Helyünk az egyetemi világrangsorban (árválkodóvincentposzt)
Néhány évvel ezelőtt az illetékes minisztérium sajtókampányban bizonygatta, hogy mennyit javultak a magyar egyetemek.
Most adták ki azt a bizonyos rangsort, a QS-t. A magyar sajtó nem írt róla egy szót sem.
A legjobb magyar egyetem a szegedi egyetem lett (a Semmelweis-t nem rangsorolták, de ez nem az egyetem hibája) 551-600. Nem változott tavaly óta a helyezésük.
A második a debreceni egyetem lett 650-700 ( tavaly a legjobb hatszázban voltak még, egy évvel korábban kicsit még feljebb).
Az ELTE lett a harmadik 701-750 (tavaly 650-700, azt megelőzően 600-650).
Az alapítványi egyetemek sztárja a Corvinus nem került be a legjobb ezerbe 1001-1200 (tavaly még 801-1000, 2012 óta mennek egyre lejjebb 551-600-ról indultak).
Ha már angol-magyar, a gép ki tudja gyűjteni a brit és a magyar egyetemeket. Szegedet 48 brit egyetem előzi meg Debrecent 55…. a Corvinust pedig ha jól számolom 87.
Ez is egy szinonimája az “ennek az országnak vége” korábbi poszt zárómondatnak.
Hány angol egyetemet ér a 0:4? Biztos többet mint 87….
@poszt: Az ilyen posztok olvastán mindig olyan érzésem van, hogy hiányzik az elejéről egy “A francnak sincs már kedve ehhez, de valamiért még kötelességemnek érzem, hogy beszámoljak róla…” iniciálé. Talán, ha egyszer már nem érzed kötelességednek, az a vég :-(.
@aerduloensamtonight: : Azzal a 0:4-el (meg a 6:3-al) most egy ideig tele lesz a magyar NERsajtóban (van más is?) minden :-(.
Pont most néztem ezt:
https://mapsontheweb.zoom-maps.com/post/687110660195270656/number-of-highly-cited-researchers-in-europe-by
(Elvileg egy WoS forrásra hivatkozik, nem néztem meg, hogy jó-e a grafika, illetve hogy hogy lehet erre a listára bekerülni.)
Hiv.: @ijontichy:: csak kérdés, nem kötözködés, és persze OFF is.
szóval, nem igazán jövök rá, miért lett a köztudatban 6:3? (és biztos nem HOBO miatt:)
Mivel a Wembley-ben játszottuk, az “igazából” az 3:6 lenne, ÉS ’54 májusában a Népstadionban nyert a magyar válogatott 7:1-re (azaz HÉT EGY-re), ami jóval kevésbé “él” a köztudatban..
(pedig elég csak “felütni” a wiki-t: „Az angolok egy hétre jöttek és 7-1-re mentek!” biztos lehetett ez szlogen akkoriban)
sorry JT – a rangsorhoz – sajnos – nincs érdemi válaszom, minthogy elszomorító… amin (volt BME-esként) ez sem sokat vígasztal, pláne, hogy vannak fenntartásaim: https://www.bme.hu/hirek/20220406/Vilagelitben_a_Muegyetem_Nyilvanos_a_legujabb_nemzetkozi_QS_rangsor
@Morp65: : OFF
Fogalmam sincs – bár a felvetés érdekes. Magam részéről (én az ominózus meccs idején tervben se voltam) én “készen kaptam” a köztudatból. Mire felfogtam valamit a világból, körülöttem már akkor is mindenki így emlegette – és sose gondoltam bele, miért is van így. Talán azért (egy tipp), mert a “magyar köztudat automatizmusa” szerint “a magyart előre kell venni, tökmindegy hol játsszák a meccset” :-/ (ld. még “bokréta az úr kalapján” stb).
Talán a Hobót kéne megkérdezni, neki már volt némi esze, amikor a meccset játszották :-).
ON
@Morp65:
Gondolom azért mert arról van szó, hogy 6:3-ra nyertünk Angliában. Ebből maradt a 6:3. De az angol sajtó is 6:3-ként hivatkozik rá nem 3:6-ként.
@Morp65:
Csak akkor van értelme, ha oda-visszavágó meccsen belül jelölöd, ki játszott otthon. Egyébként hülyén hangzana, ha 3:6-ként hivatkoznánk rá, mindenki joggal arra gondolna, hogy az angolok nyertek. A legutóbbi meccs eredménye is 4:0 volt, és nem 0:4. Ha úgy írod, hogy Anglia – Magyarország, akkor jogos a 0:4.
Hiv.: @Morp65:
Offtocsik, on.
Hogy miért 6:3, és nem 3:6? Ebben több tényező játszik.
A legerősebb az hogy győzelem esetén akár otthoni, akár idegenbeli az, a saját csapat az első. 3:6-os győzelmet senki nem mond, pedig, ha egyedül csak a hazai-idegen pálya határozná meg ezt, akkor azt kellene mondani – és lehetne érteni belőle, hogy az egy idegenbeli győzelem volt. Ez a szabály vereség esetén zizisebb, nem érvényesül egyértelműen. Olyankor mondunk 0:6-ot is (az emlékezetes irapuatói meccs), de akár mondhatunk 6:0-ás vereséget is. De mindkettőt teljesen függetlenül attól, hogy otthon, vagy idegenben történt.
A másik tényező persze a szokás. A zemberek nagyon szociális lények (de ezt többnyire nagyon jól titkolják), és bizony utánozzák egymást. Pl. ugye Vitray honosította meg a “nulla”-t, őelőtte “null”-t mondtak a zemberek. De Vitray is régen volt, hogy mostanában mit mondanak, azt már nem nagyon tudom, mert én most már leginkább csak amerikai focit nézek, abban meg nagyon ritkán van nulla. Tehát egyszerűen így szokták meg a mondást. A 6:3-at nincs magyar, aki nem 6:3-nak mondja, bár azon eléggé meglepődöm (ha igaz), hogyha az angolok is 6:3-nak mondják.
Ha ez igaz, abban csak egy olyan kivételt látok, amely gyengíti a fenti szabályt, és voltaképpen arról szól, hogy az a meccs az angolok szemében is akkora jelentőségű volt, hogy másként kezelik, mint szinte bármilyen más meccsüket. Az még nekik is 6:3, ha kikaptak, akkor is.
Mit lehet erről még mondani? Azt hiszem, ha nagyon akarnám, még lehetne cifrázni, de már nem akarom.
Offtocsik off.
Tudjátok, az a baj, hogy a mi fosi egyetemeink a bké-be sem lesznek képesek befogni még Ausztriát sem. B+, tavaly kinn jártam egy nyugat-európai (EU, nem UK) egyetemen, ahol a campus szélén épp dózerolták a talajt az új kolesznek. Idén újból jártam ott, és a 165 apartmanos kolesz már működik…B+, ez az egyetem nincs benne az ország első 50 (ötven B+) egyeteme között, de annyi a zsé és a hallgató, hogy infláció ide, rothadó nyugat oda, a kolesz már kész…itthon B-od a nyomorult állatorvosinak mióta is tervezik az új campusát? 2016? A lyuksógor (MATE) egyetem csodarambó gödöllői campusát és koleszát? 2016? Az ELTE A-épületében a kémián hány helyiségben és mióta nem nyílik ablak? 1993? A SOTE-hoz tartozó Kékgolyó hátsó épületeiben mióta rohadnak a WC-k? Évtizedek?
Behozhatatlan. Szépen elénk fog előzni mindenki.
Meg hogy a BME…hogy befért az első 200-ba ilyen meg olyan szakokon…B+, majd ha az első 50-be, majd akkor verd a sged a földhöz, a tapette kancellároddal együtt.
Ja, a mostani látogatásomon egy kínai PhD hallgatóval dolgoztam együtt. Ismerni Budapest, ismerni magyar! Kérdem honnan…hát hogy Guiyang, CAS – Soil Chemistry, BSc, aztán azt gondolta, jönni kicsi magyar föld kicsi ELTE-re MSc, magyar-kínai két jó barát…de szólt neki a CAS-os témavezetője, ne má’, kiccsávó, inkább kici kínai menni Canada, University of Alberta, lenni zsír! Odament, MSc with honors, aztán jönni PhD nyugat-európai egyetem. Mondtam neki, köszönje meg a témavezetőjének, hogy nem hagyta leépülni egy rasszista korrupt ország gagyi felsőoktatásában.
kerestem a Pázmányt, de nem találja a rendszer. Pedig pénz ott is van, bőven
A fenébe is. Itt van ez a Magyarországra nézve szomorú lista, én meg ma este örülök, hogy ki van a lista legtetején. Erre sok mindent lehet mondani, de a legpontosabb az, hogy ez van.
@kiazmármegint: (amikor Howard Wolowitz beint Sheldon Coopernek)
Nem látjátok a fejlődést! Tavaly még csak kilenc magyar egyetem volt ezen a listán idén már 11 (v.ö. futballjátékosok száma).
Ma még csak a föld egy hatodán van kommunizmus de eljön az idő amikor majd egy tizedén talán egy huszadán is az lesz.
Hiv.: @gq8vtm:
Igen, most fogja “modellváltani” (ellopni) a BME-t, az ELTE-t, és még ami maradt.
Ezúton is csókoltatom a szóban forgó, és a már ellopott egyetemek szenátusát, pontosabban azokat a gerinctelen, csúszómászó féreg szenátorokat (mindenütt ők voltak többségben), akik megszavazták ezt a gyalázatot. A k. anyjukat, de tényleg!
Ipartelep: kérlek tartsd be a sorrendet. Először írd meg, melyik nyominger mocskos Hök vagy Dök képviselőt hívta vissza megbízásából bármelyik modellváltó egyetem hallgatósága azért, mert semmi sem lett az 5000 milliárdos felsőoktatási fejlesztésekből.
Ühüm, nullát.
Mivel Pécsett és Szegeden is a HÖK-DÖk volt a mérleg nyelve, miért bántanád szeginy oktató szenátorokat? Ami jó a hallgatónak, az jó az egyetemnek :DDD
@naebneerG: “Mivel Pécsett és Szegeden is a HÖK-DÖk volt a mérleg nyelve, miért bántanád szeginy oktató szenátorokat? Ami jó a hallgatónak, az jó az egyetemnek :DDD”
Bár én sem szeretem a HÖK-öt (politikuskeltető), a tárgyszerűség kedvéért jegyezzük meg, hogy Szegeden a modellváltás ellen szavaztak:
https://szeged.hu/cikk/szenatusi-szavazas-ki-kicsoda-hogyan-szavazott-es-hogyan-tartotta-magat-az-elozetes-kari-donteshez
Illetve még egy lockdown-kompatibilis kis tüntetésecske is volt.
Tényleg nem értem, hogy mit beszéltek. Úgy Pécsen, mint Szegeden, mind a két helyen szépen megszavazták a szenátusok az egyetemlopást. Pécsen 29 igen, 9 nem, 1 tartózkodással (itt maga az arány is szégyen), Szegeden 29 igen, 16 nem, 7 tartózkodással (ez valamivel szebb, de kevés). És mint annak a rendje, el is lopta a tolvajbanda az egyetemeket.
És eléggé nyilvánvaló, hogy a BME-n, és az ELTE-n is ugyanez lesz.
A Teliszart Búvárruhás csontig le fogja rágni ezt az országot. Én szóltam.
Excombo: igaz, tévedtem, Szegeden a Hök többsége nemet mondott (azért nem mindenki 🙂 , gondolom beárazták a fiúk, mennyi az annyi.
@ipartelep: “És eléggé nyilvánvaló, hogy a BME-n, és az ELTE-n is ugyanez lesz.”
Persze, ezek lesznek a koronaékszerek. Informális beszélgetések alapján úgy látom, hogy ott még annyi ellenkezés sem lesz, mint a vidéki egyetemeknél, mert mégiscsak az van, hogy most egy vidéki egyetemen 60-100%-kal magasabb az “alapítványi” bér. A feketeleves gondolom majd akkor jön, ha mindenki alapítványosodott.
(2) Én már azt sem zárom ki, hogy “büntetésből” nem alapítványosodhatnak (az újabb bezsákolt kétharmaddal minek?), vagy előtte kicsit csuklóztatják / megalázzák őket.
Kovezzetek meg, de en inkabb ugy kozelitenem meg a dolgot, hogy tok jo, hogy 3-4 magyar egyetem is befert az elso 600-1200ba. Ironia nelkul. Kurva eros a mezony. Orbanek hozzaallasat a temahoz nezve, lesz ez meg sokkal rosszabb is a jovoben.
Mondjuk az erosen bearazza Mo-t, hogy Argentinanak top100as egyeteme van, top150ben van brazil, chilei, szaudi-arabiai es malajziai intezmeny.
A 150. helyen az Almaty-i egyetem talalhato Kazahsztanbol.. Orban es a fasiszta csurheje valamit nagyon elbasznak.
Thegaben86: a kulcsmondat ott volt JT posztjának végén. Az agyonsztárolt Corvinus 2012-ben a kiebrudalandó, szarrá alázott budai agrárkarokkal 551-600. helyen állt. A budai karokat Palkovics, Rétvári, Sótonyi, Pavlik, Balog, Gyetvai 2015 végén kivágta az azóta már sehol sem létező SZIE-re, és a BCE megmaradt három “”rentábilis”” karához hozzávágtak >300 milliárd forintot. Eredmény 2022-re: a BCE helyezése >550 helyet romlott.
Gratulálok, szép volt Cockburn, ez igen, Rostoványi-Lánczi-Radev-Pavlik, és persze a címzetes egyetemi tanár Hernádi, csak így tovább, ti aztán faszán értetek a felsőoktatáshoz.
Bocsesz, csak > 450 helyet rontott a Corvinus, nem pedig > 550-et. Így már sokkal kevésbé gáz a 300 milliárdos befektetés, akárki meglássa’.
Legyünk optimisták! Jó múltkorjában egyszer már utánanéztem, hogy a világon van kb. 20.000, felsőoktatási intézményként definiálható intézmény. A rangsorok kb. az első 2000-et szemlézik. Szóval, aki egyáltalán fenn van a listán, az a legjobb 10%-ba tartozik.
(az éves helyezések trendjére viszont ne nézzünk rá — ez fontos)
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw: : Hmmm… már csak azt nem tudom eldönteni, a módszered tényleg “optimizmus”, vagy inkább “struccpolitika”… esetleg “önsorsrontás”? 🤔