Orbán felsőoktatási és innovációs terveiről avagy a valódi nemzeti együttműködés
„Felsőoktatás terén a cél az, hogy 2030-ra legyen egy TOP 100-as egyetemünk a világban, és három TOP 100-as az Európai Unióban.” „Innovációs szempontból tartozzunk Európa 10, a világ 25 legjobbja közé, duplázzuk meg a szabadalmak számát, minden második magyar kis-és középvállalkozás innováljon, és az 1 millió főre eső 6000 kutató létszámát emeljük fel 9000-re.” (interjú Hankó Balázzsal, index.hu)
A QS listán ma a szegedi egyetem áll a legjobban, hatszázadik. A THE listán annyi a különbség, hogy a különös helyzetű Semmelweis egyetem 250-301 (a QS listán nincsenek rangsorolva). Az ARWU listán nincs magyar a legjobb ötszázban és az országrangsorban negyvenhetedik Magyarország.
Másfelől közelítve… Az utolsó amerikai egyetem a QS TOP 100 listán a Purdue Egyetem (itt végeztem), mely egyetem éves költségvetése (csak a West Lafayette campus, mert van még kettő) 2.5 milliárd dollár. Van két Nobel-díjasuk, plusz, ott végzett 27 amerikai űrhajós, Neil Armstrong és Gus Grissom is… Ezt az egyetemet akarja a Hankó Balázs leelőzni.
Most hagyjuk az idegesítő voluntarizmust és a listákat, amiért fortin2 kollégától külön is elnézést kérek, én is tudom, hogy ez hülyeség. 2030 az hét (legjobb esetben nyolc) év múlva lesz, nagyon súlyos lépéseket kellene tenni azért, hogy a magyar felsőoktatás és a tudomány előrébb lépjen.
Lehetséges az előrelépés, akár a jelentős előrelépés? Szerintem lehetséges. Ebben az országban sokkal több van, mint amit hinni szoktak róla (ebben látszólag egyetértek Orbánnal, csak én komolyan gondolom, ő meg nem). Ehhez azonban valódi nemzeti együttműködésre lenne szükség, ahhoz pedig ugye el kellene ismerni, hogy azok, akik ellenzik Orbán politikáját ugyanolyan értékű magyar polgárok, mint azok, akik támogatják Orbánt. Valódi párbeszédre lenne szükség a tudomány, a felsőoktatás, a high tech és a kultúra legjobbjaival, egyenrangú partnerként és nem valamiféle katonai szervezet legalacsonyabb rangú tagjaiként kellene kezelni őket. Ugyanúgy kellene a tudomány Szoboszlai Dominikjaira gondolni, mint a futball (a magyar futball-akadémiai rendszertől függetlenül kiképzett) Szoboszlai Dominikjára. A szingapúri Orbán Cambridge-ben végzett matematika szakon (és csak aztán ment a Harvardra) és Sudoku programot írt viccból, a magyar Orbán nem használ okostelefont, és egyáltalán nem érdekli a modern technológia, az AI, semmi (OFF ha még egyszer meglátom ezt a Tilesch György nevű alakot mesterséges intelligencia szakértőként tündökölni Budapesten el fogom sírni magam).
Erre a változásra Orbán Viktor, mondjuk úgy, nem kész. Még arra sem kész, hogy a bayerzsoltokat, kohánymatyikat, trombitáskristófokat, a modern politikatudomány terminológiáját használva, kirúgja a francba. Az, hogy a legjobb magyar színházra a nyilaskeresztes Mandiner van uszítva, látszólag nem tartozik ide, valójában nagyon is.
Jelenleg az folyik, hogy teljesen értéktelen, de Q1-nek rangsorolt publikációkat szerveznek le egyetemek, majd ezekre verik a mellüket, mintha bárkit is érdekelne. Közben a hollandok 36 ERC consolidator grantet szereznek, miközben mi egyet és ez még jobb a starting grant 43:0-jánál. A hangulat pedig pocsék.
Ha Orbán normalizálná a viszonyát (ebbe belefér valamennyi különutasság) Európával és normalizálná a viszonyát azokkal, akik nem a hívei (ebben belefér valamennyi szociálkonzervativizmus, de azért mértékkel), akkor lenne valami esély arra, hogy az elkövetkező hét-nyolc évben erősebb és tekintélyesebb legyen a tudományban, felsőoktatásban, technológiában. Múlt héten tartottam egy előadást Hollandiában Neumann Jánosról (a dimenzióiról) egy olyan magyarról, aki megváltoztatta a világot. Egy másik előadó, egy brit író, aki sikerkönyvet írt von Neumannról, felsorolt pár nevet, akik a magyar iskolarendszerből jöttek, hogy megnyerjék a második világháborút és a hidegháborút Amerikának, ez egyáltalán nem úgy jött le a hallgatóság számára, mintha Magyarország reménytelen ország lenne. Azt nem várhatjuk el, hogy von Neumann, Wigner, Teller, Szilárd szintű zsenik jelenjenek meg hirtelen és húzzák fel az országot, de azért meg lehet próbálni. Csak ehhez nem szuverenitásvédelmi baromságokra, lefóliázott életekre, elmebeteg plakátokra van szükség, hanem a legkiválóbb magyarok együttműködésére.
Orbán zéróösszegű országot csinált Magyarországból, és ezen csak ő változtathat. Ha nem változtat, akkor Magyarország nem erős és tekintélyes, hanem egyszerűen csak idegesítő, kellemetlen és szegény országocska lesz. Belső polgárháborúval nincs remény, egyáltalán nincs remény.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531058-6750f8b3e3793' data-src='https://widgets.wp.com/likes/#blog_id=192691293&post_id=16531058&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531058-6750f8b3e3793' data-name='like-post-frame-192691293-16531058-6750f8b3e3793'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@azuccahirmondoja:
Onnantól, hogy szláv belügy és nem foglalkozunk vele, odáig, hogy fegyveresen beavatkozunk Ukrajna területén és kiverjük az oroszokat, az opciók száma végtelen.
muaddib00 véleménye meg a cinikus baromság – reálpolitika végpontok között értékelhető.
(Szeretek tömör lenni, ezért azt hiszem, néha /gyakran?/ úgy tűnhet, hogy kinyilatkoztatok. Szó sincs róla, ebben a témában is csak lengek, mint az inga.)
@muaddib00:” hogy többségük csont nélkül odaadná az oroszok által ellenőrzött területet a ruszkiknak, ahonnan már amúgy is elmenekült a legtöbb ukrán”
Ezzel van egy probléma… hogy ilyen opció egyenlőre nem látszik és még ha látszana is, az ukrán-orosz konfliktus eddigi történetét ismerve, ezt az orosz fél max. rövidtávú, átmeneti állapotnak tekintené… És a moral hazard-ról még nem is beszéltünk.
@muaddib00: Oké, akkor szerinted mi a teendő? Orbánnak van igaza, mindenki más hülye? Csak mellesleg jegyezném meg, hogy Pityu nem a már elfoglalt és ún. oroszlakta (ennyi erővel Odessza is orosz, hiszen oroszul beszélnek) területeket szeretné magáénak tudni, hanem egész Ukrajnát. A tűzszünet számára csak erőgyűjtést jelent, a békeegyezményeket pedig eddig se tartotta be, és ezután se fogja. Az utódától se várhatunk mást, amíg ki nem tör megint valami balhé Orosz Anyácskában. Megjegyzésemet tekintheted ugyan véleménynek, de nem csak az én meglátásom. Ukrajnának döntenie kell az orosz gyarmati lét, vagy az európai integráció között. Nagyon nem mindegy, melyik irányba indul el, és ebben a törekvésében támogatásra talál-é, avagy elutasításra. Nyilván sokat kell még nekik tenni ennek érdekében, de ezekkel az intézkedésekkel csak nyernek, főként megnyerik a jövőt. (Nekünk se ártana némi EU-kompatibilitás.) Orbán nem azért tiltakozik, mert annyira aggódik az unió jövője, vagy a kárpátaljaiak anyanyelvhasználata miatt, hanem 1. mert Pityu ezt várja tőle, 2. mert teljesen más ügyben zsarolja az Uniót. Ennek bizonyítéka Svédország Nato-csatlakozásának hátráltatása, mert arra ugyan milyen ürügye van?
@vattablz:
Sokféle lehetőség van. Például ha Ukrajna feladja az oroszok lakta területeket és belép a NATO-ba. (Bár vaószínűleg éppen ezért nem kötnének békét az oroszok, csak tűzszünetet. Erre megoldás lehet, hogy a NATO változtat a felvételi rendszerén – ha nagyon akar.) Könnyű más derékszíjával verni a csalánt, vagyis aktuálisan, könnyű másnak odaadni a derékszíjadat, hogy verje ő a csalánt. Ha ezt folytatjuk, akkor szép lassan lepusztul mindkét ország (de leginkább az egyik) és senki nem nyer semmit. Azt gondolom, hogy – ahogyan eddig a történelemben szinte mindig történt -, Putyin akár gazember, akár őrült, hogy talál-e casust a világháborúra, az nem azon múlik, hogy mit lép a nyugat, hanem azon, hogy akar-e találni. Ahogyan leírtad a helyzetet, arra csak egy hatékony NATO beavatkozás lenne a megoldás. A többi csak maszatolás. Azt viszont nem akarjuk, ugye? Akkor lehet úgy is maszatolni, hogy évtizedekig fedő alatt tartjuk a háborút, meg úgy is, hogy területeket engedünk át. Meg még sokféleképpen. Kérdés, hogy kinek (legfőképpen az ukránoknak) mi a jobb.
Az meg olyan szép mondat, hogy „Ukrajnának döntenie kell az orosz gyarmati lét, vagy az európai integráció között.” Látjuk, hogy egy ilyen „döntés” mit ér.
@vattablz: Ekes peldaja az orbani propaganda hatasanak. Onann indultunk, hogy Ukrajna EU tagsagi targyalasainak megkezdese indikalt-e, es 3 poszt-fordultaval a kormanymedia standard paneljeit kered szamon muaddiben. Hogy ha nem igy, akkor csak az, amit az orban fuj. Ha nem az, akkor orban. Orban orban orban. A diskurzus az volt, hogy el kell-e, lehet-e kezdeni Ukrajna EU csatlakozasi targyalasait, es ennek vajmi keves koze van Ukrajna katonai tamogatasahoz, illetve ahhoz, hogy ki milyen kimenetelt szeretne a szomszedunk szamara. Csak azert, mert valaki broken clockozza orbant, nem jelenti azt, hogy azonnal automatikusan mindenben egyetert vele es a politikajaval. Ellenben az az allaspont, hogy orbannak SOHA nincs igaza, nagyon nehezen vedheto szerintem.
@KennyOMG: Azért statisztikailag az, hogy Orbán téved, hazudik vagy épp valami nagy gazemberségre készül, hátsó szádékai vannak az szinte bármikor a tévedés kockázata nélkül állítható. Ha épp azt mondja, hogy „Boldog Karácsonyt” az is gazemberség.
Hasonlóképp a politika szereplői közt is jó iránytű, hogy aki vele komázik, az meglehetős nagy valószínűséggel maga is szaralak.
Az jó eséllyel igaz lehet, hogy Ukrajna messze nem kész az úniós tagságra, de ettől még egyrészt el lehet velülk kezdeni tárgyalni róla, ( talán nem véletlen, hogy az európai vezetők zöme ezt támogatja), másrészt meg Orbán nem ezért nem akarja a táryalások megkezdését, hanem mert egy geci és Putyin csickája. Ha az érdekei úgy diktálnák épp, akkor ő nem csak Ukrajna, de Afganisztán vagy az Antarktisz felvételéről is azonnal megkezdené a tárgyalásokat és kilátásba helyezné, hogy magvétózza az egész EU költségvetést, ha nem kezdik meg a tárgyalásokat azonnal.
@nyulambator: Jo, valaki csongesse ide ipartelepet, aki majd masfel oldalas kommentben kifejti nekunk, hogy ha valaki hamis premisszakra alapozva allit valamit, ami masok szerint esetlegesen igaz (nyilvanvaloan mas okbol), akkor ott igaza van-e vagy sem. Csak attol, hogy orban mondta, nem lesz automatikusan hamis valami. (ezert mondtam, even a broken clock is right twice a day)
Egyebkent putyin szamtalan alkalommal elmondta mar, hogy Ukrajna EU-s tagsagaval neki semmi problemaja nem lenne, hulye is lenne ellenezni, amikor ott sokkal konyebben rak pozicioba babukat, mint amennyi idot el kell basznia valami kis baszomfitty kaeuropai zsebdiktator pozicioban tartasara, hogy valahonnan bomlasztani tudja az EU-t. A mi szemszogunkbol pedig, ha mas miatt nem, gazdasagi integracio biztonsagi garanciak nelkul netto idiotizmus.
@KennyOMG: Én egyáltalán nem értelek.tégedet. Azt hiszem elég világosan fogalmaztam, és kimondottan az uniós tagság előkészítésének apropóján. Ettől függetlenül felsorolhatnál pár dolgot, amiben orbánnak igaza van, hadd okuljunk. Szerintem te csak összevissza beszélsz, de ezt a véleményemet magamban tartom, nehogy megbántódjál. Fenntartom azt a nézetemet, hogy amit most orbán művel Ukrajnával szemben, az aljasság, amit már egyébként megszoktunk tőle, de ettől még az.
@KennyOMG: No lám, a genetikázó spermahajder Grúzia csatlakozásával kapcsolatban nem lát problémákat, amit kifinomult, válaszékos angolságával így öntött szavakba: „Georgia is OK”.
Na most tegye fel a kezét, aki szerint Georgia érettebb a tagságra, mint Ukrajna.
Nettó geciskedésről van szó, nem másról.
Ukrajnát segítőleg végig lehet vezetni az úton, amivel EU taggá válhat. Erről szól az indítvány, amit ez a nemzetszégyene most fúr.
@vattablz:
Bocs, hogy belekotyogok, de miért beszélne összevissza KennyOMG?
Amikor Orbán azt mondja, hogy Ukrajna felkészületlen, akkor igaza van. (Nem a szándékait helyeseljük.) Ha azt mondja, hogy Gyurcsány hazudott, akkor igaza van, hiszen az is beismerte. (Noha tudjuk, hogy…) Ha azt mondja, hogy Brüsszel bele akar szólni a dolgaiba, igaza van. (Bárcsak tényleg beleszólna.)
@nyulambator:
Abban meg éppen nincs igaza. Van ilyen is.
„Ukrajnát segítőleg végig lehet vezetni az úton” erre mondott olyasmit KennyOMG vagy Muaddlib, hogy ez annyira távoli és szinte reménytelen, hogy inkább azzal kellene foglalkozni, hogyan nem lövi lábon magát az EU az újabbak felvételével. Ha ez megoldódik, lehet szó a bővítésről. Ez persze minket jó eséllyel már nem fog érinteni.
@darnoknew:
Soká tart, nehéz, esetleg reménytelen? Könnyen lehet.
Árt bármit is az EU-nak, ha most megkezdik a tárgyalásokat? Nem.
Segítene most Ukrajnának? Igen.
Érdeke lenne az Uniónak, hogy segítsen Ukrajnának? Igen.
Érdeke Putyinnak (és az ő seggéből kikandikálva Orbánnak) hogy az ukránok úgy érezzék, hogy az EU csatlakozás lehetetlen? Hát persze.
Amúgy, mint EU adófizető, maximálisan támogatnám egy kétsebességes EU kialakítását, kb a hoki bajnokságok mintájára. Az arra érdemesek a külső körből bekerülhetnek a belsőbe. Az érdemtelenek a belsőből kiszorulhantak a külsőbe. Nyilván van arról is véleményem, hogy Magyarországnak ebben hol lenne a helye, míg az Orbán rezsim tart.
@KennyOMG: Ukrajna valószínűleg tényleg nem alkalmas jelenleg a csatlakozásra, és feltehetően van benn néhány ország, nem jut eszembe a nevük, de szintén nem lennének alkalmasak, ha a mostani állapotukban jelentkeznének. A különbség, hogy ezekkel a bennlévőkkel nem tud mit kezdeni az Unió, a kintlévők azonban, ha kapnának motivációt a koppenhágai kritériumok teljesítésére, akkor akár el is indulhatnának abba az irányba. Ezért kellene megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat.
Arról ugyanis nincs szó, hogy ezzel már ripszropsz a csatlakozás is megvan, sőt
Bocsánat, előbb írtam, mint olvastam, látom, más is megfogalmazott ilyen véleményt, nem szolgáltam hozzáadott értékkel
@Ervsebesz: Arról nem is beszélve, hogy ha Ukrajna soha a büdös életben nem jut el a csatlakozásig, pusztán azzal, hogy törekszenek a koppenhágai kritériumok teljesítésére már egy kicsivel jobb lesz a világ.
Megpróbálom összefoglalni tanultakat a válaszokból amiket kaptam és a többi hozzászólásról:
1) a koppenhágai kritériumok a feltételei a csatlakozási tárgyalások megkezdésének.
2) Ukrajna nem felel meg ezen kritériumoknak.
3) tehát kezdjük meg a csatlakozási tárgyalásokat.
Nem meglepő, hogy egy Orbán belülről képes megpróbálni szétbarmolni az EU-t ha ennyire következetes az egész.
@muaddib00:
1. A koppenhágai kritériumok nem a tárgyalások megkezdésének, hanem a csatlakozásnak a feltételei.
2. Ukrajna nem felel meg ezeknek a kritériumoknak (ahogy egyetlen utólag csatlakozott ország sem felelt meg a kritériumoknak maradéktalanul a tárgyalások kezdetekor)
3. Kezdjük meg, de nem tehát, és nem ennek ellenére, hanem azért, mert ez az Unió érdeke.
Orbán azt állítja, hogy konkrét feltételekhez volt kötve a tárgyalások megkezdése, szóval valószínűleg a tárgyalások megkezdésének nincs más konkrét feltétele, mint a tanács egyhangú döntése.
@muaddib00:
Ne jatszuk mar el a hulyet, mintha ez kizarolag egy csatlakozasi/bovitesi ugy lenne.
Meglehetosen extrem geopolitikai helyzetek alltak elo, kovetkezetesseget szamonkerni az EU-n ez ugyben ertelmetlen.
Eleg sok szakerto foglalkozott ezzel a dologgal es nem veletlenul jutottak arra a dontesre, hogy Ukrajnat es az Europai Uniot ez segiteni fogja. Ketelkedni persze lehet benne, de van esetleg jobb javaslat? Ami nem Orbane es a tomeggyilkos orosz diktatore.
@muaddib00: Leülhetsz. Egyes alá.
Orbán nem vétózott. Egész héten erről beszélt, és az utolsó pillanatban kivonult a teremből.
.: @jotunder: az a kivonulás 10 Mrd euróba került.
A legkeményebb megoldandó feladat az lesz, hogy ha felveszik Ukrajnát az EU-ba, akkor az EU háborúban fog állni az oroszokkal. Nem tudom a pontos jogi állást, de szerintem ez a része nincs átgondolva. A többi csak szándék kérdése (megfelel, nem felel, korrupt, stb), de itt azért egy EU hatáskörén kívüli dolgot fognak magukra húzni. És nem érzik, hogy ez gáz.
@Podvinecz marsall:: 30
.: @halatlangazember: a tárgyalások megkezdése és a csatlakozás köszönőviszonyban sincs egymással.
@halatlangazember: 2033-ban? Komolyan? Moldovával is megkezdődnek a tárgyalások, aki szintén zenész, mármint Tiraszpolt elég régen elfoglalták a ruszkik.
Jézusmária.
@jotunder: Streetfighter. Ja.
Amúgy végre egy épeszű, elemzés: https://www.valaszonline.hu/2023/12/13/europai-unio-forrasok-orban-michel-ukrajna-veto-nagykep/
@fortin2: Ez is egy olvasat. Belföldön fenntartani az ellenségképet, miközben mindenben engedelmeskedünk a zúniónak. A kecske ( a család) is jóllakik és a káposzta (az unió, mint ellenség) is megmarad. De mit vétettek az ukránok? A válaszonline nem tér ki arra, orbán miért tesz szívességet az oroszoknak, és miért haragítja magára Ukrajnát (és a jobbérzésű világot). A felvázolt kép tehát szemléletes, de nem elég kerek.
@halatlangazember:
A felvetel meg nagyon odebb van, mar ha egyszer valosag lesz belole.
Pont az lenne ennek a lenyege, hogy Oroszorszagot elrettentse. Mas dolog haboruban allni a szegeny, elgyotort es megtort Ukrajnaval, mint a vilaggazdasag 35 szazalekat ado politikai-hatalmi tomorulessel (akinek a legjobb haverja tovabbi 35 szazalekot kitevo gazdasagi-katonai csucshatalom, (papiron)) . Plane, ha egy amugy csoro Oroszorszag vagy.
Ezzel az EU nagyon erosen deklaralta, hogy nem mond le Ukrajnarol es az erdekszferajanak tekinti, amit elobb-utobb be fog kebelezni, akarhogy kapalozik Putler.
Hiv.: @fortin2:
Szerintem ezzel az elemzéssel van egy komoly hiba – amellett, hogy a Kedves Beteg (látszat)zsarolását jól fejti fel. Az a hiba benne, hogy azt írja (már a címében), hogy „megcselekedték, amit megkövetelt Brüsszel”. De itt ugye azonnal felmerül a kérdés, hogy tényleg megcselekedték? Konkrétan: tényleg orvosolták (mármint a Kedves Beteg, és bandája) a „jogállamisági problémákat”, vagyis azt, amivel az EU-nak baja volt?
Mi tudjuk, hogy lószerszámot sem teljesítettek, az egész hacacáré már nem is pávatánc volt, hanem direkt átverés, a Kedves Beteg és bandája arra játszott (sikeresen), hogy „Brüsszel” nem csak ostoba, hanem nemtörődöm is, és alig várják, hogy a bűnözők a látszatintézkedéseikkel kiszúrhassák a szemüket, és küldhessék a pénzt (egy részét most, aztán majd jön a többi).
Tehát mi a probléma ezzel a szóban forgó elemzéssel? Az, hogy ezt a csekély momentumot kissé elfelejti megemlíteni: azt, hogy a bűnbanda úgy átverte „Brüsszelt”, mint szart a palánkon.
Amúgy, ami kevésbé fontos, arról nagyon jól ír a cikk.
„Ellenben 26 másik ország ragaszkodott ahhoz, hogy ez döntés megszülessen. Ezért Magyarország úgy döntött, hogyha 26-an így döntenek, menjenek a maguk útján. Magyarország ebben a rossz döntésben nem kíván osztozni, és ezért Magyarország a döntéstől a mai napon távol maradt.” Orbán de facto felfüggesztette az ország uniós tagságát. Honnan ismerős ez a táncfigura?
Európa erős embere újra érvényesítette a magyarok érdekeit a brüsszeli bürokraták áskálódásaival szemben. Nagy segítség ez a magyar családoknak.
@nyulambator:
Jah, egyebkent rohejes, hogy meg 1 napja is arrol beszelt, hogy Ukrajna unios tagsaga szembe megy a magyar nemzeti erdekkel, erre meg amikor kene, nem csinal semmit a magyar erdekert.
Szanalmas ez az egesz, nekem mar vegig az az erzesem volt, hogy ez az egesz bohockodas magaert a bohockodasert van, egy oncelu szineszkedes. A vilagsajto megint orbanrol cikkezett napokig, a foni eljatszotta – maga elott legfokepp – a nagypalyas, minden hajjal megkent rutinos ravasz strategat, aztan ennyi. Megkapta amiert jott. (nyilvan nem teljesen igy van, Ukrajna ilyenfajta szivatasa a kezdetek ota, messze a legocsmanyabb dolog a fidesz es a ner tortenelmeben. erre nincs bocsanat, egyszeruen undorito.)
@thegaben86: én értem, hogy miért csinálta az EU, de pl. van-e hadserege ehhez? Van-e egységes politikai háttere – itt nem arról beszélek, hogy minden mostani miniszterelnök megszavazta-e, hanem hogy van-e szavazói támogatottsága? És azt is értem, hogy ha összeadod az EU országait, akkor kijön a 35%, de ez kicsit olyan, mint a magyar ellenzéki összefogás, hogy a szumma nem matematikai. Az EU ugyanis jelen formájában sajnos nem alkalmas arra, hogy egy szuperhatalomként lépjen fel, nincs politikai vezetése, például. Nincs katonai vezetése, megbénítják mindenféle olyan paktumok, amik arra lettek kitalálva, hogy Németország, Olaszország, Franciaország és Anglia ne tudják megszopatni egymást külön-külön, vagy csoportosan, most viszont középállamok vezetői, mint viktorban élnek vissza vele, ésatöbbi.
.
@jotunder: aktívan háborúzóra gondolok. Mondok egy példát, Melitopol akkor része lesz az EU-nak? Ha nem, akkor az EU gyakorlatilag megköti a kapitulálós békét Putyinnal Ukrajna feje fölött, ha meg igen, akkor ad terület alapú agrártámogatást mondjuk arra a területre? Vagy EU „állampolgárságot” Donetsk lakosainak? Mikori lakosainak? A mostaniaknak? Én értem, de azért vannak kétségeim.
@halatlangazember: Vannak ennél súlyosabb ügyek is, mondjuk Észak Írország és azt is valahogy körbejogászkodták
Hiv.: @halatlangazember:
Miről beszélsz? Ukrajna sok-sok év múlva lesz csak EU-tag. Addigra a mostani háborúnak rég vége lesz. Sajnos valszeg olyan eredménnyel, hogy a jelenleg elfoglalt területek maradnak a ruszkiknál, merthogy nagyon úgy néz ki, hogy Ukrajna azokat nem tudja visszafoglalni.
Vannak ilyen „állapotok” a világban, amikor valamilyen nem kívánt köztes helyzetbe beleragadnak, oszt úgy maradnak hosszú évtizedekre.
@nyulambator: Azert, mert Gruzia csatlakozasat mindenki leszarja, te is, orban is, en mondjuk pont nem, imadom a gruzokat (es az ormenyeket is), igaz, hogy Magyarorszagnak nem volt leanyalom az utobbi parszaz ev, de hozzank kepest veluk mindkettojukkel tenyleg kemenyen kibaszott a vilagtortenelem. Ooo, hova akartam ezzel menni? Ja, Gruziat mindeki leszarja, azzal nulla zsarolasi potencialja van, tehat nem erdekli. Ez egy ennyire egyszeru keplet. (Egyebkent egy pillanatra se felejtsuk el, hogy Gruzia eros hangnemben deklaralta, hogy EU es NATO tagok akarnak lenni, utobbit 2008 aprilisaban meg is igertek nekik, es lass csodat, az orosz hadsereg 3 honappal kesobb eltevedt, es csak a Tbiliszi-i utcanevtablak lattan kaptak a homolkukhoz. Ja nem, de megis.)
@darnoknew: Egyik sem mondott olyat, hogy nem erdemes, legyszives ne add a szankba.
@nyulambator: „Segítene most Ukrajnának? Igen.” ez maximum egy velemeny, annak is semennyire sem alatamasztott, csak „szerintem” kategorias.
@halatlangazember, @thegaben86: Az EU nem kollektiv vedelmi szervezet, a szabalyzatban kulso tamadas eseten „segitsegnyujtas” szerepel (pl Franciaorszag ezt igyenyelte a parizsi terrortamadasok utan), semennyi kotelesseget nem ro a tobbi tagallamra arra vonatkozoan, hogy mit mennyit es meddig kell nyujtaniuk. Kollektiv vedelmet az EU-ban a NATO tagsaga ad minden orszagnak (ja, a svedeknek nem, szori!).
Nem tudom mar ki kerdezte, hogy akkor megis mit. Ujra megismetlem, nem kellene csoringereket limboztatni, hogy el is kezdjuk, nem is csinaljuk, dugunk is meg szuzek is maradunk. Ment ez eleg sokaig a NATO-tagsag ugyeben, ha van orszag Europaban, amelyik pontosan tudja, hogy barmifele „csatlakozasi targyalassal” kitorolheti a segguket, azok pont az ukranok.
Szerintem osszesen csak 3 dolgot kellene semennyire felre nem erthetoen deklaralnia az EU-nak:
1. Amig ellen akartok allni az orosz invazionak, addig tamogatunk benne, amilyen modon csak tudunk.
2. Amint vege van ennek a szarnak (vagy mar elotte, ha lehetseges), mindent megteszunk, hogy segitsuk az orszagotok ujjaepuleset.
3. Amennyiben akkor meg mindig ugy gondoljatok, targyalunk az unios tagsagotokrol.
Aztatat mondja, hogy moderalasra varakozik (valoszinuleg a sokszoros idezet miatti sokszoros linkek miatt.
@ipartelep: vagy vége lesz, vagy sem, van valami mondás, hogy a háborút könnyű elkezdeni, de baromi nehéz befejezni. Egy ilyen csatlakozást – szerintem – nem lehet arra alapozni, hogy addig vége lesz úgyis.
.
@nyulambator: elképzelhető, persze, bár nem tudom, hogy észak-Írország hogy analóg, vagy súlyosabb ennél a helyzetnél, de ja.
@fortin2: valamiért én azt gondolom, hogy ha egy szakújságíró azt állítja, hogy a magyar komrány igazságügyi „reformja” teljesjtette ennek a kritériumait, akkor megnézi, hogy mit is jelent pontosan ez a „reform”. Nem pedig elismétli azt, amit a brüsszeli bürokraták mondtak arról, hogy teljesítette azokat, ezért aztán ők nem is tehettek mást, teljesen negligálva mindazokat a kritikákat, melyek szerint ez csak látszatintézkedés. De nyilván különbözőképp értjük mind azt, hogy mit jelent az épeszű elemzés, mind azt, hogy kicsoda tekinthető mértékadó szakújságírónak.
@halatlangazember: Hát pl aki Észak Íroszág területén született és legalább az egyik szülő ír vagy UK állampolgár, az dönthet úgy, hogy akkor ő ír állampolgár, ha meg ez az ír vagy UK állampolgár szülő meghalt még a gyerek születése elött, akkor az automatikusan ír (és egyben EU) állampolgár. Pedig Észak Írország egy az EU-tól teljesen független ország része.
@vattablz:
0rbán arra vár, hogy az oroszok elfoglalják Ukrajnát, putyin pedig neki adja kárpátalját a támogatásáért cserében.
@darnoknew:
A „szláv belügy”-duma Oroszország nyílt támogatását jelenti, a fegyveres beavatkozás Ukrajna területén pedig Ukrajna támogatásának egy határozottabb formáját. Ez utóbbit én helyeselném, de sajnos Obama és Biden nem tanultak eleget az 1930-as évek eseményeiből. A háború el sem kezdődött volna, ha 2014-ben az USA, Nagy-Britannia és Franciaország teljesítik, amit 1994-ben ígértek, és 24 órás ultimátummal elzavarják Putyint a Krímnek még a környékéről is. Jelenleg pedig még mindig csak ott tartunk, hogy Ukrajna majdnem két éves késéssel talán végre megkapja a közeljövőben a légtere uralásához szükséges eszközöket.
@KennyOMG:
Kétségkívül jó lenne, ha a GOP faszkalapjai John McCain árnyékának legalább a bokájáig megpróbálnának felnőni. Sőt, hovatovább már az is nagy előnyére válna a GOP-nak, ha a két Bush közül bármelyik árnyékának legalább a bokájáig felnőnének.
@naki:
Számomra nem tűnik reálisnak a „C” opció. Ukrajna nem Afganisztán. Globális szinten fontos kérdés, mi történik Ukrajna acélgyártó kapacitásával, globális szinten fontos kérdés, mi történik az Ukrajnában előállított élelmiszerrel, globális szinten fontos kérdés, ki ellenőrzi a Krím mentén húzódó fekete-tengeri gázmezőket. Ukrajna megszerzése elviselhetetlen (=életveszélyes) mértékűvé növelné Moszkva zsarolási potenciálját az EU-val szemben, ezért Ukrajna támogatása életbevágó fontosságú az EU számára. (És az USA számára is, mert amerikai szempontból életveszélyes lenne egy kínai-orosz harapófogó, ami Európa orosz érdekszférává válása folytán létrejönne.)
Hiv.: @azuccahirmondoja:: Orosz szempontból gondoltam.
Vélhetően az volt a terv vagy két éve, hogy pár hét, esetleg néhány hónap alatt lerendezik a dolgot, minimális veszeséggel (azok is azért, mert mondjuk ittasan szakadékba vezettek egy-két tankot), az orosz anyanyelvűek – ahogy mondani szokás – kenyérrel és sóval fogadják majd a bevonulókat, az EU pedig szokás szerint végtelen üléseken tárgyalgat az igekötők patikamérlegre helyezésével. Vagy ha nem, ott van a Viktor vagy Peti barátunk.
Ehhez képest már a második háborús tél következik, irgalmatlan veszteségeket szenvedtek (https://www.portfolio.hu/global/20231213/felfedte-az-amerikai-hirszerzes-az-orosz-vesztesegszamokat-brutalis-adatok-derultek-ki-657403). Szerintem már a Moszkva nevű hajó elsüllyedésekor teljesen negatívba fordult az egyenleg, de azóta is rendesen hullanak mind az emberek, mind az eszközök, egy szárazdokkban álló tengeralattjárón pl. két akkora lyuk lett, hogy abból már csak ócskavas lehet.
Kívülállóként nézve egyelőre megmosolyogtató, hogy néha nagy büszkén bejelentik, hogy a fronttól mondjuk több száz km-re eső Moszkva felett lelőttek néhány öngyilkos drónt.
Lehet, hogy túlzó a linkelt cikk, és nem 18, hanem csak tíz évet esik vissza a hadsereg modernizációja, amit az sem segít, hogy a világ másik felén fekvő Észak-Koreával kell üzletelni és onnan szállítani a lerongyolódott készletek feltöltéséhez mindent.
Mindenesetre semmi sem utal arra, hogy belátható időn belül észre térnének az oroszok – persze, nem is térhetnek, ahogy egy verekedést sem könnyű egyoldalúan hirtelen befejezni, pláne, hogy a gyengeség látszatát keltené.
Az eredmény pedig egy jókora élhetetlen terület, amit porrá bombáztak, az infrasturktúra helyreállítása előtt nyilván évekig kell majd szedegetni az aknákat és fel nem robbant lövedékeket. És ez azért elég megterhelő lehet egy állam számára.
– ON –
https://444.hu/2023/12/15/orban-viktor-blokkolta-az-eu-segelyt-ukrajnanak
Úgy tűnik, elháríthatatlan akadálya van annak, hogy az EU megvonja Übü szavazati jogát, amivel egy rakás fölösleges fáradságtól, idegeskedéstől és költségtől kímélné meg magát.
@ipartelep:: „Konkrétan: tényleg orvosolták (mármint a Kedves Beteg, és bandája) a “jogállamisági problémákat”, vagyis azt, amivel az EU-nak baja volt?”
Egy jó részét igen: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_6465
Nyilván igy is hatalmas problémák vannak a jogállamisággal Magyarországon, de az EU-s jogállamisági mechanizmus az csak az igazságügyi rendszerre és az EU-s pénzek tisztességes kiosztására vonatkozik, nem pedig a sajtó helyzetére, a civil szervezetek szivatására vagy a választási törvénnyel való visszaélésre.
Ha az EU nem fizetett volna Magyarországnak, akkor Orbánék pert inditottak volna ellenük, és az Európai Biróság (amit fideszmédia persze libsiz) valószinüleg nekik adott volna igazat, ami hatalmas kommunikációs siker lett volna számukra.
Széky szerint:
https://www.es.hu/cikk/2023-12-15/szeky-janos/a-legkorruptabb.html
@muaddib00: sem te, sem én (sem von den leyen, sem senki) nem vagyunk abban a helyzetben, hogy ezekről a kérdésekről nagyon racionális vitát folytassunk. egyetlen aspektusa van a kérdésnek, amely ésszel nagyon világosan átlátható, ez pedig az, hogy az a kreml, amely minden földrészen ezerrel kavarja a szart, és mindenütt földönfutó tömegeket, és halotthegyeket generál, nem állítható meg holmi béke megállapodásokkal. been there, seen that. az az „állam” jelenleg erre van berendezve. minden ma köthető megállapodás vlagyimir vlagyimirovics vécépapírjára lenne írva.
európa egyáltalán nem a földi paradicsom, és a tornyosuló, és tartósan megválaszolatlan kérdések ma már dörömbölnek, nem csak kopogtatnak. így sokan vevők arra hazudozásra, amit itten te adsz elő, hogy meg lehet úszni, csak kezet kell rázni vlagyimit vlagyimiroviccsal, és máris lehet visszaülni a sörhöz. hát egy szart.
maradjunk annyiban, hogy a főmogyoró politikája (általában büszkén, és vállaltan) szótári definíció szerint cinikus:
cynical
/ˈsɪnɪkl/
adjective
…
believing that people are motivated purely by self-interest; distrustful of human sincerity or integrity.
concerned only with one’s own interests and typically disregarding accepted standards in order to achieve them.
„a cynical manipulation of public opinion”
és szerintem te igazából nem cinikus vagy, csak nagyon hülye.
@Hölderlin ist ihnen unbekannt?: Orbán korában a hólyag, a prosztata már nem olyan, mint legénykorában. Időnként csak ki kell mennie a teremből. Szerintem ezentúl a fontosabb szavazásokat ilyenkor kell megejteni. Az ukrán támogatásról is születhetett volna pozitív döntés, ha a levezető elnök sokáig nem rendel el pisiszünetet, oszt amint az áruló kilép a mosdó felé, felterjeszti szavazásra az ügyet. Most már egyértelmű, hogy csak az, kell, hogy épp ne legyen jelen a kucu.
A tegnapi kommentem meg mindig a purgatoriumban van, hupp hupp… Csak roviden:
Gruzia csatlakozasat mindenki leszarja, az itt kommentelok is, orban is, en mondjuk pont nem, imadom a gruzokat (es az ormenyeket is). Igaz, hogy Magyarorszagnak nem volt leanyalom az utobbi parszaz ev, de hozzank kepest veluk mindkettojukkel tenyleg kemenyen kibaszott a vilagtortenelem. Tehat Gruziat mindeki leszarja, azzal nulla zsarolasi potencialja van orbannak, ennelfogva erteket sem kepvisel szamara. Ez egy ennyire egyszeru keplet szerintem. (Egyebkent egy pillanatra se felejtsuk el, hogy Gruzia eros hangnemben deklaralta, hogy EU es NATO tagok akarnak lenni, utobbit 2008 aprilisaban meg is igertek nekik, majd lass csodat, az orosz hadsereg uszkve 3 honappal kesobb ugy eltevedt, hogy csak a Tbiliszi-i utcanevtablak lattan kaptak a homolkukhoz. Ja nem. De megis.)
Az, hogy a csatlakozasi targyalasok megkezdese mennyire segitene (azota: segit) az ukran moralon, minimum velemenyes. Ha van a kontinensen olyan orszag, amit mar brutalisan meghintaztattak midnenfele igeretekkel, az Ukrajna. A NATO-tagsaguk ugyeben eleg sokaig ment ez a libikoka, aminek a vege ugye carovics carov jelenleg is tarto latogatasa lett, ugyhogy az egysegsugaru ukran pontosan tudja, hogy barmifele “csatlakozasi targyalassal” kitorolheti a segget.
Tovabba: az EU nem kollektiv vedelmi szervezet, a szabalyzatban kulso tamadas eseten “segitsegnyujtas” szerepel (pl Franciaorszag is ilyet igenyelt a parizsi terrortamadasok utan), semennyi konkret kotelesseget nem ro a tobbi tagallamra arra vonatkozoan, hogy mit mennyit es meddig kell nyujtaniuk. Kollektiv vedelmet az EU-ban a NATO tagsaga ad minden orszagnak (ja, a svedeknek nem, szori!). Nem tudom mar ki kerdezte, hogy akkor megis mit. Ujra megismetlem, nem kellene csoringereket limboztatni, hogy el is kezdjuk, nem is csinaljuk, dugunk is meg szuzek is maradunk.
Szerintem osszesen csak 3 dolgot kellene semennyire felre nem erthetoen deklaralnia az EU-nak:
1. Amig ellen akartok allni az orosz invazionak, addig tamogatunk benne, amilyen modon csak tudunk.
2. Amint vege van ennek a szarnak (vagy mar elotte, ha lehetseges), mindent megteszunk, hogy segitsuk az orszagotok ujjaepuleset.
3. Amennyiben akkor meg mindig ugy gondoljatok, targyalunk az unios tagsagotokrol