Pro futuro: a Fidesz kormányzási technikája
Eredeti szerző: sajtohuba
A múltból, de leginkább a közelmúltból okulva és Kettes mementójának elolvasása után azt gondolom, hogy OV kezébe akadt egy számviteli könyv. Beleakadt, a szeme meg a piaci és a könyv szerinti érték, mit olyan, közti különbség tényén akadt meg. Meg azon a megállapításon, hogy a tényleges, piaci értéket azt ugyan meg nem tudja mondani pontosan senki sem. Még a Magyarország Fzrt. esetében sem. A materiális javak mellett ott vannak az immateriális javak, vagyis a látható mellett a láthatatlan vagyon. Azon belül pedig ott van a szellemi tőke, amelynek bizonyos formáit csoportosítva tudja kezelni a számvitel, másmilyeneket viszont pedig nem. Na, ha a számvitel nem is, de a NENYI és atyja igen.
A szellemi tőke három formája a külső struktúra (ügyféltőke), a belső struktúra (szervezeti tőke) és a humán tőke (kompetencia).
A szellemi tőke elemei közül a humán tőke (kompetencia) a leginkább „személyfüggő”. Ez a Magyarország Fzrt. esetében igaz a Köztársasági Elnök úrtól (KE kompetencia) kezdve egészen az Ktv. hatálya alá tartozó önkormányzati pályakezdő munkatársig (tisztviselői kompetencia). A Fzrt. esetében – példának a törvényhozási folyamatokat hozom – egyértelmű törekvés van a számviteli könyv lapozgatójának a személyes kompetenciák kisajátítására, amikoris a zemberek embereihez (OGy képviselők) alaphelyzetben kapcsolódó „flow” elemek (pl. tudás) lehatárolódik, tőlük függetlenné válik és használódik fel, „stock”szerű vagyonelemmé alakítva, beledobva visszavonhatatlanul a közösbe. Az átalakításra két módszert alkalmaz: kodifikációs, illetve perszonalizációs stratégiát.
A kodifikációs stratégia lényege, hogy a tudásanyagot (megfelelő szavazógomb jelre való megnyomása) kinyerik abból a személyből, aki kidolgozta, függetlenítik tőle, majd nagy körültekintéssel rögzítik, adatbázisokba szervezik, ahonnan azt a szervezet (a OGy frakcióvezetői iroda, pártközpont) bármely munkatársa többféle célból kivonhatja és felhasználhatja.
A perszonalizációs stratégia lényege pedig hogy közvetlen, személyes kapcsolat útján – ötletbörzék, illetve négyszemközt zajló párbeszédek keretében – teremtenek lehetőséget a nem kodifikálható tudás átadására (vagyis a klasszikus kiszorítósdiról, mutyizásról van szó). Erre akkor kerül sor, ha az ismeretek szorosan kötődnek ahhoz a személyhez, aki kidolgozta azokat. Márpedig az ismeretek nagyon szorosan kötődnek hozzá.
A fentiek alapján tehát nincs igazuk annak akik azon aggódnak, hogy nem lesz kellőképpen magas a Magyarország Fzrt. fenntartható gazdasági növekedési üteme. Papíron lehet, hogy valóban nem látszik esetleg majd annyira meggyőzőnek az új Kánaán, de a teljes piaci érték, amiben már erősen benne van a napjainkban átalakuló struktúrájú szellemi tőke is, lehet, hogy meglepő értéket ad majd ki. (A befejezés variáció).
<
p style=”text-align: justify”>Ami viszont nem lepne meg, ha a Magyarország Nyrt-vé való visszaalakuláskor az új mérlegbe bekerülő badwillt sokáig nyöghetjük majd. (B befejezés variáció).
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16516943-67d7d9eb0b850' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16516943&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16516943-67d7d9eb0b850&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16516943-67d7d9eb0b850' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Hű, ez eléggé nehéz szöveg lett!
Viszont van benne tárgyi tévedés. Nem Magyarország Nyrt lesz, hanem Magyarország FPMNYP Zrt, Fidesz Politikusok Magánnyugdíj Pénztár Zrt.
Lehet azért lesz enyém az első mert a többiek még Marx Tőkéjét olvassák hogy megértsék? :-))
Vagy csak még nem engedélyezted a kommentek megjelenését. :-((
@belekotty: Fzrt = Fideszzrt :).
Nincs semmi korlátozás a kommenteléshez tudomásom szerint.
@belekotty: Ezt hívják blogmotornak. Ha nem jelenik meg eressz el egy második kommentet valami olyasmivel, hogy Ó, vagy Áh, vagy A manóba!
Mit lehet ehhez írni?
Unalmas Orbán köpködés.
Apokaliptikus jövőkép.
Az esetleges sikerek előre relativizálása.
Elfogult tucat írás.
Elolvastam!
De minek.
Vagy visszamegyek a tanáraimhoz és számon kérem oktatásom sikertelenségét, vagy felkeresem az államilag nem támogatott és felszámolt elmegyógyintézetet, abból a célból, hogy tegye vizsgálat tárgyává, esetleg velem van baj, vagy esetleg a fenti irománynak vannak problémái.
Én nem szégyenlem de zavarban vagyok.
@Kalmár: De azért te még hiszel a mesékben…
@100millios: Rendben, hiszek. Legyen igazad.
Ettől még unalmas, konzerv rettegés ez a firkálmány.
@Kalmár: Az írás azt mutatja be, hogy hogyan válnak kiüresedő formalitássá a rendeltetésük szerint közös jót elősegítő tényezők és hogyan cserélődnek ki és le néhány ember kénye-kedve szerint alakítható játék(?)szabályokra.
Rettegni annak kell, akit a tükör előtt „gyomron vág” a lelkiismerete.
@sajtohuba:”…hogyan válnak kiüresedő formalitássá a rendeltetésük szerint közös jót elősegítő tényezők és hogyan cserélődnek ki és le néhány ember kénye-kedve szerint alakítható játék(?)szabályokra.”
No de wazz! Nincs az ég világon semmi erő a honban, aki ehhez képest egy működőképes alternatívát tudna fölmutatni. Azt is mondhatnám, nincs paradigma. Abszolúte nincs.
Akikre meg te gondolsz, semmi rettegni valójuk nincs. A tükörben a tökéletességet látják(legfeljebb meg nem értett, vagy félreértett), lelkiismeret… az meg mi?!
Nemá’!
@Vitáz van Bánegressy:
hvg.hu/hvgfriss/2010.46/201046_hack_peter_jogasz_ugy_latom_meg_egy_evunk_v .
Lelkiismeretfurdalása lehet még a jelenlegi establishment koncott kapott tagjai közül jónéhánynak. Nem mindnek, de jónéhánynak. Nem most, de levitézlésük végefelé.
Az Eötvös Károly Intézet februári jogállamfigyelői jelentése:
http://www.ekint.org/ekint/ekint.news.page?nodeid=424
A „kivétel a gyevi bírót…” résznél a stílus (és szenvedély) 90.9 százalékban hajaz a Vincentre. 😉