Harry Lohn és Frederick Trump közös üzlete (vicceskérdésposzt)
Frederick Trump a bajorországi Kallstadtban született 1869-ben. Tizenhat éves volt, amikor kivándorolt Amerikába. Sok mindennel foglalkozott, egyszer még kupleráj tulajdonos is volt Kanadában, majd harminckét évesen visszatért Bajorországba, ahol azonban nem fogadták tárt károkkal. Kiderült, hogy valójában a behívó elől menekült el és emiatt a bajor állam megvonta az állampolgárságát és kiutasítótta az országból.
Frederick Trump ezek után New Yorkban borbélyüzletet nyitott és itt ismerkedett meg Harry Lohnnal.
Harry Lohn Barnigból érkezett Amerikába, ez egy főleg németek lakta falu volt valahol Kelet-Európában. Lohn a Queens-i német közösség felvigyázója volt. A felvigyázók valamiféle mediátorok voltak, akik az amerikai bíróságot megkerülve simítottak el zavaros ügyeket. Frederick Trump a borbélyüzletet egy Leonhardt Rudiger nevű embertől bérelte, aki mindenféle okokra hivatkozva állandóan felemelte a bérleti díjat. Ezért fordult Trump Lohnhoz. Lohn megkereste Rudigert és próbált a lelkére beszélni, és ekkor derült ki, hogy a fickót zsarolják, havi tíz dollárt kell fizetnie egy helyi ír bandának, a Fehér Kéznek.
Így került kapcsolatban Lohn és Trump Dinny Meehannel, aki egy igen veszélyes bűnöző volt Brooklynban. Meehannak volt pár legális üzlete is Queensben, amelyeket Sadie nevű felesége vezetett. A rendőrség nagyon jól ismerte Meehant, akit gyilkosság miatt is próbáltak elítélni. Meehan rájött, hogy a két német jól jöhet az üzletnek (nem a valódi üzletnek, hanem annak, amit Sadie fedezett) és felvette őket, havi hatvanöt dollárért, ami akkoriban egészen komoly pénznek számított.
1918-ban a spanyolnátha járvány idején Frederick Trump megbetegedett és negyvenkilenc éves korában meghalt. Harry Lohn eltűnt a városból, azt mondják meglehetősen sok készpénzzel, két évvel később Meehant lelőtték.
Az uncsi kérdés, hogy ki volt Frederick Trump unokája. A vicces kérdés az, hogy ki lehetett Harry Lohn unokatestvére unokájának a keresztfia. Hehe.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531862-675bd3bc0d385' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16531862&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531862-675bd3bc0d385&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16531862-675bd3bc0d385' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Kádár János?
@vattablz: 1912-ben született. Ha valaki rájön, hogyan kell elindulni, és azért nem annyira nehéz, akkor meg fogja találni a megoldást. Ez egy játék, BTW.
.
Milton Friedman, Alfonso (Markos József), Habsburg Otto, Henry M. Jackson (USA szenátor), L. V. Kantorovics (Nobel-díjas matematikus és közgazdász), Alan Turing (az Enigma feltörője, Kódjátszma c. film róla), Raoul Wallenberg.
.
Ők mindnyájan 1912-ben születtek. Lehet választani.
.
@jotunder: Egyszer régen Kádár János volt a megfejtés egy hasonló feladványodra, azóta én minden esetben beírom a nevét.
@hakohen: Kádár született 1912-ben, ha jól értem szerző is erre utalt.
Barnig – magyarul Barnag – község Veszprém megyében. Ott született Lohn. Tehát egy magyar személy a megfejtés.
@hakohen: Kádár született 1912-ben, tehát nem lehet Harry Lohn unokatestvére unokája keresztfia. ez nem nagyon nehéz. azt hittem, hogy percek alatt megtalálja valaki.
Ott tartok, hogy Leitold Ferenc.
Csak nem a mi MP-ünk?
Mádl Ferencről: „Az anyai nagyapa amerikai kalandjáról a fentieknél jóval kevesebbet tudunk. Nagyjából az 1910-es évek elején költözött ki Amerikába, és csak az I. világháború után tért haza. Mádl nagypapához hasonlóan ő is gyári munkás volt, de arra nézve, hogy pontosan
hol élt és dolgozott, nincs adatunk. Lohn nagypapa rokonságából szintén többen költöztek Amerikába,167 de ezek a családtagok nem Bándról, hanem a környező falvakból, így Vöröstóról vagy Barnagról vándorolhattak ki. ”
Mádl Ferenc meg kinek a keresztapja?
@Grrr: Te nyertél.
Karinthy Frigyes és a hálózatelmélet. Csak azt nem tudom, honnan sikerült erről a bizonyos Harry Lohnról adatokat találni. Most élek a gyanúperrel, hogy Jótündér találta ki az urat, ismerve Mádl Ferenc nagyapjának történetét. Dinny Meehan tényleg létezett.
Hiv.: @Grrr:
Gratula a megfejtéshez. Én is próbáltam tegnap este, de nekem esélyem nem volt, ehhez a játékhoz én bizony kevés voltam. Viszont elárulhatnátok, hogy hogyan lett meg a megfejtés vagy pontosabban mi alapján várható el, hogy megfejthető: merthogy a Google vagy a ChatGPT szerintem használhatatlan volt (vagy én néztem be valamit nagyon).
@Grrr: Gondolom, Sólyom László, vagy a felesége lehet a körösztgyermek.
A Lacika tanulmányait és előmenetelét egyengette atyai gondoskodással.
@vattablz: @tahonoli: Őszintén szólva én is kíváncsi lennék arra, hogy kedves matematikus polgártársunk szerint hogyan is volt az elvárható, hogy valaki percek alatt megtalálja egy bizonyos Harry Lohn unokatestvére unokájának a keresztfiát.
Az én módszerem a következő volt: mázli. Az világos volt, hogy Barnagon valóban éltek Lohn-ok, ez a familysearch.org-ról kiderült. Azt nem láttam járható útnak, hogy végignézem a genealógiai oldakon az összesnek a lehetséges unokatestvérét és azok összes unokáját, majd kitalálom, hogy ők vajon kinek lehettek a keresztapái… Szóval gondoltam, hogy valaki ismert lesz, és Google-en hamar megtalálható, egyébként jotunder nem adta fel volna a rejtvényt (UGYE?). Különösebb terv nélkül írtam csak be, hogy „Barnag Lohn keresztapja” (de írhattam volna „családját” is), és az első oldalon ott volt a pdf Mádl Ferenc történetével, aki azért elég ismert volt, úgyhogy felfigyeltem a találatra. A „keresztapja” ugyan teljesen más kontextusban van benne a dokumentumban, de az amerikás nagyapa-sztori már elég biztató volt és akkor már rákerestem, hogy kinek is volt ő a keresztapja.
@tahonoli: A gugli éppen nem használhatatlan, ha jól használja az ember. Pl, ha feltesszük, hogy akkor van poén a történetben, ha magyar politikussal lehet kapcsolatba hozni a papát, akkor a „lohn” politikus site:hu keresés az első oldalon, egész magasan hoz érdemi találatot.
@nyulambator: Én arra is gondoltam, hogy a megfejtés valamely matematikus, vagy számítógépész. Így jutottam el a barnagi Lohnoktól Leitold Ferencig. Mindenesetre jól feltettük a térképre Barnagot, eddig ugyanis meggyőződésem szerint nem létezett ilyen nevű község. És végül egy idevágó klasszikus idézet: „-Ki gondolta volna – dünnyögte Vaszilics -, hogy ez az egyszerű ember… Pittman, a sejk… „
Hiv.: @Grrr:
Hiv.: @nyulambator:
Mindkettőtöknek köszönöm, sikerült rekonstruálnom a javaslataitokat. Én tegnap amcsi tematikájú oldalakon sz*pkováriztam, nyílván zsákutca lett a vége. 🙂 Amúgy a Mádl Ferencre felkaptam volna a fejemet, mert az MP-összefüggés megvolt nekem, csak hát ugye eredendően a rossz végét fogtam meg a problematikának és így hát el sem juthattam a dolog megpiszkálásáig
Arra én is kiváncsi lennék, hogy hogyan született meg a rejtvény, mert azért ez még mindig nem látszik triviálisnak, merthogy Mádl Ferenc ilyen beható ismerete még ezen az oldalon is vet fel kérdéseket. 🙂
@tahonoli: Reméljük Szerző nemsokára fényt derít a még homályos részletekre.
@vattablz:
„Pittman, a sejk…”
Ki az, hogy folyton emlegetik? – kérdezi Tuskó Hopkins, ez a műveletlen. Szégyelltem, hogy ilyen barátom van.
@tahonoli: : „hogyan született meg…” @BigJT kedves időtöltése, amikor jó passzban van :-). És lássuk be, szörnyen meggyőző tehetséggel – és hóttlazán – keveri a faktot a faktoiddal. Vincent kézjegy – a „fatlacus igazolvány”-ra volt ahol bizonyítékként hivatkoztak :-). A távolabbi jövő kutatói – fejlett AI nélkül – vakarhatják a fejüket, amikor @jotunder-t olvasnak :-D.
én nem beszélek angolt, de (mivel szeretem a fejtvényeket) tegnap végig lapoztam néhány usa szül-nyilvántartást, de nem sok eredménnyel; GRAT a megoldáshoz!