Van-e a Fidesznek programja? 2.
És most arról, hogy mit is fog valójában csinálni a Fidesz, függetlenül attól, hogy hány programja nincs.
Szembesülnek azzal, hogy a kormányváltás puszta ténye nem csökkenti jelentősen az országkockázati prémiumot. (Úgy vélem, hogy a Fidesz vezetésében többen nagyon erősen hisznek abban, hogy a bizalmi válság kizárólag a szocialista-szabaddemokrata kormányok miatt alakult ki, és a Fidesz-kormányra nem fog kihatni.)
Szembesülnek azzal, hogy a korrupció és az állami bürokrácia csökkentésében nincsenek többszázmilliárdos megtakarítási lehetőségek.
Szembesülnek azzal, hogy az IMF-hitelen túl jelenleg nincs élet. Lehet köpködni, lehet bankározni, de a megahiányból történő gazdaságélénkítést nem fogja megfinanszírozni nekünk senki.
Szembesülnek azzal, hogy az a bizonyos teremtő engergia, amit a Fidesz hitvilága szerint a korábbi kormányok elfojtottak a magyar emberekben, nem fog egycsapásra felszabadulni a kétharmados (vagy 60%-os) többségüktől, és nem fognak egycsapásra milliók jogkövető, adófizető polgárokká válni.
Időhúzásra fognak játszani. Nincs mese, ki kell várni a globális fordulatot.
A kormány néhány kisebb jelentőségű és letagadhatatlan ígéretét be fogja váltani, de többnyire nem fogja megvalósítani azokat az elvárásokat, amelyeket a napi kommunikációjával támasztott. Nem fogja a régi szintre emelni a gázártámogatást, a szocpolt, az önkormányzatok támogatását, nem fog olcsó, szubvencionált hiteleket biztosítani a kkv-knak, nem hajt végre átfogó adó- és járulékcsökkentést, nem teremt többszázezer munkahelyet, nem oldja meg a romakérdést stb. Ezeket valójában sosem ígérte meg – csak a Gyurcsány és a Bajnai kormányokon kérte számon.
Semmilyen mély és tartalmi államháztartási reformba nem fog belekezdeni legalább 2012-ig. Ez idő alatt romeltakarítás és elszámoltatás címszóval az államigazgatás, az igazságszolgáltatás, a média és az államtól függő magángazdaság kulcspozícióinak megszerzése fogja lekötni a kormány figyelmét.
A globális forduló után fiskális lazítás révén valamiféle deficitnövelésen alapuló gazdaságélénkítéssel fognak kísérletezni. Hogy a mélypont a kormányváltás előtt vagy után lesz, közömbös, a magyar növekedési adatok trendfordulóját a Fidesz-kormány a saját intézkedéseinek fogja tulajdonítani. A költségvetési hiánycél – és ezáltal a maastrichti kritélriumok, és ezáltal az euróbevezetés – évekre zárójelbe lesznek téve.
Kettes, a javíthatatlan optimista :DDD
Azt kifelejtetted, hogy Pataky Attila és Ákos mellé Dopeman Lacit is megválasztják velszi bárdnak, az új pártinduló pedig a “Lopni, megyünk lopni” örökzöld lesz. 🙂
De azért, ha nem haragszol, bennem mégiscsak ott pislákol a (halovány) remény, hogy esetleg mégse így lesz.