Englishman in New York avagy a királynő beszéde
Eredeti szerző: jotunder
Ma, brit idő szerint délután háromkor, a legnagyobb nézettségű brit televíziós csatornák, a BBC, az ITV és a Sky TV adták le a királynő hagyományos karácsonyi beszédét. Őfelsége az inspirációt választotta karácsonyi témául, egyszerű emberekről beszélt, akik nagyszerű dolgokat cselekedtek. Nem beszélt a Brexitről, (fia Károly herceg valamivel politikusabb volt, ő aggodalmát fejezte ki a radikalizmus és az idegengyűlölet erősödése miatt), és főleg nem érintett semmi olyasmit, amit egy magát királynak gondoló kelet-európai izé tartott fontosnak az övéinek szóló karácsonyi keménykedésében, az egy másik világ, ott a Karácsony Jézusról szól és nem a kufárokról.
A Channel 4 nevű tévécsatorna huszonhárom éve alternatív karácsonyi beszédet közvetít a királynői beszéd helyett. Ma Brendan Fox, a tavaly meggyilkolt brit parlamenti képviselő Jo Cox özvegye szólt a britekhez, 2008-ban pedig óriási botrányt okozva, Ahmedinezsád iráni elnök, de beszélt már Maggie Simpson rajzfilmhős, Edward Snowden és Brigitte Bardot is.
Az első alternatív királynői beszédet olyasvalaki mondta el, aki egy évvel korábban I. Erzsébetet játszotta az Orlando című angol filmben, Tilda Swinton partnereként. Ő volt Quentin Crisp.
Van egy híres angol tévéfilm, ami úgy kezdődik, hogy egy Dennis nevű kisfiú női ruhába öltözve nézegeti magát a tükörben. Dennis Pratt lett később Quentin Crisp, az ő életéről szólt a film, amelyben John Hurt játszotta a felnőtt Pratt/Crisp szerepét.
Crisp férfiprostituáltként kezdte életét, aztán hosszú ideig modellkedett, és csak idősebb korában kezdett írni, színházban és filmekben játszani. Róla írta Sting az Englishman in New York-ot.
Ez akkora hülyeségnek hangzik, mintha itt helyben találtam volna ki. Boldog Karácsonyt.
Brigitte B v. Bridget Fonda
@aronsatie:kösz
Boldog karácsonyt, boldog karácsonyt, de azért piszkálódom.
Az Orlando nagyon nem amerikai, hanem európai film, leginkább brit/angol, olyannyira, hogy még valamilyen európai filmdíjat is kapott.
Nekem viszonyom volt Orlandóval. Néhány éve egy régebbi kiadást kidobott valaki, elhoztam, az autóban volt kéznél, ha kellett valamire várni, olvastam. Három-négy év alatt vagy húsz oldalt. Azután a tavalyi hőségben elmenekültünk a Mátrába, egyvégtében elolvastam. Szép, érdekes, különleges.
A filmet nem láttam (még?), de a Jurányiban fut egy Orlando. Már megint Petrik… A darab ugyan Orlandonak soványka, rövid is, de van hangulata. És a négyből három színész kifejezetten jó. A negyediknek kevesebb a lehetősége.
@barsled: ez egy színangol film, én viszont fáradt vagyok :))