Matolcsy nyílt lázadása
A NER-sajtó egyelőre hallgat, de a Telex, 444 és még az Index.hu is beszámolt róla, hogy a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen Matolcsy György Valahol megint utat tévesztettünk… címmel megtartott előadásában súlyosan kritizálta az Orbán-rezsim gazdaságpolitikáját.
Matolcsy nyilvánosan kimondta azt, amit a rezsimpribékek próbálnak eltitkolni.
- „Magyarország veszített az unión belül pozícióiból a hibás gazdaságpolitika miatt.” Az ország hátralépett nem előre. 2010 óta növekedett a különbség Magyarország és a legfejlettebb országok között és csökkent a különbség az ország és a legfejletlenebb országok között. GPD-ben már csak a huszonharmadikok vagyunk az Unióban, miközben 2020-ban még huszadik voltunk. Hét helyet zuhantunk vissza a versenyképességi listán (és ezt mind nem én mondom, hanem Matolcsy).
- Az inflációs politika középosztály-ellenes volt és súlyos károkat okozott.
- A külföldi befektetések alacsony hozzáadott értékű iparágakat hoznak létre, a termelékenység csökken, a tudásintenzív ágazatokban nincs semmiféle fejlődés. Orbán álmainak nincs semmiféle realitása.
- Nem sikerült az egészségügyi fordulat.
- Az ország tévúton jár, Orbánnak alapvető fordulatot kellene végrehajtania. Minden pénzt, amit a külföldi gyárak Magyarországra csábítására költ a kormányzat át kell csoportosítani.
Ezt akár Magyar Péter is mondhatta volna. Orbánnak lépnie kell, mert a klánon belül kérdőjelezték meg nyilvánosan és igen súlyos formában azt, hogy jól vezeti az országot. Egészen határozottan kimondták, hogy rosszul vezeti. Közben az ellenzék új vezére sorra mutat emlékezteti a magyarokat arra, hogy szegények, hogy rosszul élnek, és nincs remény arra, hogy ez változzon. És ezt erősítette meg a Nemzeti Bank elnöke.
Orbán mintha mindent egy lapra tenne fel, nagyjából arra, hogy Trump megnyeri Pennsylvaniát. Jönnek a republikánusok és….Előrébb lépünk a versenyképességi listán, termelékenységben és kilő a magyar GDP. Mert csak.
Magyarország válságban van, Orbán gazdaságpolitikája tarthatatlan, lépnie kell.
Első lépésként valószínűleg megválik Matolcsytól.
Minden kötelező tisztelet mellett, ezeket ugyan nem a közgazdász vándorgyűlésen, de kb. az összes lakógyűlésen egy közepesen képzett bérszámfejtő is el tudja mondani évek óta.
A különbség az, hogy amíg a nagy felismerésig eljutott, azért meglehetős mennyiségű zsét kilapátolt a Pallasz Alapítványokba, továbbá a családtagjai is szépen profitáltak a nerből. Sőt, azt követően is, hogy a nagy felismerésig eljutott.
Lehet, hogy Orbán kirúgja; lehet, hogy nem, de ez nagyjából mindegy
nagyjából mindenki szerint akik nem pénzért hazudnak a rezsim szolgálatában, eddig is szar irányba mentünk, egyáltalán nem függetlenül Matolcsytól, csak éppen az EU-s pénzek miatt, meg a kedvező nemzetközi gazdasági helyzet miatt nem látszott
És akkor még ezt nem is említette a gazdasági összefüggések nagy tudója.
Meg azt se, hogy ami az ő elsődleges felelősségi köre, az infláció, na az is dobogós az EU-ban.
Ja, majd elfelejtettem: ezek legalább kormányozni tudnak, tehetségesek és a fő, hogy a makroszámok rendben vannak.
Ez a műsor nem ment még ? Matolcsi már legalább olyan régen adja elő ezt az Éllovasból sereghajtó számát, mint Orbán a Merjünk nagyot álmodni-t.
Semmi nem fog történni. Itten szólásszabadság van. Hülyék számára pedig külön ellátás, beleértve természetesen a diétát.
Amikor az olyan lipsik sivákolnak, mint Matolcsy, csak biztosabb leszek benne, hogy jó irányba megyünk!
Hát Igoriban ez így megy. Míg nem firtatják mibű tellik a sajátlábra a szent családnak, meg hogy miért kell nekünk Moszkva és Peking seggét nyalni, addig az ápoltak azt csinálnak, amit akarnak. Aki azt hiszi ért a gazdasághoz, az lehet az MNB elnöke vagy készíthet minden héten egy új költségvetést, aki királyok csontjaival akar kirakósozni az feláshatja Székesfehérvárt, akit meg gyerekkorában mindig elzavartak ha focizni akart, kaphat egy NB egyes csapatot.
@poszt: Hmmm… ez a poszt is csak egy “instanceof” a 2002 utáni “kedélyes kvaterkázás, eltartott kisujjal a koktálospoháron” – bár már 2024-et írunk :-(.
A lényegesebb részt @ Ervsebesz és @apokalipszistmost megírta. Ennyi. Minden selfmarkecing nélkül: nekem már 2002-ben az volt a véleményem, hogy vityáékat soha többé nem szabad kormányközelbe engedni – és nem a gazdaságpolitikájuk miatt (bár ahhoz is hülyék), hanem amit a társadalommal műveltek röpke négy év alatt. Jó ideig elbizonytalanodtam, látva, hogy a “lámpás szép fejekkel” (sum(impakfaktor) -gt googel ;-)) megrakott baromfiudvar kedélyesen kotkodácsolva vitatkozgat (eltartott kisujjal!). Tehát eltolcsy lázad, de a makrószámok (by KSH) OK, géppuska nem “fészkel a kéményben, de Budapest felett az égbolt felhőtlen”. Hát ez van. Én már csak egy kávét kérek. és még egyszer a minapi (mert olyan találó :-D):
@annokkk: : Csaba László (lászló csaba?) meglátásának kiterjesztése: Ezt a nyűglődést nem csak gazdasági, de minden szempontból a “végtelenségig” el lehet húzni mogyorólandon :-(.
@Ervsebesz: az igaz, hogy ezen a blogon elég régen kommentelgetnek ilyenkor, de ezt most a nemzeti bank elnöke mondta. a demokrata lehozta egyedül a ner lapok közül. matolcsy a high pressure economy ellen szólalt fel (azzal, hogy a román út tarthatatlan, ahol a fele a gdp arányos adósság, mint nálunk) és a cseheket hozta fel jó példaként. ez lázadás. a mandineren arról írtak cikket, hogy irigylik a finnek a magyar gazdasági növekedést, és meg lesz idén a 2 százalék.
Én azért megkérdezném itt, hogy ki fogadna arra, hogy az S&P leminősíti Orbániát. mert amíg ez nem történik meg, addig igazi nagy gebasz nincs. 100 százalékig nem vagyok benne biztos, hogy itt tényleg nagyon nagy baj van, és nem csak aránylag nagy problémák.
@ijontichy: Csabalaci
@jotunder: S&P BBB- stabil kilátással (április), Fitch BBB negatív kilátással (június). Egy leminősítés, ezzel görög mintára a bóvli elérése, nem lehetetlen, gondolom. De ki tudja? Bár valamivel kevésbé fontos ez már, mint régen a ’90-es években volt, a piac viselkedése megváltozott.
@jotunder: Akkor sincs gebasz ha háromszor leminősítik az országot. A fidesz szavazó nem csak az S&P-t, de a C&A-t se ismeri, maximum az M&M-et. Kölcsönért már most is Pekingbe járnak kuncsorogni, ott meg adnak bármilyen minősítéssel, maximum zálogba kell adni pár vármegyét de ez Magyarországon ősi tradíció.
@Grrr:
DIplomás ismerős ( na jó, nő az illető) néhány éve: “legalább kihozták az országot a bóvliból”. Mondom: de hát ők vitték bele! Na ez új volt neki. De ha ennyire tájékozott a diplomás, akkor mit várunk a középrétegtől?
@DarthVader: Hát igen, a 2010-es kormányváltás után süllyedt csak le a besorolás a bóvli kategóriába (az IMF-hercehurcára emlékszünk), bár a megelőző időszak gazdasági folyamatai persze ebben benne voltak. Aztán kikerült az ország, és ha most megint beleesne, az már teljes mértékben Orbánhoz lenne köthető (a szexista megjegyzést nem helyeslem)
(1)
Először is milyen érdekes, hogy amíg volt esély, hogy maradhat MNB-elnöknek Matolcsy, addig nem jött kritika tőle, amint kiderült, hogy nem maradhat, rögtön előjön a kritikákkal. Koincidencia lenne? 😉 További probléma, hogy Matolcsy azon felül, hogy tolvaj csirkefogó, ért-e a szakmájához, e hozzáértésével tud-e, akar-e jót tenni Magyarországgal? Én sajnos a NEM-re fogadnék.
(2)
A Kardblog az FB-n, egyrészt lehozta Panyi Szabolcs (vsquare) kormányátalakítós pletyka Twitter-üzenetét, másrészt pont Matolcsy kapcsán továbbgondolta azt. Talán egy beszúrást megérhet a dolog, inspirálásilag:
“Matolcsy György és Nagy Márton helyet cserél – Az utóbbi néhány hétben kezdték el ezt csicseregni fideszből származó források. A gazdasági továbbra is vergődik, a harmadik negyedéves adatok pedig várhatóan ismét gyengék lesznek (idén nyáron a szárazság miatt valószínűleg még az agrárium sem fogja menteni a dolgot), így az év végére elfogyhat a levegő Nagy körül. Ő ugyan rendkívül kreatív amikor óriás kreténségeket kell kitalálni, hogy miként lehetne életet lehelni a döglött lóba, ahhoz viszont egy szervilis csicska, hogy elkezdjen konfliktusokat felvállalni. Matolcsy viszont a pirospöttyös seggek után az elmúlt években szinte az egyetlen értelmezhető kritikusa maradt a kormány gazdaságpolitikájának a neren belül, az unorthodox marhaságok óta pedig már-már a józanság hangján beszél a problémákról. Ha Nagy Márton nem tud csodát tenni (nem tud), akkor Orbánnak muszáj lesz váltani a jövő év elején, hogy valaki legalább annyira rendbeszedje a gazdaságot a 2026-os választások előtt, hogy addigra már legyen tere valamiféle osztogatásnak. Matolcsyt beemelni a kormányba persze óriás balhékkal járna, de még mindig jobb megoldásnak tűnhet, mint szabadjára engedni őt az MNB elnöki posztjának jövő év eleji lejárta után. Már csak azért is, mert a jegybank elnök családja az évek során több száz milliárdos vagyont lopott össze, amit nem lehet csak úgy elengedni.”
(3)
Ami a “gebaszt” illeti, az én egységsugarú gondolkodásom szerint a hitelminősítőknél a legfontosabb faktor az, hogy marad-e Magyarország az EU-ban, vagy nem (és nem egyes országspecifikus faktorok súlyossága). És ha marad, akkor például devizafizetési kötelezettség határidőre való teljesítéséhez az EU kisegít-e egy tagországot.
– Egyelőre nem látszik, hogy Magyarország kiesik az EU-ból
– Az EU szerintem nem hagyná a magyar technikai csődöt
– Kínai hitel révén szerintem van deviza
– A nagyon durva forint-hiperinflációtól meg messze vagyunk.
– Magyarán a tömegilluzió, miszerint nicns baj, működhet, akár sokáig is.
@nyulambator: Érthetetlen számomra, hogy míg egyrészt Magyarország baltás gyilkosokat ad ki, meg dörgölőzik keresztényüldöző keleti diktatúrákhoz, merthogy a más államokkal való kapcsolban az itt-ott leeső némi pénz számít, nem valami elvek meg meggyőződések; a legközelebbi szövetségeseivel egészen brutális rövid- és hosszútávú anyagi veszteségeket okozó összetűzésekbe keveredik – állítólag – elvei és meggyőződései miatt.
Ha Orbán így folytatja, és nem jön be a ‘va banque’ a kínaiakkal, teljesen elképzelhető, hogy valóban Magyarország lesz a legszegényebb tagállam. Legalábbis Ukrajna vagy Moldova csatlakozásáig.
@tahonoli: Matolcsyból nem nézek ki túl sokat, de ha a nemzeti bank gárdájának annyit mond, hogy írják meg, tényleg mit gondolnak a helyzetről, és elolvassa, azt azért képes megérteni. A ‘jót tenni’ (persze ha nagyon belemászunk, ez nehezen értelmezhető, de ettől tekintsünk most el) meg akár beleférne neki, meg más fideszeseknek – ha a pozíciójukat bebiztosítva érzik, meg ha idén is sikerült még 15-20%-os vagyonnövekedést elérniük.
https://x.com/panyiszabolcs/status/1831337127017136460? hát ez érdekes lenne, különösen akkor, ha esetleg Nagy Márton is távozna.
@jotunder: : kábé ezredszerre: Tkp. nem_a_gazdaság_az igazán_lényeges (legalábbis, amíg Mo. a nyugati gazdasági övezet szerves része). Mogyoróland közép-hosszútávú kilátásait az rontja igazán, amit a NER-banda az elmúlt ~negyedszázadban!!! a társadalommal művelt (agyilag). A “piszok szőnyeg alá söprése” pedig csak “tüneti kezelés”, nem orvosolja magát a bajt. Márpedig elég nagy bajra utal*, ahol a társadalmi elit “Tisztelt Miniszterelnök Úr”-nak képes titulálni egy sz@ardarabot (a helyes megszólítás “Miniszterelnök”, és kész), azzal takarózva, hogy “bizonyos szint fölött…” :-(.
* Trianon, Holokauszt, Horthy-kultusz… tele a padlás feldolgozatlan görcsökkel, tükör meg nincs (de láthatóan igény sincs igazán rá). NER/vitya kultusz? “nesze sánta, itt egy púp!!!” :-(.
Btw. Bajnai minap – többek közt – a Huxit-ot vizionálta. Ebben nem hiszek (lévén úgy tűnik az EU eltanulta a “lebukik, kibekkel, túlél” módszert :-(). Az meg trivia, hogy a “központi elosztástól függés” (excl. kevés gyevibíró) a cél.
@Grrr: : Sosem ő volt a legélesebb kés, de ez igaz.
1) Meg van neki engedve. (A jegybank függetlensége, vagy annak látszata, nagy pluszpont a befektetők szemében.)
2) Fognak osztogatni; kerül, amibe kerül. (Ha a reptérre volt pénz, akkor a hatalom megtartásához szükséges osztogatáshoz is lesz legalább annyi. Lásd még mai Bloomberg-értesülés.)
+1) A ciklus felénél mindig megindul a reményked(tet)és: Tölgyessy is azt mondja, hogy soha nem volt még ennyire reális esély Orbán leváltására (btw, a 2021-es előválasztás utáni fej-fej akkor mi volt?), stb. Aztán majd véletlenül úgy alakulnak a dolgok, “elhibázott ellenzéki kampány” stb., hogy ez az esély elillan, és majd 2028 körül csillan fel újra. Nagy naivitás azt hinni, hogy MP ellen tehetetlenek, egyszerűen majd később fogják ellőni a patronokat (pl. a Dunából kihorgászott mobilról tudunk valamit? + az az ember, aki a legjobban ismeri MP-t, Judy, az ő csapatukban játszik).
Hiv.: @excombo: És nem csak a ciklus felénél járunk, hanem valami évszakonkénti Orbán beszéd előtt vagyunk egypár nappal. Ilyenkor felmerülnek a kétségek, de azokat Orbán zsenialitása természetesen mindjárt el is oszlatja. Menetrendszerű.
@Grrr:: azért ezt pontosítsuk, mert (nagyon) hamis múlt lesz megint konstruálva – a 2010-es eleji bóvliba sorolásban valóban erősen benne voltak a 2008-9-es gazdasági világválság hatásai (tehát nem „a megelőző időszak gazdasági folyamatai”, ha az alatt a Bajnai-érára gondolunk), de az, hogy az ország gazdasága több, mint öt évig még a bóvliban is maradt, az maximálisan az Orbán-féle bűnszervezet sara.
Konkrétan, személyekre lebontva pedig Matolcsyé IS.
Amúgy lázadás, a fenét. Eltolcsy a saját seggét próbálja menteni, és eltolcsyzni magától a felelősséget. Az Antall-kormány hajdani privatizációért felelős kormánybizottságának elnöke pontosan az, amiről anno hadovált is: egy piros pötty az Orbán-maffia seggén.
@labrys:: „…2010-es évek eleji…”
(én meg majd dadogok…)
Én nem is értem, hogy miért vagytok ilyen naivak. Eltolcsy annyira maffia része, hogy ki sem látszik belőle. Mindeféle szempontból mindegy, hogy mit szövegel.
Most sokan azt hiszik, hogy a Lókupec a “választás” előtt osztogatni fog. Én azt gondolom, hogy már nincs szüksége osztogatásra a nyeréshez. Láttatok ti borsodi videókat, a legszegényebb, lepusztult falvakból, ahol 99% a fideszre szavazott (a maradék 1% eltévesztette, de az is oda akart)? Nem kell ide osztogatás. Ettől még persze, lehet hogy fog osztogatni a felső osztályoknak (ahogy eddig is), de felesleges, azok is rá fognak szavazni (ahogy eddig is).
Dragunov…
Hiv.: @ipartelep:
Ha azt vesszük, hogy mindig hazudnak. És leosztott szereposztással kommunikálnak a különböző társadalmi rétegekkel, akkor most az történik, hogy kiveszik az elégedetlenség tematikát az ellenzék kezéből, és maguk a fideszesek válnak az elégedetlenség zászlóvivőié, és elhibázottnak nevezik azt a gazdaságpolitikát, amit pont így akarnak véghezvinni, mert pont így akarják kiszedni a pénzt az emberek bőre alól is, és pont így akarnak hiteleket felvenni az ország kontójára, amit mind ellopnak, és pont ezt akarják és folytatják, és közben – Janus arccal – , krokodilkönnyeket hullatva ronggyá sírják a zsebkendőjüket, mint az ország gazdasági helyzetét olyannyira szívén hordozó felelős értelmiségiek, amint éppen közéleti vitát folytatnak …………. egymással. Mert ebbe a közéleti vitába, ahogy látom, nem kotyoghat bele akárki. Csak aki legalább miniszter volt Orbán bársonyszékében. …
Ez csak egy szokásos fideszdzsembori. Leosztott lapokkal és kiosztott szövegekkel a sajtónak féligrágva tálalva.
Mert ha valamit nem tudunk megállítani, akkor álljunk az élére….mondja a …ki is mondja … mindegy. A Fidesz biztos az élére áll mindennek. Az elégedetlenségnek főleg mindig.
.
@tahonoli: & @jotunder:
.
Panyi Szabolcsot ugyan nem olvastam, de a Kard ráépülő továbbgondolását igen, és jól szórakoztam az eltérő realitásfaktorú találgatásokon.
.
A magamfajta boomerek még emlékeznek azokra az időkre, amikor még ereje teljében volt a Szovjetunió. Na és akkor külön szakipari kaszt alakult ki az USA-ban és Ny-Európában az ún. kremlinológusokból. Ők tudtak ilyen zseniálisan találgatni, feltételezni, tutimegmondani. És hát… khm… nem mindig jött be.
.
Btw.: tegnap jelent meg a 24.hu portálon Nagy József érdekes interjúja az ex-fideszes Szelényi Zsuzsával. Érdemes végigolvasni; itt csak egy gondolatot emelnék ki az OVi-féle fejcserés támadás témájához. Szerinte a Fideszen belül ma csak három embernek van pénzügyi és hálózati hátországa: Szijjártónak, Rogánnak és Lázárnak. Őket nem tudja megkerülni, a többiekkel ide-oda gurigázhat. Nem tudom, hogy így van-e, de elképzelhető.
.
https://24.hu/belfold/2024/09/04/szelenyi-zsuzsa-nagyinterju-fidesz-egyutt-szetzilalt-orszag/
.
@ipartelep: : “ahol 99% a fideszre szavazott” Ahol – lényegében! – “a holnap is lesz mit zabálni” erősen függ a lokális naribárótól. Ja és menni kell voksolni, mert különben legkésőbb délután jön a “beteglátogató” ;-).
@annokkk: : Hofi, Ludas Matyi, Népszabó önkritikus vezércikk, Janibá’ “elosztani már nagyon tudunk, termelni még nem”… lényegében! nincs új a nap alatt. A komcsy örök :-(.
@hakohen: : “Nem tudom, hogy így van-e, de elképzelhető.” Ezekkel a nevekkel nem tudom elképzelni. Egyébként Szelényi talán inkább a ’90-es évek elején okoskod(hat)ott volna, amikor megkezdődött a rendszerváltás emblematikus pártjának elfoglalása (ld még: “legitimáció”) :-(.
.
@ipartelep:
.
Te még nálam is pesszimistább vagy. Ha a Tisza Párt ki tudja építeni hálózatát a városoktól a falvakig, akkor van remény arra, hogy sokan szavaznak rájuk másfél év múlva. Ma jelent meg a Závecz legfrissebb mérése: eszerint a teljes népesség körében a Tisza 20, a Fidesz 26 százalékon áll. Ez szavazóban félmilliós különbséget jelent csupán.
.
Másrészt viszont szerintem hamarosan elkezdik az osztogatást; van még miből. Pl. már belengették a jövő évi nyugdíjemelést, benne a 13. havi nyugdíjat – ami igazi parasztvakítás, de hatásos.
.
@labrys:
Csak halkan jegyzem meg, hogy a bóvli kategóriába sorolás 2011 novemberében történt. 2010-ben csak további leminősítés történt. És a 2011 végi gazdasági helyzetet nehéz az előző kormány nyakába varrni.
.
@ijontichy:
.
Szelényi Zs. okoskodott a 90-es években. Akkor lépett ki (többekkel együtt) a Fideszből. Bár egy korábbi generációba tartozik, de Magyar Péterhez hasonlóan belülről ismerte az egészet. Ezért hitelesebb nekem (ami nem azt jelenti, hogy mindig igaza van), mint akik kívülről okoskodnak. Mint te vagy én.
.
Btw. csapkodás helyett olvasd el az interjút.
.
@hakohen: : “Akkor lépett ki (többekkel együtt) a Fideszből.” Erről beszéltem. Ha akkor nem volt elég esze, ma inkább önkritikát gyakorolhat/elnézést kérhet (a többi rendszerváltó “ifjútörökkel” együtt). De! például, ha ma azt mondja, hogy nem volt gyomra a pöcegödörben iszapbirkózni, azt valahol megértem. Mást nem annyira. Majd elolvasom, de ha az előbbi nincs benne, akkor nincs nagyon miért :-(.
Van az a Goethe-nek tulajdonított szöveg (bár bizonyított! eredetit * nem találtam), hogy “Egy jó ember elismeri, ha hibázott, és elnézést kér. Egy nagy ember kijavítja”. Sz-nek és kortársainak a kijavításra ma már nyilván nincs esélye.
Egyébként sem értem minek ezek a kényszeres “hajbókolások” (és nem csak részedről). Neked messze több eszed van, mint Szelényinek valaha volt.
( * Ein guter Mensch entschuldigt sich für die Fehler der Vergangenheit. Ein echter Mensch korrigiert sie.)
@DarthVader:
“És a 2011 végi gazdasági helyzetet nehéz az előző kormány nyakába varrni.”
Azért maradjunk a realitások talaján egy kicsit… 1 év alatt azért nem lehet csodát csinálni a gazdaságban.
De vissza a poszthoz:
1) Sajnos Zsiday is azt mondja, hogy ezt a gazdasági leszakadást még nagyon sokáig lehet ám húzni (vö. a Szovjetúnió is sokáig húzta), a piacok egyrészt sokkal magasabb államadósságokat tolerálnak, mint régebben, másrészt az emberek nem veszik észre annyira az implicit megszorításokat: Ha kell pénz, akkor megadóztatják az OTP-t vagy a Tescot, ők meg beszedik az emberektől.
2) 2022 októberében sokkal neccesebb volt a helyzet. A jegybank alelnöke az USA-ból jelentkezett be egy konferencia után, ottani idő szerint az éjszaka közepén, hogy feldurrantják 18%-ra a (kvázi) alapkamatot, hogy ne omoljon össze a forint. Összehasonlításként: Az oroszok a minap emelték annyira az alapkamatukat. Irdatlan összegeket fizettünk külföldi befektetőknek kamatként (hogy a devizájukat váltsák forintra, amit adjanak oda a jegybanknak, és majd a szép kamattal visszakapják – az emiatt bekövetkezett forinterősödés miatt duplán nyerve az ügyön; persze utólag könnyű okosnak lenni). Most sima 6% körüli kamattal finanszírozza a piac az államadósságunkat (miközben az USA alapkamat is 5% felett van).
3) Azonban ha egy 2008-as válsághoz hasonló válság jönne most is (a gazdasági lapok egyáltalán nem zárják ki), akkor ugyanúgy összecsuklana az ország, mint akkor. Aki Orbán bukását akarja, drukkoljon ennek…
Hiv.: @excombo:
…”Aki Orbán bukását akarja, drukkoljon ennek…”
Valamit tessék nekem, nyeretlen kétévesnek elmagyarázni. Azt, hogy az említett gazdasági országcsőd esetén hogyan tudna megbukni a Lókupec. Mi történne? A banda gyorsan új választást írna ki, amelyen megbukna? Forradalom/népfelkelés törne ki? Simán lemondana magától? Egyéb? (Nem is tudom elképzelni, mi lehetne az egyéb.)
@ipartelep: Hacsak a keleti haverjai nem segítik ki (aminek persze megkérik az árát), akkor a hanyatló nyugatnál kellene kilincselni, hogy ne legyen államcsőd. Amihez sok sikert kívánok.
Az államcsődöt meg azért nem úsznák meg forradalom nélkül.
@excombo: : Irdatlan összegeket fizetett már a mogyoró adófizető, hogy a “szabadságharcos ne legyen meztelen” :-/. Mindjárt az elején (NO IMF!!!) a Templeton-nak. És már nem is trükkök százai, de ezrei kellettek, hogy az egyszeri adófizető, aki a cehhet végül állja, nehogy rájöjjön. Különadók, “nem hárítják át!” (na persze, ahogy azt Móricka elképzeli), ballépések, lopáskár!!! 😉 etc. Szegény Bircus Hungaricus.
Amúgy biztos vagy benne, hogy a pörkölt tud robbanni? Pontosabban, hogy elég lenne egy virtigli államcsőd?
@excombo:: egyesek szerint már elég régóta a ‘lábon kihordott államcsőd’ állapotában van az ország. Tekintve, hogy az állam alapvető feladatait nem képes teljesíteni, ez nem annyira elrugaszkodott álláspont. És van forradalom? – Nincs forradalom, elvtársak.
Másfelől még ha sikerülne is teljesíteni a szigorúan technikai értelemben vett államcsőd követelményeit, akkor sem lenne forradalom, biztos vagyok benne. Csak rá kell pillantani Venezuelára vagy Kubára…
Meg egyébként is, ki vonulna az utcára forradalni? A másfél millió fideszes lelkületű? A prekariátus több millió elnyomott/sötétségbe gettósított szerencsétlenje? A rezsim kliensei, papjai, nagytőkései, oligarchái, tanárai, tudósai, hivatalnokai,
freundjaibarátai, professzorai, jogászai, rendőrei,tanácselnökeipolgármesterei, útépítői, futbalhuligánjai, savazóbácsijai, szektás nyuggerei, cooptált vegyesboltosai & talpnyalói?A Nagy Kibekkelők Hazájában?
Királylány…
Hiv.: @excombo:
A rövid válasz az, hogy a forradalom/népfelkelés teljesen esélytelen. Pedig de megnéznék egy defenesztrációt – milyen magasak is a Karmelita ablakai?
A hosszú válasz… értelmetlen. Vágyvezérelt gondolkodás ez. A költővel szólva: “Node beszéljünk komolyabb dolgokról. Mit iszik?”
@excombo:
“1 év alatt azért nem lehet csodát csinálni a gazdaságban.”
De azt talán el lehetett volna érni, hogy tovább ne romoljon a helyzet.
Amugy hitelminősítésben pont ott tartunk, ahol 2010-ben. (A Fitch egy fokkal jobbra értékelt, itt még van egy lépcső a bóvliig. A másik kettőnél a következő lépcső a bóvli. )
(I.) Szenzációsak a kommentek, nagyon pörög az élet itt. 🙂
(II.) Szelényi Zsuzsa számomra egyszerre végtelenül tisztességes és ugyanakkor nagyon okos (sajnos a mostani 24.hu-s interjút nem olvashattam végig, mert nem vagyok 24.hu előfizető). Ahogy én rakom össze a dolgokat: ő még az 1994-es választások ELÖTT (Fideszes elnökség megújítása környékén) hagyta ott a Fideszt. (1) Elvi ÉS (2) gyakorlati alapon. Elég okos volt, hogy átlássa Orbán láthatóan aljas hatalmi eszközökkel rossz írányba torzítja a Fideszt, aminek megállításához nem látszott elegendő eszköz az ő szemében. És elég tisztességes volt, hogy saját magát ebből kivonja, nem hagyva konformizmusból a gerincét tördelni.
(III.) 2026-t tekintve, az alábbi két előfeltételezéssel élve:
(1) Nem történik jelenleg elemezhetetlen fekete hattyú jelenség (folytatódik a “normál” üzemmenet az országban)
(2) Nem látszik rövid távon összeomlás az országban a kritikus pontokon.
Ebben az esetben én az alábbi kritikus pontokat azonosítom:
(1) Orbán amire akarta már rátette a kezét, az eseményfolyások ütőerét illetően. Abban a hiszemben van, hogy ami fontos és amire ráhatása van, illetve amennyire tudja ezt megtenni, mindezt kontrollálja mára. És eddig sikeresen adaptálódott is (legutóbb Márki-Zay-ékkal szemben sikeresen, míg Magyar Péter ellen folyamatban van ez az adaptálódási dolog).
(2) amennyiben kicsúszni látszana Orbán kezéből az irányítás/kontroll, az két fronton látszana számunkra, plebs számára.
(a) A re-feudalizálódás nyomán a kiszolgáltatott “megalázottak és megszomorítottak” körében ugyan nem várható kritikus léptékű fordulat, egy szinttel felette már esetleg igen. Hiszen ha nincs pénz, csak a kockázat, és sok-sok nyűg és meló, azzal eléggé tele lehet a töke az embernek. Ők motíváltak lehetnek a hálózatos beágyazottság feladására (lásd példának Pokorni Zoltánt) és a lecserélésükre lehetnek ugyan bőven utód-jelöltek, de mindez beágyazódási/megújítási időt vehet igénybe illetve kockázatos lehet (szintén kritikus léptékben). Ez tehát kockázat Orbánnak.
(b) Valamiért el kellene mozdulni Orbánnak a Putyin mintájú hatalmi technikák irányába és nem lesz erre elég idő, a számára sikeres és hatékony kimenetelt elérendő.
(3) Konklúzióként: kell valamit homorítania Orbánnak 2026-ig, mert önmagában, csupán a tehetetlenségi erő révén nem ülhet ölbetett kézzel, bízva abban, hogy viszit 2026-ot is 2/3-dal (mert ugyan összeomlás nem látszik, de a magyarországi helyzet azért egyre látványosabban néz ki egyre sz*rabbul).
.
@tahonoli:
.
A Nagy József-féle Szelényi Zsuzsa-interjút bárki elolvashatja. A 24.hu nem előfizetős, csak némely hosszabb, elemző cikkeknél megkövetelik a regisztrációt, ami ingyenes. Nekem is, neked is.
.
Ami a lényeget illeti: neki is vannak feltevései, neked is, nekem is, másoknak is. Próbálom elkerülni a wishful thinkinget, de nem mindíg megy. A következő másfél év mutatja majd meg, hogy kinek van igaza (senkinek, mindenkinek, részben, egészben stb.) Az nekem egyértelmű, hogy 1.) bár tagadják, de most minden mozgósítható pénzt mozgósítanak (akár hitelből is, hiszen rosszul áll az államkassza) minden társadalmi réteg lekenyerezésére; 2.) minden propagandacirkálót mozgósítanak az igazán egyetlen veszélyes párt és ember (Tisza és Magyar Péter) lejáratására, eltávolítására. Ha az utóbbiak okosan politizálnak (miért ne tennék?), akkor kiépítik a tiszaszigetek hálózatát, és személyes (!) kapcsolatokon keresztül megnövelik a hatékonyságukat. A Závecz által legutóbb mért 20 % (szemben a Fidesz 26 %-ával) már erre látszik utalni. Mindeközben OVi-ék sem alszanak: lejáratás, gerrymandering, a letagadott határon túli egyéni körzetek, 13. havi nyugdíj stb., és még sok ötlet lehet a tarsolyukban.
.
Meglássuk. Vak is aszonta…
.
@hakohen
(1) Köszönöm a 24.hu infót, akkor ezt rosszul tudtam, azt hittem olyan, mint a 444.hu-nál. Mindjárt megyek elolvasni a Szelényi Zsuzsa-interjút.
(2) Én egyetértek a te megközelítéseddel is, szerintem perpillanat ennél több nem nagyon mondható publikusan tudható infók alapján.
PS: Most már csak azt kéne tudnom, hogyan kéne válaszolni @-cal, mert nekem most nem sikerült 🙂
.
@tahonoli:
.
A komment alján jobboldalt a Hiv.: utáni szöveget kimásolod, majd a saját kommented elejére beilleszted. Csiribi-csiribá – pritz-pratz-prutz!
.
@hakohen:
Rájöhettem volna magamtól is. Köszönöm!
@labrys: A nagy gazdasági világválság hatása, és ELSŐSORBAN az, hogy az milyen állapotban érte az országot. Amiben – már elmondtam a véleményemet, nincs értelme újra beszélni róla – Medgyessynek és Gyurcsánynak volt szerepe. Lengyelország vagy Csehország besorolása nagyjából sziklaszilárd maradt a válság alatt is. Az IMF elkergetése, Templetonozás, a ‘kis’ recesszió 2012-ben már nem az ő saruk volt.
A lényeg mindenesetre az, hogy most a ‘kormányzáshoz értő’ és a ‘makroszámok-jók’ Orbán-,kormány áll a fejlemények mögött.
@Grrr: : Plusz mindez úgy, hogy 14 éve, “nulla” ellenzékkel, tkp. teljhatalommal kormányoznak (tökmindegy mit vetítenek a képzelt/gyártott ellenségekről).
@Grrr:
Most esett le a “szexista megjegyzés”. Semmi szexizmus. Ha azt mondom, hogy a nők jobban értenek a mosáshoz, mint a férfiak, az nem szexizmus, dacára annak, hogy vannak férfiak, akik baromi jól elboldogulnak egy kurva nagy halom mindenféle szennyes ruha szakszerű kimosásával, míg ellenben az átlag férfi bebassza az egészet a mosógépbe, rálöttyint valami folyékony szart azt’ hagy menjen, jó melegen, jó sokáig. Említett ismerős (egyébként is tipikusan “naiv” lélek) és a nők nagy részének közgazdasági ismeretei azért megrekednek egy nem túl magas szinten, dacára annak, hogy vannak pengeéles eszű női közgazdászok is. És ezt még csak nem is rovom fel nekik.
@ijontichy: Abszolút! Nagyon kevés kormánynak adatik meg, hogy teljesen szabadon bármit átnyomhasson a nemzeti parlamenten, sok-sok éven keresztül.
@DarthVader: Egy pillanatra sem tételeztem fel rosszindulatot; csak úgy tűnt nekem, hogy a megjegyzés megidézheti a nők sok évszázados elnyomását ‘indokló’, az ő értelmi képességeit lekicsinylő szlogeneket. Úgy vagyok ezzel, hogy a régi- akár mai elnyomó hatalmi struktúrákat fenntartó, tápláló előítéletekre legalábbis hasonlító véleményekkel nagyon csínján kell bánni. Nyilván egy fehér férfit egyáltalán nem érdekel, ha valaki azzal áll elő, hogy a fehér férfiak úgy általában nem tudnak táncolni, még ha voltak is Fred Astaire-ek. Mert a társadalmi elnyomásban nulla szerepe volt mindig is a tánctudásnak. De hogy a nők nem értenek a matematikához, a nők a konyhában ügyesek… Ezekből baj lehet! 🙂