Ó, hogy folyna ki a szemük!
Eredeti szerző: maroz
Mert az enyém kifolyik. És ez még az elviselhetőbb tüneteim közé tartozik, az időszakos asztma sokkal súlyosabb, ahol is választhatok: vagy diszkréten megfulladok vagy másfél hónapig permanensen szarul érzem magam a gyógyszerek mellékhatásától. Jó buli, és társak is vannak, állítólag az ország negyede szolidárisan velem együtt szenved egy gyomnövény miatt. Parlagfű, azaz a mindenkori magyar kormányok gumicsontja.
És nem csak a kormányoké, hanem a mindenkori ellenzéké is. Olyan, de olyan vicces, hogy ha most történetesen nem lennék én is ennyire érintett magam is jót hahotáznék rajta. Sajnos érintett vagyok, így marad az a csalóka öröm, amit egy kellően perverz fantázia továbbszínezgetése okoz: elképzelem hogyan nyomnék le Selmeczi torkán egy parlagfűből tömörített gumicsontot. Tényleg nem részletezném, tényleg nagyon beteg elképzeléseim vannak. Mentségemre szóljon, hogy ő kezdte, ő provokált.
Nem tudom, emlékszik-e még valaki arra, hogy 2003-ban nevezett volt a Fidesz (akkor ellenzéki gumicsont-marcangoló) parlagfűügyi bizottságának az alelnöke. Gabriella univerzálisabb, mint a legösszetettebb svájci bicska, lassan könnyebb megmondani azt, hogy mihez nem ért, hiszen volt ő már minden és mindennek az ellenkezője is. (Talán ilyen gumicsontnyelő még nem, de megígértem, hogy megtartom magamnak a perverz ábrándjaimat, tehát erről most kuss lészen.) No, szóval 2003-ban a fidesz talán egyik leggusztustalanabb seggéből az alábbi hangok törtek elő:
A testület szocialista tagjai csak szeptember végén tennék le az asztalra a bizottsági javaslatokat, a Fidesz azonban már áprilisban a parlament elé vinné az ügyet.
A rohattkomcsik tökölnének, csak szeptember végén kezdenének el kérődzni a gumicsonton, ami tarthatatlan, ezért a fidesz ragaszkodik az áprilishoz. 2003 áprilisához. Mert azt a stratégiát, vagy mit sürgősen ki kell dolgozni. A magyar emberek magyar tüdejének vissza kell adni a magyar szabadságot, vesszen az ámerikai gyom! És hogy ehhez állami forrást is kellene allokálni, az akkor ellenzéki gumicumis szerint:
A legnagyobb ellenzéki párt saját törvényjavaslatot készít a parlagfű elleni védekezésről, s számításaik szerint a cselekvéshez 6-8 milliárd forintra lesz szükség az állami költségvetésből.
Hat, kötőjel nyolc milliárd forint és saját törvényjavaslat. Derék.
Elrobog kilenc év, a fidesz ma kormánypárt, sőt, a pártállam teljhatalmú állampártja. Övé az ország, a hatalom, és ha nem is mindörökké, de nagyon úgy tűnik, hogy ámen. És akkor mit tol a pofámba a pártállami hírgyár?
Közleményükben felidézték, hogy a kormány július 6-án elfogadta a parlagfű elleni védekezés akciótervét.
2012. július 6-án. Értik, ugye? 2003-ban még felháborodtak azon, hogy áprilisról szeptemberre csúszna, de azóta, kilenc kibaszott év óta nem sikerült nekik valamiféle legalább közepesen jól kommunikálható elképzelést, tervet kidolgozni. Most ötletelnek, tessék kritikusan elolvasni az MTI-maszatolást, teljesen nyilvánvaló, hogy nincs semmi érdemi elképzelésük (Ezt a rohadt lakossági parlagfű-bejelentő rendszert is mikorra dolgozzák ki? A hónap végére! Miközben ugye 2003-ban Selmeczi…, ehh, a torkára a gumicsontot, perverzül és változatosan!), hogy bízva az emberek fogalmatlanságában még azt is le merik írni, hogy idén összesen 724 hektáron találtak parlagfüves területeket, miközben szakértők a súlyosan fertőzött terület nagyságát mintegy 700 000, azaz hétszázezer hektárra becsülik. És akkor álljon itt a végén a legszebb, az, hogy mennyi pénzt rendelt most a fidesz a parlagfűmentesítésre, most, amikor nem ők az ellenzék, hanem a kormánypárt, satöbbi? 79 millió forintot! Hetvenkilenc milliót. Ellenzékben 6-8 milliárdot tartott volna fontosnak, de iziben, most, hatalmon 79 milliót. Megpróbálom ezt grafikusan is érzékeltetni:
Hogy folyna ki a szemük!
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16520947-6805831e7851a' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16520947&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16520947-6805831e7851a&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16520947-6805831e7851a' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@daito: „Azaz, amit elszívunk este”
Ezt most tekintsem meghívásnak 😀
@Alonee: Nem címzetes hülyék, hiszen bizisz.
Elég jól meg lehet élni mind az allergiaellenes gyógyszerekből, mind abból, hogy harcolsz az allergénnek tekintett dolgok ellen.
És ezekben partnerek a beteg emberek is.
Olyan ez, mint a dohányzás elleni szervezkedés:
http://www.youtube.com/watch?v=AmS8duQ1avo
kicsit el van túlozva, de alapvetően igaz.
@KAMA3: Igen, ilyen nekem is van és tényleg sokszor hasznát veszem, pláne, ha olyan fődekre kell kimennem, ahol a látóhatárig ér a parlagfű. Az egyik barátom vagy két éve elkezdett egy ilyen pánikszoba-szerűséget építeni, kizárólag mesterséges szellőztetés, a legbikább szűrővel. Rég nem találkoztam vele, de azt hiszem a napokban rá fogok kérdezni, hogy mire jutott. Évi 6 milliárdnyi közpénzből tíz év alatt lehetne mindenkinek ilyen saját sterilszobája is akár, ha a dolog tényleg működik. 🙂
@kolbászoszsömle: Oké. Akkor viríts egy kutatást arról, hogy milyen arányban vannak jelen a parlagfűallergiások között a pusztán pszichoszomatikus eredetű betegek. Egy aprócska hangyafasznyi tényt. És ha megint a műrózsáddal jössz letüsszögöm a fejed!
@kolbászoszsömle: Van ebben némi igazság, én is visítva röhögök az 1700 ft-os, 12 ml tengervizet tartalmazó vackokon, ami természetesen ultimate gyógyszer, sőt ezentúl a parlagfűnek lesz levélkonyulása ha véletlenül arra mész. Ugyanakkor az a helyzet, hogy mikor parlagfű szezon van, akkor indul be nálam a rettenet + asztmás is vagyok, viszont tiszta ideg vö. stressz, egész évben. Mindenesetre kipróbáltam a rózsa dolgot, ugyanis van itthon egy darab műanyag parlagfű, a gyerek kapta ovis korában, egy félórája idetettem magam mellé, de teljesen szelíd, semmi tünet.
@zellerlevél: Egyébként most jut eszembe, hogy van alapja annak amit tapasztaltál. A városban a dízel korom megköti ezeket a polleneket, egy koromszemcséhez akár többféle pollen is tapadhat, ezért sokkal durvábban hat. Plusz ott vannak a koromban maradt szénhidrogén maradványok. Ezek együttes hatását szerintem nagyon keveset vizsgálták.
Asszem a totalcaron volt erről egy hosszab lélegzetvételű cikk, amikor a részecskeszűrőkből jövő 2,5 mikron alatti koromszemcsék problémáját feszegették.
@Csubakka Mrozsek: Nem, csak ha a városban bringával közlekedem.
Meg természetesen kaszáláskor, ott rengeteg pollen szabadul fel, ami keveredik a porral, meg a kipufogó gázzal. Porálarc nélkül két napig halálomon voltam egy ilyen mutatvány után.
@maroz: Aktív szén és elé PM10 porszűrő. esetleg utána is egy réteg, hogy az esetleges szénport ne fújja be a szobába. Ez az allergéneket tuti kiszűri.
@Csubakka Mrozsek: A gerilla kaszálást nem viccnek szántam, bármennyire is annak tűnt. Valamelyik délután le is csapatom a műegyetem K épülete előtt a zöldsávot. Bár ott pont parlagfüvet nem nagyon láttam, minden mást viszont igen.
@maroz: A műrózsás kísérlet eredményének ignorálása után miért adnék _bármilyen_ eredményt a pszichoszomatikus érintettségről?
Ott a net, a széles e gugli, antidepresszánsok mellékhatása az allergiás populációban, erre kell rákeresni, és hopp, valami lesz.
Vagy nem.
@Alonee: A placebo lényege, hogy nem tudod, hogy placebo.
A gyerek műparlagfüve rád, a placebohatás definíciója alapján várható eredményt produkálta, ahogy az sem mond ellent a placebohatásnak, hogy pont akkor kezdesz tüneteket produkálni, amikor várod, hogy tüneteid lesznek.
@Alonee:
„Kanadában sikerült kiirtani a parlagfüvet…”
Kanadában könnyú, azon a lófasznyi területen. Bezzeg itt…
@kolbászoszsömle: A műrózsás kísérlet eredménye ebben a vitában irreleváns, hiszen a franc se állította azt, hogy ne létezne a jelenség. Van, létezik, de ismétlem, nem erről folyna a vita.
Hanem arról, hogy pusztán egy jelenség létezésétől még egyáltalán nem biztos, hogy az a jelenség a meghatározó. És itt nem bírlak téged kizökkenteni a monotóniádból: te a nyamvadt rózsád miatt permanensen azt sugallod, hogy az egész parlagfűallergia nem már, mint egy kitaláció, egy felfújt valami. Na, itt tartunk most.
@maroz: Nem kételkedem a tüneteidben, abban, hogy allergiás reakciót mutatsz akkor, amikor várod az allergiás reakciókat, sőt a szakértelmedben sem kételkedek, szóval elhiszem, hogy tudod mikor virágzik.
Sőt, azt is elhiszem, hogy a te esetedben konkrétan a parlagfű okozza a tüneteket, és nincs benne semmi tanult dolog, egyszerűen így alakult, ezt dobtad a karaktergenerálás alkalmával.
Előfordulhat.
Amiben kételkedek az az, hogy a problémára autentikus megoldás a parlagfű irtása, hogy ez a dolog (már az irtás) sikeres lehet, az allergiás megbetegedések visszaszorításában, amennyiben nem foglalkozunk az egyéb tényezőkkel, mint például a hasonló betegségek során megfigyelhető, azok terjedését és mértékét nagyban befolyásoló hatásokkal.
A allergia ugyanis egy teljesen új betegség.
Gyakorlatilag a hisztériát váltotta (érdekes módon a mi kultúránkban a hisztéria teljesen eltűnt), így felmerül(hetne) a kérdés, hogy van-e kapcsolat az között, hogy a hisztériáról bebizonyosodott, hogy egy mentális betegség, amit nem a gránát, meg a légnyomás okoz, az között, hogy egy új, láthatatlan ellenség okoz testi problémát (mellesleg a parlagfüvet régebben ambróziának hívták. Ha ma is így neveznék, már lehet akkor sem lennének ennyien allergiásak rá, ugyanis ez oda-vissza működik. -Szaridon néven nem lehetne eladni a Saridont, Getzi néven a Getz-t, stb)
Nálunk, Európában a szellemi integritást nagyságrendekkel többre tartjuk, mint a szellemit, valamint hajlamosak vagyunk a lelki nyomorokat egyszerű akaratgyengeségnek kezelni.
Ez, legalább feltételezés szintjén, indukálhat szomatikus tüneteket, ám a kérdést magát sem szabad felvetni, hiszen azt a legtöbb allergiás a szellemi integritása elleni támadásként értelmezi (avagy nem vagyok én bolond, hiszen, amikor virágzik a parlagfű, pont akkor leszek krehás, tehát az okozza), valamint sem az orvosoknak, sem a gyógyszergyártóknak, sem a politikusoknak nem érdeke a probléma valódi megoldása, hiszen az orvos kutathatja a tüneti kezelés lehetséges módozatait, a gyógyszergyár hatalmas piacra tesz szert ezáltal, a politikusok pedig tömegekhez szólhatnak, tömegeket szólíthatnak meg, akciótervet készíthetnek, cselekedhetnek, szabályozhatnak, stb.
Az allergiás pedig örül, mert vele foglalkozik ország-világ, plusz az ezernyi apró betegségelőny bezsebelésével „elvan”.
És még egyszer, nem kételkedek abban, hogy vannak tüneteid, hogy szomatikusak a tüneteid, hogy nem lehetne és nem lenne érdemes 6-8 milliárdot elkölteni a parlagfű-allergiások problémájára, csak azt monndom, csak annyit mondok, hogy a vizsgálat, a probléma vizsgálata előrébb vinne annak megoldásában, hiszen a mi országunkban a parlagfű kiirtása, sőt csak látványos visszaszorítása is olyan hatalmas erőforrásokat igényelne, amik egyszerűen nem állnak rendelkezésre.
Lehet itt büntetgetni a gazdákat, a MÁV-ot, a bárkit, de ezzel a legjobb esetben is csak annyit érünk el, hogy a gazdák áttérnek valami terminátortechnológiára, a MÁV pedig lelocsolja fáradt olajjal, vagy valami igazán brutális gyomirtóval az általa kezelt területeket, ahonnan aztán az összes vegyszer meg a talajba, vízbe, a mi kajánkba.
@kolbászoszsömle: Te ugye allergiás vagy a parlagfűre (5*) und fekete ürömre?
Tudom, a túlzott Unikum fogyasztás miatt lettem az! És nem ehetek görög-budai-dinnyét! (ui. a parlagfüveseknek ugyanúgy taknya-nyála egybe van tőle! Ha ezt a budaiügyészúr tutta volna!
Az is műrózsa? Gyere és mutogasd a műparlagfüvet a városi kutyámnak, annál is biztosan bejön a kísérlet!
@Sanyialó: az én szomatizációm más természetű.
Pl. lázas leszek, hányok, ha hivatalba kell mennem.
Ezzel viszonylag egyszerű együtt élni, csak az a szar, amikor lejár a jogosítvány, útlevél, személyi, vagy régebben, amikor az indexet kellett felvenni, leadni.
Oszt mégsem nyígok, hogy nem nekem kellenek a papírok, hanem az állam írja elő őket, hanem megcsinálom a dolgom.
Egyes becslések szerint van kétmillió allergiás.
Kétmillió allergiás meg tudná oldani a problémáját (ez több ember, mint amennyi a mezőgazdaságból él), de egyszerűbb nekik sírni, meg várni a kormányra.
Szóval, ha _tényleg_ ennyire fontos, kaszára kell kapni, hétszázezer hektár esetén jutna mindenkinek 3500 négyzetméter, amit parlagfűmentesíteni kell.
Ez egy hétvégi nap alatt meglenne, és örökre megoldódna a parlagfűprobléma.
Ja, hogy a parlagfűirtást nem szájjal kell csinálni?
Jaaa!
@kolbászoszsömle: „érdekes módon a mi kultúránkban a hisztéria teljesen eltűnt”
Ez egy nagyon átgondolatlan kijelentésnek tűnik. Ilyen alapon azt is kijelenthetjük, hogy mára a fene is eltűnt, és a te logikádat követve nem is volt mögötte semmi valós betegség, csak afféle beképzelt izé.
Amúgy meg egy kibaszott centit nem jutottunk előrébb, te egy magnó monotonitásával fújod ugyanazt a nótát: vizsgálni kéne, de te már eldöntötted, hogy ez úgyis zömmel csak pszichoszomatikus lehet, és ahhoz igazítod minden érved. De ha konkrétan rákérdezek, hogy ezt milyen tényekkel tudod legalább egy picit megtámogatni (mondjuk legalább egy olyan kutatással, amelyik igazolja, hogy a parlagfű-tünetek x százaléka csak pszichoszomatikus tünet), akkor vagy elküldesz a guglihoz vagy hosszan elkezdesz terelni és még mélyebben mellébeszélni. Látszik, hogy neked lett egy kalapácsod, és emiatt minden, ami szembe jön veled az csak szeg lehet.
Szóval szerintem ez a vita akkor lenne folytatható, ha idedomborítanád azt a kutatást, hogy nézzétek, skacok, itt és itt igazolták azt, hogy a parlagfűallergiás tüneteket mutatók x százaléka (és az x legyen mindenképp egy jelentős érték, ne 2-3%) csupán beképzeli magának a tüneteket. És nem, ne a guglihoz küldj, mert én nem a guglival vitázom, hanem veled. Alternatíva: mondd azt, hogy lófaszod van neked erről, nem tárgyi tudásod, ismereted, hanem csak spekulálsz, mint prérifarkas az üres hűtőszekrény előtt.
@maroz: „te egy magnó monotonitásával fújod ugyanazt a nótát”
Te meg válaszolsz neki, századjára, pedig az első két kör után kiderült minden róla amit most leírtál 😛
@kolbászoszsömle: az akadálymentesítést pedig a rokkantaknak kellene elvégezni. kerekesszékből nem könnyű betonozni, de nyilván nem lehetetlen. :(((
@tollaszerge: Hát, igen, ebben is van valami. :)))
@kolbászoszsömle: Erre csak azért válaszolok, hogy ne egy fogalmatlan idióta marhasága maradjon itt, ha már egyszer ideszarta, és nem voltam itt időben, hogy töröljem.
A parlagfű legalább annyira jelen van a kultúrnövények tábláin is, mint a parlagon, vagy a tarlón. Ott a napraforgó- és a kukoricatáblák garmadája, bárki megnézheti, áll szerencsétlen hatvan centis napraforgó a másfélméteres parlagfűerdőben. Erre a szabvány magyar hülyének mi a válasza? Hogy essek neki kaszával, ha zavar. És eszébe nem jutna, hogy azért ez a dolog, hogy a gyom fedi be a kultúrnövényt nem feltétlenül törvényszerű. Tudnék én is dobálózni olyan szavakkal, hogy pre- és posztemergens gyomirtás, de minek. Nálunk úgyis az az alapvetés, hogy a fődhöz minden félanalfabéta ért, mert az nekünk benne lenne a génjeinkben. És akkor ezeknek beszéljen az ember szakmai tudásról, a technológiák ismeretének a szükségességéről, a technológiai fegyelemről, ehh… :((((
Elvadult tájon gázolunk.
@maroz: Bizony mondom néked, szélmalom harcot vívsz zsömlével.
Azok, akik még csak nem is hallottak róla, hogy parlagfű allergizálhat, taknyosak lesznek és nem tudják miért. Majd a háziorvos elküldi őket allergia vizsgálatra, ahol kiderül, hogy bizony jópár dolog reakciót vált ki náluk, de a 4 keresztes általában mindig a parlagfű lesz.
Azzal, hogy lekaszáljuk, még nem lesz kiirtva. Ez tény. Gyökérről újra fejlődik, de legalább a koncentrációt csökkentjük, hiszen nem egy 2 méteres kifejlett példány szórja a gyászt, hanem egy néhány 10 centis. Helyi szinten a gócpontok irtása nem hinném, hogy lehetetlen lenne. Egy 1000 m2-es telek lekaszálása megvan egy liter benzinből, és 2 óra alatt.
„A parlagfű legalább annyira jelen van a kultúrnövények tábláin is, mint a parlagon, vagy a tarlón.”
Sőőt, a tarlón(búza, árpa) nyilván sokkal kisebb egyedek vannak (a virágzás kezdetén), mint egy kukorica táblában, ahol a betakarításig vígan növekedhet, és bizony nem ritka a 2 méteres példány sem.
Igazad van abban, hogy a korszerű növényvédelmet és gyomirtást a legtöbb őstermelő nem engedheti meg magának, vagy pusztán hülyének nézik azokat akik ezt számon kérik rajta.
Mert minden magyar ember ért a focihoz az autókhoz a politikához és a gyomirtáshoz is.
@maroz:
Ne mondd, hogy neked nem dobogtatja meg a szívedet a naplementében, a régi, dögunalmas szántók és krumpliföldek helyén terpeszkedő parlagfűmezők, kibelezett fél Wartburggal, lukas lavórral és kóborló aranysakálokkal!
Magyar táj, magyar ecsettel.
És egy kacagó szél suhan el a Nemzeti Együttműködés Rendszere felett.
@kolbászoszsömle:
Hm… hisztéria helyett allergia? Merész általánosításnak tartom, főleg annak fényében, hogy a hisztériáról, mint betegségről már jó ideje tudjuk, hogy a derék Freud azon pácienseinek betegsége volt, akiket nem volt képes meggyógyítani…
@maroz: ” Te most valami olyasmit állítottál, hogy van törvény a parlagfű irtására, ezért el kéne tűnjenek az allergiás tünetek miatt panaszkodók, és ha nem tűnnek el, akkor az azt jelenti, hogy nem is a parlagfűre érzékenyek. Penge logika. 🙂 „
Hááááát eélég penge logika kell ahhoz hogy ezt hozd ki a hozzászólásomból de te tudod….
Segítek: nem azt mondtam amit kilogikáztál…..
Kész, meguntam.