Századok és végek avagy a rezsim nem cicóz
Eredeti szerző: jotunder
Az Index híre szerint kirúgták a Századvég szerkesztőségét és lemondott több szerkesztőbizottsági tag.
Egy olyan lapról van szó, amelynek az első szerkesztőségének volt egy Orbán Viktor nevű tagja…
A főszerkesztő Demeter Tamás, nem névrokona annak a Demeter Tamás nevű filozófusnak, akiről írtunk a Vincenten, hanem konkrétan azonos vele. A másik három felmentett szerkesztő Pócza Kálmán, Zuh Deodáth és Veszelszki Ágnes.
A szerkesztőbizottság tagjai a legutolsó kötet szerint:
Lánczi András, Aczél Petra, Lee Congdon (lemondott), Csejtei Dezső, Egedy Gergely, Fehér M. István, Fodor Pál (lemondott), GFG, Horkay Hörcher Ferenc (lemondott), Karácsony András, Körösényi András, Kövecses Zoltán, Kulcsár Szabó Ernő ( lemondott), Mezei Balázs, Stumpf István, Szilágyi Márton.
A Kommentár után a Századvégből is politikai propagandalapot csinálnak, ahogy kell, nincs semmi cicó.
Amiről valamiért eszembe jut, hogy 1986. július elsején tárgyalta meg az MSZMP KB Politikai Bizottsága a Tiszatáj ügyét. Most Bod Péter Ákos verte ki a biztosítékot, mert nem a pártvonal szerint írt valami pénzügyi szarról, amit két ember olvasott végig, akkor a Nagy Gáspár írt a drága júdásfáról, ami harminc évgyűrűjével susogott, és sajnos Kádár János valóságos mestere volt a kivonás műveletének. A Gyurkó, a Boldizsár Iván, meg persze a Pándi Pál, Király István nem voltak békésmarcik, géefgék, rohadt egy világ volt, de legalább rá volt írva szép nagy betűkkel, hogy csókolom, ez a világ rohadt, ha nem tetszik, el lehet menni. Mondjuk nem lehetett elmenni, legalábbis eleinte. Nekem tényleg sem ingem, sem gatyám a Kommentár meg a Századvég, hogy adjak egy bukolikus stichet a kis posztomnak, de azért ha esetleg nem szépen ér véget ez a drága Orbán-rezsim, legyen már leírva valahol, hogy én szóltam.
Mindeközben egy kis hétköznapi izmus a nyolcadikosoknak szóló nertankönyvben:
p.coldline.hu/2018/09/26/2926500-20180926-8r3bal.jpg
Gondolom aki szerint azért jönnek ide, mert itt nem kell dolgozniuk ÉS elveszik előlünk a munkahelyeket, annak meg is van a megajánlott ötös.
@velőtanya: Mondjuk teljesen mindegy, hogy milyen kérdés és vlaszok vannak a szövegben. Aki ezt a képet elhelyezte egz XXI századi tankönyvben, az teljesen alkalmatlan, fogalmatlan idióta. és akkor erre jön rá a szöveg.
@whale:
Tévedés! Ésszerű átszervezéssel persze lehet csökkenteni a vízfejet. De egy előre meghatározott százalékban kifejezett leépítés nem erről szól. Hanem arról, hogy beindul a fűnyíró. Vagyis nem azt rúgják ki, akire nincs szükség, hanem azt, akit a legkönnyebb. Vagy aki nem szimpatikus. Vagy akinek legnagyobb a fizetése. Ez a három szokott ilyenkor a fő rendező elv lenni, általában ebben a sorrendben. Korábban bejött negyedikként olyan tényező is, hogy szakértelem megléte vagy hiánya, de úgy látom, ez ma már nem számít.
Ha azt kapja el a fűnyíró, aki ért is a dolgokhoz, akkor, példádnál maradva, már nem négyen, hanem hatan fogják a papírt ezután átvinni. Vagy senki se fogja átvinni. Vagy négyszer annyi ideig tart, hogy átvigyék a papírt…
@Mozigépész: Ez ma már nem így megy. A személyzeti osztályon mindenkinek a kartonjára rá van vezetve, kinek az embere, ki tolta állásba. Innentől kezdve a patrónusok csípéssorrendje dönt. Akinek ne adj isten nincs, vagy már nincs pozícióban a mentora, az repül először. Utána a patrónusok rangsorában leről fel. Más szempont nincs.
@Mozigépész: @whale: városi önkormányzatnál dolgozó ismerősömet az elmúlt évtized(ek)ben már többször átszervezték. Úgy szokott kinézni a dolog, hogy a polgármesteri hivatalon belül megrotálnak néhány embert a különböző osztályok között. Ha tényleg muszáj létszámcsökkenést kimutatni, akkor az önkormányzati cégekhez teszik ki az illetékest. Ismerősöm egyébként elvileg(!) percek alatt el tudna helyezkedni angol-német nyelvtudásával és legalább két éve szónokol arról, hogy mostmár aztán tényleg felmond és elhúz a hivatalból. Valójában annyi történt, hogy a nyáron felköltözött a hivatal 4. emeletére a másodikról. Lift van. Illúzióim nincsenek.
@ámbátor: Ez érdekes. Majd megfigyelem.
@inreallife: “aki 2018-ban is allami cegnel dolgozik, az fideszberenc, tetszik nem tetszik ez van. “
Az hagyján, de 2018-ban aki adót fizet, az is Fidesz-bérenc, tetszik, nem tetszik, ez van. Ha csak fél évig senki nem fizetne egy kanyi adót se, összeomlana a rendszer.
Apropó, te még mindig fizetsz adót? Ezeknek?
@inreallife: “budapest allitja elo magyarorszag gdp-jenek a 60%-at. “
Kéne erre egy sanity check, és mindjárt kiderülne, hogy 60%, my ass.
(De tudok ilyeneket én is, Budapesten költik el a magyar adóbevételek 65%-át. Oda koncentrálódik a magyarországi költségvetési fejlesztések 70%-a. Etcetc.)
@közösperonos átszállás: @inreallife: az egy főre eső gdp budapesten kb 22k eur, a budapest nélküli magyarországon 8.6k eur.. ebből egy 40% körüli arány jön ki.
g7.hu/allam/20171024/sehol-nem-lennenk-budapest-nelkul-a-gdp-rangsorokban/
http://www.portfolio.hu/gazdasag/mintha-nem-is-ugyanabban-az-orszagban-elnenk-szetszakadt-a-magyar-gazdasag.272249.html
@whale: @Mozigépész:
Ami azt illeti, hogy hányan fogják a papír hány sarkát, azért álljunk meg egy polgári szóra. Összevissza repkednek a számok, folyik a hangulatkeltés ezerrel a lábukat lógázó hivatalnokok ellen (ez nem új, már a ’94-98-as ciklusban is jeleskedett ebben pl. Draskovics miniszter). A KSH költségvetési intézményekre vonatkozó adatai szerint a központi és helyi közigazgatásban, rendőrségnél, honvédségnél durván 260 ezren dolgoznak, ebből kormánytisztviselő + köztisztviselő + szellemi munkakörbe sorolt közalkalmazott (ezek együtt nagyjából lefedhetik az ún. hivatalnokokat) valamivel kevesebb mint 100 ezer fő ( http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli006.html ). Hogy ez sok, vagy kevés egy 10 milliós országban, az megítélés dolga, de az biztos, hogy először nem a létszámot, hanem a _feladatokat, jogszabályokat_ kellene átnézni, megrostálni. No, ez az, amitől kivétel nélkül minden kormány visszahőkölt, vagy bele sem fogott. Ha nagy volt a nekibuzdulás, akkor ahogy @whale is írta, jött a fűnyíró. Nyilván nem egyenletes a munkaterhelés, de az adott feladatrendszer
mellett nem egy minisztériumban nagyon sokan rendszeresen 10-12 órát dolgoznak, persze túlóradíj nélkül. Ügyfélként a kormányhivataloknál se tűnt úgy, hogy túl sok lenne az ügyintéző.
Nyilván lenne tere ésszerű átszervezésnek (annak majdnem mindig van :)), de amíg a feladatok ésszerűsítése elmarad, ide értve a felesleges macerát okozó jogszabályok kigyomlálását is, addig a létszámcsökkentés belengetése nem más,
mint demagógia. Szerintem.
@Mozigépész:
“kell a hely a frissen kikerülő NER-szolgáknak” : 2010-ben egyszer már osztályvezető szintig bezárólag kisöpörték a minisztériumokat (@balmoral kolléga gondolom tudna erről mesélni), sőt még a pozíció nélküli beosztottak közül is sokakat elküldtek. Feltöltötték a helyüket újakkal, nyilván abban a reményben, hogy majd hálás hívei lesznek a rezsimnek. Lehetséges, hogy a nyomokban itt-ott még mindig fellelhető szakmaiságot is sokallják?
@ámbátor és @Hottentottenstottertrottelmutterattentäterlattengi:
Szerintem az is létezik, amit írtatok, és az is, amit én. Van, ahol egyszerűen csak annyit csinálnak, hogy nem töltik be azok álláshelyét, akik nyugdíjba mennek, vagy kilépnek. A lényeg, hogy egyik esetben sem a szakmaiság a döntő, és egyre nagyobb a kontraszelekció.
@Külsős:
Én is így gondolom. Amikor ésszerű átszervezésről írtam, abba már beleértettem a feladatok, jogszabályok, hatáskörök és jogkörök, az intézményi rendszer tervezett, hosszú távra történő átalakítását. Ezt egy egyszerű létszámleépítés nem oldja meg, sőt, szinte biztos, hogy ront rajta.
@Külsős:
Úgy látom, hogy ma már egyre több helyen az egyszerű ügyintézők szintjére lemennek. A szakmaiság egyre kevésbé számít, a lojalitás a lényeg. Ez mondjuk azt erősíti, amit @ámbátor: ír…
@Mozigépész: Nem pontosan ezt írtam.
Van egy ismerősöm, akit egy barátja aki elég magasan van a létrán, betolt egy minisztériumba levet hűteni. Van valamennyi dolga, de mellette vígan végez egy egyetemet estin, vagy levelezőn, nemtom, és hát elég tetemes mennyiségű munkaideje jut tanulásra, felkészülésre.
Utálja a fideszt, mint a fene, de csendben van és rajta van a megfelelő bejegyzés a kartonján. Pontosan tudja, hogy ha az emberéről kiderülne, hogy az anyja egy malomtulajdonos kulák szeretője, vagy csak épp jönne a helyére egy éhesebb, akkor ő is repül. Nem azért mert nem dolgozik lelkesen, vagy ne értene a dolgához, csak azért mert megszűnik a hátszele. Csak annak drukkol rettenetesen, hogy be tudja fejezni az egyetemet, mielőtt ez bekövetkezne.
És hát persze gyerekei vannak, családfenntartó, mit mondhatnék neki? Hogy cinkos, meg kollaboráns?
Amúgy gondolom mostanra Lázár emberei meg Lázár embereinek az emberei, vagy épp Balog úr protezsáltjai már összecsomagoltak.
Szalai Erzsébet
hvg.hu/itthon/20180927_szalai_erzsebet_felfeudalis_hatalmi_rend_magyarorszagon
@incze:
Igen, csak Budapesten valamivel kevesebben élnek, mint “vidéken”, az összGDP-k meg átlag x létszámok. 😉 Plusz a vidéki átlagGDP a pesti 40%-a, nem pedig a pesti az egész 60%-a.
2.5 millió x 20.000 vs. 7.5 millió x 8000 (kerekítettem itt-ott)
2.5 x 2.5y vs. 7.5 x y
2.5 vs. 3
5 vs. 6
Tehát Bp. nagyonsaccperkb. 5/11-edét állítja elő a GDP-nek, ~45%-ot tehát. Ha nem számoltam el valahol-mindenhol. 🙂
@Mozigépész: Bocs, de nagyon nem értek egyet. A felduzzasztott vízfejre pont az a jellemző, hogy gyakorlatilag következmények nélkül lehet csökkenteni. Épp ezért nem működik, mert teljesen felesleges kapacitások és erőforrások keringenek a rendszerben, amik az egész hatékonyságát rontják. Mint az emberen a túlsúly.:))
Azt szoktam mondani, hogy azok közül, akik szembejönnek a folyosón, minden tizediket szó és válogatás nélkül ki lehetne rúgni anélkül, hogy bármi látszana a rendszer működésén…
@whale:
Már megbocsáss, de szerintem ez csak közhely. Írtam már fentebb, hogy legalábbis a minisztériumokban nagyon sok ember már most is rendszeresen 10-12 órákat dolgozik. Ha válogatás nélkül minden 10.-ket elküldöd és nem szünteted meg ezzel egy időben a feladatukat is, akkor a maradók terhelése még tovább nő és esetleg a valóban fontos feladatokra nem marad elég kapacitás.
Szóval ahhoz, hogy ne legyen fennakadás, nem lehet megúszni a feladatok átvilágítását, ahhoz pedig koncepció és szaktudás kellene, ami jelenleg éppen hiánycikk. Az kevés, hogy a magánszektor aktorai lenézik az államapparátus dolgozóit (“mi tarjuk el a sok léhűtőt” :)), valamilyen szintű igazgatásra szükség van. Arról legkevésbé az ott dolgozók tehetnek, hogy a bonyolult jogrendszer sok felesleges feladatot is ró rájuk és nehezíti a polgárok életét.
@Külsős: ez nem ilyen egyszerű. pl. abból indulsz ki, hogy az ügymenet működik. abból, hogy ha valami elakad, abból kár származik. a ner alatt egészen abszurddá nőtt a bürokrácia, és lényegében csak a saját lábon, különpályán mozgó ügyek haladnak (azok viszont fénysebességgel), minden más a legdöglesztőbb fikázások közepette vonszolja magát stációról stációra, kompetencia híján a bötűkbe kapaszkodó szerencsétlenek tologatják egymás közt. (a jogszabályok elképesztő minőségéről nem szólva, és a rossz szabályozás szabályozásburjánzással jár.. természetese a fölösleges, és gyakran abszurd korlátok kiiktatása javít a pilllanatnyi helyzeten, de az egész a közegen múlik, és ha az olyen, akkor villámgyorsan visszanő, mint a parlagfű.)
@incze: a bürokratikus ügymenethez adalék:
qubit.hu/2018/09/27/abszurd-dramaba-illik-ahogy-a-hivatal-packazik-a-magyar-kisvallalkozokkal
@seol: ja, én egyszerűbben számoltam, és csak fejben és nagyságrendileg: ha budapest 2m lakos, a többi 8m, akkor az odatett számokból a gdp 2m * 22k + 8m * 8.6k = 44 g + 68.8 g = 111.8 g. erre ránéztem, és aszontam, hogy az durván 40% (111.8 * 0.4 ~ 44)
@incze:
Ja, én leragadtam az első, 60%-os tippnél, a ~40% jó saccnak. 🙂
@Külsős: “Írtam már fentebb, hogy legalábbis a minisztériumokban nagyon sok ember már most is rendszeresen 10-12 órákat dolgozik.”
Kijavítom a mondatot, jó?
Írtam már fentebb, hogy legalábbis a minisztériumokban nagyon sok ember már most is rendszeresen 10-12 órákat “dolgozik”.
Így már elképzelhető. Az, hogy 10-12 órán keresztül hűtik a levet és adminisztrálják a semmit nagy homloktörölgetések közepette, az _nem_érdemi_munkavégzés_!
Ez a látszattevékenység a kirúgottakkal együtt automatikusan megszűnne és elhalna, nota bene simán elképzelhető, hogy felgyorsulnának a folyamatok, mivel x-1 elvtársnak kell megsétáltatnia ugyanazt a kibaszott papírt. Az a szervezetelméleti modell mond valamit, hogy “nyomd össze a piramist”?
Valami 20 évvel ezelőtt hallottam egy rádióműsorban, hogy talán a svéd? államigazgatásban ÖSSZESEN annyian dolgoznak, mint itthon EGY minisztériumban…
@whale:
Ha a folyosón szembejövő minden tizedik embert válogatás nélkül kirúgnák, az hogyan javítana szerinted a bürokrácia állapotán? Őszintén kíváncsi vagyok a válaszra (most hagyjuk a propaganda szövegeket). 🙂
Az is érdekelne, hogy milyen ötleteid lennének a kirúgott 10% foglalkoztatására.
Mellesleg Svédország egyike annak a pár európai országnak, ahol magasabb a közigazgatásban dolgozók aránya, mint nálunk…
@whale:
A szakmai színvonal nyilván sokat romlott, nem függetlenül attól, hogy rengeteg új, tapasztalatlan emberrel töltötték fel az államigazgatást. Mindazonáltal a nem megfelelő eredményességű munka és a felesleges tevékenység nem ugyanaz, pl. a költségvetést össze kell rakni, a külügyeket intézni kell, az egészségügyet, oktatást szervezni kellene, stb., stb. Fenntartom, hogy először a feladatokat kellene kijelölni és ahhoz szabni a létszámot. (A svéd? példád nekem kicsit gyanús, de nincsenek konkrét ismereteim a tárgyban.)
@incze:
A bürokráciát, bonyolult, sokszor életidegen szabályozást illetően egyetértünk. Régi vesszőparipám, hogy fontos lenne néhány évet a magánszektorban eltölteni, mielőtt valaki az államigazgatásba kerül. Legalább ismerje a területet, amit szabályozni fog 🙂
@ámbátor:
Felrebbentek a verebek a villanydróton. Lázár emberei a miniszterelnökségről átmentek minisztériumokba, pl. Az EMMI-be, ahonnan már Balog kulcsemberei továbbléptek. Nem féltem őket, nem fognak állás nélkül maradni…
@Mozigépész:
őket nem kell félteni, csak minket a szakértelmüktől
@lüke:
Igen, de ők úgy gondolják, hogy a szakértelem burzsoá csökevény, és erre a közigazgatásban nincs szükség. Nagyobb baj, hogy nem csak ők hiszik ezt…
@Mozigépész:
Klasszikusokat csak pontosan :)) : a szakértelem ócska bolsevista trükk (Csurka István valamikor a ’90-es években)
@Külsős:
Igaz, kösz 🙂