Orbán avat
Eredeti szerző: Kettes
Orbán Viktor megint gyárat avatott, ilyenkor általában a fejébe száll a szénsav és vicces elszólások kíséretében távozik belőle.
„Ma ezen a földgolyón egyetlen ember sincs, se Brüsszelben, se Budapesten, aki meg tudná mondani most, milyen lesz a 2014-es költségvetés”
– mondta magabiztosan. Sőt, Viktor, sőt. Ma ezen a földgolyón egyetlen ember sincs, se Brüsszelben, se Budapesten, de főleg Budapesten, ezen belül főleg a magyar kormányban, aki meg tudná mondani most, milyen lesz a 2013-as költségvetés, mivel mostantól a kormány a zárószavazás napján is módosíthatja a sarokszámokat, és ezt vita nélkül fogadja el a parlament.
Júniusban Orbán még azt mondta ugyanezzel a magabiztossággal, hogy „egy rendes ország nem az év utolsó óráiban fogadja el büdzséjét, hanem már az év közepén tudja, milyen keretfeltételek között működik majd a gazdasága a következő esztendőben”. Ugye, hogy megint megmondta előre a kis agyafúrt, csak nem figyeltetek? Egy rendes országban, azt mondta. Nem itt. Itt tényleg az év utolsó óráiban fogadják el a büdzsét, a következő év első óráiban pedig meg is bukik. Az új magyar gazdasági modell motorja a kiszámíthatatlanság, az olcsó analfabéta munkaerő és a pofára kivetett különadók, kenőanyaga pedig a stratégiai megállapodásokban parafált nagyvállalati korrupció. Az új magyar gazdasági modell tehát működőképes.
Egyébként természetesen nagyon pontosan lehet tudni, hogy milyen lesz a 2014-es költségvetés, ha Orbán Viktor számítása bejön. Az elfogadásának idejére ugyanis a Fidesz bejut a Nemzeti Bank széfjébe és az ott talált készpénzből visszafizeti az IMF-kölcsönt… várjunk csak, az ott talált pénzből előbb feltőkésít néhány számára kedves magánbankot, futballklubot és azeri-magyar leányvállalatot, aztán lecsapja a pénzt az IMF asztalára és megmutatja a seggét az Európai Bizottság számára. Addigra – legalábbis Orbán reményei szerint – megszüntetik Magyarország ellen a túlzottdeficit-eljárást is, tehát senki, de tényleg senki nem pofázhat bele, hogy milyen költségvetést állítson össze.
Orbán Viktor a naptárra néz és értelemszerűen választási költségvetést fog összeállítani, amelyben további unorthodox különadókat vet ki az eddig is szívatott ágazatokra (kivéve ez alól azokat a cégeket, amelyek bizonyságot tesznek stratégiai partnerségükről a megfelelő svájci bankszámlákra utalt szerény adományokkal), nyugdíjat emel, sőt visszaállítja a 13. havi nyugdíjat, rezsit fagyaszt, átad, avat és konszolidál.
De erről még korai lenne beszélni, hiszen
„ezek olyan feltételezések, amelyeknek jelenleg semmilyen reális gazdasági alapjuk nincsen“.
Reális gazdasági alapjuk természetesen majd akkor sem lesznek, amikor költségvetést alapoznak rájuk, de mióta zavarja ez a Fidesz-kormányt bármiben is? Amikor meg már nem lesz korai beszélni róla, akkor meg már úgy sem tudtok tenni ellene semmit, hahaha.
Így van ez az önkormányzati adósságok átvállalásával is. Miután finoman utalt rá, hogy az állam nem fogja a teljes összeget kifizetni („akik előre gondolkodnak, azoknak van egy-két rossz sejtésük”), egy héttel később a kormányszóvivő már rémhírnek nevezte az ezzel kapcsolatos spekulációkat, hisztérikussá erősítve ezzel az államcsőddel kapcsolatos spekulációkat. Végül tegnap Orbán világossá tette, hogy
„Az a spekuláció pedig (…), hogy ha a kormány nem fizeti ki az adósságot vagy annak egy részét, az államcsődnek minősül, olyan felismerés, mint a kétszer kettő. A modern pénzügyi világban mindenki tudja, ha az adós nem fizet, azt csődnek minősítik.”
Figyeltétek, mit mondott? Azt mondta, hogy szó sem lehet róla, hogy ne fizessék ki az adósságokat? Nem. Azt mondta, hogy tisztában van vele, hogy ha nem fizetik ki az adósságot, az államcsődnek minősül.
Ebből legalább azt megtudtuk, hogy ha államcsőd lesz, az tudatos tervezés eredménye lesz. Ezzel fog lezárulni a magyar gazdaság sikeres pénzügyi konszolidációja.
@Gyűrött Papír: 2020-ra tervezi Orbán a távozását?
@Neolibsi: “Ha most részleges államcsőd, akkor a végtörlesztés is az.”
A végtörlesztés magánszemélyek hiteleit érintette, hogy lenne már az államcsőd? Miféle közgazdász vagy te?
@ormány triktor (“pocakos focista, az a halálom”): Orbán már bevallotta, hogy kommunista. Tetszett neki az akkori diktatúra, csak a vezetőivel voltak problémai. Most végre minden passzol!
Az önkormányzatok adóssága 2006-ban 600 milliárd volt. A Fidesz tarolása után 1300 milliárdra nőt. Nem csoda, hogy nem nagyon akarják vizsgálni az aeladósodás okát, pedig 700 milliárd oka lenne.
@MTom:
Bocs, korrigálom magam: gentlemen’s agreement, helyesírva…
Hoffmann Rózsa első áldozata vagyok: megálmodva a jövőt, német után tanultam az angolt. Nem is megy olyan jól, mint a német… 🙂
(Bár lehet, hogy azért, mert legelőször oroszt. Habár anno középfokú szinten ment, mára teljesen elfelejtettem.)
@nu pagagyí: na mert most őszintén ki nem tudta eddig ezt?
Tudod, ami kicsi sárga és hápog – az egy kacsa.
Orbán, Kövér, és a többi kollégista egy kádári komenista elitképzőbe jártak anno, amit Stumpf irányítgatott.
Ez egy alternatíva volt az eltársak hatalom átmentéséhez.
Ők mind generációs párttagok és helyezkedő apukák fiai-lányai voltak.
Nem véletlen, hogy nem esett bántódásuk amikor kicsit erősebben fogalmaztak és gyűléseket szerveztek és pártot alapítottak.
Azátn átnevezték a KISZ-t FIDESZ-re, ez a jó szokásuk egyébként máig tart, majd jött ’93 és a székházügy, ahol mindenkit a pártból aki nem volt sáros és zsarolható és visszatértek a jó öreg bolsevik hatalom építéshez.
A többi meg már a történelem másolása: Kisgazda párt szalámizása, nyomulás az iskolákban, templomokban, mocskos propaganda, hazugságok, és lopás csalás ezerrel.
@MTom: van egy rossz hírem minden nyelvtudást el lehet felejteni.
Nagyapám anyanyelvi szlovákul a ’40-es évek végén, de mikor a rokonok jöttek 20 évvel később, már csak bólogatott, nem nagyon találta a szavakat.
@stefan75: “Miféle közgazdász vagy te”
LOL!
Lenne pár kérdésem…
– Tényleg van egy rakás készpénz az MNB széfjében?
Vagy csak én olvastam rosszul…
A szöveg utolsó mondatát pedig egyenesen nem értem…
– Mit jelent az, hogy – “Ezzel fog lezárulni a magyar gazdaság sikeres pénzügyi konszolidációja.” ?
– Most akkor sikeres volt az eddigi pénzügyi konszolidáció?!
– Vagy nem?
Üdv
@zotyesz11: Hogyne lenne. Szerinted miből fizetik a külföldi kiküldetések napidíját? :))
@zotyesz11: Persze, készpénz is akad. Ezt figyeld: index.hu/gazdasag/magyar/2009/11/02/keszpenzraktar_mnb/
De a posztot nem kell ennyire szó szerint érteni 🙂
@szamarhegy: “szerintem ballibsizés helyett próbáld meg értelmezni…”
Aki ilyenre képes, az már elég régóta nem védi őket.
bio
@bioLarzen: … es ha eleg fiatal, mar reg nem is itt el 🙂
@Megdobbent: Na ja.
bio
@Lasombra: Mért kell a költséget vetni?
Állítólag az ország szántóterületének egyötöde parlagon maradt az idén, de ezzel nem foglalkozik senki. Az Újságok csak arról írnak, lesz-e az országnak „költségvetése”?
Mi ért kell a költséget vetni? Mi kel ki a költségvetésből? Áremelés! Aztán csodálkozunk, hogy úgy nőnek az árak, mint májusi kukorica, eső után! Mibe vetik a költséget? A hazugság termékeny talajába! Hogyan vetik a költséget? Pénzszórással! Sajnos sokat ellopnak a „vetőmagból”, sokat szórnak szét a semmibe. Ezért a maradéknak jó talaj kell. A Költségvetés talaját mélyenszántó gondolatokkal túrja fel a pénzügyminiszter. Közben arról panaszkodik, hogy sovány az ország lova, és minduntalan beleakad az eke a múlt gyökereibe, az ellenzéki rögökbe! A Fityiszkutya jobboldalról igyekszik levizelni az eketaligát, a kisgazda nagygazda maga szeretné megragadni az eke szarvát. Közben sok korrupciót, hamiskölcsönt, szemetet igyekeznek „beforgatni a szántásba”, hogy az eltűnjék a szem elől! Végezetül félrevezetéssel igyekeznek az egészet „elboronálni”, majd kormánypárti túlsúllyal lehengerezni. Ha ez sem volna elég, kap még egy kis „fejtrágyázást”, hogy megerősödjék a gyöngécske vetés.
Ha odafigyelnek észrevehetik, hogy elmaradt a gyomirtás, (de volt csávából kihúzás), a konkoly, a gabonarozsda elleni küzdelem. Kézi lesz az aratás,(nagy a szemveszteség) sok kézen-közön megy át a termés, sokat ellopnak ismét. Végezetül keserű, és drága kenyeret sütnek nékünk a „költségvetők”!
1994. 10. 05. Megjelent az Északmagyarország napilapban, 96. február hóban. Nincs új a nap alatt! Csak a szereplők, a tolvajok változtak.
„Ha a gazda változik is rajta, marad a nyereg a szamáron!”— ókori mondás
@nandras01:
Nekem egyre szimpatikusabb egy klassz, lámpavasas forradalom. Egyre többen leszünk ezzel így.
NEKEM IS!!!!!! A TÖRPE HARCOLNI AKAR?…MEGKAPJA !!!!!!
feltételezem az államcsőd költői túlzás volt a szerzőtől… viszont az adósság kb. 20%-át várhatóan megpróbálja lealkudni viktorka… hogy örülhet most csányi ennek a régi barátságnak…
Azért egy kis tanulságos mese, ahol az elnök rátette a kezét a nemzeti bankja valutatartalékára.
Ugye van egy olyan ország, Belorusszia, ahol az elnök bármit megtehet és meg is teszi.
Ott is un-ortodox gazdaságpolitikába kezdett. Amikor emiatt elkezdték elértékteleníteni a külföldi befektetők a rubeljukat, a nemzeti bankjuk a valutatartalékból felvásárolta a saját valutájukat, ami így ideiglenesen felment, ezt így ismételték mindaddig, amíg elfogyott a valutatartalékuk, ami nem másokhoz ment, mint éppen a külföldi spekulánsokhoz. Ezután a nemzeti valutájuk szart se ért, mert mostmár bátran spekulálhattak vele a külföldi befektetők és nem tudták többé miből kompenzálni a veszteségeket.
Totális államcsőd lett a vége, a gazdaság összedőlt. Pl. ma már ott tartanak, hogy áram sincs, mert áramot se tudnak vásárolni. Ha nem lenne némi természeti kincsük, akkor már éhen haltak volna.
Na de nekünk, amikorra mi ide jutunk, mink lesz akkor??????????
@stefan75: Lovagolhatunk az államcsőd kifejezésén(ezt valóban rosszul fogalmaztam meg) , de nem ez a lényeg:A végtörlesztésnél a bankok leültek a hitelfelvevőkkel tárgyalni és önszántukból elengedték az adósság egy részét?Nem.A kormány rákényszerítette az akaratukat a bankokra?Igen.Belenyúltak harmadik félként egy magánjogi szerződésbe?Igen.
@Neolibsi: Ez így van. És ez nem államcsőd, technikai értelemben sem. Viszont, olyan jellegű jelzést adhat, amit egyesek már valamiféle államcsőd közeledtének, vagy inkább annak a valószínűségének a növekedésének érzékelhetnek, és az meglátszódhat Magyarország megítélésén.
@jotunder: A Moody’s definíciója szerint a default event része a csőd, a kikényszerített adósságcsere és a kamatfizetés késedelme is. Vagyis ha a kormány az átvett 612 milliárd forint értékű adósságért egyoldalú döntéssel 500 milliárd forint értékű államkötvényt ad a hitelezőknek, az a Moody’s szerint csődesemény.
@Neolibsi: A végtörlesztés nem az állam tartozásainak kikényszerített (részleges) elengedését jelentette, hanem magánszemélyekét. Akkor már a manyup-államosítás közelebb állt az államcsődhöz, mivel ott a manyup-számlatulajdonosok állampapírjait vonták be egyoldalú döntéssel (vélhetően egy tisztességes alkotmánybírósági eljárás eleve alkotmányellenes kényszerítésnek tekintette volna, amit a propaganda “szabad választásnak” nevezett).
@centenárium: Nem a jobboldalt fogják össze, hanem a hatalmat. Emellett van mintegy másfél (plusz mínusz fél) millió ember, aki vakon hisz bennük, elsősorban a nacionalizmusra és az egyszerű bűnbakképzésre alapozva.
@karacsi_maci: A széf kifejezés képletes. Az MNB tartalékát értékpapírokban és bankközi betétekben tartja (utóbbit külföldi bankokban). Ezeket pillanatok alatt készpénzre lehet váltani (természetesen megint számlapénzre, de abból lehet adósságot törleszteni, meg importot finanszírozni, vagy forintra átváltva itthon elkölteni).
Amúgy meg nem ő fog bemenni, hanem beküldi (megint csak képletesen) a jegybank új, szolgalelkű elnökét, aki ilyen vagy olyan módon becsorgatja a költségvetésbe (vagy megbízásokkal a KÖZGÉP-be) az MNB pénzét (nyereségrészesedés, stb. – ezt szolgálta volna az MNB-re kivetett tranzakciós adó is).
Egy a lényeg.
Bármely magát belülről fenntartó – és nem külső katonai-gazdasági segítséggel pozícióban maradó – hatalom legitim a leváltása, vagy a megdöntése pillanatáig… 🙂
Uraim, addig bandzsítanak a központi bankra, hogy teljesen elfelejtik, mennyi mennyi forrás hever még parlagon.
http://www.origo.hu/gazdasag/20121113-ujabb-kincstari-elnokot-rugott-ki-matolcsy.html
“Információnk szerint Thuma bűne az is volt, hogy besült egy fontos projekt. Az idén tavasszal hirdette meg a kormány egyebek mellett azt, hogy lehetővé akarják tenni, hogy a közalkalmazottak, köztisztviselők fizetésük kézhezvételekor annak egy részét állampapírba fektethessék, ehhez pedig folyószámlát kell nyitni a kincstárnál. Ez a munka nagyon akadozik forrásaink szerint, és Matolcsy Thumával viteti el a balhét.”
Voilá, a posztmodern Békekölcsön. Nem világos, miért csak a közalkalmazottak ajánlhatják föl a fizut a NYER-nek (eddig föl sem figyeltem rá, milyen bohókás-játékos-huncut kis betűszó ez), sőt inkább arra tippelek, hogy ezesetben az origo információi hiányosak.
@incze: Mondtam ugye, hogy az Alaptörvény magántulajdonról szóló részéből nem véletlenül hiányzik a tulajdonnal való rendelkezés jogának garantálása. Biztos, hogy arra hajtanak, hogy a közalkalmazottak bérének egy részét állampapírban fizessék ki.