Amikor az EU valóban bekeményít…
Eredeti szerző: jotunder
Az Európai Bizottság ma nyilvánosságra hozott egy tervezetet Észak-Írország jövőbeli státuszával kapcsolatban. A következőket írják :
“A common regulatory area comprising the Union and the United Kingdom in respect of Northern Ireland is hereby established,”
Ez nagyjából azt jelenti, hogy Hajdú-Bihar megye legyen ezentúl speciális viszonyban az Unióval. Úgy értem, hogy nem az uncsi Hajdú-Bihar megye, hanem az a másik Hajdú-Bihar megye, amelyikben a biharok Magyarországhoz a hajdúk pedig inkább Dániához akartak tartozni és emiatt éveken keresztül robbantgatott kecskeméti és taktaharkányi kocsmákat a Hajdú Köztársasági Hadsereg.
Nem arról lenne szó, hogy esetleg idejön (vagy nem) négy darab óvodás Szíriából vagy valami hasonló magnitúdójú rettenetről, amely írtórémességek miatt Gulyás Gergely fel szokta venni a félelmetes gyilkoshörcsög arcát.
Érdemes megfigyelni, hogy egy olyan ország, amelyik azért megnyert pár világháborút és azért továbbra sem szarral gurigázik, milyen bután tud nézni, amikor Junckerpofi valóban bekeményít. Elég rémisztő, hogy nem voltak felkészülve arra, hogy az EU esetleg nem viselkedik mindig teszetosza majomparádéként. Szerintem Viktor sincs az ilyesmire igazán felkészülve.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16518585-67d8eefcd44c8' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16518585&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16518585-67d8eefcd44c8&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16518585-67d8eefcd44c8' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Na jó, de hogyan tudná ez ilyet Hajdú Bihar megye realizálni, ha az országa meg nem akarná ezt, hiszen az ország mást akar? És hát Hajdú Bihar része az országnak… Nyilván nem pont úgy része, mint Észak Írország Nagy Britanniának, (hanem inkább mint amaz). Ennyiben nem pontos az analógia.
És akkor már miért hagyták ki ebből Skóciát? Skócia már nem számít az EU-nak? Skócia kevésbé problematikus hely mint Észak Írország.
Ez most ilyen ötletelés lehet az EU részéről, hogy ha már ekkora oltári baromság a brexit (nekünk is, és nekik is), akkor próbáljunk meg egy kis kárenyhítést. Osztán, hogy mi lesz belőle…?
Kíváncsi vagyok a Skótok reakciójára.
Az Egyesült Királyságban már sajnos mutatóban sem nincs államférfi…..pedig most elkelne minimum 1.
@ipartelep: Észak-Írország az Ír köztársaság miatt más mint Skócia. Az Ír-ÉszakÍr határ átjárhatósága neuralgikus kérdés, durva dolgok történnek, ha ez sérül. Minden ír, északi vagy déli, megharcolt jogának érzi, hogy átjárkálhasson oda vissza, kedve szerint. Írország ezért és csak ezért nem része a schengeni egyezménynek. Az UK és Írország közötti szabad utazási megegyezés öregebb mint az únió, a huszas évekig megy vissza a története. Ha meg ezek itt utazgatnak, akkor nehézkes az úniós vámhatárt megvalósítani. Ezért akarják a vámhatárt az Ír tengerre tenni, a két sziget közé.
Skóciának nincs Skót köztársaság nevű tesója és nincs skót tengere, ami elválasztaná a UK többi részétől.
@ipartelep: tobb mint ezer brit katonat es rendort, illetve majdnem ketezer civilt oltek meg harminc ev alatt az eszak-ir konfliktus (ertsd polgarhaboru) idejen. a skotok meg egyszer elloptak a brit koronazasi kovet a westminster apatsagbol. nem egeszen ugyanaz a szituacio.
Elképzeltem Gulyás Gergely gyilkoshörcsög arcát 😀
Ez nem bekeményítés hanem javasat egy működőképes megoldásra. Volt már pár hülye ötlet ami nyilván nem működik. Meg ahogy az egész kezdődött hogy a kormány próbálta elsunnyogni a kérdést nehogy az őket támogató északír párt megtudja.
Ez az idétlenkedés mennyivel jobb mint az orbán féle elmebaj? Az egész brexit managelése egy vicc. Semmi értelme ilyen feltételek mellett kilépni.
Az eredeti siránkozás a munkarő szabad áramlása miatt volt, meg az hogy ne legyenek kötelezőek a brüsszeli agymenések illetve az ilyen-olyan nemzetközi bíróságok határozatai. Na most ebből egyiktől sem fognak tudni megszabadulni, csak káruk származik az egészből. Így minek csinálják???
@komwj: Mert kénytelenek.
@Szindbad: Hát… azon a szép, szopottgombóc fejen… :-DD
Az Egyesült Királyságot kétszer utasította el De Gaulle. Aztán 1973-ban belépett Irországgal és Dániával együtt. Ez a két kicsi ország akkor még nem ereszdelahajam fejlett gazgasággal rendelkezett, mint ma (Írország kifejezetten szegény volt), hanem erősen függtek az UK-ba irányuló mezőgazdasági exportjuktól. Ezért léptek be együtt. A mostani észak-ir helyzetett a nagypénteki egyezmény alapozta meg 1998-ban. Az egyezmény sem magától jött létre. Emlékeim szerint a saját pecsenyéjét sütő mindkét oldalra hatással volt egy közép-anglia kisvárosban a kamerák előtt időzített bomba által széttépett kisfiú, aki éppen a kisteherautójával játszott a sétálóutca közepén a szemeteskuka mellet.
Azért nem beszélnek mindennap róla, mert olyan természetes, hogy embereket nem mészárolnak minden nap egy országon belül. De ha ez borul, akkor minden lehet.
Ezt befolyásolhatja a nyitott határ kérdése.
Mindettől függetlenül nem értem, hogy egy jelentőségét a világban lassan elvesztő,
de a maradékkal azért viszonylag jól sáfárkodó ország hogyan képes magát ilyen éles késsel bal herén szúrni. Egy Hard Brexit olyan mértékű sokkot okozna a gazdaságban, amit az átlag brexitszavazó el sem tud képzelni. Az egységes piac 1993-ban lépett életbe, amikor a belső, EU kereskedelem sokkal kisebb részt vállalt a megtermelt jövedelemből. Azóta az input-output kapcsolatok erre épülve olyan bonyolulttá váltak, hogy ennek útjába vámeljárást tenni öngyilkosság. Nem beszélve más kereskedelempolitikai vonzatról (pl. kölcsönös elismerés). Itt a szabadkereskedelmi övezet sem játszik. Egy Hard Brexit esetén az UK elveszti 2,5 milliós autógyártásának nagy részét éveken belül. Az olaszok is tudnak szárnyakat gyártani a világ legnagyobb repülőgépgyárának stb. Marad a kilépés norvég módra
a kukába dobva a Parlament szuverenitását. Minden jogszabályt betartunk, de beleszólásunk nincs. Akkor Schengennek is lőttek. (A norvégok az északi útlevélúnió miatt tagjai a schengeni övezetnek). Minden más kombinációt részletesen újra kell tárgyalni, sok-sok évig tart. Szerintem már most is van olyan autógyár, amelyik nem számol a következő modelljének brit gyártásával. A döntést legalább 3-4 évvel előbb kell meghozni. A Honda most épített egy vadiúj gyárat az új Civichez.
Szóval nem értem, hogy miért nem Burkina Faso (leánykori nevén Felső-Volta) hajtottvégre ilyen horderejű politikai lépést.
Egyszerűen elvarázsol ez a Brexit körüli világ. Olyan mélységek és magasságok kerülnek elő a ködösből, mint egy Wodehouse regényből, de annak bája nélkül. Gyakorlati példa: a Bojo/Rees-Mogg páros hogy létezhet a valóságban?
@tucano: A Rees-Mogg jelenségen mindenki röhög, aki nem a főszigeten lakik.
Amikor egy turista sétál a Belgravia-ban, ez Chelsea a Buckingham Palota felöli része,
akkor érdekes dolgok tűnnek fel.
Általában lordok, orosz és arab milliomosok, meg persze ázsiai milliomosok laknak
nagy fehár palotákban. Autó alig parkol, mert csak a lakók kapnak engedélyt.
Néhány RR és Aston Martin ácsorog árván. A tulajok sem nagyon parkolnak ott, mert
általában nincsenek otthon. Mielőtt hazajönnek valamelyik yachtjukról, a szolgaság gyorsan belakja és előkapják a szolgálati limót, nyilván britet. A parkok nem nyilvánosak, pedig a Belgrave Square-n lévő úgy néz ki, mint egy előkelő növénykert. Üresen.
Lehet, hogy pont 17. Earl of Westminster tulajdona, bizonyos Hugo Grosvenoré, aki egy huszas éveiben járó srác. Érdekes módon rendes suliba járt kiskorában. Ő a világ leggazdagabb 30 alattija. Két év óta, amikor fiatalon elhunyt a papa. A 25-nél elvert 5 millió fontot egy kis bulira. Ha arra jár az egész blog egyszerre, akkor sem tűnt volna fel az általunk migivott 25 éves single malt fogyása.
Nekem úgy néz ki Jacob Rees-Mogg, mint akit azért nem láttunk együtt a Monty Pythonnal, mert akkor épp tüdőszanatóriumban feküdt és folyamatosan angol kiejtés tanár gyötörte.
Szóval az angolok kissé más közegben nőnek fel.
@Jean Claude: egyszer el kéne oda mennem lakni egy kicsit, nagyon érdekes lehet egy ilyen extra-arisztokráció létezése. Olaszoknál, pláne spanyoloknál is van ugye egy rahedli ilyen évszázadok óta elkülönült ember, de mégis reggel a piacon alkusznak a paradicsomra.
@Szindbad:
Mit kénytelenek? A Toryk bármilyen hülye érvvel kiírhatnának egy újabb népszavazást (pl egy bénán összerakott kilépési egyezségről), az a mostani hangulatban simán megbukna és kész, nincs is Brexit, nem basszák szét az országukat (már elnézést, ide az elkúrás nem elég megfelelő kifejezés).
Az hogy a Toryk ezt az idióta belháborúik miatt nem teszik meg és szétesik az egész aztán majd a nagyívű baloldali fejlődés eredményeképpen jön esetleg a már 30 éve is vállalhatatlan idióta hazaáruló (mert internacionalista kommunista) Corbyn, az nem „kénytelenek” hanem önkéntes önsorsrontás.
Vagy mi?
Elvi alapon csak a hard brexitnek van értelme az meg túl sokba kerül. A soft brexit semmit nem valósít meg az eredeti alapötletekből hogy miért lenne jó a brexit, viszont káros.
@tucano: Ilyeneket viszont leginkább Michelangelo Antonioni hatvanas évekbeli filmjeiben látni, igen dekadens formában. Néhány évvel ezelőtt Toszkánában találkoztam hús-vér bárónéval. A feleségemmel csevegett a világ dolgairól, meg hogy a férje egy kedves bohém ember, a gyerekük Oxfordba jár. A szóban forgó bohém ember ott vigyorgott rám a falon egy Bugatti találkozón bőr Dunhill sapkában. Ott volt aláírva, hogy minek a bárója. Amúgy nem került szóba. Borászatuk meg olajültetvényük volt. Mellettük egy kastély. Nem kérdeztem meg, hogy kié.
@Jean Claude: ilyenekből sok van élőben, laktam lent délen sokat. De pénze az csak nagyon kevésnek van. Minden a külcsín.
@tucano: Csak egy ország kötött alkut 1688-ban. Ezeknek ettől van pénzük.
Európa másik végén persze hamar elvodkázták volna.