Mennyivel is nyert Trump…
Országosan kicsit több szavazattal kapott többet Harris-nél, mint Hilary Clinton nála 2016-ban. Ahogy erről többször írtam, Harris elnökségéhez pontosan három rozsdaövezeti állam kellett, Michigan, Wisconsin és Pennsylvania.
Hány százaléknyi szavazónak kellett volna átszavazni Harris-re?
Michigan 0.8 százalék
Wisconsin 0.5 százalék
Pennsyilvania 1,1 százalék
Ennél sokkal többen voltak, akik jóval inkább kedvelik a demokratákat, mint a republikánusokat, de most mégis Trumpra szavaztak, mert azt várják tőle, hogy erősebb lesz a gazdaság, és jobban fognak élni. Ezt nem lehetett megjósolni, most mindenki, főleg Magyarországon össze-vissza kamuzik.
A probléma ezzel az, hogy Trump idején 39 százalékkal nőtt az államadósság, Biden idején 27 százalékkal, ezt nem nagyon lehet folytatni.
Jelenleg az infláció 2.5 százalék körül van, a munkanélküliségi ráta 4.1 százalék, ami elég jó, sokkal jobb nem lesz.
Az adócsökkentések azt jelentik, hogy relatíve nő az alsó-középosztály adóterhe a felsőbb rétegekhez képest, a vámok (nem hiszem, hogy Trump őrültséget csinál) erősebb növelése kihatna az árakra.
Amit Trump valóban megtehet, az az, hogy az illegális bevándorlást jelentősen csökkenti. Biden ezzel szinte semmit sem csinált, volt olyan év, hogy kétmillióan jöttek be illegálisan (két ilyen év talán). Itt Trumpnak valóban van lehetősége a változtatásra. Genderügy nincs. Nem volt téma, nem érdekel senkit az aktivistákon kívül, Amerikában mindenkinek joga van woke-nak lenni és hát sokkal rosszabbnak is joga van lenni, a szólásszabadság nem vicc.
Az Amerikai Egyesült Államok industrial-military complex-e, amiről Eisenhower emlékezett a híres beszédében, Oroszországot tartja Amerika elsőszámú katonai ellenfelének, Kínát pedig az elsőszámú gazdasági ellenfelének és ez a két ország az utóbbi években látványosan közeledett egymáshoz. Trump nem térhet el (és szerintem nem is akar nagyon eltérni) az informális (nem is annyira informális) katonai doktrínától. Nem fogja odadobni Ukrajnát Oroszországnak. Az lehet, hogy rákényszeríti az európai országokat a katonai költségvetésük GDP arányosan kb. fél százalékos emelésére és most elég idegesek a brit tábornokok, hogy esetleg az lenne a deal, hogy brit egységek felügyelnének egy tűzszünetet. Az ukrán elit, talán maga Zelenszkij is, jobban bízik a nyugati jobboldalban, mint a nyugati bal(vagy balabbik)oldalban, és nem biztos, hogy összeomlottak Trump győzelme miatt.
Fogalmam sincs, hogy mi lesz, de az az érzésem, hogy egy amerikai liberális értelmiségi, aki most nagyon rosszul érzi magát és fontolgatja a kivándorlást (nem, nem fontolgatja, csak beszél róla) esetleg jobban, talán sokkal jobban fog járni, mint az a vidéki republikánus szavazó, aki ünnepelt. It is always the economy, stupid?
P.S Orbán lehet, hogy azt hiszi, hogy együtt dübörög Trumppal, de… Talán majd írok róla, elfogadtak egy európai stratégiát arról, hogy a GDP három százalékára emelik a K+F kiadásokat. Magyarországon ez az érték 1.4 százalék. Orbánt egyáltalán nem érdekli a tudás, én ilyet még nem is láttam, olajos és piszkos kezeket akar látni, édescukin még azt is hozzátette, hogy az sem baj, ha cigányok kezéről van szó. Magyarország nincs felkészülve egy technológiai forradalomra, szemben Trump Amerikájával. Elon Musknak saját nagy nyelvi modellje van. Elképzelhető, hogy Trump elnöksége idején óriási befektetetések történnek (amelyek majd más helyről terelik el a pénzt) az AI-t kiszolgáló infrastruktúrába, ez az ezermilliárd dolláros capital expenditure ideje lehet (biztos nem vagyok benne, hogy is lehetnék). Azt közelről látom, hogyan kapaszkodnak a britek. Orbánt ez az egész egyáltalán nem érdekli. Trumpot, a maga fura módján, annál inkább. Arről egyáltalán nem beszélünk, hogy mennyit nőtt a munkaerő hatékonysága Obama, Trump és Biden alatt, és mennyire nem nőtt a magyar munkaerő hatékonysága, Orbán, Orbán, Orbán és Orbán alatt. Pedig ezen múlhat. Nem a genderen.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531864-675bc2e773b80' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16531864&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531864-675bc2e773b80&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16531864-675bc2e773b80' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@nyulambator:
Tanácsolták neki, hogy ne legyen már tehertétel. Kik is ?
Mindennél fontosabb az ügyük szolgálata. Vagy írjam csupa nagybetűvel ?
Szájer tudna erről beszélni. Két év helybentopi.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gorka_Sebesty%C3%A9n
A Trump adminisztráció magyar tagja.
@annokkk: aki gyűlöli putyint… és már nem igazán szereti orbánt.
https://www.valaszonline.hu/tag/gorka-sebestyen/
@jotunder: Nem értek én hozzá, de ez az életrajz egy vicc.
Amit itt írnak egymás után, az egyenként is kipenderítené még a kerítésen is. Bármilyen szép nézetei lennének.
@annokkk: Lánczinál (részben) szerzett doktorit. 🙂 Ő egy biztonságpolitikai tanácsadó, csak sok a haja. A magyar biztonságpolitikai tanácsadók valamiért, tipikusan, kopaszok. Szerintem ez az egész az amerikaiak dolga. Nézzük meg mi lesz belőle.
@jotunder: Hogy csak egyet ragadjak ki. Miért kellett távoznia fél év után a Trump kabinetből ?
@annokkk: Azzal kezdte, hogy „strategiai tanacsadokent” a nemzetbiztonsagi atvilagitason megbukott, majd Bannon tavozasa utan, hogy is mondjam ezt szepen, „elfogyott korulotte a levego”.
@KennyOMG: Ja, hát azt nem csodálom, hogy megbukott. De hogy csinálta, hogy a felesége viszont simán benn maradt a kabinetben ? És azt, hogy most megint bekerült ? Tömény izgalmak. Meddig húzza most ?
@annokkk: Magyarországon bukott meg a nemzetbiztonsági átvilágításon, de vélhetően azért, mert volt valami kapcsolata a brit (tehát baráti, nem ellenséges) hírszerzéssel. Amerikában letartóztatták (ami nem akkora ügy, mint Magyarországon). Elképesztő hercigeskedései voltak. Írtam a doktorijáról, Halkó Petra on steroids. De legalább őt érdekli az, amiről beszél, és bárkinek nekimegy, ha nem tetszik az arca.
@annokkk:, @jotunder: : és fegyvermániás. Ha kilép az utcára, kábé olyan, mint a filmekben (a jó útra tért Provolone (Stallone) katonája az Oscar-ból megvan?) :-).
@jotunder: Szori, igazad van, itthon hasalt el az atvilagitason, kint Kelly nemes egyszeruseggel visszavonta a security clearance-et Bannon… „tavozasa” utan, akkor repult (sajat megfogalmazasban: „mondott fel”) Gorka.
@KennyOMG:
Gondolom, ezt a kis botlását is meg kell majd magyaráznia a meghallgatáson.
Azért tennék rá egy kisebb összeget, hogy ő is egy reptetett lufi.
Ez tetszett. Röviden: a „kérdés” szó használata egy tanulmány címének végén „történelmileg érzéketlennek” minősült és így a közlés meghiúsult. A szerzőt méltatlankodása miatt kizárták a Standard C++ Foundation-ból és az ISO bizottsági tagságát is megszüntették.
Hosszabban: persze az ügy bonyolultabb, de nagyon jó lenne megérteni, hogy hogyan csúsznak el hülye ügyek egy ilyen egészen hülye irányba, a nagy nyilvánosság előtt, mert ennek komoly hatásai vannak társadalmunkra, közbeszédünkre.
Ha jól értem, adott egy esetleg nem teljes mértékben közkedvelt kocka C++ programozó, Andrew Tezamos, aki néha hasznosnak gondolt ChatGPT dialógusokat oszt meg f=rumokon C++ témában, máskor algoritmus-megoldásokat tesz közzé, vagy egyéb, a területet érintő kérdésekről ír rövid cikkeket. Ez az ember írt egy dolgozatot ‘The Undefined Behavior Question’ címmel. Az egyik nemkedvelője megjegyezte, hogy ez már megint egy ChatGPT kivonat (Andrew ezt tagadja), malíciózusan (talán viccből?) hozzátéve, hogy és hát már mekkora antiszemita hjvószó a ‘Question’ ebben. Eddig ismerős hazai fórumokról is.
Ezek után viszont valahogyan nagyon komolyra fordzult az egész. Hivatalosan kérték, hogy ezt a címet változtassa meg, merthogy Marx „On the Jewish Question” címére hajaz (eredetiben persze „Zur Judenfrage”). Andrew ennek ellenállt, ezek után elfajultak a dolgok és kizárták.
https://telex.hu/eletmod/2024/11/26/trump-fuentes-nogyulolet-noi-test-abortusz
Megnézzük amerikát, ahogy afgán tálib országgá alakul.
@annokkk: Szerintem az ilyen figurák legnagyobb részénél inkább csak egy pökhendi és piti sértegetésről van szó, amellyel a korábbi sértegetéseikért őket korábban ért beszólásokért akarnak bosszút állni. Mint Bayer. A fasizmus náluk nem meggyőződésből, valami átgondolt eszme- és értékrendszerből jön – csak méregből. Aztán lassan, a folyamatos (negatív és pozitív olvasói visszajelzések, a bezáródó közösséghez tartozás miatt és a social media algoritmusok kiszolgálása végett állandósul, és azt hiszik, hogy ők tényleg ebben hisznek (igazából nem).