Orbán megtámadta a Magyar Tudományos Akadémiát
Orbán szerint az MTA elnökségének alábbiakban olvasható nyilatkozata nyílt törvénysértésre buzdít. Nyilván holnap jönnek a megadják, a szilvayk, az ádámrebik, Szálasi Ferenc pártszolgálatosainak gyáva, piti kis utódai és nekimennek az akadémikusoknak. A kedves Olvasó majd elmondja, hogy bezzeg a Lovász Laci nem üvöltötte le a Palkovics fejét, mert biztos beljebb lennénk, ha megtette volna, és persze a Freund az ilyen, meg olyan, lelkes FIDESZ-szavazó volt, a kedves Olvasó ébredjen már fel. A legkiválóbb magyar tudósok is elmondták ezt, nyilván köztük is van fideszes, hú, akkor nem ér, de, kedves Olvasó, ér, és ezt nem lehet tovább csinálni. Az országunkat teszik tönkre a nyilasok ideológiai utódai. Világos? Nem nézhetjük, hogy ki honnan jött, nem méricskélhetünk állandóan, hogy ki mit mondott, hogy nem azt mondta, mint mi, mert akkor el fogják taposni a hazánkat. A Vincent évekig szólt arról, hogy zaftos posztokban kurvaanyáztam a Heti Választ, ma meg a Válasz a kedvenc lapom. Ugyanazok írják. És? Van kérdés? El kell engedni a kis háborúinkat, el kell engedni a mondatokat, amelyeket utáltunk, talán ők is utálták a mi mondatainkat, és legyen az ők is mi, mert ha továbbra is ők és mi lesz, akkor a szörnyek, őket is, minket is, fel fognak falni.
………………………………………………………………..
A Magyar Tudományos Akadémia Elnökségének állásfoglalása
a közoktatás helyzetéről és a fejlesztéséhez szükséges teendőkről
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége a magyar közoktatás jövőjéért érzett felelősségétől vezérelve az alábbi nyilatkozatot teszi.
Az egyre feszültebb helyzetben üdvözlendő, hogy párbeszéd indult a közoktatás problémáinak megoldásáról a Kormány és a tanárok képviselőinek részvételével, de a párbeszédet ki kell terjeszteni minden érintettre. A meginduló folyamat sikeréhez elengedhetetlennek tartjuk az elbocsátott tanárok visszahelyezését eredeti munkahelyükre. Kérjük ennek érdekében a köztársasági elnök közbenjárását.
Előremutató, hogy a közoktatásért felelős tárca nyilvánosságra hozta a pedagógusok valós béremelésére vonatkozó intézkedési programját. Ezen túlmenően mielőbb biztosítani kell, hogy a pedagógusok fizetése elérje a velük azonos szintű képzettséggel rendelkező szellemi foglalkozásúak fizetésének mindenkori átlagát.
A tanári pálya vonzóvá tételéhez és a közoktatás színvonalának emeléséhez szakmai autonómiát kell biztosítani a pedagógusoknak. Ez csak jó szakemberek, jól működő tantestületek, közoktatási intézmények és megfelelő szakmai minőségbiztosítás mellett lehetséges. A bérezés legyen teljesítményarányos. A pedagógus-utánpótlás biztosítására meg kell erősíteni az egyetemeken a tanárképzést.
Országunknak a közoktatási rendszer alapos átalakítására, választási ciklusokon átívelő köznevelés-fejlesztési programra van szüksége, amely a kiemelkedő tehetségek gondozása mellett a társadalmi kohézió növelésének és a felzárkóztatás céljának is eleget tesz. Ez csak össztársadalmi megegyezéssel biztosítható.
A közoktatásnak Magyarországon is meg kell kapnia azt a figyelmet és anyagi ráfordítást, ami a világ élvonalát képező és felzárkózásra törekvő európai és Európán kívüli országok esetében adott. Enélkül a legradikálisabb szervezeti reformok sem fordíthatják meg a több évtizedes negatív tendenciákat, és nem biztosítják jövendő nemzedékeink versenyképességének és általános jóllétének alapját.
A Magyar Tudományos Akadémia felajánlja tagjai és testületei, kiváltképpen a Pedagógiai Tudományos Bizottság és a Közoktatási Elnöki Bizottság tudását és tapasztalatait, hogy segítse egy tudományosan megalapozott, korszerű közoktatás feltételeinek kialakítását.
P.S. Megkérdezték Orbánt arról, hogy a béreken kívül mi a legfontosabb két probléma az oktatásügyben, szerinte a testnevelés és a hittanoktatás. Ez lett volna Szálasi Ferenc válasza is, mielőtt az újságírók közé lövetett volna.
“A törvényeket mindenkinek be kell tartani” – mondja min.elnökúr. Sőt, képes volt azt mondani, hogy sztrájkoljanak, az törvényes. Arról elfeledkezni látszik, hogy a tanárok sztrájkjogát rendeletben korlátozták, a veszélyhelyzetre hivatkozva (nem törvényben), és mivel sztrájkolniuk gyakorlatilag értelmetlen, ezért folyamodtak a polgári engedetlenséghez. Bér valószínűbb, hogy nem a memóriájával van gond, hanem a szokásos, mérhetetlen cinizmusának a megnyilvánulása.
Az MTA meg örvendhet, hogy egyszer olyat is bírt mondani, ami elérte a NER ingerküszöbét. Őszintén örülök ennek.
@Vidor Ferike: sajnos nem tudom kommentálni a miniszterelnök úr kijelentéseit, mert jogi képviselőnk bezárt a ruhásszekrénybe.
“A Magyar Tudományos Akadémia felajánlja tagjai és testületei, kiváltképpen a Pedagógiai Tudományos Bizottság és a Közoktatási Elnöki Bizottság tudását és tapasztalatait, hogy segítse egy tudományosan megalapozott, korszerű közoktatás feltételeinek kialakítását.” kedves elvtarsak, ez a felajanlas egeszen pontosan senkit sem erdekel perpill, szorri
Nekem az tetszett a legjobban, hogy Paks2 segít lejönni a gázról. A hittanon csak kurvaanyáztam. És azt is értem, hogy miért van idegennyelv helyett testnevelés. Csak éppen marhaságnak tartom + őrültségnek.
@jotunder: Az én jogi képviselőm már szaloncukormérgezést kapott, úgyhogy kihasználnám az alkalmat, hogy jelezzem, ilyen kártékony, kisstílű cinikus gazember még nem volt kormányfő Magyarországon, nem hogy az elmúlt 30 évben, de soha a büdös életben.
Nincs semmi jelentősége annak, hogy szeretjük-e Freund Tamás elnök urat, sem annak, hogy szeretjük-e Orbán Viktor elnök urat.
Mindenféle ellenzéki felület (a 444-től a Vincentig) egy szelep, ahol mi szépen kiengedhetjük a gőzt. Jó nagyot kurvaanyázhatunk, vagy akár legyezgethetjük az egónkat azzal, hogy átlátunk valamelyik genyóságukon. Az örök optimisták akár reménykedhetnek is valamiben.
A szomorú valóság azonban az, hogy ez a rendszer addig itt marad, amíg Orbán egészsége bírja. Engem csak az vigasztal, hogy nagy valószínűséggel én még megérem, hogy ez a rendszer összeomlik. Az idősebbeknek nem tudok semmi biztatót mondani.
Boldog Karácsonyt!
@excombo: Ezek a fasiszto-populista rendszerek néha úgy omlanak össze, hogy pár nappal korábban még azt hitték, hogy örökké fog tartani.
@jotunder: : Ja. Évtizede pattogunk a wishful thinking és a letargia között, mint a pingponglabda. Szeretnénk látni még azt az összeomlást. Sajnos ez a rezsim gazdaságilag fenntarthatóbb, mint az elődje. Ez a realitás. A fityisz stabilan kézben tartja az országot, így az üzletmenet tkp. zavartalan.
@excombo: : “Orbán egészsége” Tudod mi lenne az abszolút rémálom? Ha úgy alakul, és tolnának befelé valami itteni kóterbe, és pont idehoznák a disznót is (mert tudjuk…). Aztán megpróbálnának elém furakodni, és nekem már nem lenne erőm felállni és fölrúgni őket a plafonig, mint gumilabdát :-(.
Bocsánat, mindjárt abbahagyom a floodolást, de egyszerűen potyognak a könnyeim a röhögéstől:
https://chat.openai.com/
Én: Írj egy limericket arról, hogy Orbán megtámadta a Tudományos Akadémiát!
AI:
Orbán megtámadta a Tudományos Akadémiát,
és mindenki nagyon meglepődött,
miért is tette ezt az ember?
Talán mert a tudományt nem kedveli,
vagy csak szeretné a hatalmát növelni.
Mindenesetre az Akadémia harcolt,
és nem adta fel könnyen,
de végül Orbán győzött,
és a tudományt elnyomta.
Most már csak reménykedhetünk,
hogy valaha visszatér a tudomány szabadsága,
és hogy Orbán eltűnik a képből,
és a Tudományos Akadémia ismét szabadon működhet.
“Nem nézhetjük, hogy ki honnan jött, nem méricskélhetünk állandóan, hogy ki mit mondott, hogy nem azt mondta, mint mi, mert akkor el fogják taposni a hazánkat.”
JT, nem értünk egyet. 12 év után? El fogják (!) taposni? Nincs bocsánat. Részemről nincs.
Én egyelőre azt látom, hogy alázatosszolgájanaccságosminelnökúr bátorkodnánk kissé megnyilvánulni, a másik oldalról meg azt, hogy kushadj bazmeg, a Katika meg gombot fog varrni, amíg én itt vagyok, vagy amíg nincs kritikus tömeg a másik oldalon.
Ha most elmagyarázná az elnökség vagy a jogi bizottság, hogy miért karikatúra és értelmezhetetlen ma Magyarországon a törvényes rend és miért szégyen az AB, akkor lenne miről beszélni. Vagy ha testületileg kivonulnának a gimnáziumokba stb, lenne rengeteg egyéb lehetőség.
Értékeljük, hogy nem ítélik el tüntetéseket és a polgári engedetlenkedést, juhé! Mert kb ennyi a a különbség a PBK és az MTA állásfoglalása közt, meg kb 70 nap (70!). Itt emberek barna nyelvvel próbálják a borkóstolást demonstrálni. Ha elvonatkoztatunk a barnaságtól, persze, fasza. Csak a visszapökött zöldveltellini színe olyan furcsa.
@DarthVader: Kar, hogy az altalad idezett pontnal lathatoan megalltal az olvasasban, es nem jutottal el a vegeig. Azert bemasolom ide, hatha…
.
“legyen az ők is mi, mert ha továbbra is ők és mi lesz, akkor a szörnyek, őket is, minket is, fel fognak falni”
Nos kedves minielnök úr, mivel látom, hogy az eset valóban sokkolt, hadd hűtsem a kedélyeket: nem törvénysértésre biztatnak, hiba lenne így felfogni. Arra biztatnak, hogy emeljétek fel a szaros seggeteket, és hajnalra hozzatok gyorsan egy olyan új törvényt, vagy ha kell, alaptörvény-módosítást, amiknek megfelelően a tanárok visszavétele már nem ütközne semmiféle jogi akadályba. Csak pontosan úgy, mint minden más esetben csinálnátok. Ha nem így tesztek, kénytelenek leszünk azt hinni, hogy cinikus ország- és nemzetrontó gazemberek vagytok.
Momentán azt gondolom, hogy az Akadémia állásfoglalása kedves gesztus, jelen formájában anniyt ér mint fing a tornádóban. Két hete Matolcsy bemondta a teritett betlit, finoman jelezte, hogy kibaszott córesz van és azóta se történt semmi. A kormányzat közölte, hogy Matolcsy független, tehát azt mond amit akar és ezzel az ügy le van zárva. Ha nagyon rákérdez valaki, majd közlik, hogy az Akadémia is független, azt mond amit akar. Hány hadosztálya van az Akadémiának? Na annyit is ér a szava.
@KennyOMG:
A helyzet sokkal rosszabb. Egymással falattak föl bennünket, és abban, hogy ezt megtehessèk, baromi nagy szerepe van az ők-nek. És attól, hogy a pöcsükre záródott a medvecsapda, nem jelenti azt, hogy ha lekerül, nem lesznek megint Ők. Részemről nincs bocsánat. (Nem jelenti azt, hogy nem állunk szóba, de a halovány ujjnyujtogatásnál sokkal több kell. )
@DarthVader: : Ámen.
@poszt: JT, JT… ami a felébredést illeti… a “megadják, a szilvayk, lánczik… stb.” valójában két szem mogyorót sem számítanak. Kávéházi é̶l̶e̶t̶m̶ű̶v̶é̶s̶z̶e̶k̶ ingyenélők piha… Nem ők találták ki, nem ők építették, nem is ők a legerősebb gerendái a NER-nek. Valójában díszletek. OK, te hajlamos vagy megbocsátani Big JC-nek (apukája miatt), hogy felzabálta a vaníliáskarikáidat, de nekem konkrétan a sört vedelte ki a hűtőből, és arra nincs bocsánat (legyen bárki is az apukája ;-)).
Az utóbbi negyedszázadban, egy narancsra fakult vörös eb, elég sok mindent/mindenkit “deszakralizált”. Azokat is, akiknek előre kinyomtattad a bűnbocsánat cédulát. Nemrég két ex-szakrális díszpinty ácsorgott ott egy-egy plecsnivel – legalábbis te így láttad. Én meg úgy, hogy az említett eb épp körbepisálja őket. És így lett a szakrálisból profán. Persze meg fogják úszni. A nagy pingvinjelmezes afterpartin le lesznek mosdatva, mert az lesz az érdek, hogy le legyenek mosdatva. A szovjetúnióban sem teregették ki a szennyest. Hova vezetne az?
@nyulambator: En sem értettem, hogy miért gondolja valaki, hogy ez elérte a NER ingerküszöbét. Kérdezték, válaszolt.
(Viszont rámutatnék, hogy szignifikáns mennyiségü like-ot kapott az a hír, hogy Jótündér be van zárva egy ruhásszekrénybe.)
Mit lehet mondani erre az Akadémiás “állásfoglalásra”? Hát azt, hogy ők most a “jó rendőrök”. Értük haragszanak, nem ellenük. Ürge-Vorsatz szindróma. Az MTA már a rendszer része. Persze nem kell (majd, a gengszterváltás után) porig rombolni (mint ahogyan azt kell tenni NER intézményeivel, hiszen ez egy hasznos intézmény lehetne), de komoly változtatásokra lesz szükség.
Ha lesz gengszterváltás… Valamikor, 20 év múlva.
@ipartelep: nem kicsit ijesztő, amikor “ipartelep” komoly változtatásokat óhajt eszközölni az MTA-n. jézusmária kategória, bocs.
@jotunder: Mert ezek szerint te úgy érzed, hogy az MTA úgy jó, ahogy van, éppen úgy működik ahogy kell, változtatásra semmi szükség.
@nyulambator: Az MTA egy tudományos köztestület és elég félelmetes lenne, ha kívülről kezdenék megreformálni (mégis miért tennék? az intézethálózat elvételével mégis milyen jelentős funkciói maradtak?). a tudomány “termelés”-ben az MTA szerepe minimális, ugye tudod? persze, szívesen elvennék tőle az MTA doktora cím lehetőségét, főleg Láncziék, MAK-ék, szóval akiknek esélyük se volt rá, és persze állandó téma, hogy vegyék el az akadémikusok díját, ami egészen sírnivalóan kicsi összeg, de idős emberek számára meglehetősen sokat jelent. hagyják békén az Akadémiát azok, akiknek fogalmuk sincs róla. a belső változtatás egy másik dolog, de a politikai alapú beleszólás nálam nem fér be.
@nyulambator:
Jótündért igy karácsony előtt körüllengi a krisztusi szeretet :))) (Dacára a vaniliáskarikáknak….)
Kissé több benne a megbocsájtás, mint amit ez a bagázs érdemel.
egyébként igen, ha a Lovász Laci leüvölti a Palkovics fejét, beljebb lennénk, a demokrácia ilyen apróságokból áll össze
@apokalipszistmost: elég nyilvánosan jelezte, hogy palkovics hazudik. mégis mit tehetett volna, semmit. keménykedhetett volna, de ez teljesen idegen a személyiségétől. teljesen. a lényegen nem változtatott volna.
@ijontichy:
“Sajnos ez a rezsim gazdaságilag fenntarthatóbb, mint az elődje” – nem értek egyet. A gazdaságot egyre inkább az uniós pénzek tartják fenn, pláne ha a 12 év szerkezetrombolásait is figyelembe vesszük (oktatás lezüllesztése, az ország összeszerelő üzemmé alakítása, építőipar nyomatása, versenykörülmények között életképtelen oligarcha-vállalkozások, fiatalok elvándorlása,következésképp a társadalom gyorsuló ütemű elöregedése, stb. stb.).
Ha bármilyen okból elapadnának az EU-s pénzek, fejükre omlana az egész.
Hiv.: @jotunder:
…” hagyják békén az Akadémiát azok, akiknek fogalmuk sincs róla. a belső változtatás egy másik dolog, de a politikai alapú beleszólás nálam nem fér be.”
Ez egy érdekes “logika”. Vaskosan politikai alapon abuzálják, csonkítják meg az MTA-t, fideszes/rosszoldali elnököt tesznek oda, majd amikor valaki azt mondja, hogy a fidesz-bűnbanda rombolását helyre kell állítani (politikai alapon – mi más alapon? minden politika), akkor nem, azt nem szabad, jóvanazúgy, ahogy most már van.
A jelenség egy másik példája az egyetemek ellopása a fideszes magánalapítványokba. Detto ugyanez a helyzet. Az egyetemeken ma már a bűnszervezet az úr. Nincs olyan, hogy majd az egyetemek maguktól korrigálják ezt a kis hibát, és visszacsinálják a régi állapotot, az einstand előttit. Politikai alapú döntés kell, nyilván a gengszterváltás után.
@Külsős: : Sajnos – ahogy írtam volt, és ennyi idő után be kell látni – mi ülünk háttal a moziban, nem vitya.
https://telex.hu/kulfold/2022/12/22/europai-unio-kohezios-tamogatas-europai-bizottsag-jogallamisag
@jotunder:: Szerintem is meg kellene szüntetni az akadémikusok díjazását. Nem azért, mert az a pénz sok, hanem mert önkényes, hogy ki kapja. A kiváló tudósokat az egyetemeken és a kutatóhelyeken kellene jól megfizetni (akár akadémikusok, akár nem), aztán tőlem mindenféle klubokat (akadémiákat) is alakíthatnak, ha akarnak, ahogyan más országokban is teszik (bár azokra sincs szükség). És akár doktori címeket is adományozhatnak, csak az ilyen címek meglétét az állam ne várja el és ne jutalmazza pénzzel. És ez a véleményem az éppen hatalmon lévő kormánytól független, csak ezt a feudalista rendszert a NER még a művészekre is kiterjesztette. Talán az MMA-n látszik legtisztábban az ilyen “kiválasztottakra” épülő rendszerek bornírtsága, de végeredményben az MTA is ilyen. És mindezt azzal együtt mondom, hogy ma az akadémikusok közül sok általam nagyra becsült tudós van (sőt, az MMA-n is van néhány kiváló művész).
@valamár: nem hiszem, hogy önkényes lenne. szerintem ezt nem kellene bolygatni, idős emberek számára biztonságot jelent. amerikában százötven- kétszázezer dollárt keresnének, ők itt maradtak évi harmincezer dollárt keresni.
@ijontichy: ” BRUSSELS, Dec 22 (Reuters) – The European Commission said on Thursday it would hold back all 22 billion euros of EU cohesion funds for Hungary until its government meets conditions related to judiciary independence, academic freedoms, LGBTQI rights and the asylum system.”
a trükk neve “horizontal enabling condition”
nem világos számomra, hogy ki blöfföl nagyobbat. elisa ferraira azt mondta, hogy egyelőre nem lehetségesek a kifizetések, de ezek nem a teljes 22 milliárdra vonatkoznak. szerintem azt jelezték orbánnak, hogy vegyen vissza.
@poszt :
Én egy másik országban el tudtam volna képzelni egy tökösebb kiállást a tanárokért és az iskolarendszerért.
Mondjuk az Akadémia biztosítana pénzt, paripát, fegyvert és konferenciatermeket egy másik iskolarendszer kidolgozásához a tanároknak , és helyettesítené a kirúgottakat, hogy megismerkedjen helyben a jelenlegi problémákkal.
De én háttal ülök, mint tudjuk.
Ebben az országban újabb tanárokat rúgtak ki, mások meg sorban mondanak fel.
Orbán vidáman hirdeti a testnevelés és hittan reformját, és csürhéje kétpofára tapsol. Kár, hogy a gumibot reformot nem tette hozzá.
Most olvasom, hogy hogy elmérték a választáskor az ellenzéket …
https://telex.hu/belfold/2022/12/23/tarki-kutatas-valasztas-2022-kozvelemeny-kutatas-ellenzek-fidesz-mi-hazank
Nem érdemes elolvasni. Ugyanaz, mint amit eddig mondtak. Semmi nem derült ki azóta.
Viszont én megmondom, hogy szerintem mit mértek el.
A közvéleménykutatók nem mentek le a fideszfalvakba. A 100 százalék fideszes aprófalvakba, szegregátumokba, ahogy mondani szokás.
Oda, ahova már senki se megy.
Figyelmen kívül esett a nyomorfalvak Magyarországa, és Erdély, Ukrajna, meg Vajdaság, és a többi fideszfészek.
Csak a középosztályt sikerült megkérdezni. Ott ellenzéki győzelem lenne kis különbséggel. De nem csak középosztályból áll a választás. Itt volt szerintem a hiba. A fidesz egy olyan nép nevében uralkodik, amelyik még a kérdést sem érti, és amelyiknek az iskola a testnevelés és a hittan, oszt annyi.
@annokkk: Más országban ez nem történik meg. Angliában Thatcher alatt történt valami hasonló, sokkal nagyobb léptékben, de az a maga tragikus voltában is ezerszer tisztességesebb volt, mint ami Magyarországon folyik. Ez az ország valahogy értelmezhetetlen az európai politikai és emberi viszonyok kontextusában.
[@jotunder
igen, keménykedhetett volna, de nem tette
persze nyilván ki vagyok én egy senki, de azért.. fene tudja, talán keménykedhetett volna
@apokalipszistmost: toppantott volna a lábával? az megvan, hogy palkovics zsarolási potenciálja korlátlan volt? gondolod, hogy nem vetette fel azt palkovics, hogy jól bezárják az intézeteket? a végeredmény egyelőre elviselhető az intézeti szféra számára, kicsit kellemetlen, de elviselhető.
[@jotunder:](#comment-323109: régi ügy, majd akkor lesz érdemes újra beszélni, amikor nagyobb a rálátás és a távlat, de azért annyit jegyezzünk meg, hogy az eléggé erőszakos kormányzati nyomulás közben az MTA részéről a vezetői alkalmatlanság és gerinc hiánya is megmutatkozott. Először nem értették a költségvetési hely fogalmát (Lovász maga mondta el egy interjúban), aztán legitimálták az intézetek elszervezését azzal, hogy bementek az irányító testületbe. Ez nem volt kötelező. Ahogya Zsoldos fogalmazta a tüntetésen, lényegében Deákra visszautalva: erő elveheti, de ha másként fordul a szél, akkor lesz mód visszavenni, ha nem adjuk önként. Ők adták.
@jotunder: Nem, de lehetett volna egyértelműbben fogalmazni a sajtóban, hogy ez gyalázat, és lehetett volna lemondani (ha már úgy érzi, hogy egy olyan helyzetbe került, ami “idegen a személyiségétől” — ami szerintem egyébként vezetői pozícióban sokkal korlátozottabban használható érv, mint sima magánemberként, lásd pl. [durva hasonlattal] Zelenszkij). Természetesen mindez a konkrét ügyben mit sem számított volna, amennyiben Palkovics így is-úgy is beszántotta volna az Akadémiát, de — amint ezt akkor többen írtuk a komment szekcióban — fontos társadalmi üzenete lehetett volna a karakánságnak (úgyismint: ha disznóság történik, nem lapítunk, nem udvariaskodunk, hanem felemeljük a hangunkat, és a megengedhetetlen cinizmust annak nevezzük, ami — röviden, példamutatás civilkurázsiból). Mert így nem csak beszántották őket, hanem még a padlót is feltörölték velük — hogy egy egészen durva képzavarral éljek.
Szerintem nem mi-és-ők-ezés az ember kritikai attitűdjét fenntartani Lovász Lacival (your words) és Freunddal szemben (ahogy teszem azt TGM-mel, vagy Barabásival szemben is), amíg a kritika nem csupán azon alapul, hogy egyszer régen hova szavaztak (“ilyen, meg olyan, lelkes FIDESZ-szavazó volt”), hanem arról szól, hogy konkrét helyzetekben, főleg pozícióból, mit csináltak, vagy mit mulasztottak el csinálni. Természetesen nem gondolom, és szerintem a többség se, hogy máglyára velük, és semmiképpen nem mosnám össze őket a manifeszt nyilasokkal, de ettől még miért ne lehetne felróni nekik, amit az ember problematikusnak lát a működésükből?
@jotunder: Ja, és az akadémiai járadékot szerintem is meg kell szüntetni. Megfontolandó, hogy felmenő rendszerben-e, vagy most azonnal (én eléggé radikális vagyok, hogy az utóbbi felé hajoljak), de morálisan nehezen indokolható (különösen figyelembe véve, hogy milyen teljesítményekkel lehetett [lehet még ma is?] akad;mikussá válni nálunk).
A névértéken vett öszehasonlítás az amerikai fizetésekkel azért elég demagóg. Angliában (ahol ugyancsak nem jár pénz a Royal Society-től, ha az ember FRS, sőt még fizetni is kell a klubtagságért) egy professzori fizetés úgy a medián fizetés 2.5-szerese felé van. Az általad említett évi 30e dollár a magyar medián kb. 1.5-szerese. Tehát van különség, de nem 5-6-szoros.
.: @lmate: annyiszor le lett ez már itt írva… Biztos nekünk is vannak vakfoltjaink, csak máshol.
@lmate: ami te írsz az számomra teljesen elfogadható. nyilván volt némi bénázás, és erről akkor elég sokat beszélgettem emberekkel privátim. de ez nem azért volt, mert gerinctelen volt az akkori MTA elnöksége. hanem arról, hogy nem palkovicsra voltak méretezve. nyilvánosan meg lehetett volna üzenni orbánnak, hogy a pszichopatájával nem tárgyalnak, küldjön egy normálisat. de ehhez tudniuk kellett volna, hogy milyen messze mehetnek el orbánék. kicsit olyannak kell lenni, mint ő csak nem a G, sőt BG kategóriában. akadémiai tiszteletdíj ügyében a status quo híve vagyok, valahogy el tudom képzelni, hogy mit érezne egy nyolcvanéves ember, akinek elveszik nyugdíja felét. nyilván öregszem.
[@jotunder:](#comment-323117: Ugyan. Sokan voltak, köztük akadémiai osztályok, akik világosna beszéltek (pl. a II. osztály), de az elnökség, élén Lovásszal vagy nem fogták fel, mi a dolguk, vagy gyávák voltak. KOnkrétan az akadémiai KÖzgyűlésen is obstruálták az alkalmazkodásukat megakadályozni igyekvő hozzászülásokat. Arra pedig semmilyen efogadható magyarázat nincs, hogy miért mentek bele az irányítótestületi delegálásba. Akkor már nem Palkovics-roham volt. És utána megválasztották Freundot, aki garantáltan továbbvitte a Lovászi vonalat.
@ijontichy:
ezt a pingponglabdásat ki kéne íratni ide valahova örök idézetnek (ok, 10 év múlva átírjuk a számot benne)
nem várok sokat tőle, csak hogy ha rápillantunk, nem minden reflexió nélkül merülünk (veszünk) el az egyikben vagy a másikban
@jotunder: Az a helyzet, hogy ha Brüsszel tényleg le akarna számolni a korrupcióval (és még nem is az autokráciát említem), akkor elég lenne 1 db követelmény: Csatlakozás az Európai Ügyészséghez. Ezt nem lehet elmismásolni, mindenki látja, hogy teljesült, vagy nem teljesült: igen/nem. De ez nem követelmény… Nem gyanús?
Nekem az az érzésem, hogy Brüsszelt nem annyira izgatja a magyar demokrácia állapota. Ők azt akarják, hogy Orbán ne vétózgasson annyit az oroszok kedvéért, ezért kapott egy gumipórázt (képzavar), ami arra is jó, hogy az európai közvéleménynek el lehessen magyarázni, hogy miért kap pénzt Magyarország.
(2) A gazdaságilag fenntartható / nem tartható fenn vitához: Szerintem is sokkal fenntarthatóbb, mint az előző rendszer, de ha azt nézem, hogy még az is elketyegett 40 évig, akkor ez nem is annyira jelentős kérdés…
(3) Kedvelem Lovászt szakmailag és magánemberileg, de le kellett volna mondania. (Egyébként abban a csatában az MTA egyetlen fegyvere Lovász tekintélye lett volna.)
@excombo:](#comment-323121) az európai ügyészséghez (EPPO) tartozást nem lehet feltételként szabni. ha megtennék a magyar kormány perelne és nyerne.
@jotunder: A tiszteletdíjat nyilván fokozatosan lehetne csak kivezetni, aki egyszer megkapta, attól szerintem jogilag sem lehet később megvonni. Szerintem méltatlan a jelenlegi helyzet, hogy egyfajta éhezők viadalaként küzdenek az akadémikusságért. Ráadásul szerintem ez, hogy a lét a tét, a klikkesedést, a hatalmi játszmákat is erősíti.
Tudom, már nyugvópontra került a dolog, és még a poszthoz is csak érintőlegesen van köze, de nem tudok nem belepofázni ebbe. Akadémikusok rendszerint jól fizető helyekről mennek nyugdíjba, nem úgy lesznek akadémikusok, hogy közben nincs munkahelyük meg alkalmi munkákból tartják fent magukat. Azt érzem, hogy ez nagyjából annyival segíti a magyar tudományművelést, hogy ott lóg az akadémikus tiszteletdíj répája mindenki előtt, és ezért jobban teperünk, miközben a hosszú menet során a nekiindult mondjuk posztdokoknak a döntő része valamikor kiszáll már azelőtt, hogy tulajdonképpeni tudományos pályára kerülne, a tudományos munkával foglalkozók döntő része nem lesz soha MTA doktor, aki mégis, azoknak csak egy része lesz akadémikus (ismételve magamat: leginkább azok, akik amúgy is jól építik a kapcsolati hálójukat), és mindezek közül azoknak adunk egy segítséget, akik már nem biztos, hogy többet tudnak produkálni több pénzből. Én egy akadémikusra szoktam gondolni, aki fiatalon szó szerint nyomorgott, és egyszerűen abszurd, hogy nem akkor kapott legalább egy kevés támogatást, amikor annyira hiányzott neki, és amit ha kap, lehet, hogy többet tud kreatív korában tudománnyal tölteni és ténylegesen többet ér el élete során. Nem vagyok még (azt hiszem) igazán vén, de már érzem, hogy ha valahogy több pénzt kapnék, nem tudnék hatékonyabban gondolkodni, dolgozni, összefüggéseket találni, legfeljebb mondjuk oda tudnám adni valakinek, aki nálam 10-20 évvel fiatalabb és azért dolgozik valami sz@ros munkahelyen, hogy ki bírja fizetni a pesti lakbért ahelyett, hogy a kreativitását működtetné.
@jotunder:
Tekintve, hogy funkciója már nincsen, a költségeibe (ha egyszer majd demokrácia lesz), sima adófizetőként is jogos beleszólni, nem?
@jotunder:
Tulajdonképpen nem lenne olyan nehéz egyetérteni a tiszteletdíj kivezetésével, a jogilag lehetséges leggyorsabb módon.
Egyrészt a mai akadémikusok vezették be az összes impaktfaktoros méricskélést a fiatalokra vonatkozóan. Akkor azt miért nem mérjük (egy fizu, nem nyugdíj!) esetén, hogy ők mit produkálnak (nem produkáltak)?
Még ma is nagy részük az, aki nagyon hamar állandó állást kapott a doktori után, és ennek ellenére ők asszisztáltak annak a rendszernek a megszüntetéséhez. A felettem és alattam lévő 3-4 évfolyamból messze a legjobbak intettek be a doktori után vagy 1-2 posztdok után, és mentek el sokkal nagyobb pénzért bankba. Ezeknek az embereknek a 2/3-át meg lehetett volna tartani egy adjunktusi állással. Ezt a pénzt nem az ő nyugis nyugdíjaséveikre kell költeni, hanem tudományra.
A duma is dühített mindig, hogy majd ez motiválja a fiatalokat. Kit motivál már 70 alatt az, hogy hátha majd egyszer bekerülök egy jó nyugdíjasotthonba?
De a politikának eléggé érdeke, hogy legyen, mert így az ország “hivatalosan legokosabb” emberei kordában tarthatók. Ha sokat beszélnek, akkor elveszik. Ezért is nem jó, hogy van.