Az objektivitásról
Eredeti szerző: maroz
A feminista hevület megszüli a maga ellen-hevületeit, így érthető, hogy Gyuri is egy olyan attitűdre helyezte magát a női nemmel szemben, ami körülbelül úgy írható le, hogy: „na, ha nektek egyenlőség kellett, hát akkor legyetek is egyenlőek!”, és ehhez következetesen igyekezett ragaszkodni. Már ugye ha tehette. Főnökével utaztak éppen, két férfi elöl, két női kolléga hátul, megérkeznek a célhoz, főnök ugrik ki fürgén, nyitja a baloldali hátsó ajtót, miközben nonverbálisan ösztönözni igyekszik Gyurit hasonlókra a másik oldalt illetően. Főnökkel nem illik ujjat húzni, Gyuri nyitja hát a hátsó ajtót a mögötte ülő hölgynek, de az ábrázata erősen limonádéba való. Hölgyek ki, épületbe be, Gyuriba nagy levegő úgyszintén be, főnök mutatóujja preventíven fel:
— Gyurikám, mielőtt bármit is mondanál, tudd, hogy ez nem az, amire gondolnál. Gyuri, ez csak a gyerekzár volt.
Például egy fénykép. Az ugye demennyire hogy. Miközben egy nyavalyát. Ez egyszerűen szemléltethető, nem kell más hozzá, csak egy zoom objektív. Gibbs óta tudjuk, hogy a rendszereknek nincs korlátlan szabadságfoka, így az sem meglepő, ha az állítható gyújtótávolságú objektívek (a továbbiakban: zoom objektív) is törvényszerűen választás elé állítanak minket: minél rövidebb a gyújtótávolság, annál több minden fér rá a képre, és fordítva. Én állítom a paramétereket, tehát én fogom eldönteni, hogy mit mutatok meg az objektivitás jegyében. Az alábbi képen ezt próbálom szemléltetni: a pirossal jelzett téglalapok pont olyanok, mint ha a lencsével a valóságban is rázúmoltam volna az adott részletre.
Valami ilyesmivel trükközik (többek között) a mostani hatalom is. Hogyne, igaza van abban a kedves olvasónak, hogy mindegyik ezt csinálja, nem is ez a legnagyobb bajom, hanem a mérték. Olyan szinten keretezi át a vitákat, hogy az ember elborzad: ezek tényleg a szó szoros értelmében meggárgyultak. Mit kell tolni ahhoz, hogy az ember forradalomnak lásson egy választást, a nemzeti együttműködés rendszerének az országgyűlést, valamint a szabad választás netovábbjának a magánnyugdíjpénztár helyett a kincstári választását, 97%-os arányban?
A trükk az, hogy borzasztóan le kell szűkíteni a kontextust, és kis szerencsével az emberek készségesen hozzászűkítik a tudatukat is. Ők azért hiszik el, hogy volt szabad választás, mert el akarják hinni. De ha már hinni akarják, akkor szeretnék jól meg is racionalizálni. Azért hiszik el, mert igaz, mert objektíve igaz. Ami egy kellően szűk kontextusban akár még úgy is lehet. Az alábbi ábrán egy grafikonba zúmoltam bele: ott állunk az „A” pontban és döntenünk kellene, hogy merre tovább. Ebben a keretezésben elég jól lehet érvelni a piros vonal mellett, hiszen szemmel láthatóan kevésbé meredeken csökken, mint a zöld. Melyik tehát a helyes út? A pirossal jelzett, jóhogy.
De mi lenne, ha picit hátrébb lépnénk, vagy maradjunk a példánál, úgy zúmolnánk rá a grafikonra, hogy abból lényegesen több látsszon?
Hoppá. Ebből a perspektívából már nagyon úgy tűnik, hogy a zölddel jelzett utat egy szinuszfüggvény ír le, míg a piros egy logaritmusfüggvény „nyomvonala”. Így nézve vajon tényleg annyira jó dolog az „A” pontban a piros utat választani? Megéri-e a rövid távú előnyökért megkockáztatni azt, hogy a „B” pontban mégsem tudunk korrigálni, mert nem leszünk már képesek visszatérni a zöld vonalra? Tudunk-e erről egyáltalán vitatkozni, rá lehet-e venni az érdeklődőket arra, hogy időnként lépjenek hátrébb kettőt, zúmoljanak úgy, hogy minél több minden beleférjen abba képbe? Pillanatnyilag nem úgy tűnik. Túl hosszú ideje mondogatja azt a Fidesz, hogy az általa bemutatott képkivágáson kívül nincs is semmi, vagy ami volt, az már megbukott; hogy nincsenek függvények, vagy ha mégis, akkor azokra nem a matematika az irányadó, hanem a létezés magyar minősége. Na ja, kétharmaddal az egy is prímszám.
Pedig milyen könnyű erre ráfaragni! Az MSZP gyönyörűen demonstrálta ezt, az SZDSZ meg még annál is inkább. „A lányomnak mondom, hogy a menyem is értsen belőle” — gondolná az ember, és azt is gondolná, hogy érteni fog, mert az okos a más kárán is. A Fideszre szerintem nem a szocik jelentenek rövidebb távon veszélyt, hanem sokkal inkább a radikálisok, hívják őket most Jobbiknak, három év múlva meg bárminek. A Fidesz ezzel a valóságtagadó, immár a szó szoros értelmében betegesnek tűnő szűklátókörűségével kifejezetten a szélsőségeknek kedvez: azoknak, akik még ha akarnának, sem képesek arra, hogy némileg tágabb perspektívában szemléljenek bármit is.
Vajon belegondolnak most a Fidesz talpasai, no meg azok, akik magukat valamiféle nemzeti burzsoáziának szeretnék látni és láttatni a Fidesz kegyéből, hogy ha elkúrják és jönnek majd a radikálisok, akkor azok nem nagyon fognak cicózni, hanem akasztanak? Magukra öltik a sakálos mellénykéjüket és elkezdik szolgáltatni az igazságot, de úgy, hogy ennek a szerencsétlen Hagyónak a bilincsbe verése laza vasárnapi matiné lesz ahhoz képest?
<
p style=”text-align: justify” class=”MsoNormal”>Hova fog majd akkor kapkodni Orbán Viktor? Dávid Ibolyához, mint a 2006-os bohózatban? Kicsit úgy vagyok ezzel, mint ahogyan a hollandok lehettek a tizenhetedik századi tulipánhagyma-őrületükkel, állandóan azt várom, hogy végre valaki a homlokára csapjon: emberek, de hülyék is vagyunk mi! — és egyik pillanatról a másikra vége legyen ennek a bad tripnek. Lejövünk a szerről, hátrébb lépünk vagy kettőt, hogy látsszon az a kurva grafikon rendesen, hadd tudjuk miről vitázunk, ha már — de nem. Majd. Esetleg. Talán. Addig viszont inkább újból egy kis ungabunga.
Nem lennék ennyire borúlátó. Más országokban is voltak már hülye, sőt nagyonhülye kormányok, mégse lett belőle olyasmi, amit leírsz. Persze az sincs kizárva, hogy igen, de nem tudom megítélni.
Ez nem jelenti azt sem, hogy nagyon derűlátó vagyok: attól, hogy 3.5 év múlva ezek elhúznak, még nagyon magas lesz a számla utánuk.
Na megyek vissza Gibbs-samplert programozni 🙂
Nagyon jó a poszt, gratula.
@tollaszerge: Irigyellek az optimizmusodért: én egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy bő 3 év múlva el TUDJUK zavarni őket: szerintem erre esélyt se hagynak… Nagyonnagyonhülye kormányunk minden ténykedése erre irányul, mer annyira nem hülyék. És addigra éppen elérünk arra a B pontra, ahonnan már nem lehet korrigálni.
@maroz:
Most csak ketten vagyunk négyszemközt. Áruld el nekem, hogy honnan veszed ezeket a ragyogó ötleteket, amelyeket ki is dolgozol, nem csak a levegőbe puffantasz el? (Vö. még mélytorok-ügy.)
Optim- és pesszimizmus témában inkább Akszinhoz csatlakoznék szíves engedelmeddel, ha lehetne.
@HaKohen: Csatlakozom: a poszt zseniális, a mélytorkossal egyetemben. Remek ötlet remekül kidolgozva, ha nem arról szólna, amiről, akkor szinte öröm lenne olvasni. Így is az, persze, csak a téma valahogy mégse szívderítő…
“”Nem az aritmetikától függ” – Ronald Dworkin filozófus, alkotmányjogász a demokráciáról
Egy demokratikus kormány nem legitimálhatja döntéseit pusztán támogatói magas számával – véli a jogfilozófia egyik legnevesebb művelője, aki a Közép-európai Egyetemen tartott előadást a filozófia tanszék megalakításának 10. évfordulója alkalmából. “
http://www.mancs.hu/index.php?gcPage=/public/hirek/hir2.php&id=23053
Nincs meg az egész cikk elektronikusan, de papíron érdemes elolvasni az egészet.
Ugyanazt a számtani paradoxont feszegeti, mint a ez a poszt:
mi alapján hiheti és hitetheti el az Európát bejáró nap mondása, hogy 2/3 * 4 év = 3/3 * fektetett nyolcas? És emiatt miért hamis az a hozzáállás, hogy csak fektetett nyolcas múlva kell gondolni a következményekre, nem pedig már szűk, de felkiáltójelként álló 4 év múlva?
@Akszin: Szintén nem hiszem, hogy el lehet hajtani őket majd. Mert addig nem áll össze egy potens politikai erő, aki ellenféllé válhat, főleg kommunikációban és demagógiában.Valamint, jó 2 év múlva a Fidesz osztogatni fog, pl; addig éhezteti az eü.-t s az oktatást, 13′-ban pedig belenyom egy csomó pénzt, ehhez hozza még a határon túliak szavazatát, s megvan a többség.
Inspiratív poszt, köszi.
Micsoda szűklátókörűség! Nyilván a B pontig a piros görbe szerint kell haladni, a B pont után pedig a zöld görbe szerint.
@tollaszerge: “Más országokban is voltak már hülye, sőt nagyonhülye kormányok, mégse lett belőle olyasmi, amit leírsz. “
Sajnos de. 🙁
@Szindbad: Most tartunk a B pontnál, és épp áttértünk a piros görbére.
Kiválóan felépített poszt!
Elismerésem
@zsazsu4: @szempontpuska: Köszönöm!
@HaKohen: Inspirál ez a remek kis közösség! 🙂
@Pelso..: Nekem nem világos, honnan lesz pénz belenyomni.
@tollaszerge: Tudod, nehéz ezt érzékeltetni, de amikor az emberben egyre erősebben tudatosul, hogy nincs már olyan túl sok újabb húsz éve, akkor nehezebben megy már az optimizmus is.
A ’90-es évek elején még lazán ment, túlélem én ezeket, mondtam, és bírtam optimista lenni. Ma tudod mi zavar a legjobban? A félelem, hogy nem fogom tudni motiválni a kölkeimet.
@Szindbad: Há-há, trükkösebb ez annál, mert ha egy másik szögből zúmolsz rá, akkor láthatod, hogy valójában van egy “z” tengely is, és a piros valamint a zöld görbék csak “A” pontban érintik egymást, a “B” pontban nem, ott már kitérő görbék, csak hát ugye ebből a nézőpontból ez nem látszik! 😉
Debreczeni szerint nem kell tartani a Jobbiktól:
nol.hu/belfold/20110205-alternativa_nelkul_
Jobbak meg nála – szerte e hazában és egyenlőre – sehol sincsenek.
@maroz: off: check ur email pls.
@sajtohuba: Csekkolom, de nem jött semmi. 🙂
@maroz: Szóltam illetékes elvtársnak, remélem, hamar intézkedik ;-).
@tollaszerge: Hitelből, esetleg a Matolcsy által emlegetett védőhálót (is) forrásként használva. Kétségtelen, ez nem ilyen egyszerű, de aki mer az nyer elven nem lesznek fenntartásaik. Abban viszont biztos vagyok, hogy valamennyit spájzolnak is addig.
@sajtohuba: mármint hogy ééén?
😮
Hehe
“A crowd thinks in images, and the image itself immediately calls up a series of other images, having no logical connection with the first. “
………………………………………….. A crowd scarcely distinguishes between the subjective and the objective. It accepts as real the images evoked in its mind, though they most often have only a very distant relation with the observed fact.”
Gustave Le Bon : The Crowd . A Study on The Popular Mind ( 1896 ) Batoche Books,Kitchener, 2001
@szempontpuska: mármint ;-)!
@tollaszerge:A főcím s a tálalás kapcsán ismét aktuálissá válhat, hogy nemrég valami reggeli töményet emlegettél:)
http://www.mno.hu/portal/764139
A mai heveny hipertóniás állapotot meg segíti az esti évértékelő beszéd.
@Pelso..: Csak erről a szárnyalásról az Euro-val fizető országok nem tudnak, ezért saját maguk között (a Kárpátok Géniusza nélkül) beszélik meg, hogyan tovább:
nol.hu/gazdasag/orban_leghosszabb_ebedje__nemet-francia_paktum_magyar_javaslatok_helyett
@XPS: Pröll, az osztrák pénzügyminiszter nemrég szépen tudatosította velünk, hogy nem vagyunk az eurózóna tagországai között. Sebaj, ők meg nem léphetnek be a NER-be, a rohadt labancok.