Fruzsi és a kinekmi
Kedvenc filmművészem (hetente fizeti be a remek filmjét 20 euróért délromán filmfesztiválokra és szinte mindig kap egy szép emléklapot), influenszerem és operátoralgebristám, Enyhefokú Fruzsina, foglalta össze az Orbán-rendszert a Facebookon a nagyszerű és méltán csinos G.Fodor Gábor Partizános útmutatása alapján. Bödőcs, fogd meg sörét….
“Elmondta, hogy az emberek bíznak Orbánban és elfogultak, a támadások (Lölö-jelenségtől, akkumlátorgyárig) nem karcolják a népszerűséget, mert elnéző ez a közösség. Azért elnéző, amit a másik oldalon kap: Isten, haza, család, gazdasági jólét, kinek mi.“
Mostanában főleg az Istenhazacsalád megy, de a magyar ember nem is tudna mit kezdeni a gazdasági jóléttel, csak nehezítené az életét, azért van Lölö és Andi, hogy levegyék ezt a terhet a válláról. Kinek mi. Nehéz ezt a polgári és talán büntető törvénykönyv keretein kívül kommentálni, de ezért is becsülöm annyira jogi képviselőnket, aki bátran leteheti a zsilettpengét, már abba is hagytam.
Hiv.: @darnoknew:
Először is: a kérdéseidre nincsenek fix, kőbe vésett, “biztosan igaz” válaszok. Azért nem, mert a dolog természete nem ilyen. (Megpróbálom érthetően elmondani.) A demokrácia, a fasizmus, és a többi hasonló fogalom, egy egy összetett, bonyolult társadalmi, politikai állapotot neveznek meg. A kérdéseidre adott válaszok attól függők lesznek, hogy ki mit ért a nevezett fogalmakon. Pl. ugye, sokan még most sem tartják sem fasisztának, sem diktatúrának a Kedves Beteg rendszerét. Akkor ilyenkor mondhatjuk erre, hogy “nincs igazuk”? A filozófiai precízségű válasz itt az, hogy nem mondhatjuk, mert csak a tényeknek (a tényekre referáló állításoknak) van igazságértéke. (Az igénytelenebb, köznyelvi válasz persze az, hogy mondhatjuk, és mondjuk is.) De az, hogy mi, vagy mi legyen, a nevezett fogalmak definíciója, az nem ténykérdés (nem egy tényt ír le). Hanem micsoda akkor? Megint csak nagyon filozófiailag kérdezve: egyáltalán mi létezik a világon, a világban a tényeken, és a tény-dolgok leírásán kívül? Erre az mondható, hogy más dolog a “létező” jellege, és más a létezők leírása. Tehát, több minden létezik a leírás szintjén (a “dolgok”-szintje viszont egynemű). Az igaz, hogy a világ, “első szinten” nem más, mint “dolgok” összessége, és ezeket a dolgokat tényleírásokkal reflektáljuk. Azonban, ezek a dolgok, egészen bonyolult módokon kutyulódnak össze és ezekkel a kutyulódásokkal nagyon sokféle, viszonytrendszert alakítanak ki. Ezek már (ezen a szinten) nem csupasz tények (bár az alapjuk ezeknek is a számos elemi tény), hanem értékelések is kapcsolódnak hozzájuk. A fasizmust, és a diktatúrát azért tartjuk rossznak, mert az általánosan elfogadott definíciójukban olyan jellemzők vannak, amelyeket általában rossznak tartunk. A “rossz”, ugye, az egy etikai fogalom, megint csak nem tényre referál, nem egy értékelést jelent. (Ez nagyon fontos ismeretelméleti dichotómia nem győzöm hangsúlyozni.)
Ez eddig az elmélet. A gyakorlat a porban csúszik. 3 millió agyhalott zombi, akiknek a fasiszta propaganda teljesen elvette az eszét, manipulálta őket, notóriusan megszavaz egy olyan diktátort, aki tönkrevágja az országukat a jövőjüket. És ezek a zemberek ezt akarták, mármint amennyi (nem sok) tudatosság van bennük ez irányban, aszerint. Persze, ők nem tudják, hogy ez fasiszta diktatúra, de attól még, minden józan definíció szerint az. Akkor most innentől, demokratikus értelemben legitim a megszavazott fasiszta diktatúra? Ez is egy jó kérdés, amely további definíciókat, vizsgálódásokat igényelne. Mindenesetre, az én definícióm (és értékelésem) szerint nem az: megtévesztett agymosott, befolyásolt, becsapott tömegekkel megszavaztatni egy fasiszta diktatúrát, az nem ér.
@halatlangazember: amit leírtál az 100%. De hány % a társadalom? 200? 300? 500?
@ipartelep:
Mindig a három millióval állítjátok szembe a másik majdnem három milliót. Nekem az a fájdalmam, hogy a másik majdnem három millió sem gondolkodik, csak közülük néhány tíz, de legjobb esetben néhány százezer. Akik a netadón túl is is látják a problémákat.
@darnoknew: : Suba-subárum… amikor azt próbálják relativizálni/mentegetni, amit vityáék a magyar társadalommal műveltek, mindig az jut eszembe, amikor a megerőszakolt nőre azt mondják: minek vett fel miniszoknyát :-/. A ~ kétésfélmilla idiótáról pedig – ma már – leginkább a medvét majd feldöntve rohanó, “megerőszakolt” nyuszika a viccből: “… hát tegnapelőtt, meg tegnap… meg most megyek!” ;-).
ebbe most futottam bele, pedig már 1 éves:
https://web.archive.org/web/20220430203938/https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220404/ez-a-keplet-elore-megjosolta-a-fidesz-brutalis-erejet-537343
.
“Az a bizonyos modell
Ennek kapcsán érdemes felidézni Zsiday Viktor portfóliómenedzser múlt héten megjelent rövid írását. Ebben arra mutatott rá (már korábbi vizsgálataira is hivatkozva), hogy “a lakossági reálbér változása – nem meglepő módon – elég jól előrejelzi, hogy milyen eredményt fog elérni a kormánypárt”. A legutóbbi néhány év magyarországi reálbér-változása alapján azt valószínűsítette, hogy a Fidesz-KDNP-nek az előző választáshoz képest 10%-kal több szavazatot kellene kapnia.
.
A tényadatok alapján ez a mértékű szavazóbázis-bővülés ugyan nem jött össze a Fidesznek, azonban 5%-kal növelte táborát az előző parlamenti választáshoz képest és – a kevés szakértő által várt – kétharmados többséget szerzett.
.
Ez alapján mondhatjuk, hogy Zsiday Viktor modelljének működőképessége ismét bebizonyosodott. Vagyis a reálbérek változása erőteljesen meghatározza a kormánypártok erejét. A kormányzó erő számára tehát rendkívül fontos a magyar gazdaság növekedése, a háztartások jövedelmi helyzetének alakulása és vásárlóerejük javulása.”
.
Jónapot kívánok.
@halatlangazember: Merthogy az egységsugarú szavazó nem érti, hogy a reálkereste részben adósságból nőtt, részben meg attól, hogy az állam már a legalapvetőbb feladatait sem látja el ezért az egészségügyet, oktatást ma már a lakosságnak a reálkeresetéből kell működtetnie.
Amúgy KSH legutolsó jelentése szerint -3.5% az éves reálkereset lenövekedés, ami a képlet szerint kb -45% szavazót jelent a Fidesznek. Hát igény az lenne rá, de nem hiszem, hogy ez ilyen egyszerű lenne.
@halatlangazember:
“Az a középső 30% pontosan tudja, hogy mit csinál, beárazta a fidesz disznóságait, saját érdekeit és az ellenzék balfaszságát, és duzzogva, de a fideszre szavazott. nekik lehet ajánlatot tenni, és megvannak hozzá a csatornák is.”
Ezek szerint az a 30% tudatosan mérlegelve elfogadja a feudalizmust, elfogadja, hogy elhagyjuk a nyugati civilizációt, elfogadja a demokrácia lebontását, hogy majd akkor se tudjon mást választani, ha az a majdani ellenzék nem lesz balfasz és jó ajánlatot tesz neki. Egyébként ezeknek nilyen ajánlatot kellene tenni?
@darnoknew:
Ez a középső 30 % az, akikről úgy gondolom, hogy megérdemlik, ha az orbánizmus csúnya véget ér. Ezeknek nem lehet ajánlatot tenni, meg kell várni, amíg vagy látják, hogy ráfaragnak, vagy felnő helyettük egy generáció, akiknek gerince van.
@darnoknew:: hagyjuk a nagy szavakat 🙂 maradjunk annyiban, hogy szerintem ez a 30% jobb híján szavaz oda. Egyszerűsítsük: 1M forint havi fizu 2022-ben ugyanannyit ért inflációilag, mint 600e forint 2009-ben. 600e forintból 307e forint nettó lett 2009-ben, ez 510e forint 2022-ben. 2022-ben 1M forint nettója 710e forint, legyünk nagyvonalúak, és vonjuk le a 25 és 27% közötti áfa különbségét, az 695e forint. Az egészen pontosan 180e forinttal több egy 2022-es fizetésnél, és jobb híján ez a 30% nem tud más adózással kalkulálni, mint ezzel, hiszen ez volt a legutolsó baloldali adópolitika. Az ellenzéki összefogás mindenről beszélt, csak erről nem, vagy ha igen, akkor elhinti, hogy ja lehet, hogy az adók növekedni fognak, wtf. Érted már? Demokrácia, hát persze, meg nyugat, meg feudalizmus, hát hogyne. És ehhez tedd hozzá a CSOK-ot, meg még pár dolgot. Azt is tedd mellé, hogy hiába óriási szopó a mostani válság, nagyobb, mint a 2008-as, az emberek mégsincsenek munka nélkül, elmennek nyaralni stb. Ezek olyan különbségek, és a másik oldalon olyannyira nincs semmi mondva ezekről a témákról, hogy ez a 30% mérlegel, és szavaz. Kicsit ugyan rossz, meg kínos, nem is nézi az M1-et, de na.
@szazharminchet:: “Ezeknek nem lehet ajánlatot tenni” – tévedsz, ezeknek lehet, és kell, mert nélkülük nincs kormányváltás.
@halatlangazember: Ahogy Viktor is tett nekik ajánlatot, ha nem is most legutóbb, mert most még ennyi se volt, de eggyel azelött az volt az üzenet, hogy “folytatjuk!”
Mármint egyrészt a lopást, másrészt a jogállam szétkúrását, harmadrészt az állami feladatok elhanyagolását, az oktatás, egészségügy, meg mindenmás amiből nem lehet lopni lezüllesztését. Erre kéne az ellenzéknek rátromfolni? Hogy igen, mi se fogunk ilyen hülyeségekre költeni, mert akkor a leggazdagabbaknak 15%-nál többet kéne adózni. Meg hogy az állam működése továbbra is hűbéres rendszerként üzemel, ahonnan a jóelvtársaknak mindig lepotyog egy kis térkövezés, lombkoronasétány, yachtozás, szóval az ellenzékre is érdemes szavazni. Hogy továbbra sem szabályok és intézmények hanem személyek és egyedi döntések határozzák meg, hogy “kinekmi”.
Hát akkor tényleg kár lenne leváltani ezeket amazokra.
@halatlangazember:
Az egyetlen elfogadható ajánlat, amit lehet tenni nekik, az az, hogy visszamehetnek a civilizációba, és normális adófizető állampolgárokként élhetnek egy demokráciában.
Ha ocsmányviktor ajánlatát akarod náluk überelni, az nem járható út. Ami zsozsót ezek között az emberek között szétoszt viktor, az (a szétlopott mellett) hiányozna abból, ami arra kellene, hogy a szegényebb rétegeket (akik most a migránosos riogatást kapják) ne hagyjuk az út szélén. Elismerem, hogy az orbánfasizmusnál jobb rendszer lenne egy fokkal, ha csak a lopást iktatnánk ki, de mit adsz a legszegényebbeknek, ha továbbra is kitömöd ezt a 30 %-ot? A fasizmus azért marad, hogy kapjanak xenofób propagandát? Miből lesz egészségügy és oktatás azoknak, akik nem tudják kifizetni zsebből, nem küldhetik a szépen szegregált egyházi iskolába a gyereket, azért, hogy ne kelljen keverednie a szegényebbekkel?
Nem, itt bizony meg kell várni, amíg valami gazdasági folyamat bele nem veri az orrát a saját szarába ennek a 30 %-nak.
@szazharminchet:: hát, 1M forintból 70e forint az egészségügyi hozzájárulás, plusz ide vehetjük nyugodtan a bruttó bér feletti 13% szociálist is, azaz összesen havi 200e forint megy el egészségügyre. Összehasonlításként, egy 4 tagú USA család fullos egészségügyi biztosítása ennek valahol a duplája-triplája, tehát a költségket nézve ez nagyon nem kevés. Lehetne az az ajánlat, hogy az alap egészségügyet rendbeteszi a kormány, ezért a felső sáv adóját megemeli x%-kal (ez pontosan annyi, amennyit magánegészségügyben kifizet az egyszeri középosztály), az oktatásban biztosítja a tanárt meg a krétát, meg hogy mondjuk a nagyival nem beszélnek csúnyán a kórházban az ápolók. Hozzátehetné, hogy miképp képzeli el az eü optimalizálását, stb.
.
Ezt most itt ennyi beszélgetés alapján kitoltam magamból. Hol olvastál te itt a fentiből bármit az ellenzéktől az elmúlt 12 évben? Hol van az alternatíva? Hol van az adóprogram, az 5-10 éves vízió? Nemhogy program nincs, annak a cáfolata sincs, hogy nem lesz random szétbarmolva az, ami most van – nem jó, de legalább ismert. Demokráciaféltés van az ellenzéki politikai oldalon, de ez nagyon-nagyon lusta és megúszós, ez a 30% pragmatikus, és csak kicsit szimbolikus.
@nyulambator:: “Hát akkor tényleg kár lenne leváltani ezeket amazokra.” nemcsak ezért, hanem azért is, amit feljebb írtam 137-nek.
@halatlangazember:
A program hiányában tényleg van valami kifogásolható. Nem azt mondom, hogy egy normális ember számára nem kellene elég ok legyen az, ha annyit mondanak, hogy “kevesebbet fogunk lopni és helyreállítjuk a demokráciát”, de valóban, jó lenne, ha lenne program. Csak szerintem lehetetlent kívánsz, mert a jelenlegi választási rendszer olyan, hogy csak akkor lehet elzavarni a tokaszalonnabasit, ha egy ellenzéki jelölt áll ki egy gazemberrel szemben, nem pedig több. A kormányoldalon egy magnót indítanak végtelenített szalaggal, amelyik visszamondja az agit.prop. osztály által előállított hányadékot, az ellenzékben pedig vannak egymással egyet nem értő pártok. Azt lehet tőlük elvárni, hogy megígérjék, hogy demokratikusak lesznek, nem nagyon lopnak és mivel nem értenek egyet szinte semmiben, az első 4 évben helyreállítják a demokráciát, visszacsinálják a demokratikus választási rendszert, és esetleg felkötik a basit. Utána elvi kérdésekről úgy fogunk dönteni, hogy közülük választunk egy második kormányt, addig nagyjából szakértői kormányzást csinálnak. Azt nem lehet elvárni, hogy előre megegyezzenek mély elvi kérdésekben, amiben nem értenek egyet. Pont ez volt a célja a választási rendszernek, hogy ebbe a problémába belefusson az ellenzék, és bizony, aki elég pondró ahhoz, hogy ne zavarja a fasizmus, ha van csok, vagy valami más jutifali, az hatalmon tartsa a basit.
@szazharminchet:: szerintem ez a szcenárió már megbukott, ugyanis az egy jelölt léte prioritást élvezett a programmal és a mondandóval szemben – és itt a program alatt nem azt értem, hogy valaki kinyomtat 6 oldal ppt-t, hanem hogy tényleg van valami gondolata és ezt a modern, mediatizált környezetben tudja kommunikálni is. Szerintem ez legalább 2 lépés, első körben meg lehet szólítani annyit választót, hogy ne legyen viktornak 2/3-a, akkor több pénz lesz, látható lesz a politikai tehetség/akarat/munka -> siker ok-okozati viszony. És mindezt több, nem járadékvadász, tenni akaró, elkülönülő arcéllel rendelkező párttal, ugyanis az összefogósdiból csak a egy dolog hiányzik, a választás szabadága. Annak hiányát megkapja a fidesztől is. Ha ez megvan, akkor már lehet összefogni, stb, de most 1/n alakú törteket szorozgatunk valamiféle más művelet helyett.
.
Ja, mindezt szerintem.
[@halatlangazember:](#comment-327824
Az lehet, hogy az összefogósdi nem jött be. De tekintve hogy most már a választók szavazatának tetszőlegesen kis része elegendő a 2/3-hoz (mindössze az kell körülbelül, hogy a sok kicsi párt közül a körzetek felében te legyél a legnagyobb, és minden körzetben elindíthat a fidesz maga három különböző kamupártot), így talán nem véletlen, hogy a te módszeredbe sem fektet senki energiát. Annál előbb patkol el a basi természetes okból a jelenlegi életmódjával, minthogy így leváltsuk. Úgyhogy én beikszeltem a tipikusan buta konzervatív Márki-Zayt is, pedig…
A másik, hogy szerintem aki megért egy programot, az már most is vagy nem szavaz a fideszre, vagy gazemberségből szavaz rá, és mint ilyen, nincs a meggyőzhetőek között.
@halatlangazember: https://ujmagyarorszag.momentum.hu/
https://dkp.hu/download.php?doc=144
Többet nem merek linkelni mert kivág a blogmotor. Program van dögivel, csak senki nem olvassa.
@nyulambator::
DK-nál SZJA-ra 3 találat van, kb ez a mondandó: “Csökkenteni szükséges az SZJA általános kulcsát, ugyanakkor a havi egymilló forint fölötti jövedelemkre magasabb adókulcsot, a háromillió forint feletti havi keresetek esetén magas összegű különadót kell bevezetni.” – mennyit, b+, mennyit? És tényleg, 1M forint, egy buszvezető keres 500-700k körül.
.
Momentum: mindenféle bonyolult adóvisszatérítés és felülvizsgálatról írnak a ppt-ben, de konkrétum sehol.
.
De mégegyszer, nem csak az a probléma, hogy egy harmadéves beadandó dolgozat szintjén van a dolog, hanem hogy nem látszik az ajánlat. Az látszik, hogy valamit kellett írni, de nincs koncepció, nagyon nincs hangsúly ezeken. És nincs kommunikálva, 2023-ban nem lehet kiállni egy pulpitusra, és felolvasni, mert nemhogy a tiktokozó z-generációhoz nem jut el, hanem a nyuggerek is ásítanak. Értem én, hogy médiatúlsúly meg minden, de mit várunk az egésztől? Ideális esetben az M1 főműsoridőben beolvasnák? Bizisten, ennél még a vízállásjelentés is szexibb.
Hiv.: @halatlangazember:
Az úgynevezett magyar politikai ellenzék mára már teljesen elvesztette a hitét. Az önmagában valót is, és a fidesz-bűnbanda leváltásában valót is. Nem mondom, hogy ez a hitetlenségük nem reális, merthogy nagyon is reális: úgy néz ki, hogy ők nem fogják tudni leváltani a bűnszervezetet.
Persze, a hitelüket is elvesztették valamennyire. Hiszen ki hisz már egy ilyen ellenzéknek, amely örömmel beül a Parlamentbe, és ott asszisztál a bűnbandának?
Ez innentől a veszett fejsze nyele. Valamiféle plusz erő, talán kívülről jövő, vagy nagyszabású kataklizma kellene ahhoz, hogy változás legyen. Ill. nyilván az majd használ az ügynek, ha a Kedves Vezető megmurdel. Addig meg valszeg így maradunk. Úgyhogy, ennek fényében, olyan mindegy, hogy milyen hülyeségek vannak a “programjaikban”.
A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy ez a szánalmas mostani ellenzék nem lenne jobb országvezető, mint a Kedves Beteg, és bandája. De az nem nagy szó, náluk a macskám is jobb lenne.
@halatlangazember: Merthogy a választópolgár úgy számol, hogy ha csak huszonhétezerrel több marad a hó végén a zsebemben, akkor azért még inkább szavazok a biztos fasisztákra, mint erre a tutyimutyi ellenzékre, de ha megigérik, hogy nettó harminckétezerrel több lesz a zsé, akkor üsse kavics, szavazok a szemkilövetőre. Ha meg ne adj isten háromezerrel kevesebb lenne a lóvé, hát ne is álmodjanak róla. Minden más meg le van szarva.
Még szerencse, hogy a fidesz minden választás elött ennyire precízen megjelöli a programjában, hogy hogy is lesz az adózás meg a járulék meg a minden. Hát még a költségvetést is egy tucatszor írják át, mielőtt még hatályba lépne és még százszor a zárszámadásig. De ha az ellenzék tizedszázalékra megmondaná, hogy milyen adókulcsokkal számol, akkor tuti bukna a gonosz törpe. Abban az országban, ahol 10 emberből minimum hat azt hiszi, hogy ha csökken az infláció az azt jelenti, hogy holnap olcsóbb lesz a közértben a kifli és hogy ha idén felment 20 százalékkal a krumpli ára, akkor csökkenteni kéne 20 százalékkal, hogy ugyanannyi legyen.
@halatlangazember:
“Hagyjuk a nagy azavakat” – írod. Mint pl., hogy elhagyjuk a nyugati civilizációt. Ami mit is jelent? Kinai megfigyelési rendszert, orosz/belarusz választási rendszert, kínai uzsorakamatot, a kiszolgáltatottságot stabilizáló “iparosítást”, stb. Hagyjuk ezeket, nézzük a reálbérek alakulását. És a faszba a pintérbélákkal, akiknek még egy értelmes mondatuk nem volt a reálbérek alakulásáról. A többit meg leírta nyulambator.
Amúgy, Orbán mivel nyert eddig, ha nem a “nagy szavakkal”?
@nyulambator:
“10 emberből minimum hat”
Igaz, hogy ezzel a minimum szócskával le vagy védve, de azért járj többet tömegközlekedéssel, látogass el több falunapra, olvass több FB kommentet.
@nyulambator:: értem én a szarkazmust, de hadd legyek itt az okostojás 😀 Egyrészt van olyan, hogy A Választó, meg nincs is. Úgy semmiképpen, hogy behúzod a pénzező csúszkát 27e-re, és akkor megvan a kétharmad, hiszen A Választó stablian és megjósolhatóan így működik.
.
Másrészt a politika nem a valóság, ez egy komplex tevékenység, van benne show, van benne irodalom, történetmesélés, jó adag erkölcstelenség, exhibicionizmus, és benne vannak a választók, akik a vislekedésükkel akaratlanul is befolyásolják a politikust. Meg nyilván benne van a korszellem. Ahogyan a rákgyógyítás, számítástudomány meg a fine dining is brutálisan nagyot fejlődött az elmúlt 50 évben, a politika is, főleg az adatvezérelt része. Ez onnan kezdve, hogy pontos térképed van, historikusan és lokációvezérelten a választóid viselkedéséről, a különböző üzenetekre való fogékonyságtól kezdve a választókat (nem csak a saját) mobilizáló és demobililzáló témákról, gyakorlatilag egy k.nagy adathalazban lehet halászni, korrelációt mérni, stb.
.
De a legkomolyabb data driven politics sem ér semmit anélkül, hogy valaki ne értene pár nagyon egyszerű dolgot. Ezeket a nagyon egyszerű dolgokat egy tehetséges politikus egy HÖK-ös környezetben is megtanulja, tehát pl. nem áll leszegett fejjel és halkan számsorokat felvolvasva papírról, mert kiröhögik, és nem fogja megkúrni Esztert a titkárságról, vagy jobb híján Fannit a fénymásoló mellől SEM. viktor 2006-ban tanulta meg ezt a leckét végérvényesen, amikor rettenetesen beszopta a számháborút ferivel, aki szemrebbenés nélkül hazudott mindenfélét. Azóta kizárólag olyanokat mond, hogy a bevallás ráfér egy söralátétre, meg hogy csökkenti évente az SZJA-t, meg hogy kordában tartja a rezsit. Az előbbit nem tartotta be, de mindenki emlékszik rá, a másodikat meg betartotta, és mindenki elég pontosan érzékeli, ugyanúgy, ahogy a harmadikat is. Ez az szintű adó- és gazdságpolitikai program, az az ajánlat, ami szembeállítható a szoci kormányzás 50% feletti adóprésével stb. Ez ilyen egyszerű. Valami ilyesmit kellene mondjon az ellenzék is. Az is ajánlat, hogy ezt nem piszkáljuk a mostanit; vagy hogy a középosztályt nem basztatjuk, de mivel a baloldali párt(szövetség) vagyunk, a szegényeket segítjük, és a nagyon gazdagokat mondjuk vagyonadóztatjuk, de nem az 1M-t keresőt, mert az A középoszály. De tőlem basztathatják a középosztályt, mérjék meg, hogy működik-e. De olyan nincs, hogy közérthetően, egy porszívó használati utasításának a bonyolultsági szintjén ne tudjanak legalább valóságosnak tűnő ajánlatot tenni, olyan témákban, amik tényleg fontosak az embereknek. Ja, és ebből nem lehet sok. Ki kell választani öt fő témát, abból egyszerre egyet nyomni, max kettőt, mert a lakosság ennyit tud egyszerre felfogni. A demokrácia absztrakt, ráadásul hiába diktátorozik egyre erősebben Tüttő Kata mondjuk, ha utána elmegy lovagolni az Égei tengerben. A kettő együtt nem megy, és ezt a jónép egyből leveszi.
.
Lehet, nincs kizárva, hogy a fidesz mindenféle galád dolgai miatt nehezített, sőt, ellehetetlenített pálya van az ellenzéknek. De az biztos, hogy ezek a pártok azokat a dolgokat sem csinálták meg, amihez nem kell vizionárius vezető, hanem amihez elég egy józan menedzser. Célok, módszertan, visszajelzés, korrekció, stratégia váratlan helyzetekre, gyors reagálás képességének szervezeti kialakítása, feladatkörök kijelölve, témafelelősök tudják a dolgukat, ismerik a területüket és rendszeres kommunikációs tréning/feedback körök, hogy milyen szavakat használunk, vagy nem használunk, stb. Következő körben szervezetépítés, finom targetálás, tudatos kommunikációs csatorna-használat, mindezt mérve és nyitva hagyva a korrekcióra, nem prekoncepciók mentén dolgozva.
.
Írhatnám még napestig, pedig semmi közöm a politikához, de simán fel tudnék skiccelni egy hét alatt egy olyan szervezeti struktúrát, folyamatokat, módszereket, célokat és megvalósítási tervet, ami alapján két év alatt parlamenti küszöb fölé lehetne tolni egy pártot nullából. Az más kérdés, hogy nem fogom összepolitikázni magamat, illetve egy idő után vízió nélkül semmit sem ér az egész.
@darnoknew:: irónia volt …
Hiv.: @halatlangazember:
Mogyoróországon most 1934 van, Hindenburg halála után. Ezen már nem segítenek a szokásos ellenzéki pártprogramok. Nem lenne baj, ha lenne nekik értelmes programjuk, de az sem változtatna semmin, szóval végül is mindegy. Az ellenzék ebben az esetben annyit tehetne, hogy nem vesz részt a bűnszervezet ingyencirkuszában, abban a játékban, amely a legitimálja a diktatúrát. Ha ezt nem teszik meg, akkor tulképpen nem is ellenzék, hanem kollaboránsok.
@halatlangazember:
Jól hangzik, amit leírtál, de valahogy nem illeszthető a valóságra. Egyfelől “viktor 2006-ban tanulta meg ezt a leckét végérvényesen”, azaz nem mond konkrétumokat, tehát nem érvel, másfelől feltételezel egy észérvekkel meggyőzhető 30 százalékot. Ha ezt a 30 százalékot a mellébeszélő, egyre putyinistább orbán nem készteti arra, hogy akárki másra szavazzon, akkor miféle érvek hatnak rájuk? Az egykulcsos adó megtartása? Az elsőszülöttséget egy tál lencséért?
Nagyobb kérdés, hogy kiért legyen itt demokrácia? Kiért, miért győzzön az ellenzék? Bólogatunk, hogy alattvaló nemzet a magyar, ha a liberális mondja. Szörnyülködünk, ha a fideszes zavarja haza a jobbágyot, pedig mindkettő ugyanazt állítja. Egyre gyakrabban gondolok arra, hogy Orbánnak igaza van. Aki nem jobbágy és átlát a szitán, ha van gyomra hozzá, álljon be mögé. Akinek nincs gyomra hozzá, menjen el. Miért mi menjünk el? – kérdezi a barátom. Azért, mert mi elenyészően kevesen vagyunk. A többiek meg nagyon sokan. Reménytelenül sokan.
@darnoknew:: “azaz nem mond konkrétumokat, tehát nem érvel, másfelől feltételezel egy észérvekkel meggyőzhető 30 százalékot.” – akkor ezek szerint nem tudtam elég világosan megfogalmazni. Egyrészt, hogyne mondana konkrétumot, de nem egy átlag fb/blog/fórum szintjén történő vérmatematikázás, hanem egy vezető szintjén. Nem vitatkozik, nem érvel, hanem kinyilatkoztat. Steve Jobs is ilyen, és bár manapság a Macron- és Trudeau féle simpek a divatos vezetők, ne becsüljük le a vezetői képességek vonzerejét.
.
Az a 30%, akiről beszélünk, nem gyűlöli zsigerből orbánt, talán még ferit sem. Neked, akinek hányni kell tőle, valszeg nagyon nehéz ezt elképzelni, de vannak ilyen emberek. Nemcsak nem gyűlölik, de nem is szeretik különösebben, ők viszonylag hideg fejjel mérlegelnek. A kosárban a demokrácia az vagy szerepel, vagy nem, de igen, akkor is kisebb súllyal, az állandóság/kiszámíthatóság viszonylag nagyobbal. Ők akkor szavaznak el, ha komoly érdeksérelem éri őket, vagy hogyha máshol az érdekeit jobban megértik.
@darnoknew:: ja, és hogy a nép, az istenadta nép megéri-e, illetve, hogy el kell-e menni – hát, én ezt nem tudom megmondani, illetve a politikai analízis kereteit kifeszíti ez. Én csak azt tudom mondani, hogy a “putyinizálódás”, “diktátor/diktatúra” és hasonló szavak használata egyszerre okoz fogalmi inflációt és önmérgező spirált, az épeszű (köz)beszéd és az mentális egészség érdekében én kerülöm ezt. Sokkal inkább működőképes a konkrét dolgok kritikája valamiféle gonosz rendezőelv kifürkészése helyett, hiszen orbán s/nem gondolja komolyan.
@halatlangazember: biztos rosszul láttam, de úgy tűnt, mintha az “állandóság/kiszámíthatóság” szavakat használtad volna a rezsimmel kapcsolatban. Mármint azzal a rezsimmel, amelyik a saját alaptörvényét tucatnyiszor írta át, a manyup pénzeket, a kaszinókat, a trafikokat egy nap alatt einstandolta, ahol két nap alatt háromszor változott a napelemes energiatermelés elszámolása. Ahol bárkit, aki útban van, vagy csak megtetszik valakinek a cége, habozás nélkül csinálnak ki, ha kell szó szerint. Az év közepén visszamenőleg bevezetett adók országában. Biztos csak rosszul láttam.
@nyulambator:: 😀 😀 😀 A ismert rossz sokkal jobb, mint az ismeretlen rossz.
@halatlangazember: Hát reméljük, hogy az Európa-bajnok infláció és a szignifikáns reálbér lenövekvés komoly érdeksérelemnek minősül ennél a csoportnál.
@nyulambator: : Esélytelen. Vityáék kormányozni ugyan nem nagyon tudnak, de a narratívájuk – magyar fülnek/agynak – verhetetlen. S most, hogy már szinte minden erőforrás fölött ők diszponálnak… de egyszer majd csak megmurdel :-/.
@halatlangazember:
” Célok, módszertan, visszajelzés, korrekció, stratégia váratlan helyzetekre, gyors reagálás képességének szervezeti kialakítása, feladatkörök kijelölve, témafelelősök tudják a dolgukat, ismerik a területüket és rendszeres kommunikációs tréning/feedback körök, hogy milyen szavakat használunk, vagy nem használunk, stb. Következő körben szervezetépítés, finom targetálás, tudatos kommunikációs csatorna-használat, mindezt mérve és nyitva hagyva a korrekcióra, nem prekoncepciók mentén dolgozva.”
vs:
“Folytatjuk.”
Szerinted?
@DarthVader:: ha te tényleg azt hiszed, hogy a fidesz nem csinálta meg ezt a házifeladatot, sőt, ennél jóval többet, akkor sajnos nagyon, nagyon el vagy tévedve. A fidesz mindenféle orbánviktorok mellett, alatt, ellenére egy hiperprofi politikai gépezet, amelyik túlságosan is olajozottan működik. Ha azt akarod mondani, hogy viktor egy “folytatjuk”-kal nyert, és ezzel nem lehet a fenti módszerek mentén versenyezni, ebben akár lehet is igazad, abban viszont száz százalékig biztos vagyok, hogy e nélkül olyan, mint egy bottal nekimenni az amerikai hadseregnek és várni a csodát, hogy valamiért véletlenül mégis legyőzetik a mocsok jenki banda. Az ellenzék kb ezt teszi – vagy én vagyok a naív és igazából vesztésre játszik.
@halatlangazember:
Lényegtelen, hogy megugorja-e valaki az emlitett feladatot. Orbán annyira kimaxolta a populista demagógiát, hogy nincs olyan módszer, amivel nyerni lehetne ellenében. Nincs. Überelni nem lehet, annyira végletekig huzott, alámenni pedig hatàstalan. Tetszettek volna korábban gondolkodni. Mondjuk 2010 tavaszán. Azért ott volt a jel a falon, akinek szeme volt, làtta, akinek füle volt, hallhatta. Nem, süketen és vakon magára vette az ország Orbánt. Akkor meg mi a baj?
@DarthVader:
Köszönöm. Ennél pontosabban, tömörebben nem lehet.
@DarthVader:: én nagyon sokat dolgozom emberekkel, nagyon sokkal. Van, akivel rendszeresen, vannak tranziens emberek is, külföldiek, magyarok, vegyesen. Nem akarok magyarugarozni, de a magyar kollégákkal, középvezetőkkel is visszatérő minta az önalkudozás – sajnos nem tudom máshogy megfogalmazni. Mondok egy példát: be kéne hívni 30 emberből melózni hármat egy hétvégi napra, és a masszív törvényi túlórapénz (2x szorzó) felett van egy kis célbónusz is. A feladat felvázoltatik, a 30 ember kb 4 csoportvezetője egy emberként háborodik fel, hogy fel fognak mondani az emberek, milyen munkahely ez, hogy képzelik, és ők nem fogják ezt letolni a csapat torkán. Hosszú percekig kellet győzködni, hogy ne pánikoljanak, ne csípőből ellenkezzenek, hanem csak simán kérdezzék meg, ki akar egy kis pluszpénz keresni. Duzzogva megteszik, és kiderül, hogy van legalább 5 jelentkező, hoppág.ci. Persze, mindenhol van ilyen, de a magyarok ezt borzalmasan magas szinten művelik, tényleg, kirívóan. És nem tanulnak, újra, és újra eljátszák ezt, különböző élethelyzetekben.
.
A legpusztítóbb agyi blokk az a félelem- és tehetetlenség-építmény, amit magadnak építesz fel, a saját fejedben. Nyilván viktorban jóféle szociopata módjára pontosan tudja, hogy érdemes erre alapozni (és Alinskyt, a másik szociopatát is kiolvasta), mi több, rá is játszik. A magyarok ráadásul ezeket a mintákat szépen kulturálisan, nyelvileg, generációkon keresztül öröklik. Az egész nyugati civilázáció, az innováció a diszrupció és a mainstream folyamatos egymásba fonódására és rugdosására épül, itt a diszrupció analóg a genetikai mutációval. Ha egyvalamit érdemes orbántól megtanulni, az az, hogy hogyan tette félre a “nem lehet”, “á, ez nem fog sikerülni” alapállást, és borzasztó kitartással, kőkemény munkával hogyan diszruptálta az egész politikai rendszert.
.
Az én véleményem (persze, ez kit érdekel), hogy egészen egyszerűen nem igaz, hogy nem lehet orbánt legyőzni. Ilyen nincs. Fel kell készülni belőle, de nem a róla alkotott prekoncepcióból, hanem előítélet-mentesen megérteni a működését (nem olyan bonyolult szerintem), potens szervezetet kell építeni hozzá, és kell politikai vízió. Az, hogy legyen demokrácia, az nem vízió, 10 budai (pesti) úrigyerek egy tárgyalóban nem szervezet, és orbán nem diktátor. Az a magyar ellenzéki politikus, aki ezt nem érti, az vagy buta, vagy lusta.
Még 1:
A 2022-es választás egyetlen mondaton úszott el:
“MZP és a baloldal háboruba vinné a fiainkat!”
Post covid, 40000 halott, köhögő gazdaság, minden az ellenzéknek állt. Az előválasztási hercehurca se tett jót, de ettől még meglett volna. A fenti mondat viszont ütött annyit, hogy a bizonytalanok rohantak Orbánra szavazni. Egyetlen irgalmatlan demagog mondat, kézben tartott médiával, és annyi. És mindig lesz egy ilyen mondat, és fogadókészség rá.
@halatlangazember:
Politikai vizió?
Legyen többkulcsos adó, mert igy lehet a jövdelmi különbségeket szabályozni, legyen az eü-ben “vizitdij”, stb, mert csak igy lehet a parttalan eü hozzáférést szabályozni (és nem ugy, hogy leszűkítjük a kapacitást) mert az élhető társadalomhoz hozzátartoznak? Népszerű.
Az Orbán-rendszer működését mindenki érti. Csak már nem tud ellene tenni.
@halatlangazember: diktatúrákat (belülről) nem lehet demokratikus eszközökkel felszámolni. Diktátorokat (a saját alattvalóik) nem képesek demokratikus módszerekkel „leváltani”.
Bárki, aki (akár naivitásból, akár egyéb okok miatt) mégis ilyesmikre biztat másokat, illetve így próbál cselekedni, csak és kizárólag a diktátort segíti a céljai elérésében.
@DarthVader:
Köszönhetően Gulyásnak, Orbán hasznos hülyéjének.
@DarthVader: 2026-ban szerintem már deepfake videó is lesz, az ellenzéki jelölt minimum pedofíliapárti lesz, vagy valami hasonló (mi a háborúpártiak után a következő lépés?). Az utolsó meg majd kapcsolja le a villanyt…
Az a fő baj, amit JT posztjai is karcolgatnak: Ez az ország egyrészt mérhetetlenül ostoba / le van butítva (megfelelő aláhúzandó), másrészt erkölcstelen. Nem egy jó kombináció…
@labrys: Pontosan ugyanígy gondolom és is, de amikor ezt hangoztatom, akkor mindig akad valaki aki szerint: “ez nem diktatúra”, és őket semmilyen érv nem rendíti meg. Ettől kezdve nincs miről beszélni, az én álláspontom nem vélemény, hanem sokszorosan igazolt tény, amit még maga a diktátor is közvetve elismert már.
@labrys: , @obeszel: : Münchhausen nem rulez :-(.
@DarthVader: : “egyetlen mondaton úszott el” Becézhetlek doktorom (ha meg nem sértelek)? Te kis optimista Pista! 🙂
Vityáék akkor már bő húsz éve rongálták szabadon a magyar társadalmat. Szvsz. annak állapota sokkal rosszabb, hogysem egyetlen mondat “perdöntő” legyen.
Nekem 2002-ben kezdtek rossz érzéseim lenni, amikor az alcsúti “kalbásztöltögető zseni” kishíján választást fordított, majd előállt a polgári ökörkörökkel. Kellett ugyan “nyócév”, a balliba hülyesége, és egy gazdasági válság, de végül csak beérett. Elnézve az elmúlt éveket, szvsz. mogyoróföldnek esélye sincs kiszabadulni ebből.
Néha (“Dum spiro, spero”) reménykedem, de aztán mindig visszapottyanok oda, amikor – jó régen volt – “Gyed” Maroz-zal arra a konklúzióra jutottunk, hogy Mo. most hosszú ideig egy “középszar” ország lesz. Nem teljesen élhetetlen, nem süllyed el, csak jó sem lesz :-/.
(Btw. mekkora szegénységi bizonyítvány már a “magyarkonzervnek” vitya? Továbbá mekkora bizonyítéka a delikvens (és szervezete) bűnözőalkatának, eszerinti tevékenységének, hogy sem ’94, sem ’02, sem ’06 meg sem rezzentette a vezéri pozícióját?)
@ijontichy: Hát ja. Ha nem lett volna ez az “egyetlen mondat”, akkor lett volna másik. Ha magától nem lett volna másik, akkor csináltak volna másikat, max három év múlva ki kellett volna írni, hogy hamisan híresztelték. Kár emiatt Gulyást vagy MZP-t ekézni. Volt egy talán nem is annyira szerencsétlenül sikerült mondat, amit aztán betettek a gépezetbe és kampány lett belőle. De a gépezetnek majdnem mindegy, hogy mi a kiinduló mondat, sőt, valójában az se baj, ha nincs semmi kiinduló alap. Az ellenzék meg halálra marja azt, akinek a “hibáját” kihasználta a Fidesz, pedig bármelyikük lehetett volna. Hiszen titokban mindegyikük telefonján van magukról kép amin náci egyenruhában fajtalankodnak kiskorú állatokkal. Vagy ha még nincs, akkor majd lesz, amikor kell.
@nyulambator:
Azt a bizonyos egyetlen mondatot a Fidesz-média mondta, igy tekerték ki MZP egyik riportját.
Egyenes folytatása az “el lehet menni”-nek. És mindig lesz egy ilyen kicsavart mondat.
Jól van srárcok, lányok, látom, sikerült mindent elmondanom érthetően, és nem is zavarom tovább a bulit, már itt se vagyok 😉