Románia
Eredeti szerző: maroz
Románia egy nagyobbacska ország, két és fél Magyarországnyi területtel, körülbelül 21,5 millió lakossal. Nehéz őket megszámolni, állandóan izegnek-mozognak, állítólag több milliónyi román él szerte Európában és a világban, de ez nem lényeges, sokan vannak, a húszmillió is duplája a magyar lakosság számának.
GDP-t valamivel többet termel, mint Magyarország, bár ha ezt egy főre vetítjük, már nem is. Viszont erős hendikeppel indultak a legújabbkori futóversenyben, sokat kellett (és még kell is) behozzanak, és lássuk be, nincs semmi okunk azt hinni, hogy esélytelenek a hátrányuk ledolgozására.
Románia az Európai Unió valamint a NATO tagja, Magyarországgal együtt.
Romániának van egy nemzeti ünnepe: december elsején olyan eseményre emlékeznek, amelyet mi, magyarok nem tartottunk olyan nagyon örvendetesnek.
Ilyen ünnepi alkalmakkor (ahogyan az a világban szokás) a nagykövetségek, külföldön működő román kulturális intézetek rendeznek valamiféle kis fogadásszerűséget, jellemzően valami illusztrisabb helyen, idén nálunk úgy alakult, hogy a Nemzeti Színház ad helyet ennek.
Hogy ez miért lett így, ki találta ki, ki kivel beszélte — vagy éppen nem beszélte — meg, nem érdekel. Illetve itt és most nem érdekel,:a lényeg, hogy bejelentették, világgá kürtölték a hírt, miszerint lesz, és valami olyasmiért lesz, amit mifelénk csak valamilyen európai nyelvre lefordítva lehet megérteni.
Szóval tegnapelőtt bejelentették, de nálunk ez francokat se jelent, amit szépen igazol az, hogy tegnap már vissza is táncoltak: nem, a rendezvény mégsem a Nemzeti Színházban lesz.
Miért is?
Mert Semjénnek nem tetszik, azért. Alföldi Róbert pedig Semjénéktől kapja Érisz almáját, ez van. Ebben az országban már megint a kacsa segge mondja meg, hogy ki mit gondoljon egy dologról.
Románia lakossága nem heterogén, él ott vagy másfélmillió magyar is. Mindenféle cicaharcokat vívnak, van például egy furcsa nevű település, Câmpia Turzii, ahol nem él olyan túl sok magyar, de szerették volna, ha a település nevét magyarul is kiírják: Aranyosgyéres. Ez ellen a románok berzenkednek, hivatkoznak mindenfélére. Hagyjuk, meséje mindenkinek van, és úgyis a saját meséjére esküszik mindenki.
Az olyan, még lényegtelenebb cicaharcokat, mint a romániai magyarok magyar nyelvű oktatása a kiscsoporttól a péhádéig éppen csak megemlítem. Az ilyesmire nálunk nem érdemes odafigyelni, az ő dolguk, oldják meg maguk, nekünk Semjénünk és KDNP-nk van, mi azokra figyelünk, hurrá.
A budapesti román nagykövet megkérdezhetne pár nemsemjént is erről a Nemzeti Színházas afférről. Például az Európai Unió január elsejétől hivatalába lépő soros elnökét, valami Orbánnak hívják és most éppen Magyarország miniszterelnöke. Biztosan el tudná magyarázni, hogy hogyan illeszkedik ez a gesztus annak a közösségnek az értékrendjébe, amelyiket egy fél évig elnökölni fog. Van nekünk egy köztársasági elnökünk is, de ha javasolhatom, azt inkább ne kérdezze: nem nagyon tud szegény se írni, se beszélni, kíméljük.
Valamint és nem utolsó sorban, jó lenne, ha megüzenné haza, a többi románnak, hogy legyenek türelemmel, ez most egy ilyen ország, cseperedik éppen felfelé és most dackorszakba lépett. Nem lenne jó, ha ebből a román zemberek (Sabin Gherman fordításában: boborul) téves következtetéseket vonnának le, és valamiféle ellendaccal válaszolnának. Tudom, nekik is van most kismillió bajuk, és ilyenkor egy kézreálló ellenségkép olyan jól jön, mint egy falat pacalleves, de talán mégsem kéne.
Mint ahogyan azt sem kéne, hogy nekünk egyfeszt a semjének mondják meg, hogy mit is gondoljunk miről.
<
p style=”text-align: justify”>Elegem van ebből a Magyarországból. A semjénekből és a kacsa seggéből. A magyar Miticákból.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16516950-675bbc0a3fb37' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16516950&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16516950-675bbc0a3fb37&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16516950-675bbc0a3fb37' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
A témához kapcsolódó érdekes cikk: http://www.fn.hu//tudomany/20101119/roman_varos_volt_budapest/ .
@sajtohuba: Szeretem az ilyen írásokat.
„Alábbi cikkünk történelmi tényeken alapszik, és egyetlen célja bemutatni: a közös Európában is vannak tabuk.”
Ezzel szemben látunk pár szemezgetést a történelmi tényekből. De hogy mitől lesz ebből tabu, pláne többesszámban, egyenesen tabuk, arra olyan sok karaktert már nem pazaroltak. Marad a szokásos, ezt tabunak kell érezni, hűje aki másként érzi, pláne hűje, aki ennek a kvázi-tabunak nem tuljadonít valamiféle univerzális magyarázó erőt, amivel minden ostoba döntés vagy minden ostoba narratíva ex officio megmagyarázódik.
@maroz: Nekem tetszik, hogy már a lead is hajmeresztő bakival kezdődik:”1918-ban az antant szárnyai alatt megszállták Erdélyt, Budapestet, majd Győrig menetelve módszeresen kifosztották a fegyvertelen országot.”
Aztán folytatódik:
„Havaselve és Moldva egyesítéséből létrejött a Román Királyság 1859-ben”
„A Román Királyság „fegyveres semlegesként” a Monarchia és Németország szövetségeseként lépett be az első világháborúba”
„Tegyük hozzá, hogy 1919 januárjában a medgyesi szász közösség is – alkalmazkodva a status quóhoz – a Romániával való egyesülés mellett döntött.”
” augusztus 4-én bevonultak Budapestre. Először azt követelték, hogy a város és a kormány képviselői írásban szentesítse a magyar megszállást”
És ezek csak a szembeszökő hülyeségek, egy részük ráadásul egyszerű szerkesztői munkával kiiktatható lett volna, mivel nyelvi pongyolaság eredményei.
„Így került a szomszédos országba több ezer mozdony, vasúti kocsik tízezrei, egész gyárak komplett gyártósorai”
Wuauu ! – mondta a maori és leesett az álla. Ott, azok, mind mozdonnyal járnak vazze ? Vuáu !
zajlada.blogspot.com/2010/11/magyar-nemzet-het-parancsolata-wass.html
Egy friss cikkért felhozom a topikot:
hetivalasz.hu/jegyzet/provokacio-a-nemzetiben-33571/
Ezzel van baj?
(Fölösleges és időrabló flamewar elkerülése végett kérem, csak nyugodt érzelmi-indulati állapotú, illetve esetleges felindultságukon uralkodni és higgadtan eszmét cserélni képes nickek válaszoljanak. :-))
nol.hu/lap/forum/20101126-a_kockazatmegtagadas_kockazata
„Az igény, hogy vegyünk részt egymás ünnepein, azt alázhatja meg, aki csak akkor érezné szabadnak magát, ha ő alázhatna meg másokat. Nem kétséges, hogy a román közvélemény elsöprő többsége csaknem egy évszázadon át ezt a perverz örömet gyakorolta. Fölöttem is. De én azóta érzem szabadnak magam, amióta a sértettség traumájától és az ebből fakadó bosszúvágytól megszabadultam.”
@maroz: Hogy mert egy Biro Bela velemenyt nyilvanitani, amikor Borokai testver mar elmondta mit kell a dologrol gondolni. :)))
„Ez a kör tagadja, hogy a lelkében, identitásában egységes, történelmében, kultúrájában és céljaiban azonosítható közösség többre képes, mint ha tagjai egyéni utakon járnának.”
Ebből a mondatból a lelkében, identitásában egységes közösség konkrétan szociológiai baromság, vagy finomabban szólva retoriko-poétika elem.
@tanarseged ur: Én általában nem nagyon szoktam bírni Borókai szövegeit, de ez egy korrekt romantikus nacionalista álláspont. Nekem idegen, de el tudom fogadni, hogy van, aki így gondolja. Más kérdés, hogy saját maga álta kreált démonokkal (is) vitatkozik, de ez bármiféle ideológiavezérelt szöveg esetén megáll.
Aztán: tanársegéd úr a kontextus híve, nos az ünnepség kontextusának kitörölhetetlen része, hogy nyilvános-e és a szervezői szimbolikusan saját diadalukat üzennék-e? Ebben az esetben ez erősen kérdéses (volt). A Magyar Hírlap értelmezte át ilyen módon.
A nemzetietlenek jellemzéséhez pedig csak annyit: ha a jobboldal kikérheti magának az egysíkú nacionalistázást és fasisztázást, akkor talán én is kérhetem Borókai Gábortól, hogy ne akarjon a fejembe látni és megmondani, hogy mit látok a nemzetben és mit nem. Ez a publicisztika csak tettei az empátiát és tipikusan Borókai (és tipikusan mai magyar) ebben a jellegében. Egyébként hihetetlenül buta és sztereotíp módon rajzolja fel a másik vélt motivációit, vitatja el nem a jószándékát, hanem az önazonosságát. Csak azért látszik mérsékeltnek, mert közben mellette az ordasok üvöltenek és hozzájuk képest finomkodó.
nol.hu/kulfold/eltuntetne_a_magyarokat_erdelybol_a_kormany
Ennyit arról, hogy mennyire butuska a romániai magyarokról időnként sugallt, nem kicsit sztereotip kép. De hát a nemzeti romantikába csak az olyan fér bele, ígyjártunk.
@Wolff: Igen, ez a legtámadhatóbb része a cikknek, egyébként szvsz korrekt, nagyjából Alföldivel is – bár amit az identitás elvitatásáról írsz, az tényleg olyasmi, amire egy élő beszélgetésben rá lehetne kérdezni Borókaitól. Vagy Alföldi rákérdezhet olvasói levélben vagy válaszcikkben. (Szemben olyan cikkekkel, amelyeknek a szerzőitől kérdezni sem érdemes.) Magyarán, ez esélytelen a „Sajtópribék díjra”. Az individualizmus miatti siránkozás újságíró módra van megfogalmazva, de van benne valami, ld. pl. a social capital-re és a közbizalomra, meg hasonlókra vonatkozó felméréseket. Persze mindez nem valami Gonosz Liberális Összeesküvés műve, hanem a rendszerváltással járó nagy átalakulásé, de az újságíró ezt vszleg nem érti, vagy leegyszerűsít és „retoriko-poétikai elemeket” alkalmaz.
@tanarseged ur: Nekem egy Borókai nevű senkiházi ne mondja meg, hogy mi a nemzeti ügy. OK ? Leszarom, hogy mit gondol nemzeti ügyekről. Számomra az osztrák Handke darabja egy magyar nemzeti ügyről szól, egyetlen kimondott szó nélkül. Nemzeti ügy az amikor Georg Tábori Mein Kampfjában Törőcsik bejön a színpadra és lehet érezni az emberek visszafojtott lélegzetének csendjét. Az a nemzeti ügy, és nem amikor egy ilyen féldebil Borókai komoly pofákat vág.
@jotunder: Nem Borókai mondja meg. Borókai csak leírja, amit sok ember gondol. De még csak egyetértened sem kötelező, sem vele, sem azokkal, akik így gondoljuk, nem kényszerít senki. Nem tudom, Borókai mivel húzta ki nálad a gyufát (én nem figyelem a tevékenységét), de én ugyan emiatt (vagy szinte bármi más miatt) nem fogok flamewar-ral tölteni egy percet sem.
Abrakadabra, jelenjék meg a kommentem!
@tanarseged ur: Nem érdekel mit gondol az a sok ember, őket sem érdekli, hogy mit gondolok én. Én csak kimondom amit gondolok, amíg tehetem.
@tanarseged ur: Nem igazán szerettem volna reagálni, mert mondok akceptáljuk a vendég óhaját, de egy óvatos hipotézist azért megeresztenék: tartok tőle, hogy manapság sokkal könnyebben el tud beszélgetni egy magyar egy románnal Trianonról, mint egy magyar a magyarral. Illetve lassan már bármiről.
@maroz: Milyen vendégnek a milyen óhaját?
Igen, Trianonról nehéz beszélgetni, de magyar-román viszonylatban ugyanúgy nehéz, mint magyar-magyarban. (Persze attól függ, konkrétan ki beszélget kivel.)
@tanarseged ur: A Magyar Köztársaság új alkotmányát Ópusztaszeren fogják aláírni. Na ez a facepalm.
@tanarseged ur:
„Fölösleges és időrabló flamewar elkerülése végett kérem, csak nyugodt érzelmi-indulati állapotú…”
Nem biztos, hogy én ennek az elvárásnak meg tudnék felelni.
@jotunder: Ez ugye vicc? Mondd, hogy vicc!
Annak se jó 🙁
@jotunder: Elég buta választásnak tűnik. Pusztaszeren tudtommal csak Anonymus szerint volt országgyűlés, ő pedig nem éppen hiteles forrás. De én kiegyeznék azzal, ha ez lenne a legnagyobb baj az új alkotmánnyal.
@Harald Blåtand: Nem tűnik viccnek, most láttam én is az Indexen. Semjén ötlete.
@Harald Blåtand: Persze hogy vicc, képzeld el Semjént, Kövért, Schmitt Pált és Orbánt (na meg az egész Országgyűlést) lovon!
@maroz: Ja hogy az én kívánságomról volt szó. Köszönöm, ha akceptálod – elmagyarázom, hogy miről van szó.
1) Nem tudom, ki miért blogol és kommentel, de én tkp. szórakozásból, mintha beszélgetnénk egy sörözőben. Nekem pedig ez addig szórakozás, amíg tudunk viszonylag nyugodtan és kulturáltan beszélgetni. Ha indulatos sértegetés lesz belőle, az (nekem) már nem szórakozás, és akkor minek vegyek részt benne? Nem vagyok mazochista, hogy olyan helyre járjak, ahol nem érzem jól magam.
2) Egymás sértegetésének semmi értelmét nem látom. Ostoba pótcselekvés, értelmetlenül elpazarolt idő. Így is rövid az élet, és ha nem tudunk normálisan beszélgetni, akkor ne raboljuk egymás idejét – mindenkinek jobb így. (Kivéve, ha valakit szórakoztat a sértegetés, vagy valami másért szeret vicsorogva szájkaratézni, de akkor az legyen az ő játéka, én nem veszek részt benne. Nem is szólva arról, hogy ha valaki sértegeti a másikat, akkor milyen alapon várja, hogy az illető időt szánjon rá és válaszoljon neki?)
3) Mi, átlagnickek és átlagemberek nagyrészt csak nézői vagyunk a politikának, befolyásunk alig van rá. Négy évente egyszer szavazhatunk az OGY- és az önkormányzati, öt évente pedig az EP-választásokon. Ez túró. Talán még egy focidrukkernek is nagyobb hatása van a csapata eredményeire, ha minden meccsre kimegy és kiabálja, hogy hajrá. Foci miatt ugatni egymást talán még több értelme is van, mint politika miatt.
Ebben az országban az elmúlt 90/66/20/8/4 évben sok minden szarul ment, és most egyre inkább sanszos, hogy szarul is fog menni – lehet, hogy ez „történelmi szükségszerűség” (hajlok ezt hinni), és az egyes embernek erre nem nagyon lehet hatása. Arra lehet hatása, hogy közvetlenül körülötte, a családjában és a munkájában mi van – ezeket érdemes komolyan venni, a politikát nem.
@tanarseged ur: Na ja, ráadásul az index szerint: „A park területén (!) tartották az első rendi (!!!!!) országgyűlést Magyarországon.” Ezért önmagában többszörös felnégyelés jár.
Minimum Trogmayer Ottónak finoman tiltakoznia kéne. Vagy nemtom. Mondjuk tényleg ez legyen a legnagyobb baj…
@tanarseged ur: Ópusztaszeri Feszty körképes semjénesdi ezerszer sértőbb nemzetice mint tetszőleges mennyiségű alkohol elfogyasztása román nemzeti ünnepek alkalmából.
@Harald Blåtand: Az egy véletlen elütés. Már kijavították, így: A park területén tartották az első trendi országgyűlést Magyarországon. Lázár János iPhone-nal, Semjén Zsolt emos frizurával, Selmeczi Gabriella pedig intimékszerrel vett részt az ülésen.
@tanarseged ur:
„de én tkp. szórakozásból, mintha beszélgetnénk egy sörözőben”
Oké, bontsuk ketté.
1. Én azt sem értem, hogy egyáltalán miért írod le te a motivációidat, pláne ennyiszer. Számomra egy kicsit úgy jön át, hogy te a saját, blogoláshoz kapcsolódó viszonyulásodat afféle általános szabállyá szeretnéd tenni, kvázi minetgy elvárod, hogy ha te így viszonyulsz hozzá, akkor más is viszonyuljon így, mert ez az egyedül üdvözítő viszonyulás, punktum.
Nem könnyű ezt elfogadni. Nekem azzal semmi bajom, ha ez neked csak játék, kocsmai satöbbi, egészségedre, soha eszembe nem jutna kapacitálni téged, hogy de igenis vedd halálkomolyan, csak azért, mert teszem fel én is annak veszem (nem veszem annak).
Ez mintha a te irányodból nem pont így működne, és akkor térjünk át a második pontra, a játékra.
2. Csaló, aki nem játszik komolyan! – mondta a költő, és ez a másik bajom. Biztosan volt neked is olyan gyerekkori élményed, amikor a kispajtásaiddal valami halálosan komolyat szerettél volna játszani, de nem tudtál, mert odajött valaki és elkezdte széthülyékedni az egészet, mondván, hogy ő ezt így szereti játszani, punktum.
Na, én ilyennek látlak sajnos téged akkor, amikor flegmán, cinikusan és a saját elképzeléseid szerinti játékot provokálva mész neki olyan embereknek, akikről teljesen nyilvánvalóan látszik, hogy valami mást szeretnének játszani.
Ez a déja vu mondatja velem, hogy nem, nem akarok a játszópajtásod lenni, nem akarok játszani veled, legalábbis úgy nem, ahogyan te akarsz. Ja, és még annyit, hogy az egyféle játéknak nem a halálosan komolyan vevés az egyedüli alternatívája, hanem akár egy másféle játék is lehet az.
@maroz: Bocs, ha többször írtam le, nem figyeltem. Kicsit unom a politikát is, a blog.hu-t is, és nem szeretnék fölösleges köröket futni. Az én szabályaim nem általános szabályok, mivel nem kötelező velem szóba állni. Ha nem tetszik, ne állj szóba velem – nem veszítünk semmit, csak nyerünk (időt).
http://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=45461
A Krónika szerkesztője vezércikkben köszönti Tőkés Lászlót és sok sikert kíván neki a pártalakítás embertpróbáló küzdelmeihez.
Érdemes figyelmesen olvasni az írást, nem semmi erőfeszítésébe telhetett a szerzőnek, hogy a nyilvánvaló lelkesedését összebarátkoztassa valamiféle szakmai minimummal, de innen üzenem neki, hogy nyugi, még pár hónap és az utóbbira már oda se kell figyelni. Pártlapnál az olyasmi nem szempont ugyanis.
Egy pár gyöngyszem a végére:
„Az új párt helyzeti előnyben van az MPP-hez képest, hiszen míg a polgári párt indulásakor a Fidesz ellenzékben volt, az EMNT és a néppárt most egy erős, kétharmaddal rendelkező budapesti kormány támogatását tudhatja maga mögött.”
Eggen, ezt a támogatást látni is, és nem csak Románia vonatkozásában, hanem mintha Szlovákiában és Ukrajnában is „támogatnának” a fiúk.
„Ez azonban nem elég – hiteles politikai program is szükséges ahhoz, hogy a választók is legitimálják”
Így van, Leventém, örülök, hogy ilyen jól ki is jelölted egyből a lapotok számára a feladatot: hitelessé kell tennetek az új pártot ahhoz, hogy a választók legitimálják. De nyugi, ez jó multaság, férfimunka lesz, és meglásd, élvezni is fogjátok!
„Azt ugyanis bizonyára senki sem akarja, hogy a három párt rivalizálása miatt a romániai magyarság parlamenti képviselet nélkül maradjon.”
Na, azt aztán tényleg senki nem akarja! Az ilyesmi nem is akarva szokott bekövetkezni, hanem csak úgy, mintegy megtörténik.
@maroz: A Tőkés féle párt most a Júdeai Népi Front, vagy a Népi Front Júdeárt lesz?
Helyesen: Erdélyi Magyar Néppárt! és nem az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács! A Magyarok Erdélyi Néppártja, majd a jövőhéten alakul.
@XPS: Csak nehogy a végén nekik is azt kelljen számolgatni,mit tettek értük a rómaiak.Viszont rögtön adódik egy programpont,hogy a férfiaknak is joguk legyen szülni.Ugye Loretta??
@XPS: Szegény Tőkés, lassan már szánom, hogy állandan az ő nevével takaróznak.
Azt kellene nézni, hogy kik azok, akik a madzagot mozgatják. Húsz éve szinte folyamatosan ugyanaz a pár ember áll Tőkés mögött, némi malíciával azt mondanám, hogy a romániai rendszerváltás lúzerei, de ez így nem teljesen igaz. Inkább az van, hogy olyanok ők, akik rettenetesen sokra tartják magukat, és húsz éve reménykednek abban, hogy eljön végre egy olyan hatalom, amelyik hatalmi szóval mondja ki, hogy ők bizony Nagy Emberek.
Toró T. Tibor, például, aki állítólag kutatófizikus, bár lehet, hogy ez csak úgy elterjedt róla az apukája miatt (aki tényleg fizikus volt, nemrég hunyt el), de ott liheg állandóan Szilágyi Zsolt is, aki leginkább jónevű senki a hivatását illetően, de említhetném még Borbély Zsoltot és Mátist is, akiket én afféle lézengő rittereknek látok, olyanoknak, akik valami rettenetesen meg voltak/vannak győződve a saját kiválóságukról és nem kicsit hülyültek bele abba, hogy ez a kurva világ nem és nem akarja ezt elismerni.
A valóságban meg úgy nagyvonalakban lófasz van ezek mögött az emberek mögött, nem teljesítmény. De hát szemmel láthatóan Orbán az ilyeneket gyűjti, gondolom ez valalmi olyasmi lehet, mint az, amikor az alacsony főnök úgyszintén alacsony beosztottakkal veszi körül magát, mert így ő relatíve magasnak látszik. 🙂
@maroz:
A románok meg úgy örülnek ennek, mint majom a tökének. Nekik az lenne az ideális, hogy sok sok kicsi magyar erdélyi párt legyen, de már a három is bőven elég az előbbi kettő helyett. Nem is kell nagyon kavarni, jó magyar szokás szerint egy darab selymen is összeveszünk.
Hajaj… autonómia. A románokat a legjobb esetben csak egyfajta autonómiára lehetne rávenni – ezt Basescu megmondta Sólyomnak is az pedig : annyi autonómia Székelyföldön, mint amennyi Teleormán megyében. Ez azt jelenti, hogy hosszú, keserves, hidegfejű és érvelő diplomáciával meggyőzni a románokat egyfajta federativ államszervezet elfogadására, ahogy pld. Gherman is gondolja. Erdély, összességében nagyon jól jönne ki ebből: Ezt viszont piszkosul tudják az elmaradott moldvai, havaselvi, munténiai megyék is, amelyeket jelenleg a központi költségvetés kompenzál. A másik talán még erősebb társaság a bukaresti központi hivatalok emberei, minisztériumoktól kezdve a többszáz központi sóhivatalig, akik nagyon figyelmesen és profin ápolják a „vidéki” vazallusi kapcsolataikat.
Tőkés….piha
@maroz:
Pontosítanék: a jó főnök nálánál jobbakkal, a rossz főnök rosszabbakkal veszi körül magát.
🙂
A többit azonban jól látod…
Na, exportáljuk már a cinizmust:
nol.hu/lap/vilag/20101209-tamogatas_csak_fidesz-szimpatizans_lapoknak
„A Szülőföld Alaptól az elmúlt öt évben mintegy 18millió forintot bezsebelő bukaresti lap mélységesen elhallgatja, hogy a most lenullázott sajtóorgánumok mennyit kaszáltak az alaptól a budapesti balliberális kormányzás idején.” Rostás Szabolcs főszerkesztő lapunk kérdésére elismerte, hogy a Krónika nem pályázott minden évben 2002–2010 között.
Angyali. A rohattkomcsik nem adtak pénzt! Kértetek? Hát, kérni, na, azt speciel nem kértünk, de a rohattkomcsik nem adtak!
Elképzelem Rostás Szabolcsot, amint morfondírozva közelít Budapest felé, majd becsönget a Szülőföld alap kuratóriumához:
-Tudod mit, Róka, baszd meg te a fűnyíródat!
Na de majd most! Ja, és ugye sziklaszilárd morális alapról.
Na, a Fidesz mozgósított egy megkérdőjelezhetetlen tekintélyű szakértőt, aki szerint a gazdaságpolitikájuk a lehető legjobb:
penz.transindex.ro/?hir=5173
„A magánnyugdíjrendszer államosítását ugyanakkor vitatott intézkedésnek nevezte, amelyet sokan bíráltak, ám megnyugtatásukra Magyarország bejelentette, hogy a válságcsökkentő intézkedések időlegesek, 2013-ban már a kilábalás időszaka következik”
Jó látni, hogy van valaki, aki elhiszi, hogy a magánnyugdíjpénztári vagyon elverése pusztán átmeneti dolog, még akkor is, ha speciel nem az ő pénzét verik el. 🙂
@Wolff:
Stolojan jó fej volt, tényleg a lehető legtöbbet megtette ( 1991 október – 1992 november ) között, mint kormányfő Petre Roman után, Románia akkor nagy szatyorban volt. Olyan Bajnai tipusu munkát végzett és az emberek tisztelték ezért mert nem kurvult el. Egy jó közgazdász, a Világbanknak is dolgozott. Stolojan 2002 ben még a liberális párt elnöke, viszont jön 2003 / 2004 a legsötétebb periódus – 2004 őszéig még államelnökjelölt, aztán októberben visszalép Basescu javára és kilép a liberális pártból, betegségre hivatkozva. Kétségkívül valami eltört benne. Többek közt azért Boc a román kormányfő, mert Stolojan, a 2008 as hivatalos kormányfőjeleölt, a választási győzelem után ( !! ) visszalépett az utolsó pillanatban.
Ez milyen dulva már:
nol.hu/kulfold/a_romanok_visszasirjak_a_kommunizmust