Fruzsi és a kinekmi
Kedvenc filmművészem (hetente fizeti be a remek filmjét 20 euróért délromán filmfesztiválokra és szinte mindig kap egy szép emléklapot), influenszerem és operátoralgebristám, Enyhefokú Fruzsina, foglalta össze az Orbán-rendszert a Facebookon a nagyszerű és méltán csinos G.Fodor Gábor Partizános útmutatása alapján. Bödőcs, fogd meg sörét….
“Elmondta, hogy az emberek bíznak Orbánban és elfogultak, a támadások (Lölö-jelenségtől, akkumlátorgyárig) nem karcolják a népszerűséget, mert elnéző ez a közösség. Azért elnéző, amit a másik oldalon kap: Isten, haza, család, gazdasági jólét, kinek mi.“
Mostanában főleg az Istenhazacsalád megy, de a magyar ember nem is tudna mit kezdeni a gazdasági jóléttel, csak nehezítené az életét, azért van Lölö és Andi, hogy levegyék ezt a terhet a válláról. Kinek mi. Nehéz ezt a polgári és talán büntető törvénykönyv keretein kívül kommentálni, de ezért is becsülöm annyira jogi képviselőnket, aki bátran leteheti a zsilettpengét, már abba is hagytam.
Amikor a katasztrófaturista titkos káröröme szégyenteljes, kényszeredett vicsorrá fajul a lebukáskor. Na ez van nekem általában Fruzsival.
Élek a gyanúperrel, hogy akármilyen román filmfesztivál rangosabb már mint a NER kurzus filmek. Ezt is sikerült elérni. „Mert ezek legalább tudnak kormányozni”.
Amerikában verik a négereket…
És a “gazdasági jólét” egyre fokozódik!
Képviseleti demokrácia van itt, kérem szépen. A nép a gazdasági jólétet v̶á̶l̶a̶s̶z̶t̶o̶t̶t̶ képviselői útján gyakorolja. Az illiberális képviseleti demokráciában lényegében a politikai hatalmat is (ld. választási törvény).
Amúgy a kinek mi szerintem nagyon szépen érvényesül az illiberális demokráciának nevezett cinikus diktatúrában. A gazdagabb budai kerületek eddig is relatíve kevés migráncsozós plakátot kaptak, viszont volt úvoda- és iskolafelújítás, a “nemzeti középosztály” (akik régen átmentek a zsidózongoráért) családi adókedvezményt, a szegényebb (és ezért könnyebben megijeszthető) vidékiek meg csak plakátot kaptak.
Ez a kinekmit a Jedem das Seine illib változata.
tudom, hogy ez indulatposzt, ezért bocs, de én is indulatkommentelek, szóval ma szemlézte az index a méltányosság központ elemzését arról, hogy miért nem bír a magyar politikai rendszer el a fidesszel. tudom, hogy több sebből vérzik a fenti mondat, de let me put my two cents in. régóta rágódom ezen, néha kibököm, de mindig le vagyok ugatva (jó nem mindig, de sokszor) – szerintem ugyanis nincs olyan, hogy demokrácia. nincs olyan, hogy elérendő ideális demokratikus állapot. vannak államberendezkedések, amelyeket hívhatunk demokratikusnak, de még az eus jogállamisági baszakodásban sem a demokratikus elvek megsértése miatt van bajban viktor, hanem az infidelitas miatt. nem volt 1990-ben sem olyan, hogy demokrácia, a féltudású magyar értelmiség mégis megpróbálta implementálni azt, mintha ez olyan lenne, mint a szocializmus, csak kicsit más. előre a kapitalista úton! ez még nem kapitalizmus, ez még csak szocializmus, de mindjárt ott vagyunk, nyugi. egész nyugateurópa a jelenlegi állapotba egy csomó trial and erroron keresztül jutott el, és minden ország kicsit más, és máskor más. nincs liberális demokrácia sem. ezek nem statikus állapotok, hanem folyamatok, és vannak országok, akik régebben shapelik a demokráciát.
.
amikor orbán viktor illiberális demokráciáról beszél, akkor nem gondolja komolyan. semmit sem gondol egészen komolyan. a dolgokat addig használja, amíg az ellen komolyan veszi, mert tudja, hogy a baloldal ideologikus, fogózkodókat keres és szellemileg rettenetesen lusta, cserébe meglehetősen nagyképű. viktor odadob valamit, amit lehet tesséklássék elemezni, ellenstratégiát gyártani, megérteni (de inkább csak viktátorozni egy jóízűt), de ez tévút, mert délibábbal küzdünk. azt kellene megérteni, hogy viktor a valóságra reagál, nem valamiféle elvek, vagy doktrínák mentén közlekedik.
.
persze fruzsina nem/sem érti ezt, de azt már megszokta, hogy az aktuális szlogenhalmaz változik, és ő kiválóan le tudja ezt követni a narratívájában. ez az ő szuperpávörje, cserébe nem rosszindulatú, ő tényleg egy naiva.
@halatlangazember: “nem gondolja komolyan” Lehet, hogy minden pont úgy van, ahogy írtad; bár nem tudom, melyik a rosszabb: ha úgy van, vagy ha nem.
@obeszel:: egyrészt biztos, hogy nincs minden úgy, ahogy írom, cserében nem gondolom, hogy baj lenne bármelyik verzió esetén. nem azért, mert nincs ténylegesen baj, vagy mert nem lehetne kifogásolni dolgokat, hanem azért, mert gátolja a megértést. durva állítás, de morális, elvi megközelítéssel nem lehet elemezni. ugyanez a kérdés merül fel fotóriportereknél, hogy beleavatkozhatnak-e a témába, vagy kizárólag dokumentálniuk szabad-e, megmenthetik-e a haldokló kisgyereket, vagy sem. szerintem, ha meg akarunk érteni egy unortodox politikai rendszert, helyzetet, egészen egyszerűen nem tehetjük meg, hogy saját világnézetből tesszük, mert garantáltan tévedni fogunk.
@halatlangazember:
nem biztos, hogy teljesen értettem, hogy mire megy ki a gondolatmeneted. de az a része, hogy a demokrácia egy meg nem értett valami, az szerintem max felületes szemlélettel lehet úgy. az eu-nak elég sok resource-a van a témához, én azt csináltam, hogy fejben elképzeltem, hogy nekem mi teszi a demokráciát, aztán ránéztem, hogy kb egyre gondolunk-e, és igen
nekem a demokrácia magva a korrekciós eljárás, a népakarat és a szabályozások párbeszéde, amit értékek informálnak, és arról is a párbeszéd és így tovább. és nekik is. sztem elég rembe van.
https://www.coe.int/en/web/compass/democracy
https://international-partnerships.ec.europa.eu/policies/peace-and-governance/democracy_en
pl
@halatlangazember: senki sem állítja azt, hogy van egy teljesen unique demokratikus állapot. azt sem állítja az ember, hogy egy demokráciában nem fordulhat elő, hogy egy választott vezető mocskosul hosszú ideig van hatalmon. az ír demokráciában éamon de valera 1919-ben lett a forradalmi ír állam vezetője és 1973 júniusában még az ír köztarsaság elnöke volt. és azért ő sokkal keményebb fickó volt, mint Orbán. Magyarország formálisan egy liberális demokrácia, de… Törökország is az, sőt valamilyen beteg értelemben Oroszország is. Az sem igaz, hogy Magyarország egy totális diktatúra lenne, mint pl. Oroszország, és mondjuk Törökország sem egészen. Vannak bizonyos módszerek, hogy demokráciákat értékeljenek, és általában a nyugat-európai államok vannak ezen listák élén. Magyarország nagyjából Ghana szintjén van, de az Orbán-klán teljesen döbbenetes informális hatalma miatt inkább Ghana alatt. Az Unióban ilyen nincs. Nincs és kész. Informálisan vannak elsőrendű polgárok (a rendszer hívei) és másodrendű polgárok (a rendszer ellenzői) ilyen sehol sincs Európában, csak Belaruszban és Törökországban. Ez nem egyszerűen egy formális probléma, ez annál sokkal durvább. És a lakosság nem elhanyagolható része számára Orbán tökéletesen illegitim. A poszt-fasisztának gondolt Giorgia Melonit csak nagyon radikális olaszok tartják illegitimnek, ő praktikusan rögdemokrata, csak van pár fura nézete, a családja egyetlen tagja sem gazdagodott meg, a férje (akivel nem is házasodtak össze valójában) baloldali. Nincs olyan Európában, hogy a miniszterelnök régi ismerősei MIND milliárdosok lettek.
Egyébként ez most (nyilván véletlenül) egy tök szellemes bonmot lett Skrabskitól. Maróan, kegyetlenül szellemes.
halatlangazember: el lehet vitatkozni arról, hogy mi a demokrácia, annál inkább, mert sehol nem terem tiszta formában. A képviseleti demokrácia fából vaskarika: a képviselők, emberből lévén, hajlanak a közérdeket (ami eleve cseppfolyós) saját érdekükkel helyettesíteni. Talán a svájci közvetlen demokrácia súrolja, de az számunkra nevetséges, és macerás is. Sztem a mérték a lényeg. Egy olyan országban élünk, ahol egyetlen ember akarata érvényesül minden fontos és nem fontos ügyünkben is, ami meilenweit van a demokráciától, minden hivatalos szólam és düh ellenére is. Ez a diktatúra szótári fogalma, amihez képest részletkérdés, hogy azt nem fegyverrel, hanem személyi és pénzügyi eszközökkel tartja fenn a diktátor. Ami leginkább riasztó: kell ehhez a társadalom éretlensége, a polgárosodás hiánya.
@steinerzsiga: ha felfogná, nem mondta volna.
@steinerzsiga: ” A Bödőcs fogd meg a söröm” mondat pont erre vonatkozott. Abszolút elmegy egy stand-upba, de Fruzsi, aki a rendszer legbutább influenszere, pedig ebben brutális a verseny, ezt halálosan komolyan gondolta.
OFF:
cimbiben, akiről már többször emlitést tettem (egyetemet végzett, Origó-szemléző, nem is annyira Orbán-hívő, mint inkább ellenzéket semmibe néző, de az Orbáni narratívát lényegében elfogadó) valami keményen eltörhetett. Hosszan értekezett arról, hogy nem lehet mindig mindenkivel harcolni, és mindig szembemenni az autópályán, ostorozta a pénzszórást meg az oligarchásodást, sőt, a határon túliak támogatását is erősen kritizálta, de ami baromira meglepett: azt mondta, hogy valami korábbi riportban megkérdezték Gyurcsányt, hogy mi lesz, ha az ellenzék győz a választásokon, és kormányt alakít, mire Gyurcsány azt mondta, hogy káosz. De amit erre mondott az én cimborám, aki leginkább ezért vette eddig semmibe az ellenzéket : de hát Szlovákiában is káosz van, mégis megvannak. Olaszországban hatvan éve káosz van, mégis megvannak!
Van az a pont, amikor feldől a borjú. Kinek mikor. De mintha felcsillanna némi remény. (Bár ahogy a HVG-n a Gyurcsány-interjúra adott kommenteket olvasom, inkább nincs. Pedig az a közönség a legkevésbé Orbán-fan.)
ON
@jotunder:: ez mind világos, de orbán rendszerét nem lehet megérteni demokrácia-nem demokrácia tengelyen. Magyarország legfőbb problémája nem az, hogy orbán környezete meggazdagodott, vagy hogy vannak elsődleges polgárok meg másodlagosak, hanem az, hogy ki lett tűzve egy cél, egy átlalános demokrácialeirat, de hogy hipertrendi legyek, ez nem SMART cél. És nemcsak ki lett tűzve, hanem morálisan is meg lett támogatva, hogy aki demokrata az jó, a többi meg rossz. Ez pusztító, így egy gyereket sem nevelünk, mert soha nem múló szorongás lesz a vége, hiszen ezt a demokráciát nem lehet elérni.
.
Nyilván itt lesznek példák, hogy a k-európai országok ezt elérték – zömmel nem érték el. Vannak országok, amelyek jobban tudják teljesíteni a formális kritériumokat, mert eleve polgárosodottak voltak, ők pontosan a csehek meg talán a szlovénok, a horvátok és a szlovákok elég jól fakelik, de a többi ország, szerbek, bolgárok, románok, ukránok, ezek sehol sincsenek. Magyarországon álltak úgy a csillagok, hogy az, aki demokrácia-kufárkodott, borzasztóat taknyolt, és ott állt pont jókor valaki más, aki azt mondta, hogy ááá, haggyuk ezt a hülyeséget, tessék itt van az én utam. Olyan, amilyen, de működhet.
.
És hadd hangsúlyozzam ki mégegyszer, a demokrácia nem egy tervezőasztalon megtervezett valami, hanem az a metastabil állapot, ahova legkevesebb 70, de inkább 100-130 év alatt kb 30-40 ny-európai ország eljutott. Teljesen mást jelentett a demokrácia 1970-ben Angliában, mint ma Svájcban, vagy 1980-ban az USÁban. Melyik a miénk? Miért az? Hogy illeszthető a magyar történelmi alapélményekkel (sohasemvolt polgárosodás, pl.), nyelvi elszigeteltséggel, anyagi lehetőségekkel, közösen és általánosan elfogadott célokkal? Az említett dolgozatban az is benne van, hogy nemcsak a magyar féltudású, renyhe intellektusú értelmiség, a helyi politikacsinálók nem értik a kelet-európai problémákat, helyzetet, az un. nyugat sem, gyermeki, morbid naivitással tolták le ezen országok torkán ezt az egész történetet.
.
Magyarországon az a politikai erő fogja legyőzni orbánt, aki a fentieket megértette, és lesz egy fidesztől eltérő alternatív ajánlata. Ami ráadásul jó is.
@allofarkucsillagnezo:: azt, hogy mit akartam mondani, itt tovább árnyaltam, remélem így érthetőbb.
@halatlangazember:
Politikai erő? Orbánt? Ahol 25 % mindent leszar, 35 % Fidesz, 10 % Mihazánk (szélfidesz).
Orbánt csak a halál fogja legyőzni. Lehet, hogy a 2/3-ot elveszíti, de hogy élete végéig kormányozni fog, az tuti. Tetszettek volna korábban gondolkodni.
@halatlangazember: nem érdekel a hatalom. a számtan érdekel, a hatalom nem. anglia a veszekedő, helyenként nem túl guszta konzervatívjaival nekem tökéletes. komolyan gondolom. a brexit hiba volt, de tőlem rishi sunak maradhat miniszterelnök ad infinitum. nekem egy normális jobber kormány tökéletesen megfelel, akkor is, ha X dologban nem azt mondják, mint én. engem nem érdekel, hogy én mit mondok, csak mondom, mert kedvem van hozzá, de ennyi. ami Magyarországon van az elfogadhatatlan, megalázó, szégyenteljes. azt szeretném, ha elfogadható lenne az ország és nem érdekel, hogyan. erre nem nagyon látok esélyt. arra, hogy feltörlik dzsungáriával a padlót, annál inkább.
@halatlangazember:
a értem, de erre meg nem így emlékszem, hanem mi voltunk a káeurópai (káeuropéer : ) rendszerváltás eminensei, és agyba-főbe voltunk dicsérve. semmi szorongás nem volt
most se szorongás van, hanem (nézetem szerint) lopakodó puccsal bevett közbeszéd, irányba állított vasreszeléknép. kielégíthető igények, mint egy 30 mp-es reklámban. ja hogy az a bajom, hogy narancsbőrös (pun, intended vagy sem, az legyen az én édes kis titkom) vagyok, akkor megyek veszek terméket. egyszerűen ráálltak a propagandára, és addig csinálták, amíg jó nem lett. a rosszabbul élünk mint 4 éve még nem volt elég jó, a gyurcsányahibás már elég jó volt. én tök nem olvasnám ki a történelmet az orbánista narratívából, egyszerűen nem vagyok érdekelt benne
@halatlangazember: “Fideszétől eltérő alternatív ajánlat” – ezen már régen túlvagyunk. Akármilyen jó alternatív ajánlata lenne valakinek, az a szavazók döntő többségéhez el sem jut. Mára már az ellenzéki érzelmű szavazók főbb hírforrásai (Telex, HVG, 444, ATV, Népszava) is a NER dezinformációs gépezetének a részeként működnek. Ha valaki azt gondolja, hogy 2023-ban “ajánlatok” versenyeznek Magyarországon, az szerintem álomvilágban él. Szerinted pl. a Telex beszámolna hitelesen, pontosan, nagy gyakorisággal egy komoly ellenzéki ajánlatról? Dehogyis. Inkább írna a budapesti buszsávokról, a Blahán lévő WC-ről, Tiborcz n+1 korrupciós ügyéről, az aktuális LMBTQ/migráns/Brüsszel hergelésről, tehát csupa olyan témáról, ami a Fidesznek kifejezetten kényelmes. (Igen, a Tiborcz-féle korrupció is az, mert a magyarok többségét nem zavarja a korrupció, az élet velejárójának tekintik, hogy az uralkodó osztály korrupt.)
@jotunder: Ki fogja a padlót felmosni?
@halatlangazember:
Orbánt politikai erő sosem fogja legyőzni, csak egy újabb Orbán. Ha. Teljesen mindegy, hogy milyen alternatívát kínálnak, azok értelmezéséhez, befogadásához gondolkodni kellene, amit az átlag szavazó nem tud megtenni. A CNN egyik újságírója szerint azért nehéz Trump megnyilvánulásairól tudósítani, mert nem lehet kitalálni mire gondol, amikor szavakat mond. És az eredmény? Fél Amerika rá szavaz. Mert az a lényeg, hogyan mondja, nem az, hogy mit mond. Sőt, az a legjobb, ha érthetetlen, ha sejtelmes, mert akkor mindenki arra gondolhat, ami számára a legfontosabb.
Orbán alternatívája azon jelenségek ostorozása volt, amelyeket aztán ő vitt tökélyre. Akkor számít az “alternatíva”? Él a “népben” egy kép, milyen az igazi vezető. Az igazi vezető zászlók előtt szónokol, gyakran kiabál és értünk haragszik valakikre, akiktől csak az ő segítségével szabadulhatunk meg. Úgy kiabáljon, hogy libabőrös legyen a hátunk. Plusz pont, ha a színpadon ismert, megbecsült személyiségek állnak mögötte. Ennyi elég, gyakorlatilag mindegy, mit mond. Mondják a pszichológusok, hogy az interakciókban a nonverbális kommunikáció a meghatározó. Szerintem ez a politikában méginkább igaz, nem véletlen, hogy a populisták sokat adnak a körítésre. A naív demokraták az értelmet célozzák. Az eredmény fájdalmas.
@steinerzsiga: : Ajánlat az nem lesz. Szinte minden – érdemi – erőforrás fölött a NER diszponál (a “háborúhoz” pedig lásd Montecuccoli intelmeit). A Főváros (és pár renitens) csak béna kacsa (kormányzati lélegeztetőn), amire a Nyugatnak lehet mutogatni. Ellenzéki karrier? Hülyének tetszik-e lenni? Ott kevés a zseton, ami van azért öldöklő küzdelem folyik. Van könnyebb pénz (más választás). Ügyesen ki lett ez találva, mély mélymogyoró ismeretre alapozva. “Alea iacta est” – én pedig a jövőben igyekszem kevesebbet rongálni magam a mogyoró hírekkel. Különben az Old Ballantines palack a fiamra marad :-(.
@kiazmármegint:: A takarítónő, ki más?
@steinerzsiga:: https://hvg.hu/360/20220803_BajomiLazar_Peter_fidesz_ellenzek_mediatulsuly_valasztas
.
ha nincs rá párszáz forintod, elmondom dióhéjban: az emberek 10% fogyaszt kizárólag nersajtót, további 20-30 vegyes, 60% meg csak és kizárólag nem-ner (ellenzéki?) médiát fogyaszt.
.
Magyarországon 2022-ben 5,5M ember járult az urnákhoz, ebből 3M a fideszre szavazott. Ez a következőt jelenti, ha a médiaszokásokat vesszük alapul: van kb 10-30% közötti keménymag (0,5-1,6M), nekik mindegy, hogy mint mond a minelnök úr, csak valami jó szaftos összekacsintós gyűlölködés legyen virágnyelven/óriásplakáton, ők csak nersajtót fogyasztanak. van további 30%, akik kizárólag telexet, 444-et, stb fogyasztanak, de a fideszre szavaznak, és van még 30% aki szintén nem-ner sajtót fogyaszt, és nem a fideszre szavaz. Az a középső 30% pontosan tudja, hogy mit csinál, beárazta a fidesz disznóságait, saját érdekeit és az ellenzék balfaszságát, és duzzogva, de a fideszre szavazott. nekik lehet ajánlatot tenni, és megvannak hozzá a csatornák is.
.
és kisszínesként még megmutatom neked a 29. heti top nézettségi adatokat: https://onbrands.hu/marka-es-trend/2023/07/televizios-nezettseg/televizios-nezettseg-2023-29-het
@darnoknew:: “csak egy újabb Orbán. Ha.” Vitya árnyékában nem nőhet semmi. Post mortem, az “örökösök” úgy szétkapják a NER-t mint Floki a lábtörlőt. Mivel többen is akadnak majd, akik nem akarnak újabb évtizedekig másod(sokad)hegedűs szerepben játszani, ez a legvalószínűbb verzió.
@allofarkucsillagnezo:: szerintem a rendszerváltáskori eminens image a következő tényezőkből tevődött össze: kölcsönökből felépített kamujólét; viszonylag vértelen rendszerváltás; viszonylag, és egy privilegizált réteg számára nyitott felületes nyugati integráció. Ez a komparatív előny viszont elég tipikus módon hátrányba fordult (ismert közgazdasági folyamat) és elkényelmesítette az elitet, míg a románok stb nagyon durván kellett küzdjenek a megoldásért.
.
Az átlagmagyar pedig nem tiltakozott, hanem büszke volt, hogy ő az eminens, és akkor mint eminensnek, ezt az un. demokráciát zokszó nélkül kell végigcsinálnia. Persze szorongott, legkésőbb akkor, amikor kikukázták alóla a munkehelyét a kapitalizmus és a demokrácia nevében.
@halatlangazember: Igen, de ahogy írtam, a probléma az, hogy a papíron nem-NER média jelentős része is valójában a NER-gépezet része (ez alól csak az egészen kicsi, és minimális elérésű portálok talán a kivételek). Erről lehet nem tudomást venni, csak akkor nem a valóságról beszélgetünk. Ha te független-ellenzéki szavazóként csak Telexet olvasol pl., akkor az a benyomásod lesz, hogy a budapesti bringasávok kérdése Magyarország fő problémája. Erről ugyanis hetente 30 cikket írnak. Arról, hogy a Momentumnak mik az oktatáspolitikai elképzelései, legfeljebb akkor hallasz, ha véletlenül belefutsz egy momentumos hirdetésbe a Facebookon. Nem létezik Magyarországon olyan nyilvánosság, olyan kommunikációs csatorna, amin keresztül az ellenzék ajánlatot tehetne. Nyilván nem véletlenül, így van kitalálva a rendszer.
@steinerzsiga:
Szerintem a rendszer nem kitalálva lett, hanem idomult az igényekhez. Egy tóthgabi meg egy győzike között egy kis migránsozás, ennyi elegendő.
@halatlangazember: (Annak a statisztikána hiszek…)
Az általad idézettekben keveredik a sajtó és a média fogalma. Ez így helyes lenne? Én néhány évtized budapesti lét után negyven éve élek különböző vidékeken. Az emberek nagy része semmilyen sajtót nem olvas, 90 %-nak a TV1 (ez már benne van a média halmazban) biztosítja a tájékozódást, esetleg még a KESMA helyi lapját veszi a kezébe, főként akkor, ha ingyen bedobják. Budapseti létem egy-két évtizednyi töltést biztosított ahhoz a tévhithez, hogy gondolkodni, vitatkozni kell ezekről a dolgokról és megérthetők lesznek. Aztán elfogyott a töltés, a megértés már csak az etológia szintjén működik.
@steinerzsiga:: szerintem nemner sajtóval nem az a fő baj, hogy megvette a ner (van olyan is), hanem inkább az, hogy potens politikai pártok híján politikai aktorrá, politikacsinálóvá léptek elő, legalábbis mentalitásban (lásd gulyásmárton).
.
a fenti a százalékos médiafogyasztás mégegyszer, nem azt jelenti, hogy amúgy minden rendben van, csupán annyit, hogy egészen egyszerűen nem igaz, hogy a ner képes átmosni a teljes lakosság (vidék …) agyát, bőven lenne 30% megszólítható fidesz-szavazó.
.
amikor 2002-ben a fidesz beszopta, fél-háromnegyed év alatt összerakta a Hír Tv-t, 2003 január másodikán el is indította. 2006-ban megszerezte a Magyar Hírlapot, 2008-ban megvásárolta az Inforádiót. ezt mind ellenzékből, szóval érted. amikor, elkezdte akkor volt a Magyar Nemzet, mint ellenzéki sajtó, meg a 98-2002 között einstandolt királyi tévé, de az utána gyakorlatilag nem volt semmilyen sajtója, és mégis megoldotta.
@darnoknew:: ez, amit mondasz, anekdotikus, és experience bias terheli. A beidézett statisztika ráadásul kifejezetten nem jobboldali, nem csoda, hogy a baloldali/ellenzéki nyilvánosság egyszerűn félretette, hiszen borzalmas kognitív disszonanciaát okoz, és hát sokkal könnyeb neragymosottozni és viktátorozni, mintsem elgondolkodni, hogy miért is lehet ez.
@jotunder:: én ezt értem, de szerintem két különböző dologról beszélünk.
@darnoknew:: ezt, hogy a demokraták az értelemre hatnak, szeretném megkérdőjelezni. A magyar un. demokrata politikusok fő szellemi tevékenysége egy újmorális kánonból szónoklás, importált sémák minimális lokalizácó nélküli felöklendezése (erre legviccesebb példa a black lives matter erőltetése), de sorolhatnám még. Nem mondanám, hogy az USÁban is nagyon intellektuális a Demokrata Párt, szügyig beleálltak a BLM/LMBTQ történetbe (érzelmi), valamint Trumppal ijesztegetnek (érzelmi). Szóval nem, a demokraták nem (sem) az értelmet célozzák .
@halatlangazember:
Szerintem már az is egy hazug demokrácia-ellenes szöveg része, hogy a kapitalizmus és a demokrácia nevében kukázták volna ki valaki alól a munkahelyét. Nem, a munkahelyét szétbarmolta az ideológia által torzított tervgazdaság, aztán leesett magától. Hosszú évekig az egyébként sikeres vállalatokból kivették a hasznot, elvették a fejlesztésre költendő pénzt, hogy abból támogassák meg az ideológiai alapon fontosnak tekintett, csak éppen masszívan veszteséges iparágak vállalatait (vas és acél országa, ugy-e, érc és energiahordozó nélkül, congrats). Ennek megfelelően a helyi adottságoknak megfelelő iparágakban tevékenykedő vállalatok sem tudtak hosszú távon megmaradni az exportpiacon, és szépen lassan hitelből lehetett csak emelni vagy fenntartani az életszínvonalat. Aztán a demokratikus átmenet egybeesett azzal, amikor már az isten se adott volna kölcsön, most meg kellemesen rá lehet fogni a demokráciára, a liberalizmusra és a kapitalizmusra a bajokat. (A három közül a kapitalizmusnak valóban van sok problémája, csak éppen nem ez; ebbe viszont nem kell itt belemennem, mert valami Marx már megelőzött egy olyan jó másfél évszázaddal.)
@halatlangazember:
“anekdotikus, és experience bias terheli” ez természetesen igaz, távol áll tőlem az effajta érvelés, de ebben a felmérésben annyira nyilvánvaló, hogy téves az értékelés, hogy még ezt is megengedhetőnek tartom. Gondolj bele, ez azt jelentené, hogy a nagy többség, miután tudatosan kikereste a neten/megvásárolta az újságosnál az ellenzéki médiumot (mert véletlenül azzal nemigen lehet találkozni), áttanulmányozza, majd szavaz a fideszre. Ha ez így igaz, akkor miért kell itt bármiféle belpolitikára szót fecsérelni? Prsze, hogy nem igaz. Fogalmam sincs, “hogy jöttek ki a számok”, de valami nagyon félrement. Véleményem szerint annyira, hogy, bár már mozdultam rá, mégsem fizettem elő, hogy elolvassam.
@szazharminchet:: szerintem ezt senki sem próbálta így eladni, hogy a demokrácia és a kapitalizmus nevében történt ez, de mindenki így gondolta. És nem lett jobb, azt is gondolják. 2008-2010-ig egzisztenciális válságról válságra bukdácsolt az ország, utána meg nem annyira, ez sajnos ténykérdés, ez viszont már össze volt kötve azzal, hogy itt egy alternatíva a kívülről sulykolt, magyar néplélektől idegen hülyeségekkel szemben.
.
a cseh és lengyel relatív előnynek (főleg a cseh) az alapja az volt, hogy nem privatizálták egyből az ipart, hanem megvárták, amíg a belső szereplő feltőkésednek annyira, hogy részt tudnak venni benne. magyarország nagykanállal és szűrő nélkül kajálta be az 1990-as évek elején tomboló neokon/neolib őrületet, amely a kapitalizmus egyik olvasata, és senki sem nézte meg kritikusan, hogy illeszthető-e magyarországgal, az aktuális politikai, gazdasági helyzettel, stb. pedig volt ipar, nem a vasipar persze, amit meg lehetett volna menteni: gyógyszeripar, orvosi műszergyártás, élelmiszeripar egyes ágazatai, elektronikai ipar (videoton, tungsram), busz- és villamosgyártás, ezekből fel lehetett volna építeni egy olyan gazdaságot, amelyik magasan tartja a GDI-t (viszonylag jó GDP mellett nagyon alacsony a GDI). persze ehhez az kellett volna, mégegyszer, hogy a magyar féltudású elit nem a neokon faszságot alkalmazza egy sérülékeny, támogatást igénylő gazdaságra, hanem gondolkodik.
.
ez sajnos megágyazott orbánviktornak. orbánviktor erre ad látszólagos és nem látszólagos alternatívát.
@halatlangazember:
“politikacsinálóvá léptek elő, legalábbis mentalitásban (lásd gulyásmárton)” Ez nagyon igaz, ráadásul az ellenzékről is eltartott kisujjal beszélnek (ok, jogos a közbevetés, hogy hogyan lehetne másként), ezzel erősítve a narratívát, hogy alkalmatlanok (igaz, azok), és terelik a jónépet a kutyapárt felé, amelyikkel semmi bajom, de ők saját maguk sem tartják magukat alternatívának.
És akkor megint marad a végső kérdés, hogy ha tizenvalahány év alatt ez a társadalom ennyit volt képes kitermelni magából, akkor mire fel a szócséplés?
@darnoknew:: “Ha ez így igaz, akkor miért kell itt bármiféle belpolitikára szót fecsérelni?” – szerintem ez eléggé kulcskérdés, és az az én véleményem, hogy az emberek nem hülyébbek, mint tíz éve, vagy húsz, vagy harminc; az, hogy pár közepesen olvasott újság átmossa az emberek agyát, tömegesen, az már-már chemtrailes és alusisakos konteó, a magyar ballib gondolatbuborékokban ez nagyon, nagyon népszerű, de én inkább elengedném. természetesen az nem igaz, hogy nincs egyáltalán hatása, én azt gondolom, hogy főleg azoknak szól, azokat kondicionálja, és tartja össze, akik amúgy is fogékonyak, vagy már eleve fidesz-szavazók.
.
szerintem a magyar ellenzék/baloldal tagjai: egy növekedésében limitált, belterjes szekta (dk); egy atomjaira eső mszp, amelyiket a közös megörökölt vagyon és humánerőforrás tartott össze pár évig, azóta gyakorlatilag önmagát eszi meg, fejlődésre képtelen; egy újbalos, félmarxista woke halmaz, részei az lmp, párbeszéd és momentum, akiknek tényleg fogalmuk sincs a magyar valóságról, twitterről és tumblerről ollózták össze a politikai nézeteiket és teljesen idióták; valamint őfelsége ellenzéke, amit mikor hogy hívnak, most mihazánknak. ezek közül senki, de senki még csak meg sem próbált nyomokban alternatív ajánlatot tenni a magyar állampolgároknak. fő tevékenységük az, hogy megpróbálnak összeállni a koncvadászatban, és ez üvölt messziről. mégegyszer, az emberek nem hülyék, legalábbis nem jobban, mint. az a harminc százalék ezt vágja pontosan, és itt lenne tere a belpolitikának, de az nincs.
@darnoknew:: “És akkor megint marad a végső kérdés, hogy ha tizenvalahány év alatt ez a társadalom ennyit volt képes kitermelni magából, akkor mire fel a szócséplés?” – igen és nem, szerintem 10 év történelmi léptékkel nem nagy, abbahagyhatnánk az önátbaszást és önhazudozást. (majd a Vona megcsinálja, muhahahaha)
indultunk a demokratikus vízió keltette szorongástól, most ez már hirtelen nem téma, hanem hogy a gazdasági szorongás
szerintem mindenképpen tank lesz belőle, ha nem reflektálsz közben arra, hogy milyen elemeket használtál fel a rezsim narratívájából / vagy miért kimutatható, hogy nem onnan származnak, hanem használható gondolatok, amik kapcsolódnak a valósághoz és jól járunk vele, ha foglalkozunk velük
azt nem mondom ezzel!!! hogy velem ez nem fordul elő. képtelenség is volna. pont az lenne a lényeg, hogy mindegyiken átlássunk, akárki is mondja éppen
szóval én nem siklanék ilyen zökkenőmentesen tovább
@halatlangazember:
Szerintem 90-ben már nagyon kevés menthető ipar volt. A cseh ipar még képes volt újítani, ott nem vonták ki a pénzt mindenből, ami sikeres. Példa erre pl. a még saját fejlesztésű Skoda Favorit, ami azért nem 30 évvel volt elmaradva a nyugati termékektől, csak 5-10-zel.
MO-on talán a gyógyszeripar még menthető lett volna, az elektronikai ipar már nem igazán. Az sajnos vagy hitvány termékeket produkált (helló, Color Star) elavult alkatrészekkel vagy drágán importált nyugati alkatrészekkel dolgozott (komolyan vehető IC-gyártás nem volt, és bizony a Remix passzív alkatrészek finoman szólva is szarok voltak egy Toshibához képest). A buszgyártásról szintén volt nagycikk a Totalcar-on, az a 70-es években, talán a 80-as évek elején lett volna még menthető. Az orvosi műszergyártásunk szintén nehéz helyzetben volt, azért alapvetően abból élt, hogy oda szállított, ahol rubellel akartak fizetni. A mezőgazdaság és élelmiszeripar tényleg menthető (sőt, működő) lehetett volna, de azt a kárpótlási jegyes szövetkezet-rombolás kivégezte. De az pont nem a demokrácia meg a piacgazdaság nevében történt, hanem valami kisgazda-nosztalgia és az “Antall igazsgágot tesz” demagógia nevében.
Ráadásul a menthető dolgok megmentéséhez pénz kellett volna, és akkor már túl sokkal tartoztunk ahhoz, hogy még legyen, aki ad.
Az már más kérdés, hogy ma orbán és hívei szeretik úgy előadni, hogy a nyugat kibaszott velünk, piacot vett, meg ilyenek. Pedig csak nem adott több pénzt kölcsön.
@szazharminchet: : Viszont a ’80-as évek közepén a magyar mezőgazdaság volt az egyik (az Új-Zélandi mellett), ahol az állam még kit tudott belőle venni, nem beletölteni (eléggé el nem ítélhető módon ki is facsarta). Aztán jött a rendszerváltás, kisgizdák, kárpótlás… stb. Persze a “nyugat nem adott több pénzt” akkor is fennállt volna, ha az ész nem megy el :-(. De azért mégis kár érte.
@halatlangazember:
“fogalmuk sincs a magyar valóságról,”
“pár közepesen olvasott újság átmossa az emberek agyát, tömegesen, az már-már chemtrailes és alusisakos konteó, …. én azt gondolom, hogy főleg azoknak szól, azokat kondicionálja, és tartja össze, akik amúgy is fogékonyak, vagy már eleve fidesz-szavazók.”+
Hm. Igy együtt…
Én falun élek, nem is elmaradott környék. 2006-ban Gyurcsány tartott itt egy kortesbeszédet, amit elég jól fogadtak (és a nép nem nagyon figyelt fel arra, amikor az öngondoskodás fontosságáról beszélt, pedig lehet hogy kisebb lett volna a csalódás) és az MSZP vastagon nyert. Aztán jött ami jött, és 13 éve tarol a Fidesz. Az ABC-ben csak KESMA-lapok vannak, (na jó, Népszava van), HVG-t, Mancs-ot hiába keresek, a 160 csatorna között az egy RTL és kissé lightosabban az ATV vet föl dolgokat, egyébként még a sportcsatornákon is Orbán szól, a rádiócsatornákról nem is beszélve (a kávét kiköpöm, amikor reggel a Bartókon hirtelen híreket kezdenek mondani) És pl Márk-Zay átoperáltatta volna a gyerekeket (igen, basszátok meg, ez konkrétan elhangzott), Indiába küldte volna szürkehályog műtétre a betegeket, meg természetesen háborúba küldte volna a fiatalokat. Szóval nem mese/konteó az, gyermek, miként Arany János bácsi mondotta volt.
@ijontichy:
Ezt írtam is, hogy a mezőgazdaságot Antallék tették tönkre, nem a nyugat, nem a demokrácia, meg a liberalizmus, hanem a kárpótlás. [Persze, lehet azon vitatkozni, hogy elkerülhetetlen volt-e valahogy kárpótolni azokat, akiknek valamilyen ősétől valamit államosítottak. De kaphattak volna részvényeket valami Rt-vé alakított TSz-ekből, ahelyett, hogy beszántották volna az egészet, és még 25 évvel később is voltak Bp környékén ugarrá alakult földek, ahol a tulajok várták, hogy átminősítődjön valahogy ;), aztán el lehessen adni lakóparknak.]
: @szazharminchet: tök érdekes, az előbb ment a háttérben a klubrádió, a Rózsa Péter beszélgetett valakivel, aki elmesélte, hogy a 80-as években milyen fasza volt magyar ipar, busztól gyógyszerig. Ezzel nem mondok se rólad, se róla semmit, csak megjegyzem.
@szazharminchet:: olyan értelemben kevés menthető ipar volt, hogy ha az állam további pénzeket tol bele, fejleszti, és ettől jó lesz. Amit a csehek csináltak, hogy elhúzták a privatizációt, nem szúrták el a kárpótlást, és a privatizáció melléktermékeként megjelenő szociális kiadásokat inkább az ipar életbentartására fordították, és megvárták, amíg pár év alatt felnő egy cseh vállalkozó-generáció, aki majd pénzt is tud csinálni ezen cégekből, jellemzően valamilyen diszruptív-kreatív módon. Eléggé jellemző, ahogy nemhogy a nyugateurópai folyamatokat nem ismerjük, de a kelet-európaiakat sem – és még mindig azt gondoljuk, hogy Magyarországon nem lett volna más megoldás.
.
visszakötve az első hsz-emhez, viktor igazából, ha egy mondatban kellene elmondani, azért sikeres, mert megkérdőjelez mindenféle kőbevésett kánont, autoritást, és ez nagyon rárezonál a magyar néplélekre. a csehek is ezt csinálták, csak közben kedélyesen sörözgettek. az ellenzék meg továbbra is saját bezáposodott gondolatainak foglya.
@DarthVader:: az, hogy te mit látsz, mit tapasztalsz, az anekdotikus és tapasztalati bias. bármiféle szociológiai következtetést ebből levonni borzasztó eredményekhez vezet. a helyes út a nagymintás felmérés, és felmérés eredményére adott magyarázat. ha magyarázattal kezdesz, a mérés hazudni fog.
: @halatlangazember:
Innen már látótávolságra van a szolipszizmus:)
@halatlangazember:
“tíz év történelmi léptékkel nem nagy” rendben, akkor számoljunk Adyval kezdődően.
@halatlangazember:
“az emberek nem hülyébbek, mint tíz éve, vagy húsz, vagy harminc” Kétségtelen. Ugyanolyan hülyék.