A föld azé, aki megveszi
Eredeti szerző: Pásztörperc
Írtam még a múlt évezredben (1997. szept. 8.) ilyen címmel egy cikket a Népszabadságba. Arról szólt, hogy eladó a magyar gyár, eladó a magyar bank. Eladó a magyar frekvencia és eladó a magyar fogorvosi ellátás. Eladó a külföldieknek minden, de egyesek azt akarják, hogy pont a magyar termőföld ne legyen eladó. Kinek érdeke a piac korlátozása? A spekulánsoké — és persze kijáróiké.
Ennyi maradt meg belőle:
“Ha egy piacról a lehetséges vásárlók jó részét kitiltjuk, azok járnak jól, akikre a tiltás nem vonatkozik — jelen esetben csupa belföldi magánszemély. Természetesen vesztesnek is kell lennie. Az persze nem a vásárolni kívánó külföldi lesz. Ő vagy befekteti a pénzét máshol, vagy — ha mindenképp magyar földet akar venni — köt néhány újabb zsebszerződést. De szép is az, amikor népszavazással ösztönözzük a törvényszegő magatartást!
Jól járnak tehát a strómanok és jól járnak azok a nem hivatalos erőszakszervezetek, amelyek felvállalják a strómanok féken tartását… A legjobban azonban azok a derék honfitársaink járnak, akik ténylegesen földet akarnak vásárolni. Ennek az ára a töredéke annak, amit a Lajtától nyugatra fizetnek. Olcsó, mert több az eladó, mint a vevő. A kárpótlás tömérdek kisbirtokot juttatott olyanok kezébe, akik azt nem tudják és nem is akarják megművelni. Többségük idős ember: el kell hát adniuk, hogy a befolyó aprópénzből megélhessenek. Ha új résztvevőket engedünk a piacra, nő a kereslet, vele pedig a föld ára. Ha nem, ez várat magára addig, amíg be nem fogadnak minket az Európai Unióba. Akkor ugyanis ledőlnek a korlátok, és a magyar földet az EU bármely polgára szabadon megveheti.”
Amint ezt jól láthatjuk, naív voltam, optimista. Beléptünk az Unióba, de a földspekulánsokat továbbra is védjük, akár a törvény erejével is. Akár az EU ellenében is. Orbán Viktor Gödöllőn, a Magosz tisztújító küldöttgyűlésén jelentette ki: “ragaszkodni fog ahhoz, hogy Magyarországnak csak olyan földtörvénye legyen, amely lehetővé teszi a termőföld nemzeti hatáskörben tartását és a spekulánsok kiszűrését”. Fenti okfejtés alapján ez értelemszerűen azt jelenti, hogy földet csak az így kiszűrt spekulánsok vehetnek, és ezt a privilégiumukat a “nemzeti hatáskört” elbitorló kormány minden erejével és jogi eszközével fenntartja. Ezt régóta tudjuk, ebben nincs semmi új. Orbán politikailag és személyesen is erősen kötődött és kötődik “bizonyos” nagybirtokosokhoz — talán elég ehelyütt a “12 állami gazdaság” “privatizálására” utalnom…
Ami nekem új a történetben (akik ezzel foglalkoznak, bizonyára régen dühöngenek már miatta, de nekem új), az annak rögzítése, hogy csak a földterület 20 %-a lehet nagybirtok — mindez kiegészítve azzal, hogy az agrártámogatások meghatározó részét a kis- és közepes gazdaságok irányába “terelik”, vagyis a 150 ezer euró fölötti összegeket nem fogják kifizetni.
Ad 1. A területi alapú szabályozás baromság. Az optimális birtokméret attól függ, hogy mit termelnek rajta — gyümölcsből vagy pl. kapásokból jóval kisebb, mint gabonából, és akkor az iparszerű kukoricatermelő rendszerekről még nem is beszéltünk.
Ad2. A kis- és középbirtokok önmagukban totálisan alkalmatlanok az integrált termelő vertikumok fenntartására. A Kádár-korszakban (és itt emlékezzünk tisztelettel Fehér Lajosra) a magyar mezőgazdaság attól volt sikeres, hogy sikerült integrálni a nagygép- és tőkeigényes nagybirtokot (tsz, állami gazdaság) és az élőmunkaigényes kisbirtokot (háztáji). Ez időben két olyan ország volt Európában, amelynek költségvetésében a mezőgazdaság nettó befizető volt: Hollandia és Magyarország. Ma a magyar mezőgazdaság támogatásokból él, és ha ezeken a simlicskázókon múlik, ez így is marad.
Ez a 20% legyen csak nagybirtok olyan kijelentés, mint az 50%-a a bankoknak legyen állami, lásd a barátaink annyi földet bérelhetnek, amennyit akarnak.
Alapvetően igazat kell hogy adjak. Nagy üzlet a föld, persze. Csak laza 30-40 évente államosítják, tagosítják/kisajátítják/ földadót vetnek ki rá (hahó most is van ám, csak 0% a kulcs), meg kb. a földhivatalban/kormányban a földtörvénnyel úgy packáznak a tulajdonosaikkal/bérlőikel, ahogy akarnak. és nem tudod egykönnyen zsebrevágni/offshoreba tolni. Nem véletlen, hogy a narimaffia is inkább állami földbérletben utazik, földalapú támogatás fuckyeah.
Nulla, (zero, nil, nada, zilch) mértékű egyeztetés földtörvény ügyben by orbánkormány a parasztokkal, mégcsakazkéne, végülis csak az életük múlik rajta. Plusz ajándékba 16x-ára emelt kötelező kamarai tagdíj, cserébe vastag lófasz a seggekbe, zéró érdekképviselet by fideszmutyi agrárkamara. NÉBIH ellenőrzések, víztársulási díjak, MVH-s szopatások, mindenfajta papírszarás, semmi hasznára.
Már várom, mikor indul meg a kuláklistázás, állami területbérlőket persze kihagyva belőle. Dear P/c, ahhoz mit szólsz, hogy időközben a földár kb. 150x-ére ment fel? ’93-’13 interval. És ahhoz, hogy pl. Csányisanyiék a dalmandi állami földeket “csak” 38 évig bérelhetik még innentől, persze szaré-hugyé’? Miközben hivatalosan max. 20 évre köthető bérleti szerződés, már halandóknak+ halandó cégeknek. Kivéve természetesen a gyevi bírót!
Néhány dolgot érdemes tisztázni. A mai földtörvény azért rossz, mert a tulajdon felől próbálja megoldani a problémát. A tulajdon ebben az esetben semmit sem jelent.
A megoldásnak ugyan annak kellett volna lennie mint az autók esetében. Bár kinek lehet földje ugyan úgy mint autója, de művelni, vezetni, csak a megfelelő szakképesítéssel lehetne.
Ha egy külföldi nagy mennyiségű földet szeretne szerezni egyszerűen megvesz egy csőd közeli kft-ét az összes föld bérleti jogával együtt, de akár alapíthat is egyet.
Ma hazánkban teljesen mást jelent a kis és közép birtok, mint a Kádár rendszerben, vagy a 90-es években. Ma kis birtoknak a 20.-50. hektár közöttieket nevezzük, középnek, pedig az 50-350 közöttieket.
A háztáji rendszer egy egyedül álló rendszer volt amit soha semmilyen körülmények között nem lehet újra alkotni. Mert az, csak akkor lenne működő képes, ha minden egyes eleme úgy működne mint akkor.
A mai integrációt, pedig csak a Btk-ban szabadna emlegetni, mint legsúlyosabb bűntény, amit elkövetek a parasztság ellen. Hatását leginkább az 50-es évekbeli padlás söpréshez lehet hasonlítani. Azzal a különbséggel, hogy akkor legalább közérdekében tették.
@beavereater: Elfogytak a kárpótlásként kapott földek, amikről az eredeti cikxólt: előbb-utóbb a belföldi spekulánsoknak sikerült annyira feltőkésedniük, hogy ők maguk meg tudtak venni mindent (már ami nem ment el zsebszerződéssel).
@BigPi: Nem, nem azt írom, hogy ma háztáji kéne. Azt írom, hogy integráció kell, és abban a rendszerben a háztáji volt az integrálás eszköze/módja. Nem vagyok én Fehér Lajos, hogy mostanra ki tudjak találni valamit…
@Pásztörperc: a x-használat kifinomultsága ebben a cikxólt-ban… Hmmm. (elismerően csettint)
Az ifjú bolsevistáknak soha nem volt agrárpolitikájuk, jól mutatja ezt az is, ahogy az amúgy bőven kritizálható Ángyán-féle programot is kidobták.
Egyszerűen nem érdekli őket azon túl, hogy a földet, mint vagyontárgyat szeretik megszerezni.
Ugyancsak hajszálpontosan példázza a hozzáállásukat, hogy milyen minőségű a miniszter, és milyen embereket válogattak a csapatba:
varanus.blog.hu/2013/10/22/allamtitkari_kinevezes_helyett_letartoztatasi_parancs
A vidékfejlesztés lázárosítása is felér egy természeti csapással, ne legyen igazam!
A föld népe szerint csak így tovább.
Nekik nem kell föld, csak Orbánviktor.
Az egesz tamogatas egy csalas!
Ki latott ilyet,csak fold van a nevemen,semmit sem kell csinalnom,csak evnte majusban beadni a tamogatasi erelmet,es a hulye Unio fizet!
Ez a jogalap nelkuli gazdagodas.Miert ?
A foldet azert tartsak,hogy produktumot tetmeljenek rajta annak az ertekeitesrbol kegyen haszon!
De kegtobben nem aratnak,inkabb beszantjak a termest,mert ez jobban megeti mint learatni.
SZUNJON MEG MINDEN FOLDALAPU TAMOGATAS!
@NIKI LAURA: Jézus… fogalmad sincs…
az utabbi evek intezkedesi inkabb normalizaljak a helyzetet-a fold nem uzlet hanem megelhetes
@aleb19:
Valóban a föld megélhetés a támogatások műkörmösöknek, építőipari vállalkozóknak, de csak a kiválasztott haveroknak akik termőföldhöz akkor voltak a legközelebb amikor vidéken autóztak.
A Fehér Lajos féle mg-i koncepció nem csak azért volt zseniális, mert nettó befizetővé tette a mg-ot, hanem “mellékesen” újjáépültek a magyar falvak /lakó- és közösségi épületek egyaránt/ és közösséggé is váltak.
Azonkívül. Például olyan mg-i üzemek alakultak ki, nőttek fel mint pl Bábolnai ÁG. aminek a szétveréséhez, szétlopásához a rablóbandáknak kb. 20 év kellett.
@BigPi:
A zseniális háztáji rendszer azért is működött olyan jól, mert 1. a tsz-ek ellátták az állattartáshoz szükséges takarmánnyal 2. jól működő felvásárló rendszer is létezett.
@NIKI LAURA: Ok, de akkor az EU más országaiban se legyen támogatás.
@István Tamasi: Mielőtt a mennybe juttatnánk Fehér elvtársat, akinek kétségtelenül voltak érdemei az adott feltétel rendszer keretein belül, azt soha ne feledjük, hogy volt egy végtelen felvevőpiacunk.
1. Zengje a háztáji dicséretét, hogy a tsz-től lopott hozzávalók is segítették fejleszteni a vidéket. 2.Kit lep meg, hogy a jelenlegi kormányzat vizet prédikál? Egyszerűen elképesztő a távolság a szajkózott sztereotípiák és a valóság között, és mégis, sehol az ellenkezés, helyén a magosz vezetés, érdemi érdekképviselet sehol. 3. A földtörvényben a legnagyobb gyalázat, hogy a csókosoknak juttatott bérelt, vett, akárhogy megszerzett földeket legalizálta, birtokmérettől, vagy bármely, a hatályba lépés után már kötelezővé tett szerzési paraméter meglététől függetlenül. Szép csendben létrejöttek a többezer hektáros latifundiumok, csupa csupa “földműves” tulajdonában (Csányi, leisztinger, Nyrges, etc.)
@én már a fény gyermeke vagyok: “Nekik nem kell föld, csak Orbánviktor.”
Mintha vidéken jól szerepelt volna a Jobbik is legutóbb, talán hasonló kampánytémákkal?
jobbik.hu/hireink/jobbik-foldrablasok-elleni-harca
Szerintem az is baj, hogy nincs társadalmi párbeszéd manapság a mezőgazdaságról, mert aki nem érintett, azt nem érdekli, hogyan kerül a kenyér az asztalára, másnak meg az istenhátamögötti kis faluban nincs elég érdekérvényesítő képessége. Ha bekerülne az iskolák tananyagába a mezőgazdasági gyakorlat, létrejöttek volna az Ángyán (vitatható) koncepciójából a Vidékfejlesztési Központok, akkor nem lennének ennyire elszigetelve egymástól a tenni tudó, akaró emberek.
“A területi alapú szabályozás baromság.”
Inkább az, ha a tulajdonosnak adják, nem a tényleges földhasználóknak.
” mindez kiegészítve azzal, hogy az agrártámogatások meghatározó részét a kis- és közepes gazdaságok irányába “terelik”, vagyis a 150 ezer euró fölötti összegeket nem fogják kifizetni.”
Pedig az idén kivettek a kisgazdák zsebéből több százezer forintot.
http://www.agrarszektor.hu/agrargazdasag/elemzesek/orbanek_leszamoltak_a_kisparaszti_romantikaval.3511.html
“Akár az EU ellenében is. Orbán Viktor Gödöllőn, … ragaszkodni fog ahhoz, hogy Magyarországnak csak olyan földtörvénye legyen, amely lehetővé teszi a termőföld nemzeti hatáskörben tartását”
Csakhogy az új földtörvény szerint földműves a tagállami személy is, és csak az külföldi, aki nem Uniós. Viszont káefték tényleg nem vehetnek földet, csak természetes személyek. Minderre ügyelnek a földbizottságok (Agrárkamara).
http://www.kielegyenafold.hu/documents/2014/a_foldtorveny_valaszol.pdf