Mi történt a féltudású magyar elittel?
A féltudású magyar elit az egyik legmeghatározóbb publicisztikai élményem az elmúlt húsz évből. Leszámolás az összes lehetséges illúzióval. Az a cikk közvetlenül a válság előtt íródott ( aztán 2009-ben jött a folytatás) és nem csak a rendszerváltás, hanem a Medgyessy-Gyurcsány korszak és az MSZP-SZDSZ koalíció társutas elitértelmiségének kritikáját jelentette. A szerzőről, Publius Hungaricus-ról, 2010-ben derült ki, hogy valójában Orbán Krisztián , akinek felesége, Orbán Anita, éppen visszalépett a FIDESZ-képviselőjelöltségtől, ma amúgy a Vodafone meghatározó embere, Orbán Krisztián pedig az Oriens alapítója és egyik vezetője. Orbán Krisztián értelemszerűen nem volt a budapesti liberális elitértelmiség szvíthártja.
Pár éve Orbán Krisztián “tetézte bűneit” és nyíltan beszélt arról, hogy Matolcsy Györgynek sok mindenben igaza volt.
Nemrég Gulyás Márton készített egy interjút Orbán Krisztiánnal, akit nem tudok Orbánnak nevezni, mert az Orbán az Viktor, legyen OK, ok? (hú, de vicces)
OK eredeti tézise az volt, hogy a nyolcvanas évek reformista elitértelmiségéből formálódott elit kezébe került Magyarország a rendszerváltás után. Pár provokatív mondatot szeretnék idézni az eredeti cikkből.
” Miért is lett volna máshogy, hiszen a régióban elsőként, 1982-ben beléptünk az IMF-be, és olyan legendák, mint Zseniálisfeketejános szárnyai alatt egy egész nemzedék tanulta meg, hogy mi az a nyugati közgazdaságtan (volt közöttük olyan, aki még angolul is tudott!)?
“Mivel a megfelelő pillanatban ők voltak helyzetben, ők tudtak vagyont, pozíciót és tekintélyt szerezni. Ma ők a Politikusok, az Írók, a Tévés Személyiségek, a Nagy Nevettetők, a Színészek, a Filozófusok, a Tudósok és a Szakértők. És dicsérik egymást megállás nélkül. Egymás szemében ők a világszínvonal. “
A mostani interjúban már arról beszélt, hogy OV annyira elveszítette a bizalmát az elitekben, hogy teljesen kiszorította őket a döntéshozatal előkészítéséből. Az elitek képviselte ellensúly a tömegdemokráciával szemben teljesen eltűnt. Szemben Csehországgal, nem alakult ki egy az államtól független erős helyi nagyvállalkozói réteg.
A féltudású magyar elit jobboldala betagozodótt a rezsimben, pozíciókat kapott cserébe azért, hogy egyenesen ült a széken, hátratett kézzel. A liberális elit a Facebookra költözött. Nincs nagyhatású, Nyugaton is látszódó, magyar kormánypárti elitértelmiségi, Orbán értelmiségi holdudvara részben középszerű figurákból, részben manifeszt kóklerekből áll. Van azonban, és ezzel nem leszek népszerű, egy egészen nyugatias gondolkodású banki/technológiai háttérértelmiségi csapat is, akik helyenként kompetensebbnek tűnnek a budapesti liberális értelmiségi húdeokoskáknál.
Én azt gondolom, fogalmam sincs mi erről OK véleménye, hogy Magyarországon az elitstruktúrák újratermelése megszűnt, ezt a rezsim feladta. A több mint egymilliárd dollárral megtámogatott MCC janicsárképzővé züllött, az autonómiájukat vesztett és forráshiánnyal küszködő felsőoktatásban annyira nem bíznak Orbánék, hogy a csúcstechnológiai elitképzést kiszervezték a Kínai Népköztársaságba (és egyáltalán nem világos, hogy ez így miért tekinthető magyar csúcstechnológiai elitképzésnek).
OV sportügyi nemzetvezetési gyakorlatait, férfieszményeit, magyar fizikumos, magyar észjárású, magyar nagypapás hőzöngéseit csak azért vezeti elő, hogy bekerüljön a Vincentbe, de én résen vagyok. A magyar lakosság megérti a pillangóúszást és a kötöttfogást. Legalábbis annyit ért belőle, hogy van valamennyi különbség az olimpiai bajnok és az első előfutam szaúdi-arábiai versenyzője között (ő úszta Tokióban, amennyire tudom, a legrosszabb időt száz pillangón, ezzel századmásodpercre úszta meg Mark Spitz első világcsúcsát). Értékelni tudja az elitteljesítményt, de, és erre valamiért büszke OV, óriási különbséget tesz a győztes, és a tőle két századmásodperccel lemaradó ezüstérmes között, a világ tizenkettedik helyezettje pedig értelemszerűen nem érdekli. Fel sem tudja fogni, hogy mit jelent tizenkettediknek lenni a világon, valamilyen nem lényegtelen dologban.
Volt egy másik verseny is, amelyről meglepően sok magyar újság számolt be, egy nemzetközi matematikaverseny Blagojevgradban, amelyet egy magyar fiatalember nyert meg. A matematika nem a versenyekről szól, ez nem egy világbajnokság volt, de itt egy kétszeres diákolimpiai aranyérmes, kétszeres Schweitzer-győztes nyert, aki vélhetően ma egy világbajnokságon is nagyon jól szerepelt volna. Az, hogy a magyar matematikával mi lesz, lényegesen fontosabb annál, hogy mi lesz a magyar pillangóúszással. A magyar matematika minőségének van szerepe a magyar versenyképességben, a magyar pillangóúszásnak, magyar kajak-kenunak (apám magyar bajnok volt, nem felnőttként, de meglehetősen jó korszakban) pedig nincs és pont. Ennek ellenére a magyar matematikával (számítógéptudománnyal, adattudománnyal, machine learninggel) egyáltalán nem számolnak, pedig egy dologban hasonlít a pillangóúszásra. Nagyon hamar felismerhető a tehetség, és elég korán fejleszthető.
Megkockáztatom, nem véletlen, hogy Magyarországon használtak egy izraeli kémszoftvert és nem Izraelben egy magyar kémszoftvert, ők kevésbé pillangóúszás-orientációjúak. Nem, nincs semmi bajom a pillangóúszással, Tótawének van, nekem egyáltalán nincs. A matematika elitképzést értem, fel tudom fogni, a gazdasági, pénzügyi társadalomtudományi elitképzést nem, de attól az még létezik, azaz létezhetne, csak baromira nem érdekel senkit. Ha érdekelne valamit, akkor sem az alapítványozást, sem az MCC-t, sem a CEU kiebrudalását nem lehetett volna megcsinálni, és Fudan szóba sem kerülhetne.
Ezt Magyarország feladta. A féltudású elitnek nem lesznek egész tudású utódjai, az a kevés, valóban tehetséges (és ez sokkal nehezebben derül ki, mint a matematikában, a totális tehetségtelenség kiderül, talán az is, hogy valakiben van kakaó, de az, hogy kiből lesz nemzetközileg is elismert ember, azt én el sem tudom képzelni, hogyan alakul ki, egy nagyon hosszú szelekciós mechanizmus végén) fiatal, aki ebben az országban megszületik, az el fog menni, mert nem találja meg a számítását. Talán a pénzügyi elit az, ahová érdemes hazajönni Nyugatról, de adjunktusnak kétszázezer nettóért…
Marad mi volt.
“Talán a pénzügyi elit az, ahová érdemes hazajönni Nyugatról, de adjunktusnak kétszázezer nettóért…”
Közeli érintettségem alapján: nem, véletlenül sem. Itt is létezhetnek persze kis működő szigetek, akár középtávon is, vagy lehet valaki a Seggfej rokona, barátja, üzletfele, és felajánlhatják a lehetőséget, hogy rajta keresztül rabolnák ki az államkincstárat – van, akinek ez is az “érdemes” kategória. De próbáljuk csak ízlelgetni: Budapest, a világ meghatározó pénzügyi és befektetési központja… Na ugye.
Pénzügyi vonalon is minimum akkora a differencia, mint adjunktuséknál, még ha más is a bázis. Ha bárki azt gondolná, hogy létezik olyan dimenzió, amiben – ha nem is a közjó, de legalább valamilyen tágabb csoportérdek szempontjából – igazolgató az az ostoba dúlás, amit Seggfejék művelnek: nem, nincs ilyen.
@jotunder:](#comment-311654):
Nem értem, hogy miért érdekes az, hogy a féltudású OK a féltudású Matolcsyról mit nem állít. (Szép reggel van, mindkettőjükkel nagyon kegyes vagyok.) Vihar egy kanál vízben. Jó eséllyel szennyvíz.
@AdvocatusDiaboli: OK nem féltudású, ő pont olyan, mint a korosztálya észt fiatal bankárai, befektetői. MIT MBA, Tufts Fletcher School Master of Arts and Diplomacy . Nem tudom, hogy ez mennyire fontos valójában. Azt gondolom, hogy az igazi féltudásúak néha alapvető makrogazdsági kurzusokat sem ültek végig.
@Podvinecz marsall:: nem nézem le a népet, sőt: minden szempontból a nép részének tekintem magam. Épp ezért próbálom megtenni neki (nekünk) a legnagyobb szívességet, azaz a lehető legobjektívebben próbálom szemlélni őt (minket).
.
Így van – bár én azért remélem, hogy idővel a nép is képes lesz majd felnőni. (Ha az AI-k is úgy akarják 😎 )
@jotunder::
Ja. Iszonyatos mértékű belső eladósodás, illetve szó szerint milliók leszakadása árán (a reménytelenséget generációkra konzerváló hosszú távú strukturális rombolást nem is említve) a legfelső decilis legfelső decilise tényleg jó helyzetbe került. (Mellesleg roppant ideiglenesen, történelmi léptékben mérve.)
.
Orbánék gazdaságpolitikáját a Nyugat nagy ívben leszarja, annyira nem tétel, semmilyen értelemben. Azon az egy-két ponton, ahol a Nyugat számára egyáltalán tényezőként felmerül a magyar gazdaságpolitika (német ipar kiszolgálóterülete & adóparadicsoma), ott a Seggfej önös érdekből simán odavetette az ország érdekeit, és maximálisan – továbbá szokásához híven idiótán rövidlátó/felelőtlen módon (nem kívánt /basi/ törlendő) – kiszolgálja „a” Nyugatot.
.
Merthogy ő meg azt szarja le, hogy egy-két generáció múlva mi lesz itt, Magyarországon.
@labrys: Magyarorszag egy unios allam, a magyar GDP 160 milliard dollar, a magyar export/GDP arany nagyjabol a tizedik a vilagon. Kozel van Nemetorszaghoz, tele van multinacionalis cegekkel. Ne vicceljunk mar.
A legalacsonyabb decilisben a jovedelmek valamivel jobban novekedtek 2010 ota, mint a legfelso decilisben. Nem igaz, hogy a szegenyek sokkal szegenyebbek lettek. Az igaz, hogy nem latszik a kitoresi pont. De 2007-ben, amikor OK a feltudasut irta, szinten nem latszott. Ha Orban demokrata lenne, Magyarorszag teljesen szabad lenne, akkor azert ez nagyon mashogy nezne ki. Nem altalaban a politikajaval van baj, hanem azzal, hogy aljassagokat csinal. Es nem biztos, hogy egy tisztesseges valasztast elveszitene, mert lehet, hogy kompetensebbnek tunne, mint az ellenzeke. Amit most muvel, az elfogadhatatlan. A kleptokracia kiepitese, a kozmedia elfoglalasa, a part es az allam osszemosodasa, es minden, ami ennek kovetkezmenye, az elfogadhatatlan. A gazdasagpolitikaja meg olyan, amilyen, Medgyessyhez es Gyurcsanyhoz kell merni, es az emberei komptenciajat Medgyessy es Gyurcsany emberei kompetenciajahoz, es abbol az osszehasonlitasbol nem feltetlenul jonne ki rosszul. Franconak es Pinochetnek eleg jo evei is voltak, de azert alapvetoen totalisan elfogadhatatlan rezsimjuk volt. Orban nem Pinochet, de ilyet Magyarorszagon nem szabad csinalni.
@jotunder:
ajánlom figyelmedbe a csatolt KSH-táblázat 2.6.1.2. Jövedelemeloszlás egyenlőtlensége és 2.6.1.3. Szegénységi arány sorait.
https://www.ksh.hu/thm/2/indi2_6_1.html
@jotunder:](#comment-311663):
“Nem tudom, hogy ez mennyire fontos valójában.”: Szerintem mérsékelten.
A papír eleve nem perdöntő. A féltudáshoz nem elég. Az én amerikai PhD-m a szakmailag releváns tudásomnak kb az ötödét adja. És nem a legfontosabb ötödét (papíron persze fontosabb). És sajnos több olyan full professzort tudok (Utrecht, Imperial College, Wageningen, sorolhatnám) akik a legkikezdhetetlenebb pedigrével hirdetnek teljesen védhetetlen (és káros) tévhiteket. És ismerek olyanokat, akik nem rendelkeznek tudományos fokozattal, de az említett professzoroknál jobban tudják (i.e., nagyobb tudásúak). Vagy “csak” tisztességesebbek, de én valahogy azt többre értékelem, mint a papírt.
OK esetében az, hogy 2009-ben a válság közepén képes volt Reagant és Thatchert pozitív példaként fölhozni arra, hogy hogyan kéne a válságból kilábalni számomra érdektelenné teszi, hogy milyen papírjai vannak. A féltudást megengedem, lehet egy kicsit több is. Még azt sem tartom kizártnak, hogy jobban állna Magyarország, ha több ilyenünk lenne. De az általad belinkelt források alapján nem tűnt ki az általa kritizált féltudású magyarok közül.
@Külsős: És szögezzük le, hogy ez annak a KSH-nak az adtsora, aminek az elnökét 2010-ben Orbán páros lábbal rúgta ki, hogy azóta is “vattát báláz” valami anoním egyetemen, hogy kinevezze a mai elnökét, akit aztán hat év hűséges szolgálat után meghosszabbított Bicskéig. Képzeld, ha valódi adatokat is láthatnánk a szegénység mértékéről és a jövedelemeloszlás egyenlőtlenségéről.
@Külsős:, @nyulambator:. Alapvetően Jótündérrel értek egyet. Egy magát jobboldalinak valló kormányon számonkérni a jövedelemelosztás-egyenlőtlenségének növekedését az kábé a baloldaliság számonkérése… (Plusz önmagában ez is csak egy adat, amit a többivel együtt kell nézni: Feltehetően Észak-Koreában jó kis egyenlőség van.)
(1) Az a helyzet, hogy a 2002-2010-es időszak gazdasági szempontból szerintem katasztrofális volt (nem homogén időszak persze, szvsz 2002-2006 volt az ősbűn, Bajnai meg már OK; de összességében ez az összkép). Van ez így, legközelebb jobban kell csinálni, és nem becsapni magunkat.
(2) Engem JT felsorolásán túl eléggé zavar az, hogy a gazdaságon (+ szavazatvásárláson, sporton, propagandán) kívül nem nagyon figyelnek most semmire: Azért EMMI alá egy sikeres társadalom szempontjából fontos dolgokat lapátoltak, és itt a hatalomkoncentráción + EU-s pénzek elköltésén túl tényleg nem tudnak semmi épkézláb dolgot felmutatni. 🙁
@excombo:
Számonkérésről szó sincs, ténymegállapítás volt. Méghozzá a kormányhoz abszolút lojális KSH adatait használva. Csak mert Jótündér azt írta, hogy ” a legalacsonyabb decilisben a jovedelmek valamivel jobban novekedtek 2010 ota, mint a legfelso decilisben.” Ez tévedés, az egy főre jutó bruttó és nettó jövedelmeket mutató KSH-tábla sem igazolja vissza:
https://www.ksh.hu/stadat_files/jov/hu/jov0005.html
Ami a gazdaságpolitika egészét illeti, érdemes a makroszámok mögé is nézni. Az államháztartás hiányát, ami a 2002-2006-os időszak legnagyobb problémája volt, 2019-ig valóban leszorították, ez tény. (Ugyanakkor 2020-tól, mivel a covid miatt átmenetileg ezt nem büntetik az EU-s szabályok, elképesztő mértékben elengedték és tervezik is elengedni még 2022-ben is). De azért azt se felejtsük el, hogy a magánnyugdíjpénztárak megszüntetése évente a GDP kb. 2%-ával javította a hiánymutatót, a rövidtávú javulás érdekében feláldozták a hosszútávú fenntarthatóságot. Az államadósság/GDP arány is jóval kevésbé csökkent mint amit a pénztárak beszántása lehetővé tett volna, mostanra pedig újra 80% körül jár.
A GDP növekedésben, külső egyensúly javulásban nagy szerepe volt a pénzügyi válságot követő példátlan hosszúságú világgazdaságú konjunktúrának és a soha nem látott mértékű EU-s felzárkóztatási pénzeknek. Igaza van labrysnak, disznó szerencséjük volt az első 10 évben. És akkor azt még nem is említettem, hogy a növekedést mennyire húzták a többségében improduktív állami beruházások meg a mesterségesen felpörgetett lakásépítés (no meg a német multik). A munkanélküliségi adatok javulásánál se felejtsük el a konjunktúrát, a munkanélküliségi ellátások időtartamának drasztikus rövidítését, a közmunkát és persze a többszázezer külföldre költöző és/vagy ott munkát vállaló magyart. És így tovább és így tovább. Mesterségesen túlfűtötték a gazdaságot a konjunktúrában, nem tartalékoltak a “rosszabb időkre”, a gazdaság szerkezete nem javult (multik egészségtelen túlsúlya), az egészségügyet, oktatást hagyták lerohadni.
Szóval, bár egy pillanatig sem állítom, hogy semmit sem csináltak jól (gazdaság fehérítése, egyebek), de szerintem összességében nem voltak annyival jobbak az elődeiknél, mint amennyire a makroszámokra felületesen ránézve gondolhatnánk.
Hiv.: @Külsős: Boccs hogy belekotyogok, de ez csak azért van, mert ehhez sem értek. 🙂
Meszebbről kezdem. Mióta az eszemet tudom, de minimum rákosieftársbajtárs óta a mai napig pártunk és kurmányunk újabban többpártunk és kurmányunk egyébről sem beszél mint arról hogy munkahelyeket kell teremteni! Ahelyett hogy arról beszélnének és azért tennének hogy a hazai értelmiségi polgárság és tulajdonosi polgárság iperedjen, gyarapodjon, szaporodjon. 🙂 Nem ez lenne a nemzeti cél? Ha van erős polgárságunk akkor a szegényebbjének is több jutna. Okos gazda nem hagyja a dolgozóját éhen halni ugyanis, sőt. 🙂
Ezek ugyanazok! Ezek gyarmatosítják a választópolgáraikat. 🙁 Minket. 🙁 Innen nézve hogy libajnai vagy eltolcsy a patikamérlegen merre billen? 🙁 Elnézést kívánok. Annyira szerintem nem fontos. 🙁
Ha offnak vélitek nyugodtan töröljétek háeszemet.
@rrdos:
Orbán meg Matolcsy másról sem beszélt, mint hogy meg akarja erősíteni a nemzeti polgárságot. Az egykulcsos szja-val, családi adókedvezménnyel látványosan a közép-, felső középosztályhoz tartozóknak kedveztek.
A munkahelyteremtés meg úgy értendő, hogy a vállalkozásoknak meg lehet könnyíteni a foglalkoztatást például a bérre rakodó terhek csökkentésével, esetleg állami támogatással, vagy egyszerűen a vállalkozási környezet javításával. Ebben már nem jeleskedtek annyira, bár volt valamennyi járulékcsökkentés, de az egykulcsos szja az alacsony jövedelmeknél növelte a bérek adóterhelését. Új munkahelyekhez kapcsolódó támogatás leginkább a multiknak és nagyvállalatoknak jutott, a kisvállalkozásokkal nemigen foglalkoztak. A vállalkozási környezet meg nem igazán javult, a bürokratikus terhek nem enyhültek lényegesen és az elharapódzó korrupció sem igazán üdvös az egyiptomi álmoskönyv szerint.
A tulajdonosi réteg erősítésén leginkább a csókosoknak osztogatást, meg a közbeszerzéseken keresztüli kedvezményezést értették. Egy szűk kör látványosan gazdagodik (mint azt Lánczi Andrástól tudjuk, amit korrupciónak vélünk az maga a fidesz politikájának lényege), de őket inkább járadékvadászoknak mondhatjuk, valódi piaci versenyben nemigen állnák meg a helyüket. A vállalkozó, autonóm polgárság erősödése nem érdeke egy kiépülő autokráciának. Ez van.
@jotunder:: érzelmi vagy akármilyen elfogultságaid miatt (kogn. dissz.) még most, ennyi év Orbán-uralom után sem vagy képes elfogadni/belátni/elismerni, hogy a Seggfej rendszere nem pusztán egy „rossz” magyar politikai periódus/kormányzás, hanem alapvetően, strukturálisan más (történelmi léptékben destruktív) társadalmi berendezkedés a rendszerváltás óta létrejött bármelyik korábbi balfasz kormányzati periódushoz képest.
…De ez legyen a te problémád.
.
Az viszont meglehetősen …sajátságos, amikor Angliából nézve bizonygatod az itteni szegénység mértékét/jellegét – én meg kimegyek a falu főutcájára, az omladozó, gazdátlan házak közé, és látom, hogy mit tett az elmúlt egy évtized az emberekkel. Meg az emberek közti viszonyokkal. A boltokkal. Az iskolával. A környezettel. A földekkel. Az egész, posztapokaliptikus látványt nyújtó kistérséggel. A megyével, benne félezer éves városokkal – mely utóbbiak ugyancsak látványosan rohadnak, ma már.
.
Messze túl intelligens és tájékozott vagy ahhoz, hogy ne tudd, micsoda iszonyú eredményekhez vezet egy ország egész szerkezetének francoizálása, illetve egész népességének célzott & tudatos elembertelenítése. Ráadásul saját, személyes családi tapasztalatokat és tragédiákat is hordozol e tárgyban. Az elfogultságaid miatt mégsem vagy képes összekötni a nyilvánvaló kiváltó okokat a nyilvánvaló következményekkel, és körömszakadtáig ragaszkodsz az olyan típusú „érvekhez”, hogy ‘…igen, de azért a Harmadik Birodalom idején kiváló autópálya-hálózatot is építettek!’.
.
Noha teljesen igaza van @AdvocatusDiaboli:nak (és mellesleg Orbán Krisztiánnak) abban, hogy tök értelmetlen a GDP-féle mesterséges, csak irodai prezentációs célokra alkalmas „mutatókkal” megkísérelni értékelni bármilyen ország valódi állapotát/gazdaságát, ha már mindenképpen arra terelődött a szó, hogy kinek hány centi a GDP-je, ne felejtsük el azt az apró tényt, miszerint
.
Orbán uralgásának elmúlt 10+ éve alatt az ország (orbáni hivatalok által kimutatott!) átlagos évi gazdasági növekedése általában KISEBB volt, mint az adott évi EU-transzfer összege.
.
Ennyit az orbáni gazdaságépítésről & sikerekről.
@labrys:
:::átlagos évi gazdasági növekedése általában KISEBB volt, mint az adott évi EU-transzfer összege.
a GDP-be nem számítható bele a transzfer. ha te rendbehozod a transzferből egy kisváros csatornahálózatát, akkor annyi fog történni, hogy rendbe lesz hozva, és hát főleg erre költheted.
Hiv.: @Külsős: A zorbán és a nemzeti feltőkésített polgárság? Láttunk már ilyent az átkosban. 🙁 A gyerekeik, de legkésőbb az unokáik elfajzottak, tisztességtelenségben megőszült nagypapi vagyona ment a levesbe. Ezekkel sem lesz másképpen.
Záró gondolatodra. “Ez van.” De miért van ez? Kinek az érdeke ez? Szűkítsük a kört. Nekünk biztosan nem. Csak nem a “tuvalui őrgrófság” titokszolgái érdekében zsákmányolnak ki minket mintha gyarmat lennénk? Na jó. Zárjuk ki ezt is, mert Tuvaluban nincs őrgrófság. 🙁 Marad mindenki más. A zerbajdzsánt is kizárnám, bár a baltás esete óta?
Hiv.: @Külsős: Ezt elfelejtettem mondani. Nemzeti feltőkésített “polgárság”? Ezekből soha nem lesz polgár. Max az 1. éjszaka jogát iparszerűen gyakorló földesúr. 🙁
@labrys: “igen, de azért a Harmadik Birodalom idején kiváló autópálya-hálózatot is építettek!”
Iránymutatást szeretnék kérni: Ha az ember nem szeretne náci propagandista lenni, akkor mi a helyes magatartás? Azt mondani, hogy nem építettek kiváló autópálya-hálózatot, vagy csak nem szabad beszélni az autópálya-hálózatról?
Nekem az a véleményem, hogy JT sokkal több embert meggyőzött itt a posztjaiban arról, hogy Orbán rendszere szar, mint ahányat kemény keleti kommentelő valaha fog (remélem, jól van ő is). Visszatérve a Te példádra, ha az ember elmondja, hogy a Harmadik Birodalom kiváló autópálya-hálózatot épített, és még így is a tűzre vele, akkor
(1) igazat mond (nem tűnik fizetett propagandistának).
(2) benne van a mondandójában, hogy ezen pozitívum mellett is van ott valami akkora negatívum, ami miatt tűzre velük.
Vidékiként a falvak helyzetét is kicsit árnyaltabban látom. (EU-pénz azért csurrant-cseppent, illetve alapvetően az országrésztől függ, hogy milyen állapotok vannak + a szokásos Fidesz-hűbéres rendszertől (jól szavaztak-e); az emberek városokba áramlása pedig egy elég érthető folyamat sajnos).
@jotunder:
Nagyon sajnálom Jótündér, de tévedsz. A GDP-ben igenis benne van az EU-transzfer, no nem közvetlenül, hanem úgy, hogy benne vannak azok a termékek és szolgáltatások, beruházások, felújítások, amelyek létrehozását a transzferek finanszírozták. Emlékszem, egyszer írtam erről szakmaibban és hosszabban, most csak a te példádnál maradva: a csatornahálózat rendbehozása (vagy akár egy autópálya szakasz megépítése) benne van a GDP-ben, mint felújítás (vagy beruházás). Ha nem lett volna transzfer, a csatornát nem hozták volna rendbe, az utat nem építették volna meg, a GDP ennyivel kisebb lett volna. Vagy ha mégis megcsinálták hazai pénzből, akkor más felújításra/beruházásra nem jutott volna és a GDP megint csak kisebb lenne,
Hiv.: @Külsős: en ugy tudom, hogy a keletkezo erteket bevonod a GDP-be, de ki kell vonnod a transzfert. tehat onmagaban attol, hogy bejon a transzfer nem keletkezik GDP tobblet. persze, jo, hogy van transzfer, de itt nem ez volt a kerdes, hanem az, hogy kisebb a novekedes merteke, mint a transzfer merteke. nincs igazan osszefugges a ket ertek kozott.
@labrys: : Sokadszorra: vityáék gazdasági teljesítményén rugózni teljesen felesleges. Se nem bűnrossz, se nem jó (pláne nem annyira jó, mint 120dB-en röfögni szeretik). Az igazi kár a fejekben keletkezett. Ahogy mondani szoktam, háromésfél gazdasági (állam)csődből hamarabb talpra lehet állítani az országot, mint abból az elmebéli mélysötétségből (incl. apátia + morális mélypont) kiráncigálni, amit vityáék bő húsz éve tudatosan táplálnak és terjesztenek, s mely állapotban igyekszenek megtartani az országot, eddig meglehetős sikerrel. Vityáék hatalmon maradásának legfőbb alapja, a nyugati gazdasági integráció. Biztosítani fogja a “langyos vizet” (underclassnak kevésbé langyos, feljebb akár kellemes is lehet) ahhoz, hogy a “pörkölt ne robbanjon”. Az elit a baromfiudvarában pedig (mivel a “tízdeka parizer” azért nem lesz nekik gond) majd elkotkodácsol olyan “fontos” dolgokon, hogy akkor most a vitya-mitya-eltolcsy gazdaságpolitika neolib, neokon, vagy libkon (vagy csak simán Kohn? ;-)), és felháborodottan kárál kicsit, ha gazda kikap közülük egyet-egyet, de ennyi (ld. MTA és egyetemek). Képzeletszegénységük és a “bizonyos szint fölött nem megyünk bizonyos szint alá” életvitelszerű mantrázása (az “Aki dudás akar lenni…” helyett) biztos támasza a ’90 előtti legalja bolsi gyökerű közép(se)szer uralmának. Én továbbra is kevés esélyét látom, hogy a NER-nek, vitya természetes megpusztulása előtt vége legyen (persze néha az embert elfogja a wishful thinking hangulat, hogy a szedett-vedettnek tűnő ellenzék talán homályos hátsószobai megfontolások eredményeképpen tűnik szedett-vedettnek). Bárhogy is, az ország nem élhetetlen, és ezen valószínűleg csak egy olyan globális krach változtatna, amit meg már nem kívánok magunknak a Lajtán túl se. Annyit nem ér az egész (főképp, hogy Mo. ezt magának főzte). Előbb, vagy utóbb, vége lesz.
Btw… szegény @JT-től meg hiába várod, hogy megvilágosodjon. Neki, szocializációjából eredő, “hardwired” kötelessége ;-), hogy a magyar tudományos/értelmiségi elitnek fügefalevelet próbáljon kreálni. Édesmindegy. “Százévmúlva” úgyis akad majd egy újabb “borász-történész”, aki karrierépítéshez az “ezredforduló és az első évtizedek” kutatásán vesz lendületet, és nem áll majd érdekében kíméletesnek lenni. Én meg biztosan nem fogok patikamérlegen egyéneket mérlegelni (ti. ki súlyosan szaralak (kispalkó?), ki kevésbé (kispiás?). Társadalmi szerepvállalásban enbloc lebőgtek. A rendszerváltást inicializáló, “hatalomántmentő” (pöfujj) reformkommerek iránti – nem mondom, hogy minden alapot nélkülöző – utálat annyira elhomályosította a lámpás, szép fejek zömét, hogy nem látták a fától az erdőt. Mármint azt, hogy ’97-98-ra mi lett – vityáék uralma alá kerülvén – a rendszerváltás emblematikus pártjából :-(.
@ijontichy: Szerintem meg ennek a 12 évnek pont az a szomorú tanulsága, hogy az értelmiség nem oszt, nem szoroz (sőt, talán a címben emlegetett elit sem). Én nem hittem volna, hogy ilyen kontraszelektált alsóbb szintű vezetőkkel (amire én rálátok: KLIK-vezetők, egyetemi kancellárok, újabban már a rektorok is egyre inkább) hosszabb távon el lehet működtetni egy országot látványos összeomlás és forradalom nélkül. De a jelek szerint el lehet.
A másik poszt alatt a “miért nem érdekel senkit a Pegasus-ügy?” kifakadásom pont azt boncolgatja, hogy miért nem tényező ma már az értelmiség. A fejlett nyugaton sem a pék meg az autószerelő buktatja meg egy ilyenért a kormányt, hanem az értelmiség lázad fel annyira morálisan (a sajtóval kezdve), hogy elfogy körülöttük a levegő. (A FB-politizálás pedig úgy jön ide, hogy tessék, ez a tömegdemokrácia.)
**
Egyébként amit én az alapítványosítás körül láttam: Az értelmiség utálja őket, mint a szar, de gyáva / megalkuvó is, mint a szar. (Bocsánat. Ez önkritika is.)
@jotunder:
Bocsáss meg, rosszul tudod. Az EU-transzfer csak finanszírozó tétel. Gondold meg, lehet például a GDP-t úgy növelni mesterségesen (egy darabig), hogy egy ország eladósodik, ahogy 2002-2005-ben láttuk pl. Egyebek mellett autópályák épültek költségvetési pénzből, ezzel nőtt a GDP, de a hiány is, amit adósságból finanszíroztunk. Vagy vegyük a devizahitelből épült lakásokat, amik szintén benne voltak a GDP-ben, de forrásuk az ország külső adósságának növekedése volt. Az EU-transzfer hasonlóan viselkedik, azzal a roppant lényeges különbséggel, hogy nem keletkeztet adósságot.
Ismétlem: a GDP-ben közvetlenül nem látod az EU-transzfert, de a hatását IGEN.
@Külsős: nyilván látod a hatását, hiszen épült pl. egy autópálya, amit nem adókból kellett megfinanszírozni. pontosan akkora hatása van, mint amekkora az értéke. ha egymilliárd euró, akkor egymilliárd euró. de amikor kiszámolják a kurrens GDP-t, akkor levonják az egymilliárd eurót. az történik, hogy átlagosan több GDP keletkezik, mint egymilliárd euró, és az a többlet, ami persze lehet nulla euró, de valójában akár félmilliárd euró is lehet. tehát, ha bejön évi négymilliárd euró, akkor annak lehet kétmilliárd eurónyi kontribúciója a GDP-ben, ami az éves GDP-nak olyan 1.4 százaléka lehet, de ez egy fix érték, aminek nincs közvetlen hatása a GDP növekedésre. ez olyan, mintha azt mondanád, hogy van a GDP-d és ebből van egy fix rész, amit megpántlikázol, az, hogy ezzel te összeméred a gazdasági növekedést annak nincs sok értelme. ha megnézed a többi régiós ország növekedését, akkor azt látod, hogy nem áll nagyon rosszul Magyarország. https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/tec00115/default/table?lang=en
Magyarországra bejött egy csomó multi, jelentősen nőtt az exporthányad, a 2013-2019-es évek elég jók voltak. ha én mély utálattal gondolok Orbánékra, az nem a gazdaság miatt van, ezt OK sokkal jobban látja, mint én, és minha ő is így lenne vele.
@jotunder:](#comment-311710):
Kissé furcsának tartom ezt az üzenetváltást. Ha azt sem tudjuk, hogy mit tartalmaz egy szám (én bevallottan nem vagyok a GDP számítás szakértője), akkor mi értelme van az apró rezdülésein vitázni?
És mit befolyásol, hogy benne van-e a transzfer? Elvégre az ugyanúgy a gazda érdeme, mint az Audi összeszerelőüzemének a termelési értéke. Mind-mind az ő sikere.
De bármit tartalmaz is a GDP, a korábban kifejtett okok miatt nem tartom szerencsésnek “a gazdaságot” vele azonosítani. A növekedésével meg főleg nem. Az kb olyan, mint a népesség fejlődését az össztömegének változásával leírni. Pl. “2010 óta Magyarország népessége 1,5 millió tonnával, 729,7 millió tonnára nőtt”. Többen és/vagy nagyobak lettünk, lehet örülni. Ennek sincs sok értelme, de talán több, mint a GDP-nek. Pl. konvertálható nitrogénre és foszforra, ami a GDP-ről nem mondható el. Más-más okból ugyan, de mindkét elem kritikus, stratégiai jelentőségű.
Egy normális család sem elsősorban az alapján ítéli meg az elmúlt évét, hogy az összjövedelmük 2,9%-kal nőtt vagy 0,3%-kal csökkent. Márcsak azért sem, mert a reáljövedelmük változását ilyen pontossággal ki sem tudják számolni. Sokkal fontosabb, hogy ki született/halt meg, a gyereket fölvették-e a kiválasztott iskolába, sikeres volt-e a nagynéni rehabja vagy visszaesett, elvitte-e az eső a nyaralást, Rex sajnos megdöglött, de cuki kiscicák születtek.
Én többször vettem ki fizetés nélküli “családi” szabadságot. Ez drasztikus “GDP csökkenést” okozott az érintett években a családnak, de akkor sem bántuk, és azóta is csak azt bánom (de nagyon), hogy nem maxoltam ki az összes ilyen lehetőséget. Tehát hogy nem csökkentettem még jobban a kollektív GDP-nket.
Közvetlen tapasztalataim (utcán, piacon járva, földek kinézete, óriásplakátok, sajtótermékek illetve azok hiánya, infrastruktúra állapota, műemléki épületek lerombolása/tönkretétele vagy éppen fölújítása, stb) és közvetett, de igazolható információim (Fertő-tavi fürdőtelep lerombolása és lenyúlása, egyetemek magánosítása, intézmények fölszámolása, stb) határozzák meg a folyamatokról alkotott benyomásaimat. Ha Orbán tízmilliárdos “majorsága” épül-szépül, miközben az általam ismert kórházak meg rohadnak lefele, akkor az kicsit elkedvetlenít, a GDP és a hőindex alakulásától teljesen függetlenül (az utóbbit érzékelem ugyan, de nem befolyásolja a véleményem – az előbbit nem is érzékelem, szóval miért foglalkoznék vele?).
Ha látom a mellékvonal girbe-gurba vágányán döcögő muzeális vonatot, vagy a hármas metró felújítottnak csúfolt szerelvényeit, akkor majdnem mindegy, hogy azért ilyenek, mert nem telt rájuk a GDP-ből, vagy azért, mert abból az x-edik kormánygépet kellett megvenni, még három stadiont építeni és vadászati világkiállítást rendezni (a yachtot hagyjuk is, a majorságot meg már említettem).
És azért csak “majdnem” mindegy, mert minél nagyobb az a GDP amiből csak ezt sikerül kihozni, annál nagyobb a baj.
Számok, miegyéb – akkor most előveszem kedvenc időtöltésemet, és demagóg leszek:
A Magyarországnál valamivel kisebb lélekszámú Ausztria a Marshall-terv kapcsán kapott 800 millió dollárt, ami mai árfolyamon kb. 8 milliárd dollár. Seggfejék 2010 óta bezsebeltek az EU-tól tisztán legalább 50 milliárd eurót. Most akkor lehet méricskélni, hogy de az nem is úgy, meg de azért… A magam részéről gratulálok a több mint tíz évi nettó stagnáláshoz.
@jotunder:
Kiegészítem az előző hsz-emet egy nagyon durván leegyszerűsített, de mégis kicsit szakmaibb megközelítéssel. A GDP-t több oldalról is számolják. Termelési oldalról számba veszik az egyes ágazatok kibocsátását és ebből levonva az ún. folyó termelő felhasználást (vagyis azon termékeket és szolgáltatásokat amit felhasználtak az új termékek és szolgáltatások előállításához) előáll a GDP.
Felhasználási oldalról közelítve megszámolják a háztartások és a kormányzat fogyasztását, az állóeszköz- és készletfelhalmozást, valamint az export-import egyenleget, és megint csak előáll a GDP.
A nemzeti számlák, ezen belül is az ún. nem-pénzügyi számlák összehangoltan mutatják a GDP termelését, a felhasználási oldal tételeit, valamint az utóbbiakat lehetővé tevő jövedelmeket és transzfereket (köztük a külföldről kapott folyó- és tőketranszfereket, amik között ott vannak az EU-transzferek!). Az egész mindenség egyenlege pedig az ország külfölddel szembeni nettó pozíciója (adósságának változása).
Szóval, kedves JT, törődj bele, a GDP-ből nem vonják le az EU-transzfereket.
@AdvocatusDiaboli:
Csatlakozom, hogy nem tudom mi a GDP tartalma. Csak felteszem, benne van az a szolgáltatás is, amit a magánegészségügyben, a magánoktatásban vásárolsz, mert az állami nincs, vagy az ügyvéd, akit arra fizetsz, hogy segítsen a törvényútvesztőben, amit az állam állít csapdának. Benne van, a másik oldalon, a saját források híján és az állami szolgáltatások hiányában mindentől elesők, a félrabszolgasorban tartott közmunkások és a nyugdíjukat sem megérők életminősége, a ruppótlan családok gyerekeinek a teljes jövője minőségestül és mindenestül. A mi kis privilegizált helyzeteinkben felmerülő viszonylagos küszködést és keserűséget nem is számolom ide, csak a rend kedvéért – másnak biztos nem lesz ereje ránk gondolni, ha magukra se bírnak.
@jotunder:
Csak most láttam ezt a hsz-edet és azt hiszem, már értem a problémádat. Csakhogy a nemzeti számlák ún. eredményszemléletű statisztikák, amiből az következik, hogy az EU-s transzfert nem feltétlenül arra az évre könyvelik, amikor effektíve beérkezett a pénz, hanem arra az évre, amikor megvalósult az a gazdasági esemény, amire kifizették. Az uniós szabályok szerinti, eredményszemléletű államháztartási adatokban lévő EU-transzfer van összhangban a GDP statisztikával, nem pedig az, amit a pénzforgalomban látunk.
Ez azonban csak max. 1-2 év ide-oda csúszkálást okoz, több éves időszakot nézve nem lényeges.
(Ennél szerintem jóval érdekesebb lenne tudni, hogy vajon mennyivel vetik vissza a GDP volumen növekedését a lopások miatt túlárazott projektek).
Ami a régiós összehasonlítást illeti, persze hogy nem állunk rosszul, csak ahogy excombónak írtam, ha kicsit mögé nézünk a jó makroszámoknak, akkor azért van mit felróni a gazdaságpolitikának ( @Külsős: )
a nem.féltudású főkülügyér észrevétele a nezetközi helyzet fokozódásakor
Cica, mi eddig is tudtuk, de most már papírod (kupád) van róla, hogy európai szinten is szuper vagy! Bravó, Chelsea, bravó, Lőw Zsolt!
(és, of course, dzsudzsi)
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/szijjarto-peter-12-napja-sportos-temakban-posztol-facebookon-az-afgan-helyzetrol-meg-nem-szolalt-meg/
@allofarkucsillagnezo: én magamnak úgy próbálom magyarázni, hogy
1. mindennek az ára van a GDP-ben (ha 0, hát 0)
2. az ár még jó esetben se arányos az értékkel (de még a marginális értékkel se): minimum a ritkaság is erősen hat rá. a stadionépítést remek példának tartom a „maximáljuk ki a GDP ár/érték arányát (még véletlenül se az érték/ár arányt!)” könyvelési trükkre.
azonnali önkorrekció az 1-es pontomhoz: tudtommal a saját lakás használatát beszámolják a GDP-be valamiféle virtuális lakbérként. van még hasonló dolog? mert arról pl. nem tudok, hogy az állami oktatásban/egészségügyben számolnának virtuális hozzáadott értéket a magánoktatás/-egészségügy alapján, csak bért, rezsit, ilyesmit.
@jotunder:
Mivel én csak egy makroadatokkal foglalkozó senki vagyok/voltam, kiegészítem a mondandómat egy kis tekintélyelvű érveléssel :))). Hátha a nálam jóval nevesebb közgazdászoknak, elemzőknek, professzoroknak jobban hiszel :))). (Ezek néhány éves cikkek, de a probléma elvi része szempontjából ez érdektelen.)
https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20181014/rank-omlott-a-sok-eu-s-penz-de-hova-szivargott-el-301214
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20160414/igy-festenenk-az-eu-tamogatasok-nelkul-230247
@jotunder: Van egy diploma-fetiszmusod, ami nem teljesen megalapozatlan, de soha nem árt a tényleges teljesjtményt is megnézni. OK vagy 2009-ben beszélt baromságokat, amikor szuperneoliberális volt és ráadásul keményen politizált, vagy most, amikor elátkozza a neoliberalizmust (és meglehetősen gyáva módon nem említi, hogy maga is képviselte, holott, ha lenne egy kicsit komolyabb intellektusa, azt is tudná, miként fordíthatná ezt a beismerést a maga javára, erősítve a saját mostani érveinek a hitelességét) és persze eszébe sem jutna egy új Oriens “tanulmányt” (ami egyébként egy ppt volt, Palkovics kedvenc műfaja, semmi más) csinálni.
Nota bene. az MCC általad is joggal kritizált 10000 eurós kollaboránsai közt is vannak ám Oxbidge digree-sek, akik olyan baromságokat írtak már le, hogy Brüsszel fasiszta mert nem akar nemzetállamokat, holott Mussolini minden munkájában ott van az állam, mint nemzetalakító. Szóval a diplomafetisizmusnak is vannak veszélyei. Nekem csak hazai okleveleim vannak, de attól tartok sokkal komolyabb figura vagyok tudományosan mint OK az összes papírjával. Kérésre igazolni is tudom, de most egy kicsit dolgoznom kell a UC Berkeley-n tartandó szeptember 17-i meghívott előadásomon. 😉
@wolff: OFF nem hiszem, hogy én diplomafetisiszta lennék. vannak területek, amelyek iskolái a kommunista rendszerben tönkrementek. év vannak olyan területek, amelyekkel semmi különös probléma nem volt. orbán krisztián területe pont az előzőkhöz tartozik, a tied meg inkább az utóbbihoz, az enyém is, bár voltak részterületek, amelyek magyarországon gyakorlatilag nem léteztek a rendszerváltás előtt.
szerintem az, hogy 2007-ben a féltudású elitnek óriási befolyása volt, ma meg gyakorlatilag nem létezik az elit, mint befolyásoló tényező, igaz, és számomra ezek a legfontosabb megállapítások a két szövegben.
@jotunder: : “nem hiszem, hogy én diplomafetisiszta lennék” OFF. ROTFLMAO!!! Már megérte benézni ide ily késői órán. Sorry @wolff rulez! :-DDD. ON
A címbeli kérdésre válaszolva. Erősen úgy tűnik hogy “megszállóinknak” nem kellenek még féltudásúak sem. 🙁
Mércén most címlapos, idézem:
“A közel-keleti demokrácia túl drága volt a Nyugatnak Írásunkban az 1953-as puccshoz vezető események mellett azt járjuk körbe, hogyan tartották a nagyhatalmak évszázadokig az irányításuk alatt Iránt.”
Irányításuk alatt? Ott látjuk, itt nem?
Mikor is mentek el innen az oroszoknak nevezett szojvet katonák? Kb harminc éve. És mikor is mentek el a szojvet-orosz ügynökök? Itt sem voltak. 🙂 Hajnalban jobban szeretem a favicceket tolni. 🙁 Újabban annyira nem is rejtőzködnek, minidúcsénk úgy vált hirtelen oroszbaráttá mintha érdekében állna. 🙁
Rendszerváltozásnak nevezett módszerváltásunknak egy kevésbé ismert eseménye, “Inconnu Csoport”, “Nagy Imre újratemetése” a kulcs szavak. Wikit idézem.
“Krassó György szeretett volna egy külön megemlékezést csinálni a Hősök terén, mert neki az volt a véleménye, ami egyébként az egész Inconnu Csoporté: Nagy Imrét a kommunisták azért temetik újra, hogy ezzel bűneiket megpróbálják helyrehozni. Krassó Gyuri lakásán röplapokat gyártottunk, amikor megjelent az amerikai követség egyik alkalmazottja, és üvöltve közölte, hogy »Krassó Úr, Ön holnap ezt a független megemlékezést nem csinálhatja meg!«. Sarkon fordult, és kiment. Mi meg meredten ültünk a helyünkön, és egyszerre mondtuk ki: csöbörből vödörbe kerültünk. Döbbenten tapasztaltuk azt, hogy az amerikaiak átvették a hatalmat, ami azóta is az övék. Végül Krassó Gyurival megcsináltuk ezt a független megemlékezést, sőt a temetőbe is szerveztünk csoportokat […]. Azonban kiderült, hogy a titkosszolgálat a temetőt teljesen lezárta, oda csak buszokkal lehetett bemenni és azoknak, akik az ő embereik voltak […] Ezután mi, az Inconnu Csoport tagjai fel is függesztettük tevékenységünket.”
Ez már ugye 2 db “irányító”. Az amik és az oroszok. 🙁 Ezek ketten együtt még a csecseneknek is sokan lennének. 🙁
Az “irányítóknak” mi kell? Egy olyan bábkormányfő, aki képes gyermekei keresztelő papját (Iványi Gábort) kicsinálni, mert lefasisztoidozta a rendszerét. 🙁 Ezzel együtt ugyan 2,5 ezer gyermek is megy a levesbe, de a mi aligán? talibán? nertársainknak ez nem számít. 🙁
Havas megmondja. Alfahír, de szerintem jó.
https://alfahir.hu/2021/08/19/havas_megmondja_orban_viktor_kormany_allam
Csodálom hogy senki nem linkelte pedig hajnal óta olvasható a 4-en. Kassai Lajos (lovasíjász sport újra-felfedezője) interjú. Szerintem jó.
https://444.hu/2021/08/20/kassai-lajos-nem-alakult-ki-se-gazdasagi-se-kulturalis-elit-es-a-helyzet-romlik-sutyerakok-vagyunk?utm_source=hirkereso&utm_medium=cpc&utm_campaign=kassai-lajos-nem-alakult-ki-se-gazdasagi-se-kulturalis-elit-es-a-helyzet-romlik-sutyerakok-vagyunk
Mivel fejezi be? Előbb a kultúra, a tudás megszerzése kell, majd utána lehet gazdasági fejlődés. 🙂 Nincs új a nap alatt, taní-tani. 🙂 A módszerváltó “elit”-et pedig lesutyerákozza. 🙂 Emlékezetből, mert még délben olvastam. 🙂
@rrdos: Ez egy Partizán (Gulyásmarci) interjú, aminek van egy hosszabb podcast és egy rövidebb (55 perces) youtube-változata. Nem hibátlan (Lajos sem az), de eddig az ünnepnap egyetlen nem talmi eseménye, pedig már este fél nyolc van.
Hiv.: @Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw: Örülök ha legalább “mécsest gyújthattam” a Nagyboldogasszony, a zállamalapító István a király, a zújkenyér, a köztársaságunk kikiáltása? ünnepén a linkemmel. 🙂 Ja, ha a 3. köztársaságunk kikiáltásának a zünnepe, akkor most mit ünnepel a Köztársaságból nemrégen lett Magyarország?
Rosszul emlékeztem (gyorsan újra olvastam), mert szerinte mi vagyunk a sutyerákok. 🙂 Hozzá képest mindenképpen vállalom a sutyerákságom. 🙂 Igaza lehet mert eddig nem tudtam ki az a gulyásmarci és ki az? mi az? a partizán. 🙂
@rrdos: Szerintem félreérted Lajost. Ő egy általános sutyeráksági halmaz miatt borong úgy általában, amiben te is, én is benne lehetünk. De valójában az fáj neki különösen, hogy az általa is támogatott eszme (ezen eszme pontos milyenségét most ne feszegessük) nevében zsírgazdaggá tett réteg mekkora bunkó.
Kicsit hasonló cipőben jár, mint az a színházrajongó, aki egy hősszerelmes szerepeket játszó színészről megtudja, hogy <erkölcsi kihágások életmódszerű művelése>.
Hiv.: @Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw: Kicsit kezdünk offba menni, vagy talán mégsem? Kassai Lajosban azt tisztelem nagyon hogy felnőtt fejjel kezdte el azt, amit a lovas nomádok évszázadokkal ezelőtt 4-5 éves korukban kezdtek. Íjászat, lovaglás és a kettő egyben. És ezt a fél életnyi hátrányt behozta (mert akart). Volt szerencsém mindkét sporthoz (nyilván amatőr szinten), egyben-együtt a kettőt vénségemre már nem is merném kipróbálni. 🙁 Szóval szerintem Ő nem fél tudású elit, holott a fél életét nem is ezzel töltötte. 🙂
Nyilván ezért van az, hogy a véleménye érdekel, még ha nem is értek Vele mindenben egyet. Ahogy egy Teller Edét, vagy egy Oláh Györgyöt, vagy egy Gánti Tibort, vagy egy Richard Dawkinst is örömmel olvasok.
Amúgy Neked is Kassainak is izenem, az újgazdag zsírgazdag réteg tíz-harminc éve még csóró volt, tíz-harminc év múlva lehet hogy megint az lesz.
Egy valamit nem vehetnek el tőled. A tudásod. Ha ez a tudás hátrafelé nyilazás, az is jól eladható piacképes vásári mutatvány, pedig valójában annál sokkal több. 🙂