Trump: ” Drága keresztények, szavazzatok rám, és akkor többet nem kell szavaznotok! El lesz intézve. Én nem vagyok keresztény, de szeretlek benneteket. Gyönyörű keresztényeim”
Itt az eredeti szöveg. Nagyjából semmi értelme sincs, próbáltam kiemelni a fontosabb részleteket. Egyesek szerint fel akarja számolni a demokráciát. Mivel Amerikában ez a demokráciafelszámolás nem igazán felel meg az Alkotmánynak, vélhetően valami mást jelent. Valószínűleg ez jutott eszébe és csak úgy mondta. Van ebben valami gyermeki, van benne valami enyhén ütődött is persze, de messze nem olyan kínos, mint Orbán Pöpi éves világmagyarázata Baile Tusnadon.
Trump egy teljesen fair választáson fog nyerni vagy veszíteni. Ha veszít, lesz nagy morci, ha nyer, akkor majd négy évig újra elnököt játszhat. Amerika pedig szinte biztosan megint nagy lesz, ugyanis sohasem volt közben kicsi, úgy meg aránylag könnyű. Tudnék ezzel szemben mutatni egy országocskát, amelyet agresszív törpének fognak castingolni felnőttfilmekben, ami mérsékelten hálás szerep.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531592-67d8f7fd79599' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16531592&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531592-67d8f7fd79599&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16531592-67d8f7fd79599' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@szazharminchet: „de alkalmasabb, mint Reagan fénykorában” – ezek erős szavak ám, Reagen elfogadottsága, hatása és népszerűsége a II vh utáni elnökök felső ligájába sorolja. 1984-ben újraválasztáskor ő szerezte meg a legtöbb elektori szavazatot az amerikai történelemben (525/538). A reagonomics, a hidegháború kezelése és befejezése, a Republikánus Párt gyatyába rázása egyértelműen hozzá köthető, nagyon jól kommunikált és rendkívül népszerű volt (persze nyilván kritizálták is, kőkemény konzi volt). Bidenről kb annyi fog megmaradni, hogy egy pincéből, maszkban kampányolt, kivonult Afganisztánból, majd mindenféle lépcsőkön elesett. Én tényleg sajnálom szegényt, de ne hasonlítsuk össze Reagennel, ha lehet.
@halatlangazember:: Reagan ritka nagy hülye volt, és pocsék elnök. Az USA számos nagyon komoly mai problémája pontosan a Reagan-korszak hajmeresztő politikai-gazdasági húzásaira vezethető vissza.
Persze ettől még lehet Reagan a lehető legnépszerűbb elnök (bizonyos körökben) – de, ugye, attól, hogy százmilliárd légy fölöttébb kedveli a lószart…
@halatlangazember: utoljára, aztán, ígérem, engedlek szárnyalni. a „common sense”, a „józan paraszti ész” szakkérdésekben (az adott esetben, hogy valaki beteg-e, mely betegségben szenved, és milyen stádiumban van, de gyakorlatilag bármi másban is) egészen biztosan alkalmatlan eszköz, és egyáltalán nem érv, inkább az érvek hiányának beismerése. ugyanez áll egy rakás egyéb kérdésre is, olyanokra, amelyek különböző csoportoknál más és más megítélés alá esnek, és a „common sense” bármire juthat az egyiknél, meg annak ellenkezőjére is a másiknál. egyre kevesebb az olyan kérdés, melyben olyan széles, közös platform lenne, melyben erre egyáltalán hivatkozni lehetne. te is csak ismételgetni tudod a mondókádat, de ettől még nem válik azzá a széles körű átélt egyetértéssé, aminek föltüntetni óhajtod. manapság kétségkívül van némi viszolygás, ha valaki nem úgy néz ki, mint taylor swift popsija, de, ha úgy tetszik, és ezt a szót szereted használni, te ebben a kérdésben azok közé a hülyék közé tartozol, akik józan észnek álltják be a viszolygásukat attól, hogy valaki már nyolcvan éves. szerintem.
@incze: ” józan észnek álltják be a viszolygásukat attól, hogy valaki már nyolcvan éve”
Baszki, nem a kedves öreg Poldi nagybácsiról beszélünk, hanem az Egyesült Államok, a világ (talán még) legerősebb nagyhatalmának elnökéről, kezében a nukleáris rakéták indítókódjával.
Poldi bácsi kicsit togyog és botladozik és néha elnéz a messzeségbe miközben beszél, talán összekeveri Putyint Zelenszkijjel, de természetesn nem viszolyog a rokonság tőle, ellenkezőleg, nagyon szeretik, meghallgatják századszorra is ugyanazt a történetet, örülnek, ha játszik az unokákkal, de (már ha maradt még valami józan eszük), azt azért nem hagyják, hogy ő vigye autóval a gyerekeket az uszodába.
@halatlangazember: “Bidenről kb annyi fog megmaradni, hogy egy pincéből, maszkban kampányolt, kivonult Afganisztánból, majd mindenféle lépcsőkön elesett.”
Szerintem eleg valoszinu, hogy Kijevben lesz egy Joseph Robinette Biden tér, ahogy Magyarorszagon is tobb helyen volt Ince pápa tér. Ha nem Biden, hanem Trump nyer 2020-ban, akkor Ukrajna ennyi penzt biztosan nem kap az Egyesult Allamoktol.
@incze: oké, akkor ezek szerint az előző érvet (azaz: idióták common senseznek, tehát a common sense róóóósz) félretehetjük. A fentiekre csak annyit szeretnék mondani, hogy ha valaki jól láthatóan, progesszíven (sajnos az elnök elég jól van dokumentálva, visszanézhető) romló mozgás- és kognitív képességeket mutat, akkor persze lehet az is a common sense, hogy öreg és elfáradt – ezt is mondta itt több kommentelő olvtárs, common sensezve, ugye -, de van aki azt mondja, a common sense alapján, hogy ez a bácsi bizony nem csak elfáradt, hanem beteg. A common sense már csak ilyen, több is van belőle, és az egyszerű halandó sokszor az ilyenekre hagyatkozik, például, ahogy fent írta /tmp, hogy az ilyen bácsikra, ha fáradt, ha demens/parkinsonos, nem bízza az onokát.
.
És aztán persze olyan is van, akinél az ideológia és a világnézet felülírja a common senset. Ez is common sense, ha megkérdeznéd, sokan láttunk már ilyet.
@labrys: popkulturális körökban divat volt nagyon utálni, mint minden konzervatív elnököt, és Magyarországra nagyon sok minden popkulturális szűrőn keresztül jutott el. Emiatt hajlamosak vagyunk (vagy?) azt hinni, hogy Reagen egy idióta volt, egy nevetséges, könnyen karikírozható SZÍNÉSZ, de az USÁban a közös megegyezés (common sense 😀 ?) nagyon más. Az lehet, hogy USA jelenlegi bajainak egy része a reagenocomicsból adódik, de az is biztos, hogy egy csomó akkori baját megoldotta, és a jelenlegi bajokat a jelenlegi elnökök kellene megoldják, mint ahogy ő is megoldotta az elődei által ráhagyott problémákat. Ez így működik, ettől nem lesz kevésbé jó elnök.
@halatlangazember:
Nem, de ha nem vagyunk hülyék, akkor felismerjük a common sense határait. Az egész logikát, matematikát, statisztikát, bayesiánus gondolkozást azért találták ki, mert a common sense baromira csalóka.
(Van egy nagyon jó könyv a témában, hogy hogyan válogassunk az információban, ha ellep minket a zaj, a megtévesztés, a dis- és a misinformation: David Omand, How spies think, Penguin, 2020.)
@kiazmármegint: igen, ilyesmi lesz szerintem is.
@szazharminchet: természetesen, és a common sense az alapja az előítéletességnek, amit kerülni kell. De ne essünk abba a hibába se, hogy nem hiszünk a szemünknek. A common sense kategóriák ezért jóval általánosabbak, tehát az nem common sense, hogy Biden parkinsonos, de az hogy „megrottyant az agya szegénynek öregségére” már igen (bocs a vulgaritásért, de a common sense jellemzően nem udvarias). És a common sense látja azt is, hogy hát, baszki, ez nagyon nem fáradt, hanem demens.
@halatlangazember:
Akartam válaszolni bővebben, de @labrys: már megtette. Reagan nem volt okos, alacsony volt az IQ-ja, pár évvel az elnöksége után diagnosztizálták Alzheimerrel is, erősen vitatkoznak rajta, hogy az elnökségére volt-e hatása. Viszont egy közepes színész volt, lényegében eljátszotta, hogy elnök. Egy kőkonzervatív tanácsadói kör „vezérelte”, a nagy fiatalkori álmáról (USA-SzU nukleáris leszerelés) is le tudták dumálni, amikor Gorbacsov felajánlotta (forrás: Rhodes, Arsenals of folly, AA Knopf, 2007).
A Reaganomics árát most fogják megfizetni (elszaladt különbségek, néha 1000-szeres fizetéskülönbségek CEO és a dolgozók között, középosztály elszegényedése, azaz a trickle down teljes csődje), az AIDS járvány kezelése kb. tömeggyilkosság volt (a háttérben jerry falwell-el, persze).
Ha ez egy jó elnök, akkor nem akarom elképzelni, hogy milyen egy rossz, mert esetleg még nem tudnék aludni.
@halatlangazember:
A common sense nagyon jó hétköznapi jelenségek megítélésére (elég-e estére a tegnapi maradék kaja), de már olyan triviális dolgoknál is logika kell, hogy jól adott-e vissza a zöldséges (az a módszer már köröket fut körülötte, hogy a súlyt és a kilónkénti árat is 10-esekre kerekítem, fejben összeszorzom, és megnézem, hogy még ennél is jobban átbaszni próbálnak-e éppen). Kicsit is valamilyen szakma által behatóbban vizsgált jelenségeknél meg gyakran többet árt, mint használ, és a szaktudományok történetében csak elrettentő példaként szoktak szerepelni azok az emberek, akik azon rugóztak, hogy valami nem lehet úgy ahogy van, mert az ellentmond a common sense-nek. És ma pedig éppen a populisták hülyítik azzal a népet, hogy ne higgy az eggheadeknek (kb. = értelmiségi), használd a common sensedet. A common sense az, amikor trump felveti, hogy ha fényen elpusztul a koronavírus, akkor nem lehetne-e seggbe feldugott villanykörtével gyógyítani a covidot.
Hiv.: @szazharminchet:
Mintha kissé leértékelnéd a józan észt, nem? Az nincs pontosan definiálva, hogy mettől, és meddig, de azért az messze nem józan észre vall (hanem oltári nagy butaságra), ha valaki seggbe dugott villanykörtével akar gyógyítani. Az ilyen, az idióta. Az sem igazán józan ész alapú gondolkodásra vall, ha valaki egy tudományos probléma jó megoldására azt mondja, hogy az nem oké, mert ellentmond a józan észnek, vagy mondjuk az intuíciónak. A józan ész-alapú gondolkodás ugyan nem „szakgondolkodás”, de annyit tud, hogy hogy a megoldások nem mindig kézenfekvők, vagy intuitívak, és sokszor nagyon meglepőek.
Nekem az a gyanúm, hogy ezek a bolond, és buta emberek (mint pl. TráNP), akik a „józan észre” hivatkoznak, azt csak merő propagandafogásként használják. Az ő közönségük, a sok eszetlen redneck egyetlen vígasza az, hogy ugyan semmihez nem értenek komolyan, és semmit nem tudnak a világról, de legalább van józan eszük (hiszik ezt), és az alapján mégis tudják, és jobban tudják a dolgokat. Pedig nem… De a józan ésszel, mármint a tényleges józan ésszel, azért sokra lehet menni, ha igaz is, hogy a bonyolult részletek feltárásához már nem árt azt felturbózni.
@ipartelep:
Nekem semmi bajom nincs a valódi józan ésszel, de az véget ér, amikor valaki nem tudja a határait. Amikor nem érdekel a szakértő véleménye, mert „józan ésszel én is értem”, az már a dilinyó.
Ami az én bajom, hogy most a sok helyen megeresztett „common sense” dumák azok szerintem ugyanazok, mint nálunk a „szakértelem baloldali trükk” volt, amikor a konzerv dolgok szembe mentek a szakmai véleményekkel, és az ideológia vagy a szétlopás nyert (szegények kezének eleresztése, drog-ártalomcsökkentés, egyentankönyves rémálom, stb.). És ettől egy lépésre vannak a konteo-k, a mindenmáshogyvan és az alufóliasipka.
@szazharminchet: hát, én másképpen tudom, nem beszélték le a lefegyverzésről, hanem rábeszélték/segítettek kidolgozni/rávezették az SDI-ra (Strategic Defense Initiative), mint köztes lépésre. Ez a Moszkvára irányozott nukleáris töltet helyett egy védelmi rendszer kidolgozását jelentette, ami Gorbacsov lépése miatt nem futotta ki magát teljesen.
.
Az, hogy alacsony az IQ-ja, pont olyan marhaság, mint hogy Trump buta. Reagen végignavigált egy hosszú politikai karriert, Kalifornia kormányzója volt, olyan szituációkban volt sikeres, amikor egészen egyszerűen nem engedhette meg magának, hogy a teamje gondolkodjon helyette, mert nem volt neki ilyen. A kommunikációs képességeit az ellenségei sem tudják kikezdeni, és az elég komplex feladat, főleg egy ilyen pozícióban. Koherensen tudott a saját politikájáról beszélni, nem begyakorolt módon, az is a magas értelmi képességek jele.
.
Visszatérő pattern, hogy a baloldali média és a kapcsolt elemei ad hominem támadják a konzervatív elnököket, Bush, Reagan, Trump, mindenki megkapta, hogy alacsony IQ, és be is kajáljuk.
.
Valamint, nem ismerős az Alzheimer, team gondolkozik helyette, nem tudott kompetensen dönteni toposzok? Nem Bidenről van szó? 😀
@halatlangazember:
Azért az nem a magas intelligenciára vall, hogy a „kedvenc könyvek” rovatba a saját életrajzában egyetlenegyet sorol fel (a Bibliát, ld. a Ronald Reagan Library oldalán), és hogy Jerry Falwellel kozultál.
Nem azt mondom, hogy hülye volt, de az életrajzírója szerint nem igazán volt képes/hajlandó részleteket követni, nem igazán szólt hozzá a politikai irányvonalakra vonatkozó kérdésekhez, és az összefoglalót rövid, tömör bullet point-okban kellett neki odaadni, különben nem olvasta el (Cannon, 1991). (Mások szerint többféle intelligencia van, és az emberek megértésében, empátiában, józan ésszel gondolkozásban jó volt, csak a részletek és a rövid távú memória terén nem, de az IQ inkább az előzőt méri.)
Az Alzheimer-t meg ő maga jelentette be 1994-ben, 5 évvel az elnöksége után, az orvosai szerint 1992-ben vagy 1993-ban már mutatott tüneteket (az 3-4 évvel az elnöksége után van). Az azért szintén elég nagy különbség, hogy Reagan-nel kapcsolatban utólag vagyunk okosak, nem előre spekulálunk (hindsight is always 20/20), és hozzá közelállók visszaemlékezéseit is elolvashatjuk. Reagan viszont alkalmas volt elnöknek, kitöltötte az idejét, nem halt bele, és a kárt, amit okozott (pl. AIDS) nem butaságból, hanem vallási fanatizmusból vagy szabadverseny-fanatizmusból okozta.
Az SDI ügyében viszont megvezették. Semmi nem működött belőle, a SzU felbomlása után évekkel sem volt képes az SDI-hez épült cucc (10 éves késéssel) eltalálni a tesztként fellőtt rakétát, a lézeres és űrben keringő fegyveres rész pedig scifinek is gyenge volt. A komoly kutatók döntő többsége ezt már akkor is mondta, kivéve talán a sértődött, addigra már kiközösített, és a lézereket fejlesztő cégben érdekelt Tellert. Az SDI max annyiban járult hozzá a hidegháború végéhez, hogy gyorsította a fegyverkezési versenyt (ha úgy tetszik, gázt adott a chicken game-ben, és szerencséje volt).
@szazharminchet: a common sense az a legáltalánosabban a sztereotipizálást jelenti. Visszajárót nem common sense alapján csekkolsz, ez egyértelmű, de aki itt common senset használ, akár eszébe jut, hogy ezt használjon, az tökkelütött. Viszont! Az már common sense, hogy a piacon át fognak baszni, jobban, mint egy banki pénztárnál.
.
A common sense attól ment meg, hogy tipizálható jelenségeket minden egyes esetnél ki kelljen elemezned. Ez embertelen mennyiségű adatfeldolgozást és lassulást jelentene, az emberek vállalják, hogy esetleges tévedés árán is tudnak gyorsan dönteni. Sokszor a gyors döntésen realizálható előny, profit felülírja az esetleges hibák árát. A vezetői döntések tipikusan ilyenek egyébként, E level és fölötte.
.
Tudományos vonalon van a legkisebb létjogosultsága a common sense-nek, viszont ha ugrunk egy nagyon kicsit, a szakmai döntéseknél viszont eléggé túlsúlyban vannak. Orvosok, mérnökök, stb nagyon komolyan támaszkodnak a szakmai common sensre, persze ők tudják, hogy kell ezt visszaellenőrizni.
.
De ez mind szófia beszéd. Maradjunk Bidennél: ha tipizálható az időskori leépülés (és nem fáradtság!), akkor ezen tipizálhatóságon belül Biden eléggé kipipálja a főbb csekkbokszokat. Engem nem érdekel, és nem is fogadom el érvként, hogy a common sense mennyire hibás úgy általában. Beszéljünk csak Bidenről.
@szazharminchet: „az életrajzírója szerint nem igazán volt képes/hajlandó részleteket követni, nem igazán szólt hozzá a politikai irányvonalakra vonatkozó kérdésekhez, és az összefoglalót rövid, tömör bullet point-okban kellett neki odaadni, különben nem olvasta el” – ennek azért van egy másik olvasata, és ezt is ki szokták emelni, mármint a részletre figyelés meg bullet pointok: híresen jól delegált, és kivételes vezetői szint az, amelyik képes olyan organizációt építeni maga alá, amelyikben bízik, és amely a számára megfelelő granuralitású információt szállítja. Ez nem azt jelenti, hogy nem értette, vagy nem érdekelte a részlet, hanem ő tudta, milyen infóra van szüksége. Ennek az ellentéte a mikromenedzselő igazgató, aki a legutolsó beosztottjának a munkájába is beleokoskodik.
.
A SDI előnyei nem abban mutatkoztak, hogy ténylegesen működött, hanem a hidegháborús fenyegetési versenyben elmozdította a fókuszt arról, hogy az egymásra irányított nukleáris arzenálból adódó patthelyzet adja a stabilitást (és ezen a mégtöbb fegyver sem tud egy idő után mozdítani), hanem hogy az egyik fél képes valamennyire megvédenie magát. Abban a fázisban Gorbacsov belátta, hogy ezt a trendet nem tudja SZU lekövetni – és lehet bízni abban, hogy alapvetően rendes ember volt, de az is lehet, hogy emiatt előremenekült, és végül is hősként vonult be a történelembe. Tehát az SDI végső soron működött, mert elhitte a SZU, hogy működni fog. És nem elhanyagolható az a techológiai fejlődés, amit okozott, pl nagyenergiájú lézertechnológia, szuperszámítógépek és a szuperkönnyű műanyag kompozit anyagok terén (direkt a nem katonai alkalmazást mazsoláztam).
.
Arra viszont vigyázzunk, hogy ha sikereit a tanácsadóinak tulajdonítjuk, akkor a bukásait (pl. AIDS) is, vagy fordítva. Olyan nincs, hogy az AIDS-ot a fanatizmusa miatt ő személyesen félremenedzselte, de a választást mondjuk mások nyerték neki.
@halatlangazember:
Ez amit mondasz, az okés, csak akik mostanában összevissza commonsense-eznek, azok nem tipizálható jelenségekre használják, hanem arra, hogy kell-e maszkot hordani, meg hogy rosszabb-e a covid, mint az influenza.
Amit az orvosok meg a mentők használnak, az már nagyon nem common sense. Az a szakmájában gyakorlott ember intuíciója, az eset tipikusságától függően a szakmai rutintól az educated guessig (miközben a common sense az inkább uneducated guess).
Most visszatérve Bidenre: mit értesz időskori leépülésen? Ha azt, hogy nem olyan gyors és okos, mint fiatalkorában, az lehet (különben nem is volt soha kiemelkedően zseniális). De nem innen indultunk, hanem onnan, hogy mindenki távdiagnosztizálta demenciával (ami nem képességeknek a normális csökkenése idős korban, hanem bizonyos betegségek egyike), konkrétabban Parkinson-demenciával (ami nem így néz ki pl. a WebMD szerint, de ez nem baj).
@szazharminchet: tőlem hívhatjuk a szakmai common sense-t educated guessnek, az a lényeg, hogy ugyanazt gondoljuk 😀 ami sztem lassan azért kialakul.
.
Bidennél meg az volt valakinek a kérdése itt a fórumon, hogy ez most már biztos akkor, hogy Biden parkinsonos? Erre mondtam, hogy szerintem nem, de vannak jelek amelyek ebbe az irányba mutatnak, és az egyik a common sensen alapul.
.
Biden esetén jól látható egy 2020-as és egy 2024-es felvétel közötti különbségen az természetes elaggásra nem tipikus jelek nagymértékű fokozódása. Mondok párat, pl. ilyen a testtartás. A tipikus öregségi testtartás az összegörnyedés, töpörödés, hajlott hát, lassú mozgás. Bidennél az atipikus jegyek a merev felsőtest, nulla görbeséggel; a mozgás valamelyest lelassult ugyan, de azon belül a topogás, totyogás hangsúlyosabb lett; derékből forgás; emberek hallucinálása (nem dezorientáció, láthatatlan emberek észlelése); beszédképesség megmarad, de lyukas, bizonyos szavakat felejt el, da azokat körbe tudja írni, ez sem mindennapi. Legszembetűnőbb talán az arc merevsége, az öregséggel az arc megereszkedik, nála olyan, mintha felfeszítették volna a koponyájára, a szeme cserébe feleakkora lett (és nem tágan csodálkozó, mint a plasztikai műtétek következtében). Ez a mimikai izmok befeszülése, a Parkinson egyik tünete lehet.
.
A common sense itt úgy jön be, hogy mindenki látott már öreg embert, és mindenki látott már megöregedett embert, és Biden nagyon nem olyan. Persze, ettől még lehet, hogy semmi baja, csak öreg, de nem valószínű. Így már elég árnyalt a véleményem?
@szazharminchet: Nekem gőzöm sincs, hogy klinikai értlemben diagnosztizálható-e a demenciája, noplánesőt hogy az Parkinson féle lenne. Az tévén keresztül is látható, hogy jelentősen csökkentek a mentális képességei. Legkivált abban véltem ezt felfedezni, hogy milyen gyakran fordul elő, hogy egy gondolat, vagy akár egy mondat közepén láthatóan nem tudja, hogy is akarta azt befejezni, mit is akart mondani. Régen ez nem volt szokása.
Valójában még az is mindegy, hogy ez a korának megfelelő normális állapot (és azok a szerencsés kivételek, akik akár még nála idősebben is jobban uralják a gondolataikat) vagy hogy ez valami betegség jele. A lényeg, hogy látványosan alkalmatlan egy újabb ciklus végigvitelére; reméljük januárig valahogy elkaristol.
Trump ebből a szempontból szerencsésebb, mert ő már tíz éve se beszélt koherensen, így nála ez nem jelentkezik mint „tünet”. Az ő szavazótábora szernt a covfefe is jó program.
@halatlangazember:
Igen, ez valamivel árnyaltabb, mint az elején. Ugyanakkor a WebMD szerint pl. tipikus korai Parkinson-tünet a görnyedtség, te azt írod, Bidennél nulla görbeség van, az is kezdődő Parkinson-tünet, hogy nem leng a karja valakinek, ha jár, Bidennél ez sincs. A merev felsőtestet, a derékból fordulást, amit írsz, viszont sok helyen felsorolják, mint a normális öregedés velejáróját.
@szazharminchet: Bidennél nem leng, ezt írtam még sok hsz-al feljebb. Ez a legszembetűnőbb amúgy.
@szazharminchet: beteszem megint, itt van egy educated guess, elég részletes: https://www.youtube.com/watch?v=97ZIHY2QcDI
@halatlangazember:
Akkor tessék, itt egy másik:
Ebben is van videó a járásáról, itt leng a karja.
@szazharminchet: hát, határeset: https://youtu.be/dsv-haZtBuc?t=92
@szazharminchet: Az USA-ban ugye nagyon nehez elvalasztani az elnokseg megiteleset az elnok es az elnok szemelyenek megitelesetol. Talan a legjobb pelda erre W esete, akinek az elnoksege legjobb esetben, erosen bandzsitva is maximum… hagyjuk, mint elnok borzasztoan ineffektiv volt, az altalad emlitett korok koncentralt gyujtohelyeve hagyta valni az egesz adminisztraciojat (erdemes megnezni a szemelyi atfedeseket a Reagan es utana Bush kormanyzatok es a 2001-es kozott). Ugyanakkor a szemelyenek a megitelese, akar odaig is mehetunk, hogy rehabilitacioja evek ota folyamatos pozitiv palyan mozog. Most akkor jo elnok volt, ha ineffektiv, de jo ember, ugyanakkor az elnoksegenek a hagyateka meh minusz? Ha az elnoksege felett korozo hejak (elsodlegesen: Chaney, Rove, Rumsfeld) akarata gyakrabban ervenyesult, mint az ove, es ha ezek a szemelyi valasztasok meg csak nem is feltetlen altala doltek el?
.
Erdekes egyebkent, hogy nem csak szemelyekben, de esemenyekben is visszakoszont az altalad szinten emlitett „kokonzervativ kor lebeszelte”, eseteben ugye arrol, hogy 2001-ben Rumsfeld vezetesevel elutasitottak a talibanok megadasat, mert (hivatalosan) a 911 utani kornyezetben csak a „totalis gyozelem” johetett szoba.
.
Mindegy, csak arra akartam reflektalni, hogy Reagan eseteben is borzaszto nehez szetszalazni az elnoksegenek a megiteleset, az o megiteleset, mint elnok, es Ronald Reagan, mint szemely megiteleset.
@KennyOMG: Reagan esete olyan szempontbol is erdekes, hogy nagy kulonbseg lehet a kozeptavu es a hosszutavu megiteles kozott. Most arra gondolok, hogy Reagan leszereltette a Carter altal a Feher Hazra feltett napelemeket, mert hogy ilyen baromsagokra nincs szukseg, az amerikai eletforma a boseges energiafelhasznalason alapul, es az olajvalsagot megoldottuk. Ezt sokaig majdnem mindenki ugy latta, hogy ez egy optimizmust sugarzo lepes volt, ami visszaadta az amerikaiak onbizalmat.
Most viszont nem lehet nem belegondolni, hogy milyen jo lett volna, ha Amerika mar akkor, 1980-ban elkezdi komolyan venni a nap- es szelenergiat. A szakertok mar akkor jelentettek Carternek, hogy mi varhato.
@kiazmármegint: Kíváncsivá tettél, utánanéztem, tényleg leszerelték, mikor újracsinálták a tetőt Reagan idejében, de azt honnan lehet tudni hogy ez egy ilyen szimbolikus tett volt, és hogy azért „mert hogy ilyen baromsagokra nincs szukseg, az amerikai eletforma a boseges energiafelhasznalason alapul, es az olajvalsagot megoldottuk”?
(egyébként nem napelem volt, hanem napkollektor, vizet melegített)
@halatlangazember:
Most nem beszélve arról, hogy amikor a trumpika elmebajáról volt szó, akkor mindenki felhörkent, hogy az nem komoly orvos, aki a tévén át diagnosztizál, hanem sarlatán.
@/tmp: Hirtelenjeben ennyit talaltam, most el kell mennem.
https://www.thoughtco.com/history-of-white-house-solar-panels-3322255
@halatlangazember: “Kamala Harris approval rate-je olyan átlagosan 35% körüli minimumot ért el eddig alelnökként, jelenleg 38%-on van, és a trend lefele mutat.”
Ma, ket nappal a fenti mondat utan, Harris favorable 42.4, unfavorable 49.1, kulonbseg -6.7
Trump favorable 43.3, unfavorable 51.9, kulonbseg -8.6 .
@kiazmármegint: https://projects.fivethirtyeight.com/polls/approval/kamala-harris/ – 39.6 jelenleg. Kicsit oszcillál, tehát a trendben tévedtem.
@szazharminchet: nyilvánvalóan ez működő politikai bunkósbot, de maradjunk annyiban, hogy Trumpnak bármilye is van, az nem progresszív 😀
@halatlangazember:
Azért meglepne, ha pl. érelmeszesedése nem lenne, az ő étrendjével. És trump esetében az minden szempontból progresszív 🙂
@szazharminchet: de legalább a politkai nézetei nem azok LOL
@kiazmármegint: Ritka gyenge cikk, címsor „Reagan Orders Solar Panels Removed”, de aztán a világon semmi konkrétum, csak értekezés a Reagan kormány világnézetéről, meg pletyka a mérnöktől, aki installálta, hogy Donald Regan, a kabinetfőnök szerint egy marhaság és le kell szerelni 🙂
@/tmp:](#comment-336146) Rendben.
Itt van egy kiegyensulyozottabb cikk, amiben Reagan nyolc eve utan elemzi a szerzo azt, hogy hogyan viszonyult a kornyezetvedelemhez.
https://www.nytimes.com/1989/01/02/us/reagan-and-environment-to-many-a-stalemate.html
Bocs, abbahagyom a twitter-közvetítést, de: https://twitter.com/SarahisCensored/status/1819884902961029377
.
Ok, Trump néha gáz, de mi lesz, ha ez a nő nyer?
@halatlangazember: Nem tudom; mi lesz? Covfefe, rapist Mexicans, shithole országok, klímaegyezményből és iráni deal-ből kiszállás, Izrael mérséklése, NATO-tagok megtámadására irányuló bátorítás minden bizonnyal nem.
Nyilván nem a legjobb jelölt. Szerint sem az. Azonban most ő volt az alkotmányos lehetőség – Biden már vele együtt indult az előválasztásokon, Harris maradt az (ekkor nem hivatalos) alelnökjelölt. Ha van olyan ember, aki aránylag simán átveheti a stafétát ilyenkor, az ő volt – hiszen arra implicite már szavaztak, hogy majd jövendő alelnökként Harris vegye át a hivatalt, ha az elnökkel valami történne. Én úőgy érzem, az amerikaiak kaptak már alkotmányos felfordulásból eleget négy éve, ez most egy megnyugtató megoldás volt.
@halatlangazember: A megfogalmazásodból úgy tűnik, mintha azt gondonád, hogy Harris rosszabb, mint Trump. Ami azért meglep.
@Grrr: nem tudom eldönteni, ez tényleg nyitott kérdés. Ijesztően ostoba ez a Kamala.
@Grrr: „Nem tudom; mi lesz? Covfefe, rapist Mexicans, shithole országok, klímaegyezményből és iráni deal-ből kiszállás, Izrael mérséklése, NATO-tagok megtámadására irányuló bátorítás minden bizonnyal nem.” – Trump Izrael-párti (ellentétben a demokraták nagy részével), ezt nem értem akkor.
@halatlangazember: Az fordítva értendő, elrontottam.
@halatlangazember: Számomra ez azért meglepő.
@halatlangazember: Én nem tudom milyen környezetből volt kiragadva ez a videó, de speciel az, hogy a dokumnentumok (melyek egy része védemdő vagy titkosított) ma már nem feltétlen jól követhető fizikai példányokban létezik (csak), hanem elektronmikus verzióik vannak amiknek a védelme egészen más jellegű feladat az teljesen igaz és fontos kihívás azoknak, akik a dokumentumok védelme a feladata. Ha ezt az átlag-amerikainak magyarázta, ez pontosan az a szint, amit esetleg még sikerül átvinni.
@Grrr: Tovabba egy ujabb lazadas sem lesz abbol a fajtabol, ami 2021 januar hatodikan volt.
@halatlangazember: Ha ebbol azt vonod le, hogy Kamala milyen ostoba, akkor rengeteg Trump video van, ahonnan ennel erosebb kovetkezteteseket vonhatsz le. Elobb betettem egyet, de a blogmotor lenyelte. Ird be a youtube keresojebe, hogy “one of the wettest from the standpoint of water”.
@Grrr: Azt sem hiszem, hogy Kamala tamogatná sajat alelnoke felakasztasat. https://www.politico.com/news/2022/05/25/trump-expressed-support-hanging-pence-capitol-riot-jan-6-00035117
@halatlangazember: meglepődnél, ha megtudnád, hány honi informatikai szakember (természetesen férfi, és kiemelten ideértve a biztonsági szakerőket) metaforikus felhőértése áll jócskán ez alatt a szint alatt. ami azt illeti, én irányító (úgy értve, hogy informatikai területen irányító) vezetőktől hallok naponta egetverő baromságokat, aminek megfelelően még „intézkednek” is. harrisről legalább annyi feltételezhető, hogy nem fog utasítást adni arra, hogy húzzák lejjebb a felhőket, mert túl magasan vannak. trampról ugyanezt nem gondolnám. szerintem kissé nőgyűlölő vagy.