Orbán felsőoktatási és innovációs terveiről avagy a valódi nemzeti együttműködés
“Felsőoktatás terén a cél az, hogy 2030-ra legyen egy TOP 100-as egyetemünk a világban, és három TOP 100-as az Európai Unióban.” “Innovációs szempontból tartozzunk Európa 10, a világ 25 legjobbja közé, duplázzuk meg a szabadalmak számát, minden második magyar kis-és középvállalkozás innováljon, és az 1 millió főre eső 6000 kutató létszámát emeljük fel 9000-re.” (interjú Hankó Balázzsal, index.hu)
A QS listán ma a szegedi egyetem áll a legjobban, hatszázadik. A THE listán annyi a különbség, hogy a különös helyzetű Semmelweis egyetem 250-301 (a QS listán nincsenek rangsorolva). Az ARWU listán nincs magyar a legjobb ötszázban és az országrangsorban negyvenhetedik Magyarország.
Másfelől közelítve… Az utolsó amerikai egyetem a QS TOP 100 listán a Purdue Egyetem (itt végeztem), mely egyetem éves költségvetése (csak a West Lafayette campus, mert van még kettő) 2.5 milliárd dollár. Van két Nobel-díjasuk, plusz, ott végzett 27 amerikai űrhajós, Neil Armstrong és Gus Grissom is… Ezt az egyetemet akarja a Hankó Balázs leelőzni.
Most hagyjuk az idegesítő voluntarizmust és a listákat, amiért fortin2 kollégától külön is elnézést kérek, én is tudom, hogy ez hülyeség. 2030 az hét (legjobb esetben nyolc) év múlva lesz, nagyon súlyos lépéseket kellene tenni azért, hogy a magyar felsőoktatás és a tudomány előrébb lépjen.
Lehetséges az előrelépés, akár a jelentős előrelépés? Szerintem lehetséges. Ebben az országban sokkal több van, mint amit hinni szoktak róla (ebben látszólag egyetértek Orbánnal, csak én komolyan gondolom, ő meg nem). Ehhez azonban valódi nemzeti együttműködésre lenne szükség, ahhoz pedig ugye el kellene ismerni, hogy azok, akik ellenzik Orbán politikáját ugyanolyan értékű magyar polgárok, mint azok, akik támogatják Orbánt. Valódi párbeszédre lenne szükség a tudomány, a felsőoktatás, a high tech és a kultúra legjobbjaival, egyenrangú partnerként és nem valamiféle katonai szervezet legalacsonyabb rangú tagjaiként kellene kezelni őket. Ugyanúgy kellene a tudomány Szoboszlai Dominikjaira gondolni, mint a futball (a magyar futball-akadémiai rendszertől függetlenül kiképzett) Szoboszlai Dominikjára. A szingapúri Orbán Cambridge-ben végzett matematika szakon (és csak aztán ment a Harvardra) és Sudoku programot írt viccból, a magyar Orbán nem használ okostelefont, és egyáltalán nem érdekli a modern technológia, az AI, semmi (OFF ha még egyszer meglátom ezt a Tilesch György nevű alakot mesterséges intelligencia szakértőként tündökölni Budapesten el fogom sírni magam).
Erre a változásra Orbán Viktor, mondjuk úgy, nem kész. Még arra sem kész, hogy a bayerzsoltokat, kohánymatyikat, trombitáskristófokat, a modern politikatudomány terminológiáját használva, kirúgja a francba. Az, hogy a legjobb magyar színházra a nyilaskeresztes Mandiner van uszítva, látszólag nem tartozik ide, valójában nagyon is.
Jelenleg az folyik, hogy teljesen értéktelen, de Q1-nek rangsorolt publikációkat szerveznek le egyetemek, majd ezekre verik a mellüket, mintha bárkit is érdekelne. Közben a hollandok 36 ERC consolidator grantet szereznek, miközben mi egyet és ez még jobb a starting grant 43:0-jánál. A hangulat pedig pocsék.
Ha Orbán normalizálná a viszonyát (ebbe belefér valamennyi különutasság) Európával és normalizálná a viszonyát azokkal, akik nem a hívei (ebben belefér valamennyi szociálkonzervativizmus, de azért mértékkel), akkor lenne valami esély arra, hogy az elkövetkező hét-nyolc évben erősebb és tekintélyesebb legyen a tudományban, felsőoktatásban, technológiában. Múlt héten tartottam egy előadást Hollandiában Neumann Jánosról (a dimenzióiról) egy olyan magyarról, aki megváltoztatta a világot. Egy másik előadó, egy brit író, aki sikerkönyvet írt von Neumannról, felsorolt pár nevet, akik a magyar iskolarendszerből jöttek, hogy megnyerjék a második világháborút és a hidegháborút Amerikának, ez egyáltalán nem úgy jött le a hallgatóság számára, mintha Magyarország reménytelen ország lenne. Azt nem várhatjuk el, hogy von Neumann, Wigner, Teller, Szilárd szintű zsenik jelenjenek meg hirtelen és húzzák fel az országot, de azért meg lehet próbálni. Csak ehhez nem szuverenitásvédelmi baromságokra, lefóliázott életekre, elmebeteg plakátokra van szükség, hanem a legkiválóbb magyarok együttműködésére.
Orbán zéróösszegű országot csinált Magyarországból, és ezen csak ő változtathat. Ha nem változtat, akkor Magyarország nem erős és tekintélyes, hanem egyszerűen csak idegesítő, kellemetlen és szegény országocska lesz. Belső polgárháborúval nincs remény, egyáltalán nincs remény.
@KennyOMG: megtaláltam, már látszik.
Kosznom, akar torolheted is, mert egyreszt redundans, masreszt senki nem fog odaig visszatekerni. (pedig milyen szepen formattalt komment…)
@KennyOMG: “Tehat Gruziat mindeki leszarja” … éppen tegnap kapták meg a tagjelölti státuszt. Garibashvili miniszterelnök Orbán spanja, a háta mögött álló Ivanishvili meg Putyiné.
@incze: a durvább beszólásokat próbáljuk meg kerülni…
@incze:
Nem az a baj, hogy hülyezel, egészségedre. A nagyobb probléma, hogy szimplán hazudsz (többek között arról, hogy mit írtam, mert olyat tuti nem amit te próbálsz belehazudni). Hülyének tartani valakit teljesen valid opció, ordenárén hazudni, az egy kicsit erős.
@KennyOMG: “Az, hogy a csatlakozasi targyalasok megkezdese mennyire segitene (azota: segit) az ukran moralon, minimum velemenyes. ”
Meglehet, de nem (csak) az én véleményem, hanem az ukránoké (nem vélelen kéri Zelenszkij) meg 27-ből 26 európai állam vezetéséé. De gondolom ezek mennek mind szembe az autópályán.
Én elhiszem, hogy van olyan, amikor Orbánnak pont igaza van, de kicist gyanús, hogy ebben a kérdésben például mindenki hülye, csak pont ő helikopter.
@jotunder: Es szerinted ha orban izmozott volna az o tagjeloltsegukkel kapcsolatban, akkor barkinek akar csak megakadt volna a kaveskanal kevergetes kozben a kezeben? Na, komolyan….
Egyebkent Gruzia este arra is kivalo pelda, hogy putyinnak tenylegesen nincs baja az… “erdekszferajaba” tartozo orszagok EU-s tagsagaval, amig az adott roszag belpolitikajat o mozgathatja – es akkor daralja le oket, amikor akarja (nem nato-tagok).
@nyulambator: Mondtam, hogy szerintem igaza van, bar masmiatt szerintem (mar szamtalanszor leirtam). Az EU hajlamos tulreagalni a dolgokat (knee jerk reaction), emellett letezo jelenseg, hogy az EU-s politikusok hazafele zenelnek, nem EU iranyba. Az ukran lakossagnak lehet, hogy most jo erzes, de az lesz-e egy-ket-ot ev mulva is, amikor meg mindig az oroszok jatszotere az orszaguk egy resze (sajnalatosan en a C – befagyott konfliktus lehetoseget tartom a legvaloszinubbnek), es kozben semerre sem mozdultak el EU-tagsagilag.
@KennyOMG: Az EU már-már az önpusztításig lassan reagál mindenre, közmondásosan hajlamos a saját bürokráciájába, az egymással vitatkozók közti végtelen egyeztetésekbe belegabalyodni és csak ha már megtalálták a mindenki számára elfogadható kompromisszumot, minden falatot 40-szer megrágtak,akkor tdják lenyelni, vagy kiköpni, Ezt, hogy túlreagál, most hallom először.
Lehet, hogy öt év múlva az ukránok belekeserednek ebbe, ezt majd akkor kell megoldani, segíteni meg most kell nekik. Szerintem.
@martonbalint19904935: Jé, egy EU jogi szakértőhöz van szerencsénk? Egy EU-s bürokrata valóban azt állította egy újságnak, hogy ha Orbánék pereltek volna, akkor megnyerik a pert – de ez azért minden csak nem szakvélemény. Különösen úgy, hogy az EU Orbánékon nen kért számon olyan dolgokat – pl. a jogállamiságot aláásó módon kivezett bírák pozícióban tartását, mint Varga Zs., Hajas Barni és tsaik – amire már van precedens ítélet mind az EJEB-től, mind az EU bíróságtól – a lengyel vonalon. És azokra hivatkozva a bizottság simán megnyerhetné a pert. Egyébként arra is van precedens a lengyelektől, hogy a mérföldkövek teljesítését nem a jogszabályok meghozatalával tekintették teljesítettnek, hanem a működést is monitorozták – volna, mert ekkor a lengyelek azt mondták, hogy akkor coki, nekik úgy ez nem is kell. És akkor még nem is szóltunk arról, hogy valóban teljesjtették-e a feltételeket, pl. az EU bírósághoz fordulás kapcsán? Szóval az az állítás, hogy Orbánék megnyerték volna a pert legfeljebb a bizottság önfelmentő propagandájának tekinthető.
@poszt: “Orbán zéróösszegű országot csinált Magyarországból, és ezen csak ő változtathat. Ha nem változtat, akkor Magyarország nem erős és tekintélyes, hanem egyszerűen csak idegesítő, kellemetlen és szegény országocska lesz.” Nos, ilyesmik miatt látom, hogy csökken a normalitás esélye: vmi hírtévés okosműsorban az egyik önjelölt pártideológus (“kommunikációs szakember”, egykori h-államtitkár, színházi producer, vidnyánszki jobbkeze) a következő, figyelemreméltó gondolatmenetet bírta:
1- a multilaterális nemzetközi kapcsolatokban a legfontosabb elv, hogy nem szabad egyedül maradni
2. ha OV ottmarad az ülésen, egyedül szavazott volna ellene
3. mivel elegánsan és rendkívül okosan kivonult, nem maradt egyedül
Szóval, ha itt tart a világmagyarázati izzadtság, az azt jelenti, hogy teljesen bezárult a gondolkodás.
@fortin2: szabó lászló, aki majdnem szerzett egy doktorit légiközlekedés-tudományból? ő mondta, hogy az egyetlen, amit a magyar művészektől elvárnak, hogy azt fejezzék, hogy magyarnak lenni a legjobb a világon. mi úgy látszik, őt érdemeljük.
“mégiscsak két friss Nobel-díjasunk van, amire lehet azt mondani, hogy ez is a magyar rendszer ellenére történt, de ez már végképp abszurd lenne.”
Teljesen abszurd lenne ezt mondani. Nagyjából ez Orbán fejében a tudománypolitika,.
@wolff:
És ha a 27 véletlenül oszkárt kapna, akkor az a magyar filmipar dicsősége. Lehet ugyan azt mondani, hogy ez is a magyar rendszer ellenére történt, de ez már végképp abszurd lenne.
Úgy. Amúgy egy barátom azzal kínozza magát, hogy Orbán Balázst olvas, így karácsonykor. És küld nekem belőle részleteket. Az a barom képes volt leírni, hogy Clauswwitz kritizálta a politikusokat. köztük Bismarckot. Clausewitz 1831-ben halt meg, amikor Bismarck 16 éves volt. És ezt az embert tekinti Orbán egy intellektuális fárosznak, neki adta a teljes tehetséggondozást az oktatás minden szintjén. Valakinek, aki még a Wikipédiát sem képes megnézni. Azt már az ember nem is reméli, hogy ha ilyen fellengzős izékről ír mint a magyar stratégia, legalább az dereng neki, hogy Clausewitz a napóleoni háborúk idején volt aktív katona (amit A háborúról kapcsán mindíg elmondanak), vagyis szinte lehetetlen, hogy Bismarckot kritizálta volna, Szóval minden a magyar rendszer miatt történik, és abszurd lenne azt álljtani, hogy nem.
@wolff: ez a huszárvágás? meg akartam venni, de nem találtam. tuti el akarom olvasni.
@jotunder: Hungarian Way of Strategy. Az igazi, nagy alapmű.
@wolff: majd az ünnepek után írok posztot, most nem megy. csak tudnám hol lehet egy ilyen könyvet megkeresni, van könyvesboltja az MCC-nek?
@jotunder:
https://www.amazon.com/Hungarian-Way-Strategy-Bal%C3%A1zs-Orb%C3%A1n/dp/6156351132/ref=sr_1_1?crid=3R6AB3APOOBFP&keywords=bal%C3%A1zs+orb%C3%A1n&qid=1703419992&sprefix=Bal%C3%A1zs+Orb%C3%A1n%2Caps%2C172&sr=8-1
@jotunder: Andrej Školkay elolvasta, hogy neked már ne kelljen.
De ha neked ez kell, most akciós
@jotunder: Andrej Školkay elolvasta, hogy neked már ne kelljen.
De ha neked ez kell, most akciós
@nyulambator: ez egy nagyon józan ésszel írt kritika, csak annyit lehet hozzá tenni, hogy Orbán Balázs a magyar történelemről – ide értve a középkori jogtörténetet vagy – sem tud semmit. ami azért szomorú egy olyan nemzeti konzervatív stratégától, akinek az eszméi magát a nagy vezetőt is lenyűgözik.
@wolff:
Hát maga megbolondult,
Hát maga megbolondult,
Hogy mindent kétszer mond, kétszer mond?
Még hogy nincs haladás a kutatás terén Orbániában.
Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet! Édes faszom borulj virágba!
https://hvg.hu/itthon/20231227_Kutatointezetek_az_Orbankormany_arnyekaban_tudosok_kozt_rezsimszolgak
Talán most már tiszta, hogy hova is költődik az az egyre több K+F lóvé
Lemondott Claudine Gay, a Harvard elnöke (vagy hát nyilván lemondatták).