Anglia útban egy csinos szakadék felé
Eredeti szerző: jotunder
Holnap lesz a Brexit-saga következő epizódja.
Egyelőre úgy tűnik, hogy két fontos képviselői indítványról fognak szavazni. Az első, az ún. Brady-indítvány. Az a lényege, hogy feltételes támogatást ad a miniszterelnöki deal-nek, amennyiben az észak-ír backstop helyett valami másban állapodik meg Theresa May az Unióval. Ez azért érdekes javaslat, mert az Európai Unió vezetői többször bejelentették, hogy nem hajlandóak változtatni az álláspontjukon, a tárgyalásokat befejezték a backstopról. A miniszterelnök kötelezni akarja a konzervatív képviselőket az indítvány támogatására. A probléma ezzel az, hogy a legdurvábban Brexit-párti és backstopellenes frakció, a European Research Group vezetője Jacob Rees-Mogg kissé rezignáltnak mutatkozott a javaslattal kapcsolatban, mintha nem lenne pontosan abban a hangulatban, hogy kész legyen annak elfogadására, ami inkább fordítható „lófaszt fogom én megszavazni”-nak, mint bármi másnak. A dolog még alakulhat.
A második indítvány a Boles-Cooper-féle indítvány, ami arra irányul, hogy a no-deal lehetőségét kizárják. Ezt a miniszterelnök semmiképpen nem akarja elfogadni. Ráadásul a Munkáspárt ún. beszari frakciója sem támogatja, azok a képviselők, akiknek a választókörzete tele van munkáspárti brexiterrel.
Ami nem jelenti feltétlenül azt, hogy 1. Theresa May valóban úgy gondolja, hogy Junckert pusztán női vonzerejével rá tudja venni arra, hogy váratlanul elfogadjon egy olyan javaslatot, amely ellentétes az európai joggal, illetve 2. nem ideges amiatt, mert gyakorlatilag az összes brit szupermarket lánc vezetője egyszerre jelentette ki és mintegy be is, hogy kurvára üresek lesznek a pultok március harmincadikán, ha itt nem lesz deal. Senki sem tudja, hogy mi jár Theresa May fejében.
Elvileg két hónap múlva kellene az országnak elhagynia az Uniót, és egyelőre csak a hülyeségbeszélés Csomolungmájára jutott el, de szinte össznépileg. Részben úgy gondolják, hogy óriási recesszióba jut az ország, katonákat kell kivezényelni az utcákra, leáll a légi közlekedés, miközben a nagyobb cégek elhagyják az országot, részben pedig azt, hogy az Egyesült Királyság szabadkereskedelmi megállapodások egész sorát köti meg, szárnyalni fog, és Merkel tanti személyesen fog Boris Johnsontól kétszáz eurót kérni elsejéig.
A fogadóirodáknál egyelőre huszonöt százalék körüli esélyt adnak a szakadék szcenáriónak, azaz a no-deallel való kiszállásnak. A font tartja magát 1.15 euró felett. Ha mindkét indítványt elutasítják, és ennek most komoly esélye van, akkor lesz igazi patthelyzet, amikor is valamit csinálni kellene, ami élesen különbözik a harakiritől.
Két fontos dolgot tanultam meg a Brexit-ügyből. Ha a brit elit nem hallgat a brit nép szavára, a brit nép dühös lesz és azt kezdi vélelmezni, hogy jól seggbe kellene rúgni a brit elitet, ha viszont a brit elit hallgat a brit nép szavára, akkor azt is tudomásul kell vennie fent nevezett brit elitnek, hogy a brit nép jelentős részének nem sikerült abszolválnia az érettségiig és pont ezen résznek van a leghatározottabb véleménye a dolgok állásáról.
Abban reménykedem, hogy.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16518406-678e73e3ad189' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16518406&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16518406-678e73e3ad189&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16518406-678e73e3ad189' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
http://www.theguardian.com/business/2019/feb/16/flybmi-collapses-blaming-brexit-uncertainty
A Scotland Yard spokesman said: “Six arrests were made following a moving yellow vest protest in Whitehall and Piccadilly on Saturday, 16 February. Two officers were assaulted during the course of policing the protest.”
…
In recent weeks pro-Brexit campaigners have begun wearing the high-vis vests made famous by French anti-fuel tax protesters at small rallies and marches across the UK.
http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/yellow-vests-six-arrested-police-assaulted-violence-london-whitehall-piccadilly-a8783006.html
újabb közös gondolat a nemzetközi basszukszétmind mozgalomban. a sárga mellény.
@jotunder: A flybmi mar regen digrovason volt. Nem vagyok benne biztos, hogy volt-e nyereseges eve. Az FT szerint az utolso publikalt penzugyi evben 2017 marciusaig 4 millio fontos veszteseggel zarult. Az evek ota az elfekvoben levo beteg halalat az influenzajarvanyra fogni nem szep, de ertheto a gyaszolok reszerol.
Éppen szakad a Labour. Hét MP most jelentette be lemondását. Tele van a hócipőjük a corbynistákkal. „This Labour party has changed beyond recognition.”
Valami alternatívát szeretnének a jelenlegi „appalling choice of incompetence” helyett.
Ismerős máshonnan is…
http://www.theguardian.com/business/2019/feb/18/hondas-exit-is-based-on-many-factors-but-brexit-is-certainly-one
John Oliver elmagyarázza a helyzetet 😀
http://www.youtube.com/watch?v=HaBQfSAVt0s&ab_channel=LastWeekTonight
@Bolygó Hollandi: van már három tory szakadár is a +1 labor mellé.
http://www.theguardian.com/politics/2019/feb/20/tory-mps-defect-independent-group-soubry-allen-wollaston
a gurdian azt írja, hogy „Their departure from the Conservatives leaves May with an even slimmer Commons majority as the prime minister attempts to win support for her Brexit deal in the coming weeks.” nem tudom, hogy számol a guardian, de a 650 fős parlamentben a kormánytöbbséget a 317 tory + 10 dup képviselő adta eddig. elvileg (317 – 3) + 10 < 650 / 2.
@incze: A helyes megoldás: (317 – 3) + 10 > (650 -7) / 2
Az ír Sinn Féinnek, mely tradícionálisan bensőséges kapcsolatokat ápolt az IRA-val, van 7 választókerületi győztese Észak-Írországban. Ők viszont nem ülnek be londoni parlamentbe, mert ahhoz fel kellene esküdni a királynőre.
@Bolygó Hollandi: 😀
köszönnyük. nyilvánvaló volt, hogy nem én vagyok baromi okos, hanem valamit nem tudok, de nem volt időm bogarászni. szóval akkor még két tory simán dezertálhat, meg se kottyan.
az otthoni légkörből brüsszelbe menekült may szinte ellazultan mosolyog junckerra, ott egész kultúráltan, már-már szabadkozva küldik el a francba, mikor érdemi új tárgyalási pozíció helyett csak a leckét újravenni érkezett oda.
http://www.theguardian.com/politics/2019/feb/20/no-breakthrough-for-may-after-constructive-brexit-talks-in-brussels
may most gödörben van, beleverik az orrát mindenfelől abba, hogy a nagy trükk nem jött be, álljon le vele, nem folytatható. viszont semmi más mögé sem állítható többség, ezért kezd érvényre jutni a no-deal behozhatatlan előnye, hogy az nem igényel semmiféle többséget, hanem csak egy pár napot. és akkor magától beáll.
@incze: Én nem izgulnám túl a no deal brexitet. Lesz az uniónak egy ötszáz kilométeres lyuk az oldalában, ahol ki-be trafikálhatnak az ír csempészek. Legalább lesz áru Angliában és az írek is végre egyszer jól járnak. Win-win.
Talánné bejelentette, hogy március 12-ig fogja a parlament elé vinni történelmi vereségének újrázását. Persze, ha el nem halasztja, ami tőle nem lenne ismeretlen húzás. Megbízhatóan nem szavahihető.
Ezzel viszont deklaráltan magasról tesz minden gazdasági szereplőre, akik lemerevedve fogják várni, hogy az „egy darabig minden a régiben” és a „fejesugrás a sötétbe” közül mi vár rájuk jó két héttel kesőbb. Kevés olyan import-export megrendelés lesz amit nem érint ez a bizonytalanság. Egészen megdöbbentő, hogy a konzervatívok kis belső hatalmi játszadozásaikban mennyire nincsenek tekintettel a gazdasági következményekre.
@Kettes: A no-deal szcenáriónak is van vagy 50 árnyalata. Az 500km-es lyuk a legkedvezőbbek közé tartozik.
Ad abszurdum leállhat a légiközlekedés is, ha nincs egy olyan papír alárva EU-UK viszonylatban, hogy az európai légihatóság szabályai továbbra is érvényesek Angliában, és kölcsönösen elfogadják pl. egymás pilóta licenszeit. Vagy hogy probléma esetén az EUs jogszabályok az irányadóak. Enélkül pl. a biztosítások érvényessége is megkérdőjeleződhet. A jelenlegi megállapodások mind EUs felek közt születtek, ahol ezek automatizmusok voltak. Egy ilyen jellegű megállapodásról pl. elkezdtek tárgyalni, de kevesen tudhatják, hogy ténylegesen aláírható állapotban van-e.
Ehhez hasonló apróságból van egy csomó. Nem nagy ügy megoldani őket, ha mindkét fél hajlandó aláírni ezeket a „szétmegyünk, de egyelőre semmi se változik” papírokat. De ezekből egy raklapnyit kéne aláírni pár nap alatt, amit egy egészséges bürokrácia nem tud megoldani. Ez még mindig vastagon no-deal és szakadék lenne pl. az áruforgalomra nézve, de legalább nem azonnal állna le az élet.
@Bolygó Hollandi: pantomime, ahogy ezt a brit sajto irja. a no-deal olyan instant kart okozna az orszagnak, ami elviselhetetlen. az a kerdes, hogy milyen szinen pantomime. csak may, vagy az erg is.
@Bolygó Hollandi: A helyzet báját tovább fokozza, hogy a leghangosabb Brexiteerek közül a leggazdagabbak már elkezdték külföldre menteni a vagyonukat:
http://www.theguardian.com/news/2017/nov/09/brexiters-put-money-offshore-tax-haven
… és a cikk megjelenése óta a számuk csak szaporodott.
@MadMary: Egy hete Jim Ratcliffe a leggazdagabb angolról (és híresen Brexit támogatóról) derült ki, hogy dolgoznak az emberei Monacoba költözésén.
@jotunder: Sky News szerint akár 30 miniszter (a kb 108-ból) is lemondhat a héten, hogy a no-deal kizárására szavazhasson Tereza ellenében. Ez sok mindenbe belezavarhat 😉
@Bolygó Hollandi: Pontosan. :-/
Nem is lesz brexit 🙂
index.hu/kulfold/2019/02/25/a_brit_munkaspart_kesz_beallni_egy_ujabb_nepszavazas_moge/
Soros :-))))
@Mickey Pearce: ebből nyilvánvalóan nem lesz semmi. a kérdés az, hogy a Cooper(Boles)-indítvány átmegy-s végre szerdán. gyanúsan hallgat Hammond. ha ő most azt mondja, hogy megszavazza a Cooper-indítványt, akkor elképzelhető, hogy most tényleg átmegy. lehet, hogy lesz egy gyengített tory verzió. a Second Referendum most nem mehet át.
@jotunder:
Meglássuk. Én végig azt gondoltam hogy majd valahogy megoldják hogy a végén mégse legyen brexit. „nemzeti érdek” lenne
alakul
http://www.huffingtonpost.co.uk/entry/theresa-may-signals-mps-will-get-chance-to-delay-brexit-if-commons-rejects-her-plans_uk_5c752328e4b03a10c23196dc?utm_hp_ref=uk-homepage
http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit-news-live-updates-theresa-may-second-referendum-labour-corbyn-vote-commons-a8797021.html
ezt úgy mondják, hogy may megbukott. az egyetlen misszió, amit vállalt, és nem sikerül teljesíteni, a márc. 29-i kilépés.
de megbukott az angol politikai rendszer is, a kétpárti szisztéma, mindkét pártban áthidalhatatlan ellentétek vannak, többpárti helyzetre azonban pl. a választási rendszer alkalmatlan. (ahogy a guardian szerkesztőségi cikke a minap fogalmazott, az angol politikai nyilvánosság „európaizálódott”, megjelentek eléggé hasonló véleményközösségek, mint európában indenütt, csak intézményes érvényesílési lehetőségek nélkül.)
nem pusztán a brexitről van már szó, a franc tudja mi lesz ebből.
@incze: A brit birodalom 1922-ig gyarapodott, akkor kezdett bomlani, mikor Egyiptom elszakadt. Van egy tippem hogy a centenáriumot már Skócia és esetleg NI nélkül ünneplik.
@incze: egyelőre elérte, hogy holnap ne szavazzanak a Cooper-Letwin indítványról. az ERG azt mondja, hogy az ő értelmezésükben a no deal most is „on the table”. Maybotnak sikerült a „Simples” kifejezést használni a Parlamentben, ami egy Aleksandr Orlov nevű orosz milliárdos szurikáta kedvenc szava a comparethemarket.com reklámban. ennek még nincs vége. valószínű, hogy jól alakul, de még nincs vége.
assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/781768/Implications_for_Business_and_Trade_of_a_No_Deal_Exit_on_29_March_2019.pdf
@jotunder: Nem nagyon látom át, hogy még 3 hónap lötyögés, amit May most nagylelkűen felajánl, hogyan változtatna bármit is. Ha csak nem az a mesterterv, hogy most már így három hónapos ciklusokkal kibekkelik, amíg kihal az utolsó Brexit-szavazó is.
@kalamar: May ma már nem utasította el kapásból a Norway plus-t. Ha a dealjét elutasítják, akkor új dealre van szükség, nincs mese.
@jotunder: Miből gondolod, hogy a Norway+ a titkos célja? Ebben már korábban is megállapodhattak volna Corbynnal. Ahhoz, hogy újratárgyalják az egészet előlről, most már nagyobb hosszabítás kéne. Az EU is inkább 2019 végéig hosszabbítana, pont ezért.
@kalamar: May nem állapodhat meg Corbynnal. May-t nem csak a Brexit érdekli, hanem a toryk jövője, és szerintem a saját jövője is.
@jotunder: No-deal vagy a Labour rituális öngyilkosság keretében megszavazza a May-tervet. Nincs már más az asztalon.
@kalamar: hát azért nem ennyire egyzserű a helyzet. pl. lehetséges az a verzió, hogy leszavazzák a my-tervet, megszavazzák, hogy no-deal, és leszavazzák, hogy delay. akkor mi van?
vagy. a harmadik lépésben megszavazzák, hogy delay, amiről pl. macron jelezte, hogy csak akkor megy bele, ha valami szubsztancia is van mögötte, különben nem fogadja el.
mindkettő olyan forgatókönyv, amikor papírod van róla, hogy a no-deal nem lehetséges, de lehetséges brexit (deal) alternatíva nem hozható össze március idusa és vége közt. elvileg aligha lehet mást tenni, mint visszavonni (elnapolni) a brexitet.
(de ha delay van, és az eu is elfogadja, akkor mia szar van? kábé január közepe újra. és az elég jól látszik, mit lehet két hónappal kezdeni. semmit.)
és ott van még a munkáspárt beterjesztendő(?) javaslata is, ‘that would allow Theresa May’s Brexit deal to pass but make clear that parliament “withholds support” until it has been put to a public vote’. ez a „legitimáció” (who cares?) szempontjából még a legjobb ajánlat, de valószínűleg kurva népszerűtlen, mindenkinek tele van a töke az egész szarral (képzavar).
@incze: Mielőtt túlságosan megsajnálnák a drága jó britiseket, amiért ilyen, ‘mindenkinek tele van’ helyzetbe kerültek, idézzük fel, hogy a saját hülyeségükön kívül semmi nem kényszerítette őket arra, hogy belemásszanak és szintúgy kizárólag maguknak köszönhetik, hogy az elmúlt két évben nem találták meg a kiutat.
Én tényleg és őszintén kedvelem (és ezért egy kicsit sajnálom is) őket és abban is biztos vagyok, hogy 10-15 év múlva megerősödve fognak kikeveredni ebből a válságból (éppúgy, mint a két nagy háború után), de láthatóan szükségük van egy hosszadalmas, kijózanító szembenézésre a valósággal.
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäterlattengi: mondjuk lehet, hogy Skócia és Ésyakírország hiányával megerősödve.
@ámbátor: Az utókor által Nagy-nak nevezett Alfréd még annál is kisebb területen uralkodott, mint a jelenlegi Anglia és mégis innen indult ki az, amiből a brit világbirodalom lett. Ha innen nézzük, akkor nyugodtan elengedhetik még Wales-et is 🙂
@incze: Nem mondom, hogy nem lehet még pár csavar, elvileg akár May is visszavonhatja az egészet (nem fogja). A három hónap hosszabbítás tuti meglesz, de te is úgy látod, hogy nem sokat számít. A Kyle-Wilsonnak csak akkor lenne esélye, ha vagy May is támogatja, vagy Tory remainerek nagy számban fellázadnak. Meglátjuk. Jó lenne, ha valami csoda történne, mert ha az UK kívül kerül az EU-n, elemi érdeke lesz azt bomlasztani. Nagyon nem lesz vicces, amikor Orbán Viktor hevesen rázza Boris Johnson kezét a Downing Street 10 előtt és versenyt vigyorognak a kamerába.
@jotunder: Mivel ez a posztod van a UK-ról és a címe is nagyon megfelelő más témában is, ide irom és kiváncsi vagyok a véleményedre:
Mai Guardianban 2 érdekes cikk is van, mintha a legsötétebb rasszista és bevándorlásellenes fidesz propagandát olvasnám:
1. http://www.theguardian.com/politics/2019/mar/01/former-labour-peer-lord-ahmed-charged-with-attempted
Szerinted normális az az ország ahol egy ilyen ügy futhat?? A csávó 15 éves volt amikor Pakisztánból frissen érkezve 13 éves fiút molesztált, majd 1-2 éven belül még leánykákat is (jó hogy az akkor élt kecskék stb már nem élnek, nem beszélhetnek), ami abban a kultúrában teljesen normális dolog és csak a jóléttől teljesen elhülyült fehéremberek találták ki a mai jogi környezetet amit most alkalmaznak. Most 61 évesen egy sikeres karrier és nagyon sikeres integráció után ezért meghurcolják. Elmebaj. Elévülés nincs?? Tanúk szavahihetősége, emlékezőképessége, stb… Nem Auschwitzban volt őr basszus…
2. http://www.theguardian.com/uk-news/2019/mar/01/musician-jailed-over-girlfriends-drug-death-at-bestival
Ezt nem is kommentálom… fideszújság címlap lehetne a 2 fotóval: majomember megöli ostoba szőke leánykát…
Az a szakadék szerintem nem csak a Brexit, hanem az egész „fejlődés” ahogy az a jobb sorsra érdemes társaság ( „angolok” ) kinyírja saját magát. Utoljára decemberben adtam hálát hogy nem kell abban az elmebajban élnem miután nem hagytak architecturát fényképezni egy régi templomban (Cambridge, ahol James Cook sírja vagy epitáfiuma van) mert az egyik sarokban gyermekek játszottak és nehogy valamelyik képemre felkerüljön valamelyik gyerek. Jöjjek vissza egy másik nap. Gondolom ez az új őrület. Hogy bírsz te ilyen helyen élni?? (komoly, én éltem ott, nagyon jó pénzt kerestem, de eljöttem mert nem bírtam az ilyeneket)
@Mickey Pearce: Nem engem kérdeztél, de hol van itt bármelyik esetnél „legsötétebb rasszista és bevándorlásellenes propaganda”?? Én a nyomát se látom. Vagy ez valami paródia akar lenni, eljátszod egy elképzelt szélsőséges jogvédő szerepét, aki szerint nem fehér bőrű embert bármivel megvádolni rasszizmus? (még ezt tudom elképzelni)
Az első ügyben vannak olyan elemek, amelyek innen nézve furcsának tűnnek (Magyarországon nemrég még a szándékos emberölés is elévült 20 év után), de az angol vagy az amerikai jogrendszer tele van ennél még sokkal furcsább dolgokkal. A Guardian meg tudósít az esetről – mégis mit kellene tennie, hallgassa el? – méghozzá tényszerűen, mindenféle rasszista/bevándorlásellenes uszítás vagy akár sanda célozgatások nélkül.
A másodikat meg végképp nem értem, ott egy jelen időben történt, bizonyított bűncselekményről van szó – Magyarországon öt év körül kapna érte (ha az ügyész tisztességesen képviseli a vádat), Angliában ezek szerint jobban megmérik, de nem mondhatnám, hogy az igazságérzetem tiltakozna ez ellen. A tudósítás pedig ismét teljesen korrekt, semmiféle uszítás vagy propaganda nincs benne. És arra se látok semmi jelet, hogy ha fehér lenne az elkövető, akkor egy betűvel is más lenne akár az ítélet, akár a tudósítás szövege (A „majomember” egyébként legfeljebb a te nézőpontod, nem akarlak elkeseríteni, de a szőke csajok egy része az ilyet „jóképű egzotikus pasi”-nak látja, ezért is jár vele)
@velőtanya:
Nem érted te ezt a dolgot mert nem vagy egyszerű fidesz szavazó 🙁 Én láttam az elmúlt 25-27 évben ilyen magyar szélsőséges újságokat ahova csak betették a képet a 2. cikkből és az olvasóközönség kiakadt ahogy írtam ( „majomember” megölte…) Vagy a „Lord Ahmed” már 15 évesen molesztált fiút lányt. Ezek a klasszikus rasszista migránsellenes toposzok… Ráadásul Lord Ahmed. PR katasztrófa 🙂 Ha ezek az origón jelennének meg megfelelően primitív tálalásban, azt hinnég fake news… nahát…
Több empátia kellene és megértenéd miért van sok fidesz (meg régebben Jobbik) szavazó…
@Mickey Pearce:
„Nem érted te ezt a dolgot mert nem vagy egyszerű fidesz szavazó”
„Ha ezek az origón jelennének meg megfelelően primitív tálalásban”
„Több empátia kellene és megértenéd miért van sok fidesz (meg régebben Jobbik) szavazó”
Lehengerlő érvelés amellett, hogy Anglia egy borzalmas és élhetetlen ország (csak szólok, hátha elfelejtetted, hogy erről szólt az eredeti hozzászólásod)
m.independent.ie/business/brexit/taoiseach-tells-ministers-brexit-deadline-to-be-extended-until-june-37872552.html
@ámbátor:
Which year?
re Nagypénteki egyezmény: én ma tudtam meg (és hátha van, aki még mindig nem tudja), hogy Észak-Írországban még mindig falak állnak bizonyos katolikus-protestáns határokon:
re Nagypénteki egyezmény: én ma tudtam meg (és hátha van, aki még mindig nem tudja), hogy Észak-Írországban még mindig falak állnak bizonyos katolikus-protestáns határokon:
http://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-47373925
en.wikipedia.org/wiki/Peace_lines
a falakat 1969-től építették; az egyezményt 1998-ban kötötték, de falak mintha azóta is épültek volna; 2013-ban született egy elhatározás, hogy 10 éven belül, 2023-ig lebontják az összeset.
»Boris Johnson is the wrong man in the wrong job at the wrong time | Polly Toynbee | Opinion | The Guardian«
http://www.theguardian.com/commentisfree/2020/apr/20/boris-johnson-sunday-times-prime-minister-coronavirus