Van-e a Fidesznek programja?
Hát persze hogy van. Amennyit csak akartok. Minden alkalomra van egy.
Ott van rögtön az Erős Magyarország, egy messzire mutató, örökérvényű program, amin nem fog sem az idő, sem a válság, és 2007. decembere óta mind a mai napig ez a Fidesz hivatalos programja. Ennek a programnak az időtállóságát a számszerű adatok konzekvens hiánya és a vállalások számonkérhetetlensége alapozza meg. Tényleg univerzális egy darab, bár Orbán Viktor bejelentette, hogy a világ soha többet nem lesz olyan, mint a válság előtt volt, ez a program még az új világban is jó lesz.
Vagy itt van a Fidesz EP-Programja. Nem cinkelem, kiemelkedően összeszedett darab. A kötelező ge szíjjártózásokat átugorva is marad feldolgozható szárazanyag tartalom, ami annál is dicséretesebb, mert az MSZP-nek például semmi ilyesmije nincs, a többieké meg akkor sem lenne érdekes, ha lenne nekik. Erről a programról többet nem is kell tudni, elvégre az EP-választás nem erről szól, hanem az előrehozott választásról, arról, hogy elég volt az ügynök bankár bróker offshore kormányból, az meg, hogy mekkora hatáskört adjanak át a tagállamok az adópolitikájukból az Európai Bizottság számára, igazán csak a vájtfülűeket érdekelheti, nem?
Aztán itt van a Jövőkép című elaborátum, ami egészen addig volt a Fidesz nem hivatalos gazdaságpolitikai krédója, amíg valaki fel nem olvasta belőle az ingatlanadóra vonatkozó részt Orbán Viktornak. Akkor Varga Mihály sietve leszögezte, hogy a Jövőkép nem a Fidesz hivatalos dokumentuma, és az a körülmény, hogy a Fidesz ex-miniszterelnöke a Fidesz ex-gazdasági és ex-pénzügyminiszterével karöltve mutatta be, senkit ne sarkalljon elhamarkodott következtetések levonására. Hiszen – mint mondtam – a Fidesz hivatalos programja a 2007. decemberében kiadott Erős Magyarország.
A Fidesz programja összeállítható ezen kívül a sajtóközleményeiből is, amennyiben feltesszük, hogy a Fidesz eltörli, visszavonja, megszünteti az összes kormányintézkedést, amit most kritizálnak. És amilyen aljasak vagyunk, feltesszük. Erről már írtam itt.
Esetleg megfogadhatjuk Orbán Viktor javaslatát, hogy “Nézzenek körül a fideszes vezetésű városokban, falvakban, mi már ezt megmutattuk a legjobb tudásunk szerint”. Nézünk, nézünk, és azt látjuk, hogy az önkormányzatok adósságállománya rakétasebességgel nő. Látszatra ez az elkúrás receptje, de mi nem ülünk fel a hamis látszatoknak. És különben is: ez kinek a hibája? Annak az embernek, akinek nem mondjuk ki a nevét.
Végül, és elsősorban a Fidesz programja az, amit Orbán Viktor utoljára mondott: “A mi programunk két pilléren nyugszik. Aki dolgozik, az boldogulni is fog, aki meg szélhámoskodik, az meg fogja kapni a magáét!”
Hát nem lennék most Járai Zsigmond helyében.
Egyrészt (Hamecz István):
“azt is gondolom, hogy pártok választási programjait, legalábbis Magyarországon, egyszerűen nincs értelme közgazdasági elemzésnek alávetni.
(…)
választási programokat nem érdemes komolyan elemezni. Ugyanis azokból nem derül ki pontosan, hogy mik azok az elemek, amelyeket az adott párt hatalomra kerülés esetén még meglépne, hogy a meghirdetett célját elérje, vagy ahhoz közelítsen. Vegyük a tb-járulékcsökkentést, amivel a Fidesz kampányolt 2006-ban. Az nyilvánvaló képtelenség, hogy ettől a lépéstől automatikusan növekednek a bevételek, és csökken az államháztartásra nehezedő nyomás. De tegyük föl, hogy kormányra kerülve egyidejűleg bővítik a fix összegű járulékok körét, vagy növelik ezek mértékét. Erről persze nem beszélnek a kampányban, de ettől még megtehetik. Mint ahogy 1998 és 2002 között ebbe az irányba mentek, szerintem helyesen. Ez esetben azt lehetne mondani, hogy hosszú távon, versenyképességi és növekedési szempontból, és talán igazságossági szempontból is, ez jobb megoldás, mint mondjuk a járulékok magasan tartása, a fix összegű járulékok eltörlése, megfejelve a minimálbér adómentességével, amelyről mindenki tudja, hogy közgazdasági abszurdum. Márpedig a Medgyessy-kormány 2002-ben éppen erre indult el. Most akkor melyik volt vagy lett volna a jobb program? Azt pedig, hogy mit csinált volna az ellenzék, ha kormányra kerül, csak az általa közzétett kormányprogramból tudhattuk volna meg. Elemezni tehát a kormányprogramokat kell, azokat viszont nagyon keményen.”
beszelo.c3.hu/cikkek/esztorszag-tavaly-megelozott-bennunket