nem lesz Magyarországon.
Orbán után persze nem lesz semmiféle fidesz, mert most sincs. Így aztán reformfidesz se lesz. Ez olyan, mint az emberarcú fideszesekről szóló legendárium.
Javítsatok ki, ha tévedek, de a “ruszkik haza” kimondása még várat magára. Mármint ezt MP még nem mondta ki.
Szerintem én lényegesen több bizalmat előlegeztem neki, mint ennek a blognak a törzsolvasói átlagosan, de ha nem akarja, hogy ez a bizalom elmúljon, és szeretne tőlem a bizalom mellé szavazatot is kapni, akkor ki kell mondania. Annyiszor és annyira hangosan, hogy ne lehessen később elsunnyogni.
@nyulambator:
https://w.blog.hu/2007/03/15/1867_te_csillag?layout=1%3Fdesktop
@azuccahirmondoja: , @vattablz: : Nekem az lenne a minimum, hogy “a vitya-klán uralta fidesz nem tekinthető kormányzásra alkalmasnak” (avagy nem képes kormányt adni). A “nem lesz semmiféle fidesz, mert most sincs” pontos meghatározás. A fidesz jelenleg nem más, mint fügefalevél a nyugat felé. Ahogy az ellenzék, a parlament és többi “de facto” kiüresített díszlet is.
@trbnt: Köszönöm, éppen ez az.
Nagy Ervin: ’56-hangulatom van
https://telex.hu/belfold/2024/04/02/nagy-ervin-magyar-peter-mozgalom-varga-judit
” nem lehet a tökéletes a pillanatra várni, a magyar értelmiség viszont általában ezt teszi, és inkább a szőrszálat keresi a feltűnő közéleti szereplőkben, azért, hogy „ne kelljen mellé állni, ne kelljen kockázatot vállalni”. “
„reformfidesz”
aha
Én úgy tudom, hogy az elit – benne meglehetősen korrupt elemekkel is – Béccsel egy lapon említhető társ-fővárost akart építeni, amire nem sajnálták az ország (vidék!) pénzét. Már a kiegyezés előtt is volt ilyen törekvés, utána meg pláne. Európa-szerte más fővárosok is magukhoz szívták a pénzt, ez nem volt magyar sajátosság.
Ennyit a bebetonozott oligarchákról…
https://nepszava.hu/3230583_egy-torvenytervezettel-cegek-tulajdonosait-kotelezhetne-vallalkozasuk-eladasara-a-gvh
@annokkk: : Hehe… nekem is ez jött szembe elsőre a telexen. Itt fentebb írtam pont, hogy tavaly jelzésértékű volt a Sunyibá’ vagyonelem-mozgatása, és tessék.
https://telex.hu/gazdasag/2024/04/03/gazdasagi-versenyhivatal-altalanos-jellegu-vallalkozas-versenytorveny-bige-sorpiac-bankok-amcham
és persze meg fogják magyarázni, hogy máshol is van erre példa. Ami igaz, csak “máshol” nem egy klán (ember?) uralja a jogalkotást, a végrehajtó hatalmat (az igazságszolgáltatásról nem is beszélve).
Ami a hab a tortán, hogy a – szerintem is – túlzott mértékben eladott retail kereskedelem kiegyensúlyozottabbá tételének kérdése, egészen sajátos komcsy megoldást sejtet. Aldi-Lidli… tarkarongy, ruszki diszkontlánc welcome! A komcsy nem nyughat, míg akár egyetlen árva levegőmolekula életének sorsa nem az ő kezében van :-(. Ez b+ megkorbácsoltatná a (magyar)tengert is, csak hogy mindenki lássa, ki az úr a háznál. Atyaisten komplexusos vidéki téeszelnök-párttitkár lelkületű fazon, “Hugo Boss”-ban. Ha már úgyis Petőfi van terítéken:
“A királyra! ugyan minek
Szamáron a bársony nyereg?”
Hiv.: @ijontichy:
Ami jobboldal, az jobboldal. Nem azért szedi el a cégek tulajdonjogát, hogy senki ne juthasson kizsákmányoló helyzetbe a többiekkel szemben. Csak lop és rabol.
Az iskolákat sem azért szedte egy rendszer alá, hogy egyenlősítsen diák és diák között, hanem hogy lopjon, raboljon, gyerekekkel fajtalankodjon és létrehozta a kasztrendszert.
A logopédusokat és a nevelést segítő fejlesztő rendszert sem azért irtja ki, mert komcsi a családja, hanem hogy ugyanezt sok pénzért kaphassa meg csak a gazdag szülő a gyerekének.
Nincs itt semmi komcsi-bolsi-baloldali jelleg. Csak a lopcsencsór jelleg. Ami nyilván családi vonás náluk, de ne keverjük a komcsi múlttal, mert azok csak a terepviszonyok voltak az ilyeneknek vidéken akkor is a lopáshoz.
@annokkk: : Szvsz. kábé egyről beszélünk, más szóhasználattal. Nálam a “komcsy” nem véletlenül “y”. Köze nincs a klasszikus kommunistához (amúgy azok tisztességesebbek voltak, és nem árultak zsákbamacskát, elvégre a “bibliájukban” nyíltan, szó szerint szerepelt a “diktatúra” ;-)).
Ami az “atyaisten komplexusos vidéki téeszelnök-párttitkár”-t illeti, számára anno a körülmények tényleg “csak a terepviszonyok voltak”.
A “lopás” is stimmel, én annyit tennék hozzá, hogy ők, óvatos duhajként “gránitba és folyományaiba” vésik (mert megtehetik), miszerint az amit ők csinálnak, nem azonos a BTK-ban szereplő, hasonló elnevezésű, hivatalból üldözendő cselekménnyel (ld. “gyevi bíró”). Ezért aztán nem is üldözik (általában), kivéve a kegyvesztettség esetét, amikor a delikvenst “átminősítik” (ld. MP).
Hiv.: @ijontichy:
Nos, én az – Amit szabad Jupiternek, nem szabad a Magyarpéternek – témában jeleztem, hogy szabad a pálya. Mind alkotmányozásban, mind oligarchafosztogatásban, egyházrogyasztásban, sportkinyírásban megvan minden egy bármilyen döntéshez, hiszen Jupiternek is megvolt mindene egy bármilyen döntéshez. Ez az ország egy büdös szót sem szól, ahogy eddig sem szólt semmihez. A balosok is csak azért nem tudtak rá hatni, mert épp szerelmes volt az ország egy csalóba. Ha megint szerelmes lesz, megint mindent megenged neki. Az exét meg szeretné akkor jól lecsukatni nőverésért legalább. Megoldható.
@Grrr:
Lehet, hogy akkoriban ment Budapestre a “vidék” pénze is, de az a befektetés a vidéknek már eléggé megtérülhetett. Tudtommal volt, amikor a Weiss Manfréd Műveknek hasonló súlya volt az ország gazdaságában, mint az egész vidéknek, és akkor még más is volt a fővárosban.
A gazdaság motorja a város azóta, hogy a mezőgazdaság képessé vált bőségesen jóllakatni mindenkit (a szintén “városi” Haber-Bosch-eljárásnak köszönhetően. Merthogy mindig mondják, hogy a “paraszt” eteti a “városit”, de éppen fordítva, Fritz Haber eteti a parasztot.)
Hiv.: @szazharminchet:
https://hvg.hu/360/20230928_nepszamlalas_2022_Budapest_videk
Egy másik ország.
@annokkk: A XVIII. századi rendi társadalom paródiáját képező Horthy-korszak paródiáját építené szívesen az elit. A rendi társadalom, a megszilárdult hiearchiák, az anti-meritokratikus előremenetel, az urambátyám-világ; az esélyek, sőt az emberek, természetes egyenlőtlensége kétségkívül konzervatív ösztön, de manapság azért már nem itt tartanak a világ más tájain.
@szazharminchet: Az agglomerációs előnyök léteznek, nyilván egy nagyüzem egy nagy munkaerőpiacot elérő városban tud jobban működni. De a főváros elsősorban csak emiatt (no meg jó infrastruktúra miatt) miatt vonzotta a külföldi és belföldi forrásokat, sőt, a munkásokat is vidékről. Nem igazán volt mögött valami ‘érdem’. Egy természetes folyamat, de nem a városi vs. vidéki emberekről szól, hanem gazdaságföldrajzról. Persze ma már mindenhol igyekeznek a vidék népességmegtartó erejét, élhetőségét javítani (még a kínaiak is gyűjtik a jó megoldásokat világszerte, néhány éve többek közöt az EU kohéziós politikáját is tanulmányozták).
Hiv.: @Grrr: A világ más tájain ? Melyik észlényre gondolsz a felhozatalból ? Maradjunk a politikában, hogy almát ne körtével….
Hiv.: @Grrr: Javíts ki, ha tévednék, de jelenleg éppen beépítik Budapest rozsdaövezeteit az ingatlanspekulánsok.
Nagyüzemekről szó se nincs. Egy idegenforgalmi látványosság és ingatlanpanamák. Ennyi. A nagy forgalom pörgeti, amit pörget. A vidéket meg a kihalás fenyegeti.
@Grrr:
Nem volt mögötte érdem? Az innováció mi, ha nem érdem? A 19-dik század végén, 20-dik század elején Budapest egy eléggé pezsgő intellektuális életet tudott produkálni, volt egyetem, voltak mérnökök-feltalálók (Heller-Forgó, Déri-Bláthy-Zipermowsky, Ganz, Bánki-Csonka mind BP-en dolgoztak, vagy a Ganz gyárral vagy a Műegyetemmel kapcsolatban).
A vidék népességmegtartó ereje meg manapság Európában sajnos az agrártámogatás nevű szavazatvásárlás (ugyanennyi kaját az USA mezőgazdasága több géppel és kevesebb dolgozóval olcsóbban produkál). Ez a vidéktől is elveszi a motivációt a fejlődésre, és az innovatívabb ágazatokból is szívja ki a pénzt. Én azt reméltem, hogy majd a covid után marad a home offfice, és akkor a vidék megtartóereje az olcsóbb ingatlan lesz, de ezt majd még meglátjuk.
@annokkk: Mondjuk németalföldi meg dán-svéd konzervatívokra gondolhatok itt. A britekről majd jotunder.
@annokkk: Igen, de ezt Weiss Manfréd korára értettem.
@annokkk:
Szerintem manapság ne olyanra gondolj a gazdaság motorjaként, mint az ózdi nagyolvasztó, hanem inkább pl. szoftvercégre, bankra vagy befektetésialap-kezelőre. Ilyesmi azért valószínűleg akad Budapesten.
Hiv.: @szazharminchet:Gondolok én, gondolok. De melyikre ? Amelyiket már elrabolták a felcsútiak, vagy amelyik nincs ?
@szazharminchet: Igen, egyetértek – a ‘gazdaságföldrajz’ címke és agglomerációs előnyök alatt az ötletek megszületésének oktatási meg networking háttérét, a partnerek, finanszírozási források könnyebb elérhetőségét is ki kell hangsúlyozni.
Amire gondoltam az az, hogy ezek a teljesítmények egyes emberek, vállalkozók, mérnökök érdeme volt, nem pedig Budapesté, vagy általában a pestieké. Mint ahogy ma sem igazán Magyarország érdeme egy-egy egyéni siker, még akkor sem, ha volt mögött csapatjáték, segítő intézmények meg ösztöndíj. Az egyén Budapesten tudta kidolgozni, megvalósítani az ötletét, meg ott telepedett le a tágabban értett gazdaságföldrajzi előnyök miatt. Nem úgy általában ‘Budapest’ volt a fejlődés motorja, ez félrevezető megfogalmazás.
Hiv.: @Grrr: Az agyelszíváson túl azért Budapest előnyeihez tartozik, hogy nagyon sokszínű. Nem csak az egyfőteres kisvárosokhoz, hanem sok nagyvároshoz képest is. Ahogy a statisztikában írva vagyon, a képzettsége duplája a vidéknek – alsó hangon. És művelődésre is sokkal több a lehetőség. Ami nincs, az a perspektíva. Budapest egy üvegplafon.
@annokkk:
Azért akadt egy-két IT-cég, Graphisoft, Kürt, NNG, Prezi. Nem tudom, hogy mit raboltak már el, és hogy van-e perspektíva, hosszú távon az orbándúlás persze elűzheti ezt is.
@Grrr:
De, volt benne Budapestnek is érdeme. Ha már más nem, akkor (Berlinhez és Bécshez hasonlóan) a relatív sokszínűsége, az, hogy a vidéknél, de még más európai városoknál is liberálisabb, kevésbé antiszemita volt, ezért kötöttek ki itt azok a családok, amikben megszülethetett Neumann, Wigner, Szilárd. Ezekben a családokban volt hagyománya a tanulás megbecsülésének.
Továbbá azért valami köze volt a pestieknek a pesti gimnáziumok (Trefort, Fasori, később Fazekas) létéhez is.
@jotunder:
“Budapest sokkal gazdagabbnak tűnik, mint Dublin.”
Melyik resze, de komolyan? Budapest az kb a Klinikaktol az Arany Janosig tart, a tobbi az pusztulat, akarmennyire is imadom. Az utburkolat minosege az gyakorlatilag az egesz varosban 3. vilagbeli orszagokat idez (szoktam mondogatni, hogy Mexiko, de sajnos nem igaz, mint megtudtam, ocsem most erkezett haza Mexikovarosbol, es felvilagositott, hogy nagyon-nagyon nem.. szoval inkabb ukrajna lesz az). A Deak Teren ha kornebez az ember, kapasbol lat szamtalan egyebkent patinans epuletet, ahol a homlokzat elkepesztoen szar allapotban van.
Budapestrol hianyzik ugy 30-40 kilometernyi alagut es vagy 5 ezer milliard forintnyi fejlesztes alsohangon ahhoz, hogy egy Dublin szintu varos fejlettseget elkezdje megkozeliteni. Es akkor Munchentol vagy Stockholmtol meg mindig fenyevekre van.
@thegaben86: dublin nem ez a nagyságrend. budapest egy világváros, dublin nem az. magyarország összességében nyilván sokkal szegényebb, mint bármelyik nyugati ország, de azért erre a régióra elég nagy GDP jut és ez meg is látszik rajta.
Dublinnak nincs metrója, két villamosvonala van és permanens a dugó.
Cserében ott van az európai központja jópár számottevő IT cégnek.
@thegaben86: @jotunder: Bukarest elég érdekes hely, de az útburkolat és a tömegközlekedés jobb, mint Pesten. Fogadjunk, hogy egyikőtök se járt még ott. (Én meg nem voltam Dublinban, csak testvérvárosában Lublinban.) Münchennel ne hasonlítsuk össze Bp-t, az egy Mo.-nál sokkal gazdagabb tartomány másfél milliós fővárosa. Naná, hogy rendben van.