A magyar filozófia esete Orbán Viktorral (apróságposzt)
Fun fact: A QS tudományterületi listán Európában a 16-iknak rangsorolták a CEU filozófia tanszékét. Amúgy az első tízben nyolc brit egyetem volt. Orbán Viktor egyszerűen odaadta a kontinentális Európa hetedik legjobb filozófia tanszékét Ausztriának. Így mulat egy magyar úr.
Helyesbítés: OV odaadott Ausztriának egy független, a hatalom által nem befolyásolható, társadalomtudományokban nagyon erős intézményt, tehát valamit, ami napi szinten láthatta-kontrollálhatta-kommentálhatta volna OV és köre tetteit és szavait, amire a világ kultúrabb részein mindenhol odafigyelnek és amit ott meg is hallanak, tehát egy valós veszélyforrást. Ehhez képest egy jól rangsorolt tanszék bolhafing, fel se fér a papírra, nem merül fel semmilyen formában. Kit érdekelt, kit érdekel.
@Podvinecz marsall: Hát nem tudom. Szerintem gyakran túlértékeljük annak a jelentőségét, hogy kutatók-szakemberek “látják, kontrollálják, kommentálják” Orbánék disznóságait. Most őszintén, a Fidesz sziklaszilárd szavazótáborának melyik szegmense az, amire hatna az, ha még itt lenne a CEU, és a CEU szakemberei napról-napra pontos elemzésekkel tartanák zárótűz alatt a Fideszt? A Fidesz szavazói a kognitivídisszonancia-redukció Paganinijei: őket semmilyen észérv, semmilyen “lebuktatás”, semmilyen ellentmondásra való rámutatás nem győzi meg. Szerintem a CEU-nak két okból kellett mennie. Egyrészt az állandó háborús hangulatkeltésben jól jött a csata Soros magyarországi zsoldosaival. Másrészt Orbánnak (és itt jön a konyhapszichológia) van valami nagyon súlyos feldolgozatlan apakomplexusa, és ebből fakadóan egy impulzusa, hogy leszámoljon azokkal, aki fiatal korában atyai jótevők, apafigurák voltak számára. Mint pl. Iványi, aki Orbán két nagyobb gyermekének a keresztapja. És maga Soros, aki az egész magyar demokratikus ellenzék patrónusa volt (patrónus – pater, nem szükséges magyaráznom).
@Podvinecz marsall:: Akad az országban nemkevés olyan társadalomtudós, intézmény, amely megteszi mindezt, a CEU ittléte ebben a tekintetben nemosztnemszoroz. Merthát egyáltalán nem érdekli a hatalmat, hogy ilyesmi zajlik, bőven belefér. A jelenség maga volt elintézendő, lásd @steinerzsiga:.
@steinerzsiga:
Nem azért, mert valóban veszélyes lenne rájuk. Idegesítette őket és kész. Egy független értelmiségi bázis / műhely puszta létezése irritálja őket. Ők totális uralmat akarnak, ahol mindenki dicséri őket vagy legalább befogja a száját.
: @fortin2: : @steinerzsiga: nyilván benne van ez is, erre jobban ráláttok, mint én. De a lényeg e poszt alatt nem ez, hanem az, hogy akármiért is vágatta ki azt a fát a fáklya, árnyékolt, susogott stb, rohadtul hidegen hagyta és hagyja, hogy az ország talán egyetlen tarvarjúfészke is rajta volt. Nem a fészket vágatta ki, azt csak leszarta.
Én nem is tudom, hogy ti miről beszéltek. A különféle tudományos, vagy oktatási intézmények, úgymint a MTA, vagy az egyetemek “ellenállásáról”? Vagy nem is ellenállásáról – az tényleg túlzás lenne, nem várható el, hova vezetne az? – hanem legalább arról, hogy halk, és udvarias hangon (úriemberek, vagy mifene) kérjék meg a hatalmat, hogy ne jobbról balra, hanem balról jobbra tekerje ki a nyakukat? Egyes értelmiségiek, tudósok néha felszólalnak, adnak egy-egy interjút, írnak egy cikket, amelyben tiltakoznak. És kb. ennyi az értelmiség ellenállása. Már régen von Stauffenberg történetét kellene tanulmányozniuk, és az abból levonható tanulságokat… Szimbolikusan, elméletileg persze, hiszen elméleti emberekről beszélünk, az ő kezükbe a toll illik, nem a… De akkor azt legalább tanulmányoznák, és vonnák is le a tanulságokat, és az valamiféleképpen látszana a tevékenységükben (az elméleti tevékenységükben). Látszik ilyesmi, bárhol is? Még csak azt sem merik kimondani ezek a jóemberek (nagy tisztelet Magyar Bálintnak), hogy ez egy fasiszta, maffiaszerű bűnszervezet, hangsúlyozva mindhárom szó fontosságát. De a kimondás hiányán kívül nem is csinálnak úgy, mintha ez egy fasiszta bűnszervezet lenne. Talán azért, mert nem is tartják őket annak? Ha így van, akkor ez egy magyarázat a visszafogottságukra. (A másik magyarázat persze a szokásos: élni kell, ami érthető is.) De azért nekem van itt hiányérzetem, és kritikám az “akadémiai szféra”, és intézményei megfelelő állásfoglalásaival kapcsolatosan. Az összes behúzza fülét farkát, és örül, hogy él.
@ipartelep:
Lehet, hogy a CEU-ügy pont erre volt jó.
Egyrészt remek szavazatnyerő Soros támadása miatt (ami egyszerre tetszik a nyilas és a komcsi söpredéknek, nincs jobb ellenségkép a gazdag zsidónál), másrészt figyelmeztette az értelmiséget, hogy a kormányt biza nem érdekli a teljesítmény, a tudás vagy az ország sorsa, aki visszapofázik, az ki lesz nyírva.
OFF
Mással is előfordul, hogy nem jelennek meg a hozzászólásai?
@jack_of_all_trades: van egy ún. pending folder, amibe időnként belerakja a kommenteket (főleg, ha sok link van benne), de a tied nincs benne.
Hiv.: @jotunder:
Köszönöm, érdekes, marad akkor a kitartó próbálkozás 🙂
@ipartelep:: “Az összes behúzza fülét farkát, és örül, hogy él.” Aha. Most soroljam ide a magyar egyetemi-kutatóintézeti szféra kutatásainak, konferenciáinak, publikációinak a tömegét, amelyek mindenféle politikai megfelelés nélkül dolgoznak fel mai jelenségeket/folyamatokat, mégpedig egyértelműen és kimondva is a jelenlegi hatalom önképével, világmagyarázatával szemben? Igaz, ezt gyakran tudományos formában és fogalomhasználattal teszik, merthogy tudományos műhelyek, így valóban nem vetekednek a jelzett szerző akadémiai szinten erősen véleményes politikai pamfletjével? De mégis, mit kellene ehelyett csinálniuk, mármint amúgy a’la von Stauffenberg? Vagy említsem meg, hogy 2019-ben az MTA Történettudományi és Filozófiai Osztálya taggá választotta Radnóti Sándort és Rainer M. Jánost, akiknél élesebb, személy szerint OVnak nekimenő alakja kevés van az értelmiségi világnak? Mégis, mit kellett volna csinálniuk még az éltes akadémikusoknak, mármint a lánchidi barrikádépítéseken túl? Esetleg kétségbevonni egy jól megszervezett tudósi puccsal, általános K+Fsztrájkkal hárommillió állampolgár többször is kinyilvánított akaratát a kormányzati hatalomról? Tényleg érdekel, mi az, amit nem tettek meg és morálisan/szakmailag stb. kellene?
Hiv.: @fortin2:
Hogyhogy mit kellett volna, és kellene csinálniuk? Több ellenállást, és sokkal erősebben. Persze a saját eszközeikkel, nem TNT-vel. Neked ez elég (amit csinálnak), szerintem meg annyi mint a lepkefing. Ezeknek a bácsiknak, és néniknek a többsége nyuszi. Ami nem megrovás, hiszen érthető, “élni kell”, hanem ténymegállapítás.
De amúgy itt nem is az egyéni nyuszikról volt szó, hanem inkább az intézményekről. Amelyek intézményesen hallgatnak még akkor is, amikor a saját nyakukat tekeri ki a hatalom. Még egy gyenge, elhaló “segítség, ez megöl engem”-re sem telik tőlük, ami legalábbis érdekes. Sőt, mondok jobbat: az egyetemek az einstand során a saját nyakukra tették a kötelet, önként. Ekkora nagy ellenállók ők.
@ipartelep:: “Több ellenállást, és sokkal erősebben” Ez szépen hangzik, de mit jelent konkrétan? Pl. én egy középkategóriás egyetemi oktató vagyok. MIt kellene csinálnom konkrétan, hogy ne legyek nyuszi? OK, Stauffenberg odavitte azt a bizonyos táskát. MIt tegyek én?
@szazharminchet::
Ennél szerintem fontosabb szempont, hogy a CEU elűzése egy teszt volt a Jobbik számára.
Ha a Fidesz oldalára állnak, akkor a magyar értelmiség és a demokratikus ellenzék örökre el fogja őket utasitani, de ha a demokratikus ellenzék oldalára állnak, akkor a jobboldali szavazók jó részét elvesztik és a Fidesz egy kupacba tudja őket tenni a többi ellenzéki párttal.
Hiv.: @fortin2:
Neked nem kell odavinned a táskát az asztal alá. Neked annyit lehetne tenned ez ügyben, és csak annyi az elvárható, hogy legyél ellenzéki, és viselkedj is úgy. Beszélgess a környezeteddel, az ismerőseiddel, a politikai, közéleti ügyekről, mondd el nekik, hogy mi a helyzet, világosítsd fel őket. Ennyi egyelőre megtehető az életed, és az egzisztenciád veszélyeztetése nélkül is, a nem ismert, mezei ellenzékiek esetében. Ha ez megvan, akkor megtetted, amit megkövetelt a haza. Aki nem forradalmár, attól nem várható el, hogy feláldozza magát.
De itt most nem is annyira – mondom újra – az egyéni-, hanem az intézményi ellenállásról volt szó. Arról, hogy az ellopott, megszüntetett, ellehetetlenített intézmények legalább ismerjék fel, hogy mi történik velük (de nem ismerik fel, Dadus), annak ellenálljanak, az ellenállásnak hangot adjanak, ne pedig önként dugják a hurokba a fejüket, mint azt pl. az egyetemek ellopásakor tették. A nagyon mulya, mafla, bamba, bárgyú, teszetosza, kuka embereket szokták úgy bíztatni: “tegyél úgy, mintha élnél”. Ez nagyon ráférne a szóban forgó “intézményekre” is. Jó lenne, ha úgy tennének, mintha élnének.
@martonbalint19904935:
Na, három legyet egy csapásra. Ki hagyná ki ezt az adott helyzetben.
(A költői kérdést megválaszolom, az, aki nem egy utolsó görény, aki a hajlandó a tűzzel (fasizmussal) játszani a hatalomért. De az olyanok jelenleg nem töltenek be MO-on miniszterelnöki állást.)
@ipartelep:
Azért ez szerintem egy ennél nehezebb kérdés. Az intézmények vezetőinek több dolgot kell mérlegelniük. Az egyik az, hogy ők maguk vannak-e akkora kaliberek a szakmában, hogy lesz állásuk külföldön, ha a hangjuk felemelése után repülnek. Nyilván ezért probléma a hatalomnak egy nemnulla és nemnyúl vezető. Lehet mondani, hogy gerinctelen dolog ezt mérlegelni, de általában nem olyan fiatalok, hogy ne legyen családjuk.
A második, hogy mit fognak elérni, azt, hogy történjen valami, vagy azt, hogy a maffia beszántsa az egész területet, az intézetvezetőtől az utolsó doktoranduszig.
“If I had to choose between betraying my country and betraying my friend, I hope I should have the guts to betray my country.”–E.M. Forster
Az igazi botrány akkor van, amikor meglapultak, és a terület mégis be lett szántva. Mert akkor nyúlként lesznek lábjegyzet a történelemkönyvben.
@szazharminchet: https://www.youtube.com/watch?v=0bBPiWgXbDc
Hiv.: @szazharminchet:
Ezzel nem vitatkozom, nyilván így van.
Viszont az ellenállásnak, behódolásnak is vannak fokozatai. Online, de szinkronban követtem az egyik legnagyobb mogyoró egyetem behódolását. Ezt már asszem említettem. Az ott látottak hatására mind a két bicska kinyílt a zsebemben. Szégyenletes, gyalázatos volt, ahogyan a szenátus (néhány rendes ember kivételével, de ők kisebbségben voltak), megszavazta a lopást. És még az volt a szembetűnő, hogy a tiltakozó rendes emberek is mennyire… hogy is mondjam? nem is óvatosan fogalmaztak, mert nem az látszott rajtuk, hogy mondanák ők, de itt nem szabad, és ezért visszafogják magukat, hanem az látszott rajtuk, hogy nincsenek annyira képben, hogy tudják, mi történik valójában. Aztán azóta persze lassan már elkezdték kapisgálni.
Kétségbeejtő szellemi/morális állapotban van nem csak mélymogyoróország-, de magasmogyoróoszág népe is.
@ipartelep:
Ezzel meg én nem vitatkozom.
@ipartelep:
Pedig Kenesei István milyen szépen és világosan beverselte az egész történetet a kezdetektől az ÉS-ben.
@jack_of_all_trades: Szuper vádiratot lehetne szerkeszteni belőle.